Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

Σήμερα έκανα χοροιακή μετά πό 2 θετικά τεστ φαρμακείου. Αντε να δούμε!

 

Αν οι τιμές ειναι χαμηλότερες του φυσιολογικού τί γίνεται;

 

Ο μικροβιολόγος μου είχε πει ότι οι τιμές είναι σχετικές και "παίζουν" από εργαστήριο σ' εργαστήριο, γι αυτό χοριακή πρέπει να κάνεις πάντα στο ίδιο. Σημασία έχει να διπλασιάζεται κάθε 2 μέρες στην αρχή, ακόμα κι αν οι τιμές είναι λίγο χαμηλές. Μην αγχώνεσαι από τώρα, αν έχεις πάνω από 6, είσαι έγκυος. Υπάρχουν γυναίκες που ξεκίνησαν με πολύ χαμηλή χοριακή, αλλά έφεραν στον κόσμο το μωράκι τους. Ενώ άλλες που ξεκίνησαν με ψηλές τιμές, και κάτι πήγε λάθος στο δρόμο και η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε. Η χοριακή απλά θα δώσει μια ένδειξη στο γιατρό σου σε ποια βδομάδα περίπου βρίσκεσαι. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

tamar ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! Καταρχάς με το να έχεις 2 θετικά τεστ έχεις επιβεβαιώσει την εγκυμοσύνη σου!! Όπως σου είπε η Newbie G σημασία δεν έχει τόσο η τιμή της χοριακής αλλά το κατά πόσο αυξάνεται στην αρχή της εγκυμοσύνης...!!Καλά αποτελέσματα & ...ενημέρωσε μας!! Έκανα και εγώ μια επαναληπτική χοριακή σήμερα να δώ..τη Δευτέρα έχω το πρώτο ραντεβού με το γυναικολόγο!:D;):D:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalimera se oles...loipn ekana k th xoriakh meta apo 5 arnhtika test...htan 2.1(8 meres prin tn periodo)..exw pi8anothta na eimai egkuos? mhpws viasthka na kanw k ta test k th xoriakh?

 

Η χοριακή θεωρείται θετική όταν είναι από 6 και πάνω. Σίγουρα την έκανες νωρίς, αλλά λένε πως δείχνει και μια βδομάδα μετά τη σύλληψη. Να μην κάνεις άλλα τεστ, ούτε άλλη χοριακή, αν δεν έχεις καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw gia tn apanthsh newbie..h pi8anh syllhpsh egine 19/10 k th xoriakh tn ekana 25/10..to 2.1 pou evgale meta apo 6 meres dn einai en8arruntiko? exw shmadia periodou(pou lene oti einai ta idia sxedn me tis egkumosynhs..eidika polu prhsmeno k vary sth8os pou pote xsana dn eixa toses meres prin tn periodo)

Link to comment
Share on other sites

tha mpoproyse na moy apanthsh kapoia

 

Καλησπέρα ,

 

καταρχην εδω το θεμα ειναι οι τιμες των χοριακών. αλλα τι ακριβως εννοεις ?

 

και τι νομιζεις οτι μπορει να ειναι αυτα τα υγρα ?

 

αν και κατα την γνωμη ειναι φυσιολογικο

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera se olous...mphka apla na sas enhmerwsw k na moirastw th xara mou mazi sas..telika ap oti ola deixnoun eimai egkuos..eixa viastei polu na kanw ta test k th xoriakh k gi ayto evgainan ola arnhtika..proxtes ekana pali test k vghkan 8etika (o plh8untikos epeidh sto prwto htan axnh h grammh k dn hmoun sigoyrh)...shmera to prwi ekana k xoriakh...ayrio 8a parw ta apotelesmata gia tis monades alla h prwth eikona opws mou eipan sto ergasthrio pou milhsa prin apo ligo deixnei oti eimai...eyxaristw polu oses me voh8hsan...kala apotelesmata se oles oses perimenoun...filia...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!Τελικά στην περίπτωση σου ισχύει το "ο επιμένων νικά"!!

Να φανταστείς βέβαια πως ήμουνα έτοιμη να σου πώ να περιμένεις για να μη βασανίζεσαι αλλά τελικά μας πρόλαβες με τα καλά νέα! Όταν έχεις τιμές της χοριακής σου ενημέρωσε μας, οκ??:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, είναι η πρώτη φόρα που γράφω στο forum και θα ήθελα λιγάκι την βοήθεια σας στο εξής.

Η σύζηγος μου έχει ανακατοσούρες που καταλίγουν σε έμετο 2 εώς 3 φορές την ημέρα. Εάν έχουμε καταφέρει την πολυπόθητη σύληψη αυτό θα έγινε 26 ή 28 Οκτώβρίου. Εχτές, στις 8 Νοεμβρίου (δηλ.13 ή 15 μέρες μετά) θέλοντας να μας κάνει ενα κοινό δώρο (αφορμή και της γιορτής της - Αγγελικούλα) η σύζηγος μου έκανε μία εξέταση Β' φοριακή η οποία έδειξε 57 και η κοπέλα απο το νοσοκομείο της είπε ότι δεν έχει συλάβει, χωρίς να την ρωτίσει πότε είχε περίοδο ή γώνιμες μέρες. Σύμφωνα με αυτα που δίαβασα εγώ σήμερα η τιμή του αποτελέσματος έχει άμεση σχέση με τις παραπάνω ημερομηνίες. Μοίπος ήταν λάθος της να το αποκλίσει ή λόγο της μεγάλης μας επιθυμίας δεν βλέπουμε ξεκάθαρα? Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρο... Καλημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω ότι είναι έγκυος.. Εμένα η δική μου πρώτη χοριακή ήταν 44 και τώρα η κόρη μου είναι 14 μηνών. Απλά έγινε νωρίς η χοριακή και η τιμή της είναι χαμηλή. Ας την επαναλάβει σε 2-3 μέρες για να σιγουρευτείτε!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα κι απο μένα!!!! Η β χοριακη όταν είναι πάνω απο 5 μονάδες, θεωρείται εγκυμοσύνη. Το ότι ήταν μόλις 57 μονάδες σημαίνει απλά ότι η κύηση είναι μόλις λίγων ημερών.. Άρα, για μένα είναι ξεκάθαρα έγκυος η γυναίκα σου και σου εύχομαι τα καλύτερα!! Εγώ είχα πάει για χοριακή 10 μέρες μετά την σύλληψη και είχα μόλις 11 μονάδες!!! το μόνο που πρέπει να κάνει (φαντάζομαι θα σας το πει και ο γιατρός σας) είναι να επαναλάβει την εξέταση 2-3 φορές , κάθε 2 μέρες για να διαπιστώνετε ότι αυξάνεται η ορμόνη με τον σωστό ρυθμό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα, γραφω πρωτη φορα αλλα διαβαζω το σιτε χρονια.

θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω παρα πολυ αγχος.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 2 ετων,πριν 4 μηνες ειχα μια εξωμητριο που αποβληθηκε ευτυχωε μονη της και απλα παρακολουθουσα τις χοριακες να πεφτουν. τωρα ειμαι παλι εγκυος τελ. περιοδος 31-10. εκανα β χοριακη στις 24-11 που περιμενα κανονικα περιοδο και ηταν 70, στις 2-12 ηταν 440 και αποτην πρωτη μερα εχω καφε ροζ υγρα ελαχιστα συνηθως. ογιατρος ειπε να ξανακανω χορικη σε μια βδομαδα και να παρω utrogestan. λετε να ειναι παλι εξωμητριο οι χοριακες ειναι χαμηλες?βοηθηστε γιατι χανομαστε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ νωρις για να δει ο γιατρος κατι, δεν στο ειπε? για να δει πρεπει η χοριακη σου να ειναι απο 1500 μοναδες και πανω. ευχομαι να διπλασιαζετια η χοριακουλα σου ανα δευτερη ημερα. εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη με ενατη ημερα καθυστερηση ειχα 289 μοναδες η οποια ηταν βιοχημικη και στη δευτερη εγκυμοσυνη παλι με ενατη ημερα καθυστερηση ειχα 116 μοναδες αλλα και αυτη κατεληξε σε εξωμητρια κυηση με αφαιρ.σαλπιγγα....γενικα ειμαι πολυ τυχερη στις εγκυμοσυνες μου. μου φαινεται χαμηλη η χοριακουλα σου αλλα εδω μεσα εχω δει ιστοριες γυναικων με πολυ χαμηλη χοριακη να εχουν μια υγειη εγκυμοσυνη.....ισως να εγινε και αργα η συλληψη. σου ευχομαι να κρατας σε 8-9 μηνακια το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι μου ειπε οτι ειναι μαλον νωρις αλλα φοβουνται και για αποβολη επειδη δεν ειναι μεσα στη μητρα το μωρακι...και μου ειπανε συνεχει ξαπλα,εσυ τη λες?αυριο μου ειπε να παω να κανουμε υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...