Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ  

1.089

  1. 1. ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ

    • Α+
      518
    • Α-
      158
    • Β+
      248
    • Β-
      92
    • Ο+
      723
    • Ο-
      291
    • ΑΒ+
      215
    • ΑΒ-
      57


Recommended Posts

rezous- εγω, θετικος ο συζυγος.. εκανα σε ολη την εγκυμοσυνη μια εξεταση coombs και αμεσως μετα τον τοκετομια ενεση anti-d.. στο δευτερο θα εχουμε παλι συχνους ελεγχους και νομιζω και πιο συχνα την anti-d

 

 

Μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
N απαντησω κι εγω :lol::lol:

 

Εγω............Ο-

Μπαμπας.....Α+

1η κορη......Ο+

2η κορη .....Α-

3η κορη......Α+

 

Γίνεται κάποιο παιδί να πάρει ομάδα αίματος που δεν έχει κανείς από τους δύο γονείς?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάποιο παιδί να πάρει ομάδα αίματος που δεν έχει κανείς από τους δύο γονείς?

 

Έχω Α- ... αλλά και οι 2 γονείς μου έχουν Α+... απ'όσο ξέρω τουλάχιστον...

1xo6p3.pngC6G9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάποιο παιδί να πάρει ομάδα αίματος που δεν έχει κανείς από τους δύο γονείς?

 

Κι όμως γίνεται!!!!!!!! Πριν λίγες ημέρες γέννησα το τρίτο μου παιδάκι κι έρχεται η παιδίατρος για ενημέρωση... "Το μωρό σας έχει 0+", μου λέει. "Τί;;;;;; Πως γίνεται αυτό;;;;"ρωτάω εγώ, αφού εγώ και ο άντρας μου έχουμε Α+ και τα άλλα δύο παιδιά μας Α+. Και με ρώτησε αν κάποιος από τους γονείς μας έχει 0+ και της είπα ναι η μητέρα μου. Και μου εξήγησε ότι έχω υπολειπόμενο γονίδιο στην ομάδα αίματος μου το 0+ της μητέρας μου και κυρίαρχο γονίδιο το Α+ του πατέρα μου. Και ο μπέμπης μου κληρονόμησε το γονίδιο που έχω από τη μητέρα μου!!!!!!!!

 

Και κάτι άλλο. Μη μπερδεύετε την ομάδα αίματος με τον παράγοντα Rhesus. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έχω Ο- κι ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω καισαρική γιατί στο φυλλάδιο της Γενικής έγραφε ότι σε περίπτωση καισαρικής θα πρέπει να έχουμε 1 φιάλη αίματος! Που θα την βρω που μπορώ να πάρω αίμα μόνον από κάποιον με την ίδια ομάδα αίματος??????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Ο- κι ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω καισαρική γιατί στο φυλλάδιο της Γενικής έγραφε ότι σε περίπτωση καισαρικής θα πρέπει να έχουμε 1 φιάλη αίματος! Που θα την βρω που μπορώ να πάρω αίμα μόνον από κάποιον με την ίδια ομάδα αίματος??????

Δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος αίμα από την ομάδα σου. Δίνει οποιοσδήποτε ανεξαρτήτου ομάδας και ου μη γένετο χρειαστείς τότε σου βάζουνε της δικής σου ομάδας. Αυτό γίνεται για να λειτουργεί η τράπεζα αίματος, μιας και δεν είναι πολλοί οι εθελοντές αιμοδότες. Δίνεις μια, παίρνεις μια.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Β- εγω

Β- η μικρουλα μου

0+ο μπαμπας μας

Αρχιζω να πιστευω οτι ειμαστε πραγματικα σπανιοι............(αν και καποια στιγμη σε καποιο χειρουργειο μου το ειχε πει και γιατρος)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Ο αντρας μου Ο+, εγω Β+ και περιμενουμε το μωρακι μας!! :P

 

κι εμείς έτσι ακριβώς μόνο που το μωράκι μας ήρθε πριν τρισήμισι μήνες και μου την έσκασε... είναι κι αυτός 0 θετικό σαν τον μπαμπά του! Στα άλλα όμως μοιάζει σε μένα!:-D


 

Link to comment
Share on other sites

Λενε παντως πως η ομαδα Ο ειναι και η αρχαιοτερη. Οπως και να εχει να εισαι ευτυχισμενη με την οικογενεια σου και να χαιρεσαι τον κουκλο σου! :P

Link to comment
Share on other sites

Λενε παντως πως η ομαδα Ο ειναι και η αρχαιοτερη. Οπως και να εχει να εισαι ευτυχισμενη με την οικογενεια σου και να χαιρεσαι τον κουκλο σου! :P

 

Σ ευχαριστώ κούκλα μου κι εσύ να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο κουκλάκι αγκαλιά!!!!!


 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑι εγώ Ο+, δίνουμε όντως σε όλους (εκτός από το Ο- νομίζω) αλλά η μαία μου, μου είχε πει ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού έχει αυτήν την ομάδα και χαίρομαι που επιβεβαιώνεται και στο γκάλοπ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...