Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας dvd;


Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?  

783

  1. 1. Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?

    • Καθόλου
      109
    • 0-1 ώρα την ημέρα
      179
    • 2-3 ωρες την ημέρα
      90
    • πάνω από 3 ώρες
      42


Recommended Posts

Χαίρομαι που βρήκα τέτοιο θέμα..Η δικιά μου βλέπει ένα δύωρο σίγουρα (μη πω και παραπάνω)! Το πρωί που την κρατάει, στην παρούσα φάση, ο μπαμπάς μου (τι να κάνει ο ανθρωπος!!!) και το απόγευμα κάνένα μισαωράκι μαζί μου για να κάνω καμιά δουλειά. Το θέμα είναι οτι τρώει μόνο βλέποντας τηλεόραση (εγώ φταίω που την έμαθα έτσι). Πως μπορώ να το κόψω/ελλατώσω;; Ελπίζω στην άνοιξη που θα είναι όλη μέρα έξω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θεωρω την τηλεοραση υπευθυνη για την αποχαυνωση των παιδιων! ο ιδανικος συμμαχος οσων προσπαθουν να τελματωσουν τη σκεψη τους και να αποθαρυνουν την γνωση. μια πολυ καλα στημενη επιχειρηση που εξυπηρετει συγκεκριμενα συμφεροντα.δεν βλεπουμε καθολου τηλεοραση εκτος απο 1 φορα την εβδομαδα για καμμια ωριτσα και αυτο με το ζορι αλλα καταλαβαινετε οτι δεν μπορει να ειναι και τελειως απαγορευμενη. αρκετες φορες βαζουμε στον υπολογιστη ντοκιμαντερ με ζωα και θαλασσα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αλλαζουν τα πραγματα. Πλεον δεν θελει να βλεπει καθολου. Με εχει ταραξει να παιζουμε με τα παιχνιδια της και να της λεω παραμυθια. Αφου οταν βαραω κοκκινο της βαζω dvd μπας και ανασανω (ναι το κανω και αυτο) ΑΛΛΑ καθετε 10 λεπτα και μετα θελει να παιξει οποτε φτου και απο την αρχη. Ειναι αχρηστο πλεον λογω του οτι εκεινη δεν το γουσταρει........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω της βαζω την ωρα που τρωει μεσημεριανό και πρωινο

Βλεπει βιντεακια με τραγουδακια στο pc

Ξερω οτι κανω λαθος ..αλλα αλλιως πεταει το φαγητο .το λιωνει επανω της..και αλλα τετοια

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα ενα παιδι δεν ηξερε τι ειναι η τηλεοραση, μαλλον τη θεωρουσε κατι διακοσμητικο. Οταν ηταν 14 μηνων, λογω κακης δευτερης εγκυμοσυνης ημουν στο κρεβατι της εβαλα το πρωτο της παιδικο dvd. Δεν μπορουσε να το πιστεψει!!! Κοιτουσε απορημενα, αγγιζε την οθονη, τσιριζε απο χαρα :lol:

 

Στο δευτερο απιδι εχασα το λαγαριασμο :lol:

 

Περασαν φασεις που ηθελαν να βλεπουν ξανα και ξανα το ιδιο επεισοδιο ντορα, υπηρξαν μερες που ημουν αρρωστη και δε μπορουσα να παιξω/διαβασω μαζι τους και καναμε μαραθωνιους παιδικων εκπομπων, αλλα περα απο αυτες τις εξαιρεσεις θα ελεγα οτι δεν ξεφευγουμε απο τη μια ωρα τη μερα. Ιδιαιτερα τωρα που μεγαλωσαν λιγο και παιζουν συνεχεια μεταξυ τους δεν πολυδινουν σημασια στην τηλεοραση, αφου μερικες φορες τα παρακαλαω να βαλουν dvd για να ησυχασουν λιγο, αλλα παλι το παρακαλοθουν χοροπηδωντας στον καναπε.

 

Αυτο με το οποιο ειμαι καθετη ειναι η τηλεοραση που απυθυνεται σε ενηλικες κατα τη διαρκεια της ημερας. Αν θελουν δηλαδη να δουνε 14 ωρες Ντιεγκο θα διαπραγματευτω, αλλα δεν αφηνω ποτε την τηλεοραση ανοιχτη στο backround να εχει ειδησεις, ηλιθια σηριαλ και εκπομπες του κ..ου.

 

τωρα ειδα το "εως δυο χρονων" :oops:

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς κάπως έτσι με την traveling -είμαστε 4,5-, αν και τώρα τελευταία την έχει φτύσει την τηλεόραση και ασχολείται μανιωδώς με το pc, παίζει παιχνίδια και βάζει τραγούδια και παιδικά που του αρέσουν εκεί..κάνουμε τρελούς καβγάδες για να μην το παρακάνει αλλά καμμιά φορά μας παίρνει η μπάλα, αν είναι να κάνω δουλειές κυρίως..

Link to comment
Share on other sites

3.5 χρονών ο μεγάλος μου και από τα Χριστούγεννα έχει ξεκινήσει να βλέπει ένα DVD τη βδομάδα και άν.... Δεν του αρέσει καθόλου και αν την έχω ανοιχτή μου ζητάει να τη κλείσω γιατί τον ενοχλεί. Όμως μέχρι τα 2 του δεν την άνοιγα ποτέ στο χώρο που ήταν για να μην την μάθει. Ο μικρός μου 11 μηνών όταν την πετύχει ανοιχτή θα παρακολουθήσει για λίγα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είμαστε 4,5 και βλέπουμε περίπου 2 φορες την εβδομάδα απο 1 ώρα. Όμως γενικά η τηλεόραση είναι λίγο διακοσμητική στο σπίτι...

 

Ο γιος μου όταν ήταν δύο, έβλεπε περίπου μια ώρα την ημέρα παιδικά, ζουζούνια και τραγουδάκια.

Τώρα στα πέντε, βλέπει μόνο κάθε Σ/Κ μια παιδική ταινία.

 

Απορώ πως τα καταφέρνετε, ιδικά τον χειμώνα, χωρίς τηλεόραση!!! Άντε το καλοκαίρι θα βγούμε και στον κήπο, θα περάσει η ώρα… Μράβο!!!

 

Από τις 5 που θα γυρίσουν από τον παιδικό μέχρι τις 8 που θα κοιμηθούν καθημερινές.

 

Σαββατοκύριακα δυστυχώς λιγότερο...:?

 

:lol: :lol: :lol:

 

τωρα ειδα το "εως δυο χρονων" :oops:

 

Εγώ το κατάλαβα μετά από το μήνυμα σου :oops: … λάθος απάντησα… μέχρι 2 έβλεπαν καμιά ώρα (τόμας ή στρουμφάκια) τώρα το 3ωρο (τον χειμώνα) το έχουμε μέσα στο νερό :? !!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Από τις 5 που θα γυρίσουν από τον παιδικό μέχρι τις 8 που θα κοιμηθούν καθημερινές.

 

Σαββατοκύριακα δυστυχώς λιγότερο...:?

 

 

γιατι καλε λιγοτερο τα ΣΚ, αφου τα ιδρυματα που τα απασχολουν τις καθημερινες ειναι κλειστα, τι κανετε ολη μερα; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ωραίο θέμα..

Η κόρη μου που είναι 2,5 δεν παρακολουθεί καθόλου. Αδιαφορεί θα έλεγα... Προτιμά να κάνει ζημιές, σκανταλιές και οτιδήποτε μπορεί για να ταράξει την ησυχία του 6χρονου αδελφού της!

Ο γιος μου, πάλι, είναι εθισμένος στο nickelodeon! Ταγμένος θα έλεγα!

Υπεράνθρωπες οι προσπάθειες για να ξεκολλήσει αφού είναι ικανός να παρακολουθεί όλη μέρα! Φυσικά και δεν συγκινείται με ντοκιμαντέρ, όπως τα περισσότερα παιδιά της ηλικίας του, και ο μόνος τρόπος για να τον αποσπάμε είναι η έξοδος ή οι δραστηριότητες που κάνουμε στο σπίτι οι οποίες δυστυχώς είναι λίγες λόγω του μειωμένου χρόνου μας!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ναι 3,5, για τηλεοραση αδιαφορει παντελως. Εκει που εχουμε προβλημα ειναι με τον υπολογιστη. Να βλεπει videakia στο youtube και τιποτα αλλο. τον αφηνω καμια ωρα - μιαμιση συνολο την ημερα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι τη μονη βιβλικη μορφη που μου θυμιζουν τα παιδια μου ειναι ο Ηρωδης...

 

Αποτυχημένη φιγούρα, μιας και όπως σοφά μου υπενθύμισαν φίλοι, δεν ολοκλήρωσε το έργο του....

 

Τεσπα...για να μην είμαι οφ, τηλεόραση υπάρχουν μέρες που κολλάμε υπάρχουν μέρες που δε βλέπουμε καθόλου.

 

Ελπίζω να παραδειγματιστεί από εμάς που δε βλέπουμε καθόλου...

 

Μιλάω πάντα για το γιο μου, η κόρη μου απαγορεύεται να πλησιάσει στο σαλόνι, γιατί είναι επικίνδυνα για εκείνη...και αν μου ξανασπάσει κάτι, θα αποτελειώσω το έργο του Ηρώδη....

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ναι 3,5, για τηλεοραση αδιαφορει παντελως. Εκει που εχουμε προβλημα ειναι με τον υπολογιστη. Να βλεπει videakia στο youtube και τιποτα αλλο. τον αφηνω καμια ωρα - μιαμιση συνολο την ημερα.

Εμενα 19 μηνών σχεδόν τηλεόραση αν είναι ανοιχτη λιγο κοιτάει καμια διαφήμιση

Το θέμα μας είναι το κομπιούτερ.. οχι άδικα γιατι όταν αρχισα να της κανω "παχυνση"(ηταν πολυ αδυνατη) την αποβλακωνα με παιδικα τραγουδακια - βιντεακια τυπου ζουζουνια για να καταπινει αδιαμαρτυρητα το φαγητο της

Τωρα το εχω περιορισει μόνο στο δεκατιανό και στο μεσημεριανο (συνολο το πολύ μιση ώρα ζουζουνοτραγουδακια)

Μετά "τέλο κομπουτε"(τέλος κομπιουτερ)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι δυο και αν δει τηλεοραση θα ειναι ενα επεισοδιο του μικυ μαους η ενα επεισοδιο του τομ και τζερυ...δεν διαρκουν πανω απο 20 λεπτα...μετα κλεινει η τηλεοραση...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πάντως γιατί μιλάνε πολλοί περί αποχαύνωσης... η δικιά μου από τις ταινίες του Disney που βλέπει έχει μάθει πολλές λέξεις στα αγγλικά (και δεν το κάνω για το ψώνιο μου, αλλά γιατί τα χρειάζεται τα αγγλικά), παρακολουθεί ενεργά, γελάει, μου περιγράφει τι βλέπει (π.χ. η μαϊμού τρώει μήλο, φυσάει αέρας, τα λιοντάρια κάθονται αγκαλιά), ξέρει από πριν τι θα γίνει στην επόμενη σκηνή κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι κάθεται και κοιτάζει μια οθόνη παθητικά. Δεν βλέπω κάποια διαφορά δλδ από όταν κοιτάμε μαζί ένα βιβλίο και μου δείχνει τι βλέπει και προσπαθεί να πει την ιστορία. Και το επιχείρημα ότι τους κόβει τη φαντασία, επειδή τα βλέπουν όλα έτοιμα, πιστεύω ισχύει και για τα βιβλία, κι εκεί βλέπουν τις εικόνες έτοιμες.

 

Εν συντωνυμία, που έλεγε κι ο Ζήκος, δεν θεωρώ ότι στο πλαίσιο μιας γενικότερης ενασχόλησης με το παιδί, η επιλεκτική τηλεόραση είναι ο Σατανάς που τη χαρακτηρίζουν πολλοί.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσοχη σε ολους με την τv.Εχω 2 παιδια 2ετων,που δεν ασχολειτε καν και 4.5ετων. Στην αρχη δεν ασχολουταν καθολου.Σιγα σιγα κολλαγε περισσοτερο.

Ειχαμε κανει και το λαθος να εχει τηλεοραση στο δωματιο και τα εβαζε μονος του.

γυρνουσε απο το σχολειο και ηταν συνεχεια εκει.Στην αρχη ησυχια δεν μαλωνανε μεταξυ τους αλλα μετα τρομαξα.Την ξηλωσα ποσες φορες αλλα κλαματα κτλ χτυπιοταν ετσι εκανα 2 κινησεις ΜΑΤ και ηρεμισα.Αποσυνεθεσα το nickelodeon απο τις τηλεορασεις και δεν εχει να βλεπει πουθενα και του πηρε την τηλεοραση του ο Αη Βασιλης για να του φερει δωρα γιατι του ειχε αφησει ενα γραμμα στο δωματιο του οτι δεν θα του φερει δωρα γιατι δεν τα χρειαζεται,επειδη ομως σκεφτηκε οτι ηταν πολυ καλο παιδι του πηρε την tv για να του φερει δωρα. Πονεσε πολυ αλλα με τα θεια τα βαζεις; 1 εβδομαδα ηθελε βοηθεια για τον υπνο γιατι τον επαιρνε υπνος στην τηλεοραση. Αλλα το σωσαμε γιατι θα κολλαγε και ο μικρος και ειναι αμαρτια τοσο μικρα παιδακια...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πάντως γιατί μιλάνε πολλοί περί αποχαύνωσης... η δικιά μου από τις ταινίες του Disney που βλέπει έχει μάθει πολλές λέξεις στα αγγλικά (και δεν το κάνω για το ψώνιο μου, αλλά γιατί τα χρειάζεται τα αγγλικά), παρακολουθεί ενεργά, γελάει, μου περιγράφει τι βλέπει (π.χ. η μαϊμού τρώει μήλο, φυσάει αέρας, τα λιοντάρια κάθονται αγκαλιά), ξέρει από πριν τι θα γίνει στην επόμενη σκηνή κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι κάθεται και κοιτάζει μια οθόνη παθητικά. Δεν βλέπω κάποια διαφορά δλδ από όταν κοιτάμε μαζί ένα βιβλίο και μου δείχνει τι βλέπει και προσπαθεί να πει την ιστορία. Και το επιχείρημα ότι τους κόβει τη φαντασία, επειδή τα βλέπουν όλα έτοιμα, πιστεύω ισχύει και για τα βιβλία, κι εκεί βλέπουν τις εικόνες έτοιμες.

 

Εν συντωνυμία, που έλεγε κι ο Ζήκος, δεν θεωρώ ότι στο πλαίσιο μιας γενικότερης ενασχόλησης με το παιδί, η επιλεκτική τηλεόραση είναι ο Σατανάς που τη χαρακτηρίζουν πολλοί.

Εμένα πάλι η μικρή μου είναι σαν να εχει πάρει "σκληρά" μετά τα 5- περίπου -λεπτά παρακολούθησης (παιδικών τραγουδοβίντεων)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου, σχεδον 2 ετων, δεν βλεπει τηλεοραση. Της βαζω που και που κανενα παιδικο, αλλα δεν καθεται να το δει. Το κακο ειναι πως απο την ωρα που γυριζει ο αντρας μου απο την δουκλεια η τηλεοραση ειναι ανοιχτη κι ετσι που και που ψιλοχαζευει (κυριως διαφημισεις). Τωρα τελευταια ξερετε με τι κολλαει? Με το μαστερ σεφ και με το wipe out (το εγραψα σωστα?) Ειδικα με το τελευταιο το γελιο που εκανε προχτες, οταν επεφταν στο νερο... Την αλλη μερα μου εδειχνε την τηλεοραση και μου ελεγε βουτε, βουτε (βουτιες). Της ελεγα δεν εχει τωρα αγαπη μου και γκρινιαζε!

Προσωπικα δεν πιστευω οτι κανει τοσο κακο η τηλεοραση, αν ειναι για λιγο καθε μερα, με προγραμματα καταλληλα για την ηλικια τους και ειδικα αν εισαι κι εσυ διπλα και μιλας μαζι του γι'αυτο που βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που τα περισσότερα παιδάκια δεν βλέπουν τηλεόραση!!! Βρε μπράβο...Πείτε μας το μυστικό σας γιατί η δικιά μου πλεόν ξέρει να βάζει dvd μόνη της...Καταλαβαίνετε μάχες που δίνουμε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή προσπαθούσα να το περιορίσω όσο μπορούσα.Τώρα που είμαι έγκυος και μάλιστα με υπερέμεση....καταλαβαίνετε...ντρέπομαι ακόμα και να μετρήσω τις ώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...