Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΝΝ Ενημέρωση & Σκέψεις κατά την εισαγωγή σε ΜΕΝΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


Ενημέρωση & σκέψεις, εισαγωγή νεογέννητου σε ΜΕΝΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ  

29

  1. 1. Ενημέρωση & σκέψεις, εισαγωγή νεογέννητου σε ΜΕΝΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

    • με ενημέρωσαν αναλυτικά και εμπιστεύτηκα την κρίση τους
      56
    • με ενημέρωσαν αναλυτικά, όμως δεν κατάλαβα γιατί ήταν απολύτως αναγκαίο
      8
    • με ενημέρωσαν αναλυτικά, όμως δεν κατάλαβα γιατί ήταν απολύτως αναγκαίο και πήρα δεύτερη γνώμη
      8
    • με ενημέρωσαν μέτρια, αλλά εμπιστεύτηκα την κρίση τους
      11
    • με ενημέρωσαν μέτρια, κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω
      14
    • με ενημέρωσαν μέτρια, κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω & πήρα δεύτερη γνώμη
      11
    • με ενημέρωσαν ελάχιστα/καθόλου, αλλά εμπιστεύτηκα την κρίση τους
      16
    • με ενημέρωσαν ελάχιστα/καθόλου, κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω
      31
    • με ενημέρωσαν ελάχιστα/καθόλου, κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω & πήρα δεύτερη γνώμη
      14


Recommended Posts

Γειά σας,

στο πλαίσιο της ανάρτησης της ψηφοφορίας για την επαφή των γονέων με το νεογέννητό τους κατά την διάρκεια της νοσηλεία του στην ΜΕΝΝ

( & σχετικό άρθρο )

 

και αρκετών θεμάτων τα οποία γονείς δημοσιεύουν όπου υπάρχει αναφορά σε αναίτια παραμονή νεογέννητων σε ΜΕΝΝ (κυρίως στα ιδιωτικά μαιευτήρια)

 

θα θέλαμε να ρωτήσουμε όσους γονείς έκαναν χρήση ιδιωτικού μαιευτηρίου,

 

κατά πόσο η ενημέρωση των γιατρών βοήθησε στο να αισθανθούν ότι η παραμονή του νεογέννητού τους στην ΜΕΝΝ ήταν αναγκαία ή όχι και τόσο.

 

Το ερώτημα αφορά το συναίσθημα, όχι απαραίτητα το εάν όντως ήταν σωστή η παραμονή του βρέφους ή όχι, κάτι που θεωρούμε ότι πρέπει να αποτελέσει ξεχωριστό ερώτημα αλλά και δεν είναι για όλες τις περιπτώσεις εύκολο να αποδειχθεί εκ των υστέρων.

 

Το συναίσθημα σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο επικοινώνησε το προσωπικό,

(νοσηλευτικό, ιατρικό) την αναγκαιότητα της παραμονής.

 

Ήταν χωρίς συγκεκριμένη περιγραφή της αναγκαιότητας, καλύφθηκαν οι αμφιβολίες σας από τα όσα σας είπαν, χρειάστηκε να απευθυνθείτε και σε δεύτερο γιατρό εκτός νοσοκομείου κλπ;

 

Σκέψεις κατά την ενημέρωση για την εισαγωγή του βρέφους σας στην ΜΕΝΝ, σχετικά με τον λόγο εισαγωγής.

 

α) με ενημέρωσαν αναλυτικά και κατάλαβα ότι ήταν απολύτως αναγκαίο

 

β) με ενημέρωσαν αναλυτικά, όμως δεν κατάλαβα γιατί ήταν απολύτως αναγκαίο

 

γ) με ενημέρωσαν αναλυτικά, όμως δεν κατάλαβα γιατί ήταν απολύτως αναγκαίο και πήρα δεύτερη γνώμη

 

δ) με ενημέρωσαν μέτρια, αλλά εμπιστεύτηκα την κρίση τους

 

ε) με ενημέρωσαν μέτρια, κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω

 

ζ) με ενημέρωσαν μέτρια, κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω και έτσι πήρα δεύτερη γνώμη

 

η) με ενημέρωσαν ελάχιστα/καθόλου, αλλά εμπιστεύτηκα την κρίση τους

 

θ) με ενημέρωσαν ελάχιστα/καθόλου , κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω

 

ι) με ενημέρωσαν ελάχιστα/καθόλου , κάτι που με έκανε να αμφιβάλλω

και έτσι πήρα δεύτερη γνώμη

 

 

Το αποτέλεσμα αυτής της ψηφοφορίας θα μπορούσε να δείξει το πως εκλαμβάνουν οι γονείς την διαδικασία,

(αισθάνονται ότι τους δόθηκε αρκετός χρόνος/επαρκής πληροφοριες για να καταλάβουν?)

αλλά και πως συμπεριφέρονται μετά απο αυτήν - εμπιστεύονται την κρίση των μαιευτηρίων, ανάλογα με την ενημέρωση που είχαν?

 

Ο λόγος που δημοσιεύεται για τα ιδιωτικά μαιευτήρια η ψηφοφορία,

είναι ότι στα δημόσια μαιευτήρια λόγω ελλειψης θέσεων ΜΕΝΝ διαβάζουμε συχνά να υπάρχει η "αίσθηση" από τους αναγνώστες ότι εκεί δεν υπάρχει τόσο το κριτήριο της αναίτιας εισαγωγής - οπότε οι γονείς έχουν λιγότερες αμφιβολίες για τα κριτήρια εισαγωγής του νεογέννητού τους σε ΜΕΝΝ δημοσίου μαιευτηρίουί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δημοσκόπιση έχει τόσες εναλλακτικές αλλά δεν ξέρω ποια να απαντήσω.

 

Η ενημέρωσή μου στα παιδιά μου που μπήκαν στη ΜΕΝΝ ήταν "τυποποιημένη". Είπαν αυτά που ήθελαν να πουν. Αλλά δεν αισθανόμουν άνετα για να ενημερωθώ σε βάθος. Αυτός που πραγματικά βοήθησε πέρα από κάθε αρμοδιότητα ήταν ο μαιευτήρας μου, στον οποίο εμπιστευόμουν τις σκέψεις μου -ακόμα και την αμφισβήτισή μου για την αναγκαιότητα της ΜΕΝΝ- και ο οποίος μεσολαβούσε και έπειτα έρχονταν οι απαντήσεις που ήθελα μέσω της μαίας μου η οποία ήταν πιο εξοικειωμένη με το χώρο.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι υπερβολικά τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιούν σε μέρες παραμονής στη ΜΕΝΝ. Και λέω από ιδιαίτερη εμπειρία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το τελευταίο.

 

Αν και μερικά πράγματα είναι σχετικά. Το δικό μου το ελάχιστα μπορεί να είναι το αρκετά για μια άλλη.

 

Παίζει ρόλο και το ότι ήμουν εγχειρισμένη ίσως, δεν αισθάνθηκα όμως ότι υπηρχε προτεραιότητα στο να ενημερωθεί ο γονιός αλλά ούτε και οι γονείς γενικά περίμεναν κάτι τέτοιο. Δηλαδή σε μια επιχείρηση που είναι τα ιδιωτικά μαιευτήρια ήταν χαμηλά στις προτεραιότητές τους αυτό. Ας

μην ξεχνάμε, έχει και κοστος, να απασχολείς έναν γιατρό για το οποιοδήποτε διάστημα.

 

Πήρα δεύτερη γνώμη αφού σταμάτησα να προσπαθώ να βγάλω άκρη και πέρασαν μέρες χωρίς να πείθομαι για διάφορα πράγματα.

 

Μου βγήκαν αρχέτυπα ένστικτά, όπως ότι ήθελα να μιλήσω έντονα, αλλά δεν το έκανα, γιατί σκεφτόμουν ότι είχαν τα παιδιά μου εκεί μέσα και δεν ήθελα να ξεχωρίσω σε σχέση με τους άλλους γονείς που τους φαίνονταν όλα αυτά εξωτερικά τουλάχιστον, νορμάλ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την αλκυον. Κατάλαβα αυτά που μου είπαν, αλλά διαφωνούσα και διαφωνούσε και η μαιευτήρας μου. Θεωρήσαμε τα πρωτόκολλα υπερβολικά. Έφερα παιδίατρο δικό μου, αλλά το πρωτόκολλο είναι πρωτόκολλο.

 

Όταν επιχείρησα να πάρω το μωρό την πάτησα σα βλάκας, γιατί μου είπαν ότι δεν μπορώ και η λεχώνα τους πίστεψα. Μίλησα με το Συνήγορο του Πολίτη, αλλά πια η ταλαιπωρία του μωρού θα κράταγε περισσότερο αν άλλαζα νοσοκομείο όπως είχα εν τέλει τη δυνατότητα.

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι το κάνουν για τα χρήματα, ίσως απλά να φοβούνται το ενδεχόμενο μηνύσεων αν μία στο εκατομμύριο κάτι πάει στραβά. Το ρεζουμέ είναι ότι μπαίνουν οικογένειες σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία που δυνητικά είναι και επικίνδυνη. Μια αντιβίωση που ίσως δε χρειάζεται έχει ολέθριες συνέπειες για την υγεία του νεογνού. Μια ενεδεχόμενη λοίμωξη από μικρόβιο στη μονάδα. Οι συνέπειες και τα άθλια πρωτόκολλα για το θηλασμό, η υπερβολική σίτιση που σου φτιάχνει το λιγότερο μια ωραιότατη ΓΟΠ και βέβαια οι συνέπειες του αποχωρισμού τόσο για τη μητέρα όσο και το νεογνό.

 

Κι εμένα μου βγήκαν ταπεινά έντστικτα και διαμαρτυρόμουν συνέχεια και πίεζα. Αν δεν πιέσουμε δε θα αλλάξουν. Σκέφτομαι να συντάξω επιστολή. Όχι τόσο για το ιατρικό κομμάτι, το οποίο δεν μπορώ να αμφισβητήσω με ευκολία, αλλά για τα υπόλοιπα.

 

 

Θέλει επανεξέταση το πράγμα. Πλέον δεν αισθάνομαι ασφαλής πουθενά. Ούτε στο υποστελεχωμένο δημόσιο με τις φοβερές ελλείψεις και το εξουθενωμένο προσωπικό, ούτε στο ιδιωτικό. Αν έκανα τρίτο παιδί (που δεν θα κάνω) θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το έκανα στο σπίτι.

 

Να συμπληρώσω ότι παρόμοια εμπειρία για το πρωτοκολλο εισαγωγής είχα και από δημόσιο νοσοκομείο. Και οι δυο περιπτώσεις ήταν οριακά άτυπες και είμαι σχεδόν βέβαιαη ότι η δεύτερη εν πολλοίς οφειλόταν στην πρώτη. Μάλιστα για την πρώτη επειδή το μαιευτήριο που γέννησα δεν είχε ΜΕΝΝ το παιδί πήγε στο Παίδων και επιβεβαιώθηκε ότι ήταν υπερβολική αντίδραση.

 

Υπάρχουν πρωτόκολλα πολύ πιο φιλικά, που όμως απαιτούν στελέχωση και χώρους, αλλά και αλλαγή στη νοοτροπία που κυριαρχεί, της επιθετικής ιατρικής. Ξέρω ότι στα νεογνά η κατάσταση εύκολα και γρήγορα γίνεται μη αναστρέψιμη, όμως παρόλα αυτά η κλίνη του Προκρούστη δεν είναι και αυτή λύση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αυτό που κατάλαβα από την έλλειψη επικοινωνίας είναι ότι δεν θεωρούν ότι υπάρχουν συνέπειες ουσιαστικά από τη νοσηλεία. Το συμπέρασμα είναι ότι οι γάτες, οι μαϊμούδες, οι σκύλες και τα μωρά τους έχουν πιο νορμάλ εμπειρίες από εμάς. Απλά το να παίρνουμε το λεχούδι και να το βάζουμε κάπου μακριά από τη μαμά, για κάποιο λόγο έχει καθιερωθεί ως πιο ανθρώπινο και πολιτισμένο. Δηλαδή δεν φαίνεται σκληρό να πάρεις ένα γοριλάκι και να το βάλεις σε ένα δωμάτιο να το παρακολουθούν άλλοι, τις πρώτες ώρες - μέρες της ζωής του; Και αν το επιστρέψεις μετά από λίγες μέρες, είναι σαν να μην έγινε ποτέ; Για να το κάνεις αυτό θα υπάρχει καλός λόγος. Από την άλλη, ίσως να έχει βάση αυτό το ότι δεν θέλουν να μπλέξουν. Μιλάμε όμως για περιπτώσεις που υπηρχε δεύτερη ιατρική γνώμη ότι αυτά ήταν υπερβολικά.

 

Να πω και κάτι; Πληρώνουμε αποκλειστικές για άλλα και άλλα, αν πραγματικά κάποιος ειδικός έπρεπε να είναι πάνω από το κεφάλι του μωρού για κάποιο λόγο, θα αναλάμβανα αυτό το κόστος ευχαρίστως, στο δωμάτιό μου. Αλλά αλλού το έχουν λύσει το θέμα, επιτρεπουν στο γονιό να είναι μέσα στη ΜΕΝΝ - παρακολούθηση. Για όποιον θέλει, τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά προσυπογράφω...

 

Επίσης τα πρωτόκολλα πρωτόκολλα, για την αντιβίωση και το θηλασμό, αλλά΄βρεθήκαμε μέσα στη ΜΑΦ σε δωμάτιο 4Χ3 και πολύ λέω, 14 ενήλικες επισκεπτήριο και προσωπικό. Η στη μενν 1 δεν υπήρχε καρέκλα να καθίσεις κι είμασταν κυρίως λεχώνες κάποιες ήταν και χειρουργημένες. Κάποιες ήμασταν όλη τη μέρα εκεί και δεν υπήρχε ξεχωριστός χώρος αναμονής, ούτε τουαλέττα, πηγαίναμε εκεί που πήγαιναν και οι επισκέπτες. Ξαναλέω, λεχώνες της εβδομάδας ή και του μήνα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μία μας διαλέγει το μαιευτήρα της. ΓΙΑΤΙ να μη μπορεί να διαλέξει και τον παιδίατρό της;;; Να υπάρχει κάποιο βασικό και εξειδικευμένο προσωπικό για τη ΜΕΝΝ αλλά για την απλή παρακολούθηση ΚΑΙ την παραμονή στο δωμάτιο γιατί να μην μπορεί να δώσει οδηγίες και να αναλάβει ευθύνη ο δικός μου παιδίατρος;

 

 

 

Επίσης θα αναφέρω μια εικόνα που χαράχθηκε στο μυαλό μου.....

Το παιδί στη ΜΕΝΝ για παροδική ταχύπνοια (ΚΛΑΣΙΚΑ!! :evil: Τρία παιδιά πέρασαν από εκεί... τους ΣΠΟΥΔΑΣΑ!! :evil:)

Όταν κατάφερα να πάω να το δω έκατσα τελικά κάπου στη μία ωρα μέσα. Είχα το δικαίωμα; Με ξέχασαν; ... δεν ξέρω. Όμως παρατήρησα το εξής: Το είχαν συνδεδεμένο με το μηχάνημα που κατέγραφε την αναπνοή του. Φαίνονταν οι ταχύπνοιες που έκανε. Η αναπνοή του ήταν πραγματικά ακανόνιστη!! Και ... το χαιδεύω. Και ηρεμεί!! Νόμιζα πως το μηχάνημα έπιασε το δικό μου χέρι και άλλαξε ενδείξεις. Το δοκίμασα ξανά. Ακούμπησα όλη μου την παλάμη στο στήθος και την κοιλιά του. Έφτιαξε η αναπνοή του. Για όσο είχα το χέρι μου εκεί, το παιδί ήταν ήρεμο. Η αναπνοή κανονικότατη. Κάθισα κάμποση ώρα. Μόλις έβγαζα το χέρι, πάλι ταχύπνοιες. Και τότε κατάλαβα: ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!!!! Επαφή δέρμα με δέρμα ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Λύσαξα από τότε. Τους πήρα τα αυτιά, τους ροκάνιζα συνεχώς...... Τη συνέχεια δε θα την πω δημόσια. Όμως κερδισμένοι βγήκαμε εγώ και το παιδί. Εντάξει, μας έμαθαν στον όροφο.....(:oops: αλλά ας πρόσεχαν!!!)

 

 

Επίσης. Υπάρχει μια βραδύτητα να την πω... Μια δυσθυμία να την πω....... ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ τα δικαιώματά σου!! Και σα βλάκας εγώ (και ο κάθε "εγώ") δεν απαιτούμε το βασικότερο! Είναι παιδί ΜΑΣ!!!

Πήγα στο δωμάτιο. Και λένε, σε 1-2 ώρες θα ανέβει το παιδί στον όροφο. Φυσικά το παιδί αντί να ανέβει στον όροφο που ήμουν εγώ κατέλειξε στον όροφο που είναι η ΜΕΝΝ αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ενημέρωσε ΑΜΕΣΑ. Με το ρολόι στο χέρι εγώ γιατί το έργο το έχω ξαναδεί (ΜΑ σημάδι έχουν τα δικά μου τα παιδιά;; :evil:) Περνάει το 2ωρο. Ρωτάω. "Έρχεται όπου να 'ναι". Περνάει η ώρα. Παίρνω το μαιευτήρα μου. Λίγο αργότερα με παίρνει η δική μου μαία και μου αναφέρει πως το παιδί είναι στη ΜΕΝΝ. Δεν έπρεπε να ενημερωθώ από το ΙΔΙΟ το προσωπικό του μαιευτηρίου;;; την ώρα που στέλνει την εντολή για ΜΕΝΝ γιατί δεν υπάρχει στο %#%$-πρωτόκολλό τους, η ΑΜΕΣΗ ενημέρωση του γονέα και η ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;; (μπορεί εγώ να θέλω να πάει στο Παίδων και όχι στη δική τους μονάδα. Με ρώτησαν;;;!!)

 

Συνεχίζω: Αρχίζω τα "θέλω να δω το παιδί". Απαντήσεις: Όχι τώρα, στο επισκεπτήριο. -Μα είναι ΝΥΧΤΑ! Και το επισκεπτήριο είναι το πρωί!! -Ε, το πρωί! Το πρωί, πουρνό-πουρνό: "θέλω να δω το παιδί". Να περιμένετε στις 12 για να περάσουν οι γιατροί πρώτα! ΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Ξανά τηλέφωνο στο μαιευτήρα πουρνό-πουρνό. Και τότε με πήρε ο ίδιος για να μου πει πως έχω δικαίωμα να βλέπω το παιδί ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ και να κάτσω δίπλα του ΟΣΟ ΘΕΛΩ!!! :shock: :shock: Με ύφος θριαμβευτή, λέω στις κοπέλες ΠΑΜΕ στο παιδί. Περνάει η ώρα. Πάμε κάτω. Κάθομαι λίγο. Μετά από λίγη ώρα μας διώχνουν. Λέω μα μου ανέφεραν πως μπορώ να κάτσω όσο θέλω και όποτε θέλω εκτός ωραρίου. Ναι μεν, αλλά τώρα περνάνε οι γιατροί και πρέπει να φύγετε. Φεύγω με βαριά καρδιά. Σε κάποια στιγμή λοιπόν αργότερα (απόγευμα και εκτός ωραρίου) λέω θέλω να δω το παιδί. -Στο ωράριο, απαντάνε. -Μα μου είπαν πως μπορώ όποτε θέλω (ως μαμά, ενώ ο μπαμπάς έχει από την αρχή περιορισμούς). -Όοοχι, δεν καταλάβατε! ΜΟΝΟ την πρώτη επίσκεψη όταν βγείτε από τον τοκετό μπορείτε. Μετά στα ωράρια.

ΞΑΝΑΛΥΣΑΞΑ !!! ΠΟΛΥ...... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Τους ανακάτεψα ΟΛΟΥΣ!

 

Στο κάτω κάτω.... το παιδί μου ήθελα και την αγκαλιά του που χρειαζόταν!!!

 

Α και το άλλο!!

Έχεις πεταλούδα στο χέρι; ΔΕ μπορείς να χώσεις το χέρι στη θερμοκοιτίδα να το χαϊδέψεις. Επομένως..... δικαιώματα στα χάδια μόνο τα παιδιά του φτ. Δηλαδή.... πόσα;;;

 

 

Άσε που μετά την ταχύπνοια θέλουν λέει να φάει 50ml ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ καλέ μου παιδίατρε;;;;!!! Άλλη λύσα εκεί. Και όταν το έβαλα στο στήθος τσατίστηκαν!!! Γιατί λέει τους το "χάλασα" και τώρα δε μπορούν να μετρήσουν τα 50 ml γιατί δεν ξέρουν πόσα ήπιε από μένα. Στο μεταξύ είναι και βάρδια με τη βάρδια. Αλλάζει βάρδια και με ρωτάει μία: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ θέλετε; Λέω, ναι!!! Και μου λέει "οκ! Θα σας ενοχλούμε κάθε 2-3 ώρες ή όποτε κλαίει για να το ταίσετε!! Το βράδυ θέλετε να σας ξυπνάμε;" ΦΥΣΙΚΑ! απαντάω. Οπότε.... πάνε και τα 50 ml πάνε και όλα! Και εκεί που μουρμούραγαν πως του έδιναν 20-30 ml και έκανε παλλινδρομήσεις, το θήλαζα και ήταν μια χαρά!!!! Μη σας πω τα μούτρα της παιδιάτρου.......................

 

 

Με λίγα λόγια τι κατάλαβα:

Όταν γεννάει η γυναίκα, για την πρώτη επίσκεψη έχει δικαίωμα Η ΜΑΜΑ (μόνο :cry:) να δει το παιδί ΕΚΤΟΣ ωραρίου και για όση ώρα θέλει. Μετά μπαίνει στο ωράριο. Όσο είναι στη θερμοκοιτίδα και γενικά στη ΜΕΝΝ γάλα μπορεί να δίνει μόνο με το θήλαστρο.

 

ΑΝ μπει στην απλή παρακολούθηση και δηλώσει αποκλειστικό θηλασμό, τότε τους "δένει τα χέρια" και δε μπορούν να του δόσουν κάτι άλλο. Και αναγκαστικά τη φωνάζουν όταν το παιδί κλαίει ή αν δεν κλαίει τότε κάθε 3 ώρες ΑΚΟΜΑ και τη νύχτα.

Επίσης στο επισκεπτήριο που συμπίπτει με τη νοσηλεία, όποια έχει δηλώσει μικτή διατροφή, δεν τη φωνάζουν. Δίνουν μπουκάλι. ΑΝ ΟΜΩΣ έχει ζητήσει η μαμά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, τη φωνάζουν!! Κανονίζουν όμως να είναι λίγο πριν ή λίγο μετά τη νοσηλεία για να μη μπλέξουν μαμάδες με γιατρούς.

 

Οι μπαμπαδες.... για κάποιο ανεξήγητο λόγο θεωρούνται β' κατηγορίας γονείς... :?:evil:

 

 

Υ.Γ. Η "παροδική ταχύπνοια" παραείναι ΦΟΡΕΜΕΝΟΣ λόγος για ΜΕΝΝ. Και κατά τη γνώμη μου το πρωτόκολλό τους ΚΑΙ στα δημόσιοα ΚΑΙ στα ιδιωτικά είναι εξερετικά ΜΑΚΡΥ!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ 2

Η ενημέρωση από τους γιατρούς στη ΜΕΝΝ ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ !!

Ανέφεραν και το λόγο και τι σκοπεύουν να κάνουν και τι έχουν κάνει μέχρι εκείνη την ώρα και τι περιμένουν (ποιο είναι το κριτήριο για να βγει το παιδί κτλ).

Οι ενστάσεις μου είναι:

α. Στο κριτήριο εισαγωγής. Νομίζω πως το όριο για την εισαγωγή το έχουν θέσει αρκετά χαμηλά με αποτέλεσμα πολλά φυσιολογικά παιδια να βρίσκονται μπλεγμένα με το πρωτόκολλο. (Έχω την εντύπωση πως ακόμα και ένα φυσιολογικό μωρό, αν κάποιος υπογράψει "κατά λάθος" την εισαγωγή του για ταχύπνοια, θα ξεμπλέξει στην εβδομάδα και όχι νωρίτερα).

β. Στους στόχους που θέτει η απλή παρακολούθηση. Ξεμπλέκεις με την ταχύπνοια και μπλέκεις με τα ml που πίνει και πόσα "πρέπει" να είναι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αλκυων εγω θεωρω οπως τα γραφεις οτι πολυ σωστα ενεργησαν και εστειλαν το μωρο στην ΜΕΝΝ γιατι η ταχυπνοια ειναι δυσπνοια και δεν πρεπει να χανεται χρονο με συζητησεις. Εαν καποιος γονιος θελει να παει το παιδι του στο Παιδων εχει ολο το χρονο την επομενη ημερα να το σκεφτει , να το ψαξει , πιο ψυχραιμα και χωρις βιαστικες κινησεις . Στην πολη μου σε αυτες τις περιπτωσεις δεν χανουν καθολου χρονο και διωχνουν επειγοντως τα νεογνα στην Αθηνα για τις ΜΕΝΝ.

 

Επισης στη δικη σας περιπτωση που το μωρο καταλαβαινε το αγγιγμα σου , ενιωθε πιο ασφαλες και του περνουσε η ταχυπνοια ισως ειναι ενας παραγοντας που δεν μπορουσε να αξιολογηθει σωστα απο τους γιατρους. . Θα μπορουσαν να το λαβουν υποψη τους εφοσον ηταν κατι που ευκολα το εβλεπαν , αλλα και παλι ακολουθουν πρωτοκολλα σε τοσο σοβαρες καταστασεις και δικαιολογημενα φοβουνται να ρισκαρουν.

 

 

Στο ερωτημα γιατι τοσα πολλα παιδια στη ΜΕΝΝ , δεν εχω καταλαβει, με τι δεδομενα κανετε την συγκριση? Υπαρχουν ερευνες που λενε οτι εχει ανεβει το ποσοστο νοσηλειας νεογεννητων στις ΜΕΝΝ, εδω στην Ελλαδα?

 

Αν ναι, οι αυξημενες καισαρικες μπορει να ειναι ενας λογος , γιατι στον ΦΤ κατα τη διαρκεια των συσπασεων το εμβρυο στρεσαρεται και εκκρινονται ουσιες που βοηθουν τα πνευμονια του να προσαρμοστουν πιο ομαλα στο εξωτερικο περιβαλλον. Γιαυτο και η πιθανοτητα εμφανισης αναπνευστικων προβληματων στα νεογνα ειναι μεγαλυτερη με την καισαρικη και σημερα το πρωτοκολλο, ειναι να χορηγειται κορτιζονη την 4η και την 2η ημερα πριν την προγραμματισμενη καισαρικη .

 

Σχετικα με τα ερωτηματα δεν εχετε λαβει υποψη την περιπτωση των προωρων που ειναι και ο πιο συχνος λογος νοσηλειας. Στην περιπτωση των προωρων το γνωριζεις απο πριν οτι θα μπει στην ΜΕΝΝ και το μονο που θελεις να ακουσεις ειναι εαν το παιδι σου ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω τις γνωσεις για να πω αν επρεπε η οχι να μπουν στη ΜΕΝΝ τα μωρα. Εχω βασιμες υποψιες πως το παρατραβανε, αλλα ΔΕΝ ειναι κατι που μπορω/θελω να το μοιραστω δημοσια γιατι ενδεχομενως να εκθεσω ανθρωπους και δεν το θελω.

 

Σημ. Τα οσα γραφω παραπανω ΔΕΝ αφορουν ενα μονο παιδι μου. Εχω "συγχωνευσει" τις πληροφοριες για ευνοητους λογους.

Επισης δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ γνωστη μου τα τελευραια 2-3 χρονια που να γεννησε τελειομηνο μωρο και να μην επισκεφτηκε τη ΜΕΝΝ για αυτο το λογο. Γεννησεις που εγιναν ειτε σε Αθηνα, ειτε εκτος, ειτε με φτ ειτε με κτ, ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο. Πολλα μωρα..... πολλα... (ετσι φαινεται σε μενα την ασχετη. Γιατι ειπαμε, δεν ειμαι γιατρος. Την εντυπωση μου λεω).

 

Στα προωρα ειναι ενας ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ! Και ευτυχως που υπαρχει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αλκυων τα εγραψα αυτα γιατι και εγω πιστευα οτι η ταχυπνοια δεν ηταν τοσο σοβαρο οσο μια δυσπνοια, γιατι την δυσπνοια την ειχα ταυτισει με λιγοτερες αναπνοες. Οι γιατροι ομως μου ειπαν οτι ειναι μορφη δυσπνοιας και ηταν σοβαρο οταν ο μικρος μου ειχε παθει εξαιτιας βρογχιτιδας .

Σχετικα με τις ΜΕΝΝ, θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να νοσηλευτει ενα νεογεννητο εστω και προληπτικα που μπορει να εχει καποιες ενδειξεις απο το να ρισκαρουν οι γιατροι , ακομα και για ελαχιστες πιθανοτητες της ταξης του 1/1000 και να το αφησουν εκτος.

 

Ενας απο τους λογους που ηθελα να γεννησω και το δευτερο παιδι στην Αθηνα ηταν οι ΜΕΝΝ. Το νεογεννητο εαν εμφανιζε το παραμικρο θα ηξερα οτι θα ειχαμε αμεσα υποστηριξη και παρακολουθηση απο εξειδικευμενους παιδιατρους- νεογνολους .Επισης τωρα στο δευτερο και οι δυο γυναικολογοι που ειχα πριν την προγραμματισμενη καισαρικη μου προτειναν ενεσεις κορτιζονης για να μην εμφανισει το παιδι προβληματα αναπνευστικης δυσχερειας και μαλιστα ηταν καθετοι παρολο που τις φοβομουν λογω διαβητη κυησης .

 

Γενικοτερα θα περιμενα απο ενα forum γονεων να προβαλλει τις ελλειψεις των νοσοκομειων σε μοναδες εντατικης θεραπειας για τα παιδια μας και να προωθει αιτηματα και κινησεις προς αυτη την κατευθυνση γιατι δυστυχως τα νεογεννητα της επαρχιας ειναι τελειως ακαλυπτα. Και οχι να καλλιεργειται ενα κλιμα προκαταληψης και καχυποψιας για τις υπαρχουσες Μοναδες που θα πρεπει να λεμε και ευχαριστω οσοι γονεις εχουμε σημερα την οικονομικη δυνατοτητα των ιδιωτικων νοσκομειων και βρισκομαστε και διπλα σε τετοιες μοναδες.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μία μας διαλέγει το μαιευτήρα της. ΓΙΑΤΙ να μη μπορεί να διαλέξει και τον παιδίατρό της;;; Να υπάρχει κάποιο βασικό και εξειδικευμένο προσωπικό για τη ΜΕΝΝ αλλά για την απλή παρακολούθηση ΚΑΙ την παραμονή στο δωμάτιο γιατί να μην μπορεί να δώσει οδηγίες και να αναλάβει ευθύνη ο δικός μου παιδίατρος;

 

 

 

Επίσης θα αναφέρω μια εικόνα που χαράχθηκε στο μυαλό μου.....

Το παιδί στη ΜΕΝΝ για παροδική ταχύπνοια (ΚΛΑΣΙΚΑ!! :evil: Τρία παιδιά πέρασαν από εκεί... τους ΣΠΟΥΔΑΣΑ!! :evil:)

Όταν κατάφερα να πάω να το δω έκατσα τελικά κάπου στη μία ωρα μέσα. Είχα το δικαίωμα; Με ξέχασαν; ... δεν ξέρω. Όμως παρατήρησα το εξής: Το είχαν συνδεδεμένο με το μηχάνημα που κατέγραφε την αναπνοή του. Φαίνονταν οι ταχύπνοιες που έκανε. Η αναπνοή του ήταν πραγματικά ακανόνιστη!! Και ... το χαιδεύω. Και ηρεμεί!! Νόμιζα πως το μηχάνημα έπιασε το δικό μου χέρι και άλλαξε ενδείξεις. Το δοκίμασα ξανά. Ακούμπησα όλη μου την παλάμη στο στήθος και την κοιλιά του. Έφτιαξε η αναπνοή του. Για όσο είχα το χέρι μου εκεί, το παιδί ήταν ήρεμο. Η αναπνοή κανονικότατη. Κάθισα κάμποση ώρα. Μόλις έβγαζα το χέρι, πάλι ταχύπνοιες. Και τότε κατάλαβα: ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!!!! Επαφή δέρμα με δέρμα ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Λύσαξα από τότε. Τους πήρα τα αυτιά, τους ροκάνιζα συνεχώς...... Τη συνέχεια δε θα την πω δημόσια. Όμως κερδισμένοι βγήκαμε εγώ και το παιδί. Εντάξει, μας έμαθαν στον όροφο.....(:oops: αλλά ας πρόσεχαν!!!)

 

 

Επίσης. Υπάρχει μια βραδύτητα να την πω... Μια δυσθυμία να την πω....... ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ τα δικαιώματά σου!! Και σα βλάκας εγώ (και ο κάθε "εγώ") δεν απαιτούμε το βασικότερο! Είναι παιδί ΜΑΣ!!!

Πήγα στο δωμάτιο. Και λένε, σε 1-2 ώρες θα ανέβει το παιδί στον όροφο. Φυσικά το παιδί αντί να ανέβει στον όροφο που ήμουν εγώ κατέλειξε στον όροφο που είναι η ΜΕΝΝ αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ενημέρωσε ΑΜΕΣΑ. Με το ρολόι στο χέρι εγώ γιατί το έργο το έχω ξαναδεί (ΜΑ σημάδι έχουν τα δικά μου τα παιδιά;; :evil:) Περνάει το 2ωρο. Ρωτάω. "Έρχεται όπου να 'ναι". Περνάει η ώρα. Παίρνω το μαιευτήρα μου. Λίγο αργότερα με παίρνει η δική μου μαία και μου αναφέρει πως το παιδί είναι στη ΜΕΝΝ. Δεν έπρεπε να ενημερωθώ από το ΙΔΙΟ το προσωπικό του μαιευτηρίου;;; την ώρα που στέλνει την εντολή για ΜΕΝΝ γιατί δεν υπάρχει στο %#%$-πρωτόκολλό τους, η ΑΜΕΣΗ ενημέρωση του γονέα και η ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;; (μπορεί εγώ να θέλω να πάει στο Παίδων και όχι στη δική τους μονάδα. Με ρώτησαν;;;!!)

 

Συνεχίζω: Αρχίζω τα "θέλω να δω το παιδί". Απαντήσεις: Όχι τώρα, στο επισκεπτήριο. -Μα είναι ΝΥΧΤΑ! Και το επισκεπτήριο είναι το πρωί!! -Ε, το πρωί! Το πρωί, πουρνό-πουρνό: "θέλω να δω το παιδί". Να περιμένετε στις 12 για να περάσουν οι γιατροί πρώτα! ΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Ξανά τηλέφωνο στο μαιευτήρα πουρνό-πουρνό. Και τότε με πήρε ο ίδιος για να μου πει πως έχω δικαίωμα να βλέπω το παιδί ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ και να κάτσω δίπλα του ΟΣΟ ΘΕΛΩ!!! :shock: :shock: Με ύφος θριαμβευτή, λέω στις κοπέλες ΠΑΜΕ στο παιδί. Περνάει η ώρα. Πάμε κάτω. Κάθομαι λίγο. Μετά από λίγη ώρα μας διώχνουν. Λέω μα μου ανέφεραν πως μπορώ να κάτσω όσο θέλω και όποτε θέλω εκτός ωραρίου. Ναι μεν, αλλά τώρα περνάνε οι γιατροί και πρέπει να φύγετε. Φεύγω με βαριά καρδιά. Σε κάποια στιγμή λοιπόν αργότερα (απόγευμα και εκτός ωραρίου) λέω θέλω να δω το παιδί. -Στο ωράριο, απαντάνε. -Μα μου είπαν πως μπορώ όποτε θέλω (ως μαμά, ενώ ο μπαμπάς έχει από την αρχή περιορισμούς). -Όοοχι, δεν καταλάβατε! ΜΟΝΟ την πρώτη επίσκεψη όταν βγείτε από τον τοκετό μπορείτε. Μετά στα ωράρια.

ΞΑΝΑΛΥΣΑΞΑ !!! ΠΟΛΥ...... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Τους ανακάτεψα ΟΛΟΥΣ!

 

Στο κάτω κάτω.... το παιδί μου ήθελα και την αγκαλιά του που χρειαζόταν!!!

 

Α και το άλλο!!

Έχεις πεταλούδα στο χέρι; ΔΕ μπορείς να χώσεις το χέρι στη θερμοκοιτίδα να το χαϊδέψεις. Επομένως..... δικαιώματα στα χάδια μόνο τα παιδιά του φτ. Δηλαδή.... πόσα;;;

 

 

Άσε που μετά την ταχύπνοια θέλουν λέει να φάει 50ml ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ καλέ μου παιδίατρε;;;;!!! Άλλη λύσα εκεί. Και όταν το έβαλα στο στήθος τσατίστηκαν!!! Γιατί λέει τους το "χάλασα" και τώρα δε μπορούν να μετρήσουν τα 50 ml γιατί δεν ξέρουν πόσα ήπιε από μένα. Στο μεταξύ είναι και βάρδια με τη βάρδια. Αλλάζει βάρδια και με ρωτάει μία: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ θέλετε; Λέω, ναι!!! Και μου λέει "οκ! Θα σας ενοχλούμε κάθε 2-3 ώρες ή όποτε κλαίει για να το ταίσετε!! Το βράδυ θέλετε να σας ξυπνάμε;" ΦΥΣΙΚΑ! απαντάω. Οπότε.... πάνε και τα 50 ml πάνε και όλα! Και εκεί που μουρμούραγαν πως του έδιναν 20-30 ml και έκανε παλλινδρομήσεις, το θήλαζα και ήταν μια χαρά!!!! Μη σας πω τα μούτρα της παιδιάτρου.......................

 

 

Με λίγα λόγια τι κατάλαβα:

Όταν γεννάει η γυναίκα, για την πρώτη επίσκεψη έχει δικαίωμα Η ΜΑΜΑ (μόνο :cry:) να δει το παιδί ΕΚΤΟΣ ωραρίου και για όση ώρα θέλει. Μετά μπαίνει στο ωράριο. Όσο είναι στη θερμοκοιτίδα και γενικά στη ΜΕΝΝ γάλα μπορεί να δίνει μόνο με το θήλαστρο.

 

ΑΝ μπει στην απλή παρακολούθηση και δηλώσει αποκλειστικό θηλασμό, τότε τους "δένει τα χέρια" και δε μπορούν να του δόσουν κάτι άλλο. Και αναγκαστικά τη φωνάζουν όταν το παιδί κλαίει ή αν δεν κλαίει τότε κάθε 3 ώρες ΑΚΟΜΑ και τη νύχτα.

Επίσης στο επισκεπτήριο που συμπίπτει με τη νοσηλεία, όποια έχει δηλώσει μικτή διατροφή, δεν τη φωνάζουν. Δίνουν μπουκάλι. ΑΝ ΟΜΩΣ έχει ζητήσει η μαμά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, τη φωνάζουν!! Κανονίζουν όμως να είναι λίγο πριν ή λίγο μετά τη νοσηλεία για να μη μπλέξουν μαμάδες με γιατρούς.

 

Οι μπαμπαδες.... για κάποιο ανεξήγητο λόγο θεωρούνται β' κατηγορίας γονείς... :?:evil:

 

 

Υ.Γ. Η "παροδική ταχύπνοια" παραείναι ΦΟΡΕΜΕΝΟΣ λόγος για ΜΕΝΝ. Και κατά τη γνώμη μου το πρωτόκολλό τους ΚΑΙ στα δημόσιοα ΚΑΙ στα ιδιωτικά είναι εξερετικά ΜΑΚΡΥ!!

 

Τι λες ρε αλκυον; Δραμα! Να λέμε παλι καλα που μας αφήνουν εδω να ειμαςτε διπλα στα μωρα μας δηλαδη απο το πρωί μέχρι την αλλη μερα το πρωί....

Link to comment
Share on other sites

[

 

Υ.Γ. Η "παροδική ταχύπνοια" παραείναι ΦΟΡΕΜΕΝΟΣ λόγος για ΜΕΝΝ.

 

Ισχύει.. Έχει συμβεί σε 3 φίλες μου (η ταχύπνοια, η ΜΕΝΝ γενικότερα σε περισσότερες). Η μια μαμά από αυτές τσαμπουκαλεύτηκε κάπως και τους δήλωσε το πρωί πως θα φέρει και τον δικό της παιδίατρο να δώσει τη δικιά του εκτίμηση (μου είπε πως αυτό είναι καθόλα νόμιμο) και το μωρό ως δια μαγείας βγήκε το απόγευμα από την εντατική..

 

Είναι ευλογία να υπάρχει η εντατική για τα μωρά που πραγματικά το χρειάζονται, όμως είναι άπειρα τραγικό να μπαίνουν μωρά στη θερμοκοιτίδα στο βωμό του κέρδους και να μένουν μακριά από τη μητρική επαφή τις πρώτες ώρες της ζωής τους, το πιο σημαντικό μετά την υγεία. Είναι ένα από τα "άγχη" μου, που θα γεννήσω σε ιδιωτικό.

 

Εύχομαι καλή ψυχική δύναμη σε όλους τους γονείς που έχουν τα μωράκια τους στην εντατική και γρήγορα να τα πάρουν σπίτι τους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά ζητήματα κατά τη γνώμη μου.

1. Η απουσία ΜΕΝΝ και ειδικευμένου προσωπικού στην επαρχία.

2. Τα πρωτόκολλα και η γενικότερη τάση για ιατρικοποίηση της γέννας και ολόκληρης της ζωής μας. οι παρεμβάσεις όμως έχουν συνέπειες και δεν είμαι βέωαιη ότι σταθμίζεται πάντα το κόστος- όφελος για την μετέπειτα υγεία.

3.Οι συνθήκες νοσηλείας στις ΜΕΝΝ που είναι εχθρικές για τις οικογένειες, όταν υπάρχουν πιο φιλικά πρωτόκολλα.

4. Να μην πω για μπίζνα και λαϊκίσω ε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marakiz επειδη εμεις ανηκαμε στη δευτερη κατηγορια και η εντατικη ηταν ευλογια και σωτηρια, κανοντας αγωνα δρομου για να προλαβω να γεννησω στην Αθηνα , ολα αυτα για το κερδος μου φαινονται ασημαντα. Το να μπει ενα παιδι προληπτικα στην εντατικη απο το να κινδυνεψει η ζωη ενος αλλου απο την ελλειψη εντατικης σε νοσοκομειου. Το δευτερο ειναι τραγικο και δυστυχως πολυ συχνο.

 

Απο τις γνωστες που γεννησαν Αθηνα δεν ξερω καμια να μπηκε το παιδι της εντατικη. Αλλα για να το λετε θα γινεται. Τι να πω?

Μου κανει εντυπωση ομως να συμβαινει αυτο γιατι η ταχυπνοια ειναι κατι που διαπιστωνεται ευκολα και απο τους γονεις.

 

Επαναλαμβανω επισης οτι ο γυναικολογος μου θεωρουσε αυξημενη την πιθανοτητα αναπνευστικης δυσχερειας εφοσον θα γεννουσα με καισαρικη και μου επεβαλε να κανω ενεσεις κορτιζονης για να προλαβουμε τετοιες καταστασεις. Μηπως δεν προτεινουν τις ενεσεις καποιοι γυναικολογοι? Και οντως υπαρχουν αυτα τα φαινομενα?

Γραφοντας αυτα δεν αποκλειω και την πιθανοτητα κερδους. Αν και πια οι τιμες σημερα ειναι πολυ χαμηλες. 40 ευρω την ημερα μου ειχαν πει στο Ιασω εαν δεν κανω λαθος σε σχεση με τα 300 ευρω που ειχαμε δωσει πριν 7 χρονια. Τα υπολοιπα τους τα καλυπτει το ΕΟΠΥΥ. Ποσο ομως τους καλυπτει, ποτε τους τα δινει και εαν , δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

marakiz επειδη εμεις ανηκαμε στη δευτερη κατηγορια και η εντατικη ηταν ευλογια και σωτηρια, κανοντας αγωνα δρομου για να προλαβω να γεννησω στην Αθηνα , ολα αυτα για το κερδος μου φαινονται ασημαντα.

 

Αν και απο τις γνωστες που γεννησαν Αθηνα δεν ξερω καμια να μπηκε το παιδι της εντατικη. Αλλα για να το λετε θα γινεται. Τι να πω?

Μου κανει εντυπωση ομως να συμβαινει αυτο γιατι η ταχυπνοια ειναι κατι που διαπιστωνεται ευκολα και απο τους γονεις.

 

Επαναλαμβανω επισης οτι ο γυναικολογος μου θεωρουσε αυξημενη την πιθανοτητα αναπνευστικης δυσχερειας εφοσον θα γεννουσα με καισαρικη και μου επεβαλε να κανω ενεσεις κορτιζονης για να προλαβουμε τετοιες καταστασεις. Μηπως προτεινουν τις ενεσεις καποιοι γυναικολογοι?

 

Μα για τους γονείς είναι ασήμαντο το κέρδος όταν προηγείται η υγεία του μωρού. Το ότι διαπιστώνεται εύκολα η ταχύπνοια δεν το ήξερα, όμως όταν σου λένε πως το μωρό σου πρέπει να μπει εντατική για το χ,ψ λόγο ποια είμαι εγω να τους αμφισβητήσω, το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά το παιδάκι μου.

 

Συμβαίνει κορίτσι μου, δυστυχώς, μέχρι και γυναικολόγος ιδιωτικών μαιευτηρίων μου το έχει παραδεχτεί παλιότερα όταν εξέφραζα τέτοιου τύπου ανησυχίες. Όχι φυσικά ότι είναι ο κανόνας, αλλά πως δυστυχώς ναι, είναι κάτι που συμβαίνει. Τώρα το πόσο συχνά και τις ακριβές συνθήκες δεν τις ξέρω, άλλα έστω και 1% να είναι η μούφα εισαγωγή είναι τραγικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΙΑ από τις περιπτώσεις εισαγωγής που γνωρίζω δεν μπήκε χωρίς λόγο. Είτε αφορά δικό μου παιδί, είτε γνωστών μου. Άλλωστε μιλάω ΚΑΙ για δημόσια νοσοκομεία και για ιδιωτικά. Και στην επαρχία και στην πρωτεύουσα.

Αυτό που λέω είναι πως καθυστερούν να βγουν ενώ υπάρχει η δυνατότητα να βγουν νωρίτερα.

Επίσης ενδεχομένως να είναι χαμηλό το όριο κριτηρίου εισαγωγής. Μπορεί και όχι. Μωρό 39 εβδομάδων (πριν χρόνια, τότε που η ημέρα κόστιζε 300 ευρώ)... ή/και με ενέσεις κορτιζόνης... δε δικαιολογείται ... δικαιολογείται; Μπήκε λέει και όταν πήγα να το δω ήταν ήδη σε κουνάκι. Δεν του έκαναν τίποτα. Είχε φάει όμως αντιβιώσεις, λόγω πρωτοκόλλου. Τι το εμπόδιζε να είναι μαζί μου; Το κράτησαν 24 ώρες στο κουνάκι της ΜΕΝΝ και άλλες 24 στην απλή παρακολούθηση. Πήγαιναν για περισσότερο, αλλά πάλι γκρίνιαζα, πάλι έσπρωχνα...

 

3 παιδιά .... Οικογενειακά είναι μεγάλο ποσοστό.

Κάποια από τα παιδιά μου είχαν κάνει και κορτιζόνες στην εγκυμοσυνη....

 

Σκοπός μου δεν είναι να εισάγω ανησυχία. Αλλά προτιμώ η θέση της ΜΕΝΝ να μένει κενή για εκεί που πραγματικά χρειάζεται. Αλλά και τα μωρά μας να μη μένουν έξω από τη φυσική τους θεση (το γονιό) χωρίς λόγο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές κάπου κοινές απόψεις έχουμε όλες.

 

Το αν θα μπει στην ΜΕΝΝ προφανώς κανένας μας δεν θα το αποφασίσει παρα μόνο ο γιατρός.Κανεις σε μια τέτοια είδηση δεν μπορεί να πάρει ρίσκο για κάτι άλλο....Δεν έχεις καν την ψυχική δύναμη να το δεις.

Όμως αυτό δεν έχει καμία σημασία στο γιατί όντως πολλά θα μπουν χωρίς λόγο που γίνεται.

2 επιλογές υπάρχουν

1. Για το χρήμα

2 Είναι μη έμπειροι γιατροί που για καλό και για κακό καλύτερα να μπει να είμαστε σίγουροι.

 

Εμένα και τα δύο παραπάνω μου κάνουν το ένα χειρότερο απο το άλλο.

Στο ιδιωτικο το πιο κλασικό γνωστό είναι πλέον κανόνας να μπαίνουν έτσι ώστε η ΜΕΝΝ είναι πάντα γεμάτη! Αν δεν έχει θέση ίσως για αυτό και πάρα πολλές δεν είχατε ανάλογη εμπειρία εφόσον είχατε κάποια μικρή ένδειξη ότι ίσως χρειαστεί.

 

Επίσης δεν είναι δυνατόν όπως είπαν και άλλες να σου λένε για 8-10-15 ώρες τώρα θα σας φέρουμε το μωρό και το μωρό πουθενά και την άλλη μερα που το έχεις σηκώσει το μαγαζί στον αέρα να σου λένε μα δεν ξέρεις ότι είναι στην ΜΕΝΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Επίσης αφού τις θέλετε γεμάτες τις μονάδες κάντε τις τουλάχιστον αξιοπρεπείς για τα μωρά και τους γονείς. Όχι ανήλιαγο μπουντρούμι όπου ο γονιός νιώθει παρείσακτος.

 

Άσε που πάντα σκέφτονται μικρόβιο, όταν σε κάποιες περιπτώσεις είναι φως φανάρι ότι άλλο πράγμα συμβαίνει, για να μην πω ότι κάποια τα προκαλούν οι απαράδεκτες πρακτικές τους και φορτώνονται τα μωρά φάρμακα και κακές εμπειρίες. Δε ξσνσμπαίνω εδώ, διαολίζομαι άσχημα.

 

Αλκυ 2 στα 2 εγώ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Λυπάμαι που ακούω δυστυχώς τέτοια συμπεριφορά προς γονείς. Εγώ ψήφισα το πρώτο, εμένα βέβαια ήταν μονόδρομος γιατί είχα δίδυμα, γέννησα σχετικά πρόωρα και ήταν ελλιποβαρη. Αυτο που όμως θελω να επισημάνω ειναι οτι ενώ γέννησα σε γνωστό ιδιωτικό μαιευτήριο που φημίζεται οτι δημιουργεί "προβλήματα" κάπως υπερβολικά για τα χρήματα, κράτησαν μονο τη μικρη που ήταν αρκετά κάτω απο 2 κιλά. Η αλλη ήταν 2 κιλά ακριβώς και ενώ σύμφωνα με το πρωτόκολλο θα μπορούσαν να προφασιστουν κατι και να την κρατήσουν (εγώ το περίμενα), προς μεγάλη μου έκπληξη δεν τη μετέφεραν πότε στη ΜΕΝΝ. Οσο για ενημέρωση, δεν το συζητάω οτι ήταν πάντα διαθέσιμοι, αλλα και ως προς το θηλασμό, ενώ το μωρό ήταν πολυ αδύναμο, ήταν πολυ υποστηρικτικοι. Αυτά φυσικά τα γράφω όχι προς διαφήμιση του μαιευτηρίου (στην τελική αυτο ειναι προσωπική μου εμπειρία) αλλα για να επισημάνω οτι ενώ πήγα προκατειλημμένη τελικα δεν δικαιώθηκα στα όσα περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς εμένα ο γιος μου γεννήθηκε τελειόμηνος με άπνοια και αιμόλυση και διασωληνώθηκε από το πρώτο λεπτό της ζωής του. Ο γιατρός εννοείται ότι δεν μας ενημέρωσε για την εισαγωγή του στη ΜΕΝΝ, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕ! Προφανώς και ήταν μονόδρομος για να ζήσει.

Το πρόβλημα βέβαια ήταν ότι και μετά, τις επόμενες ώρες και μέρες η ενημέρωση που είχαμε (ειδικά στην αρχή) ήταν συγκεχυμένη...

 

Ως προς το θέμα του θηλασμού ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και δυστυχώς εγώ τότε ανενημέρωτη. Όχι μόνο δεν είχα δικαίωμα αποκλειστικού θηλασμού, αλλά γενικά ο θηλασμός στην περίπτωσή μου τους φαινόταν ανέκδοτο!!

Τώρα πια γνωρίζω (έπαθα και έμαθα) ότι το γάλα μου δεν κατέβηκε ποτέ, αφού μου φέραν το θήλαστρο δύο -τρεις φορές μόνο και αυτό μετά το πρώτο 48ωρο γιατί νωρίτερα δεν είχα γάλα και δε χρειαζόταν!!!

Όταν άρχισα τις αντλήσεις, το γάλα μου δε ξέρω αν του το έδιναν, πάντως όταν φύγαμε μας έδωσαν και σχετική σύσταση για ποιο γάλα του έδιναν αυτοί!

Επιπλέον, ο νεογνολόγος θεωρούσε ότι το μωρό αν και τελειόμηνο δεν πρέπει να θηλάσει από το στήθος απευθείας, γιατί είναι αδύναμο (ακόμα και μήνες μετά τη γέννησή του που αναπτυσσόταν κανονικότατα το ίδιο μας έλεγε)!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάνε 5,5 χρόνια από τότε που η πρωτότοκη κόρη μου μπήκε εντελώς αναίτια στην ΜΕΝΝ για 17 ολόκληρες μέρες. Η ενημέρωση ήταν όχι απλά ελλειπής αλλά και θρασύς γιατί στο τέλος ο διευθυντής εκεί μου παραδέχτηκε ότι σε άλλες εποχές δεν θα έμπαινε το παιδί μου μέσα γιατί δεν είχε κάτι σοβαρό, αλλά τώρα το έβαλαν για παν ενδεχόμενο....για παν ενδεχόμενο μου κατέστρεψαν τις πιο ιερές στιγμές της ζωής μας, με ανάγκασαν να βγάζω γάλα με θήλαστρο 17 μέρες για να μην στερέψω και να ξυπνάω κάθε 3 ώρες την νύχτα όχι όμως για να βάλω στο στήθος μου το γλυκό μου παιδί αλλά ένα θήλαστρο. Στα επόμενα 2 παιδιά μου ήμουν μαινόμενος ταύρος, δεν υπήρχε περίπτωση να μου τα πάρουν λεπτό από δίπλα μου, αφού τις είχαμε τρομοκρατήσει τις μαίες και μετά το μπάνιο τους ή την εξέταση τους μου τα έφερναν κατευθείαν πίσω στο δωμάτιο. Ακόμη δεν έχω βρει το θάρρος να εξηγήσω στην κόρη μου γιατί αυτή δεν έχει φωτογραφίες μαζί μας ως νεογέννητη, κι έτσι έχω επινοήσει ένα παραμύθι που της λέω για το πως την απήγαγε μια μάγισσα όταν ήταν νεογέννητο. Κάθε φορά που γιορτάζουμε τα γενέθλια της μαζί με την χαρά νιώθω μια απέραντη θλίψη για 17 ολόκληρες μέρες. Είναι απαράδεκτο να αρχίζει έτσι η ζωή ενός βρέφους και να κάνουν τέτοιο ψυχολογικό πόλεμο σε μια νέα μητέρα για ένα ελάχιστο ενδεχόμενο......

YAU0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλκυων τα εγραψα αυτα γιατι και εγω πιστευα οτι η ταχυπνοια δεν ηταν τοσο σοβαρο οσο μια δυσπνοια, γιατι την δυσπνοια την ειχα ταυτισει με λιγοτερες αναπνοες. Οι γιατροι ομως μου ειπαν οτι ειναι μορφη δυσπνοιας και ηταν σοβαρο οταν ο μικρος μου ειχε παθει εξαιτιας βρογχιτιδας .

Σχετικα με τις ΜΕΝΝ, θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να νοσηλευτει ενα νεογεννητο εστω και προληπτικα που μπορει να εχει καποιες ενδειξεις απο το να ρισκαρουν οι γιατροι , ακομα και για ελαχιστες πιθανοτητες της ταξης του 1/1000 και να το αφησουν εκτος.

 

Ενας απο τους λογους που ηθελα να γεννησω και το δευτερο παιδι στην Αθηνα ηταν οι ΜΕΝΝ. Το νεογεννητο εαν εμφανιζε το παραμικρο θα ηξερα οτι θα ειχαμε αμεσα υποστηριξη και παρακολουθηση απο εξειδικευμενους παιδιατρους- νεογνολους .Επισης τωρα στο δευτερο και οι δυο γυναικολογοι που ειχα πριν την προγραμματισμενη καισαρικη μου προτειναν ενεσεις κορτιζονης για να μην εμφανισει το παιδι προβληματα αναπνευστικης δυσχερειας και μαλιστα ηταν καθετοι παρολο που τις φοβομουν λογω διαβητη κυησης .

 

Γενικοτερα θα περιμενα απο ενα forum γονεων να προβαλλει τις ελλειψεις των νοσοκομειων σε μοναδες εντατικης θεραπειας για τα παιδια μας και να προωθει αιτηματα και κινησεις προς αυτη την κατευθυνση γιατι δυστυχως τα νεογεννητα της επαρχιας ειναι τελειως ακαλυπτα. Και οχι να καλλιεργειται ενα κλιμα προκαταληψης και καχυποψιας για τις υπαρχουσες Μοναδες που θα πρεπει να λεμε και ευχαριστω οσοι γονεις εχουμε σημερα την οικονομικη δυνατοτητα των ιδιωτικων νοσκομειων και βρισκομαστε και διπλα σε τετοιες μοναδες.

Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι και φυσικά καταλαβαίνω ότι η έλλειψη ΜΕΝΝ σε αληθινές ανάγκες δημιουργεί απίστευτα προβλήματα, αλλά σε καμμία των περιπτώσεων δεν είναι προτιμότερο να απομακρύνεις ένα μωρό από την σιγουριά της μητέρας του για το απειροελάχιστο και αν το κάνεις πρέπει να υπάρχουν υποδομές για να επιτρέπεις την επαφή. Και δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να δει σε τι μπίζνα έχει εξελιχθεί η ΜΕΝΝ όταν 8 στα 10 παιδιά καταλήγουν εκεί για ψύλλου πήδημα.....

YAU0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια συγνωμη που επεμβαινω αλλα ειδα το θεμα κ απορισσα το ποσο ασυμαντο ειναι ενα περιστατικο κ ποσο σημαντικο για ενα μωρο το ξερουν μονο οι γιατροι αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στους γιατρους φωναζεις κ δεκα δικους σου γιατρους για να σς συμβουλεψουν. Κανενας γιατρος δεν θελει να ρισκαρει ενα νεογεννητο κ αν νιωθει την παραμικρη ανασφαλεια για την υγεια του καλος μπαινει στην μενν ακομα κ αν δεν ειναι τοσο τρομακτικο περιστατικο. Τωρα αν καποια μαμα δεν θελει ας παρει κ αλλες γνωμες μπορει να φερει δικο της νεογνολογο να το εξετασει. Δεν χρειαζετε να κρινουμε αν δεν εχουμε ιατρικες γνωσεις για το πιο περιστατικο ειναι σημαντικο. Μπορει επισης να γεννησει σε δημοσιο νοσοκομειο αν δεν θελει να πληρωσει οπου εχεις εμπιστοσυνη εκει πρεπει να απευθυνεσε για ενα τοσο λεπτο θεμα.επισης αν ενα παιδακι παθει κατι για μια ελαχιστη πιθανοτητα που ο γιατρος προσπερασε τοτε τον γιατρο θα κατηγορησουμε γιατι δεν σκεφτηκε εστω κ αυτη την ελαχιστη πιθανοτητα οποτε μην τα θελουμε κ ολα δικα μας. Απλα ψαχνουμε νοσοκομεια που μας εμπνεουν εμπιστοσυνη κ αφηνουμε την δουλεια στους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...