Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη τούρτα γενεθλίων!!!


Olg@

Recommended Posts

Εφτιαξα κι εγω την τουρτα στα 4α γενεθλια της μεγαλης μου κορης, και επειδη αρεσε πολυ την ξαναεφτιαξα στα γενεθλια μιας ανιψουλας μου.Βεβαια την δευτερη φορα βγηκε ακομη καλυτερη, ισως επειδη δεν ειχα ανχος και επειδη ειχα και περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου.

disney066.jpg[/img]

Αυτη ειναι η πρωτη τουρτα...

disney087.jpg[/img]

disney088.jpg[/img]

...και αυτη ειναι η δευτερη.

 

 

 

[/img]

 

Απλα υπεροχη και απολυτα κοριτσιστικη :shock::shock:

 

Ακουμε συνταγη :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω :D:D:oops::oops:Δεν ειναι καποια συγκεκριμενη συνταγη, ουτε υπαρχει ακριβης δοσολογια σ'αυτη την τουρτα.

ΥΛΙΚΑ

-2 συσκευασιες ετοιμο παντεσπανι κακαο

-κρεμα γαλακτος φυτικη(το μεγαλο κουτι)

-4 φακελακια κρυα κρεμα στιγμης ΓΙΩΤΗΣ με γευση βανιλια

-1 κουτι κομποστα βυσσινο

-1/2κουπας ζαχαρη

-1 κουταλια κονιακ

-αμυγδαλα καβουρδισμενα(προαιρετικα)

-ενα βαθυ μπολ για το καλουπι της φουστας

-μια κουκλα

-1συσκευασια ζαχαροπαστας(Vefa's house)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Παιρνουμε το μπολ και το στρωνουμε το εσωτερικο του με σελοφαν τροφιμων.

Σε ενα κατσαρολακι βαζουμε το σιροπι απο τα βυσσινα, τη ζαχαρη και το κονιακ.Τα βραζουμε για 5λεπτα.Στο μπολ βαζουμε μια στρωση παντεσπανι και το βρεχουμε καλα με το σιροπι, με ενα πινελο.Απλωνουμε την κρεμα (εχουμε φτιαξει την κρεμα γαλακτος και την κρεμα στιγμης οπως λενε οι οδηγιες τους,και στη συνεχεια της ενωνουμε βαζοντας ισες ποσοτητες, κραταμε λιγη απο την σαντιγη για να επικαλυψουμε την τουρτα).Πανω απο την κρεμα βαζουμε βυσσινα, που τα εχουμε βαλει σε απορροφητικο χαρτι προηγουμενος,και πασπαλιζουμε με αμυγδαλα.Μετα παλι παντεσπανι, κρεμα, βυσσινο, αμυγδαλο μεχρι να γεμισουμε το μπολ.Το βαζουμε στο ψυγειο να σφιξει και μετα το βγαζουμε απο το ψυγειο,το αναποδογυριζουμε σε πιατελα και αφαιρουμε το σελοφαν.Καλυπτουμε την επιφανεια με την σαντιγη.

Διακοσμουμε με την ζαχαροπαστα.Λεπτομερειες εχει και στο yutube.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίστευτη η barbie! Θα την έχω υπ'όψη μου για τα επόμενα γενέθλιά μας :D Να σε ρωτήσω, τα λουλουδάκια πάνω στο φόρεμα τα έφτιαξες ή ήταν έτοιμα; Και μήπως θυμάσαι τη διεύθυνση του Utube για τις οδηγίες που ανέφερες; Έριξα μια ματιά αλλά μόνο κάποιες έτοιμες τούρτες είδα, τις οδηγίες δεν μπόρεσα να τις βρω.

 

Afroditi D κι εγώ από Πάτρα είμαι, είδα σε ένα άλλο thread ότι συναντιέστε πότε πότε οι Πατρινές μανούλες, την επόμενη φορά θα φέρω κι εγώ τη μικρή μου να σας γνωρίσουμε!

jKwWp2.png

Xsvqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Afroditi D κι εγώ από Πάτρα είμαι, είδα σε ένα άλλο thread ότι συναντιέστε πότε πότε οι Πατρινές μανούλες, την επόμενη φορά θα φέρω κι εγώ τη μικρή μου να σας γνωρίσουμε!

 

Calcifer με μεγάλη μας χαρά να σας γνωρίσουμε ! :D

 

επίσης ρίξε μια ματιά εδω για ζαχαρόπαστα :

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10694

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίστευτη η barbie! Θα την έχω υπ'όψη μου για τα επόμενα γενέθλιά μας :D Να σε ρωτήσω, τα λουλουδάκια πάνω στο φόρεμα τα έφτιαξες ή ήταν έτοιμα; Και μήπως θυμάσαι τη διεύθυνση του Utube για τις οδηγίες που ανέφερες; Έριξα μια ματιά αλλά μόνο κάποιες έτοιμες τούρτες είδα, τις οδηγίες δεν μπόρεσα να τις βρω.

 

Afroditi D κι εγώ από Πάτρα είμαι, είδα σε ένα άλλο thread ότι συναντιέστε πότε πότε οι Πατρινές μανούλες, την επόμενη φορά θα φέρω κι εγώ τη μικρή μου να σας γνωρίσουμε!

Σ' ευχαριστω calcifer, να χαιρεσαι τη μικρη σου γοργονα :D:D .Τα λουλουδακια τα εφτιαξα επισης απο ζαχαροπαστα, και τα εκοψα απο την μυτη του κορνε της σαντιγης, αυτη που εχει σχημα σαν αστερακι.

Στο youtube βαλε στην αναζητηση *decorating a princess doll cake*

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα keywords! Τα είδα τα βίντεο στο utube... θέλει αρκετή τέχνη :roll: Θα το προσπαθήσω όμως (βέβαια μέχρι τον επόμενο Γενάρη που έχουμε πάλι γενέθλια είναι πολύς καιρός ακόμα, αλλά δε βλάπτει να έχουμε από τώρα ιδέες!)

jKwWp2.png

Xsvqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρήκα μια πολύ ωραία συνταγή για Παιδική τούρτα γενεθλίων που είναι ιδιαίτερα καλοκαιρινή και δροσερή,σας την παραθέτω.

 

Τούρτα με φρούτα

 

Υλικά

- 2 πακέτα σαβαγιάρ

- 1 λιτρο κρέμα γάλακτος

- λίγη άχνη

- 2 κουτιά κομπόστα ροδάκινο τα οποία κόβουμε σε ροδέλες

- 1 μικρό κουτι κομπόστα ανανά

- κεράσια ζαχαροπλαστικής για το γαρνίρισμα.

Για το σιρόπι:

- 2 κούπες ζάχαρη

- 1 κούπα νερό

- 2 κουτ.σούπας κονιάκ ή λικέρ

Εκτέλεση

 

- Βράζουμε πρώτα το σιρόπι για 5 λεπτά.

- Έπειτα χτυπάμε την κρέμα γάλακτος με όση άχνη θέλουμε ανάλογα με το πόσο γλυκιά θέλουμε τη σαντιγύ μέχρι να σφήξει αρκετά και αφήνουμε τη σαντιγύ στο ψυγείο.

- Βουτάμε ένα ένα τα μπισκότα στο σιρόπι και στρώνουμε μια στρώση από αυτά σε μια στρογγυλή πιατέλα.

- Από πάνω τους στρώνουμε μια στρώση ροδάκινα ροδέλες στραγγισμένα.

- Πάνω από τα ροδάκινα αλείφουμε λίγη σαντιγύ.

- Επαναλαμβάνουμε για ακόμη μια φορά τις τρεις στρώσεις.

- Εάν μας έχουν μείνει σαβουαγιάρ τα “χτίζουμε” τα πλαϊνά της τούρτας και γαρνίρουμε την τούρτα με τις ροδέλες ανανά ολόκληρες ή σα μισοφέγγαρα και τα κεράσια ζαχαροπλαστικής.

 

 

Πηγή(http://www.panakota.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια οι συνταγές σας είναι υπέροχες! Θέλω κι εγώ να φτιάξω την πρώτη τούρτα γενεθλίων της κόρης μου. Εχω βρει (από εσάς) συνταγή για το παντεσπάνη και τις κρέμες και έχω κάτι στο μυαλό μου για τον στολισμό της (νεράιδες και πεταλούδες).

Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται και έχω άγχος μην τα πασαλήψω, είναι τα γράμματα για το Χρονια Πολλά (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ)!

Εσείς βρε κορίτσια πως το έχετε γράψει; Να διευκρινήσω ότι η πάνω στρώση θα είναι σαντιγή οπότε τα γράμματα θέλω να είναι σοκολατένια - καφέ.

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια με ξεχάσατε; Βοηθήστε με!

Μου είπαν μια ιδέα: να κρατήσω λίγη σαντιγή και να της προσθέσω λίγο κακάο, μου φαίνεται όμως λίγο κομπογιανίτικο. Εσείς τι λέτε;

Οι ζαχαροπλάστες άραγε τι χρησιμοποιούν;

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι συνταγές σας είναι υπέροχες! Θέλω κι εγώ να φτιάξω την πρώτη τούρτα γενεθλίων της κόρης μου. Εχω βρει (από εσάς) συνταγή για το παντεσπάνη και τις κρέμες και έχω κάτι στο μυαλό μου για τον στολισμό της (νεράιδες και πεταλούδες).

Αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται και έχω άγχος μην τα πασαλήψω, είναι τα γράμματα για το Χρονια Πολλά (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ)!

Εσείς βρε κορίτσια πως το έχετε γράψει; Να διευκρινήσω ότι η πάνω στρώση θα είναι σαντιγή οπότε τα γράμματα θέλω να είναι σοκολατένια - καφέ.

 

αχ τωρα ειδα τι εγραψες εδώ..................

Λοιπόν αφου η στρωση θα είναι σαντιγη θα βάλεςι σε ένα μπολάκι λίγη σαντιγύ και με χρώμα ζαχαροπλαστικής θα την βάψεις ΟΧΙ με το κακαο σε καμιά περίπτωση κανω μονη μου τις τουρτες των παιδιών μου και ξερω.........καφέ να πω την αλήθεια δεν έχω βρει πουθενά σαν χρώμα που λες αλλά αν κανεις μια μιξη θα βγει, αλλά και αν βάλεις τιραμισου ποτο σταγόνες στην σαντιγύ πάλι θα γίνει θα βγει το καφέ για δοκίμασε, δηλαδή να προτιμήσεις ''καφέ'' ποτό!!!!!!!!!!

Μετά η άλλη λύση ειναι να βάλεις άλλο χρώμα και να κανεις τα γραμματα και μαυρο ακόμα με λίγη σαντιγί θα βγει και γκρι παιζει ύστερα με τα χρώματα από μονη σου!

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδα προχθες στο σουπερ μαρκετ garni κακαο. Δηλαδη σαντιγι με κακαο. Είναι το ίδιο με το ασπρο αλλά σε καφε από τόι καταλαβα. Δεν ξερω πόσο μπορεί να σε βοηθησει γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικη..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Minnie και Vereniki ευχαριστώ πολύ κατ' αρχην για την απάντησή σας ειχα αρχίσει να απογοητεύομαι!

Minnie ωραία η ιδέα σου, Vereniki δεν το έχω δει αλλά θα το ψάξω.

Παρόλ'άυτά εγώ έχω φάει κόλλημα. Στις τούρτες που φτιάχνουν έξω έχω την αίσθηση οτι τα γράμματα είναι από σοκολάτα ή κουβεερτούρα ή κάτι τέτοιο τελωσπάντων.

Εννοείται όμως ότι θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για σιγουριά!!!

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γραμματα που έχουν οι τούρτες έξω(επειδή μια φορά είχα παραγγείλει)ήταν με γλάσο βαμμένο με χρώμα επίσης ευκολο.Αλλά ε΄γω συνώθως όταν κάνω τις τούρτες βάζω χρώμα στην σαντιγύ μετά μεσα στο κορνε και γράφω, αν δεις και το βιβλίο που έκανα και έγραψα από πάνω ειναι με βαμμενη σαντιγύ!!!!!!

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

http://img41.imageshack.us/img41/3299/dsc00270vf.jpg

Εγώ έκανα τούρτα νουτελα με επικάλυψη μαγικού γλάσου που γίνετε πανεύκολα με marsmellow την συνταγη την βρήκα από τις συνταγές τις παρεας.Τα παιχνιδια που έβαλα επάνω τα πήρα από το jymbo.Κ'οστος τούρτας περ'ιπου 25ε.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η τούρτα σας, να σας ζήσει!

Τρομερή η ιδέα με τη μερέντα και τη σαντιγύ και πρέεπι να είναι και πεντανόστιμη...! Αν το ήξερα σίγουρα δε θα αγόραζα ετοιμο γλάσο για τις φετινές μας τούρτες:

κεφάλι αλόγου για τον παιδικό σταθμό και κάστρο ιπποτών για το πάρτυ μας! Αχ, αυτό το κάστρο πολύ με παίδεψε! Φαίνεται λίγο ταλαιπωρημένο αλλά δε φταίω εγώ. οι μάχες ήταν σκληρές!!!

http://img683.imageshack.us/img683/236/93366979.jpg

http://img267.imageshack.us/img267/8785/68731788.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ελενάκι!

φαίνονται όμορφες και πραγματικά τις λιγουρεύτηκα!

για γράψε συνταγές. αναλυτικά. διαστάσεις κλπ.

 

εγώ έχω βάση κρυστάλλινη για τούρτα, kosta boda, αλλά πώς να την βάλω εκεί. μάλλον χρειάζομαι ένα στεφάνι, τσέρκι, για να το ανοίξω-βγάλω μετά.

αντί για παντεσπάνι θα βάλω σαβαγιάρ, σαντιγύ δική μου, θα πάρω κίντερ παιχνιδάκια.

να μας ζήσουν τα πιτσιρίκια!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ. Δοκιμές κανω αλλά μου αρέσει πολύ να τις φτιάχνω μόνη μου.

Το κεφάλι αλόγου είναι είναι μέσα κλασικό κέικ το οποίο το έκανα σε στρογγυλό ταψί, με λαδόκολλα στον πάτο, έκοψα το σχήμα του ΄σύμφωνα με το πατρόν που είχα, το γλασάρισα όλο και χαίτη κ καπίστρι έγιναν νε σαντιγύ.

 

Για το κάστρο έκανα΄το κλασικό μωσαικό, το οποίο επειδή δεν έχω τσέρκι τετράγωνο το έβαλα σε κουτί τούρτα τετράγωνο με λαδόκολλα και το έβαλα στην κατάψυξη. Την επόμενη μέρα χτίσαμε τις πολεμίστρε και τους πύργους με amaretti και χωνάκαι παγωτού, όπως φαίνεται και στη φωτο

http://img338.imageshack.us/img338/7567/pa010315.jpg

και μετά επικάλυψη με γλάσο σοκολάτας. Το στόλισα με playmobil, για πόρτα έβαλα κομμάτια σοκολάτας και γύρω γύρω σαντιγύ για το χορτάρι.

 

Έχεις δοκιμάσει αν στέκονται τα σαβαγιαρ αφού βγάλεις το στεφάνι? Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

την τούρτα την είχα κάνει σε πυρεξάκι. τότε όμως δεν την έκανα για ξένους. ήταν για οικογενειακή κατανάλωση!! λογικά μια χαρά θα σταθεί.αλλά το άγχος μου με αποδιοργανώνει.

τώρα με νοιάζει και πολύ! οπότε θα την κάνω σε τουρτιέρα, υπερυψωμένη.

πρέπει να πάω να αγοράσω αύριο τσέρκι.

πάντως έχεις μεράκι. να σε χαίρονται ελενάκι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...