Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ 7 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ....(5 ημέρες χωρις κακα)


Recommended Posts

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ... ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΗΨΑΙΜΙΑ. ΖΩΗΡΕΨΕ ΠΟΛΥ.... ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ (Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗ- ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ),ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ. ΕΠΙΣΗΣ, ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΑΥΡΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΣΙΤΙΣΟΥΝ.

ΕΙΧΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ, ΔΙΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΟ ΕΙΛΕΟ. ΕΙΧΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΜΥΚΩΝΙΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΓΓΕΝΕΣ ΜΕΓΑΚΟΛΟ. ΚΑΝΑΜΕ ΒΙΟΨΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΕΠΙΣΗΣ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΘΗΣΗ.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ ΤΗΣ. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ... ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΕΝΗΜΕΡΩΣΩ...

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ - ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟΥΣ!!! ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ ευχάριστα τα νέα για τη μικρούλα! Μακάρι να ακούμε πάντα τέτοια για όλα τα μωράκια και παιδάκια του κόσμου που αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι αυτή να είναι η τελευταία περιπέτειά σας!!! Να σας έχει ο Θεός καλά και γρήγορα το αγγελουδάκι σας να επιστρέψει σπίτι γερό και δυνατό!!! Καλές γιορτές και καλή χρονιά να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

"ΕΙΧΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ, ΔΙΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΟ ΕΙΛΕΟ. ΕΙΧΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΜΥΚΩΝΙΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΓΓΕΝΕΣ ΜΕΓΑΚΟΛΟ"

Καλημέρα Βούλα24, χαίρομαι που είστε καλύτερα και εύχομαι η Πρωτοχρονιά να σας βρει σπίτι σας!!!! Όταν διάβασα την ιστορία σου υποψιαστηκα ότι μπορεί να ήταν συγγενές μεγακολο, γιατί μου θύμησε τη δική μας περιπέτεια με το γιο μου, ο οποίος διαγνωσθηκε απο την επόμενη μέρα της γέννησης του με αυτό, έκανε ένα χειρουργείο 3 ημερών, δεύτερο 6 μηνών και το τελευταίο 9 μηνών.

Τώρα είναι 5 χρονων και μόνο τα σημάδια των επεμβάσεων μας θυμίζουν αυτα που περάσαμε, που ναι μεν ήταν πααααρα πολύ δύσκολα αλλά περαστικά!! Εάν χρειαστείς λεπτομέρειες στη διάθεση σου.

Καλά Χριστούγεννα και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο ξεπερνα σιγα σιγα τη λοιμωξη (σηψαιμια). Το θέμα ειναι αν εχει κατι στο εντερακι της. Τις επομενες μερες θα ξεκινησει η διερευνηση για το εντερακι της. Θα δειξει...

 

"ΕΙΧΕ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ, ΔΙΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΟ ΕΙΛΕΟ. ΕΙΧΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΜΥΚΩΝΙΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΓΓΕΝΕΣ ΜΕΓΑΚΟΛΟ"

Καλημέρα Βούλα24, χαίρομαι που είστε καλύτερα και εύχομαι η Πρωτοχρονιά να σας βρει σπίτι σας!!!! Όταν διάβασα την ιστορία σου υποψιαστηκα ότι μπορεί να ήταν συγγενές μεγακολο, γιατί μου θύμησε τη δική μας περιπέτεια με το γιο μου, ο οποίος διαγνωσθηκε απο την επόμενη μέρα της γέννησης του με αυτό, έκανε ένα χειρουργείο 3 ημερών, δεύτερο 6 μηνών και το τελευταίο 9 μηνών.

Τώρα είναι 5 χρονων και μόνο τα σημάδια των επεμβάσεων μας θυμίζουν αυτα που περάσαμε, που ναι μεν ήταν πααααρα πολύ δύσκολα αλλά περαστικά!! Εάν χρειαστείς λεπτομέρειες στη διάθεση σου.

Καλά Χριστούγεννα και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!!!

 

Ευχαριστω πολυ.Να σου ζησει ο γιος σου. Υποτίθεται η μπεμπα εχει κανει βιοψια για μεγακολο η οποία δεν εδειξε οτι πασχει. Επίσης το μωρο ειναι 7 μηνων και επαιρνε κανονικα βάρος και ετρωγε. Τότε που υπηρχε η υποψια για μεγακολο τα ειχα ψαξει πολυ καλα όλα σχετικα με το μεγακολο. Θα σε παρακαλουσα πολυ αν μπορεις να μου πεις που κανατε την εγχειρηση και αν ποιους γιατρους ειχατε (χειρουργο- γαστρεντερολογο). Ευχαριστω εκ των προτερων

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μετα απο ενα μηνα και 3 μερες νοσηλειας μας βγηκαμε απο το νοσοκομειο!!

Το μωρο πάσχει απο συγγενες μεγακολο. Βέβαια δε γνωρίζουμε ποσα εκατοστα ειναι και αν θα χρειαστει να υποβληθει σε χειρουργειο. Το ευτυχές ειναι ότι το παιδί αντιδρούσε στους υποκλισμούς που κανανε στο νοσοκομειο. Και έτσι γλιτώσαμε προς το παρον το πρώτο χειρουργειο (δημιουργια κολοστομίας- παρά φύσιν εδρα).Τώρα εχει 3 μέρες χωρις να κανει υποκλισμούς και κάνει μόνη της κακά. Η γαστρεντερολόγος μας άλλαξε το γάλα και αυτο τη βοηθάει πολύ. Προς το παρόν πινουμε μονο γαλα.

 

Τελικά το παιδί ηταν πολυ σοβαρα. Η στάση των κοπράνων της έκανε εντεροκολιδα. Απο τη φλεγμονή αυτη πέρασε το μικρόβιο στο αίμα και έπαθε σηψαιμια. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΓΑΚΟΛΟΥ που υποτίθεται ότι ειχαμε κανει βιοψια όταν ηταν νεογεννητη. Τι να πω αλλο; Ευτυχως το μωρο ειναι πολυ καλα.

 

Να δουμε τωρα αν θα κανουμε επεμβαση

Χάρηκα που βγήκαμε απο το νοσοκομείο, αλλα ξέρω ότι ακόμα δεν τελειώσαμε....

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου απο εδω και περα το μωρακι σου να ειναι γερο και σιδερενιο.

Κουραγιο και υπομονη.Ολα θα περασουν.....να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χιλια μπραβο!!!!!σηδερενια η μικρουλα σου,ευχομαι απο την καρδια μου να ειναι η τελευταια φορα που ειδατε την πορτα του νοσοκομειου..φιλια πολλα στην ζουζου σου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Μετα απο ενα μηνα και 3 μερες νοσηλειας μας βγηκαμε απο το νοσοκομειο!!

Το μωρο πάσχει απο συγγενες μεγακολο. Βέβαια δε γνωρίζουμε ποσα εκατοστα ειναι και αν θα χρειαστει να υποβληθει σε χειρουργειο. Το ευτυχές ειναι ότι το παιδί αντιδρούσε στους υποκλισμούς που κανανε στο νοσοκομειο. Και έτσι γλιτώσαμε προς το παρον το πρώτο χειρουργειο (δημιουργια κολοστομίας- παρά φύσιν εδρα).Τώρα εχει 3 μέρες χωρις να κανει υποκλισμούς και κάνει μόνη της κακά. Η γαστρεντερολόγος μας άλλαξε το γάλα και αυτο τη βοηθάει πολύ. Προς το παρόν πινουμε μονο γαλα.

 

Τελικά το παιδί ηταν πολυ σοβαρα. Η στάση των κοπράνων της έκανε εντεροκολιδα. Απο τη φλεγμονή αυτη πέρασε το μικρόβιο στο αίμα και έπαθε σηψαιμια. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΓΑΚΟΛΟΥ που υποτίθεται ότι ειχαμε κανει βιοψια όταν ηταν νεογεννητη. Τι να πω αλλο; Ευτυχως το μωρο ειναι πολυ καλα.

 

Να δουμε τωρα αν θα κανουμε επεμβαση

Χάρηκα που βγήκαμε απο το νοσοκομείο, αλλα ξέρω ότι ακόμα δεν τελειώσαμε....

voula24,και το δικο μου παιδακι πασχει απο συγγενες μεγακολο.Ευτυχως κι εμεις δεν εχουμε κανει ως τωρα κανενα χειρουργειο.Ακολουθουμε συντηρητικη αγωγη(υποκλυσμους-χαμηλους-υψηλους,ποσημο παραφηνελαιο,διατροφη)και προετοιμαζομαστε για την επεμβαση.Δυστυχως, αυτη η νοσος δεν θεραπευεται διαφορετικα:cry:Ευχομαι το κοριτσακι σου να ειναι καλα κι εσυ να εχεις δυναμη και υπομονη,γιατι χρειαζεσαι πολλη απο αυτη.Αν θελεις μπορω να σου δωσω καποιες συμβουλες, για να αντιμετωπιζεις την συγκεντρωση αερα στο εντερακι της μικρης και καποιες για να μενουν τα κακακια της ******, ωστε να αφοδευονται πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η κορη μου εχει συγγενες μεγακολο χειρουργηθηκε πριν ενα μηνα ακριβως,εχει κολοστομια και φοραει σακουλακι πρωτα ο θεος μεσα στις γιορτες μας ειπαν θα γινει η συγκλιση...ειναι παλιο το θεμα ξερω αλλα ψαχνω απεγνωσμενα για βοηθεια στηριξη απο αλλες μαμαδες με παρομοια κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...