Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλαρά Ισχία / Δυσπλασία ισχίων / αξιολόγηση εξετάσεων


roz

Recommended Posts

το παιδων ιασω ειναι καλο για να την παω? έκλεισα ραντεβού για την πεμπτη..

δεν ξερω τι να κανω δεν απαντάει κ κανεις σας...

 

εν το μεταξυ μου εχουν απενεργοποιήσει το να μπορω να ανοιγω καινούρια θεματα και δεν μπορω να ανοίξω ενα "στα ιατρικα θεματα"για να ρωτησω για το παιδων..

και δεν μπορουν να μου το φτιάξουν κιολας..δεν υπάρχει πρόβλημα λεει,

κ εγω 6 μηνες δεν μπορω να ανοίξω καινούριο θέμα,τα νευρα μου

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

 

δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω αλλα μηπως εχει σχεση με τις πτυχες των ποδιων.δηλαδη ειδες πως τα κανουν οι γιατροι τα ποδαρακια τους?τα κολλανε μεταξυ τους και κοιτανε τις πτυχες να ειναι ιδιες γιατι αλλιως μπορει να εχει εξαθρωθει ενα απο τα 2.εγω χω την μπεμπουλα μου που ειναι 2 μηνων και ενω στο μαιευτηριο μου ειπαν οτι τα ισχια της ειναι μια χαρα,στην 1η επισκεψη η παιδιατρος δεν καταλαβε τιποτα ,στις 40 ημερες μου ειπε να βαλω 2πλη πανα.δεν ανησυχησα αλλα οταν πηγαμε να κανουμε τα εμβολια και μου ειπε οτι δεν βλεπει καμια αλλαγη και να συνεχησω να βαλω 2πλη πανα.της ρωτησα αν πρεπει να κανουμε υπερηχο εστω προληπτικα και μου απαντησε αρνητικα.εγω ομως εχω αρχισει και ανησυχω.δηλαδη δεν θα βγαλουμε την πανα?και αν ναι τι σημαινει χαλαρα ισχια?δεν θα περπατησει ?ή δεν θα περπατησει καλα?

μου ειπε οτι απλα θελουν να μπουν καλα τα ποδια στο μηριαιο οστο...τι να πω βρε κοριτσια αρχιζω και αγχωνομαι........λετε να κανω καλα?ή να χλαρωσω καλυτερα?

HELP

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια.

Αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα με τα χαλαρά ισχύα στα μωρά μου από την γέννηση. Από το μαιευτήριο ξεκίνησαν να του φοράνε διπλή πάνα και το συνεχίζω κι εγώ ακόμα. Ήρθε και ορθοπεδικός στην κλινική και τα είδε και είπα να τους φοράμε την διπλή πάνα για καμιά 15αριά μέρες ακόμα από την γέννηση και βλέπουμε. Είπε ότι σύντομα θα διορθωθεί.

Ο παιδίατρος που μας επισκέπτεται τα ελέγχει τακτικά. Είδε λοιπόν τελευταία ότι του ενός κάπως σφίξανε ενώ του άλλου μωρού όχι ακόμα. Εκείνος λοιπόν μου είπε να τους φοράμε τουλάχιστον μέχρι 2 μηνών. Περιμένω στην επόμενη επίσκεψη να μου πει αν θα βγάλουμε την δεύτερη πάνα.

Προμηθεύτηκα και ένα Ring sling από το babywearing και τα έχω όποτε μπορώ στην θέση που συμβουλεύει για το εν λόγο πρόβλημα.

Εσείς βγάλατε σύντομα την διπλή πάνα? Γιατί έχω ακούσει περιπτώσεις ότι την φοράνε μέχρι να βγάλει την πάνα τελείως το παιδί 2 - 2,5 χρονών. Δεν είναι πολύ? Λέτε αν αφαιρεθεί νωρίτερα να υπάρχει πρόβλημα?

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου φοραγε διπλή πάνα από το μαιευτήριο.Μας είπαν να τη δει παιδοορθοπαιδικός σε ένα μηνα.Κλείσαμε ραντέβου στο Παίδων την είδε ο γιατρός , είπε οτί πριν τους 5 μήνες δεν μπορεί να φανεί αν υπάρχει πρόβλημα στα ισχία.Μας είπε συνεχίστε την πανα χωρίς όμως να το θεωρεί απαραίτητο.Εμείς συνεχίσαμε μέχρι τον 5 μήνα που την ξαναείδε και της έκανε υπέρηχο και μας είπε όλα καλά. Οπότε σταματήσαμε.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τα διδυμακια μου γεννηθηκαν προωρα και το ενα είχε χαλαρα ισχύα.Το κάνανε υπέρηχο από τον πρωτο μηνα για να δουνε εαν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.Μεχρι τον τριτο μηνα φορουσαμε διπλη πανα, μας ξανακανε υπερηχο που δεν εδειξε τιποτα, την εξετασε και ο ορθοπεδικος κι ολα καλα.Καθημερινα ομως καναμε ασκησουλες στα ποδαρακια.Ο ορθοπεδικος μας ειπε οτι αυτες ειναι πιο σημαντικες απο την διπλη πανα .Μαλιστα μας ειπε οτι σε προσφατα συνεδρια που κανανε συζητανε να καταργησουν την διπλη πανα και τους ναρθηκες και να γίνονται μονο ασκησούλες κι αργότερα φυσιοθεραπείες στα παιδια.Οπότε συνεχίσαμε να τις κανουμε κι οταν βγαλαμε την μια πανα.Τις καναμε μεχρι 5 μηνων που βαρεθηκαμε.Τωρα ειναι 8 μηνων και εχει αρχισει να σηκωνεται.Εννοειτε πως ειναι super.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμάς ο μικρός γεννήθηκε με σφιχτά ισχία. Δυστυχώς όμως στο μαιευτήριο επειδή οι εξετάσεις για ισχία, μάτια, αυτιά ήταν προαιρετικές δεν τις κάναμε με αποτέλεσμα να μην έχουμε ιδέα ότι είχε σφιχτά ισχία. Στην πρώτη εξέταση στις 5 μέρες που του έκανε η παιδίατρος στην Αθήνα δεν μας ανέφερε κάτι τέτοιο. Μετά από λίγες μέρες πήγαμε επαρχία στους γονείς μου. Ενός μήνα φέραμε παιδίατρο στο σπίτι να τον δει οτι όλα είναι οκ βάρος, ύψος, συμμετρίες κτλ. Εκείνη μας είπε ότι έχει σφιχτά ισχία και ότι πρέπει να τον πάμε το συντομότερο σε παιδο-ορθοπεδικό για να του κάνουμε εξετάσεις γιατί μπορεί να χρειαστεί διπλή πάνα ή στη χειρότερη γύψος. Τρελάθηκα !!! Πήρα την παιδίατρο στην Αθήνα και μου λέει όντως έχει σφιχτά ισχία αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Εμένα με έζωσαν τα φίδια. Πάμε στο μητέρα και η ορθοπεδικός εκεί διαπίστωσε ότι είναι σφιχτά (αφού πληρώσαμε 80 ευρώ !!!) και μας είπε να πάμε σε ένα μήνα πάλι να του κάνουμε ακτινογραφία (δεν μας είπε υπέρηχο). Ακτινογραφία της λέω σε βρέφος ενός μήνα ???

Τελικά μια φίλη μου μου σύστησε στο Παίοδων Πεντέλης των κο Χάγιερ. Ρώτησα ΄τον γυναικολόγο μου περι τίνος πρόκειται ρώτησα και αλλού και μου είπαν ότι είναι ΚΟΡΥΦΉ σε τέτοια θέματα.Πήγαμε εκεί με εξωτερικό ραντεβού και μόλις τον είδε όντως διαπίστωσε ότι είναι σφιχτά και μας έδωσε να κάνουμε άμεσα υπέρηχο για να δει τις συμμετρίες. Εάν ήταν κάτι σοβαρό μας είπε τότε θα του έκανε ακτινογραφία. Τελικά ο υπέρηχος βγήκε οκ και θα τον ξαναδεί τον ερχόμενο Νοέμβριο. Τελικά σαν γιατρός και άνθρωπος ο Χάγερ είναι τέλειος. Ισως επειδή ο άνθρωπος δεν είναι έλληνας, γιατί οι έλληνες κοιτάνε πως θα τα αρπάξουν. Εμάς μας είπε να κλείσουμε ραντεβού την επόμενη φορά δεν είναι ανάγκη να πληρώνουμε για να μας δει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Σήμερα που πήγα να δω τη μικρή στη θερμοκοιτίδα όπου είναι εδώ και 3 εβδομάδες μου είπε η παιδίατρος ότι είδε τη μικρή ορθοπεδικός και είπε ότι έχει ανώριμα ισχύα και πρέπει να τη δει ξανά σε 30-40 μέρες και να φοράμε διπλή πάνα μέχρι τότε. Διάβασα παραπάνω τις εμπειρίες σας και αγχώθηκα - μπερδεύτηκα. Δλδ μπορεί να χρειαστεί να φοράμε διπλή πάνα μέχρι πιο μεγάλο???? Είναι δυνατόν να φοράς σ' ένα παιδί 2 χρονών διπλή πάνα??? Εμένα δε μου είπαν χαλαρά ή σφιχτά ισχύα ... μου είπαν ανώριμα... τι σημαίνει αυτό???

Αγχώθηκα ρε γμτ ... μπορεί δλδ το παιδί μου να μην περπατάει σωστά??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Την δεύτερη μέρα στο μαιευτηριο μας είπαν ότι ακούγεται ένα κλίκ στο αριστερό ισχύο της μικρής. την επόμενη ότι το ακούνε και στα δυο ποδια και την αμέσως επόμενη ότι δεν το ακούνε καθόλου. Ετσι δεν μας είδε παιδιορθοπαιδικος. Ο παιδιατρός μας το άκουσε όμως όταν ήρθε σπίτι και την είδε και το ακούω και γω κάποιες φορές. Δεν ακούγεται πάντα. Εχω μπερδευτεί. Ειναι δυνατόν να έχει πρόβλημα και να μην ακούγεται πάντα; Προληπτικά της έβαλα διπλη πάνα και όταν την έχω αγκαλια της κρατάω τα ποδαράκια ανοιχτα.

 

Να την πάμε σε ορθοπαιδικό ή να περιμένω να δω τι θα μας πει ο παιδίατρος; Στο παιδιων πεντέλης πως κλίσατε ραντεβου; Υπάρχει εξωτερικά κάποιος καλό παιδι-ορθοπαιδικός να μου συστησετε να πάω την μικρή. Να μας φύγει η ιδέα τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Την δεύτερη μέρα στο μαιευτηριο μας είπαν ότι ακούγεται ένα κλίκ στο αριστερό ισχύο της μικρής. την επόμενη ότι το ακούνε και στα δυο ποδια και την αμέσως επόμενη ότι δεν το ακούνε καθόλου. Ετσι δεν μας είδε παιδιορθοπαιδικος. Ο παιδιατρός μας το άκουσε όμως όταν ήρθε σπίτι και την είδε και το ακούω και γω κάποιες φορές. Δεν ακούγεται πάντα. Εχω μπερδευτεί. Ειναι δυνατόν να έχει πρόβλημα και να μην ακούγεται πάντα; Προληπτικά της έβαλα διπλη πάνα και όταν την έχω αγκαλια της κρατάω τα ποδαράκια ανοιχτα.

 

Να την πάμε σε ορθοπαιδικό ή να περιμένω να δω τι θα μας πει ο παιδίατρος; Στο παιδιων πεντέλης πως κλίσατε ραντεβου; Υπάρχει εξωτερικά κάποιος καλό παιδι-ορθοπαιδικός να μου συστησετε να πάω την μικρή. Να μας φύγει η ιδέα τουλάχιστον

Κλικ έγραψαν και στη δικιά μου, στο δεξί ισχίο!η παιδίατρος μου είπε ότι δεν ακούει τίποτα αλλά είχα κλείσει ήδη ραντεβού τηλεφωνικά στο 1535.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχουν πει να κάνετε και ακτινογραφίες για να διαπιστωθεί η ύπαρξη των χαλαρών ισχίων στο μωρό. Σε εμάς το ανακάλυψε ο παιδίατρος όταν το μωρό ήταν 6 εβδομάδων. Το πηραμε σε ακτινολόγο, σε ορθοπεδικό και σε παίδοορθοπεδικό, βγάλαμε ακτινογραφίες 2 φορές σε διάστημα 2 μηνών, βάλαμε και νάρθηκα για 6 εβδομάδες και τώρα η κόρη μου είναι 15 μηνών και μας ζήτησε ο ορθοπεδικός να κάνει ακόμη μια ακτινογραφία για να βεβαιωθουμε ότι όλα είναι καλά. Αλλά εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ! ΦΤΑΝΕΙ πια με τις ακτιγραφίες. Το μωρό έχει φυσιολογική κίνηση και κλινικά όλα δείχνουν μια χαρά. Τι να κάνω; Εχω και τον άντρα μου να με πρίζει ότι κάνω του κεφαλιού μου αλλά του είπα ότι το παίρνω απάνω μου το όλο θέμα. Το μωρό από 5 μηνών κλινικά δείχνει μια χαρα!!! Ποια είναι η δική σας γνώμη;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχουν πει να κάνετε και ακτινογραφίες για να διαπιστωθεί η ύπαρξη των χαλαρών ισχίων στο μωρό. Σε εμάς το ανακάλυψε ο παιδίατρος όταν το μωρό ήταν 6 εβδομάδων. Το πηραμε σε ακτινολόγο, σε ορθοπεδικό και σε παίδοορθοπεδικό, βγάλαμε ακτινογραφίες 2 φορές σε διάστημα 2 μηνών, βάλαμε και νάρθηκα για 6 εβδομάδες και τώρα η κόρη μου είναι 15 μηνών και μας ζήτησε ο ορθοπεδικός να κάνει ακόμη μια ακτινογραφία για να βεβαιωθουμε ότι όλα είναι καλά. Αλλά εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ! ΦΤΑΝΕΙ πια με τις ακτιγραφίες. Το μωρό έχει φυσιολογική κίνηση και κλινικά όλα δείχνουν μια χαρά. Τι να κάνω; Εχω και τον άντρα μου να με πρίζει ότι κάνω του κεφαλιού μου αλλά του είπα ότι το παίρνω απάνω μου το όλο θέμα. Το μωρό από 5 μηνών κλινικά δείχνει μια χαρα!!! Ποια είναι η δική σας γνώμη;

 

Λογικά θα πρέπει να έχετε μία διάγνωση για να έχετε κάνει τόσες ένεργειες όλο αυτό τον καιρό. Χαλάρα ισχία αυτό δεν είναι διάγνωση είναι σύμπτωμα . Λογικά θα πρέπει να έχετε και κάποια διαταραχή μυικού τόνου τύπου υποτονίας. Το αν έχουν καλή θέση τα ισχία αυτό γίνεται και με κλινική εξέταση και δεν χρειάζονται ακτίνες. Αν είχατε καμιά τετραπληγία εκεί σίγουρα γιατί τα δεδομένα είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φαινονται αρκετες τοσες ακτινογραφιες. η κλινικη εξεταση και το υπερηχο ειναι αρκετα πιστευω. Τουλαχιστον ετσι ειχε πει η παιδιατρος μας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω... Καμία ένδειξη για υποτονία δεν διαγνώστηκε από τους γιατρούς. Μάλιστα όλοι έλεγαν πως ο μυικός της τόνος ήταν πολύ καλός. Το μόνο προβλημα που υπήρχε ήταν ότι το αριστερό ισχίο ήταν χαλαρό. Στην ακτινογραφία και στον υπέρηχο εδειξε ακριβως αυτό: ότι το δεξί ήταν μια χαρά και το αριστερό χαλαρό. Οταν αναφερθηκε η διπλή πάνα, όλοι ειπαν πως αυτο ειναι ξεπερασμένη μέθοδος και τωρα υπάρχουν πιο σύγχρονες και αποτελεσματικές μέθοδοι. Κι έτσι βαλαμε τον ναρθηκα που η αλήθεια είναι μέσα σε μια βδομάδα το πόδι δεν "έβγαινε" από την κοτύλη. Απλά έπρεπε να ακολουθησουμε το πρωτοκολλο και να αφήσουμε τον νάρθηκα για 6 εβδομάδες.

Τωρα ειλικρινα δεν βλέπω κανενα λόγο να "ξαναφάει" ακτίνες το μωρό μου!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συζήτησε το με τον γιατρό σου, γιατί ακτίνες κι όχι υπέρηχο που κάναμε όλοι???να δούμε τι θα σου απαντήσει.Στην τελική κάντε έναν υπέρηχο κι εαν δείξει κάτι , τότε κάνε ακτίνες εαν το θεωρεί ακόμη απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Το συζήτησα ήδη με το γιατρό και χωρίς να μου το λέει ξεκάθαρα γιατί δεν είναι ειδικότητα του, συμφωνεί μαζί μου και με τρόπο μου έλεγε να κάνω αυτό που πιστεύω εγώ. Μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις μαμα τη Νεφέλης... θα κάνω υπέρηχο και μόνο αν δείξει κάτι ανησυχητικό (που ΔΕΝ θα δείξει!) θα πάμε και στις ακτίνες. Ευχαριστώ πολύ!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το συζήτησα ήδη με το γιατρό και χωρίς να μου το λέει ξεκάθαρα γιατί δεν είναι ειδικότητα του, συμφωνεί μαζί μου και με τρόπο μου έλεγε να κάνω αυτό που πιστεύω εγώ. Μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις μαμα τη Νεφέλης... θα κάνω υπέρηχο και μόνο αν δείξει κάτι ανησυχητικό (που ΔΕΝ θα δείξει!) θα πάμε και στις ακτίνες. Ευχαριστώ πολύ!

 

είχαμε κι εμείς στο πρώτο παιδάκι μας χαλαρά ισχία και στο μητέρα μας είπαν για ακτινογραφία. Τρελάθηκα σε μωρό 2 μηνών;;; Πήγαμε στο Παίδων Πεντέλης σε κάποιον γιατρό που μου τον σύστησε φίλη μου που είχε το ίδιο πρόβλημα με το γιο της. Χάγερ λέγεται. Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΦΙΛΙΚΟΣ και έχει ειδκότητα στην ορθοπεδική μικρών παιδιών. Πήγαμε σε αυτόν 2 φορές, του κάναμε υπέρηχο, δεν ήθελε να ακούσει καν για ακτινογραφία πριν δει τον υπέρηχο. Το πόδι του μας είπε θα στρώσει σε μερικούς μήνες και όντως έτσι έγινε. Το παιδί περπατάει τρέχει μια χαρά. Τον Χάγερ τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Εχει συζητηθεί το όνομά του και σε άλλο ποστ αν θες να κάνεις αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να έρθω Αθήνα αυτό το διάστημα. Το καλοκαίρι κλείσαμε ραντεβού με γιατρούς στην Αγγλία για να δουν το κεφαλάκι της κόρης μου γιατί πάνω από το αυτάκι της έχει εκ γενετής ένα καρουμπαλάκι και πρεπει να το διερευνήσουμε. Ισως επισκεφτώ και κάποιον γιατρό στην Αγγλία και για το ποδι της. Πάντως προχθες την πήγαμε στη φυσιοθεραπεύτρια που είχε να την δει από τον Δεκέμβριο και μας είπε ότι οι κινήσεις της είναι απόλυτα φυσιολογικές και ότι έκανε μεγάλη πρόοδο κι έτσι ειμαι αρκετά ανακουφισμένη γι αυτό το θέμα. Σας ευχαριστώ όλους.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!!διαβασα καποιες απο τις συζητησεις σχετικα με τα χαλαρα ισχια.εχουμε και εμεις το ιδιο προβληματακι με τη μικρη.μας ειπαν οτι εχει χαλαρα ισχια.αρχισαμε να τις φοραμε δυο πανες,υπερηχο δεν καναμε ακομα,την επομενη φορα μας ειπε ο παιδιατρος.ειναι δυο μηνων η μικρη.. υπαρχει περιπτωση να μην βελτιωθει?ειναι πολυ σοβαρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μην αγχώνεσε! Συνήθως τα χαλαρά ισχύα δεν είανι κα΄τι σοβαρό. Τα περισσότερα μωρά το έχουν και απόσο ξέρω αν βάλεις διπλή πάνα νωρίς έστω και ρποληπτικά φτιάχνουν. Και μένα ο μικρός μου είχε και βάλαμε διπλή πάνα από 1 μηνών και μετά από 2 μήνες τη βγαλαμε. Κάναμε και υπέρηχο όταν ήτνα τριών μηνών και όλα καλά. Πάντωσ το ακούω πολύ συχνά τελευταία για τα χαλαρά ισχία και αν και ξεπερασμενή οι γιατροί εδώ τουλάχιστον προτείνουν διπλή πάνα έστω και προληπτικα!!!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είχαμε κι εμείς χαλαρά ισχια! Δεν είναι κάτι σοβαρό. Βάλαμε διπλή πάνα για 2-3 μήνες και τέλος. Κάναμε και υπερηχο!

Όλα καλα, δεν θέλει άγχος! Είναι συχνό φαινόμενο και δεν αφήνει κουσούρια :)

Καλύτερα χαλαρα παρα σφιχτά ισχια πάντως!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους!

 

Αν έχει καποια/ος παρόμοια εμπειρία ας μου πει παρακαλώ!

 

Από το μαιευτήριο μας είπαν οτι το μωρό έχει χαλαρά ισχύα, αλλα δεν μου είπαν για διπλές πάνες ή να κάνω κάτι.

 

Ο πρώτος παιδίατρος (τον οποίο αλλάξαμε για άσχετους λόγους) επίσης δεν μου είπε να κάνω κάτι παρά μόνο ότι θα το παρακολουθήσουμε.

 

Ο δεύτερος παιδιατρος μας έστειλε για υπέρηχο ισχύων.

 

Το ένα ποδαράκι ανήκει στα φυσιολογικά ισχύα. Για το άλλο γράφει:

" Στοιχεία ήπιας ανωριμότητας της δεξιας κοτύλης με σχετικά αβαθή διαμόρφωση της κοτυλιαίας κοιλότητας. Παρ'όλα αυτά φυσιολογικό ελέγχεται το οστέινο χείλος. Γωνία α=57 Γωνία β=56"

Ο υποερηχογραφιστης μου είπε οτι δεν τρέχει τίποτα και δεν θα χρειαστει καν να το ξαναδει. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν ήταν αρκετα δραστηριο μωρό και δεν κουνούσε αρκετά τα πόδια του.

Ο παιδιατρος ομως με εβαλε να κλεισω ραντεβου με παιδορθοπαιδικο και να βαζω διπλη πανα για να έχει τα πόδια ανοιχτα.

 

Βεβαια δεν βλεπω διαφορα στο ανοιγμα με τη διπλη πανα, δεν είναι περισσότερο ανοιχτα. Σαν βατράχι κάθεται όταν κοιμάται ούτως ή αλλως. Ασε που καλοκαιριατικά με διπλή πανα το παιδι φουντωσε και κατακοκκινισε.

 

Τελοσπαντων, έχει καμιά/κανεις παρόμοια εμπειρια με ανώριμο ισχύο να μου πει πως εξελίχθηκε;

 

Σας ευχαριστω πολύ και καλό καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...