Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΙΧΤΑΡΙΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ


stiliani

Recommended Posts

Χρησιμοποιούσα ριχτάρια, για 6 χρόνια, αλλά διαρκώς ήθελαν στρώσιμο και πάντα το σαλόνι φαινόταν ακατάστατο(ειδικά όταν άρχισε να μεγαλώνει ο μικρός μου!!!). Ετσι αποφάσισα, να ράψω καλύμματα. 400 μου πήρε η μοδίστρα. Το ύφασμα το πήρα σε περίοδο εκπτώσεων από τον Χυτηρογλου. Πραγματικά εχω σωθεί!!! Το σαλόνι φαίνεται πάντα περιποιημένο, χωρίς ιδιαιτερη φροντιδα απο εμένα. άξιζε τα χρηματα που εδωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω γράψει παραπάνω πόσο κόστισαν... Μπορείς να πάρεις ένα καλό ύφασμα στις εκπτώσεις και με μια καλή μοδίστρα.... Δεν φαίνονται ότι είναι καλύμματα και δεν τα βγάζω στις γιορτές... Τις πλένω πολύ συχνά τις θήκες από τα μαξιλάρια....Α και στα μπράτσα έχει φτιάξει επιπλέον προστατευτικά που βγαίνουν εύκολα και πλένονται...Σώθηκα!!!! Πιστεύω θα τα έχω μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά....Τότε μπορεί να πάρω ριχτάρια γιατί τώρα με τα μωρά δεν μένουν στρωμένα....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα σημερα να δω σε ενα καταστημα εδω στη γειτονια μου για να δω για καλλυματα και μου εδειξε αυτα τα ελαστικα αλλα και στρωμενα που τα ειδα και που τα εχει η μαμα μου εδω και κατι χρονια δεν μου αρεσουν μωρε.δεν υπαρχουν καποια αλλα που ειναι υφασμα που ντυνετε ο καναπες ομορφα ή εγω κανω λαθος?βοηθειστε με καλε γιατι ηδη σημερα ενα μπισκοτο εκανε την εμφανιση του στον καναπε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπον επαναφερω το θεμα γιατι θα ηθελα τη βοηθεια σας πηγα σημερα σε καταστημα με υφασματα για να φτιαξω τα καλλυματα που θελω για το σαλονι μου αλλα μου ειπαν πως δεν ειχαν σχεδια απο καλλυματα για να δω και πως μολις κλεισω το υφασμα τοτε θα παω στη μοδιστρα για να μου τα φτιαξει αφου πρωτα βεβαια το πληρωσω. και σκεφτομαι και αν δεν μου αρεσουν τα σχεδια η ποσα σχεδια για καλλυματα υπαρχουν?μην δωσω τοσα χρηματα τσαμπα.εσεις τι σχεδιο εχετε στα καλλυμματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Να ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου , μπορώ να βρω έτοιμα καλύματα για καναπέ γωνία ή πρέπει να πάω σε μοδίστρα?Πάντως πολλά λεφτά ζητάνε για ράψιμο από ότι διάβασα εδώ στο φορουμ ή εγώ είμαι υπερβολική??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vasiliki40 ψάχνω και εγώ κάλυμμα σταθερό για γωνία...κουράστηκα να πλένω τα μαξιλάρια εκτός οτι είναι χρονοβόρο αυτό το βγάλε βάλε ειναι μαρτύριο...ριχτάρι με 2 πιτσιρίκια δεν κάθεται ούτε για πλάκα και τώρα η ξυποληταρία πάει και έρχεται....βρήκα σήμερα ενα site και πριν μισή ώρα πήρα και μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο που με είπε οτι δεν κάνουν καλύμματα γωνίας αλλά σαν εξυπηρέτηση ΙΣΩΣ μπορούσανε βλέποντας το πρώτα(για να πάρουν τα μέτρα)..Δεν είμαι Αθήνα όμως και έτσι εγω τουλάχιστον το ξεχνάω....θα σου στείλω με πμ το site μην θεωρηθεί διαφήμιση..

 

υπάρχει κατι ρε κορίτσια εδω αντίστοιχα..???είχα ρωτήσει και μου είπανε γύρω στα 600 ευρώ ...600 ευρω :shock::shock::shock::shock: πάω παίρνω καινούργιο σαλόνι...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα, εχω εναν καναπε γωνια κ ενα ζουζουνι 20 μηνων τι να βαλω στον καναπε ετσι ωστε να μην λερωνεται κ να μη γλιστραει πολυ. το χειμωνα με βολεψαν πολυ κατι φλισ κουβερτουλεσ γιατι δεν γλιστρουσαν ευκολα οπως τα παλια μου ριχταρια, τωρα ομως τι να κανω; προσωρινα εχω βαλλει μονο στο κατω μεροσ σεντονια αλλα δεν ειναι βολικα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το προηγούμενο καλοκαίρι κάτι ριχτάρια καλοκαιρινά από τα sprider σε φουξια και λαχανί.Πήρα 2 κομμάτια από το κάθε χρώμα είχε σε 3 μεγέθη...Με βόλεψαν πολύ δεν ξέρω αν υπάρχουν φέτος.(και γω γωνιακό καναπέ έχω)

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ναι υπαρχουν καλοκαιρινα και χειμωνιατικα.τα χειμωνιατικα ειναι πιο χοντρα δε ξερω πως λεγετε το υφασμα.τα καλοκαιρινα εχει διαφορα. απο υφασμα σαν λινο μεχρι κατι πικε. εγω εχω και καλα καλοκαιρινα αλλα εχουν πανω κατι σαν σχεδια το οποιο ειναι απο το αλλο το υφασμα το χειμωνιατικο. αποτελεσμα.? δεν τα εχω αυτες τις μερες γιατι ζεσταινομαστε οταν καθομαστε. επισης καλο ειναι να τα παρεις απο καλα καταστηματα και οχι πχ μεγαλα σουπερ.. εγω εχω προτιμησηστο μαγαζι ''ριχταρι''. εχει οικονομικα αν ψαξεις. τωρα επισης ειναι καλη εποχη να παρεις τα καλοκαιρινα σου για του χρονου επειδη βγαζουν καλες προσφορες στα καλοκαιρινα για να ξεκινησουν να φερνουν τα χειμερινα. το ιδιο και γιατα χειμωνιατικα. θατα παρεις πριν το καλοκαιρι... τελος εγω προσωπικα βαριεμαι να βλεπω τα ιδιο ολο το χρονο. θελω να αλλαζω τουλαχιστον στις 2 βασικες εποχες.. αλλαζει και η διαθεση.. εξαλλου τα ριχταρια οσο και να κανουν δεν ειναι κατι που το πετας ευκολα. αν τα προσεχεις τα εχεις για πολυ διαστημα οχι μονο για μια σεζον

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φροντίζεις τα ριχτάρια του καναπέ να ταιριάζουν με τις κουρτίνες;εγω δεν έχω πάρει ακόμα τώρα 2 μήνες έχουμε που μένουμε μαζί κι ακόμα ξέρεις εξοπλιζόμαστε ούτε κουρτίνες έχω γι'αυτό ρωτάω.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ε ναι.. φυσικα πρεπει να ταιριαζουν. οχι ναναι ολοιδια χρωματα αλλα να ταιριαζουν σιγουρα. εγω αυτη τι στιγμη πχ εχω σε ουδετερο χρωμα τις κουρτινες. μπεζ με λιγο καφε οποτε μου δινει πολλους εναλακτικους συνδιασμους για ολα τα υπολοιπα. κουρτινες και κανα πετσετακι ταχω σε μπεζ ανοιχτο τωρα. ριχταρια πχ εχω κεραμιδι. αλλα πανε και αλλα χρωματα.. οπως καιναχει παντως θελει ολος ο χωρος να εχει ενα δεσιμο γιανα χαλαρωνει το ματι

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

δε τα πάω και πολύ καλά με τη διασκόμηση...και σαν γνήσια υδροχόος είμαι παντού με ετερόκλητα αντικείμενα!!!!ο καναπές είναι ένα καφεδόγκριζο...ούτε καφέ το λες ούτε γκρί κλασσικό..μια φίλη που το είδε μου πρότεινε πετρολ κουρτίνες και σκεφτόμουν γκριζο-γάλανο για ριχτάρι..πως σου φαίνεται;τα υπόλοιπα έπιπλα είναι ανοιχτό σουιδικό

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχει και αλλους συνδιασμους αλλα νομιζω θα συμφωνησω απολυτα με τη φιλη σου! θα δωσει και μια νοτα δροσιας σε σχεση με το καφε ειτε το γκρι που ειναι πιο ''κυριλε'' χρωματα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ τα φωτα σασ κ σε εμενα εγω εχω πορτοκαλι καναπε με πορτοκαλι μαξιλαρεσ λεω να βαλω μπεζ ριχταρια μια φιλη μου λεει να βαλω μπεζ πορτοκαλι κ λαχανι μαξιλαρια εσεισ τι λετε ? φυσικα θα τα παρω απο το παζαρι εχει εμγαλη ποικιλια σε χρωματα κ σχεδια κ οι τιμεσ τοσυ 25 ευρω του 3θεσιου χιιχιχιχχ;)

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο πλυντηριο στο συντομο προγραμμα(15 λεπτα)και με κρυο νερο!και τον χειμωνα στεγνωτηριο!δεν μου εχουν παθει τιποτα!καλο ειναι παντως να δεις την ετικετα με τις οδηγιες πλυσιματος.τα δικα μου δεν εχουν θεμα με πλυντηριο-στεγνωτηριο.άλλα μπορει να θελουν πλυσιμο στο χερι!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα! Εγω ειχα παρει τα ριχταρια μου απο το παζαρι του Πειραια που ειναι καθε Κυριακη! Πηρα 2 για 3θεσιους επειδη ο καναπες μου ειναι γωνιακος και τα πληρωσα 40ευρω! Μου εχουν βγει παρα πολυ καλα για τα 3 χρονια που τα εχω..τα πλενω,τα απλωνω και κατευθειαν στον καναπε παλι! Ουτε σιδερο ουτε τπτ!:-D

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Υπαρχει κανενα"κολπο' για να μην γλυστρανε τα ριχταρια απο τον καναπε;;εχω βαρεθει να τα βαζω στην θεση τους και συνεχεια να πεφτουν..

 

 

σε αυτην τη φαση ειμαστε εμεις τωρα. Μετα απο 6χρονια που τα εχουμε και εχουμε αγανακτησει δεν παει αλλο. Το θεμα ειναι οτι ο αντρας μου θελει να αγορασουμε φορετα (εγω δεν θελω) ασε που τα προηγουμενα ηταν και ακριβα και τα κλεμε τα λεφτα και ειδικα με τον μικρο τωρα που τα ριχνει με ευκολια....

υπαρχει κολπο τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία πήρα κάποια τώρα τελευταία που είναι το υφασμα σαν χοντρή γάζα.Δεν είναι μαλακό υφασμα γενικά αλλά δεν γλιστράει εύκολα.Επίσης τα πήρα λίγο μεγαλύτερα για να πεφτεί πιο πολύ υφασμα στην πίσω πλευρά του καναπέ.Από τα Planet-home τα είχα πάρει και ήταν σχετικά οικονομικά.

Αν θες να μην αλλάξεις αυτά που έχεις απλά ράψε σε κάποια σημεία τα σχράτσ-σχρούτσ (δεν ξέρω πως λέγονται)

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω το θέμα...

 

ψάχνω να βρω οικονομικά ραφτικά για καλύμματα καναπέ γωνιά. Εχετε κάτι υπόψη σας - για Αθήνα?

 

Για ύφασμα έχω σκοπό να επισκεφτώ καταστηματα στο κέντρο... γνωρίζετε κάποιο συγκεκριμένο με καλές τιμές?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω γωνία και παρήγγειλα χθες αυτά

http://www.laredoute.gr/product-%CE%9A%CE%AC%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%AD-SC%C3%89NARIO.aspx?productID=324163850&documentID=407711&topLevel=9326

τα έχει πάρει καμιά να μας πει εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω γωνία και παρήγγειλα χθες αυτά

http://www.laredoute.gr/product-%CE%9A%CE%AC%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%AD-SC%C3%89NARIO.aspx?productID=324163850&documentID=407711&topLevel=9326

τα έχει πάρει καμιά να μας πει εντυπώσεις?

Αααα πολύ ωραία είναι...Οταν σου έρθουν και τα βάλεις πες μας αν βολευουν.Παντως είναι καλόγουστα!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...