Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Συμφωνώ,λεω να περιμένω αλλες 2 μέρες και αν δεν ερθουν θα παω...αλλα αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω αυτα τα τεστ εγκυμοσύνης ποτε δειχνουν τελικα αφου γεννησουμε;;δεν εχω παει ακομα για β χοριακη γιατι ειπα μηπως ειναι απο αγχος αλλα τοσες μερες;;βεβαια ειμαστε εδω και δυο μήνες στη διαδικασια για δευτερο τι να πω;;:?:εαν εχει καμια κατι αναλογο ζήσει ας το πει και σε εμένα!!ευχαριστω:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ...ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΜΕΝΗ Κ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ....ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΧΘΕΣ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ Κ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ,ΝΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ Κ ΤΡΩΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ...ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΚΕ?????????????/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι καινούρια εγκυούλα και χρειάζομαι τα φώτα σας!! Είχα 101 χοριακή πέντε ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο (20 Οκτώβρη). Ο γιατρός μου είπε να την επαναλάβω όταν θα έχω καθυστέρηση 3 μέρες, δηλαδή στις 27 οκτώβρη. Πόσο θα πρέπει να είναι η τιμή της για να είναι καλά τα πράγματα; Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι καινούρια εγκυούλα και χρειάζομαι τα φώτα σας!! Είχα 101 χοριακή πέντε ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο (20 Οκτώβρη). Ο γιατρός μου είπε να την επαναλάβω όταν θα έχω καθυστέρηση 3 μέρες, δηλαδή στις 27 οκτώβρη. Πόσο θα πρέπει να είναι η τιμή της για να είναι καλά τα πράγματα; Σας ευχαριστώ

 

Θα υπολογίσεις μόνη σου ότι κάθε 2 μέρες θα πρέπει να διπλασιάζεται. Ποια ημερομηνία έκανες τη χοριακή;

Link to comment
Share on other sites

20 οκτώβρη και θα την ξανακάνω στις 27

 

Γύρω στα 1200 θα πρέπει να'ναι, πάνω κάτω. Μην αγχωθείς αν είναι λίγο μικρότερη, δεν είναι ανάγκη να διπλασιάζεται ακριβώς, φτάνει να αυξάνεται κατά τουλάχιστον 60%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοντευω να γινω γραφικη,αλλα κι εγω εχω μπερδευτει με τη χοριακη.Μετα απο εμβρυομεταφορα, εκανα χοριακη τη 14η ημερα, ηταν κατω απο 2 και σταματησα την προγεστερονη...Εχω 7 μερες καθυστερηση και ο γιατρος μου ειπε να την ξανακανω...Ποναει η κοιλια μου, σαν αν μου ερθει,αλλα ακομη τιποτα...Εχω ξεσηκωσει ολο το σπιτι μπας και κατεβει,αλλα πάλι τιποτα..Εσεις τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω να γινω γραφικη,αλλα κι εγω εχω μπερδευτει με τη χοριακη.Μετα απο εμβρυομεταφορα, εκανα χοριακη τη 14η ημερα, ηταν κατω απο 2 και σταματησα την προγεστερονη...Εχω 7 μερες καθυστερηση και ο γιατρος μου ειπε να την ξανακανω...Ποναει η κοιλια μου, σαν αν μου ερθει,αλλα ακομη τιποτα...Εχω ξεσηκωσει ολο το σπιτι μπας και κατεβει,αλλα πάλι τιποτα..Εσεις τι λέτε;

Εγώ στη θέση σου θα είχα ξανακάνει σίγουρα χοριακή. ¨Αλλωστε, οι πονοί της εγκυμοσύνης μοιάζουν με αυτούς της περιόδου. Μπορεί επίσης από το άγχος σου να έχει καθυστερήσει η περίοδος. Την πρώτη χοριακή πότε ακριβώς την έκανες;

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ-!!!-Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ,ΚΑΝΩ ΕΝΑ PREDICTOR ΣΤΙΣ 17 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Κ ΣΤΙΣ 19 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ 1,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ-!!!-Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ,ΚΑΝΩ ΕΝΑ PREDICTOR ΣΤΙΣ 17 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Κ ΣΤΙΣ 19 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ 1,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Καλωσήρθες!!Απ ό,τι ξέρω η χοριακή δείχνει περίπου 10 μέρες μετά τη σύλληψη. Γιατί δε μιλάς καλύτερα με το γιατρό σου; Έχεις τίποτα άλλα συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ Κ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ 23 ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ Κ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ 23 ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ!

Ναι, είναι κάπως αμφοτερίζοντα αυτά τα συμπτώματα, οπότε δεν μπορεί κανείς να εξάγει σίγουρα συμπεράσματα. Κάνε ξανά μια χοριακή πάντως(πιστεύω ότι και ο γιατρός σου το ίδιο θα σου συστήσει) και αν βγει πάλι αρνητική, σίγουρα έχεις απλά καθυστέρηση. Μήπως είσαι πολύ αγχωμένη με το θέμα αυτό και γι αυτό δεν έρχεται η περίοδος; Σου εύχομαι κάθε καλό από καρδιάς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!ΠΡΩΤΗ μερα απο την τελευταια μου περιοδο ηταν 30-10-2011.Ο κυκλος μου ειναι 28 μερες.Η συληψη πρεπει να εγινε 19-11.2011. και 1-12-2011 εκανα χωριακη και ειχα 6.095μ μοναδες.Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη?Περιμενω απαντησεις.Στης 16-11-2011 να φαντασετιτε ειχα κανει χωριακη αλλα ηταν αρνιτικη. και 17-11-2011 εκανα κ κολπικο μετα . ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ 1)Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη(6.095)?ΚΑΙ 2)ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση αν ειχε γινει συληψη π.χ. 15-11-2011 να μην το εδειχ3ε η χωριακη επειδη ηταν πολυ νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!ΠΡΩΤΗ μερα απο την τελευταια μου περιοδο ηταν 30-10-2011.Ο κυκλος μου ειναι 28 μερες.Η συληψη πρεπει να εγινε 19-11.2011. και 1-12-2011 εκανα χωριακη και ειχα 6.095μ μοναδες.Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη?Περιμενω απαντησεις.Στης 16-11-2011 να φαντασετιτε ειχα κανει χωριακη αλλα ηταν αρνιτικη. και 17-11-2011 εκανα κ κολπικο μετα . ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ 1)Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη(6.095)?ΚΑΙ 2)ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση αν ειχε γινει συληψη π.χ. 15-11-2011 να μην το εδειχ3ε η χωριακη επειδη ηταν πολυ νωρις?

 

Καταρχήν με τελευταία περίοδο 30/10, σήμερα είσαι 4μισυ εβδομάδων και όχι 2, όπως υπολογίζεις. Μετράμε την εγκυμοσύνη από την τελευταία περίοδο, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο κάτι τέτοιο, θα σου το επιβεβαιώσει κι ο γιατρός σου. Η χοριακή που έχεις, είναι αρκετά μεγάλη για την εβδομάδα που βρίσκεσαι. Τις ημερομηνίες που λες ότι έκανες χοριακή, παίζει να μην είχε γίνει ακόμα η εμφύτευση και γι αυτό βγήκαν αρνητικές. Με τη χοριακή που έχεις, λογικά αν κάνεις τώρα υπέρηχο, θα δείτε έμβρυο μέσα στο σάκο.

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA KORITSIA EIMAI KAINOURGIA STHN PAREA SAS, EXV ENA MIKRO THEMA ,EKANA THN PROTH MOY SPERMATEXUSH STIS 2 DEKEMBRIOY EIXA DYO OARIA SHMERA EINAI LOGIKA H DEKATH MERA SYLHPSHS EKANA TEST EGHMOSINHS KAI BGHKE ARNHTIKO, TI NA KANV EXO APOGOHTEFTEI LIGO, NA KANO VORIAKH H NA PERIMENO LIGES MERES AKOMA? PERIODO PERIMENO KANONIKA THN PARASKEYH

SYGNOMH AN SAS KOYRASA, EYXARISTO

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA KORITSIA EIMAI KAINOURGIA STHN PAREA SAS, EXV ENA MIKRO THEMA ,EKANA THN PROTH MOY SPERMATEXUSH STIS 2 DEKEMBRIOY EIXA DYO OARIA SHMERA EINAI LOGIKA H DEKATH MERA SYLHPSHS EKANA TEST EGHMOSINHS KAI BGHKE ARNHTIKO, TI NA KANV EXO APOGOHTEFTEI LIGO, NA KANO VORIAKH H NA PERIMENO LIGES MERES AKOMA? PERIODO PERIMENO KANONIKA THN PARASKEYH

SYGNOMH AN SAS KOYRASA, EYXARISTO

 

Tο ότι έκανες τη σπερματέγχυση 2/12 δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η σύλληψη έγινε την ίδια μέρα. Περίμενε άλλες 4 μέρες τουλάχιστον κι αν δεν αδιαθετήσεις, τότε κάνε χοριακή. Αλλά όχι πριν την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, είμαι καινούρια στην παρέα.... Μετά από λήψη Κλομιφέν και μετά από υπόδειξη του γυναικολόγου είχαμε επαφή 10-11/12.... Β χοριακή πρέπει να κάνω σε δέκα μέρες??? Χτες όλη την ημέρα ανακατευόμουν και ένιωθα διαρκώς ότι πεινάω.... Αυτά τα συμπτώματα τι μπορεί να συμβαίνουν??? Άγχος δεν νομίζω να είναι γιατί έχουμε κλείσει πλέον έτος με φάρμακα, χειρουργεία και προσπάθειες...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...