Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS, HELP !!!! μειωμένο ωράριο λόγο μητρότητας (ΕΓΩ ΘΕΛΩ 2ΩΡΟ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 1)


Recommended Posts

Αγαπημένες μου φίλες,

το μειωμένο ωράριο ισχύει από την στιγμή που επιστρέφεις στην εργασία σου.

όταν όμως κάνεις χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ και επιστρέφεις δικαιούσαι για 6 μήνες 2 ώρες (προσέλευσης ή αποχώρησης από την εργασία σου) και για άλλους 6 μήνες 1 ώρα.

αν τώρα μπορείτε να πάρετε τις ώρες μαζεμένες σε 1 ημέρα τότε οι μέρες που αντιστοιχούν είναι 65 αλλά δουλεύεις πλήρες ωράριο.

 

ελπίζω να σας κάλυψα!!!καλή σας μέρα!!!

 

 

αυτο δεν ισχυει.ο νομος λεει 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα η εναλλακτικα 1 χρονος 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.

εαν δεχτουμε οτι χανουμε 6 μηνες μειωμενο λογω 6μηνου,οι 30 μηνες γινονται

η 24 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα

η 12 μηνες μειωμενο κατα 2 ωρες.αυτη ηταν η απαντηση του υπουργειου εργασιας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο δεν ισχυει.ο νομος λεει 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα η εναλλακτικα 1 χρονος 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.

εαν δεχτουμε οτι χανουμε 6 μηνες μειωμενο λογω 6μηνου,οι 30 μηνες γινονται

η 24 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα

η 12 μηνες μειωμενο κατα 2 ωρες.αυτη ηταν η απαντηση του υπουργειου εργασιας.

 

Εαν δε δεχτούμε? Πως μπορουμε να μαθουμε τελικα τι ισχυει? Γιατι στην μια περιπτωση, απο οτι καταλαβα ισχυει ότι χανουμε στο εξαμηνο και στην αλλη όχι... Γιατι αν απαντησαν ακριβως ετσι απο το Υπουργειο Εργασιας εγω καταλαβαίνω ότι ουτε αυτοί ξερουν αν χανουμε τελικα 6 μηνες μειωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεται το μειωμένο ωράριο από το 6μηνο! Ισχύει από την επιστροφή στη δουλειά και για 30 μήνες 1 ώρα (ή άλλη από τις εναλλακτικές). Μόνο οι 3.5 μήνες το αντκαθιστούν!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή είχα συχνή επικοινωία με επιθεώσηση εργασίας λόγω της δουλειάς μου και γέννησα το πρώτο μου αγοράκι ο 2009, βάσει εγκυκλίου ισχύει ότι: μια μητέρα δικαιούται μειωμένο ωράριο μητρότητας από την ημερομηνία γέννησης του τέκνου της. Δηλαδη έχει γεννηθεί το παιδάκι σου την 1/1/2012 τότε δικαιούσαι ωράριο μητρότητας μειωμένο κατά μια ώρα μέχρι 01/08/2014 δηλ. 30 μήνες ή μέχρι 01.01.2013 μειωμένο δύο ώρες και μέχρι 01.08.2013 μειωμένο κατά 1 ώρα ή τρισήμιση μήνες άδεια από το τέλος της άδειας λοχείας. Όλα εξαρτώνται από την απόφαση του εργοδότη σου βάσει των αναγκών του τμήματος σου. Δηλ. εσύ αποφασίζεις τι χρειάζεσαι και έπειτα περιμένεις το οκ. Τον Νοέμβριο που ρώτησα ξανά μου είπαν ότι ισχύουν τα ίδια αλλά πλέον ο εργοδότης έχει περισσότερα δικαιώματα (απολύσεις κτλ) με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να μην είναι τόσο διαλακτικοί όσο παλιότερα. Ρώτα για σιγουριά την επιθεώσηση εργασίας που ανήκει η επιχείρηση που δουλεύεις και θα σου πουν με σιγουριά. Α! όλα αυτά ισχύουν αν εργάζεσαι σε 5ημερη εργασία και 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να σου πω ότι αν έχει πάρει όλη την άδεια λοχείας σου (κάποιες αναγκάζονται να τη διακόψουν, όσο περίεργο κι αν ακούγεται)+κανονική άδεια+6μηνο ΟΑΕΔ, εννοείται ότι οι ημερομηνίες δυστυχώς δεν αλλάζουν. Το μειωμένο ωράριο δύνεται υποτίθεται στη μητέρα μέχρι το παιδάκι της γίνει 2,5 χρονών, βγάλει την πάνα και μπορεί να πάει σε παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως μετράει από την ημ/νία γέννησης του παιδιου, αλλά από τη λήξη της άδειας λοχείας τουλάχιστον. έτσι γράφει σε όλες τις διατάξεις που έχω βρει. το θέμα είναι αν το 6μηνο μετράει 'η όχι (βρίσκω άρθρα που λένε ότι μετράει και άλλα ποως όχι)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω. Εγώ δεν έβρισκα άκρη γι αυτό είχα πάει στην επιθεώρηση εργασίας. Μου είπαν και οι ιδιοι αυτά που είχα γράψει. Για του ΟΑΕΔ που είχα πάρει στον πρώτο μου γιο, μέτρησε κανονικά και έχανα το μειωμένο για το διάστημα αυτό. Και δυο συνάδερφοι στη δουλειά το ίδιο. Σκέψου μόνο ότι αν υπολογίσεις τους 3,5 μήνες πόσες ώρες είναι (700 ώρες) και υπολογίσεις και τους 30 μήνες από 1 ώρα (750 ώρες) είναι σαν να το έχουν ήδη υπολογίσει ότι λείπεις 50 εργάσιμες ημέρες (άδεια λοχείας- οι 63 είναι ημερολογικές) από 1 ώρα και έπειτα σου δίνουν τις υπόλοιπες. Άσε όλα είναι κανονισμένα και δυστυχώς δεν είναι όλα υπέρ της μάνας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πέραν του τι εφαρμοστηκε σε εμένα. Επίσης να πω πως εξαρτάται και από την επιθεωρηση εργασίας. Άλλα θα σου πει η επιθεωρηση εργασίας του Περιστερίου π.χ και άλλα του χολαργού. Εγώ προτίμησα να μιλήσω με το λογιστή της εταιρείας ο οποίος μου είπε (αν και είχα πάρει το 6μηνο) ότι δικαιούμαι για 30 μήνες από την μέρα που γύρισα στη δουλειά. Όπερ και με συνέφερε και δεν πήγα στην επιθεώρηση εργασίας δεδομένου ότι είχα δει από εδώ μέσα το 'μπάχαλο' που επικρατεί με τις επιθεωρήσεις.

 

Για τον υπολογισμό των 3.5 μηνών πάντως δεν ζητούνται ώρες από τον ΟΑΕΔ αλλά ημέρες βάση της συμβασης που έχεις προσληφθεί. Δεν είναι δηλαδή στανταρ ώρες αφού δεν είναι και στανταρ μέρες!

 

Στον ΟΑΕΔ ρώτησες; Έχω την εντύπωση ότι γνωρίζουν να σου δώσουν μια σαφή απάντηση.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

οι 2 ωρες ειναι μονο εαν συμφωνει ο εργοδοτης οσο για την 1 ωρα την παιρνεις οπως θες οταν πας η οταν φευγεις ετσι λεει ο νομος.δεν μπορει να σου κανει τιποτα και προσπαθει να σου σπασει τα νευρα σφυριζε αδιαφορα http://news247.gr/oikonomia/ergasia/ti_isxuei_gia_thn_adeia_mhtrothtas_kai_thn_prostasia_ths_egkuoy_ergazomenhs.1591829.html νομος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγω που θα γεννησω στο εξωτερικο, χανω τα δικαιωματα μου; Θα δουλεψω στην Ελλαδα με το που τελειωσει η αδεια μου. Εποχιακη ειμαι ετσι κ αλλιως. Ξερετε;;

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...