Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΕΡΙΔΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα βρήκα αυτό...

 

http://www.larissa-dimos.gr/larissa/info/dhmot/%CE%9D%CE%95%CE%91%20%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%97%20%CE%9C%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%94%CE%91.pdf

 

Ελπίζω να σε βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

Η επιμέλεια του ανηλικου τεκνου ανήκει στην μητέρα από το 1993. Μπορει να εγγαφεί στην οικογενειακή της μερίδα και να διαγραφεί από τον πατέρα;

 

Να διαγραφεί απο τον πατέρα όχι.Να εγγραφεί και στη μητέρα,ναι.Σε αυτή την περίπτωση είναι γραμμένο και στις 2 μερίδες,με τα πλήρη στοιχεία και των 2.Αν θέλεις λεπτομέρειες πές μου να σου πώ το νόμο.Είναι πανάρχαιος,αλλά υφίσταται...Το παιδί κρατά τη δημοτικότητα του πατέρα,όπως και να έχει..

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον θα σου πω εγω που το παιδι ειναι γραμμενο στη δικη μου οικογενειακη μεριδα.

Οικογενειακη μεριδα ανοιγεις εκει που κατοικεις τουλαχιστον για 2 χρονια. Αν ο ενας απο τους δυο συζυγους δεν επιθυμει να εγγραφει κανονικα (αφηνοντας τα δικαιωματα ψηφου του ουσιαστικα αλλου) η εγγραφη του γινεται "ενδεικτικα" με τον γαμο. Τα παιδια εφοσον η μεριδα του πατερα ειναι αλλου γραφονται σε εκεινη εκτος κι αν παρουσιαστει αυτοπροσωπως στον αρμοδιο δημο (κατοικιας δηλαδη) η υπογραψει υπευθυνη δηλωση επικυρωνενη απο την αστυνομια οτι συνενει στην εγγραφη του παιδιου στην οικογενειακη μεριδα της μητερας.

Εγω τον Χαρη τον εχω στη δικη μου οικογενειακη μεριδα . Εφοσον ο συζυγος δεν θελει να ερθει κι αυτος (και δικαιωμα του) ας αφησει τα χαρτια του στην Κατω Ραχουλα.. το παιδι τι φταιει? Η εγω να τρεχουμε καθε φορα που θα χρειαστουμε ενα χαρτι.. (εγινε λιγο πανικος για το θεμα βεβαια αλλα υπο την απειλη χασαπομαχαιρου ολα γινονται :-P)

Αυτο που λες athoa δεν ισχυει.. (ισως οχι παντα) στην κατω ραχουλα δεν ξερουν καν οτι γεννησα. Ο συζυγος δεν εχει ανοιξει εκει οικογενειακη μεριδα και φυσικα δεν ξερουν καν οτι παντρευτηκε.. Απλα παραμενει εκει στην οικογενειακη μεριδα του πατερα του. Και δεν μπορει να ανοιξει εκει οικογενειακη μεριδα εφοσον δεν κατοικει μονιμα. Θα μπορουσε να ανοιξει οικογενειακη μεριδα στον προηγουμενο τοπο κατοικιας του (που φυσικα και παλι δεν βολευε 30 χιλ. μακρυα απο τον τοπο κατοικια μας..

οταν παντρευεσαι ανοιγεις οικογενειακη μεριδα η σε εναν απο τους δυο δημους που εμεναν οι νεοι συζυγοι πριν τον γαμο ή πρεπει να περιμενεις 2 χρονια αν πας να μεινεις σε νεο δημο και θες να ανοιξεις εκει. Το θυμαμαι αυτο πολυ καλα και απο την αδελφη μου που ηθελαν να ανοιξουν μεριδα σε 3ο δημο και δεν τους επετρεψαν μεχρι τα δυο χρονια.

Αν δηλαδη ειχε κανει παιδι αμεσως θα επρεπε να ανοιξουν σε εναν απο τους δυο δημους και μετα να κανουν μεταφορα των δικαιωματων τους.

Ο γιος μου ειναι κανονικα και με το νομο δημοτης στο μερος που μενουμε απο τη μερα που γεννηθηκε εφοσον αυτο δηλωθηκε στο ληξιαρχειο.(με παρουσια κ συνενεση του πατερα)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες athoa δεν ισχυει.. (ισως οχι παντα) στην κατω ραχουλα δεν ξερουν καν οτι γεννησα. Ο γιος μου ειναι κανονικα και με το νομο δημοτης στο μερος που μενουμε απο τη μερα που γεννηθηκε εφοσον αυτο δηλωθηκε στο ληξιαρχειο.(με παρουσια κ συνενεση του πατερα)

 

 

Αυτό που λέω ισχύει απόλυτα,dora!

 

Δεν θα έδινα τέτοιου είδους απάντηση αν δεν γνώριζα τους νόμους.Δεν είναι ίδιον του χαρακτήρος μου να νουθετώ όταν δεν γνωρίζω....και μάλιστα σε τόσο ευαίσθητα ζητήματα....Αν το πράττουν κάποιοι άλλοι σε αυτό το φόρουμ,λυπάμαι αλλά δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία....

Ο συντάκτης του αρχικού πόστ αναφέρει περισσότερο απο ξεκάθαρα ,απλά και κατανοητά μέσω ενός λακωνικότατου πόστ, οτι η επιμέλεια ανήκει στη μητέρα(είτε λόγω διάστασης ,είτε λόγω διαζυγίου) και το παιδί είναι γραμμένο στη μερίδα του πατέρα.Η δημοτικότητα για να ξεκαθαρίσουμε, εμπίμπει στα πλαίσια της γονικής μέριμνας που είναι νομική έννοια ευρύτερη της επιμέλειας.

Πάμε λοιπόν στα νομικά σε σχέση με την επιμέλεια και τη δημοτικότητα.

 

Σύμφωνα με το αρθ. 22 και επόμενα του Νόμου 344/1976 το τέκνο λαμβάνει την δημοτικότητα του πατέρα.

 

Υ.Γ.(εκτός αν εκείνος συναινέσει και υπογράψει σε κάτι αντίθετο πιθανόν με τη απειλή χασαπομάχαιρου όπως στην ανωτέρω περίπτωση της dora....αλλά η νομική-μαθηματική αλήθεια είναι ΜΙΑ,με χασαπομάχαιρο ή και με πιο ειρηνικούς τρόπους ο πατέρας ΠΡΕΠΕΙ να συναινέσει.Αν δεν συναινέσει γράφεται σε αυτόν διότι έτσι ορίζουν οι νόμοι μας....)

 

Μεταβολή στοιχείων δύναται να πραγματοποιήσει η μητέρα , σύμφωνα με το άρθρο 14 του Νόμου 344/1976 με οριστική απόφαση διαζυγίου – διαζευκτήριο, σε αυτήν την περίπτωση θα εμφανίζονται και τα δύο δημοτολόγια και διευθύνσεις.

 

Διαγραφή των στοιχείων του πατέρα (Δημοτολόγια – Διεύθυνση – Επίθετο κλπ.) γίνεται μόνο μετά από την έκδοση τελεσίδικης απόφασης αφαίρεσης γονικής μέριμνας.

 

Γι'αυτό λοιπόν πολύ σωστά παραπάνω απάντησα:"Να διαγραφεί απο τον πατέρα όχι.Να εγγραφεί και στη μητέρα,ναι."Αν κάποιοι γνωρίζουν πότε και πώς αφαιρείται η γονική μέριμνα και μάλιστα τελεσίδικα,αντιλαμβάνονται...

 

Για να το κάνω λιανά να το καταλάβουν όλοι:αν ένα παιδί είναι γραμμένο στον πατέρα(δεν μας ενδιαφέρει αν ο άντρας σου dora συναίνεσε να γραφτεί σε εσένα,δεν έχουμε αυτή τη περίπτωση εδώ,άλλο ρωτάει ο συντάκτης του πόστ)και οι γονείς χωρίσουν και την επιμέλεια λάβει η μητέρα,ΜΟΝΗ της δεν μπορεί να το ξεγράψει απο τη μερίδα του πατέρα.Πρέπει να του έχει αφαιρεθεί η ΜΕΡΙΜΝΑ.Άλλιώς απλά ζητάει να αναφέρονται τα στοιχεία και των δύο όπως ορίζει ο νόμος που παρέθεσα.Ο πατέρας δεν διαγράφεται έτσι απλά, απο τη δημοτικότητα επειδή ένα ζευγάρι χώρισε...

 

Kαι για να υπερθεματίσω,αν υπάρχει ένα μωρό αδήλωτο λόγω διάστασης των γονέων,αυτό δηλώνεται πάντα(με απλή εισαγγελική παραγγελία) στο δημοτολόγιο του πατέρα,βάση του προπολεμικού νόμου του 1976 και απλά αναφέρονται και τα στοιχεία της μητέρας,εφόσον εκείνη το θελήσει εκ των υστέρων όμως.

 

Any more questions?Feel free..

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ειπα οτι μπορει να γινει εφοσον ο πατερας συνενει σε αυτο. Η δικη σου απαντηση ηταν εντελως απολυτη χωρις περαιτερω διευκρινησεις και γι αυτο ειπα οτι δεν ισχυει και εβαλα και σε παρενθεση (ισως οχι παντα). Αλλωστε το μελος δεν ρωταει αν γινεται και οχι πως γινεται.. και εφοσον με τη συναινεση του πατερα γινεται αρα γινεται.. ειμαι λαθος? Η ηταν βλακες αυτοι που δεχτηκαν να γινει κατι τετοιο στη δικη μας περιπτωση? δεν νομιζω.. αντιθετα μας ταλαιπωρησαν αρκετα μεχρι να βρουν αν γινεται η οχι.. και τελικα γινεται.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικη σου απαντηση ηταν εντελως απολυτη χωρις περαιτερω διευκρινησεις και γι αυτο ειπα οτι δεν ισχυει και εβαλα και σε παρενθεση (ισως οχι παντα). Αλλωστε το μελος δεν ρωταει αν γινεται και οχι πως γινεται.. και εφοσον με τη συναινεση του πατερα γινεται αρα γινεται.. ειμαι λαθος?

 

 

Dora,ξαναπροσπαθώ για τελευταία φορά...Μετά παραδίδομαι...Κοίτα να με στείλεις...Και σε ποιό νοσοκομείο να πάω που είναι τίγκα στη γουρουνο-γρίπη;;

 

Δε ρωτάει αν το παιδί μπορεί -γενικά- να γραφτεί στη μερίδα του πατέρα.Ρωτάει αν ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ο πατέρας απο τη δημοτικότητα λόγω του οτι αυτή έχει την ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ...Άλλο ρωτάει απο αυτό που απαντάς,εσύ.

 

Λέει "Έχω την επιμέλεια απο το '93,μπορώ να διαγράψω τον πατέρα;".

 

Η απάντηση είναι όχι,κατηγορηματικά.Δεν μπορείς.Ούτε με τη συναίνεσή του(που σιγά μη συναινέσει ο πρώην αλλά κουβέντα να γίνεται...).Θα γραφτεί απλά και το δικό σου δημοτολόγιο και τα υπόλοιπα στοιχεία.Δεν τον διαγράφεις όμως.Θα μείνει εκεί εις τους αιώνας των αιώνων,αμήν...

 

Έχεις μπλεχτεί.Πρόκειται πιθανότατα για διαζύγιο εδώ,αφού έχει την επιμέλεια(διάσταση απο το '93 δύσκολο το θεωρώ,αλλά όχι απίθανο) ,όχι για ζευγάρι(έγγαμο ή με σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης).

 

Η ερώτηση είναι:"Η επιμέλεια του ανηλικου τεκνου ανήκει στην μητέρα από το 1993. Μπορει να εγγαφεί στην οικογενειακή της μερίδα και να διαγραφεί από τον πατέρα;"

 

Απάντησα λοιπόν εγώ:"Να διαγραφεί απο τον πατέρα όχι.Να εγγραφεί ΚΑΙ στη μητέρα,ναι.Σε αυτή την περίπτωση είναι γραμμένο και στις 2 μερίδες,με τα πλήρη στοιχεία και των 2."

 

Η απάντηση μου είναι εντελώς σωστή,είναι η ισχύουσα,η νομοθετημένη και δεν αντιλαμβάνομαι τί διευκρινήσεις δεν έβαλα.Δεν έβαλα διευκρινήσεις για τους παντρεμένους γιατί δεν ρωτήθηκα και γιατί δεν χρειάζονταν...Απλά πράγματα λέω εδώ.Δεν είναι τίποτα δύσκολο.

 

Άλλη περίπτωση η ανύπαντρη μητέρα-δημοτικότητα,άλλη η παντρεμένη-δημοτικότητα,άλλη η χωρισμένη,εν διαστάσει-δημοτικότητα,άλλη το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης-δημοτικότητα.Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες...

 

Μου γράφεις:"Η ηταν βλακες αυτοι που δεχτηκαν να γινει κατι τετοιο στη δικη μας περιπτωση? δεν νομιζω.. αντιθετα μας ταλαιπωρησαν αρκετα μεχρι να βρουν αν γινεται η οχι.. και τελικα γινεται"

 

Αυτό το γράφεις σε έναν άνθρωπο(εμένα) που σε πολύ παλιότερο πόστ(έλεγξε αν δε πιστεύεις) έγραψε οτι το παιδί του(ο γιός μου) είναι γραμμένο στη μερίδα του.Στη μερίδα μου είμαι μόνο εγώ και ο γιός μου με τη συναίνεση του πατέρα.Ξέρω λοιπόν πολύ καλά πως γίνεται.Απλά οι περιπτώσεις μας δεν αφορούν την κατάσταση εδώ.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΒΑΣΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΡΙΔΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (ΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ) ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

athoa ειμαι αγαμη μητερα και εχει αναγνωρισει το παιδι ο πατερας δεν εχει γονικη μεριμνα σε ποια οικογενειακη μεριδα πρεπει να γραφτει το παιδι????

 

Φανταζομαι θα εχεις βρει ηδη την απαντηση. Παντως εγω τον εγραψα στην δικη μου μεριδα. Βασικα ανοιξα καινουργια γιατι ημουν γραμμενη στην μεριδα του πατερα μου. Εμεις παντρευτικαμε μετα και γραφτικε και ο συζυγος στην δικη μου. Εχουμε δηλωσιβ οτι τα παιδια ακολουθοπυν την δημοτικοτητα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΒΑΣΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΡΙΔΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (ΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ) ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ.

 

Ακριβώς αυτό ισχύει.Το έκανα κι εγώ τον Ιούνιο του 2011.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη πρωτη φορα το ακουω.εχω κανει δευτερο γαμο αλλα το παιδι απο τον πρωτο μου γαμο δεν φαινεται.βγαινει ξεχωριστα μονο του,οταν χρειαζομαι πιστοποιητικο οικ.καταστασης δεν ειναι μεσα κ βγαζω κ αλλα χαρτια κ φωτοτυπιες.μπορω να τον βαλω στη δικη μας? κ αν ναι πως?ευχαριστω

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την αποφαση της επιμελειας και το πιστοποιητικο γεννησης πηγα στον δημο μου και ανοιξα μεριδα και εβαλα το παιδι στην μεριδα μου.

Αλλα δεν διαγραφεται απο του πατερα, υπαρχει και στις δυο μεριδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά απο διαζύγιο.....

- εφόσον η μάνα κατοικεί σε κάποια περιοχή για 2 χρόνια

- εχει την επιμέλεια του παιδιου

- έχει πάρει τη τελική δικαστική απόφαση διαζυγίου

- εχει την λύση γάμου απο το ληξιαρχειο μητρόπολης

- και απλώς εναν λογαριασμο οτε-δεη που να αποδεικνύει οτι μένει σ΄αυτο το σπίτι τα τελευταία 2 χρονια.....

- όπως επίσης (κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα) πρέπει να έχει και το απλό συμφωνητικό που υπέγραψε το ζευγάρι με το που αποφάσισαν να χωρίσουν... αυτό που συμφωνήθηκε εν παρουσια δικηγόρου για να κατατεθεί στο δικαστήριο....

 

Βγαίνει αυτή και το παιδί απο την οικογ.μερίδα που ήταν μαζί με τον σύζυγο και απλά δημιουργεί με το παιδί της άλλη οικογ.μερίδα στο τόπο κατοικίας τους.... ο πρώην σύζυγος παραμένει στην μερίδα που ήταν μέχρι και εκείνος να θελήσει να μεταφέρει τα χαρτιά του...

Εφόσον υπάρχουν τα παραπάνω χαρτια, κανεις δεν ζητά την άδεια κανενός για να βγει απο την παλιά μερίδα....

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο διαζύγιο.....

- εφόσον η μάνα κατοικεί σε κάποια περιοχή για 2 χρόνια

- εχει την επιμέλεια του παιδιου

- έχει πάρει τη τελική δικαστική απόφαση διαζυγίου

- εχει την λύση γάμου απο το ληξιαρχειο μητρόπολης

- και απλώς εναν λογαριασμο οτε-δεη που να αποδεικνύει οτι μένει σ΄αυτο το σπίτι τα τελευταία 2 χρονια.....

- όπως επίσης (κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα) πρέπει να έχει και το απλό συμφωνητικό που υπέγραψε το ζευγάρι με το που αποφάσισαν να χωρίσουν... αυτό που συμφωνήθηκε εν παρουσια δικηγόρου για να κατατεθεί στο δικαστήριο....

 

Βγαίνει αυτή και το παιδί απο την οικογ.μερίδα που ήταν μαζί με τον σύζυγο και απλά δημιουργεί με το παιδί της άλλη οικογ.μερίδα στο τόπο κατοικίας τους.... ο πρώην σύζυγος παραμένει στην μερίδα που ήταν μέχρι και εκείνος να θελήσει να μεταφέρει τα χαρτιά του...

Εφόσον υπάρχουν τα παραπάνω χαρτια, κανεις δεν ζητά την άδεια κανενός για να βγει απο την παλιά μερίδα....

 

ωραια,εγω ομως ειμαι πλεον στη μεριδα του β συζυγου.μπορω να βαλω το παιδι απο το πρωτο γαμο σε αυτη τη μεριδα?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι ολα αυτα ρε παιδια??

Εγω ουτε διαζυγιο δεν ειχα, ειχα μονο την προσωρινη επιμελεια απο τα ασφαλιστικα μετρα και το εκανα.

Βασικα παρε τηλεφωνο στον δημο σου και ρωτα συγκεκριμενα αυτο που θες και τι χαρτια χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εμείς πλέον κατοικούμε μόνιμα σε έναν δήμο κ θελουμε να ανοίξουμε κοινή οικογενειακή μερίδα κ να βάλουμε κ το παιδί μέσα. Που απευθυνόμαστε;;; Στον δήμο;;; Μέσω ΚΕΠ γίνεται;;; Πάντως να πω κάτι; Δεν θα έπρεπε να μας είχε ενημερώσει ο δήμος όταν δήλωσαμε βάφτιση κ γέννηση τι διαδικασίες ακολουθούνται;;;; Πως ανοίγουμε οικογενειακή μερίδα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Ολα μπορούν να απαντηθούν αν πάρετε τηλεφωνο στο δημοτολόγιο του δήμου που ανήκετε.... Αλλιώς δεν θα βρείτε εύκολα άκρη.... εμένα π.χ. με δυσκόλεψε πααααααρα πολύ ο δήμος απο τον οποίο ήθελα να φύγω, γιατι πολύ απλά δεν τον συμφέρει να του φεύγουν πιθανοί ψηφοφόροι (όπως μου είπαν και σε κάποιο άλλο δήμο), ενώ ο δήμος στον οποίο ήρθα, ήταν απόλυτα εξυπηρετικοί (μόλις είχε εκλεγεί νέος δήμαρχος!)....

Μέσω ΚΕΠ ναι, με εξυπηρέτησαν με ότι πιστοποιητικά ήθελα να βγάλω, όπως επίσης να μου φέρουν όλα τα χαρτιά απο το προηγούμενο δημαρχείο, αλλά στον δημο που φέρνεις τη μερίδα, οι ίδιοι τα καταθέτουμε... ε, δεν ειναι και τίποτα απο κει και πέρα, μεσα σε λίγη ώρα τελειώνεις....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν διαγραφεται απο τη δημοτικοτητα του πατερα. Κατηγορηματικα οχι λεω και εγω.

 

Δεν ξέρω σε ποια κοπέλα απαντάς, αλλά εγώ προσωπικά έχω το παιδί στην δική μου μερίδα και μόνο πλεον..... τα χαρτιά του πατέρα του έχουν παραμείνει εκεί όπου ήταν η μερίδα μας όταν ακόμα είμασταν μαζί....

Σε περίπτωση δεύτερου γάμου, οχι δεν ξέρω τι ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν εχω θεμα αν θα ειναι κ στου πατερα.μια χαρα σχεση εχουμε κ γω κ ο δευτερος συζυγος.απλα επειδη πλεον ειμαι τριτεκνη κ ζητανε π.οικ.καταστασης σε οτιδηποτε δεν φαινεται μεσα το πρωτο παιδι κ βγαζω πιστοποιητικο γεννησεως κ φωτοτυπια το συμφωνητικο.αν ειχα τροπο να τα αποφυγω με νοιαζει.τιποτα αλλο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Αυτό που λέω ισχύει απόλυτα,dora!

 

Δεν θα έδινα τέτοιου είδους απάντηση αν δεν γνώριζα τους νόμους.Δεν είναι ίδιον του χαρακτήρος μου να νουθετώ όταν δεν γνωρίζω....και μάλιστα σε τόσο ευαίσθητα ζητήματα....Αν το πράττουν κάποιοι άλλοι σε αυτό το φόρουμ,λυπάμαι αλλά δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία....

Ο συντάκτης του αρχικού πόστ αναφέρει περισσότερο απο ξεκάθαρα ,απλά και κατανοητά μέσω ενός λακωνικότατου πόστ, οτι η επιμέλεια ανήκει στη μητέρα(είτε λόγω διάστασης ,είτε λόγω διαζυγίου) και το παιδί είναι γραμμένο στη μερίδα του πατέρα.Η δημοτικότητα για να ξεκαθαρίσουμε, εμπίμπει στα πλαίσια της γονικής μέριμνας που είναι νομική έννοια ευρύτερη της επιμέλειας.

Πάμε λοιπόν στα νομικά σε σχέση με την επιμέλεια και τη δημοτικότητα.

 

Σύμφωνα με το αρθ. 22 και επόμενα του Νόμου 344/1976 το τέκνο λαμβάνει την δημοτικότητα του πατέρα.

 

Υ.Γ.(εκτός αν εκείνος συναινέσει και υπογράψει σε κάτι αντίθετο πιθανόν με τη απειλή χασαπομάχαιρου όπως στην ανωτέρω περίπτωση της dora....αλλά η νομική-μαθηματική αλήθεια είναι ΜΙΑ,με χασαπομάχαιρο ή και με πιο ειρηνικούς τρόπους ο πατέρας ΠΡΕΠΕΙ να συναινέσει.Αν δεν συναινέσει γράφεται σε αυτόν διότι έτσι ορίζουν οι νόμοι μας....)

 

Μεταβολή στοιχείων δύναται να πραγματοποιήσει η μητέρα , σύμφωνα με το άρθρο 14 του Νόμου 344/1976 με οριστική απόφαση διαζυγίου – διαζευκτήριο, σε αυτήν την περίπτωση θα εμφανίζονται και τα δύο δημοτολόγια και διευθύνσεις.

 

Διαγραφή των στοιχείων του πατέρα (Δημοτολόγια – Διεύθυνση – Επίθετο κλπ.) γίνεται μόνο μετά από την έκδοση τελεσίδικης απόφασης αφαίρεσης γονικής μέριμνας.

 

Γι'αυτό λοιπόν πολύ σωστά παραπάνω απάντησα:"Να διαγραφεί απο τον πατέρα όχι.Να εγγραφεί και στη μητέρα,ναι."Αν κάποιοι γνωρίζουν πότε και πώς αφαιρείται η γονική μέριμνα και μάλιστα τελεσίδικα,αντιλαμβάνονται...

 

Για να το κάνω λιανά να το καταλάβουν όλοι:αν ένα παιδί είναι γραμμένο στον πατέρα(δεν μας ενδιαφέρει αν ο άντρας σου dora συναίνεσε να γραφτεί σε εσένα,δεν έχουμε αυτή τη περίπτωση εδώ,άλλο ρωτάει ο συντάκτης του πόστ)και οι γονείς χωρίσουν και την επιμέλεια λάβει η μητέρα,ΜΟΝΗ της δεν μπορεί να το ξεγράψει απο τη μερίδα του πατέρα.Πρέπει να του έχει αφαιρεθεί η ΜΕΡΙΜΝΑ.Άλλιώς απλά ζητάει να αναφέρονται τα στοιχεία και των δύο όπως ορίζει ο νόμος που παρέθεσα.Ο πατέρας δεν διαγράφεται έτσι απλά, απο τη δημοτικότητα επειδή ένα ζευγάρι χώρισε...

 

Kαι για να υπερθεματίσω,αν υπάρχει ένα μωρό αδήλωτο λόγω διάστασης των γονέων,αυτό δηλώνεται πάντα(με απλή εισαγγελική παραγγελία) στο δημοτολόγιο του πατέρα,βάση του προπολεμικού νόμου του 1976 και απλά αναφέρονται και τα στοιχεία της μητέρας,εφόσον εκείνη το θελήσει εκ των υστέρων όμως.

 

Any more questions?Feel free..

θα μου ήταν χρήσιμη η συμβουλή σου! ο σύζυγος μου ειναι χωρισμένος εδω κ 10 χρόνια, εχει 2 παιδια απο τον προηγούμενο γάμο αλλα την επιμέλεια την έχει η μητέρα των παιδιών. μεχρι εδω καλα... σημερα πηγε να βγάλει απο το δημαρχείο 'πιστοποιητικό οικογενειακής καταστασης' στη πρωτη σελιδα εγραφε τα στοιχέια του αντρα μου, δίπλα τα δικά μου κ..... απο πισω τα πληρη στοιχεια των 2 παιδιών του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αυτα που κολλανε στη ΔΙΚΗ ΜΑς οικογενειακη κατασταση??????????? σε δυο μήνες που θα γεννήσω το πρώτο δικο μας παιδι θα αναγράφονται κ τα παιδια του στην δικη μας οικογενειακη κατασταση???? εχουν σπάσει τα νευρα μου...μηπως εκανε λάθος η υπάλληλος???:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

θα μου ήταν χρήσιμη η συμβουλή σου! ο σύζυγος μου ειναι χωρισμένος εδω κ 10 χρόνια, εχει 2 παιδια απο τον προηγούμενο γάμο αλλα την επιμέλεια την έχει η μητέρα των παιδιών. μεχρι εδω καλα... σημερα πηγε να βγάλει απο το δημαρχείο 'πιστοποιητικό οικογενειακής καταστασης' στη πρωτη σελιδα εγραφε τα στοιχέια του αντρα μου, δίπλα τα δικά μου κ..... απο πισω τα πληρη στοιχεια των 2 παιδιών του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αυτα που κολλανε στη ΔΙΚΗ ΜΑς οικογενειακη κατασταση??????????? σε δυο μήνες που θα γεννήσω το πρώτο δικο μας παιδι θα αναγράφονται κ τα παιδια του στην δικη μας οικογενειακη κατασταση???? εχουν σπάσει τα νευρα μου...μηπως εκανε λάθος η υπάλληλος???:(:(:(:(:(

που κολανε τα παιδια στην μεριδα του αντρα σου??αφου ειναι ο πατερας τους ενοειται οτι ειναι γραμενα σε αυτον!!κ το δικο σου παιδι θα μπει στην μεριδα του αντρα σου με τη σειρα του.δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου.κανονικα πρεπει να γραφει κ το διαζυγιο με την πρωη γυναικα του.οταν παιρνω οικ.κατασταση ειναι 3 σελιδες γιατι εχουμε απο 1 πρωην γαμο ο καιθενας,απο ενα παιδι ο καθενας συν 2 που καναμε μαζι.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...