Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να ρωτήσω κατι αφελές, αφού και με τον μικρό μας λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό του είμαστε πολύ διαβασμένοι εγώ και η γυναίκα μου, αλλά και ετοιμοπόλεμοι ακόμη και με άκουσμα βήχα.

Αν είχατε από την αρχή πάει σε παιδοπνευμονολόγο και δεν χάνατε χρόνο με την ομοιοπαθητικη, μήπως το παιδάκι γλύτωνε όλον αυτό τον γολγοθά;

Κοιτα ο ομοιοπαθητικος την ακροαστικε στις 10 μερες κ δεν βρηκε τιποτα.Εγω εχω την εντυπωση οτι μπορει να κολλησε κ τιποτα εξτρα στον παιδικο. Τι να πω..Παντως για πνευμονια με αυτα που διαβασα δεν μου φανηκε να εχει.Οι γιατροι το συνηθιζουν να λενε ενα κλικ ποιο πανω πολλες φορες για να εντυπωσιασουν. Πυρετο δεν ειχε,διαθεση μια χαρα κανενα αλλο συμπτωμα.

Παντως στην επομενη επισκεψη θα το αναφερω φυσικα στον ομοιπαθητικο και θα τον ρωτησω τι πρεπει να γινει για να μην μας ξαναξεφυγει η κατασταση. Παντως μεχρι τωρα δεν χρειαστηεκε ποτε να παρει τιποτα εκτος απο depon k prospan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Χάλια κι εμείς.......soldesanil και άγιος ο Θεός......σιρόπι δίνω ένα φυτικό, green tuss λέγεται και είναι πολύ καλό........aerolin και flixotide ΜΟΝΟ εάν υπάρχουν ακροαστικά, και για την κοπέλα που ρώτησε, τόσο μου είπε και ο δικός μου, των 125 το flixotide δυο φορές τη μέρα, αν ήταν των 50 τότε τρείς, αλλά μην ψάχνεις δοσολογίες μέσα από ένα φόρουμ γιατί παίζει ρόλο και το βάρος του παιδιού, καλύτερα να του κάνεις ένα τηλέφωνο......με το spiropent δεν ξέρω τι έχει γίνει, ο μεγάλος μου είχε πιει μπουκάλια και τώρα στον μικρό ο γιατρός δε δίνει με τίποτα.....και καλό θα ήταν να μην παίρνουμε αντιβιώσεις από μόνες μας.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς στο club. Βήχας με διακοπές 1 βδομάδας τη φορά, που ξαναρχίζει. Και είναι αυτός ο ενδιάμεσος, ούτε παραγωγικός, ούτε ξερός. Το ίδιο κι ο άντρας μου, κι εγώ.

Προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε με ομοιοπαθητικά και ευτυχώς (απ'ό,τι είπε ο γιατρός) δεν έχει ακροαστικά. Έχει ανεβάσει περίπου 3 φορές πυρετό από τότε που ξεκίνησε τον παιδικό σταθμό, που κρατάει μέχρι 3 μέρες, αλλά είναι μονίμως με μύξα και βήχα. Και έχουν αποδεκατιστεί όλα τα παιδάκια στο σχολείο. Ανυπομονώ να ανοίξει ο καιρός για να ανοίξουν τα παράθυρα στην τάξη. Έχει γίνει ανυπόφορη η κατάσταση.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο επιμονος, χρονιος βηχας μου εξηγησε ο γιατρος οτι ειναι ειτε κατι σοβαρο, που θελει ομως διαγνωση απο γιατρο μετα απο εξετασεις, και το να δωσει συνταγη με το ακριβες αντιβιωτικο/σιροπι που ειναι καταλληλο για εμας, ειτε κατι που "εμεινε" μετα απο ιωση και θα φυγει εφοσον προσεξει καποιος τον εαυτο του με ζεστα ροφηματα, βιταμινες κλπ. και ισως καποια εισπνεομενα για ατομα με ασθμα κλπ

 

Εγω πχ εβηχα ασχημα για 2 μηνες, τελικα μετα απο εξετασεις δεν ειχα ακροαστικα και πηρα ενα φυτικο σιροπι (δροσινουλα, με μελι) και σε 3 μερες (!!) μου ειχε φυγει εντελως. Μου το εγραψε ομως ειδικος-ομοιοπαθητικος γιατρος, αφου ειδε ακριβως τι ειχα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...