Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ


maraki10

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ηθελα μια υπευθυνη αποψη σχετικα με το αν ειναι σωστο να δωσω τα βλαστοκυτταρα του μωρου για ιδιωτικη φυλαξη. Εχω υπόψη μου την Cryosave. Ομως μετά από μικρή έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο και ρωτώντας γνωστούς, συνειδητοποιήσα ότι αυτά δε σε βοηθουν για μια, ο μη γένοιτο, μελλοντική ασθένεια. Ακουσα για την Ακαδημία, που δωρίζονται από εμάς και φυλάσσονται δημόσια. Τί ακριβώς γίνεται?

Θα ήθελα λοιπον την άποψη και τις δικές σας εμπειρίες. Την επόμενη εβδομάδα θα ρωτήσω και τον γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε θα σου πώ τη δική μου άποψη... μπορείς να διαμορφώσεις άποψη παρακολουθώντας το ντοκυμαντερ "Το πολύτιμο κύτταρο" στο exandas.ert.gr

Δες το και νομίζω δε θα σου μείνουν αμφιβολίες για το τι θα πρέπει να κάνεις...

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητι στη δημοσια Ακαδημια. Οντως δε σε βοηθουν οι ιδιωτικες σε μια ασθενεια γιατι αν το παιδακι σου αρρρωστησει, τι θα παρεις τα βλαστοκυτταρα του που θα ειναι και αυτα στην ουσια αρρωστα;;;;

Αντιθετα, στη δημοσια τραπεζα θα ψαξουν να βρουν συμβατο δοτη για να σε βοηθησουν, απο ολο τον κοσμο.

ΚΑι γω στη δημοσια τα εστειλα αμεσως αφου γεννησα πριν 5μιση μηνες και δεν το μετανιωνω ουτε λεπτο. Ειναι βεβαια μανουρα η μεταφορα γιατι γεννησα επαρχια και τα πηγανε αυθημερον στην αθηνα ο πατερας και ο αντρας μου, ενω στην ιδιωτικη ερχονται και στα παιρνουν αυτοι απτο μαιευτηριο. Αλλα τι να το κανεις αφου ειναι στην ουσια αχρηστα!ΜΑΚΡΙΑ απτις ιδιωτικες! ουστ!

mhGFp2.png?foRENFW2
Link to comment
Share on other sites

Στην παγκοσμια τραπεζα ειναι το καλύτερο. Εγω ειμαι παθών και για να κάνει ο γιος μου μεταμόσχευση πήραμε ομφαλοπλακουντιακα κύταρα απο την παγκοσμια τραπεζα. Τα βλαστοκύταρα δεν βοηθουν σε τιποτα προς το παρον.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Στην παγκοσμια τραπεζα ειναι το καλύτερο. Εγω ειμαι παθών και για να κάνει ο γιος μου μεταμόσχευση πήραμε ομφαλοπλακουντιακα κύταρα απο την παγκοσμια τραπεζα. Τα βλαστοκύταρα δεν βοηθουν σε τιποτα προς το παρον.

 

annina Για να καταλάβω...άλλο η δημοσια τράπεζα και άλλο η παγκόσμια;

Εγώ τα έδωσα σε ιδιωτική γιατί εδω η δημόσια υπολειτουργεί. Να φανταστείτε ότι ζήτησα ενημέρωση και δεν υπήρχε αρμόδιος γιατρός για να μας ενημερώσει...:confused:

Ετσι για να μην τα χάσουμε τελείως τα δώσαμε ιδιωτικά.

Τώρα αν μου δινόταν η ευκαιρία θα τα έδινα σε δημόσια τράπεζα...

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annina Για να καταλάβω...άλλο η δημοσια τράπεζα και άλλο η παγκόσμια;

Εγώ τα έδωσα σε ιδιωτική γιατί εδω η δημόσια υπολειτουργεί. Να φανταστείτε ότι ζήτησα ενημέρωση και δεν υπήρχε αρμόδιος γιατρός για να μας ενημερώσει...:confused:

Ετσι για να μην τα χάσουμε τελείως τα δώσαμε ιδιωτικά.

Τώρα αν μου δινόταν η ευκαιρία θα τα έδινα σε δημόσια τράπεζα...

 

 

eleni εγώ μόλις πριν 3 εβδομάδες πήγα στο Παπανικολάου για ενημέρωση, η οποία γίνεται κάθε Τετάρτη 12-2.... ήταν όλα πολύ οργανωμένα και κατατοπιστικά... και ήταν πολλές εγκύουλες εκεί... πριν πόσο καιρό πήγες και υπολειτουργούσε;;;

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

eleni εγώ μόλις πριν 3 εβδομάδες πήγα στο Παπανικολάου για ενημέρωση, η οποία γίνεται κάθε Τετάρτη 12-2.... ήταν όλα πολύ οργανωμένα και κατατοπιστικά... και ήταν πολλές εγκύουλες εκεί... πριν πόσο καιρό πήγες και υπολειτουργούσε;;;

 

Γέννησα ιουλιο του 2008 οπότε καταλαβαίνεις...

Τότε ξεκινούσε ο ντόρος με τα βλαστοκύτταρα και ως γνωστόν το δημόσιο οργανώνεται τελευταίο δυστηχώς...

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να επηρεασω καμια σας.Εγω απο αυτα που διαβασα και ακουσα δεν προκειται να δωσω.Εκτος του οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι χρησιμα ουτε στο δευτερο παιδακι μου (αν κανω και αν παρουσιασει προβλημα, μακρια απο δω), ακουσα και τοσα πολλα για εμποριο βλαστοκυτταρων που εφριξα.Ασε που θελουν μια περιουσια για να τα φυλαξουν.....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να επηρεασω καμια σας.Εγω απο αυτα που διαβασα και ακουσα δεν προκειται να δωσω.Εκτος του οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι χρησιμα ουτε στο δευτερο παιδακι μου (αν κανω και αν παρουσιασει προβλημα, μακρια απο δω), ακουσα και τοσα πολλα για εμποριο βλαστοκυτταρων που εφριξα.Ασε που θελουν μια περιουσια για να τα φυλαξουν.....

 

rena δεν νομίζω πως η δημόσια τράπεζα κάνει εμπόριο και δεν θα ήθελα να μπω σ'αυτήν την διαδικασία και να σκεφτώ κάτι τέτοιο. Δεν θα μπορούσα όμως να συγχωρήσω ποτέ τον εαυτό μου έαν σε κάποια φάση είχα την δυνατότητα να βοηθήσω κάποιο παιδι ή κάποιον συνάνθρωπό μου και δεν το έκανα. Ετσι σκέφτηκα και κράτησα τα βλαστοκύτταρα....

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον την προηγουμενη εβδομαδα στο κρητη tv (μη βαρατε!!!)ειχε εναν καθηγητη πανεπιστημιου της ουασιγκτον ελληνα, κ. Γιώργος Σταματογιαννόπουλος ο οποιος ειναι γενετιστης. εκατσα και ειδα την εκπομπη γιατι ηθελα να δω τελικα αν εκανα καλα που δεν φυλαξα βλαστοκυτταρα.

Εξηγησε λοιπον ο καθηγητης αυτος παρα πολυ καλα και απλα τι γινεται με τα βλαστοκυταρα.

 

Τα βλαστοκυτταρα που θα μπορουσαν να βοηθησουν τα παιδακια μας, παρμενα απο τα ιδια, δεν μπορουν να υφιστανται, γιατι ειναι μονο αυτα που θα επρεπε να "μαζευονται" κατα τη διαιρεση του κυτταρου σε 8, 16 κλπ, και ειπε πως αν τα παιρναμε τοτε, (που οι περισσοτερες δε γνωριζουμε καν σε εκεινο το σταδιο την εγκυμοσυνη) το εμβρυο δε θα ηταν βιοσιμο.

Παμε παρακατω.

Συνεχισε λεγοντας πως αυτα που παιρνουμε απο το ομφαλιο αιμα ειναι αιμοποιητικα και μπορουν να χρησιμευσουν μονο σε καποιον τρίτο, αγνωστο μας, σε περιπτωση μεταμοσχευσης λογω λευχαιμιας και πουθενα αλλου προς το παρον.

Κι αυτο γιατι το ομφαλιο αυτο αιμα εχει τα γονιδια ηδη μεσα που προκαλεσαν την εκαστοτε αρρωστια στο ατομο οποτε πρακτικα θα χρησιμοποιησουμε παλι τα ιδια "κακα" γονιδια για μεταμοσχευση, που δεν εχει κανενα νοημα...

Μπορουμε μονο να παρουμε ομφαλιο αιμα (βλαστοκυτταρα) απο τη δημοσια τραπεζα απο καποιον αγνωστο και γιαυτο ειναι πολυ σημαντικο να τα δινουμε εκει για φυλαξη ωστε να αυξανονται τα αποθεματα.

Ειπε επισης πως κανουν ερευνες για να μετατρεψουν δερματικα κυτταρα ωστε να μπορουν να χρησιμοποιηθουν και πχ σαν νευρικος ιστος για θεραπεια πχ παρκινσον αλλα τιποτα δεν ισχυει ειναι ακομα στα πειραματα οποτε δε μπορει να υποσχεθει κανεις το αποτελεσμα.

Μετα αναφερθηκε στη φυλαξη βλαστοκυτταρων και ειπε πως στην ελλαδα εχει γινει πραγματικα εμποριο και επιβαρυνουν τον οικογ. προυπολογισμο υποσχομενοι ουσιαστικα ενα ψεμα.

Η ελλαδα ειναι η 1η χωρα σε ολη την ευρωπη που εχει πανω απο 20 ιδ. τραπεζες ενω γαλλια γερμανια νομιζω εχουν 1 ή 2 και μαλλιστα δημοσιες.

Αυτο που μου εκανε πιο μεγαλη εντυπωση ειναι οτι εθεσε τον προβληματισμο του στο οτι για να ανοιξεις ενα σουβλατζιδικο η μια τραπεζα ιδιωτικης φυλαξης βλαστοκυτταρων, απαιτουνται τα ιδια δικαιολογητικα!!!! μια αδεια απο το υπουργειο εμποριου!

Το αν φυλασσονται σωστα, ή τι ακριβως γινεται εκει ποιος μπορει να το ξερει 100% ?

Τελος ειπε και για γιατρους που παιρνουν 300 η 500 ευρω οαν κατευθυνουν ενα ζευγαρι να φυλαξει σε ταδε ιδ. τραπεζα τα βλαστοκυτταρα (αυτο μπορουσαμε βεβαια ανετα να το φανταζομαστε).

Πολλα απο αυτα ηταν πραγματα που ειχα ακουσει αλλα το να βλεπεις να τα εξηγει ενας ειδικος ηταν πολυ διαφορετικα. Το συμπερασμα μου ηταν πως αν τελικα ειχα να επιλεξω τωρα θα εδινα σε δημοσια τραπεζα ωστε να αυξανεται το αποθεμα και να σωσω ισως ενα παιδακι που μπορει να τα χρειαστει...

 

ΒΡΗΚΑ και στο google αυτο εδω το αρθρο "Μάταιη η φύλαξη βλαστοκυττάρων " του ιδιου βεβαια ειναι του 2008, αλλα αν θελετε διαβαστε το μηπως κατι δε το θυμαμαι και πολυ καλα και δε το γραψα καλα απο πανω. Ο άνθρωπος αυτος ανακάλυψε τη γονιδιακή θεραπεία για τη μεσογειακή αναιμία, θεωρω λοιπον πως ειναι σημαντικη η αποψη του στο θεμα....εννοω δε καταλαβα να ειναι καποιος τυχαιος!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτα

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ :2106597697

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ :2313307419

 

Ελπιζω να σου φανουν χρησιμα

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleni εγώ μόλις πριν 3 εβδομάδες πήγα στο Παπανικολάου για ενημέρωση, η οποία γίνεται κάθε Τετάρτη 12-2.... ήταν όλα πολύ οργανωμένα και κατατοπιστικά... και ήταν πολλές εγκύουλες εκεί... πριν πόσο καιρό πήγες και υπολειτουργούσε;;;[/QUOT

 

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα πολυ η δωρεα στη δημοσια τραπεζα του Παπανικολαου μηπως γνωριζεις ποια διαδικασια ακολουθειται και σε ποιες ενεργειες πρεπει να προβουμε; Αν εχεις και τηλ. επικοινωνιας με το αρμοδιο τμημα θα ήταν πολυ χρήσιμο.Σ ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις δωσαμε στην δημοσια,ειχε παει ο αντρας μου,ενηερωθηκε και αφουν τον καλυψαν οσα του ειπαν(κατι σαν σεμιναριο),πηρε τον εξοπλισμο και τον ειχαμε μαζι οταν γεννησα!(τον πηγε μονος του στο νοσοκομειο)Το ειχα ψαξει αρκετα και εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν παραπανω θυμαμαι αν (χτυπα ξυλο) αρρωστησει καποιος που ειναι πανω απο καποια κιλα(15 νομιζω) χρειαζεται 2 δοτες!Επισης μας ειχανε πει οτι επειδη τα βλαστοκυτταρα ειναι πολυ ευαισθητα μετα απο την επεξεργασια που γινεται για να τα κρατησουν πολλες φορες χαλανε(εννοειται οτι στις ιδιωτικες δεν χαλανε ποτε!?!?!?!)!Ενα ακομη που θυμαμαι ειναι οτι σε καποια χωρα της ευρωπης νομιζω ιταλια οι ιδιοτικες βαση νομου ειναι παρανομες και υπαρχει μονο η δηοσια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, στο δελτίο ειδήσεων πριν από λίγο ακουσα τον Βγενοπουλο να δηλωνει ότι στο εξής όσες γεννανε στο Λητώ και στο Μητέρα και επιθυμουν τη φυλαξη των βλαστοκυτταρων, το κόστος το αναλαμβάνει η κλινική και ετσι το ζευγαρι γλιτώνει περιπου 2000 ?!!Μαλιστα η πρωτοβουλια αυτή λεγανε ότι θα οξυνει τον ανταγωνισμο στα ιδιωτικά μαιευτηρια και την ιδια πρακτική προφανως θα ακολουθήσουν και άλλες κλινικές!!Οπότε για οσες είστε από Αθήνα, για όσες σκεφτόσασταν τη φυλαξη και να γεννησετε σε ιδιωτική κλινική, ίσως να το ψαχνατε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Για όσες γεννάνε σε ΜΗΤΕΡΑ/ΛΗΤΩ άκουσα σήμερα στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων την αρωγή των δύο μεγάλων νοσοκομείων για τη δωρεάν φύλαξη βλαστοκυττάρων. Απλά, ενημερώνω..

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ (24-11-2010) - ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ

Ο όμιλος ΥΓΕΙΑ ανακοίνωσε σήμερα (24-11-2010) οτι η συλλογή, επεξεργασία & φύλαξη (για δημόσια & προσωπική χρήση) των βλαστοκυττάρων για όσους (-ες) γεννήσουν στα μαιευτήρια ΜΗΤΕΡΑ & ΛΗΤΩ θα γίνεται ΔΩΡΕΑΝ. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα παρακάτω links:

 

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=11007&la=1

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=227201

 

http://www.newsbeast.gr/health/arthro/79822/dorean-sullogi-kai-fulaxi-vlastokuttaron-/

 

http://www.madata.gr/diafora/health/83180.html?print

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/blog-post_9370.html

ZLUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δώρον άδωρον κατά τη γνώμη μου η δωρεάν ιδιωτική φύλαξη... (η συλλογή και η επεξεργασία αλήθεια πόσο χρεώνονται;;;)

Όσες είστε Θεσσαλονίκη πηγαίνετε μια βόλτα κάποια Τετάρτη στις 12 στο κτήριο Στοργη στο Παπανικολάου να ενημερωθείτε.. οι υπόλοιπες δείτε το ντοκυμαντερ του εξάντα "Το πολύτιμο κύτταρο" και μετά αποφασίστε...

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο αυτό αποτελούσε κομμάτι της δικής μας ιστορίας για τον τοκετό που ξεκίνησα να γράφω τις τελευταίες μέρες. Ενόψει των εξελίξεων (βλέπε προηγούμενη ανάρτησή μου εδώ) αποφάσισα να το βάλω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται. Αφορά στη δική μας εμπειρία και επιλογή σχετικά με τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων.

 

Μεγάλη συζήτηση γίνεται τελευταία για τα βλαστοκύτταρα. Το δίλημμα είναι: Δημόσια ή ιδιωτική τράπεζα; Πολλές απόψεις υπάρχουν κι εδώ μέσα σχετικά με το θέμα. Εγώ θα αναφερθώ απλά στο δικό μας σκεπτικό βάσει του οποίου καταλήξαμε στην απόφασή μας. Λογικό είναι να υπάρξει αντίλογος όσον αφορά στο θέμα αυτό. Δεν επιθυμώ να πείσω κάποιον να κάνει αυτό που κάναμε εμείς αλλά να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται και βρίσκεται στο ίδιο δίλημμα με μας και να "φωτίσω" το (κατά τη γνώμη μου σκόπιμο) σκοτάδι που επικρατεί σχετικά με τη δημόσια τράπεζα.

 

Η γυναίκα μου ήθελε από την αρχή να τα κρατήσει, με το σκεπτικό "καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες". Το ίδιο πίστευα κι εγώ, δηλαδή καλύτερα να δώσεις ένα (διόλου ευκαταφρόνητο) ποσό να τα φυλάξεις και να μην τα χρειαστείς ποτέ, παρά να παρουσιαστεί η ανάγκη και να μην τα έχεις. Εγώ όμως δεν εμπιστευόμουν τις ιδιωτικές εταιρείες φύλαξης...

 

Για μένα οι ιδιωτικές εταιρείες είχαν τα εξής μειονεκτήματα:

- Λειτουργούν με γνώμονα το κέρδος. Αυτό δημιουργούσε σε μένα σοβαρές υποψίες για τις συνθήκες φύλαξης.

- Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι μια ιδιωτική εταιρεία δε θα κλείσει.

- Αν κλείσει η εταιρεία τι γίνονται τα ήδη φυλασσόμενα βλαστοκύτταρα;

- Δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο λειτουργίας των εταιρειών αυτών, δεν υπάγονται στο Υπουργείο Υγείας (αλλά στο Υπουργείο Εμπορίου-αν δεν κάνω λάθος).

- Τα βλαστοκύτταρα που θα κρατήσει κάποιος δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για όλες τις περιπτώσεις. Αυτό δε στο αναφέρουν συνήθως οι ιδιωτικές εταιρείες.

 

Αυτά είναι σε γενικές γραμμές τα βασικά μειονεκτήματα που εγώ βρήκα σχετικά με τις ιδιωτικές εταιρείες φύλαξης. Ψάχνοντας στο Internet βρήκα πολλά άρθρα για τα βλαστοκύτταρα όπως και πληροφορίες για τη Δημόσια Τράπεζα. Πολλές πληροφορίες θα βρείτε κι εδώ μέσα αν ψάξετε λίγο. Το κακό είναι οτι η Δημόσια Τράπεζα δεν "προωθείται" καθόλου. Ότι μάθει κάποιος το πιο πιθανό είναι να το ακούσει από κάποιον γνωστό παρά από γιατρούς ή επίσημους φορείς.

 

Στην αρχή αυτό που μάθαμε είναι οτι στη Δημόσια Τράπεζα κάνεις απλά δωρεά τα βλαστοκύτταρα χωρίς να είναι δικά σου, αλλά μπορεί να τα χρησιμοποιήσει όποιος τα χρειαστεί και είναι συμβατά, σε παγκόσμιο επίπεδο. Ψάχνοντας λίγο περισσότερο και ρωτώντας, μάθαμε οτι θα μπορούσαμε να δώσουμε για προσωπική φύλαξη και στη Δημόσια Τράπεζα. Αυτό μας εξέπληξε ευχάριστα είναι η αλήθεια, αφού εγώ τουλάχιστον εμπιστευόμουν περισσότερο για τη φύλαξη ένα δημόσιο φορέα από μια ιδιωτική εταιρεία.

 

Πληροφορίες για τη Δημόσια Τράπεζα μπορείτε να βρείτε σε αυτό το σύνδεσμο (link) ο οποίος σας οδηγεί στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών (ΙΙΒΕΑΑ) όπου θα βρείτε όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε.

 

http://hcbb.bioacademy.gr/

 

Όσοι ενδιαφέρεστε να ξέρετε οτι καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή στις 11:00πμ και τις 01:00μμ γίνεται ενημέρωση υπό μορφή σεμιναρίου για τη συλλογή και δωρεά ομφαλικού αίματος και την προσωπική φύλαξη βλαστοκυττάρων. Εκεί θα μάθετε από τους ίδιους τους επιστήμονες-ιατρούς του ιδρύματος όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε και κάποιοι ίσως να τα "κρύβουν". Μετά αποφασίζετε εσείς τι κρίνετε καλύτερο να κάνετε.

 

Εμείς είδαμε τα εξής:

 

- Η ενημέρωση γίνεται καθημερινές σε 2 γκρουπ, στις 11:00 και τις 01:00μμ. Να είστε εκεί τις ώρες που ξεκινάει η ενημέρωση για να μη χάσετε κάτι. Εγώ είχα την εντύπωση οτι είναι κάτι απλό που διαρκεί 10-15 λεπτά και πήγαμε "χαλαρά"...

 

- Στην ενημέρωση σου δίνουν το κιτ συλλογής το οποίο περιέχει όλα τα υλικά που χρειάζονται μαζί με τα έντυπα που πρέπει να συμπληρωθούν. Οδηγίες για την συμπλήρωση των εντύπων θα σας δώσουν επι τόπου.

 

- Το κιτ περιλαμβάνει: 1 ασκό συλλογής ομφαλίου αίματος, 1 σωλήνα για κομμάτι του ομφαλίου λώρου και 3 σωληνάρια λήψης αίματος από τη μαμά τη μέρα του τοκετού για τις απαραίτητες εξετάσεις (ιολογικός έλεγχος & έλεγχος ιστοσυμβατότητας). Το κιτ είναι ένας ισοθερμικός σάκκος.

 

- Σου εξηγούν για το ομφάλιο αίμα και τις δυνατότητες χρησιμοποίησής του (την 1η ώρα) και για τα "μεσεγχυματικά κύτταρα" τα οποία λαμβάνονται από τον ομφάλιο λώρο και μπορεί κάποιος να τα φυλάξει για προσωπική χρήση.

 

- Το ομφάλιο αίμα το οποίο θα συλλέξει ο γιατρός σας στον ασκό ΔΕΝ φυλάσσεται για προσωπική χρήση αλλά είναι ΜΟΝΟ δωρεά στην τράπεζα για όλον τον κόσμο.

 

- Αν επιθυμείτε προσωπική φύλαξη μεσεγχυματικών κυττάρων, θα πάρουν κομμάτι από τον ομφάλιο λώρο για δική σας χρήση ενώ το υπόλοιπο θα πάει για χρήση στην τράπεζα όπως και το ομφάλιο αίμα (δωρεά).

 

- Το κόστος για την προσωπική φύλαξη είναι 1000 ? + 230 ? ΦΠΑ = 1230 ? σύνολο. Η πληρωμή γίνεται μετά τον τοκετό (εμείς γεννήσαμε και τα παραδώσαμε στις 12/11/2010 και μας είπαν η πληρωμή να γίνει μέχρι τις 15/12/2010) σε λογαριασμό του ιδρύματος. Θα σας ενημερώσουν για τις λεπτομέρειες.

 

- Ένα "μειονέκτημα" είναι οτι το κιτ με τα βλαστοκύτταρα πρέπει να το πάτε εσείς (ή να το στείλετε) στη Δημόσια Τράπεζα. Δεν έχουν προς το παρόν τρόπο να στέλνουν εκείνοι άνθρωπο στο μαιευτήριο να τα παραλάβει. Η παράδοση πρέπει να γίνει κατά προτίμηση εντός 24 ωρών από τον τοκετό και σίγουρα όχι παραπάνω από 48 ώρες. Το ωράριό τους είναι 08:30-15:30 τις καθημερινές και 10:00-14:00 Σαββατοκύριακα & Αργίες.

 

Εμείς καλυφθήκαμε απόλυτα μετά την ενημέρωση και αποφασίσαμε να χρησιμοποιήσουμε τη Δημόσια Τράπεζα. Αφ' ενός μπορείς να κρατήσεις για δική σου χρήση κύτταρα από τον ομφάλιο λώρο, αφ' ετέρου δωρίζεις "μοναδικό υλικό" για κάποιον που μπορεί να το χρειαστεί. Δύο καλά δηλαδή με μία κίνηση. Το κόστος ήταν επίσης σημαντικά χαμηλότερο. Για εμάς δεν υπήρχε επιφύλαξη ή αμφιβολία πλέον. Όσον αφορά το γιατρό μας δεν έφερε καμία αντίρρηση ή διαφωνία ή προσπάθεια να μας αποτρέψει και αυτό είναι προς τιμήν του αφού γνωρίζω οτι πολλοί γιατροί έχουν "συμφέρον" όταν σε καθοδηγούν τρόπον τινά στη μία ή την άλλη ιδιωτική εταιρεία.

 

Επειδή μπορεί κάποιος να έχει ενστάσεις σχετικά με τον τρόπο χρήσης και τη μεθοδολογία που χρησιμοποιεί η Δημόσια Τράπεζα σε σχέση με τις ιδιωτικές εταιρείες, γνώμη μου είναι οτι τα "βλαστοκύτταρα" είναι πολύ νέα μέθοδος "θεραπείας", σε πειραματικό στάδιο ακόμα, χωρίς εμπειρία και αποτελέσματα σε βάθος χρόνου, που θα επέτρεπαν σε κάποιον να ισχυριστεί οτι μπορεί να "γιατρέψει τα πάντα"... Απλά τα κρατάμε τώρα ώστε αν χρειαστεί στο μέλλον (κι εδώ που τα λέμε μακάρι να μη χρειαστεί ποτέ), μετά από π.χ. 15 ή 20 χρόνια και υπάρχει η τεχνογνωσία και η εμπειρία των επιστημόνων, να χρησιμοποιηθούν για την αντιμετώπιση διαφόρων παθήσεων.

 

Τελειώνοντας με τα βλαστοκύτταρα σας δίνω ένα link για να κατεβάσετε το βίντεο της εκπομπής ΕΞΑΝΤΑΣ που αφορούσε στα βλαστοκύτταρα. Μπορεί να θεωρήσετε οτι "προπαγανδίζει" λίγο υπέρ της Δημόσιας Τράπεζας, όμως δεδομένης της "μηδενικής" προώθησής της, θεωρώ οτι αποκαθιστά εν μέρει τις ισορροπίες.

 

http://depositfiles.com/files/opio26re7

 

Αν δε θέλετε να κατεβάσετε το βίντεο, μπορείτε να το δείτε on-line εδώ:

 

http://www.ert.gr/el/play/eksantas/to-polytimo-kyttaro

 

Ελπίζω τα παραπάνω να μη σας κούρασαν και να βοήθησαν κάποιους από εσάς να καταλήξετε στην απόφασή σας, ανεξάρτητα από το ποιά θα είναι αυτή.

 

Ανδρέας

 

Υ.Γ.: Μετά τη γέννα (καισαρική) και όσο η γυναίκα μου βρισκόταν στο θάλαμο ανάνηψης, βρήκα την ευκαιρία να πάω τα βλαστοκύτταρα στη Δημόσια Τράπεζα. Από το ΙΑΣΩ μέσω Αττικής Οδού ήταν το πολύ 20 λεπτά. Σε 1 ώρα ήμουν πίσω στο μαιευτήριο και περίμενα να με φωνάξουν για να πάμε στο δωμάτιο.

 

Υ.Γ. 2: Για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων το ΙΑΣΩ δε μας χρέωσε τίποτα χωρίς να χρειαστεί να δώσουμε κάποιο χαρτί από τη Δημόσια Τράπεζα.

 

Υ.Γ. 3: Όταν τελειώσω το γράψιμο της δικής μας ιστορίας, θα την αναρτήσω στο αντίστοιχο thread του forum, με λεπτομέρειες της δικής μας εμπειρίας από τη γέννηση της κόρης μας.

ZLUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 12/11/10 στο Μητερα. Είχαμε το «σακκουλακι» από τη Δημοσια τράπεζα, μόνο για δωρεά αίματος. Ο γιατρός μας ενημέρωσε ότι γίνεται και σε αυτούς δωρεά.

Τελικά δώσαμε σε αυτούς (του Μητερα). δεν υπήρξε καμία χρέωση.

Σήμερα είδα και εγώ στις ειδήσεις Το Βγενοπουλο που έλεγε για τη δωρεά. 12 ημέρες μετά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ γεννάω στο ΛΗΤΩ σε λίγες ημέρες και άκουσα χτες την ανακοίνωση αυτή.

 

Για όσους λοιπόν ενδιαφέρονται και θα γεννήσουν στα μαιευτήρια αυτά όντως σας επιβεβαιώνω ότι είναι έτσι. Πήρα λοιπόν σήμερα κιόλας τηλέφωνο και όντως η φύλαξη του ομφαλοπλακουντιακού αίματος και των αιμοποιητικών βλαστοκυττάρων είναι εντελώς δωρεάν! Όχι μόνο η φύλαξη αλλά όλη η διαδικασία, η συλλογή, η επεξεργασία και η φύλαξη για 20 έτη.

Επίσης οι γονείς αν θέλουν μπορούν χωρίς πλέον να υπάρχει το οικονομικό θέμα να αποφασίσουν αν θα κρατήσουν για την οικογένεια τους το αίμα ή αν θα το δωρίσουν μιας και στην τράπεζα αυτή υπάρχουν και οι δύο επιλογές.

 

Αυτό ισχύει για ΜΗΤΕΡΑ και ΛΗΤΩ και νομίζω πως είναι μια σημαντική οικονομική διευκόλυνση. Εγώ σκέφτομαι να την αξιοποιήσω πηγαίνοντας σε καλύτερο δωμάτιο στο ΛΗΤΩ μιας και με τον άντρα μου τα είχαμε υπολογίσει αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...