Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Κυριε Χριστοπουλο ξεκιναω προσπαθεια για εξωσωματικη και πριν τρεις μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση κ διαγνωστηκε οτι το ενδομητριο ειναι ερεθισμενο και κατι σαν πολυποδακι θα γινει βιοψια για ιστολογικη εξεταση κ περνω vibramicin 2 την ημερα για 10 μερες.

Ειναι ανησυχιτηκο;;

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

Φαντάζομαι οτι απο τη στιγμη που βρεθηκε ο πολυποδας μαλλον θα αφαιρεθηκε.

Αν όλα εχουν γινει σωστά, δεν πρεπει να ανησυχείτε ιδιαιτερα για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα σας κ παλι! να σας θυμισω... ειχα μια παλινδρομη στην 5η εβδομαδα κ εκανα αποξεση στις 28.4! αδιαθετησα στις 21.5 με λιγες σταγονες αιμα μονο στο χαρτι κ μου ηρθε κανονικη ροη στις 24.5 μεχρι τις 29.5! ειχα ελευθερη επαφη στις 3.6! εδω κ 3-4 ημερες εχω ναυτιες, ταση για εμετο κ νιωθω το στομαχι μου βαρυ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση για εγκυμοσυνη; λογω της αποξεσης δεν ξερω ουτε ποτε περιπου μπορει να ειχα ωορρρηξια ουτε ποτε θα μου ερθει η επομενη περιοδος!

 

Δεν μπορει καποιος να σας δωσει μια αξιόπιστη απαντηση καθως μετα την εγκυμοσυνη πρεπει να ομαλοποιηθει ο κύκλος σας. Μπορει να υπαρχει εγκυμοσυνη. Αφηστε να περάσει ο μηνας και αν εχετε καθυστερηση καντε μια χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.

θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας κ αποψη σας.

 

Πριν περιπου 2 χρόνια είχα ενδωμητριωση κ στις 2 οωθηκες(3 στάδιο)οπου αφαιρέθηκαν τοτε λαπαροσκοπηκα,. με 6 μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου. Απο τοτε δε κατάφερα να μείνω εγγυος ακόμα,.

 

μεχρι στιγμης εχω κανει 3 σπερματενχυσεις , συν εχουμε κ αρκετο αγχος εδω κ 2 χρονια για να αποκτησω παιδι!

εχω εμπιστοσυνη στον ιατρο μου αλλα νιωθω οτι δεν με βοηθαει αλλο περα απο εξωσωματικη,!

με επιμονη του συζηγου Πήγα για 2η γνώμη σε άλλον ιατρό (συγγενη του συζηγου μου) όπου η αποψη του,...οπως λέει,...ειναι οτι συνήθως οι σαλπιγγες βουλωνουν μετα

απο μικρο χρονικο διαστημα κ ας βγουν στην η εξεταση μεσω λαπαροσκοπησης(οπου μου ειχαν κανει στο χειρουργιο) καθαρές-καλες (νομιζω υστερογραφια λεγετε η εξεταση...δε θυμαμε)!!

 

να μη μακρυγορω Μου συνεστησε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια κ μετα αν βγουν καλες να σταματήσω τη περίοδο μου για 3 μήνες (με ενέσεις)

κ με διέγερση οωθηκων (συν καποια χαπια να δυναμωσουν το σπερμα του συζηγου,...οχι οτι εχει μεγαλο προβλημα ο αντρα μ) να κάνουμε μια προσπάθεια μονη μας (με τον άντρα μου δηλ) κ αν δεν πετυχει παμε αμεσως σε εξωσωματικη!

Ισχύει όλο αυτο; εχει ξαναγινει σε καμια κ εμεινε εγγυος,... Η θα γινω πειραματόζωο χωρίς λόγο ... Είμαι 33 χρόνων!

να καταφυγω κατευθείαν σε εξωσωματικη ή όχι;

υπαρχουν πιθανοτιτες να πετυχει ή οχι;

 

Ευχαριστώ εξ των προτέρων

Ευελπιστώ σε απάντηση σας

 

Εξαρταται απο το τι ακριβως εγινε στο χειρουργειο. Αν οι ωοθηκες εχουν απελευθερωθει ή όχι. Επισης, αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες. Τέλος ποιο ειναι το προβλημα του σπερματος. Μόνο αν καποιος δει τις εξετασεις σας μπορει να σας απαντησει πιο συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΤΡΙΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΜΗΠΩΣ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΥΚΗΤΕΣ(ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ CANDIDA SSP. ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΛΟΓΩ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ&ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ PCR ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ hpv ΘΕΩΡΟΥΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ.TΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ "ΡΙΞΕΙ" ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ.

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ.ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ ΜΕΣΩ ΥΓΡΩΝ? ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΜΕΛΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΛΕΙΨΩ? ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Εξαρτάται απο το ειδος της αντιβιωσης και απο τη δοσολογια. Επισης, εξαρταται και απο τη σεξουαλικη σας δραστηριότητα.

 

Το μικρόβιο δεν μπορει να ενεργοποιησει τα κονδυλωματα.

 

Καλό ειναι να δειτε σε ποια ακριβως κατασταση βρισκεται η τραχηλιτιδα και να τη θεραπευσετε. Επισης, χρειαζεται βαθυτερη διερευνηση σχετικα με την τραχηλιτιτδα και τα κονδυλώματα.

Link to comment
Share on other sites

Κ.Χριστοπουλε, ειμαι 27 ετων και μητερα ενος 2χρονου αγοριου, τους τελευταιους 3 μιση μηνες αντιμετωπιζω ενα γυναικολογικο προβλημα, και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για τον γιατρο που με παρακολουθει! Εχω κυκλο 25 ημερων συνηθως την 12 μερα ενω εχω ξεμπερδεψει με την περιοδο μου (διαρκειας 6 ημερων) μου ερχεται αιμα...το οποιο κραταει μεχρι την 21η μερα....οπου και σταματαει για να μου ρεθει η περιοδος 3 μερες μετα! το αιμα εχει ροη συνεχομενη και ειναι καθαρο... εκανα τεστ παπ, δεν εδειξε κατι, αφαιρεσα το σπιραλ το οποιο ειχα για σχεδον 1μιση χρονο, το αιμα δεν σταματησε...εκαν ορμονολογικες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο την οιστραδιολη η οποια 4ημερα κυκλου με φτ120 εμενα ηταν 360! τωρα εχω ξανα αιμα και αυτη ειναι η 5 περιοδος που μου συμβαινει! μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω τα primolut nor για 10 μερες, τα χω ξεκινησει απο την δευτερα, και σημερα 3ημερα το αιμα συνεχιζει ... Μηπως πρεπει να παρω καποια αντισυλληπτικα?Η μηπως θα πρεπε να κανω περαιτερω εξετασεις????? να παω σε αλλον γυναικολογο?τι θα με συμβουλευατε?

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, είμαστε 2,5 μηνών και αδιαθέτησα για 3η φορά. Δηλ. λόχεια 40 μέρες και τις υπόλοιπες 40 μου ήρθε 3 φορές περίοδος.

Είναι σύνηθες αυτό? Οι γυναικολογικές μου εξετάσεις ήταν άψογες, μένει να κάνω γενική αίματος, ορμόνες κτλ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κ.Χριστοπουλε, ειμαι 27 ετων και μητερα ενος 2χρονου αγοριου, τους τελευταιους 3 μιση μηνες αντιμετωπιζω ενα γυναικολογικο προβλημα, και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για τον γιατρο που με παρακολουθει! Εχω κυκλο 25 ημερων συνηθως την 12 μερα ενω εχω ξεμπερδεψει με την περιοδο μου (διαρκειας 6 ημερων) μου ερχεται αιμα...το οποιο κραταει μεχρι την 21η μερα....οπου και σταματαει για να μου ρεθει η περιοδος 3 μερες μετα! το αιμα εχει ροη συνεχομενη και ειναι καθαρο... εκανα τεστ παπ, δεν εδειξε κατι, αφαιρεσα το σπιραλ το οποιο ειχα για σχεδον 1μιση χρονο, το αιμα δεν σταματησε...εκαν ορμονολογικες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο την οιστραδιολη η οποια 4ημερα κυκλου με φτ120 εμενα ηταν 360! τωρα εχω ξανα αιμα και αυτη ειναι η 5 περιοδος που μου συμβαινει! μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω τα primolut nor για 10 μερες, τα χω ξεκινησει απο την δευτερα, και σημερα 3ημερα το αιμα συνεχιζει ... Μηπως πρεπει να παρω καποια αντισυλληπτικα?Η μηπως θα πρεπε να κανω περαιτερω εξετασεις????? να παω σε αλλον γυναικολογο?τι θα με συμβουλευατε?

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

 

Θα σας συμβούλευα να βρειτε ενα γιατρο της εμπιστοσυνης σας και να δειτε μηπως υπαρχει καποιος πολυποδας μεσα στη μήτρα ή καποια κυστη στην ωοθηκη σας.

 

Η παρουσια ενος πολυποδα ή ενος υποβλεννογόνιου ινομυωματος αποτελουν ιδιαιτερα συχνες αιτιες μεσοκυκλικης αιμορροιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαστε 2,5 μηνών και αδιαθέτησα για 3η φορά. Δηλ. λόχεια 40 μέρες και τις υπόλοιπες 40 μου ήρθε 3 φορές περίοδος.

Είναι σύνηθες αυτό? Οι γυναικολογικές μου εξετάσεις ήταν άψογες, μένει να κάνω γενική αίματος, ορμόνες κτλ.

 

Πολλα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του αιματος. Επισης, υπάρχει περιπτωση να υπαρχουν καποιες διαταραχες που οφειλονται στις ορμονικες ανακαταταξεις μετα την εγκυμοσυνη. Καλό ειναι όμως να το διερευνησετε μαζι με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, καθως μπορει να υποκρυπτει μια παθολογία όπως μια κυστη στην ωοθηκη, ενα ινομυωμα, μια εντονη τραχηλιτιδα και πολλά πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Χριστοπουλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και συγνωμη γιατι εχω ακομη μια ερωτηση, αν ηταν πολυποδας ή κυστη δεν θα φαινοταν με τους υπερηχους που εχω κανει????? απο τον αρπιλιο ανα δυο βδομαδες κανω υπερηχο?και το τεστ παπ δεν θα εδειχνε κατι ανυσηχητικο?

Link to comment
Share on other sites

Κ. Χριστοπουλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και συγνωμη γιατι εχω ακομη μια ερωτηση, αν ηταν πολυποδας ή κυστη δεν θα φαινοταν με τους υπερηχους που εχω κανει????? απο τον αρπιλιο ανα δυο βδομαδες κανω υπερηχο?και το τεστ παπ δεν θα εδειχνε κατι ανυσηχητικο?

 

Πιθανοτατα ναι. Δεν το αναφερατε όμως στο πρωτο μηνυμα.

Δυστυχως δεν μπορω να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες μεσω μαιλ καθως δεν γνωριζω ποιες ακριβως εξετασεις εχετε κανει και ποιες ειναι οι απαντησεις.

Για παραδειγμα, εχετε ελεγξει το θυρεοειδη σας??

 

Βρειτε καποιον γιατρο της εμπιστοσυνης σας και παρτε μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του αιματος. Επισης, υπάρχει περιπτωση να υπαρχουν καποιες διαταραχες που οφειλονται στις ορμονικες ανακαταταξεις μετα την εγκυμοσυνη. Καλό ειναι όμως να το διερευνησετε μαζι με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, καθως μπορει να υποκρυπτει μια παθολογία όπως μια κυστη στην ωοθηκη, ενα ινομυωμα, μια εντονη τραχηλιτιδα και πολλά πολλά άλλα.

Στην πρωτη περίοδο η ροή ήταν τεράστια, αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα όλες τι μερες, και όπως ήρθε έφυγε!

Στην δεύτερη είχα μικρή ποσότητα αίματος, που πέρασε όλα τα στάδια, κόκκινο και τέλος καφέ.

Τώρα έχω πάλι κατακόκκινο και αναμένω να δώ και αύριο μεθαύριο την ροή και τη διάρκεια , προς το παρόν είναι όπως σε περιόδους προ εγγυμοσύνης.

 

Η κύστη στην ωοθήκη δε θα φαινόταν στον υπέρηχο? Εχει πολύ σύγχρονο μηχάνημα.

Το ινομύωμα?

Γενικά όλα αυτά που αναφέρετε δε θα φαίνονταν με την καθιερωμένη εξέταση μετά τη γέννα?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη περίοδο η ροή ήταν τεράστια, αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα όλες τι μερες, και όπως ήρθε έφυγε!

Στην δεύτερη είχα μικρή ποσότητα αίματος, που πέρασε όλα τα στάδια, κόκκινο και τέλος καφέ.

Τώρα έχω πάλι κατακόκκινο και αναμένω να δώ και αύριο μεθαύριο την ροή και τη διάρκεια , προς το παρόν είναι όπως σε περιόδους προ εγγυμοσύνης.

 

Η κύστη στην ωοθήκη δε θα φαινόταν στον υπέρηχο? Εχει πολύ σύγχρονο μηχάνημα.

Το ινομύωμα?

Γενικά όλα αυτά που αναφέρετε δε θα φαίνονταν με την καθιερωμένη εξέταση μετά τη γέννα?

 

Μπορεί να συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις και για αυτό δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Το πιθανότερο είναι να ομαλοποιηθεί η περίοδος σας. Αν συνεχιστεί για περισσότερο απο 2 μήνες, τότε χρειάζεται οπωσδήποτε λεπτομερής έλεγχος. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αναπτύξω όλες τις πιθανές παραμέτρους μέσα απο ένα μαιλ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Είμαι 32,5 χρονών, από τον Γενάρη 2011 προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Τον Ιούνιο του 2011 έμεινα έγκυος αλλά απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Από τότε προσπαθούμε αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Οι αιματολογικές εξετάσεις καλές, ο θυροειδής μια χαρά. Καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς ευρήματα, Τεστ Παπ καλό,παρά μόνο μια παρατήρηση: εκκριτική φάση-τραχηλίτις.

 

Έκανα και εξετάσεις ορμονών την 3η μέρα του κύκλου:

LH 2.57 mUI/ml - φυσιολογικές τιμές 1.3-12.6

Προλακτίνη PRL 27 ng/ml με φυσιολογική τιμή <27

FSH 7.74 muI/mL - φυσιολογικές τιμές 3-12

Οιστραδιόλη Ε2 32.26 pg/ml - φυσιολογικές τιμές 30-100

Προγεστερόνη 0.78 ng/mL - φυσιολογικές τιμές 0.1-0.7

 

Ο κύκλος μου δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα σταθερός, κυμαίνεται από 28-35 μέρες - 1-2 φορές το χρόνο πάει στις 40 μέρες!- αλλά συνήθως είναι στις 33. Από υπέρηχο ωοθηκών δεν βρέθηκαν πολυκυστικές ωοθήκες.

 

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι φταίει, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από υπομονή και ψυχραιμία!! Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Πώς σας φαίνονται οι ορμονολογικές εξετάσεις και η παρατήρηση στο τεστ Παπ; Η γιατρός μου είπε ότι είναι όλα καλά...

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις και για αυτό δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Το πιθανότερο είναι να ομαλοποιηθεί η περίοδος σας. Αν συνεχιστεί για περισσότερο απο 2 μήνες, τότε χρειάζεται οπωσδήποτε λεπτομερής έλεγχος. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αναπτύξω όλες τις πιθανές παραμέτρους μέσα απο ένα μαιλ.

με καλύψατε ευχαριστώ πολύ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Είμαι 32,5 χρονών, από τον Γενάρη 2011 προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Τον Ιούνιο του 2011 έμεινα έγκυος αλλά απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Από τότε προσπαθούμε αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Οι αιματολογικές εξετάσεις καλές, ο θυροειδής μια χαρά. Καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς ευρήματα, Τεστ Παπ καλό,παρά μόνο μια παρατήρηση: εκκριτική φάση-τραχηλίτις.

 

Έκανα και εξετάσεις ορμονών την 3η μέρα του κύκλου:

LH 2.57 mUI/ml - φυσιολογικές τιμές 1.3-12.6

Προλακτίνη PRL 27 ng/ml με φυσιολογική τιμή <27

FSH 7.74 muI/mL - φυσιολογικές τιμές 3-12

Οιστραδιόλη Ε2 32.26 pg/ml - φυσιολογικές τιμές 30-100

Προγεστερόνη 0.78 ng/mL - φυσιολογικές τιμές 0.1-0.7

 

Ο κύκλος μου δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα σταθερός, κυμαίνεται από 28-35 μέρες - 1-2 φορές το χρόνο πάει στις 40 μέρες!- αλλά συνήθως είναι στις 33. Από υπέρηχο ωοθηκών δεν βρέθηκαν πολυκυστικές ωοθήκες.

 

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι φταίει, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από υπομονή και ψυχραιμία!! Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Πώς σας φαίνονται οι ορμονολογικές εξετάσεις και η παρατήρηση στο τεστ Παπ; Η γιατρός μου είπε ότι είναι όλα καλά...

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

 

Οι εξετασεις σας φαινονται καλες. Η μητρα στο υπερηχογραφημα??? Άλλες εξετάσεις???? σπερμοδιαγραμμα??? Σαλπιγγογραφια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas hthela na kanw mia erwthsh.pairnw antisyllhptika edw k 5 mhnes.kai gia prwth fora ksexasa na parw ena xapaki ths prwths evdomadas..kai oi odhgies lene pws an xkexaseis 1 xapi ths prwths evdomadas prepei na xrhsimopoieis profylaksh gia tis epomenes 7 meres....to xapi to phra ystera apo 4 wres anti gia to orio 12 wres......kai twra pou tha gyrisw sthn polh m epeidh eimai foithtria tha einai o filos m ekei k exw na ton dw ena mhna...k einai logiko na erthoume s epafh...oi meres autes omws pou tha ginei peftoun akrivws panw stis gonimes meres....kai den xrhsimopoioume profylaksh...kai exw agxos autes tis meres gia to an yparxei periptwsh na paei kati strava ekeines tis meres.....den teleiwnei mesa m omws....mporeite na me vohthhsete?h antisyllhptikh prostasia profanws tha exei meiwthei ligo etsi gia to ena xapaki pou arghsa na parw.yparxei kindynos?gt peftei k stis gonimes meres..k fovamai ligo

sas euxaristw poly

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....εχω υποθυροειδισμο κ πολυκυστικες ωοθηκες...ξεκινησα να παιρνω πριμολουτ κ μετα κλομιφενη...εκανα β-χοριακη την 33 ημερα κ ητανε αρνητικη..ξεκινησα την 37 παλι πριμολουτ κ παλι δεν μου ηρθε περιοδος...ειμαι στην 44 ημερα....παντα μετα που τα επαιρνα σε 3 μερες ερχοτανε..δεν ξερω τι να κανω..να παρω κανα 2 πριμολουτ ακομα;;;;;να ειμαι εγκυος αποκλειεται αφου ειχα κανει χοριακη....ετσι δεν ειναι;;;;.....τι με συμβουλευεται να κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι 30 ετων και με τον φίλο μου δεν παίρνουμε προφυλάξεις εδώ και 5 χρόνια.Προσέχει Στης 4/06 είχα περίοδο και στις 22/06 το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με λίγο ροζ στο χαρτί και λίγα πονάκια στην κοιλία σαν να αδιαθετούσα την επόμενη μέρα το πρωί δεν είχα τίποτα μέχρι της 28 δεν είχα τίποτα και το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με ρόζ που στην συνέχεια έγιναν κόκκινα. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξύπνησα με φοβερούς πόνους χαμηλά στην κοιλιά και από κάτω και στα πόδια..με αίμα που στην συνέχεια αυξήθηκε σε μεγαλήτερη ποσότητα και σε κομμάτια.Σήμερα αισθάνομαι πολύ αδύναμη.Να προσθεσω οτι το στήθος μου είναι πρησμένο χωρίς να πονάει και αισθανόμουν και κόπωση μετά απο της 22/06. Μπαίνοντας εδώ διάβασα τόσα πολλα που δεν ξέρω τι μπορει να είναι .Θα ήθελα την γνώμη σας πρίν πάω στον γιατρό μου.Ο κύκλος μου ήταν γύρο στης 28 με μια μέρα πάνω η ΄κατω.Και ποτέ δεν ειχα παρουσιάσει κάτι παρόμιο

περιμένω τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα και καλο μηνα, στην πρωτη μου γεννα, φυσιολογικος τοκετος υστερα απο προκληση εκανα κατακρατηση πλακουντα, ο πλακουντας δεν αβγαινε καθολου, τον εβγαλε με δυσκολια ο γιατρος με το χερι και αφου μου εκαναν ολικη αναισθησια, τελος καλα ολα καλα,,,το αγχος μου ειναι να μην μου ξανασυμβει, που οφειλεται κατι τετοιο?

εκει μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειχε μια μεγαλη ουλη, στην 12 εβδομαδα ειχα κανει μια μεγαλη αποκολληση, μου ειχαν πει οτι ηταν κατα 90% αρχη αποβολης ο πλακουντας κρεμοταν απο μια κλωστη, τελικα ομως ξανακολλησε,,,,απο αυτην την ας το πουμε επανακολληση εγινε αυτη η ουλη, κολλησε δηλαδη με τετοιο τροπο που μετα δεν ξεκολλουσε με τιποτα,,,μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο? επισης μου ειπαν οτι κατα την επανακολληση πιαστηκε τσακισε και κολλησε μαζι ενα μικρο μερος του ομφαλιου λωρου, εξου και το μικρο βαρος 2400 και 46εκ του γιου μου στην 39 εβδομαδα οπου γεννησα

 

το ερωτημα μου εινα αν στεκει ως αιτια κατι τετοιο κι αν υπαρχουν κι αλλοι παθολογικοι λογοι στους οποιους να οφειλετα κατι τετοιο, τελος θα ηθελα να ξερω αν ισχυει το περιφημο αφου μου συνεβει μια φορα μπορει και να ξανασυμβει αρα στο επομενο να σκεφτω κατευθειαν την καισαρικη, ειναι κατι που με τρομοκρατησε διοτι ενιωσα οτι παραλιγο να πεθανω

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε θα ηθελα μια διευκρινησει στις 2 μαιου εκανα αποξεση πολυποδα...ειχαμε 2 μηνες αποχη ...μετα ομως απο 2φορες επαφης ειχα λιγο αιμα παρα πολυ λιγο που μπορει να ο0φειλεται

Link to comment
Share on other sites

geia sas hthela na kanw mia erwthsh.pairnw antisyllhptika edw k 5 mhnes.kai gia prwth fora ksexasa na parw ena xapaki ths prwths evdomadas..kai oi odhgies lene pws an xkexaseis 1 xapi ths prwths evdomadas prepei na xrhsimopoieis profylaksh gia tis epomenes 7 meres....to xapi to phra ystera apo 4 wres anti gia to orio 12 wres......kai twra pou tha gyrisw sthn polh m epeidh eimai foithtria tha einai o filos m ekei k exw na ton dw ena mhna...k einai logiko na erthoume s epafh...oi meres autes omws pou tha ginei peftoun akrivws panw stis gonimes meres....kai den xrhsimopoioume profylaksh...kai exw agxos autes tis meres gia to an yparxei periptwsh na paei kati strava ekeines tis meres.....den teleiwnei mesa m omws....mporeite na me vohthhsete?h antisyllhptikh prostasia profanws tha exei meiwthei ligo etsi gia to ena xapaki pou arghsa na parw.yparxei kindynos?gt peftei k stis gonimes meres..k fovamai ligo

sas euxaristw poly

 

 

Απο τη στιγμή που απλά καθυστερήσατε να πάρετε το χάπι σας μόνο 4 ώρες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείτε να είσαστε σίγουρη οτι η αντισυλληπτική του προστασία ισχύει όπως και πριν. Αν έχετε ξεχάσει το χάπι για περισσότερο από 12 ώρες τότε καλό είναι να χρησιμοποιήσετε προφυλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....εχω υποθυροειδισμο κ πολυκυστικες ωοθηκες...ξεκινησα να παιρνω πριμολουτ κ μετα κλομιφενη...εκανα β-χοριακη την 33 ημερα κ ητανε αρνητικη..ξεκινησα την 37 παλι πριμολουτ κ παλι δεν μου ηρθε περιοδος...ειμαι στην 44 ημερα....παντα μετα που τα επαιρνα σε 3 μερες ερχοτανε..δεν ξερω τι να κανω..να παρω κανα 2 πριμολουτ ακομα;;;;;να ειμαι εγκυος αποκλειεται αφου ειχα κανει χοριακη....ετσι δεν ειναι;;;;.....τι με συμβουλευεται να κανω;;;;

 

Σας συμβουλευω να δειτε απο την αρχη, με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, το προβλημα σας συνολικα.

 

Για παραδειγμα, δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο. Εχει διορθωθει ο υποθυρεοειδισμος? Δεν μπορω να σας δωσω πιο συγκεκριμενη απαντηση, καθως δεν εχω δει τις εξετασεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι 30 ετων και με τον φίλο μου δεν παίρνουμε προφυλάξεις εδώ και 5 χρόνια.Προσέχει Στης 4/06 είχα περίοδο και στις 22/06 το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με λίγο ροζ στο χαρτί και λίγα πονάκια στην κοιλία σαν να αδιαθετούσα την επόμενη μέρα το πρωί δεν είχα τίποτα μέχρι της 28 δεν είχα τίποτα και το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με ρόζ που στην συνέχεια έγιναν κόκκινα. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξύπνησα με φοβερούς πόνους χαμηλά στην κοιλιά και από κάτω και στα πόδια..με αίμα που στην συνέχεια αυξήθηκε σε μεγαλήτερη ποσότητα και σε κομμάτια.Σήμερα αισθάνομαι πολύ αδύναμη.Να προσθεσω οτι το στήθος μου είναι πρησμένο χωρίς να πονάει και αισθανόμουν και κόπωση μετά απο της 22/06. Μπαίνοντας εδώ διάβασα τόσα πολλα που δεν ξέρω τι μπορει να είναι .Θα ήθελα την γνώμη σας πρίν πάω στον γιατρό μου.Ο κύκλος μου ήταν γύρο στης 28 με μια μέρα πάνω η ΄κατω.Και ποτέ δεν ειχα παρουσιάσει κάτι παρόμιο

περιμένω τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ πολύ

 

Πραγματικά μπορει να συμβαίνουν διαφορα πραγματα που δεν ειναι δυνατο να αναλυσουμε μεσα στις λιγες αυτες γραμμες. Μπορει να ειναι μια κυστη, μια ανωμαλια στην περιοδο και πολλα άλλα. Με τις καταλληλες εξετασεις ελπιζω ο γιατρος σας να σας δωσει λυση.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα και καλο μηνα, στην πρωτη μου γεννα, φυσιολογικος τοκετος υστερα απο προκληση εκανα κατακρατηση πλακουντα, ο πλακουντας δεν αβγαινε καθολου, τον εβγαλε με δυσκολια ο γιατρος με το χερι και αφου μου εκαναν ολικη αναισθησια, τελος καλα ολα καλα,,,το αγχος μου ειναι να μην μου ξανασυμβει, που οφειλεται κατι τετοιο?

εκει μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειχε μια μεγαλη ουλη, στην 12 εβδομαδα ειχα κανει μια μεγαλη αποκολληση, μου ειχαν πει οτι ηταν κατα 90% αρχη αποβολης ο πλακουντας κρεμοταν απο μια κλωστη, τελικα ομως ξανακολλησε,,,,απο αυτην την ας το πουμε επανακολληση εγινε αυτη η ουλη, κολλησε δηλαδη με τετοιο τροπο που μετα δεν ξεκολλουσε με τιποτα,,,μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο? επισης μου ειπαν οτι κατα την επανακολληση πιαστηκε τσακισε και κολλησε μαζι ενα μικρο μερος του ομφαλιου λωρου, εξου και το μικρο βαρος 2400 και 46εκ του γιου μου στην 39 εβδομαδα οπου γεννησα

 

το ερωτημα μου εινα αν στεκει ως αιτια κατι τετοιο κι αν υπαρχουν κι αλλοι παθολογικοι λογοι στους οποιους να οφειλετα κατι τετοιο, τελος θα ηθελα να ξερω αν ισχυει το περιφημο αφου μου συνεβει μια φορα μπορει και να ξανασυμβει αρα στο επομενο να σκεφτω κατευθειαν την καισαρικη, ειναι κατι που με τρομοκρατησε διοτι ενιωσα οτι παραλιγο να πεθανω

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δεν εχω ακουσει ποτέ και δεν εχω διαβασει πουθενα καποιο τετοιο λόγο για να γινει η κατακρατηση. Απο τη στιγμη που εγινε μια φορα μπορει να ξανασυμβει και μαλιστα με περισσοτερες πιθανοτητες απο την πρωτη φορα. Η καισαρικη δεν σας δινει ολοκληρωτικη λύση καθως και παλι μπορει να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα. Ιδιως εαν δεν εχετε αποκλεισει να κανετε και τριτο παιδι, θα σας συστηνα να το ξανασκεφτειτε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε θα ηθελα μια διευκρινησει στις 2 μαιου εκανα αποξεση πολυποδα...ειχαμε 2 μηνες αποχη ...μετα ομως απο 2φορες επαφης ειχα λιγο αιμα παρα πολυ λιγο που μπορει να ο0φειλεται

 

Το πιθανοτερο ειναι σε κάποια τραχηλίτιδα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...