Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Μυρτούλα, τα κακά των μωρών που θηλάζουν έτσι όπως περιγράφεις πρέπει να είναι. Μαλακά σαν μουστάρδα. Το ζόρισμα που λες και το κλάμα είναι κολικοί. Βοηθάει πολύ στους κολικούς όταν η μητέρα μειώνει ή κόβει εντελώς τα γαλακτοκομικά από τη διατροφή της. Επίσης γυμναστικούλα με τα ποδαράκια για να ελευθερωθούν τα αέρια και καλό ρέψιμο. Όταν πονάει να την βάζεις στο στήθος για να ανακουφίζεται.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο γαλακτοκομικά πίνω ενα ποτηρι γάλα κ άν την ημέρα τρώω κ ενα παγωτο την ημέρα. Να τα κόψω κ αυτα?

Το ζορισμα κ όλα αυτα τα παρατηρω ακομα πιο εντονα όταν θηλάζει με αποτελεσμα να παιδευεται κ να σταματαει σχετικα γρηγορα να πινει γαλατάκι, μπορει να της φταιει κάτι άλλο? πχ να ζεσταινεται τόσο πολύ΄ή να την ενοχλεί κάτι στο γάλα? Κ ειναι δυνατον να την πιανουν κολικοι κάθε φορα που θηλάζει??? Γιατι αυτη την συμπεριφορα έχει 2-3 μερες τώρα. Κολικοι θεωρω οτι την πιανουν το βραδυ που κλαιει κ δεν ηρεμει με τιποτα παρα μονο με βολτες πανω κατω κ αγκαλιτσα.

 

Τα πρωτα κακακιά δυστυχώς δεν ξέρω πότε τα έκανε κ δεν μπορώ να το μάθω πλεον κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Tzef: να πάμε να κάνουμε εξετάσεις για το έντερο.

 

Τί ακριβώς εξέταση είναι αυτή??Υπάρχει περίπτωση κάτι να μην λειτουργεί καλά στο έντερό?? Ρωτάω γιατί και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα,όπως έχς γράψει παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καναμε εξετασεις αιματος για καποια ενζυμα κια ολα πηγαν καλα.Μας ειπε η γαιτρος αν ειναι καλες οι εξετασεις και μετα το duphalac εξακολουθει και εχει προβλημα να πάμε για καποιες εξετασεις που θα μπορουν να δουν το ενερο (και γω δεν ξερω ακριβως)

Τα ευχαριστα ειναι οτι εδω και 2 εβδομαδες περιπου που κλεισαμε χρονο και της δινω φρεσκο γαλα και κανει μπανακια στη θαλασσα πηγαινει μια φορα την ημερα και αρκετα μαλακα μεχρι και νερουλα μπορω να πω και της εχω κοψει το duphalac .Ο γιατρος μου ειπε να μην ανυχηχω.

Μακάρι να εστρωσε το παιδακι μου γιατι περασαμε πολλα.Οποτε μπορει να μην χρειαστουν οι εξετασεις.

an1cCvQ0g410010Nzc3NzlkaHwxNTc1NzYzZGF8SCBWYXNpbGlrb3VsYSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου σχεδόν 2 μηνών έκανε ένα εντελώς σφιχτό κίτρινο μπαλάκι κακά το οποίο είχε απέξω λίγο αίμα σε διάφορα σημεία....δεν μπορώ να βρω την παιδίατρο κ έχω σαλτλαρει!Να πω επίσης ότι από χθες το πρωί είναι το τρίτο μπαλάκι έτσι εντελώς σφιχτό κ ενώ πίνει το frisolac comfort δυσκολεύεται ακόμα!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

O MΙΚΡΟΣ ΜΑΣ ΖΟΥΖΟΥΝΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ 2.ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ MEΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΚΛΥΣΜΑΤΑ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΛΥΣΗ.

ΕΣΦΥΓΓΕ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΑΝ ΠΙΣΩ,ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΦΥΧΤΑ ΠΟΝΑΓΕ ΑΡΚΕΤΑ.

ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΠΟΛΛΑ, ΟΠΩΣ ΡΟΔΑΚΙΝΑ, ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ, ΜΠΙΙΣΚΟΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΧΥΜΟ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ ( SUNSET H KAΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ Η ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ) ΚΑΙ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ BINEFIBRA (ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ) ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.

ΤΩΡΑ ΗΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΑΚΙΑΑΑΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ .

Link to comment
Share on other sites

Piccolino και εγώ μεγάλωσα Γερμανία και είμαι 8 χρόνια Ελλάδα. Εγώ το έψαξα και στην Γερμανία και τελικά είναι μια φάση που θα περάσει.Βέβαια η δική μου είναι τώρα 2 και το έχουμε σχεδόν 1 χρόνο το πρόβλημα.Είναι καλύτερα,γιατί πέρνει Importal πρωί βράδυ και τα κάνει μαλακά.Ελπίζω να το ξεπεράσει,γιατί είναι πλέον ψυχολογικό.Στην Γερμανία αυτό λένε,όπως και εδώ. Τα κρατάει γιατί έχει πονέσει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα, εχω μια κορουλα 2 μηνών και κάτι, εμφανίζει και δυσκοιλιοτητα (ενεργείται τον τελευταιο καιρο καθε 6-7 ημερες ίσως και περισσοτερες) αλλα και ΓΟΠ. τη θηλαζω αποκλειστικα, και για να πιει γάλα αναγκάζομαι να διακοψω το θηλασμο πολλες φορες για να ρευτει και να συνεχίσουμε. το προβλημα είναι οτι αφενος δεν χαιρεται το θηλασμο και αφετερου είναι οριακα στα 750 γρ το μηνα σχετικα με την αυξηση του βάρους της διοτι κλαιει και διαμαρτυρεται εντονα. εχετε καμια συμβουλη για τη δυσκοιλιοτητα; ποσο ανησυχητικο είναι; υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης απο το κλυσμα;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν συστήσει έναν πολύ καλό γιατρό για αυτό το θέμα,

είναι παιδίατρος - γαστρεντερολόγος - διατροφολόγος και παρακολουθεί πολλά παιδάκια με ΔΑΔ που έχουν λόγου της πάθησης πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, εμείς είμαστε τυχεροί και δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα!

 

Λέγεται Σιαφάκας Κων/ως , είναι στην Ηλιούπολη και το τηλέφωνο :2109944854

 

Δεν χάνεται να του κάνεται μια επίσκεψη!

 

Κορίτσια καλησπέρα!

Η δική μου παιδίατρος μου σύστησε μια γαστρεντερολόγο που είναι στο ΜΗΤΕΡΑ...λέγετε Ζέλου...Ξέρετε κάτι για την συγκεκριμένη γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

Τα διδυμάκια μου δυστυχώς είναι δυσκοίλια για αρκετό καιρό τώρα παρότι δεν ήταν έτσι στην αρχή...Η γιατρός μας το απέδωσε και στην οδοντοφυΐα αλλά με επιφύλαξη...Τώρα ξεκίνησα να τους δίνω περισσότερο ακτινίδιο μήπως και πάνε τα πράγματα καλύτερα....Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα από σκευάσματα αλλά τίποτα...Σκέτη απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, εχω μια κορουλα 2 μηνών και κάτι, εμφανίζει και δυσκοιλιοτητα (ενεργείται τον τελευταιο καιρο καθε 6-7 ημερες ίσως και περισσοτερες) αλλα και ΓΟΠ. τη θηλαζω αποκλειστικα, και για να πιει γάλα αναγκάζομαι να διακοψω το θηλασμο πολλες φορες για να ρευτει και να συνεχίσουμε. το προβλημα είναι οτι αφενος δεν χαιρεται το θηλασμο και αφετερου είναι οριακα στα 750 γρ το μηνα σχετικα με την αυξηση του βάρους της διοτι κλαιει και διαμαρτυρεται εντονα. εχετε καμια συμβουλη για τη δυσκοιλιοτητα; ποσο ανησυχητικο είναι; υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης απο το κλυσμα;

να ηξερες μονο ποσο σε καταλαβαινω,εμενα το μωρακι μου ειναι 3.5 μηνων και εχουμε το ιδιο προβλημα.τους 2 πρωτους μηνες εκανε σε καθε γευμα σχεδον μετα ομως αρχισε να αραιωνουν οι κενωσεις με αποτελεσμα αυτην τη στιγμη καθε 4 μερες να τον βοηθαω με μπατονετα στον πωπω.βλεπω ομως οτι βγαινουν μαλακα και αναρωτιεμαι πως γινεται να μην μπορει να τα κανει μονος του.η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω αλλα ολο αυτο με εχει φρικαρει.κλυσμα στον 1,5 μηνα χρησιμοποιησα μια φορα.θηλαζει αποκλειστικα ο μικρος και χαμομηλι που μου ειπαν δεν πινει με τιποτα,ασε που δεν ξερει τι να κανει και με τι μπιμπερο αφου δεν εχουμε χρησιμοποιησει ποτε!!!!προσπαθω να κανω υπομονη και να δω ποσο θα παει ολο αυτο.μηπως ξερει κανεις να μου πει ποσες μερες μπορω να τον αφησω για να δω αν θα τα κανει μονος του;

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια! Εϊχαμε κ εμείς το ίδιο πρόβλημα... Μία κάποια λύση που βοήθησε ήταν τα κολοκυθάκια. Ξεκίνησα με τρία την ημέρα και φτάσαμε σε τρία σε κάθε γεύμα... Εγώ τα έτρωγα εννοείται! Μόνο που έκαναν μερικές μέρες να δράσουν... Μετά από μερικούς μήνες δεν μπορούσα ούτε ζωγραφιστά να τα δω, αλλά μεγάλωσε η μικρή και ξεκίνησε φρουτόκρεμα. Τώρα είναι όλα πλέον μια χαρά!

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μητσος

 

Η δυσκοιλιότητα που αναφέρετε θεωρείται αρκετή για επιπλέον διαγνωστική έρευνα. Κενώσεις 1 φορά τη βδομάδα στην ηλικία των 2 μηνών είναι πιθανόν να οφείλονται σε αγαγγλιόνωση του εντέρου μια πάθηση που ονομάζεται Hirschprung κατά την οποία το έντερο δεν έχει την κατάλληλη νεύρωση για τον απαραίτητο περισταλτισμό.

Η διάγνωση τίθεται απλά με μια ανώδυνη βιοψία του ορθού με την κατάλληλη για την ηλικία rectal suction biopsy needle κατά Nobblett.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα,

 

Η μικρή μας (50 ημερών περίπου) έχει έντονο πρόβλημα δυσκοιλιότητας εδώ και 15 ημέρες περίπου. Έχουμε αλλάξει γάλα(τα) και περιμένουμε κάποια βελτίωση, αλλά σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα προκαλείται από το Infacolic το οποίο δίνουμε για τους κολικούς από 15 ημερών περίπου. Ο παιδίατρος λέει ότι αποκλείεται να φταίει αυτό, αλλά εγώ σκέφτομαι να της το κόψω προσωρινά έστω.

 

Έχει δει κάποιος άλλος τέτοιο πρόβλημα από το Infacolic ή άλλο σκεύασμα για τους κολικούς?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ;Πόσες μέρες πρέπει να έχει να ενεργηθεί το μωρό για να θεωρηθεί οτι είναι δισκοιλιότητα κι όχι κάτι φυσιολογικό;H μπέμπα μου είναι 26 ημερών κι ενώ μέχρι προχτές έκανε κακάκια 5-6 φορές την ημέρα μαλακά και σωστα στο χρώμα κτλ,απο χτές δεν έχει ενεργηθεί ούτε μια φορά!Ο γιατρός συνέστησε kinterte..Της έδωσα 15 ml και περιμένω αποτελέσματα.Απο γάλα της δίνω απο μένα,και συμπλήρωμα το Humana.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κε Μαρινόπουλε, και ο γιος μου είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με τη 'μήτσος', αν και δεν τον άφησα ποτέ μια ολόκληρη βδομάδα. Στις 3-5 μέρες του έβαζα υπόθετο ή του πίεζα τον ορθό για να σθιχτεί και να εκκενώσει. Τώρα κοντεϋει 4 μηνών και από 2,5 μηνών του έκοψα το μητρικό γάλα λόγω της ΓΟΠ. Από τότε του δίνω Importal ανά 3-4 μέρες, λιγοστεύοντας την ποσότητα σιγά-σιγά. Κάθε φορά που του δίνω, κάνει κακά την ίδια μέρα και μπορεί και την επόμενη και μετά πάλι δείχνει δυσφορία- δε σφίγγεται πάντα, αλλά γκρινιάζει, κλαίει και διπλώνεται στα δύο ακόμα και στον ύπνο του, έτσι καταλαβαίνω ότι τον ενοχλεί το έντερό του. Μήπως είναι λάθος να του δίνω τόσα σιρόπια (του δίνω και epadoren για τη ΓΟΠ) χωρίς να έχω κάποια σαφή διάγνωση από εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μαμαδύο

 

Πολύ συχνά η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα στα βρέφη οφείλεται σε ραγάδα. Άλλες φορές όταν τα κλινικά ευρήματα δεν συνηγορούν για την παραπάνω κατάσταση και η δυσκοιλιότητα είναι έντονη με μεγάλα διαστήματα χωρίς κενώσεις και διάταση του εντέρου η ανώδυνη βιοψία του ορθού κρίνεται αναγκαία για τον αποκλεισμό της νόσου του Hirschprung.

 

Τέλος η ΓΟΠ που αποτελεί ένα φυσιολογικό φαινόμενο τους πρώτους 12 μήνες αντιμετωπίζεται με food thickeners και ανύψωση του κρεβατιού κατά 30 μοίρες. Οι Η2 ανταγωνιστές όπως το Epadoren ( χημική ονομασία ρανιτιδίνη όμοια με το Zantac των ενηλίκων ) χορηγείται σε βεβαιωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ που παρουσιάζει επιπλοκές από το αναπνευστικό, τη θρέψη και ανάπτυξη καθώς και την αλλοίωση του τελικού οισοφάγου από το όξινο γαστρικό υγρό.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ στο picolino.Μας έσωσε είχαμε να κάνουμε μόνοι μας κακά 8 μήνες. Είχα κάνει τα πάντα. Τώρα είναι δυόμισι χρονών και με την BENEFIBRA έχουμε 15 μέρες που τα κάνει μόνος καθημερινά. Πριν μόνο με κλύσματα και υπόθετα:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μαμαδύο

 

Πολύ συχνά η ιδιοπαθής δυσκοιλιότητα στα βρέφη οφείλεται σε ραγάδα. Άλλες φορές όταν τα κλινικά ευρήματα δεν συνηγορούν για την παραπάνω κατάσταση και η δυσκοιλιότητα είναι έντονη με μεγάλα διαστήματα χωρίς κενώσεις και διάταση του εντέρου η ανώδυνη βιοψία του ορθού κρίνεται αναγκαία για τον αποκλεισμό της νόσου του Hirschprung.

 

Τέλος η ΓΟΠ που αποτελεί ένα φυσιολογικό φαινόμενο τους πρώτους 12 μήνες αντιμετωπίζεται με food thickeners και ανύψωση του κρεβατιού κατά 30 μοίρες. Οι Η2 ανταγωνιστές όπως το Epadoren ( χημική ονομασία ρανιτιδίνη όμοια με το Zantac των ενηλίκων ) χορηγείται σε βεβαιωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ που παρουσιάζει επιπλοκές από το αναπνευστικό, τη θρέψη και ανάπτυξη καθώς και την αλλοίωση του τελικού οισοφάγου από το όξινο γαστρικό υγρό.

 

 

Με εκτίμηση

 

 

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, έχω όμως μια ακόμα απορία. Εάν το πρόβλημα είναι κάποια ραγάδα, δεν είναι κάτι που διορθώνεται μόνο του με τον καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να σας πω ότι η ραγάδα είναι μια από τις 3 πιο επώδυνες καταστάσεις μαζί με τον κωλικό του νεφρού και τον φυσιολογικό τοκετό.

Το παιδί προσπαθεί να αναβάλλει την κένωση γιατί ξέρει ότι θα πονέσει. Τα κόπρανα λίγων ημερών αφυδατώνονται στο έντερο και σκληραίνουν. Στην επόμενη αναγκαστική κένωση διέρχονται από τον υπερτονικό λόγω πόνου πρωκτικό δακτύλιο ανοίγοντας και ματώνοντας ξανά τη ραγάδα και το παιδί μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο.

Είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή με μαλακτικά των κοπράνων και ήπια καθαρτικά για ένα διάστημα 3-12 μηνών. Σκοπός της θεραπείας είναι μαλακές, ανώδυνες και καθημερινές κενώσεις ώστε να επουλωθεί η ραγάδα σε πρώτη φάση. Η θεραπεία διατηρείται για ένα διάστημα απαραίτητο για να επιστρέψει το έντερο στο φυσιολογικό του μέγεθος ικανό για να προωθεί ξανά το περιεχόμενο. Κατόπιν σταδιακά μειώνεται και διακόπτεται.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να σας πω ότι η ραγάδα είναι μια από τις 3 πιο επώδυνες καταστάσεις μαζί με τον κωλικό του νεφρού και τον φυσιολογικό τοκετό.

Το παιδί προσπαθεί να αναβάλλει την κένωση γιατί ξέρει ότι θα πονέσει. Τα κόπρανα λίγων ημερών αφυδατώνονται στο έντερο και σκληραίνουν. Στην επόμενη αναγκαστική κένωση διέρχονται από τον υπερτονικό λόγω πόνου πρωκτικό δακτύλιο ανοίγοντας και ματώνοντας ξανά τη ραγάδα και το παιδί μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο.

Είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή με μαλακτικά των κοπράνων και ήπια καθαρτικά για ένα διάστημα 3-12 μηνών. Σκοπός της θεραπείας είναι μαλακές, ανώδυνες και καθημερινές κενώσεις ώστε να επουλωθεί η ραγάδα σε πρώτη φάση. Η θεραπεία διατηρείται για ένα διάστημα απαραίτητο για να επιστρέψει το έντερο στο φυσιολογικό του μέγεθος ικανό για να προωθεί ξανά το περιεχόμενο. Κατόπιν σταδιακά μειώνεται και διακόπτεται.

 

Με εκτίμηση

Καλησπερα

Ακριβως αυτη ειναι η κατασταση της κορης μου ειναι τωρα 3 ετων.Ακουλουθησε τη θεραπεια που περιγραφετε.

Θελω να ρωτησω το εξης.Η ραγαδα εμφανιστηκε εξωτερικα οταν ηταν 8 μηνων...Τωρα σπανια ματωνει και ειναι επωδυνη Μπορει να χειρουργηθει κι αν ναι σε ποια ηλικια;;

Ευχαριστω

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απάντηση καλέ?:confused:

να συμπληρώσω οτι τελικά έκανε κακάκια εκέινη τη μέρα τελέιως διάρροια και κάπως πρασινωπά.την επόμενη μέρα (και ενώ συνεχισε το κιντέρτε),έκανε 2 φορές τελέιως μαλακά πάλι,και σήμερα παλί μια φορά το ίδιο μαλακά.Σας φαίνεται φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παρολο που τη θηλαζα εκανε μεχρι και 5 μερες να κανει κακακια αλλα η παιδιατρος μου ελεγε η να αλλαξω τη διατροφη μου η οταν ξεπερναμε το οριο να τη βαλω βρεφικο κλυσματακι αλλα να μη το κανω συχνα γιατι μετα μπορει να συνηθισει αυτο τον τροπο και να τα κανει μονο ετσι.Τωρα πλεον με τη διατροφη ειμαστε καλυτερα απλως πολλες φορες οταν κανει τα κακακια της γεμιζει τοσο πολυ το παμπερς που γινομαστε χαλια μεχρι και την πλατη.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η δικια μου ειναι δυσκοιλια.. Εμεις πιναμε το frisolac comfort που ειναι καταλληλο και για δυσκοιλιοτητα αλλα και για ΓΟΠ που εχει η μικρη μου. Δεν της το αραιωνα, οι κουταλιες ηταν κανονικα, 1 καθε 30 ml νερου.. Δεν το συστηνω (για να μην παρεξηγηθω), απλα λεω πως εμας μας βολεψε.. Υπαρχουν αλλοι που δεν τους βοηθησε! Επισης, οταν αρχισαμε τις στερεες, βελτιωθηκε μεν σημαντικα το θεμα της ΓΟΠ αλλα χειροτερεψε δε το θεμα της δυσκοιλιοτητας.. Οποτε λυση εκτακτης αναγκης (μονο οταν δεν πιανει τι-πο-τα αλλο) ειναι το βρεφικο κλυσματακι..

Οσο για το κιντερτε, εμας μας σκλυρηνε περισσοτερο τα κακακια μας, οποτε της εδινα το ροφημα χαμομηλιου της milupa.

Αυτα...Ελπιζω να βοηθησα! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή RENAH

 

Η περίπτωση της μικρής σας είναι χρόνια εμμένουσα δυσκοιλότητα.Ακόμη βέβαια μπορεί να δοκιμάσει μια εξατομικευμένη θεραπεία πριν από τη χειρουργική πλάγια σφιγκτηροτομή.

Παρακαλώ στείλτε π.μ για λεπτομέρειες.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...