Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

thanks:):):)γιατι εχω τρελαθει επειδη δεν εχω κλεισει καν το 3ο μηνα και υποτιθεται οτι δε πρεπει να περνουμε τιποτα απο φαρμακα:( ευχαριστω και παλι:):)[/

Μην αγχωνεσαι ρε κοριτσι.Εγω ειμαι 6 εβδ και 5 ημερων και πριν κανα 2 εβδομαδες περιπου μετα απο εξεταση βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα και τωρα κανω θεραπεια παιρνω αμοξιλ των 500 3 την ημερα.Ποιος σου ειπε οτι το πρωτο τριμηνο απαγορευονται τα χαπια?Κανε τη θεραπεια σου και ολα θα πανε καλα. Δεν κανει καλα ο γιατρος σου που σε αγχωνει αποκλειεται να αποβαλεις αν δεν κανεις την θεραπεια που σου ειπε

thanks a lot, δεν με αγχωνει ο γιατρος μου, απο μονη μου αγχωνομαι!!!:D:Dμενω και σε νησι οπου δεν εχεις και το γιατρο διπλα σου ανα πασα στιγμη και καταλαβαινεις:-(:-( anyway ελπιζω πως το bebe μου να ειναι καλα 3 εβδομαδες εμειναν μεχρι την τροφοβλαστη!!!thanks again:):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


kalhmera koritsia.eimai sthn 9h evdomada kuhshs.ex8es peira ta apotelesmata kaliergeias kolpikou ygrou k mou brhkan mukoplasma.rwtaw thn mikrobiologo ti einai auto???mou leei den einai kati sobaro.pernw thl th gunaikologo mou k mou leei pou to brhkes twra auto???phgene s ena farmakeio k pare 10 koutia erythrocin kai 8a perneis ana 6 wres ena xapi.ths lew,den einai epikindino gia to mwro na parw antiviosh??mou eipe oxi alla an den 8erapeutei uparxei kundinos apobolhs k 8a erxese tr ka8e vdomama na akoume kardia na blepoume an to mwro einai kala.apo ekeinh thn wra ta exw kanei pano mou opos katalabate k anupomono na er8ei deutera n do to mwraki mou giati 8a trela8w!!!eixei kamoia paromia ebeiria???kai ti egine telika?

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κακώς σε άγχωσε τόσο πολύ η γιατρός σου.Εντάξει έχει ακουστεί ότι μπορεί να προκαλέσει αποβολή αλλά νομίζω ότι δεν πολυισχύει,από ότι μου είπε ο δικός μου γιατρός.Εγώ στην αρχή είχα ουρεόπλασμα,κάτ παρόμοιο,πήρα μια αντιβίωση για 7 μέρες και δεν ξαναέλεγξα αν έφυγε.Τώρα που κοντεύει ο τοκετός θα κάνω ξανά μια καλλιέργεια σε 3 βδομάδες περίπου να δουμε μήπως χρειαστεί αντιβίωση γιατί νομίζω αν δε φύγει πάμε σε καισαρική,δεν είμαι σίγουρη όμως.

Link to comment
Share on other sites

polu grhgorh apantish euxaristw!!!nai to diavasa oti einai paromoio egw 8a parw xapia gia toulaxisto ena mhna,h giatros mou einai polu austhrh,borei n fovate giati eixa k mia apobolh alla htan sthn 5h evdomada.twra akousame k kardoula k th deutera to eidame me ton antra mou k eixe kefalaki,somataki k duo mikra podarakia k to latrepsame k meta ma8enoume auto k stenaxore8ikame, an k o antras mou einai polu esiodokso k leei to mwraki mas hr8e gia na minei.kserw pantos oti an exeis prin genniseis kaneis kaisarikh gia na min kolisei to mikrobio to mwro opos genni8ei.elpizw pantos na min exeis tpt k na genni8ei to mwraki sou fusiologika,alla k na exeis 8 kaneis mia kaisarikh k meta kaneis th 8erapeia sou k teleiwnei h upo8esh.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν με αγχώνει και πολύ το θέμα,γι αυτο στο λέω κι εσένα.Βασικά το μικρόβιο το έχω από το 2007,είναι επίμονο,φεύγει πολύ δύσκολα αλλά τι να κάνουμε,ότι χρειαστεί θα γίνει.Κι εγώ είχα μια αποβολή αλλά 2 γιατροί μου το απέκλεισαν ότι έφταιγε αυτό.Γι αυτό χαλαρώστε,θα πάνε όλα τέλεια κι από δω και πέρα να ξέρεις ότι οι υπέρηχοι θα είναι απολαυστικοί,κάθε φορά θα είναι όλο και πιο ολοκληρωμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Και εγώ είχα μυκόπλασμα το οποίο φάνηκε στην αρχή της εγκυμοσύνης με τον προγεννητικό έλεγχο και πήρα και εγώ αντιβίωση. Είναι ένα μικρόβιο όντως πολύ επίμονο που δύσκολα φεύγει. Όμως αν δεν φύγει τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις καισαρική διότι με το φυσιολογικό τοκετό υπάρχει κίνδυνος να μολυνθεί το μωρό την ώρα της γέννας. Και βέβαια κάποιες φορές έχει κατηγορηθεί για αποβολές. Αυτά τουλάχιστον μου είπε ο δικός μου γιατρός.

Να πάρεις την αντιβίωση και να πας να ακούσεις το μωράκι σου με ηρεμία!! όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ουρεόπλασμα είχα, δεν έκανα καθόλου θεραπεία κατά την εγκυμοσύνη, μια χαρά πήγε και γέννησα στην ώρα μου, μετά τη γέννα έκανα δύο φορές θεραπεία, αλλά ακόμα το έχω το μικρόβιο.

Να είσαι ήσυχη και να μην πανικοβάλλεσαι! Οι έρευνες που έχουν γίνει δεν λένε πως μεγάλο ποσοστό των γυναικών με ουρεόπλασμα/μυκόπλασμα αποβάλλει, απλά πως μεγάλο ποσοστό των αποβολών συμπίπτει με γυναίκες που φέρουν το μικρόβιο, που μπορεί όμως να απέβαλαν για τους χίλιους δυο λόγους.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

makari na pane ola kala,kanw thn proseuxoula mou.entometaksi eimai k ksapla giati sthn arxh eixa ligo aima k pernw utrogestan k tr ksekinhsa k auta ta xapia,opos eipe h giatros 8 kanw kairo 8erapeia k anakateuete k to stomaxi mou den borw n faw tpt.to prwi ekana k ligo emeto!!!!ax re koritsia ti duskolo einai n er8ei ena mwraki,alla paralula me toses duskolies to ekthmas k pio polu.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και βοήθεια σήμερα πήρα την απάντηση από το μικροβιολογικό και έχω μυκοπλασμα το κακό είναι ότι είμαι 8 μηνών τι θα κάνω τώρα προλαβαίνω να κάνω θεραπεία υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μωρό? :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...