Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδυνατο παιδι, αδυνατος γονιος?


Recommended Posts

μας ρωτησε η παιδιατρος προσφατα, αν ως παιδια, εγω ή ο συζυγος μου ημασταν αδυνατοι και κακοφαγοι...

 

η αληθεια ειναι πως και οι δυο μας ημασταν σχετικα αδυνατα παιδια και εγω ημουν αρκετα κακοφαγη.. (καλα, τωρα ειμαι βοδι, αλλα μιλαμε για οταν ημουν παιδι)

 

θα μπορουσε να ειναι κατι τετοιο κληρονομικο? γι αυτο μου βγαζει η μικρη την ψυχη για να φαει?

 

το εχετε προσεξει σε σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μας ρωτησε η παιδιατρος προσφατα, αν ως παιδια, εγω ή ο συζυγος μου ημασταν αδυνατοι και κακοφαγοι...

 

η αληθεια ειναι πως και οι δυο μας ημασταν σχετικα αδυνατα παιδια και εγω ημουν αρκετα κακοφαγη.. (καλα, τωρα ειμαι βοδι, αλλα μιλαμε για οταν ημουν παιδι)

 

θα μπορουσε να ειναι κατι τετοιο κληρονομικο? γι αυτο μου βγαζει η μικρη την ψυχη για να φαει?

 

το εχετε προσεξει σε σας?

 

 

Χιχιχιιχμια από τα ίδια ο γιος μου είναι ΣΩΛΗΝΑΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ

.....

Link to comment
Share on other sites

Παίζει θέμα κληρονομικότητας πάρα πολύ αν οι γονείς είναι παχύσαρκοι να γίνει και το παιδί μου το έχει πεί ο γιατρός μου αλλά είναι και θέμα τι δίνει ο γονιός στο παιδί να τρώει από μικρό και πως θα μάθει αυτό μεγαλωνοντας!

 

Η θέια μου είναι λιπόσαρκη απο φυσικού της και ο άνδρας της το ίδιο....Έχει 3 παιδιά...Μόνο ο ένας ο γιος έχει το δικό τους σκαρί (μετράμε κόκκαλα), τα άλλα 2 είναι από ευτραφούλια μέχρι πάρα πολύ χοντρούλια.

 

Εμένα και οι 2 γονείς ήταν παχύσαρκοι και όμως εχώ είμουν παιδί που με κυνηγούσαν να φάω...Πάντοντε κυμαινόμουν στα 45-48 κιλά, άσχετα αν τώρα στα 30 με ορμονικό πρόβλημα κατέληξα σαν τους δικούς μου εν τέλη...

Link to comment
Share on other sites

Fιstikaki να πω και γώ???:mrgreen:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εεεεεεεεεεεελεος :roll:

 

 

 

:lol:

αντε λεγε, και συ ρε γαβ, με τα 40 σου κιλα... (ζυγισμενη με χοντρο μπουφαν, μποτες του σκι, και κρανος μηχανης... και με τα δυο παιδια στα χερια)

Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεεεεελεος :roll:

 

 

 

:lol:

αντε λεγε, και συ ρε γαβ, με τα 40 σου κιλα... (ζυγισμενη με χοντρο μπουφαν, μποτες του σκι, και κρανος μηχανης... και με τα δυο παιδια στα χερια)

Είσαι ρατσίστρια αλλά το προσπερνάω.:-P

Δεν ξέρω αν είναι θέμα κληρονομικότητας αλλά πιστέυω ότι σ'ενα βαθμό αυτό που θυμόμαστε σα φυσιολογικό απ'τη δική μας παιδική ηλικία με κάποιο τρόπο το κουβαλάμε και ως ενήλικες και το περνάμε και στα παιδιά μας.

Παράδειγμα,σαν παιδί τρελαινόμουνα για φρούτα και λαχανικά.Τώρα ,πάντα στο σπίτι υπάρχουν και τα δύο και τα παιδιά θεωρούν φυσιολογικό να τα τρώνε χωρίς σπρώξιμο.Βέβαια στον ένα αρέσουν περισότερο απ'τον άλλο αλλά παρ'ολα αυτά τα τρώνε και οι δύο.

Τώρα για το κακόφαγο.Η Άνη μέχρι πέρισυ την άνοιξη ήταν ένα παιδί που αναρωτιώσουνα τι τρώει.Ξαφνικά αρχίσαμε να της λέμε μη τρώς παιδί μου άλλο.:wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ki εμας και οι 3! παιδιατροι που αλλαξαμε, μολις βλεπαν και τον αντρα μου κι εμενα ελεγαν μα καλα αφου κι εσεις αδυνατοι ειστε ετσι θα γινει και το μωρο και μαλιστα μας το τονισαν οτι παιζει θεμα κληρονοκικοτητας και σ'αυτο..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μας φυς μου το ίδιο είπαν οι παιδίατροι (έχουμε αλλάξει 2). Ότι είναι σαφώς και θέμα κληρονομικότητας. Ο μεγάλος μου γιος είναι σαν ακτίνα ποδηλάτου και κακόφαγος και σε σχετικές συζητήσεις με τον γιατρό, το πρώτο που ρωτούσε ήταν αν ήταν κάποιος από μαμά-μπαμπά έτσι. Σε μας ήταν ο μπαμπάς. Ψηλός, αδύνατος (σα ρέγγα ήταν ο καημένος) και κακόφαγος.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν ξέρω αν είναι θέμα κληρονομικότητας αλλά πιστέυω ότι σ'ενα βαθμό αυτό που θυμόμαστε σα φυσιολογικό απ'τη δική μας παιδική ηλικία με κάποιο τρόπο το κουβαλάμε και ως ενήλικες και το περνάμε και στα παιδιά μας....

 

Αυτό πιστεύω και εγώ. Οι γονείς μου δεν είχαν ποτέ άγχος με το φαγητό. Αν θα φάμε, πόσο φάγαμε, τι φάγαμε. Φρόντιζαν η διατροφή μας να είναι ισορροπημένη και να μπαίνουν όλων των ειδών οι τροφές στο τραπέζι και δεν ασχολούνταν άλλο. Υπήρχαν φάσεις που τρώγαμε περισσότερο και άλλες λιγότερο. Το ίδιο κάνω και εγώ. Από μωρό υπήρχαν περίοδοι που του κοβόταν η όρεξη και έτρωγε μια κουταλιά σούπα και τέλος. Το καλοκαίρι, όταν ήταν δύο χρονών, δεν είχε φάει ούτε ένα φρούτο, σε καμμία μορφή, ούτε χυμό δεν έπινε. Ούτε και τότε αγχώθηκα.

 

Οι γονείς μου είναι σχετικά ψηλοί για τη γενιά τους και από κιλά μέτριοι (ούτε πολύ αδύνατοι, ούτε και παχύσαρκοι). Εγώ και η αδερφή μου είμαστε γύρω στο 1,70 ύψος και από βάρος παίζουμε στα 50 με 55 κιλά. Ο άντρας μου ήταν πάντα σε μια μέση κατάσταση. Τώρα είναι 1,80 ύψος και από βάρος (δεν θυμάμαι ακριβώς κιλά) ούτε στέκα ούτε βόδι.

Τελευταίες μετρήσεις του Ευριπίδη (πριν μια εβδομάδα) 108 εκατοστά ύψος και 18 κιλά βάρος. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χοντρό μωρό, χοντρός ενήλικας

 

και παρατηρείστε... αν η μάνα είναι χοντρή και το παιδί είναι χοντρό (ή θα γίνει....)

 

Ναι βγαζει νοημα αλλα οχι λογω κληρονομικοτητας οπως το βλεπω εγω. Απλα λογω διατροφικων συνηθειων που περνούν και στο παιδι.......οταν ερχετε η αδυνατη μανα στην παιδικη χαρα και σου λεει η μπεμπα εφαγε 1 κουτι γαριδακια, 1 μπολ κρεμμα και 1 μπανανα για πρωι και ειναι 14 μηνων το παιδι θα γινει τοφαλος και η μανα στυλακι. Καμια σχεση με κληρονομικοτητα αλλα αν ταιζεις τα παιδια σου γαριδακια σε τετοια ηλικια μην περιμενεις και πολλα.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η κληρονομικότητα παίζει σημαντικό ρόλο αυτό μου έχουν πεί 3 παιδίατροι. Το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν αν κάποιος από τους δυο γονείς ήταν πολύ αδύνατος. Εγώ μικρή ήμουν πάρα πολύ αδύνατη και έβγαζα το λάδι στη μαμά μου για να φάω ο άντρας μου ακριβώς το αντίθετο!!ρε παιδιά και σκ.. να του έδινες τα έτρωγε!.

Ο μικρός είναι πολύ αδύνατος και δύσκολος στο φαγητό και μου λέει η μαμά μου ότι ακριβώς τα ίδια έκανα και εγώ.

 

Ellemphriem η κληρονομικότητα παίζει ρόλο πάντως και το βλέπω και από τον εαυτό μου γιατί ευτυχώς τρώω και δεν παχαίνω μπορώ να πώ (έτσι ήταν και η μαμά μου στην ηλικία μου τουλάχιστον γιατί τώρα είναι τροφαντούλα!) αλλά και η κουνιάδα μου που επίσης τρώει τα πάντα και είναι πολύ αδύνατη. Έτσι ακριβώς όπως είναι ο μπαμπάς της και πεθερός μου( και απο εκεί παίζεται να κληρονόμησε ο μικρός το dna )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο σύζυγος κι εγώ είμαστε κι οι 2 λαίμαργοι και αδύνατους όσο να'ναι δεν μας λες :lol::lol::lol: η μικρή όμως είναι σε γενικές γραμμές καλόφαγη, αλλά σχεδόν 2 χρονών είναι 11,5 κιλά (κι αν είναι τόσα). Ευτυχώς για τη μικρή δηλαδή. Αλλά η αλήθεια είναι ότι προσέχουμε αρκετά τη διατροφή της - χωρίς υστερίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασιλης τρωει σαν κι εμενα ..:oops: (γλυκα , πατατακια, ζυμαρικα , εχει μια μικρη απεχθεια για το κρεας - το θεωρω συνοδευτικο των υπολοιπων του πιατου :lol::lol:)

και ο Γιαννης οπως λενε ολοι ευτυχως εμοιασε του μπαμπα του :mrgreen::mrgreen: (τρωει τα ΠΑΝΤΑ :D)

Αρα ναι πιστευω πως ισχυει. Δυστυχως :mrgreen: (γιατι οπως ειναι φυσικο με το που δουν πως τρωει ο Βασιλης αρχιζουν και λενε "ε μα που θα μοιασει το παιδι . Πηρε ολα τα αλλα αυτο θα αφηνε?":lol::lol:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πεθερά μου είπε ότι είχε χοντρό πρόβλημα μ τον ντίνο,δεν έτρωγε.εγώ θυμάμαι επίσης τον εαυτό μου να μου δίνουν αυγό,να το κρατάω στο στόμα κ να πηγαίνω να το φτυνω στις κότες.

Ο κωνσταντίνος μας όμως τρώει τα πάντα κ αρκετές ποσότητες.άσχετα π δεν βάζει γραμμάριο πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα της κληρονομικότητας γενικά με "βολεύει" γιατί κ εγώ κ ο άντρας μου είμαστε αδύνατοι, όπως επίσης σε γενικές γραμμές και οι οικογενειές μας (αν εξαιρέσεις την όρκα την πεθερά μου-σιγά μην άφηνα ευκαιρία να την κατακεραυνώσω,κλείνει η παρένθεση).Επίσης και η μαμά μου ήταν τροφαντούλα μέχρι τα 18 και μετά ξαφνικά άλλαξε το σώμα της τελείως, ακριβώς δε το ίδιο, στην ίδια ηλικία έγινε και ΄σ'έμένα.Παρ'ολα αυτά δυσκολεύομαι λίγο να αποδεχθώ την ιδέα της γενετικής προδιάθεσης στο πάχος.Δηλαδή παιδιά παλαιότερων γενεών, οι οποίες δεν είχαν την γνώση και τα μέσα που έχουμε εμείς σήμερα και ήταν οι γονείς παχουλοί, λόγω κακής διατροφής, πρέπει να φοβούνται μη παχύνουν;Συμφωνώ με την Ellemphriem ότι μεγάλο ρόλο παίζουν οι διατροφικές συνηθειες, αλλά κυρίως η νοοτροπία και η στάση ζωή της οικογένειας απέναντι στο φαγήτο.Πχ.Ξέρω ένα ζευγάρι, πού θα τους έλεγες παχουλούληδες.Η κοπέλα λέει συνέχεια ότι θέλει να προσέξει την διατροφή της κόρης της "να μην τους μοιάσει".Δεν αρκεί όμως, κατά τη γνώμη μου, που προσπαθεί να μαγειρεύει όσπρια και λαχανικά, αφού οι ίδιοι οι γονείς δεν τα βάζουν ποτέ στο στόμα τους.Επίσης θα βγουν από το σπίτι με το παιδί μόνο για φαγητό και όχι για να περπατήσουν, να παίξουν και να κάνουν μια δραστηριότητα που απαιτεί λίγο άσκηση, για να μαθαίνει το παιδί. Και βέβαια το παχυντικό φαγητό χρησιμοποιείται στο σπίτι τους ως επιβράβευση ή παρηγοριά, πχ. είμαστε κουρασμένοι σήμερα, δικαιούμαστε να φάμε σουβλάκια, ή μπράβο που τα κατάφερες ας φάμε μια πίτσα, είσαι στεναχωρημένη σήμερα πάρε τα πατατάκια.Πιστεύω λοιπόν ότι αν αυτό το παιδί παχαίνει θα οφείλεται στις συνήθειες και στην νοοτροπία της οικογένειας και όχι στο DNA τους.

 

ΥΓ.ΑΣΧΕΤΟ:Αγαπητέ admin, μην με αποκλείσεις, ο χαρακτηρισμός όρκα δεν ήταν απαξιωτικός για την πεθερά μου, αλλά για το καυμένο το θηλαστικό.Ευχαριστώ

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.ΑΣΧΕΤΟ:Αγαπητέ admin, μην με αποκλείσεις, ο χαρακτηρισμός όρκα δεν ήταν απαξιωτικός για την πεθερά μου, αλλά για το καυμένο το θηλαστικό.Ευχαριστώ

 

Να'σαι καλά! Μου έφτιαξες τη μέρα!!!:-P:razz::-P:-P

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...