Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΣΗΜΑΔΙΑ" ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;;


Recommended Posts

Εγώ σήμερα τα ξημερώματα είχα πονάκια σαν περιόδου. Είμαι 36 και δύο μέρες. Μετά όλη μέρα τίποτα. Γενικά, είναι φυσιολογικό να νιώθουμε τέτοια αραιά και πού τον τελευταίο μήνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμένα με έπιασαν κάτι τέτοια ενώ ήμουν 34 εβδομάδα... νομίζω ότι είναι συσπάσεις που προετοιμάζουν την μήτρα για τον τοκετό...και είναι πολύ φυσιολογικό αρκεί να μην έρχονται σε τακτά διαστήματα και να μην δυναμώνουν σε ένταση...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο εγκυμοσύνες μου δεν είχα κανένα σημάδι τοκετού ούτε λιγες ώρες πριν γεννησω. Ο πλακούντας δεν είχε γεράσει, η κοιλιά δεν κατέβηκε, συσπάσεις δεν είχα, γέννησα έτσι, στον πρώτο την 38η εβδομάδα έσπασαν τα νερά. Στη δεύτερη 40η εβδομάδα, τη μέρα που θα ξεκινούσαμε για πρόκληση, αποφάσισε να βγει οικειοθελώς. Μάλιστα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου ο γιατρός μου έκανε παρατήρηση γιατί δεν περπατούσα για να κατέβει η κοιλιά.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό αραιά και που κι όσο πλησιάζει η μέρα κάπως πιο συχνά. Να δώσω τη δική μου εικόνα: Εγώ γέννησα Δευτέρα μεσάνυχτα και από Παρασκευή βράδυ ένιωσα πονάκια όπως ένιωθα που και που τις προηγούμενες εβδομάδες. Η διαφορά εκείνη την ημέρα ήταν ότι πέρασε κάποια ώρα (π.χ. 1 ώρα) και το ένιωσα ξανά. Μετά πάλι από κάποιες ώρες κ.ο.κ. ενώ παλαιότερα μπορεί να τύχαινε μια φορά τη μέρα και μετά πάλι από κάποιες μέρες. Έτσι, Σάββατο πάλι σε διαστήματα ωρών που πύκνωναν αρκετά προς το βράδυ. Τη νύχτα Σαββάτου ήταν αρκετά έντονα ώστε σχεδόν δεν κοιμήθηκα καθόλου. Όταν σηκώθηκα Κυριακή πρωί βγήκαν λίγα διαφανή υγρά και λίγο αργότερα όταν πήγα τουαλέτα, στο σκούπισμα είχα πολύ λίγο αιματάκι (μια γραμμούλα). Αρκετά έντονοι και συχνοί έγιναν οι πόνοι κατά το μεσημέρι. Στην περίπτωσή μου είχα λοιπόν πολύ χρόνο για να καταλάβω ότι πλησιάζει η ώρα...σχεδόν δύο μέρες.

Να συμπληρώσω ότι σ' εμένα δεν "κατέβηκε" το μωρό και γενικώς μέχρι τελευταία στιγμή δεν κατέβηκε ώστε να φανεί αυτή η διαφορά που λένε ότι όταν πέφτει η κοιλιά ξέρεις ότι πλησιάζει η ώρα...

φυσιολικός τοκετός χωρίς επισκληρήδιο

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σήμερα το πρωί ο ίδιος πόνος περιόδου. Αφού σκέφτομαι μήπως το είδα στον ύπνο μου? Αλλά δεν νομίζω. Έπειτα τίποτα. Για να δούμε...

Πόσες περίπου εβδομάδες πριν τα είχατε αυτά??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι πονοι της γεννας ειναι πολυ δυνατοι!και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην του ςκαταλαβεις!οταν σε πιασουν πονοι που ειναι σαν περιοδου πολλοι εντονοι που δεν του ςαντεχεις,για ενα λεπτο και σταματανε και σε 2-3 λεπτα παλι ξανα για εν α λεπτο και ξανα σταματανε!τοτε για να γεννησεις μπορει να περασουν και 15 ωρες,αν δε σπασουν τα νερα.δεν γεννας!οταν σπασουν τα νερα τοτε εχεις εντονου ςπονους αυτους που περιγραψα πιο πανω!οποτε μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εγώ ώρες, ώρες, ανησυχώ πως το σώμα μου δεν δείχνει ακόμα πολλά σημάδια προετοιμασίας(σε σχέση με αυτά που διαβάζω τουλάχιστον). Και τις Braxton Hicks νομίζω πως δεν τις νιώθω. Υπάρχει περίπτωση να μην προετοιμάζεται καθόλου???

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρώτο σου μωρό; Εγώ στο πρώτο δεν είχα καταλάβει τίποτα. Πήγα στο μαιευτήριο με 7 εκ διαστολή και δεν είχα νιώσει καθόλου συσπάσεις οι οποιες προφανώς συνέβαιναν αλλά δεν με ενοχλούσαν και δεν τις είχα καταλάβει. Προφανώς είχα και μικρούς πόνους τους οποίους λόγο τις γενικής δυσφορίας των τελευταίων εβδομάδων δεν τους είχα δώσει σημασία μέχρι που γίναν πολύ δυνατοί.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το πρώτο. Η μόνη δυσφορία που αισθάνομαι είναι όταν κουνιέται πλέον, από κάτω πονάνε διάφορα (ουροδόχος κύστη και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο...) και πέρα από 2 - 3 φορές που ένιωσα πονάκια περιόδου (ούτε καν πονάκια σαν γλυκά μουδιάσματα) και κάποια πετρώματα (νομίζω) γενικά δεν έχω τίποτα. Πάντως αυτό που μου γράφεις ακούγεται πολύ αισιόδοξο.

Απλά φοβάμαι μήπως τα πράγματα δεν έρθουν φυσικά από μόνα τους.

Την Παρασκευή έχω και γιατρό θα δούμε. Απ' την άλλη ο γιατρός μου δεν 'βάζει χέρι' που καλό μεν, αλλά δεν έχω και εικόνα τί γίνεται στο σώμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και μενα που και που με ποναει η μεση και ας ειμαι στην 34 εβδομαδα τις συσπασεις του Braxton Hicks τις καταλαβαινω ειναι 3 με 4 φορες τη μερα αλλα δεν ειναι επωδυνες προς το παρον τουλαχιστον σιγουρα το πρωτο σημαδι οτι γεννας ειναι το σπασιμο των νερων μετα τα πονακια και μετα το μωρακιιιιιι:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειμαι στην 37 3δβομαδα, για την ακριβεια 36.5, και σημερα απο το πρωι νιωθω εντονες συσπασεις χωρις ομως πολυ πονο αλλα τις νιωθω συχνα ολη μερα... νιωθω πολυυυυυυυυυυυ κουρασμενη δεν θελω να σηκωνομαι απο το κρεββατι και γενικα νιωθω καπως..... α επισης πονους στα ποδοα στη μεση... γεμικα παντου!!!! α και το μωρο κουνιεται αλλα οχι οσο εχθες!!! λετε να πλησιαζει η ωρα????????

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα έπαιρνα το γιατρό! Με το καλό σου εύχομαι! Κούραση και υπνηλία άρχισα να νιώθω κι εγώ σήμερα ενώ είχα περάσει ένα τριήμερο εξαιρετικής ενέργειας (σύνδρομο της φωλιάς???) Σήμερα ό,τι κάνω με το ζόρι....

Link to comment
Share on other sites

το απογευμα με επιασε μια εξαιρετικη ενεργεια... το τι μπανια καθαρισα, την κουζινα, το βεστιαριο με τα ρουχα... μαγειρεψα και φυσικα πεταξα οτιδηποτε αχρηστο βρισκοταν μπροστα μου........

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ τα ίδια...Κάναμε δουλειές στο σπίτι χτες, το ξεφτιλίσαμε ομολογουμένως, τοίχο να πιάσεις θα τρίίίξει από καθαριότητα :shock:

Μπορεί και να γεννάω σιγά σιγά. ΜΑΚΑΡΙ! κουράστηκα να κουράζομαι απ' τις αϋπνίες :(

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ τα ίδια...Κάναμε δουλειές στο σπίτι χτες, το ξεφτιλίσαμε ομολογουμένως, τοίχο να πιάσεις θα τρίίίξει από καθαριότητα :shock:

Μπορεί και να γεννάω σιγά σιγά. ΜΑΚΑΡΙ! κουράστηκα να κουράζομαι απ' τις αϋπνίες :(

 

παρολες τις χθεσινες δουλειες...... σημερα νιωθω πιο καλα απο ποτε!!!!!!!!!!! αχ τι να πω....

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η διάθεση μου είναι πολύ πεσμένη σήμερα...τι να πω... εγώ το απέδωσα στο ότι από σήμερα χαλάει ο καιρός...: πότε έχεις ΠΗΤ? Εγώ σήμερα κλείνω την 38 εβδομάδα...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι και με πιο πολλούς ( αλλά να μην πονάνε ):P:p:p

Αχ τι καλά που είσαι... εμένα με έχουν με χάπια για τις συσπάσεις και στο νοσοκομείο θα πάω την Τετάρτη... Άντε να δούμε...Αν δεν έχουν απεργία...Να σε ρωτήσω... τώρα που το μωράκι σου πήρε θέση και έχεις και διαστολή κουνιέται το ίδιο με πριν? Εμένα η δικιά μου κουνιέται πολύ ακόμα όλη μέρα με μικρά διαλείμματα... είχα την εντύπωση ότι στο τέλος δεν κουνιούνται τόσο...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

I DIASTOLI DEN EXI KAMIA SXESI ME TIS KINISIS TU MORU EMENA ME EXI TU KLOCU K TY BACY OLI MERA O BEBULINOS MU APLOS OTAN EXIS SISPASIS TIS GENNAS STAMATA NA KUNIETE TOTE...I APLOS DEN TO NIOTIS TI XAPIA PERNIS TA YUTOPAR??? K EGO EPERNE JATI IXA SISPASIS ALLA EDO K MIA EVDOMADA TA STAMATISA

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...