Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο στοιχιζει μια babysitter


Recommended Posts

Γεια σας,μηπως γνωρισει καποια κοπελα να μου πει ποσο κοστιζουν τα ενσημα για baby sitter η οικι.βοηθου τo μηνα ??Δηλαδη ειναι πολυ ακριβο να βαλει καπιος ενσημα στη μια baby sitter?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 570
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

 

Βρήκα με την αδελφή μου μια Κενυάτισα 48 χρονών με καλές συστάσεις και λέμε να την μοιραστούμε (να κρατάει το δικό μου 19 μηνών μαζί με της αδελφής μου 9 μηνών) τριήμερο 10ωρο ή πενθήμερο 10ωρο χωρίς ένσημα.

Επειδή θα έρθει για συνέντευξη μεθαύριο τί να της προτείνουμε για πληρωμή; Ποιό ποσό θα ήταν δίκαιο για εκείνη και συμφέρον για εμάς.

Από δουλειές μαγείρεμα και σιδέρωμα μόνο για τα παιδιά.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε Γιολα, 3 η 5 μερες??? εχει μεγαλη διαφορα

Για μενα σαν γατα και 5 μερες θελει 800 αλλα εχω ακουσει διδυμα και 600. Μπορεις να ξεκινησεις απο τα χαμηλα ισως να δοκιμασεις και βλεπεις????

Ξερει Ελληνικα????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει Ελληνικά αλλά άπταιστα Αγγλικά και μας συμφέρει αυτό για να συνηθίζουν και μία 2η γλώσσα. Καλύτερα λοιπόν να της προτείνουμε 3 μέρες και τις άλλες 2 να βοηθάνε οι γιαγιάδες. Ευχαριστώ για την απάντηση!

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι για κάποια κυρία να παίρνει τα παιδιά (5 και 7 ετών) από το σχολείο κατά τις 2 και να κρατάει μέχρι τις 4:30 με 5:00. Στο σπίτι θα τους βάζει να φάνε.. και προς το παρόν δε θα ζητήσω κάτι άλλο πχ δουλειές κλπ. Μόνο φύλαξη. Τα παιδιά μόνα τους θα ανοίγουν να διαβάσουν ή θα παίζουν κλπ.

 

Με 6euro την ώρα βγαίνουν κάπου 360euro το μήνα. Το θέμα είναι θα βρω κάποια που να θέλει να το κάνει αυτό για τόσα λεφτά; Δεν είχα ποτέ ως τώρα γυναίκα είχα βολευτεί με παιδικούς σταθμούς από όταν ήταν μωρά και ολοήμερο φέτος.

 

Πόσο περίπου λέτε... είναι λογικό ποσό να προτείνω; Προφανώς δεν έχω σκοπό να δίνω πολλά για αυτό και μέχρι τώρα επέλεγα ολοήμερο, αλλά είναι βαρύ για τα παιδιά και θέλω να εξετάσω και την εναλλακτική!

 

Επιπλέον θα τη χρειάζομαι για γιορτές που είναι κλειστά τα σχολεία και καλοκαίρι (τότε προφανώς για όλη την ημέρα θα είναι άλλη συμφωνία...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

τον σεπτεμβριο ξεκιναω δουλεια αλλα δεν εχω βρει καποια κυρια ακομη.

στην ιδια πολυκατοικια με εμανα μενει και μια φιλη μου οπου εκανε το δευτερο μωρακι της κ θα γυρισει δουλεια τον Γεναρη.το πρωτο της παιδακι μεχρι να παει παιδικο το κραταγε μια γειτονισα μας.τωρα σκεφτεται να την φωναξει για να κρατησει κ το δευτερο.

το προβληματακι μου ειναι οτι αυτη η κυρια ξεροντας οτι θα χρειαστω βοηθεια ηρθε κ μου ειπε οτι μπορει να βοηθησει.της ειπα αν το εχει πει στην φιλη μου κ ειπε να δει τι την συμφερει κ θα αποφασισει.

οταν το συζητησα με την φιλη μου,μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα να την παρω κ οτι μεχρι να γυρισει δουλεια θα δει τι θα κανει.

ειναι χοντρο να ερθει σε εμενα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

αρχισα να σκέφτομαι απο τώρα (αν και γυρναω τον Δεκέμβρη στην δουλειά) τί επιλογές έχω για νταντα και πού να ψαξω ακριβως (πχ βρεφονηπιακη σχολη).Ξέρετε καποιους τρόπους??

Χρειάζομαι μια κοπέλα ή κυρια (Ελληνίδα)που να γνωρίζει απο Πρώτες Βοήθειες (κατι που δεν το γνωρίζουν ουτε οι πιο έμπειρες μανάδες) και να εχει ορεξη να παιζει και να μιλαει στην κορούλα μου.Δεν θέλω να κάνει καποια δουλειά στο σπίτι. Την χρειάζομαι για 4 μέρες απο 8:00-18:00.Θα προτείνατε ισως κάποια που γνωρίζετε? (μένω Βούλα)Ξέρετε περίπου πόσα ζητάνε?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

αρχισα να σκέφτομαι απο τώρα (αν και γυρναω τον Δεκέμβρη στην δουλειά) τί επιλογές έχω για νταντα και πού να ψαξω ακριβως (πχ βρεφονηπιακη σχολη).Ξέρετε καποιους τρόπους??

Χρειάζομαι μια κοπέλα ή κυρια (Ελληνίδα)που να γνωρίζει απο Πρώτες Βοήθειες (κατι που δεν το γνωρίζουν ουτε οι πιο έμπειρες μανάδες) και να εχει ορεξη να παιζει και να μιλαει στην κορούλα μου.Δεν θέλω να κάνει καποια δουλειά στο σπίτι. Την χρειάζομαι για 4 μέρες απο 8:00-18:00.Θα προτείνατε ισως κάποια που γνωρίζετε? (μένω Βούλα)Ξέρετε περίπου πόσα ζητάνε?

 

800-900,gia toses ores na ipologizete,kai na isaste tiheri ean den zitisoyn kai to IKA!

Link to comment
Share on other sites

Ζητανε γυρω στα 800 με 900 χωρις ΙΚΑ. Συνηθως αν θελουν ΙΚΑ παιρνουν γυρω στα 600 με 700 οποτε με τα ενσημα βγαινουν τα ιδια. Βεβαια συνηθως θελουν κ δωρα. (η δικια μου θελει).

Παντως ιδια περιπου παιρνουν κ οι μονιμες στο σπιτι κ κανουν κ δουλειες. Αν εχετε χωρο κ δε σας πειραζει ενας επιπλεον ανθρωπος στο σπιτι νομιζω συμφερει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι καινούρια στο forum,αν και σας "διαβάζω" αρκετό καιρό τώρα.Έχω ένα αγοράκι 2,5 ετών κι ένα κοριτσάκι 8 μηνών.Αυτό που με ενδιαφέρει αυτή την εποχή είναι ένας καλός παιδικός σταθμός για τον μεγάλο.Μένω στο Ίλιον.Περιμένω τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδιά καλημέρα!Ψάχνω κι εγώ για babysitter,αλλά δεν την χρειάζομαι για σταθερό ωράριο ή μόνιμη βάση,μάλλον κατόπιν συνεννόησης για διάφορες δουλειές ή έξοδο.Λέτε να είναι εύκολο να βρω;;Πόσο χρεώνουν την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έτσι όπως το περιγράφεις δε νομίζω ότι θα είναι και πάρα πολύ εύκολο...Γενικά προτιμούν τις σταθερές συνεργασίες.

5-6 ευρώ την ώρα,απ'όσο ξέρω από φίλες μου που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Φούλα νομίζω είναι καλή ιδέα να ρωτήσεις μαμάδες από τη γειτονιά σου που θα γνωρίσεις στις παιδικές χαρές κοντά σου, εκτός από εδώ φυσικά! Καλωσήρθες!

 

θα ήθελα και την δική σου γνώμη και όλων των μαμάδων: έχω ένα 'λιονταράκι' 3 χρονών και θα γεννήσω και άλλο ένα το Νοέμβρη π΄ρωτα ο Θεός. Τον μεγάλο θα τον έχει η μαμά μου γιατί δεν θέλω να τον στείλω παιδικό. Όχι μόνο επειδή δεν θέλω να αλλάξουν οι συνήθειές του αμέσως αλλά και γιατί θα μου φέρνει ένα σωρό αρρώστειες. Για τον μικρό έχω δύο υποψήφιες ( η μαμά μου δε μπορέι και δεύτερο). Η μία είναι 55 χρονών, δεν την ξέρω προσωπικά αλλά έχω πολύ καλές συστάσεις, γιαγια πια, και το κάνει περισσότερο για οικονομικούς λόγους. Οι συστάσεις μου μου λένε ότι είναι επαγγελματίας. Η άλλη είναι 28 χρονών, μαμά εν΄ς 7χρονου αγοριού, μένει απέναντι από το σπίτι μου, την ξέρω και με ξέρει σαν χαρακτήρας, και προσπαθεί εδώ και 2-3 χρόνια για δεύτερο παιδάκι αλλά δεν της κάθεται. εκτός του οικονομικού - που σίγουρα την ενδιαφέρει- θέλει και πολύ να το κρατήσει γιατί θέλει η ίδια ένα παιδάκι. Δεν τη θεωρώ 'επαγγελματία" αλλά σίγουρα είναι καλός άνθρωπος και συννενοούμαι μαζί της. Εσείς ποιαν θα διαλέγατε???

Link to comment
Share on other sites

αχ μας βαζεις δυσκολα...κοιταξε αν η κυρια που ειναι 55χρονων εχει καλες συστασεις θα διαλεγα αυτη αλλα απο την αλλη θα φοβομουν λογο ηλικιας..απο την αλλη η κοπελα που μενει απεναντι σου,συμφωνεις με την διαπαιδαγωγηση της εννοω πως μεγαλωνει το παιδι της κλπ κλπ?ειναι δυσκολο και απο τις 2μεριες να διαλεξεις αλλα θα προτιμουσα την γειτονισσα που ειναι και κοντα στο σπιτι οποτε ανα πασα στιγμη θα ξερω τα παντα,και αν την χρειαστω καποια στιγμη και επειγη πολυ θα ειναι και κοντα..;)

Link to comment
Share on other sites

aleca εγώ θα διάλεγα μάλλον την κυρία,γιατί αν η γειτόνισσα μείνει έγκυος,θα πρέπει να ψάχνεις απ'την αρχή.Ίσως ακούγομαι λίγο σκληρή αλλά προτεραιότητα έχει το μωρό σου. Η άλλη -με μόνο μειονέκτημα ίσως την ηλικία- φαίνεται πιο διαθέσιμη.Εξάλλου λογικά για 3-4 χρόνια το πολύ θα τη χρειαστείς,μετά υπάρχει το προνήπιο

Link to comment
Share on other sites

Λες,doraki;Χρειάζομαι κάποια όμως γιατί η πολλή κλεισούρα μας έχει βαρέσει.Άσε που για να λείψω για διάφορες δουλειες,πρεπει να προηγηθούν διαβουλεύσεις οργάνωσης.Θέλω όταν πρέπει να λείψω,να έρχεται κάποιος εδώ,όχι να τρέχω τα παιδιά στη μαμά μου και να πρέπει να επιστρέψω με την ψυχή στο στόμα.Απ'την άλλη μαμάδες με πιτσιρίκια δεν θα είναι διαθέσιμες,τα δικά τους τι θα γίνουν;Θα προτιμούσα κάποια "επαγγελματία".Άσε που νιώθω και ενοχές που θα τα αφήνω,έστω και 2-3 φορές το μήνα!!!Άτιμο μητρικό ένστικτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από μένα,

μένω στην Κέρκυρα και δίνω 650€ για 5μερο 6-6,50 ωρες την μέρα. Η κυριά που τον φυλάει δεν εργάζόταν κάπου απλά τώρα που έχουν μεγαλώσει τα παιδιά της αποφάσισε να ασχοληθει με αυτό για να μην πλήτει στο σπίτι. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι γιατί ο γιός μας την θέλει και είναι χαρούμενος κοντά της και αυτό είναι το σημαντικότερο για μας. Όταν λείπουμε (συμβαίνει συχνα) στην Αθήνα την πληρώνω κανονικά, διότι δεν είναι επιλογή της να μην δουλέψει. Κάνει το φαγητό του και σιδερώνει και τα δικά μας ρούχα όταν ο μικρός κοιμάται, όταν είναι ξύπνιος της έχω πει να μην κάνει τίποτα άλλο εκτός από να τον προσέχει γιατί είναι ζουζούνι.Στις αργίες δεν εργάζεται και μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί να έρθει απογέυματα ή βράδια. Είναι όμως πολύ πρόθυμη αν χρειαστεί γιατί έχουμε καλή σχέση.

Το σημαντικότερο για μένα, χωρίς να παραβλέπουμε όλα τα υπόλοιπα, έιναι να είναι ευχαριστημένο και ευτυχισμένο το παιδί.

ZE8mp3.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ+ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ Μ ΓΙΑ ΤΙΣ BABY SITTER.KAΝΩ 3ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 5ΜΗΝΩΝ.ΔΟΥΛΕΥΟ 9,30 ΜΕ 1,30 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ +3ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ.6,30 ΜΕ 10..ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΡΕΠΟ...ΑΜΕΙΒΟΜΑΙ ΜΕ 500ΕΥΡΩ.ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΩΡΑ ΕΧΤΡΑ ΠΛΗΡΟΝΟΜΑΙ 5ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ ΖΩ ΕΠΑΡΧΙΑ+ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΕΙΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ..ΕΙΜΑΣΤΕ+ΕΜΕΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΔΩΡΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ+ΕΣΕΙΣ ΕΞΑΛΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ηθελα να ρωτησω το εξης...

πως μπορουμε να ξερουμε οτι οι συστασεις ειναι αληθηνες?θα μπορουσε να δωσει το τηλεφωνο ενος συγγενη ή γνωστου και να πουν οτι ειναι η καλυτερη του κοσμου?δεν ειναι λιγο λεπτο το θεμα?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...