Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΣΗΜΑΔΙΑ" ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;;


Recommended Posts

Καλημέρα, σήμερα μπήκα στην 39η εβδομάδα και ακόμα δεν έχω νιώσει συσπάσεις ούτε η κοιλιά μου έχει αλλάξει σχήμα και θέση. Ο γιατρός πριν 3 μέρες που πήγα μου έκλεισε ραντεβού για την ΠΑρασκευή χωρίς να κάνει κάποια πρόβλεψη, ούτε μίλησε για τράχηλο κλπ - ξέρω όμως ότι μωρό έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω εδώ και ένα μήνα.

 

Όσες γεννήσατε χωρίς πρόκληση και χωρίς ραντεβού καισαρικής, είχατε συμπτώματα πόσο νωρίτερα και τι είδους; Και πώς ακριβώς είναι αυτές οι περιβόητες συσπάσεις; Είναι συνδυασμός πόνου και πετρώματος ή μπορεί μόνο το ένα από τα δύο; Και το πέτρωμα καταλαμβάνει ολόκληρη την κοιλιά ή είναι επικεντρωμένο;

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν ένιωσα καθόλου συσπάσεις μέχρι λίγες ώρες πριν γεννήσω. Δεν ξέρω αν γινόντουσαν και δεν τις ένιωθα. Ούτε είχα καταλάβει να αλλάζει σχήμα ή θέση η κοιλιά, απλά είχε μεγαλώσει σε σχέση με πριν.

 

Όταν συμπλήρωσα 39 εβδομάδες πήγα για εξέταση στην γιατρό και με εξέτασε με το χέρι για πρώτη φορά. Μου είπε ότι είχα διαστολή 2 και λεπτό τράχηλο. Μετά είχα αιμορραγία (λόγω της εξέτασης) μέχρι που γέννησα 2 μέρες μετά. Έσπασαν τα νερά ενώ κοιμόμουν το βράδυ είχα μικρή διαρροή αμνιακού υγρού και μέχρι που γέννησα ένιωσα κάποιους πόνους που έρχονταν και έφευγαν, πολύ λίγους όμως σε αριθμό και χωρίς συγκεκριμένη συχνότητα. Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και δεν μπορώ να πω ότι πόνεσα ιδιαίτερα.

 

Σε μένα αυτοί οι λίγοι πόνοι που κατάλαβα δεν συνοδεύονταν από πέτρωμα. Ξεκινούσαν από χαμηλά σαν πόνοι περιόδου και ανέβαιναν προς τα πάνω ενώ αυξανόταν και η έντασή τους και μετά σταματούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λίζα,

Με το καλό να δεχθείς το μωράκι σου και να πάνε όλα κατ΄ευχήν!

Τα δικά μου συμπτώματα ήταν 4 περίπου ημέρες πριν σπάσουν τα νερά (στην 35η εβδομάδα) αφόρητοι πόνοι στη μέση. Δεν γνώριζα βέβαια ότι προμηνύουν κάτι, μετά μου το είπαν. Συσπάσεις δεν είχα, καταλάβαινα όμως ότι το μωρό είχε κατέβει πολύ χαμηλά, και κουραζόμουν με το παραμικρό. Αφού αναρωτιόμουν πως θα έφθανα μέχρι την 38η εβδομάδα, που είχαμε κλείσει για καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Λίζα με το καλό να έρθει το μπεμπάκι σου!

Εγώ είχα μπει στην 41η εβδομάδα,δεν είχα κανένα σύμπτωμα,μόνο οι άλλοι μου έλεγαν ότι έχει πρηστεί πολύ το πρόσωπό μου και πλησιάζει η ώρα.

Το πρωί πριν γεννήσω πήγα στο γιατρό,μου έκανε ψηλάφιση και μετά από λίγες ώρες με έπιασαν πονάκια και τη νύχτα γέννησα.

Τίποτα άλλο,ούτε βλέννες,ούτε αίμα,ούτε συσπάσεις ένιωσα,ούτε μου κόπηκε η όρεξη,ούτε πήγαινα συνέχεια τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο μου παιδι δεν ειχα σχεδον κανενα συμπτωμα εκτος απο το βαρος που ενιωθα απο το παιδι και καποια ελαφροτατα πονακια που δεν τα λες ουτε ενοχληση.Κι ομως πηγα στο γιατρο (38 εβδ) και μου ψηλαφισε τον τραχηλο και με κοιταξε με ανοιχτο το στομα,μου λεει εχεις διαστολη 2,γεννας,δεν καταλαβες τιποτα?Εγω σοκ!Πανε, μου λεει, στην κλινικη γιατι θα γεννησεις στο σπιτι σου και οντως γεννησα μεσα σε 3 ωρες...

 

Τωρα βεβαια εχω τοσα συμπτωματα που συνεχεια νομιζω οτι θα γεννησω....Ολα διαφορετικα...:?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζάκι και εγώ μόλις μπήκα στην 39η εβδομάδα! Δεν έχω καταλάβει συσπάσεις τουλάχιστον σαν αυτές που διαβάζω. Εχω απλά κάτι πονους κάποιες στιγμές που μπορεί να κρατήσουν μισή ώρα, ακόμα και 2 ώρες. Ανυπομονώ για τη γέννα..σε 2 μέρες έχω ραντεβού με το γιατρό να δούμε πώς πάει. Πάντως κατά τα άλλα δεν έχω κανένα σημάδι...και έχω τρελαθεί στις καούρες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σου γράφω αν και γέννησα με καισαρική, γιατί παρόλο που είχα ραντεβού είδα στο μεταξύ και τα "σημάδια" του φυσιολογικού τοκετού. Συγκεκριμένα είδα στο εσώρουχό μου τραχηλική βλέννα (θα το καταλάβεις εάν δεις, διαφέρεις από άλλες εκκρίσεις) κι επίσης την επόμενη μέρα το βράδυ λίγο αίμα. Ο γιατρός μου μου είχε πει όταν τον πήρα τηλ οτι τα σημάδια αυτά δείχνουν τοκετό μέσα στις επόμενες 48 ώρες. Εγώ βέβαια για άλλους λόγους δεν περίμενα και προχώρησα στην καισαρική.

Με το καλό το μωράκι σου! Θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα, σίγουρα, μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Λίζα, με το καλό να δεκτείς το μωράκι σου σύντομα. Εγώ γέννησα στην 39w3d. Από το προηγούμενο βράδυ είχα κάτι πόνους που αρχικά δεν κατάλαβα ότι ήταν πόνοι γέννας, ήταν αρκετά ανεκτοί. Όσο όμως συνέχιζαν, λέω "μπας και γεννάω;" και ακουμπάω το χέρι στην κοιλιά μου και συνειδητοποιώ ότι κάθε φορά που ερχόταν ένας πόνος, πέτρωνε και η κοιλιά. Κατάλαβα ότι ήταν σημάδι για γέννα. Το πρωί πήγα τουαλέτα και είδα ότι είχα αίμα, οπόταν το είπα στον άντρα μου και φύγαμε για την κλινική αφού είχα και προγραμματισμένο ραντεβού! Ευτυχώς πήραμε και τη βαλίτσα μαζί μας. Εν τω μεταξύ εγώ πίστευα ότι είχα πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου μέχρι να γεννήσω και ότι η γιατρός θα με ξαναστείλει σπίτι μέχρι να δυναμώσουν οι πόνοι. Όταν στις 10:00 με εξέτασε η γιατρός μού είπε ότι είχα διαστολή 2 και ότι... γεννάω!!! Λοιπόν, στη 1:50 το μεσημέρι, κρατούσα αγκαλιά την πριγκίπισσά μου!!! Χωρίς επισκληρίδιο, με φυσιολογικό τοκετό. Όλα πήγαν πολύ καλά!

Α! και κάτι σημαντικό: Το προηγούμενο βράδυ, πριν ξαπλώσω για ύπνο, κατάλαβα ότι μπορούσα να αναπνέω πιο εύκολα και χωρίς κούραση! Αφού το σχολίασε και ο άντρας μου! Είναι και αυτό ένα σημάδι ότι πλησιάζει η γέννα πολύ σύντομα!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,,,,αυτό που λένε ότι σου κατεβαίνει κάπως η κοιλιά...τι είναι?δηλαδή πως θα το νιώσουμε?απότομα..?ή μέρα με τη μέρα η κοιλιά μας από στητή και ψηλά...θα αρχίσει να κατεβαίνει?:shock::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

liza καλημέρα. Πότε έχεις ΠΗΤ? εγω εχω 30/03 και προς το παρόν δεν νοιώθω τίποτα απολύτως παρα μόνο καποια μικρά πονάκια σαν περιόδου που και που. Ελπίζω να μην φτάσω στην ΠΗΤ γιατί θα μπω για πρόκληση και θα προτειμούσα να το αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά...Εγώ είχα ΠΗΤ χθες!!!:shock: αλλά μέχρι στιγμής τίποτα!Την Τρίτη που μας πέρασε μου έκανε ο γιατρός κολπικό έλεγχο είδα λίγο αιματάκι και υγρά με αίμα για δυο μέρες αλλα μετά τίποτα...Διαστολή μου είπε ο γιατρός δεν έχω αρκετή για να πούμε πως γεννάω σήμερα ή αύριο(αυτό για την Τρίτη).Έχω αρκετά υγρά αλλά δεν νομίζω να είναι αμνιακά.Χθες είχα κατι πονάκια αλλά εξαφανίστηκαν όπως ήρθαν:(.Ο γιατρός μου μου είπε πως αν δεν έχω γεννήσει μέχρι και την Δευτέρα θα πάω το βράδυ για κολπικό υπόθετο και μετά λογικά γέννα....:(Στεναχωριέμαι αρκετά γιατί δεν θα ήθελα να κάνουμε πρόκληση...:(:(:(:( Αλλά δεν νιώθω και τίποτα από αυτά που θα έπρεπε να νιώσω!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή ανάσταση σε όλες τις μελλοντικές μανούλες εύχομαι..

Πώς γίνεται βρε κορίτσια η πρόκληση? Έψαξα στο ιντερνετ αλλά λέει για διαφορες μεθόδους. Ο γιατρός μου είπε ότι θα μπω με πρόκληση και θα μου σπασει τα νερά ώστε να γεννήσωεάν ο μπεμπούλης δεν θελήσει να βγει ως την άλλη Δευτέρα..

Πώς τα σπάνε τα νερά?Σε ερώτηση μου προς το γιατρό για εαν αυτό γίνεται με το χέρι, μου ειπε πως οχι, απλά γίνεται με μια λαβιδα και χωρίς πόνο. Πείτε καμία άποψη για το τι θα μας κάνουν..:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Olgaki μην ανησυχείς. Εγώ γέννησα με πρόκληση. Στην αρχή μου βάλανε ένα υπόθετο και με άφησαν να τριγυρνάς για ένα 3ωρο στο νοσοκομείο μέχρι να αρχίσουν κάπως οι πόνοι. Μετά κάναμε ξύρισμα κλύσμα κτλ και πήγαμε στο δωμάτιο ωδίνων όπου μου έβαλαν με ορό τεχνητούς πόνους. Τα νερά τα έσπασαν λίγο πριν να γεννήσω και δεν πονάει και τόσο. Αν κάνεις επισκληρίδιο φαντάζομαι δεν θα το νιώσεις καθόλου. Σας εύχομαι καλή γέννα και να κρατήσετε τα μωρά σας γερά στην αγκαλιά σας.

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και με κανέναν πόνο εύχομαι κοιλίτσες!! Ευχαριστώ για την απάντηση γιατί ένιωθα και εγώ σαν το πασχαλινό αρνάκι που το πάνε για ψήσιμο,επειδή δεν ξέρω τι θα μου κάνουν! Εννοείται 'οτι θέλω να κάνω επισκληρίδιο! Άντε με το καλό όλες μας σιγά σιγά να νιώσουμε γλυκούς πόνους γέννας και κρατήσουμε τα μπεμπουλίνια μας αγκαλίτσα..:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!! ΕΝΙΩΣΑ ΣΗΜΕΡΑ....ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ...ΠΟΥ ΣΕ ΠΙΕΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...ΣΑΝ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ...Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ...ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΔΕΝ ΤΟΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ...ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΘΗΚΑ...!!!ΧΑΧΑΧΑ!!!ΤΩΡΑ ΓΕΛΑΩ..ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ...ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ!ΛΕΤΕ ΝΑΝΑΙ ΣΗΜΑΔΙ?Ή ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΑΣ?Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΗ!ΑΠΛΑ ΝΙΩΘΩ ΕΠΙΣΗΣ...ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ..ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με πιέζει ο μπεμπούλης πολύ χαμηλα, σαν να θέλει να βγει, αλλά τίποτα...Το έχω πολύ έντονα αυτό το αίσθημα απο την προηγούμενη εβδομάδα, μα ακόμα περιμένω..είμαι 38 εβδ. 3 ημερ.

Έχεις τη βαλίτσα έτοιμη???:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι μου, η βαλίτσα είναι έτοιμη. Λίγα πράγματα απομένουν (οδοντόβουρτσα κτλ). σήμερα η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη..τι να πεις?χθες είχε υπερκινητικότητα και σήμερα ύπνο?..βέβαια να μου πεις ..εγώ είμαι καλύτερη?κοιμήθηκα 2,5 ώρες το μεσημέρι..και τώρα πάλι νιώθω έτοιμη για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλες και Χριστός Ανέστη! Έχετε κανένα νέο από τη ΛΙΖΑ75; Πρέπει να γέννησε μέχρι σήμερα! Μακάρι όλα να πήγαν καλά!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσάκια μου, κανένα νέο...? γέννησε καμία? εγώ πήρα μια μικρή παράταση..2-3 μέρες.ελπίζω να γεννήσω.σήμερα είχα λίγα υγρά σαν νερό..αλλά τίποτα παραπάνω.ελάχιστα πονάκια.. πωπω!!η μπεμπούλα μου δε θέλει να βγει! μακάρι να με πιάσουν πόνοι..δεν θέλω να πάω με ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου, κανένα νέο...? γέννησε καμία? εγώ πήρα μια μικρή παράταση..2-3 μέρες.ελπίζω να γεννήσω.σήμερα είχα λίγα υγρά σαν νερό..αλλά τίποτα παραπάνω.ελάχιστα πονάκια.. πωπω!!η μπεμπούλα μου δε θέλει να βγει! μακάρι να με πιάσουν πόνοι..δεν θέλω να πάω με ραντεβού.

 

 

Μακαρι να σε πιασουν καλη μου!!!

Αλλα κ με ραντεβου να πας δεν πειραζει, μην αγχωνεσαι.

Με το καλο κ με εναν πονο!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα κορίτσια!!!

Ξαναγράφω κι εδώ την απορία μου μήπως το δει κάποιος και πάρω καμία γνώμη!!!

Μόλις μπήκα στην 38η εβδομάδα και σήμερα το πρωί είχα σκούρα υγρά αλλά για την ώρα δεν έχω πονάκια.

Είναι σημάδι ότι πλησιάζει ο τοκετός άμεσα? Η' μπορεί και να καθυστερήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Ξαναγράφω κι εδώ την απορία μου μήπως το δει κάποιος και πάρω καμία γνώμη!!!

Μόλις μπήκα στην 38η εβδομάδα και σήμερα το πρωί είχα σκούρα υγρά αλλά για την ώρα δεν έχω πονάκια.

Είναι σημάδι ότι πλησιάζει ο τοκετός άμεσα? Η' μπορεί και να καθυστερήσει?

 

maria_g καλησπέρα! τι εννοείς σκούρα? στην απόχρωση του ροζ-κοκκινου? πήρες τον γιατρό να του το πεις?

 

κορίτσια εγώ είμαι στην 35η εβδομάδα και ο γιατρος θα με δει σήμερα και την προηγούμενη φορά μου είπε ότι θα με εξετάσει και γυναικολογικά. γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...