Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ


madeleine

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας πω το δικό μου προβληματισμό και θα ήθελα την γνώμη σας.

Η κόρη μου είναι στην γ΄δημοτικού. Πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο και έχει -ήδη- κάνει 2 χρόνια αγγλικά. Πήγα να την γράψω σε φροντιστήριο αγγλικών και η υπεύθυνη μου είπε να την "βάλουμε" στην α΄κανονική, δηλ:να μην κάνει καθόλου a + b junior. Εγώ ήμουν αρνητική και της είπα μα πώς θα περάσει 2 τάξεις και εκείνη μου είπε πως η α΄κανονική είναι επανάληψη των 2 προηγούμενων και πως εκεί πρέπει να μπει. Επειδή ήμουν επιφυλακτική της πρότεινα να την δει και να το ξανασυζητήσουμε. Την πήγα, λοιπόν, την μικρή και αφού της έκανε ένα τεστάκι (θα μπορούσα να το πω) μου είπε ότι αναμφισβήτητα είναι για α΄κανονική.

Εγώ φοβάμαι και προβληματίζομαι μήπως ζοριστεί. Μήπως είμαι υπερβολική εγώ? Δεν είναι ότι την "υποτιμώ" απλά μήπως είναι και υπερβολή να περάσει 2 τάξεις?

Σας κούρασα, ε?Συγνώμη...απλά θέλω την άποψή σας. Ευχαριστώ.

αφου η καθηγητρια της εκρινε οτι μπορει να μπει πρωτη ας μπει.Μπορει αν ζοριστει λιγο το πρωτο τριμηνο αλλα ειναι κριμα να ξανακανει οσα εκανε τα προηγουμενα 2 χρονια στο σχολειο.Φαντασου ποσο βαρετο αθ ειναι για εκεινη.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω που σκεφτομαι(αν και εχω ακομα μελλον μπροστα μου) να του κανω μονη μου ιδιαιτερα ετσι για μια πρωτη επαφη οταν θα ειναι μικρουλης Α, Β και Γ δημοτικου και μετα να τον παω σε φροντηστηριο και να μην τον ζοριζω πολυ ειναι λαθος λετε?

Barbie 2000 νομιζω οτι αν ζοριστει θα το δεις στην πορεια. Μπορεις δοκιμαστικα να την βαλεις. Δεν αντιδρουν ολα τα παιδακια με τον ιδιο τροπο στις ξενες γλωσσες!!

Και γω θα μπορουσα αλαλ δεν θα το κανω...για την ακριβεια οταν θα ειναι αν αρχισει ο γιος μου Αγγλικα θα τον παω στο φροντηστηριο του θειου του.Δεν θελω να μπλεξω τους ρολους.Η μαμα δεν μπορει να ειναι ΚΑΙ καθηγητρια του.

Στην αποφαση μου αυτη συντελεσε οταν εκανα μαθημα αγγλικων σε γι καθηγητριας γερμανικων.Εκεινη τον ανελαβε και του εκανε τα γερμανικα .Το πιεζε πολυ,δεν δεχοταν αν οι αλλοι μαθητες ηταν καλυτεροι απο το γιο της,ή ανεχοταν τα λαθη του ,ή τον ξεχωριζε...γιατι ηταν ο γιος της.Δεν μπορουσε να ειναι αντικειμενικη και εκεινος βεβαια την εκμεταλευοτανε πολυ!

Ειναι ρισκο....

Μπορεις να ξεκινησεις αλλα αν δεις οτι δεν συνεργαζεστε καλα τοτε να τον αφησεις στα χερια καπιου αλλου για αν μην επηρεασει αυτο τη σχεση σας.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Vicky μου για την συμβουλη καπως ετσι το σκεφτομουν και εγω οτι μπορει να μην ειμαι αντικειμενικη, απλα για μια μικρη βοηθεια στην αρχη ελεγα και οχι για μονιμη εκμαθηση με εμενα!!Ισα ισα για να μην τον ζορισω απο πολυ νωρις με φροντηστηρια!!Θα δω, εχω μελλον ακομα ετσι κιαλλιως!!Ευχαριστω παντως!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από εμένα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα την γράψω τελικά στην α΄κανονική και πιστεύω να κάνω το σωστό. Να ειστε καλά...

Όσο για την τιμή (απλά πληροφοριακά το γράφω) είναι στα 85 ευρώ το μήνα και 30 ευρώ η εγγραφή. Είναι "αλυσίδα" φροντιστηρίων. Δεν ξέρω αν "κάνει¨να γράφουμε ονόματα, γι΄αυτό ας το αφήσω. Όταν μου είπε την τιμή να πω την αλήθεια μου φάνηκαν αρκετά, όμως πόσα να πληρώνω, αφού θα κάνει 16 ώρες το μήνα, δηλ: 5 ευρώ την ώρα.Αφήστε που μου φανήκαν πολλές οι ώρες και μου λέει η υπεύθυνη: εδώ παιδάκια της a junior κάνουν τόσες και εγώ ΦΥΣΙΚΑ έμεινα κάγκελο. Πώς "φορτώνονται" τα παιδιά? ή η ιδέα μου είναι? τί να πω?

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια επειδη καπου ειπατε οτι καλο ειναι οχι απ την δευτερα αγγλικα αλλα απ την τριτη..εγω βαζοντας κατω τα δεδομενα της σημερινης εποχης..κρινω οτι το πιο ευκολο για το παιδι ειναι να ξεκινησει στην δευτερα ...και αιτιολογβ

Η δευτερα θεωρειται επαναληψη της πρωτης στην ουσια και γενικα πιο ευκολη ταξη απ την τριτη...οπου ξεκιναει ιστορια και θρησκευτικα(και αυτο ειναι κατι καινουργιο γι αυτα..το να μαθαινουν κατι απ εξω) + το γεγονος οτι ξεκιναει και αγγλικα στο σχολειο....να εχει και αγγλικα στο φροντιστηριο..με διαφορετικα βιβλια αρα διπλος κοπος και αγχος για το παιδι.

Ενω αν στην τριτη ηδη εχει μπει στο νοημα τι ειναι αγγλικα και ξερει αυτα που ξερει..τ αγγλικα στο σχολειο θα ειναι μια μικρη επαναληψη και θα γινονται χωρις κοπο

Εγω με βαση τα παραπανω...αποφασισα τελικα να την στειλω φετος

Εαν δεν καναν στο σχολειο..και εγω προς γ μην σας πω οτι θα την εστελνα κατευθειαν στο γυμνασιο ιδιαιτερα να τα μαθει μεσα σε 3-4 χρονια μαξ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

 

Τελικα τα γραψαμε τα ανίψια μου στο φροντιστηριο τους καθως τελικα οι τιμες ειναι αρκετα λογικες...

 

Η καθηγητρια μας ειπε οτι ξεκινανε αμεσως και εχουν ηδη αρχισει τα μαθηματα..εσεις ξεκινησατε η τον Οκτωβριο?

 

Καλη χρονια σε ολους!! :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια επειδη καπου ειπατε οτι καλο ειναι οχι απ την δευτερα αγγλικα αλλα απ την τριτη..εγω βαζοντας κατω τα δεδομενα της σημερινης εποχης..κρινω οτι το πιο ευκολο για το παιδι ειναι να ξεκινησει στην δευτερα ...και αιτιολογβ

το ξαναλεω γιατι με τοσα ποστ μπορει αν μπερδευτηκαμε.

Αν ενα παιδακι ειναι δυνατο ας ξεκινησει δευτερα τα αγγλικα αλλα να κανει 2 νηπια για αν ερθει πιο ομαλα η πορεια.

Αν ξεκινησει τριτη μπορει να παιε κατευθειαν πρωτη κανονικη.

Αναλογα με το τι μαθητης ειναι καποιος και ποσο ευκολα μπορει να κατσει να διαβασει.

Υπερβολικες απαιτησεις να μην εχουμε απο τα παιδακια μας μονο.

Ο καθενας κανει αυτο που βλεπει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι του.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια επειδη καπου ειπατε οτι καλο ειναι οχι απ την δευτερα αγγλικα αλλα απ την τριτη..εγω βαζοντας κατω τα δεδομενα της σημερινης εποχης..κρινω οτι το πιο ευκολο για το παιδι ειναι να ξεκινησει στην δευτερα ...και αιτιολογβ

το ξαναλεω γιατι με τοσα ποστ μπορει αν μπερδευτηκαμε.

Αν ενα παιδακι ειναι δυνατο ας ξεκινησει δευτερα τα αγγλικα αλλα να κανει 2 νηπια για αν ερθει πιο ομαλα η πορεια.

Αν ξεκινησει τριτη μπορει παιε κατευθειαν πρωτη κανονικη.

Αναλογα με το τι μαθητης ειναι καποιος και ποσο ευκολα μπορει να κατσει να διαβασει.να

Υπερβολικες απαιτησεις να μην εχουμε απο τα παιδακια μας μονο.

Ο καθενας κανει αυτο που βλεπει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι του.

 

Προκατακτικη ..φανταζομαι πως εννοεις εε?

Στο σχολειο ειναι μια απ τις καλυτερες μαθητριες....παιδι που δεν μιλαει (αν και μιλαγε τις πρωτες μερες οταν ξεκινησε την α δημ..μετα καταλαβε) παιδι που ακουει τι λεει η δασκαλα (αν και παλι στην πρωτη μεχρι να προσαρμοστει ηταν ολιγον αφηρημενη) παιδι που συμμετεχει πολυ μεσα στην ταξη και που δεν υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος στην ορθογραφια παρολο που καθημερινα περα απ την ορθογραφια που περιμενουν τους βαζει και ενα ειδος τεστ απ ολη την υλη που εχουν κανει (την ειχαμε και στην πρωτη την εχουμε και φετος :D )

Ολα τα παραπανω δλδ μπορει να σημαινουν οτι μαλλον θα παμε καλα,.... η υπαρχουν αλλα στοιχεια :roll:

Εχει ξεκινησει φετος την α προκατακτικη..αλλα στα δυο μαθηματα που τους εχουν κανει..βλεπω οτι παμε χαλαρα(στο πρωτο μαθημα καναν το Α και το Β να το γραψουν και ζωγραφισαν ενα apple και στο δευτερο το Α,Β,C,D,E να τα κανουν αντιγραφη ,,,,ορθογραφια και να διαβαζουν 6-7 λεξουλες που γραψαν του στυλ beba ktl)

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι αν ξεκινησει απο Δευτερα δημοτικου Αγγλικα,να κανει στη δευτερα juniorA,στην τριτη juniorB και στην Τεταρτη seniorA.

Αν ξεκινησει τριτη δημοτικου και παει καλα η junior A ,μπορει να μην κανει Junior B (ή να την κανει καλοκαιρι μιας και βγαινει ευκολα) και να βρεθει παλι στην τεταρτη δημοτικου να κανει πρωτη κανονικη.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! χθες ξεκινήσαμε αγγλικά. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!! γύρισε η μικρή μέσα στην μαυρίλα. δεν προκειται να αντέξω ούτε εβδομάδα. τρελλάθηκε.

Πήγα και εγώ να δω τί κανανε.

Σαν πρώτη ημέρα , στην α΄κανονική, γράψανε μόνα τους τα παιδάκια τα εξής: a και an (πότε μπαινει το ένα ποτε το άλλο) , ημέρες της εβδομάδας και από το 1 μέχρι το 20 και 30-40-50 μέχρι το 100.

Εσύ Vicky (σαν πιο ειδική) πως τα βλέπεις ?

Λογικά? ή όχι?

Προσπάθησα να είμαι συγκρατημένη και της έλεγα πως ολα θα πάνε καλά, αλλά -ίσως- κατα βάθος να σκέφτομαι: τί βλακεία έκανα και την έγραψα στην α΄κανονική. Όμως όπως έχω ήδη ξαναγράψει: η καθηγήτρια ε π ε μ ε ν ε να πάει σε αυτή την τάξη. Έχω πελαγώσει.

 

Για πείτε καμιά άποψη βρε παιδιά. Μήπως ειμαι υπερβολική?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο Κωνσταντίνος είναι στη Β δημοτικού και σκέφτηκα πολύ αν έπρεπε να τον γράψω από φέτος.

 

Το έκανα με κάθε επιφύλαξη. Αν έβλεπα ότι ζοριζόταν αρκετά θα τον σταματούσα.

 

Αυτό το παιδί πάντα με εκπλήσει.

Τα λάτρεψε τα αγγλικά από τη πρώτη στιγμή. Ίσως είναι και η δασκάλα.

Είναι στη τάξη πριν την α κανονική όμως θα καθήσει σε εξετάσεις στο τέλος του χρόνου. Νομίζω η εξέταση λέγεται agglia.

 

Μέχρι τώρα έκαναν την αλφάβητο και στο επόμενο μάθημα θα έχουν τεστ.

Μπορώ να πω ότι περιμένει με λαχτάρα το επόμενο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

maryp θεωρω οτι ξεκινανε τα αγγλικα πρωτα για δυο λογους:

 

1ον.Γιατι ειναι διεθνης και η σε αριθμο ανθρωπων περισσοτερο ομιλουμενη γλωσσα στον πλανητη.

 

2ον.Ειναι πιο ευκολη και κατανοητη απο τις αλλες γλωσσες.

Link to comment
Share on other sites

maryp θεωρω οτι ξεκινανε τα αγγλικα πρωτα για δυο λογους:

 

1ον.Γιατι ειναι διεθνης και η σε αριθμο ανθρωπων περισσοτερο ομιλουμενη γλωσσα στον πλανητη.

 

2ον.Ειναι πιο ευκολη και κατανοητη απο τις αλλες γλωσσες.

 

Θα σταθώ σε αυτό, γιατί για το πρώτο δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Είναι βέβαια σίγουρα η πιο κοινή γλώσσα για εμπορικές συναλλαγές, αλλά η περισσότερο ομιλούμενη νομίζω είναι τα ισπανικά. Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρη.

 

Η πιο εύκολη ναι, είναι. Η γραμματική της δεν έχει καμμία σχέση με τις άλλες γλώσσες, ούτε φυσικά και με τη δική μας. Οπότε σκέφτομαι εγώ τώρα, η μάνα :D που θα πάνε σε 2-3 χρόνια τα παιδιά μου για ξένη γλώσσα... είναι σωστό να τους αρχίσω από αγγλικά? Είναι μια ΞΕΝΗ γλώσσα όπως και όλες οι άλλες. ΟΚ εχει εύκολη γραμματική, που όμως δεν έχει και καμία σχέση με την γραμματική των ελληνικών, που στην ηλικία που αρχίζουν την ξένη γλώσσα τα παιδιά (γ'δημοτικού) είναι και η ηλικία που μαθαίνουν την ελληνική γραμματική...

 

Δεν ξέρω.. προβληματίζομαι (προκαταβολικά βέβαια)...αν θα πρέπει να αρχίσουν από τα αγγλικά...

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των επαγγελματιών του χώρου.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

maryp θεωρω οτι ξεκινανε τα αγγλικα πρωτα για δυο λογους:

 

1ον.Γιατι ειναι διεθνης και η σε αριθμο ανθρωπων περισσοτερο ομιλουμενη γλωσσα στον πλανητη.

 

2ον.Ειναι πιο ευκολη και κατανοητη απο τις αλλες γλωσσες.

 

Θα σταθώ σε αυτό, γιατί για το πρώτο δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Είναι βέβαια σίγουρα η πιο κοινή γλώσσα για εμπορικές συναλλαγές, αλλά η περισσότερο ομιλούμενη νομίζω είναι τα ισπανικά. Και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρη.

 

Η πιο εύκολη ναι, είναι. Η γραμματική της δεν έχει καμμία σχέση με τις άλλες γλώσσες, ούτε φυσικά και με τη δική μας. Οπότε σκέφτομαι εγώ τώρα, η μάνα :D που θα πάνε σε 2-3 χρόνια τα παιδιά μου για ξένη γλώσσα... είναι σωστό να τους αρχίσω από αγγλικά? Είναι μια ΞΕΝΗ γλώσσα όπως και όλες οι άλλες. ΟΚ εχει εύκολη γραμματική, που όμως δεν έχει και καμία σχέση με την γραμματική των ελληνικών, που στην ηλικία που αρχίζουν την ξένη γλώσσα τα παιδιά (γ'δημοτικού) είναι και η ηλικία που μαθαίνουν την ελληνική γραμματική...

Δεν ξέρω.. προβληματίζομαι (προκαταβολικά βέβαια)...αν θα πρέπει να αρχίσουν από τα αγγλικά...

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των επαγγελματιών του χώρου.

 

Πλεον γραμματικη ..ξεκιναν απ την πρωτη δημοτικου (περσυ καναν ουσιαστικα, λιγο επιθετα και ρηματα στον ενεστωτα,παρατατικο ,αοριστο και μελλοντα ..(βεβαια δεν λενε ενεστωτας αλλα κλινε μου το ρημα χτενιζω στο τωρα ή στο χθες ή στο αυριο ή στο πριν)..εκαναν επεισης εκθλιψη αφαιρεση με τις αποστροφους....χμ κολλησα ..δεν θυμαμαι κατι αλλο)

Φετος στην δευτερα να δω τι θα κανουν..απ οτι εχω ακουσει θα τελειωποιησουν τα παραπανω και θα κανουν και ενεργητικη παθητικη φωνη (την προηγουμενη εβδ καναν πως λεγονται οι λεξης συμφωνα με τις συλλαβες...να ζωγραφισουν την ληγουσα παραληγουσα και προπαραληγουσα σε καθε λεξη και να πουν τι ειναι η καθε λεξη συμφωνα με το που τονιζεται...οξυτονη κτλ)

 

Εμεις ξεκινησαμε α junior και μεχρι τωρα καναν μονο την αλφαβητα...μολις την ολοκληρωσαν....να δω τι θα κανουν απ εδω κα περα..παντως η μικρη προς το παρν της αρεσει :D

Link to comment
Share on other sites

[

Εμεις ξεκινησαμε α junior και μεχρι τωρα καναν μονο την αλφαβητα...μολις την ολοκληρωσαν....να δω τι θα κανουν απ εδω κα περα..παντως η μικρη προς το παρν της αρεσει :D

 

εξαρταται απο το βιβλιο :)

 

μπορει να συνεχισουν με νουμερα και χρωματα,η να αρχισουν κατευθειαν τα μαθηματα,με οτι λεξιλογιο υπαρχει σε καθε κεφάλαιο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! χθες ξεκινήσαμε αγγλικά. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!! γύρισε η μικρή μέσα στην μαυρίλα. δεν προκειται να αντέξω ούτε εβδομάδα. τρελλάθηκε.

Πήγα και εγώ να δω τί κανανε.

Σαν πρώτη ημέρα , στην α΄κανονική, γράψανε μόνα τους τα παιδάκια τα εξής: a και an (πότε μπαινει το ένα ποτε το άλλο) , ημέρες της εβδομάδας και από το 1 μέχρι το 20 και 30-40-50 μέχρι το 100.

Εσύ Vicky (σαν πιο ειδική) πως τα βλέπεις ?

Λογικά? ή όχι?

Προσπάθησα να είμαι συγκρατημένη και της έλεγα πως ολα θα πάνε καλά, αλλά -ίσως- κατα βάθος να σκέφτομαι: τί βλακεία έκανα και την έγραψα στην α΄κανονική. Όμως όπως έχω ήδη ξαναγράψει: η καθηγήτρια ε π ε μ ε ν ε να πάει σε αυτή την τάξη. Έχω πελαγώσει.

 

Για πείτε καμιά άποψη βρε παιδιά. Μήπως ειμαι υπερβολική?

 

Ευχαριστώ.

 

 

οχι βεβαια :shock: τί υπερβολική,υπερβολικοί είναι αυτοί!!!

 

μιλαμε για a junior και τριτη δημοτικου?? απιστευτο....

Link to comment
Share on other sites

[

Εμεις ξεκινησαμε α junior και μεχρι τωρα καναν μονο την αλφαβητα...μολις την ολοκληρωσαν....να δω τι θα κανουν απ εδω κα περα..παντως η μικρη προς το παρν της αρεσει :D

 

εξαρταται απο το βιβλιο :)

 

μπορει να συνεχισουν με νουμερα και χρωματα,η να αρχισουν κατευθειαν τα μαθηματα,με οτι λεξιλογιο υπαρχει σε καθε κεφάλαιο :cool:

 

 

Ξερεις απο βιβλια..ειναι μ εναν εξωγηινο :D (αν ξερεις θεωρειτε καλο βιβλιο :roll: )

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν το εχω χρησιμοποιησει αυτο το βιβλιο.

Αυτο που ξερω ειναι πως οτι ξεκινα να διδασκετε στην πρωτη ειναι σαν επαναληψη των δυο νηπιων που προηγηθηκαν.Αν δηλαδη τα αρθρα,οι αριθμοι και οι μερες τις εβδομαδας ειχαν καλυφθει πληρως τοτε απλα δοθηκαν σαν επαναληψη.Αν παλι δεν υπαρχει ομιομορφια στο τμημα(αλαλ παιδακια εχουν κανει ενα νηπιο,αλλα 2,σε αλλα φροντηστηρια,αλλη υλη,κτλ)τοτε κακως δεν εγινε η διδασκαλια τους εκ νεου .

Και στη δικη μας πρωτη ταξη παντως την πρωτη εβδομαδα σταθηκαμε σε χρωματα ,μερες καια ριθμους μεχρι το 10.

Εκ πειρας παντως οι πρωτοι 2 μηνες ειναι δυσκολοι στην πρωτη.Μετα τα παιδακια μπαινουν σε ενα ρυθμο.

Απο εκει και περα δεν ξερω ουτε τη μεθοδο της καθηγητριας τους ουτε αν σκοπευει να μεινει κιαλλο σε αυτα που τους εβαλε ή αν σκοπευει να παει παρακατω.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...