Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη, ξανα και ξανα...!!! Βοηθεια!!!


rififi

Recommended Posts

καλησπερα θελω βοηθειαααααα...

 

εδω παθει 2 ουρολοιμωξεις σε ενα μηνα..επειδη ειμαστε στην προσπαθεια για μωρακι η γυναικολογος μου δινει ουδετερες αντιβιωσεις..διαβασα εδω για το βοτανο uva ursi αλλα δεν ξερω αν μπορω να πινω αφου προσπαθουμε?εχει καμια αρνητικη επιπτωση?ετσι διαβασα σε ενα site..

 

Οχι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρήκα τυχαία το θέμα που έχει ανοιχτεί και ως παθούσα θα ήθελα να βοηθήσω. Εν τάχει η δική μου ιστορία ξεκίνησε πριν 10 χρόνια με αμέτρητες υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις

:-( και κατανάλωση πολλών αντιβιώσεων συμβατών πάντα με το αντιβιόγραμμα και ποικίλες συμβουλες από τους εφημερεύοντες στα νοσοκομεία ουρολόγους. Έχω κάνει ολες τις εξετασεις που υπάρχουν (εκτος κυστεοσκόπησης) και όλες ήταν άψογες. Αφήστε που εφάρμοζα τα πάντα περι υγιεινής (τα γνωστα που ξερουμε ολες) και ειχα δοκιμασει πολλααα γιατροσόφια. Επειδή ανέπτυξα ανθεκτικότητα κάποτε σε όλες τις κοινές αντιβιώσεις (εκτός από 2 πλέον) πήρα το θέμα πιο ζεστά και απευθύνθηκα σε δυο καταπληκτικούς ουρολόγους δημοσίου νοσοκομειου που είχαν χειρουργήσει τον πατέρα μου παλαιότερα.

Από κοινού διαπιστωσαμε πως η ουρολοιμωξη συνδεεται στην περιπτωση μου με τη σεξουαλικη επαφη. Σε τετοιες περιπτώσεις συστήνεται χημειοπροφύλαξη καθε φορα μετά την επαφή και ξενοιάζεις για παντα. Εχει να με πιασει 2μιση χρόνια..

Και ένα ακόμη: πίνετε προληπτικά μαγειρική σόδα :wink: (1 κουταλάκι του γλυκού σε 1 ποτήρι νερο κάθε βραδυ και μετα πιο σπάνια). Οι γιατροί μού εξήγησαν οτι κάνει τα ουρα αλκαλικά και τα μικρόβια εξοντώνονται. Δε συμβαίνει το ίδιο με χυμούς μούρων και σκευάσματα παρομοια, γι αυτό δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικα...

Δεν ξερω αν επιτρέπεται να αναφερω ονόματα γιατρων, αλλα η πολιτική των ουρολόγων στο Τζάνειο νοσοκομείο δε συγκρίνεται με κανένα (κι έχω δοκιμάσει άλλα 6 δημόσια και 1 καλό ιδιωτικό).

Σας κούρασα, αλλα ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παλια ειχα προβλημα με ουρολοιμωξεισ κ μετα απο πολυ καιρο το ξεπερασα πινοντασ 3 λιτρα νερο τη μερα τηροντασ ολους τουσ κανονεσ υγηινης μετα απο καθε επαφη επαιρνα το furolin αυτο βοηθουσε παρα πολυ τελικα γιατρευοντασ τουσ μυκητεσ που ειχα παθει απο αντιβιωσεισ μου περασε κ η ουρολοιμωξη ειχα παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ κ ο τελευταιοσ μου ειπε οτι οι μυκητεσ μπορει να μου προκαλουν ουρολοιμωξη απο τοτε οσους γιατρουσ κ αν εχς ρωτησει αν ισχυει αυτο μου εχουν πει πωσ δεν εχει σχεση οι μυκητεσ με την ουρολοιμωξη.μετα απο 3 χρονια που δεν ειχα καμια ενοχληση κ λιγο πριν τα χριστουγεννα μετα απο επαφη με το συντροφο μου επαθα ουρολοιμωξη παλι αιμα στα ουρα τρομερο τσουξιμο κ πονο ισωσ κ πρωτη φορα να με επιασε τοσο εντονα το μικροβιο ηταν το e coli ξεκινησα procef μου ειπε ο γυναικολογοσ να την παρω για 10 μερεσ μετα να πιω 3 λιτρα νερο για αλλεσ 4 κ μετα να βαλω για 4 μερεσ dactarin kolpika ypotheta εκανα ολα αυτα καθωσ ομωσ επαιρνα την αντιβιωση συνεχιζα να νιωθω ενοχλησεισ κ πονουσ χαμηλα στη δευτερη μερα που εβαλα το κολπικο υποθετο ειχα ξανα συπτωματα ουρολοιμωξησ αλλα οχι τοσο εντονα οσο την πρωτη φορα ξανα παω σε γιατρο ουρολογο αυτη τη φορα κ μου δεινει την norocin για 14 μερεσ να την παρω μαζι με προβιοτικα για την προστασια του κολπου κ του εντερου καθωσ ειναι δυνατη αντιβιωση παλι κατα τη διαρκεια τησ θεραπειασ ενιωθα καψιμο δυσκολευομουν να ουρησω πρπεο να σφιγγομαι καθε φορα κ ειχα μονιμα μια ενοχληση αφου την τελέιωνω παω γυναικολογο κ στην εξεταση μου λεει οτι εχω λιγουσ μυκητεσ κ μου δινει lomenxil gia 3 meres καθωσ τα επαιρνα ενιωθα πωσ ολα μου εχουν περασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 μερεσ τα συμτωματα παλι ξαναεπανηλθαν ηρθα σε επαφη με το συντροφο μου μετα απο 2 μηνεσ αποχησ κ με προφυλακτικο κ την επομενη μερα ειχα τρομερη φαγουρα καψιμο τσουξιμο ενιωθα πωσ θα ξαναπαθω οθρολοιμωξη (εχω κανει εξετασεισ μετα τη νοροσιν κ βγηκαν καθαρεσ επισησ εχω κανει ειδικη εξεταση για τη πετρα στα νεφρα υπερηχο ουροδοχου κυστησ κ νεφρων ολα καλα δεν δειχνει κατι)στη συνεχεια ξεκιναω κολπικες πλυσεισ με σοδα η οποια ειναι αντισυπτικη κ βοηθαει στην αποκατασταση του ph του κολπου που μετα απο τοση αντιβιωση ειναι φυσικο να εχει διαλυθει πινω granbiotix κ ενα βοτανο σε ροφημα αγριαδα κανω καλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου βγαινουν ολα αρνητικα σε μυκητεσ η οτιδιποτε αλλο το μονο που εδειξε ηταν παραπανω πυοσφαιρια κ επιθηλικια ρωταω το γυναικολογο μου ειναι κατι αυτο?μου λει οχι τπτ δεν ειναι αλλα εγω συνεχιζω να εχω τα συμτωματα αυτα δηλ νιωθω καψιμο δυσκολεθομαι να ουρησω κ νιωθω συνεχεια μια ενοχληση οτι θελω να ουρησω συγγνωμη αν σασ ζαλισα αλλα εχω απελπιστει ποια δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μου περασει ποια αυτο ταλαιπωρουμαι εδω κ 4 μηνεσ κ γιατρεια δεν βρισκω επισησ κ οι εξετασεισ δεν δειχνουν κατι:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παλια ειχα προβλημα με ουρολοιμωξεισ κ μετα απο πολυ καιρο το ξεπερασα πινοντασ 3 λιτρα νερο τη μερα τηροντασ ολους τουσ κανονεσ υγηινης μετα απο καθε επαφη επαιρνα το furolin αυτο βοηθουσε παρα πολυ τελικα γιατρευοντασ τουσ μυκητεσ που ειχα παθει απο αντιβιωσεισ μου περασε κ η ουρολοιμωξη ειχα παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ κ ο τελευταιοσ μου ειπε οτι οι μυκητεσ μπορει να μου προκαλουν ουρολοιμωξη απο τοτε οσους γιατρουσ κ αν εχς ρωτησει αν ισχυει αυτο μου εχουν πει πωσ δεν εχει σχεση οι μυκητεσ με την ουρολοιμωξη.μετα απο 3 χρονια που δεν ειχα καμια ενοχληση κ λιγο πριν τα χριστουγεννα μετα απο επαφη με το συντροφο μου επαθα ουρολοιμωξη παλι αιμα στα ουρα τρομερο τσουξιμο κ πονο ισωσ κ πρωτη φορα να με επιασε τοσο εντονα το μικροβιο ηταν το e coli ξεκινησα procef μου ειπε ο γυναικολογοσ να την παρω για 10 μερεσ μετα να πιω 3 λιτρα νερο για αλλεσ 4 κ μετα να βαλω για 4 μερεσ dactarin kolpika ypotheta εκανα ολα αυτα καθωσ ομωσ επαιρνα την αντιβιωση συνεχιζα να νιωθω ενοχλησεισ κ πονουσ χαμηλα στη δευτερη μερα που εβαλα το κολπικο υποθετο ειχα ξανα συπτωματα ουρολοιμωξησ αλλα οχι τοσο εντονα οσο την πρωτη φορα ξανα παω σε γιατρο ουρολογο αυτη τη φορα κ μου δεινει την norocin για 14 μερεσ να την παρω μαζι με προβιοτικα για την προστασια του κολπου κ του εντερου καθωσ ειναι δυνατη αντιβιωση παλι κατα τη διαρκεια τησ θεραπειασ ενιωθα καψιμο δυσκολευομουν να ουρησω πρπεο να σφιγγομαι καθε φορα κ ειχα μονιμα μια ενοχληση αφου την τελέιωνω παω γυναικολογο κ στην εξεταση μου λεει οτι εχω λιγουσ μυκητεσ κ μου δινει lomenxil gia 3 meres καθωσ τα επαιρνα ενιωθα πωσ ολα μου εχουν περασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 μερεσ τα συμτωματα παλι ξαναεπανηλθαν ηρθα σε επαφη με το συντροφο μου μετα απο 2 μηνεσ αποχησ κ με προφυλακτικο κ την επομενη μερα ειχα τρομερη φαγουρα καψιμο τσουξιμο ενιωθα πωσ θα ξαναπαθω οθρολοιμωξη (εχω κανει εξετασεισ μετα τη νοροσιν κ βγηκαν καθαρεσ επισησ εχω κανει ειδικη εξεταση για τη πετρα στα νεφρα υπερηχο ουροδοχου κυστησ κ νεφρων ολα καλα δεν δειχνει κατι)στη συνεχεια ξεκιναω κολπικες πλυσεισ με σοδα η οποια ειναι αντισυπτικη κ βοηθαει στην αποκατασταση του ph του κολπου που μετα απο τοση αντιβιωση ειναι φυσικο να εχει διαλυθει πινω granbiotix κ ενα βοτανο σε ροφημα αγριαδα κανω καλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου βγαινουν ολα αρνητικα σε μυκητεσ η οτιδιποτε αλλο το μονο που εδειξε ηταν παραπανω πυοσφαιρια κ επιθηλικια ρωταω το γυναικολογο μου ειναι κατι αυτο?μου λει οχι τπτ δεν ειναι αλλα εγω συνεχιζω να εχω τα συμτωματα αυτα δηλ νιωθω καψιμο δυσκολεθομαι να ουρησω κ νιωθω συνεχεια μια ενοχληση οτι θελω να ουρησω συγγνωμη αν σασ ζαλισα αλλα εχω απελπιστει ποια δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μου περασει ποια αυτο ταλαιπωρουμαι εδω κ 4 μηνεσ κ γιατρεια δεν βρισκω επισησ κ οι εξετασεισ δεν δειχνουν κατι:(

σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περνάω ακριβώς το ίδιο...εδώ και μήνες αισθάνομαι πολύ μικρές ενοχλήσεις οι οποίες δεν υποχωρούν ακόμη κι όταν έπαιρνα αντιβίωση...όλες οι γυναικολογικές εξετάσεις βγήκαν καθαρές, κανένα πρόβλημα. οι τελευταίες ουρολογικές πριν 1 μήνα έδειξαν e.coli σε μικρή ποσότητα όμως, η οποία θεωρείται φυσιολογική όπως μου είπε ο ουρολόγος και για αυτό δεν μου έδωσε τίποτα. επίσης μου είπε να μην ξεπερνάω το 1,5 λίτρο νερό την ημέρα. πράγματι μείωσα το νερό μου και είμαι καλύτερα, μετά από καιρό κατάλαβα ότι η κύστη μου δεν αντέχει περισσότερο, αντιθέτως, με το πολύ νερό ερεθίζεται και νιώθω ελαφρύ πόνο. πλέον πίνω νερό μόνο όταν διψάω και αποφεύγω οτιδήποτε μου ερεθίζει την κύστη. επίσης, για 6 μήνες ο γυναικολόγος συνέστησε χάπια cranberries και χάπι αντιβιοτικό πριν από κάθε επαφή έτσι ώστε να μην πάθω ξανά ουρολοίμωξη και να ηρεμήσει ο οργανισμός μου. είμαι ήδη στον 3ο μήνα θεραπείας, δεν έχω πάθει ουρολοίμωξη. περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις μου για αυτόν τον μήνα να δω τι γίνεται.....εχω βαρεθεί πλέον και βλέποντας πόσες κοπέλες εδώ έχουν το ίδιο πρόβλημα απορώ που δεν μπορούμε να το ξεπεράσουμε...ελπίζω να μη μας ταλαιπωρεί για πολύ ακόμη... υπομονή σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη με το τι ακριβωσ μου συμβαινει αυτο που λεσ πωσ δεν πρεπει να ξεπερναμε το 1,50 λιτρο νερο τη μερα φαινεται να εχει μια βαση γτ οντωσ νιωθω οτι ερεθιζω την κυστη με το να πηγαινω καθε λιγο τουαλετα αλλα απο την αλλη ο γιατροσ μου ειπε να πινω 3 λιτρα νερο τη μερα κ οταν πινω τοσο πολυ νιωθω πιο καθαρη οτι φευγει το μικροβιο.τωρα ισωσ να ξαναεχς ουρολοιμωξη γτ απο εχτεσ το βραδυ ειχα καποιεσ ενοχλησεισ ειμαι μετα το τελοσ τησ περιοδου μου το ph του κολπου μου δεν ειναι ρυθμισμενο λογο των φαρμακων που πηρα κ πιστευω πωσ κ αυτο επιβαρυνει τη κατασταση κ βοηθαει στο να ξαναπαθεισ ουρολοιμωξη.πηρα απο το φαρμακειο με ομοιοπαθητικα ενα για τη ρυθμιση του ph του κολπου κ ειναι κ προληπτικο για να μην παθαινεισ κολπιτιδεσ η μυκητεσ θα το δοκιμασω αυριο τελικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που με ενοχλει ειναι η κυστη η μηπωσ ειναι μηκυτεσ?που δεν θεραπευτηκαν την τελευταια φορα που πηρα κολπικα δεν ξερω θα πιω 3 λιτρα νρο σημερα κ αυριο σε περιπτωση που ειναι ουρολοιμωξη μηπωσ κ αποβαλω το μικροβιο κ μετα για τισ επομενεσ μερσ θα πινω 2 θα βαλω κ αυτο για το phκ ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα.θα ηθελα να σε ρωτησω ο γιατροσ σου εδωσε κανονικη αντιβιωση να παιρνεισ μετα απο επαφη?γτ εμενα μου ειχε δωσει να παιρνω τα furolin meta thn epafh palia poy eixa pali thema k tote me eixan vohthsei poly

:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο θέμα του νερού κι εγώ αρχικά ήμουν σκεπτική...από τη μία ο γυναικολόγος μου συνέστησε 3 λίτρα νερό την ημέρα από την άλλη ο ουρολόγος όχι πάνω από 1,5. τα δοκίμασα και τα δύο και κατάλαβα ότι η κύστη μου ερεθίζεται με το πολύ νερό, άσε που συνεχώς η κοιλιά μου είναι φουσκωμένη και επειδή πιέζεται η κύστη μου αγχωνομαι μήπως έχω πάθει ξανά ουρολοίμωξη και έτσι όλη αυτή η κατάσταση μου σπάει τα νεύρα. όσο για την αντιβίωση, μου συνέστησε να πάρω όποια αντιβίωση είχα πάρει στην τελευταία μου ουρολοίμωξη και να μη δοκιμάσω κάποια άλλη για να μη με πειράξει. δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω ποια είναι δημόσια...πέρα από εξετάσεις ούρων έχεις κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις για να βρεθεί ο λόγος που παθαίνεις ουρολοιμώξεις; αυτά τα χάπια που αναφέρεις είναι αντιβιωτικά; σε βοήθησαν;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι αντιβιωτικα ναι με ειχαν βοηθησει παρα πολυ τα επαιρνα μετα την επαφη προληπτικα για να μην ξαναπαθω ουρολοιμωξη.εχω κανει υπερηχο ουροδοχου κυστησ νεφρων ειδικη εξεταση για την πετρα στα νεφρα γενικη κ καλλιεργια ουρων μετα την αντιβιωση που ειχα παρει στην δευτερη ουρολοιμωξη που ειχα παθει σχεδον αμεσωσ απο την πρωτη τισ ειχα παθει με διαφορα ουτε μιασ βδομαδασ κ ειχα παρει συνολικα 25 μρεσ αντιβιωση 2 διαφορετικεσ τελικα στο τελοσ ολεσ οι εξετασεισ βγηκαν καθαρεσ παρολο αυτα εχω απελπιστει ποια με αυτη τη κατασταση μου γτ τωρα που τελειωσε η περιοδοσ μου τισ τελευταιεσ 4 μερεσ νιωθω ολα τα συπτωματα ουρολοιμωξης κ για αυτο πινω τα 3 λιτρα νερο μηπωσ κ φυγει το μικροβιο δεν θελω να παρω αλλη αντιβιωση εκτοσ οτι διελυσα το ph του κολπου μου κ ειμαι ποια ευαισθητικη μεχρι κ στο προφυκαλτικο νιωθω πωσ δεν βοηθαω τον οργανισμο μου με τοση αντιβιωση.πραγματικα δεν ξερω ποια ειναι η λυση ειμαι 4 μηνεσ ετσι πινω διουριτικα βοτανα 2 granberry τη μερα σε καψουλα βιταμινεσ κ κανω κ κολπικεσ πλυσεισ με σοδα αλλα παρολα αυτα συνεχιζω να νιωθω ενοχληση εχω εντονο καυσιμο κ νιωθω συνεχεια πωσ θελω να ουρησω κ σκεφτομαι πωσ αν θα παω στο γιατρο θα μου δωσει παλι φαρμακα:confused::(

Link to comment
Share on other sites

κανε ξανα μια εξεταση και καλλιεργεια ουρων να δεις τι γινεται.....ετσι ημουν κι εγω. 3 μηνες ειχα ενοχλησεις και καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο μου ελεγε οτι υπερβαλλω και ηταν ιδεα μου γτ οι εξετασεις εβγαιναν καθαρες. μετα απο τοσους μηνες πειραματισμου, απο μονη μου καταλαβα οτι η κυστη μου <<τα ειχε παιξει>>, εκοψα τα υπερβολικα νερα και πλεον ειμαι καλυτερα. δεν φτανει που εχουμε το προβλημα μας, ακομη και οι γιατροι δεν βοηθανε...μονο χαπια δινουν, τπτ αλλο. οσο για το ph του κολπου που λες, οντως θελει προσοχη γτ θα αποκτησεις ευαισθησια και συνεχως θα εχεις προβληματα μετα....κανε ενα τεστ παπ, μηπως τελικα ειναι γυναικολογικο το θεμα και δεν σχετιζεται με το ουρολογικο σου....και υπομονηηηη πανω απο ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω! Δυστυχώς, διαπιστώνω πόσες περάσαμε ή περνάμε τον γολγοθά της ουρολοίμωξης! Κουράγιο κορίτσια! Οι εμπειρείες σας πολλές, δυστυχώς, δεν προλαβαίνω να τις διαβάσω όλες, γι' αυτό συγχωρήστε με αν γράψω κάτι που έχει ήδη αναφερθεί.

Εγω ταλαιπωρήθηκα για 2 χρόνια, με αντιβιώσεις, κολπικές πλύσεις, διπλοσιδερωμένα εσώρουχα και δεν συμμαζευται η παράνοια. Πάω σε ένα ουρολόγο και μου είπε το εξής: ξέχνα ό,τι υποχόνδριο κάνεις σχετικά με την υγιεινή της "περιοχής". Όχι "ειδικά"σαπούνια, όχι κολπικές πλύσεις ΤΙΠΟΤΑ!!! Τρια πράγματα μόνο : πολύ νερό, όταν πρέπει να πάω στην τουαλέτα πηγαίνω και δεν κρατιέμαι και τέλος, ΑΜΕΣΩΣ μετά την επαφή, πάμε για...¨τσίσα" όσο αντιρομαντικό και αν είναι! Το εφάρμοσα και σώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

ποσο τυχερη εισαι! μακαρι να μην παθεις ξανα τπτ! κοριτσια να σας ρωτησω....εκανα προχθες παλι γενικη και καλλιεργεια, ετσι τυπικα, παρολο που δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα η ενοχληση...οι εξετασεις εδειξαν μικροοργανισμους (e.coli). οποτε ξεκινησα ξανα αντιβιωση για μια βδομαδα...επειδη εχω παρει πολλες αντιβιωσεις...υπαρχει περιπτωση να επηρεαζεται η γονιμοτητα? σκεφτομαι το ενδεχομενο εγκυμοσυνης σε συνδυασμο με ουρολοιμωξη και τρομαζω....γνωριζετε αν υπαρχει καποιο προβλημα με ολη αυτη την κατασταση????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' ό,τι γνωρίζω, η λήψη αντιβίωσης δεν επηρεάζει τη γονιμότητα. Τα δύσκολα θα είναι, εάν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πάθεις ουρολοίμωξη γιατί είναι πολύ περιορισμένα τα αντιβιωτικά που μπορείς να πάρεις.

Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα και δια παντώς η περιπέτειά σου!

Link to comment
Share on other sites

oyffff μακαρι γτ δεν αντεχεται αλλο αυτη η κατασταση....επισης εχω ακουσει οτι το χαμομηλι βοηθαει πολυ αν δεν θελεις να παρεις αντιβιωση και η κατασταση ειναι ηπια...ισχυει??? μου ειπαν μαλιστα να πινω ανα τακτα διαστηματα χαμομηλι γτ καθαριζει καλα η κυστη....συμφωνειτε???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ υποφέρω πάνω από δέκα χρόνια με τις ουρολοιμώξεις. Εχω φτάσει σε σημείο να λέω ότι τελικά η ζωή δεν είναι ωραία! Έχω πάρει τόνους νοροσιν αλλά μετά από κάποιες εβδομάδες ξανά με πιάνει. Τα τελευταία δύο χρόνια το νοροσιν το έχω μονίμως μαζί μου. Μόλις νιώσω βάρος χαμηλά η μου μπει η ιδέα ότι με πιάνει ουρολοίμωξη παίρνω κατευθείαν 2-3 χάπια και ησυχάζω. Την επόμενη φορά το ίδιο. Κάθε μήνα που έχω περίοδο ή κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή φυσικά παίρνω αντιβίωση. Μ' αυτό τον τρόπο όμως δεν με προλαβαίνει ο φαρμακοποιός μου και είμαι σίγουρη ότι κάτι θα πάθω από την πολλή αντιβίωση. Έτσι αποφάσισα να το κόψω αυτό! Και κατευθείαν μετά από επαφή με επιασε μια καραμπινάτη ουρολοίμωξη. Έχω απελπιστεί! Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Είχα προβλήματα του ουροποιητικού (ουρολοιμώξεις συνεχόμενες, κυστίτιδες κ.α. που ούτε τα θυμάμαι...)

Τελευταία έκανα μια καλλιέργεια κολπικού υγρού και τραχηλικού σε εξειδικευμένο κέντρο (γιατί παίζει ρόλο αν θα σου κάνουν σωστή καλλιέργεια) και βρήκαν χλαμύδια, τα οποία υπήρχαν αλλά καμία καλλιέργεια μέχρι τώρα δεν τα είχε ανιχνεύσει... Όλο e-coli έβρισκαν...

Πήρα την αντιβίωση και σε ένα μήνα θα ξανακάνω καλλιέργεια.

Κατέληξα ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η σωστή καλλιέργεια. Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται μπορώ να στείλω με π.μ. το κέντρο διάγνωσης (Αθήνα).

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο που ταλαιπωρεισαι τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα....τι να πω....υπομονη!!! αυτο το χαπι που λες χορηγειται χωρις ιατρικη συνταγη??? εγω αυτην την στιγμη τελειωνω την 1η βδομαδα αντιβιωσης και επειδη πριν 2 μερες ειχα μια και μοναδικη επαφη...τωρα αισθανομαι λιγες ενοχλησεις....εχω τρελαθει...δεν ξερω τι να κανω πια....δεν γινεται συνεχως να βιωνουμε το ιδιο πραγμα...δεν υπαρχει καποια αλλη λυση?????????μια ζωη αυτο το πραγμα θα αντιμετωπιζουμε????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά πραγματικά μου έχει γίνει φοβία! Μόλις ανοίξω τα μάτια μου το πρωί το μυαλό μου κατευθείαν πάει στο αν με έχει πιάσει και πάλι ουρολοίμωξη. Έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι μήπως αυθυποβάλλομαι. Δεν πιστεύω βέβαια σ' αυτό γιατί τα μικρόβια δεν έρχονται από το μυαλό! αλλά ειλικρινά 'εχω βαρεθεί την ζωή μου μ' αυτή την κατάσταση. Αυτό το URUS UVI που λέτε μπορείς να το παίρνεις ταυτόχρονα με αντιβίωση; Ή μόνο προληπτικά; και για πόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

justy geia sou de gnorizo gia to uva ursi alla xero oti ta cranberries voithane polioste na mi dimiourgithei kustitida!Exo provlima kai ego kai me exoun voithisei poli!!!

Harry 18, για ποσο καιρο πηρες cranberries και σε βοηθησαν?? τα παιρνεις σε μορφη χαπιου η σε σκονη????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολες σας και περαστικα σας! υποφερω πανω απο 6 χρονια απο υποτροπιαζουσες ουρολοιμωξεις εχω φτασει να κανω τις αντιβιωσεις καραμελες πραγματικα...ειμαι μολις 24 και υποφερψ απο τα 17...εκανα απαιτουμενες εξετασεις αλλα τπτ...δηθεν ορμονικο...γνωριζει καποια σας παρακαλω αν το d manose βοηθαει ουσιαστικα? η αν υπαρχει κατι αλλο το οποιο να ηταν αποτελεσματικο, καποια βιταμινη κατι καποιος μ ειπε για cysticare exte akoysei kati?...ειμαι απελπισμενη ,εχω σταματησει ακομη και τις σεξουαλικες επαφες...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ο ολιστικος ελεγχος υγειας, ψαξε το στο ιντερνετ να δεις τι ελεγχει... μπορεις επισης να ενισχύσεις τον οργανισμο σου και με echinacea βιταμινη για το ανοσοποιητικό συστημα και φυσικα τα cranberries εχουν ακουστει οτι κανουν καλο!

Link to comment
Share on other sites

Νικολεττα εχεις παει σε ενα καλο ουρολογο? Ειχα ακουσει για περιπτωση κοπελας με συνεχομενες ουρολοιμωξεις που τελικα ειχε καποιο προβλημα με την ουρηθρα, χρειαστηκε καποια επεμβαση για να λυθει το προβλημα της. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες ειχε να κανει με στενωση σε καποιο σημειο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Νικολεττα εχεις παει σε ενα καλο ουρολογο? Ειχα ακουσει για περιπτωση κοπελας με συνεχομενες ουρολοιμωξεις που τελικα ειχε καποιο προβλημα με την ουρηθρα, χρειαστηκε καποια επεμβαση για να λυθει το προβλημα της. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες ειχε να κανει με στενωση σε καποιο σημειο.

καλησπερΑ!πηγα εκανα τις πρωτες εξετασεις κ μ ειπαν πως δεν εχω τπτ ανησυχητικο ειμαι φυσιολογικη.η στενωση φαινεται απο υπερηχο...? δεν εχω κανει ομως πυελογραφια δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως εγινε αυτη η διαγνωση, μου πανοτι ειχε ταλαιπωρηθει κι αυτη μεχρι να καταλαβουν το προβλημα. Ειναι να πεσεις και σε καλο γιατρο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κοριτσια,ειλικρινα καταλαβαινω τον πονο και την ταλαιπωρια σας,και εγω παθουσα κοντα στα 2 χρονια τωρα απο κυστιτιδες κ πο περισσοτερες καλλιεργειες εβγαιναν καθαρες,μονο 2 φορεσ μου εδειχνε το e.coli,ολες οι αλλες και πιστεψτε με ειναι πολλες εβγαιναν καθαρες.οποτε μου ειπαν να παω σε ομοιοπαθητικο.παω τωρα πεντε μηνες και μια δειχνω βελτιωση μια χαλαει παλι.μεχρι και 2 μηνες χω φτασει χωρις να το χω.παραπανω δν παει..δεν ξερω και εγω τι αλλο να κανω,ειλικρινα οπως λετε και εσεις ψυχολογικα εχω καταρρευσει,η παραμικρη ενοχληση που 8α εχω με κανει να βαλω τα κλαμματα γιατι δεν αντεχω αλλο.εχω κανει κ εγω πριν τον ομοιοπαθητικο χημειοπραφυλαξη και κουτια απο αντιβιωσεις εχω κατεβασει και τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, τα πέρασα και τα ξαναπέρασα. Τα'χω γράψει παραπάνω.

Βρήκα την υγειά μου πίνοντας 1 μήνα κράμπερυ. Μετά έμεινα έγκυος και ακολούθησα αυτό που μου είπε κοπέλα με χρόνια κυστίτιδα (συμβουλή του ουρολόγου της): όταν νιώσετε αυτό το πρώτο τσούξιμο, ΑΜΕΣΩΣ χυμό από 1 λεμόνι σε λίγο νεράκι (να γίνει μισό ποτήρι συνολικά) και 1 κουταλάκι κοφτό σόδα φαγητού. Ανακατεύετε κα πίνετε ενώ αφρίζει! Πιείτε κ κάνα ποτηράκι νερό, θα έχετε συνέλθει - τέλος.

Η σόδα δημιουργεί αλκαλικό περιβάλλον στην ουρήθρα και δεν επιβιώνουν οι μικροοργανισμοί που προκαλούν τις κυστίτιδες. Το λεμόνι είναι επίσης αλκαλικό, μικροβιοκτόνο και βακτηριοκτόνο και εν πάσει περιπτώσει δοκιμάστε το, δεν έχετε να χάσετε τίποτα - θα δείτε μόνες σας.

 

Τελικά για εμένα ήταν θέμα θέσης της ουρήθρας. Ο πρώτος γιατρός που μου έκανε την καισαρική μου την είχε πιέσει σε λάθος θέση και δεν άδειαζε ποτέ εντελώς, συν ότι δεν μπορούσε ούτε και να διαταθεί σωστά. Διορθώθηκε με την δεύτερη καισαρική και απ' όταν γέννησα δεν έχω παρουσιάσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

το λεμονι μου εχουν πει οτι οταν εχεις τσουξιμο δεν κανει γιατι θα επειδινωθει,τωρα για την μαγειρικη σοδα ισχυει και πολλες φορες που εχω μικρο ενοχληση πινω και μου περναει.Εσεις εχετε ακουσει απο κανεναν οτι οι ομοιοπαθητικοι βοηθανε σ αυτο ο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...