Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΚΑ


Recommended Posts

Απο τον ΟΑΕΔ εμενα μου βγαλανε να παιρνω καθε μηνα 654 ευρω για 4 μηνες και για τους αλλους 2 μηνες 690 ευρω.Παιρνεις τον κατωτατο ,δυστυχως.Αλλα παιρνεις και επιδομα αδειας ,δωρα κτλ.

Απο το Ικα μετα την γεννα πηρα το βοηθημα τοκετου ,το επιδομα λοχειας και ολα ηταν γυρω στα 2300 ευρω.Συν απο τον ΟΑΕΔ το βοηθημα μητροτητας που ηταν γυρω στα 1000ευρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή μου να σε ρωτήσω κάτι? Το επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ το δικαιούνται όλες οι μαμάδες που θα κάνουν χρήση του 6μήνου? Το παίρνεις με την έναρξη του 6 μήνου? Σε ευχαριστώ

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα μητρότητας το παίρνουν όλες οι μαμάδες που πήραν τις άδειες από το ΙΚΑ. Δεν έχει σημασία να θα πάρεις μετα το 6μηνο. Αρκεί να έχεις πάρει το επίδομα κυοφορίας/λοχείας από το ΙΚΑ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ pipi μου. Λεω να κάνω μια βόλτα τη Δευτέρα από τον ΟΑΕΔ μπας και με ενημερώσουν γενικά τι δικαιούμαι και τι πρέπει να τους προσκομίσω για να ξέρω από τώρα και να μην τρέχω μετά που θα έχω το μωρό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βοηθήστε και εμένα..

Με 1400 μικτός μισθός, πώς υπολογίζουμε τι θα παίρνει κάποια έγκυος, για τους τέσσερις μήνες που θα κάθεται?

Θα πληρώνεται και από τον εργοδότη και από το ίκα?

Τα επιδόματα τα παίρνει και από τον οαεδ και από το ίκα και με τι σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Αυξάνεται από την 1η Μαΐου 2009 το εφάπαξ βοήθημα τοκετού που λαμβάνουν οι ασφαλισμένες του ΙΚΑ. Το επίδομα θα ανέρχεται στα 991,20 ευρώ. Η αύξηση είναι της τάξης των 51,20 ευρώ και συμβαδίζει με το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη, όπως αυτό διαμορφώνεται με τη περυσινή συλλογική σύμβαση εργασίας.

Με εγκύκλιό της προς τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΙΚΑ, η διεύθυνση Παροχών Ασθένειας του Ιδρύματος, επισημαίνει ότι ʽ…με την από 2 Απριλίου 2008 εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας – διετούς ισχύος – και την 13/18 Απριλίου πράξη κατάθεσης του υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, καθορίστηκε η τιμή του ανειδίκευτου εργάτη από 1 Σεπτεμβρίου 2008 μέχρι 30 Απριλίου 2009 σε 31,32 ευρώ και από 1 Μαΐου 2009 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2009 σε 33,04 ευρώ…ʼ.

'…Συνεπώς, το εφάπαξ βοήθη μ α τοκετού εξακολουθεί να ανέρχεται από την 1η Ιανουαρίου 2009 έως τις 30 Απριλίου 2009 στο ποσό των 940 ευρώ και από την 1η Μαΐου 2009 έως 31 Δεκεμβρίου 2009 δια μ ορφώνεται στο ποσό των 991,20 ευρώ (33,04 Χ 30 = 991,20)... '.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

Να σας πώ λίγο το ιστορικό μήπως και σας βοηθήσω.

Η γυναίκα μου είναι έγγυος στο δεύτερο παιδί.

Εχει σταματήσει την εργασία εδώ και 2 χρόνια περίπου.

Εγώ εργάζομαι κανονικά.

Απο αμέλειά μου έβαλα πρίν μια βδομάδα την γυναίκα μου και τον υιό μου

στο βιβλιάριο σαν προστατευόμενα μέλη.

Οταν έρθει ο καιρός της γέννας,δικαιούμαι κάτι απο το ΙΚΑ (πχ επιδομα κύησης,λοχείας) σύμφωνα με αυτά

που σας αναφέρω παραπάνω και αν ναί τί να υπολογίζω σε χρήματα;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, η γυναικα σου διακαιουτε τα επιδοματα λοχιας και τοκετου εαν εχει 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια! Εαν εχει περασει το διαστημα αυτο..

παιρνει καποια χρηματα επειδη την ασφαλιζεις αλλα ειναι πολυ λιγοτερα.

Γυρω στα 800 ευρω αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη! Σε μια επισκεψη στο ικα θα σας ενημερωσουν νομιζω :)

Η ωρα η καλη :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, η γυναικα σου διακαιουτε τα επιδοματα λοχιας και τοκετου εαν εχει 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια! Εαν εχει περασει το διαστημα αυτο..

παιρνει καποια χρηματα επειδη την ασφαλιζεις αλλα ειναι πολυ λιγοτερα.

Γυρω στα 800 ευρω αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη! Σε μια επισκεψη στο ικα θα σας ενημερωσουν νομιζω :)

Η ωρα η καλη :)

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

 

Επειδή έμαθα λίγα παραπάνω πράγματα.

Η ασφαλιστική κάλυψη της γυναίκας μου τελείωσε τον φεβρουάριο του 2008.

Αυτό μετράει σαν ένσημα;

Η μετράει το πότε σταμάτησε την εργασία.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρεπει τα 200 ενσημα να εχουν μπει τα δυο τελευταια χρονια..

δλδ εγω εχω ΠΗΤ 14/6/09 η αδεια τοκετου μου ξεκιναει 20/4/09 δλδ πρεπει να εχω 200 ενσημα απο 20/4/07 εως 20/4/09!! για να δικαιουμε τα επιδοματα :)

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

πρεπει τα 200 ενσημα να εχουν μπει τα δυο τελευταια χρονια..

δλδ εγω εχω ΠΗΤ 14/6/09 η αδεια τοκετου μου ξεκιναει 20/4/09 δλδ πρεπει να εχω 200 ενσημα απο 20/4/07 εως 20/4/09!! για να δικαιουμε τα επιδοματα :)

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα :)

 

Νομίζω ήσουν σαφής..

Μετα βίας πιάνω το τραίνο απο ότι υπολογίζω.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

να ρωτησω κατι?

εγω εχω τα 200 ενσημα αλλά απο περυσι τον Ιούνιο ειμαι στο ταμείο ανεργίας..

Ως τελευταιο ημερομισθιο τι θα υπολογιστει???

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ Κ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ. ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ, ΤΟΚΕΤΟΥ Κ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΩΣΤΑ? Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ Η ΟΧΙ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ?

as1cCBH0g410030MzAyNTNifDAyMjUxNjJifA.gif

as1cCx00g410010Nzc3NzZzbHp8MDE2N3N8d2UgYXJlIG1hcnJpZWQgZm9y.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ Κ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ. ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ, ΤΟΚΕΤΟΥ Κ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΩΣΤΑ? Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ Η ΟΧΙ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ?

as1cCBH0g410030MzAyNTNifDAyMjUxNjJifA.gif

as1cCx00g410010Nzc3NzZzbHp8MDE2N3N8d2UgYXJlIG1hcnJpZWQgZm9y.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου δεν σου δίνει τίποτα εκείνους τους 4 μήνες. Γι αυτό τον λόγο παίρνεις τα επιδόματα από το ΙΚΑ. Αν δεν εχεις κάνει χρήση αναρωτικής άδειας μέσα στο έτος, ο εργοδότης σου πρέπει να σου πληρώσει ακόμα έναν μισθό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου δεν σου δίνει τίποτα εκείνους τους 4 μήνες. Γι αυτό τον λόγο παίρνεις τα επιδόματα από το ΙΚΑ. Αν δεν εχεις κάνει χρήση αναρωτικής άδειας μέσα στο έτος, ο εργοδότης σου πρέπει να σου πληρώσει ακόμα έναν μισθό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

δεν ειμαι 100% σιγουρη αλλα μαλλον ο γιατρος μπορει να σου γραψει το γαλα οταν ειναι ειδικο. δηλαδη οταν εχει μια αλλεργια το μωρο. και του δινεις ειδκο γαλα. ετυχε πηγα στο φαρμακειο προχτες και πετυχα εκει μια κοπελα και μου ειπε οτι το το γραφει αλλα του εδινε ειδικο γαλα. ρωτα και τον παιδιατρο σου και αν εχεικατι νεοτερο περιμενουμε να μας το πεις! :o:o:o:o:o:o

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...