Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω παντως το ξεπερασα εντελως με την ομοιοπαθητικη! οποιοσδηποτε δερματολογος δεν μου εκανε τιποτα....

γεια σου! μπορεισ σε παρακαλω να μου δωσεισ κ εμενα τα στοιχεια του ομοιοπαθητικου σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

ρε παιδια αναφερετε συχνα για αυτον το βοσκό απο τισ σερρες. πως μπορω να τον βρω μενω θεσσαλονικη και ευχαριστως θα πηγαινα για οσο χρειαζόταν στις σέρρες,.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμένα. έχω ψωρίαση 20 χρόνια. σε μικρή ηλικία πέρασα δύσκολα, πλέον όμως το αντιμετωπίζω χαλαρά. για όσου αισθάνονται άσχημα...ξεπεράστε το.άλλοι από το άγχος ή στρές βγάζουν έρπη, εμείς ψωρίαση. τουλάχιστον εμείς δεν το κολλάμε σε άλλους. είμαι πολύ αγχωτικός άνθρωπος και γι αυτό συνέχεια έχω φουντωμένα τα κλασικά σημεία. η ψωρίαση κάνει τον κύκλο του. θα εμφανιστεί όπου μπορείς να φανταστείς και μετά θα μείνει σε στανταρ σημεία. χρησιμοποιούσα χρόνια τη lidex, πλέον έπαθα ανοσία και δεν κάνει δουλειά. βρήκα ένα top δερματολόγο στη νέα σμύρνη και χρησιμοποιώ dovobet και xamiol για το κεφάλι. έχουν κάνει σε εμένα απίστευτη δουλειά. απ όσα έχω μάθει τόσα χρόνια (έχω ψαχτεί αρκετά) αυτό που έμαθα είναι...μακριά από χάπια, εκτός και αν έχεις σε όλο το σώμα. μόλις βλέπεις ήλιο κάτσε από κάτω. μπάνια. λασπόλουτρα όποιοςς μπορεί......μακριά από λακ, πιστολάκι(όχι συχνή χρήση)..!!!και....επειδή έκανα ομοιοπαθητική, ενημερώνω ότι θέλει πολύ σκληρή δουλειά. ο ομοιοπαθητικός σε βοηθάει να αποφύγεις το άγχος(που προκαλέι ψωρίαση)..μέχρι να φτάσεις σε αυτό το στάδιο πρώτα σε βάζει σε διαδικασία μαζί με τη συζήτηση και τα χάπια, να πέσεις τόσο πολύ μέχρι να μάθεις να σηκώνεσαι μόνος σου. μου πήρε ένα χρόνο και τα παράτησα..και για τα λεφτά αλλά κ γιατί είχα φουντώσει πάρα πολύ.

επίσης, καλή διατροφή.

τέλος να αναφέρω ότι: εμφανίστηκε σε εμένα στα 6 μου..τα 12 έφυγε απο τα γόνατα που είχα....στα 15 απο τη μέση μου και ενώ για χρόνια είχα στους αγκώνες, ξαφνικά 2 μέρες πριν το γάμο μου εξαφανίστηκαν... άρα προσοχή στο άγχος και τη διατροφή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα! μπηκα να δω πως πανε και οι άλλοι ξεφλουδιζόμενοι! Πριν ενα μηνα περιπου αρχισα να ελατωνω τον θηλασμο μιας και το βλασταρι μου ειναι 2,5 χρονων ! ετσι ειπα να δω τι κανω με την ψωριαση καθως μετα την γεννα ψιλοφουντωσε αλλα με το μωρο δεν ειχα χρονο ουτε για κ@τουρημ@ οποτε την αγνοησα κανονικα . Φουντωνε αυτη , την εγραφα εγω ...μια ομορφια δηλαδη , βολευομουνα και με λιγη προδερμ και μεχρι εκει . Δεν ειδα καμια φοβερη βελτιωση οπώς ελεγε σε ενα ποστ μια κοπελα που θεραπευτηκε με την αυθυποβολη! Αν ειναι να αυθυποβληθω οτι ειμαι ζαμπλουτη και δεν εχω αγχος γαι το αυριο του παιδιου μου μπας και γινει κατι βρε αδερφέ!

Μια αλλη κοπελα ειχε κανει μια θεραπεια απο εναν πρακτικο στις Σερρες και ειχε δωσει το τηλ. της ! Ε, δεν ειχα τιποτα να χασω και πηρα . Μια χαρα κοπέλα είναι τωρα και εγκυος και εχει κανει και ενα σωρο εξετασεις μηπως επηρεαστει τιποτα , και ειναι καθαρη όπως και πολλοι αλλοι .

Ετσι ξεκίνησα πριν 15 μερες η πρωτη φορα και χθες η δευτερη . Καποια μικρα στο μπουτι εξαφανιστηκαν ουτε καν που ήταν δεν διακρινεται !Στους αγκώνες ηταν απειροελαχιστο αλλα και εκει καλυτερα . Στο κεφάλι , αυτια , γόνατα , λιγο γάμπα μειωθηκε περιπου 25% . Στην κοιλια εβγαλα λίγα ακομα και μου είπε ο πρακτικος οτι στην αρχη θα ξεσπασει οσα θα εβγαιναν αργοτερα και να μην αγχωνομαι . Μου είπε οτι κανει ζημια το ξυραφι , το χλώριο του νερού , το χοιρινο και το να τα πειραζουμε . Το ξυραφι το εκοψα -σαν τον Οδυσσεα Ανδρουτσο εγινα.. - , για το χλώριο είχα στην βρυση της κουζινας φίλτρο αλλα έβαλα και στο τηλεφωνο του ντουζ ένα που μου κοστησε 50 ευρω και καθε 6 μηνες θέλει αλλαγμα τα αλλα δυο τα εκοψα. Επέμεινε να κάνω μπάνιο και να λουζομαι με πρασινο σαπούνι . Παρειγγειλα και εγω απο κάποιο σαιτ λευκο σαπουνι ελαιολαδου με αρωμα βανιλια και όντως πολυ καλυτερο απο σαμπουαν - αφρολουτρα ! αν ήταν και υγρο θα ηταν τελειο! Ο κυριος ειναι ο γαμπρος του παππου απο Σερρεσ και ερχεται Αθηνα ανα 15 μερες ! Επομενη εφαρμογη 14 Δεκεμβρη ...ελπιζω με λιγη βελτιωση ακομα...

να σκεφτειτε οτι βλεπω φυστικι αραπικο και το συμπονω πια το ταλαιπωρο...

age.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους. προσφατα ανακαλυψα αυτο το site και το θεωρησα καλο να κανω εγγραφη για να ενημερωσω ολα τα ατομα που πασχουν απο την παθηση της ψωριασης, οπως και εγω, πως εχει βγει ενα καινουργιο σχετικα χαπι με την ονομασια dermylex το οποιο στηριζεται σε φυτικα προιοντα και δεν εχει παρενεργειες. το συγκεκριμενο χαπι μου το συστησε μια φιλη μου απο θεσσαλονικη που της το εδωσε δερματολογος και μου ειπε οτι εχει αποτελεσμα. η δικη μου δερματολογος δεν το ηξερε καθολου. θα ηθελα να μαθω αν εχετε εσεις καποια ενημερωση περι του θεματος και αν υπαρχει κατι αλλο ως θεραπεια που προτεινετε εκτος αλοιφων.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα ψωριαση μια ζωη απο μικρη,ειχα μονιμοσ στο κεφαλι,εβγαζα συνεχεια στην κοιλια κατω απο τα χερια κ σε διαφορα σημεια.ελπιζω το μωρο μου να μην εχει.εγω αυτο που εχω να σας πω οτι απο τοτε που εγινα πιο χαλαρη και τα εγραψα λιγο στα αυτα μου,λοιπον η ψωριαση εξαφανιστηκε και δεν εχω βγαλει εδω και χρονια.παλια ηταν και πιο σπανια κ περιττο να σας πω πως με κοιτουσαν σαν καημενο και νομιζαν οτι εινια κ κολλητικη πραγμα που δεν ειναι.τεσπα ευχομαι σ ολεσ να εξαγανιστει οπωσ εμενα κ να μην την ξαναδω κ εγω στα ματια μου!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας! ειμαι 30 ετων κι απο τα 12 μου εχω ψωριαση στο τριχωτο της κεφαλης.στα χρονια αυτα εχω κανει απειρες θεραπειες κι εχω αντιμετωπισει τεραστιο ψυχολογικο κοστος. τα τελευταια χρονια ειχα βγαλει κ στην πλατη μου και το αντιμετωπισα με dovobet. εκανα 14 μερες θεραπεια κ εξαφανιστηκε για ενα χρονο. υστερα ξαναβγηκε, επανελαβα τη θεραπεια κ εξαφανιστηκε παλι. ομως στο κεφαλι δεν επιτρεπεται αυτη η κρεμα. στο κεφαλι μου εδω κ 10 χρονια βαζω μια φτιαχτη κρεμα που αποτελειται απο elocon & butavate. εχει απιστευτο αποτελεσμα αλλα οχι μονιμο. βεβαια απο τοτε που αρχισα να τη χρησιμοποιω το προβλημα μου ηταν πολυ ηπιο κ σταματησα να στεναχωριεμαι. τα λεπια φευγουν τελειως κ απο κατω το δερμα παραμενει εντελως υγιες για πολλες μερες-ισως κ για 1 μηνα. το προβλημα μου ειναι οτι τωρα ειμαι εγκυος και αυτα τα φαρμακα απαγορευονται. υποφερω απο την ψωριαση στο κεφαλι μου κ δεν ξερω πως να την αντιμετωπισω. μπορει καποιος-α να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαίρετε και από εμένα.

 

Πρώτη φορά στο forum και εγώ, αφού το ανακάλυψα χθες και ήδη με έχει βοηθήσει ώστε να δω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του προβλήματος.

 

Εγώ έχω ψωρίαση κυρίως στο κεφάλι, και στο πρόσωπο. Εμφανίστηκε μετά από μία μετάθεση στον στρατό,πριν 2,5 χρόνια, αφού το στρες ήταν απίστευτο και την 1η βδομάδα είχα κοιμηθεί συνολικά 6 - 10 ώρες.

 

Αρχικά, δεν είχα ιδέα τι είναι, ο γιατρός μου είπε ότι είναι κάποια δερματίτιδα με σμήγματα και μου έδωσε elocon. Έβαζα αρκετές ποσότητες στο κεφάλι. Μου έφυγε αλλά μετά αφού σταμάτησα να βάζω εμφανίστηκε πάλι.

 

2ος γιατρός μου λέει όντως ότι είναι ψωρίαση και μου έδωσε propiosalic και ένα φτιαχτό διάλυμα για το πρόσωπο. Όλα καλά όταν τα έβαζα κάθε μέρα αλλά πάντα ξαναέβγαινε όταν σταματούσα (σταδιακά για να μην υποτροπιάσει).

 

Τελικά μου είπε ότι έχει βγει ένα καινούριο φάρμακο για το κεφάλι, το xamiol. Από τότε έως σήμερα βάζω xamiol. Δουλεύει καλά, αλλά σε μένα άμα το αφήσω 2 - 3 μέρες χωρίς να βάλω ξαναβγαίνει. Το ίδιο και στο πρόσωπο.

 

Τώρα έχω αρχίσει να ανησυχώ, γιατί κάνω χρήση για 2,5 χρόνια χωρίς να σταματήσω να βάζω πάνω από 3-4 μέρες (αφού εμφανίζονται συνέχεια), για τις συνέπειες. Διαβάζω για καταρράκτες, λέπτυνση δέρματος στο κεφάλι και πρόσωπο κλπ. και με αγχώνει ακόμα παραπάνω. Αυτές τις μέρες μου έχει τελειώσει και το xamiol (το οποίο αν δεν το γράψεις κάνει 55?) και βάζω πάλι λίγο propiosalic που μου έχει μείνει.

 

Αυτά μέχρι στιγμής. Τώρα είμαι σε δίλημμα να ξαναπάω σε γιατρό; Θα μου δώσει χάπια μάλλον ή κανα άλλο διάλυμα.

 

Αν έχει κανείς καμία ιδέα ευπρόσδεκτη :)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα την απάντηση για την αντιμετώπιση της ψωρίασης (οχι φάρμακα-ιατροί) με την χρήση λινέλαιου (προσωπική εμπειρία) αλλά διεγράφει από την διεύθυνση της παρούσης ιστοσελίδας ??? οποιος /α θελήσει το πλήρες ιστορικό μου φωτό και οτι άλλο στο mail edit admin

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ξέχασα να πω οτι κι εγώ κάνω τη θεραπεία με το φάρμακο του παππού από τις Σέρρες, πλεον έρχεται και Αθήνα και Θεσσαλονίκη.Γι'αυτό σταμάτησα και να γράφω εδώ, καθότι σταμάτησα να χρησιμοποιώ οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, ούτε αλοιφές , ούτε λοσιόν ούτε τίποτα.

 

Τώρα μου έμειναν μόνο μερικά σημάδια στο πρόσωπο , στο σώμα έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τελείως και είχα παντού.Για 'μένα προσωπικά είναι το απόλυτο θαύμα, θεωρώ λίγο πολύ πως αυτός ο άνθρωπος μου έσωσε τη ζωή, γιατί εδώ και μήνες δεν έχω βγάλει ούτε ένα νεό σημάδι και όλα τα σημάδια που έφυγαν δεν ξαναβγήκαν.Έχω ξεχάσει το θέμα ψωρίαση και συνεχίζω τη θεραπεία για όσα σημάδια μου έμειναν ακόμα.

 

Αυτό το φάρμακο του παππού είναι ένα πράγμα που καίει ελαφρά και χρησιμοποείται εδώ και 25 χρόνια τουλάχιστον χωρίς παρενέργειες.Η θεραπεία γίνεται κάθε 15 μέρες μέχρι να φύγει και το τελευταίο σημαδάκι.Στο ''group'' των ανθρώπων που κάνουμε τη θεραπεία..οι παλαιότεροι έχουν να εμφανίσουν ψωρίαση 2 χρόνια.

 

Αισθάνομαι πως πρέπει να ενημερώσω και εσάς, γιατί εγώ μαζί με πάρα πολλά άτομα βρήκαμε την ίαση.'Οπως ενημέρωσαν εμένα τα παιδιά , νομίζω οτι οφείλω να κάνω το ίδιο.

Δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανένα, δεν είναι ο λόγος αυτός του post έτσι κι αλλιώς.

Μπορεί για 'μένα να είναι η απόλυτη θεραπεία, για εσάς να είναι μια δοκιμή.Νομίζω όμως οτι αξίζει τον κόπο.Εμείς μαζευόμαστε κάθε 15 μέρες και γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

 

'Οποιος και όποτε θελήσει μπορεί να έρθει και να δει με τα ίδια του μάτια την πορεία της ψωρίασης όλων μας.Γιατί πραγματικά αν δε δεις , δεν πιστεύεις.

 

Το e-mail μου : [email protected] και το group στο facebook : http://www.facebook.com/group.php?gid=131609186870119&ref=ts

Καλημέρα,

 

η γυναίκα μου υποφέρει εδώ και μερικά χρόνια από ψωρίαση, ειδικά στην περιοχή του τριχωτού της κεφαλής και τους αγκώνες. Διαβάζοντας το post σου για τον παππού από τις Σέρρες ήθελα να σε ρωτήσω μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας μέσω pm.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες μου και φίλοι:)Θα ήθελα να πω την προσωπική μου εμπειρία με την ψωρίαση.Μου παρουσιάστηκε στους πρώτους μήνες της γέννησης μου απο κάποιο σύγκαμα απο την πάνα.Να ξέρετε οτι η ψωρίαση εμφανίζεται πολλές φορές σε σημεία τραυματισμου.Γύρω στα 7-8 μου είχα έναν τραυματισμό.Έπεσα απο το ποδήλατο και χτύπησα αρκετά στο δεξί γόνατο.Εκεί μετα απο λίγο καιρό παρουσιάστηκε ψωρίαση.Η μητερα μου απο την πρώτη εμφάνιση της ψωρίασης όργωσε όλλους τους δερματολόγους,πήγαμε και σε ομοιοπαθητικό μας έδωσε μια διατροφή θυμάμαι.Όχι αυγο,ψάρι,Καφείνη,γαλακτοκωμικά,κρέας και αλλα..Έκανα διατροφή χωρίς καποιο αποτέλεσμα..Οι κρέμες που έπερνα κατα καιρούς βοηθούσαν την κατάσταση για την ακρίβεια έφευγε τελείως αλλα όλα αυτά μέχρι να τα σταματήσω..Σε κάποια φάση εμφάνισα στους αγκώνες(Κάπου στο Γυμνάσιο).Γύρω στα 16 μου με είδε ένας οικογενιακός φίλος γιατρός δερματολόγος και μου σύστισε την butavate και την propiosalic.Μου είπε να τις βάζω και τις δυο για 10 μερες όσες φορές την ημέρα μπορώ.Παιδιά σώθηκα.Οι κρεμές αποδείχθηκαν θαυματουργές.Απο τότε έχω καθαρίσει στο γόνατο.Εδώ και 7 χρόνια δηλαδή!Φανταστείται οτι είμαι κοπέλα και δεν φορούσα ποτέ φούστα και γενικά είχα κόμπλεξ και στην παράλια που όλα τα παιδιά με ρωτούσαν "Τι είναι αυτο" Τους εξηγούσα.."Ειναι κολλητικό??","Αχ κρίμα"..Φρίκη ήθελα να ανοίξει η γή να με καταπιέι..Στον γλουτό παραμένει αλλά τώρα κάνω πάλι θεραπέια με τις ίδιες κρέμες.Είναι δύσκολο σημείο γιατί τρίβεται απο τα παντελόνια και τα εσώρουχα και δεν "κάθεται" η κρέμα..Μακάρι να βοηθήσω κάποιους γιατί είναι ψυχοφθόρο και το ξέρω καλα..Οποιαδήποτε ερώτηση πολυ ευχαρίστως να την απαντήσω!Μακάρι να κάνει και σε εσάς δουλειά.Ελπίζω να βοήθησα..Καλη συνέχεια και μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε..Πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα σας..!!!Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Πάσχω κι εγώ απο την ασθένεια της ψωριάσεως και έχω ξεκινήσει να κάνω συνεδρίες με τον βοσκό απο την Σέρρες. Πραγματικά το υγρό αυτό καίει πάρα πολύ. Έχω κάνει 2 συνεδρίες μέχρι στιγμής. Η αλήθεια είναι ότι έχω φουντώσει σε ολο μου το σώμα γιατι έπερνα χάπια Neoral Sandinum με ότι συνεπάγεται αυτό και τώρα είμαι σε φρικτή φάση. Διαβάζοντας στο φόρουμ την εμπειρία σου πήρα θάρρος. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικα με την θεραπεία του βοσκού. και θα ήθελα να δώ και φωτό. αν εχεις email μπορείς να μου το στείλεις να μιλήσουμε.

Σε ευχαριστώ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑς

μολις ειδα την συγκεκριμενη δημοσιευση γραφτηκα στο φορουμ. εχοντας ιδια εμπειρια για το θεμα και επειδη καποτε ο τυπος με θεραπευσε για καμμια 15-20 χρονια .(πηγα ξανα πριν κανα χρονο αλλα δεν μπορεσα ν ακολουθησω κανονικα την θεραπεια και δεν εχω την απαιτουμενη βελτιωση ).

ισως την πρωτη φορα να θεραπευτηκα με την δυναμη της πιστης δεν ξερω ....

το θεμα ειναι οτι γνωρισα ατομο τελευταια που ειχε δοκιμασει τις πιο εξτριμ θεραπειες (ενεσεις) και τελικα ειδε βελτιωση στο γιδοβοσκο( εχω και καποιες φωτο μετην βελτιωση του στο 8μηνο).στη διαθεση σας

περισσοτερα εχω γραψει στο φορουμ του (disable.gr) για οποιον ενδιαφερεται και σιγουρα ολοι σας ενδιαφερεστε.

για να μην μακρηγορω εχω γραψει σε 2 σκελη εκει ολη την ιστορια μου.

πρωτα στο (ψωριαση¨εσεις πως την αντιμετωπιζετε) και μετα στο σκετο(ψωριαση).

το μαιλ μου υπαρχει στη διαθεση του καθενος σας

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλεφωνο του έχω ξεκινήσει κι εγώ.

ρε παιδια αναφερετε συχνα για αυτον το βοσκό απο τισ σερρες. πως μπορω να τον βρω μενω θεσσαλονικη και ευχαριστως θα πηγαινα για οσο χρειαζόταν στις σέρρες,.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους. δεν θα σας ζαλίσω με λεπτομέριες γιατί αν ξεκινήσω δεν θα τελειώσω ποτέ! εχω ψωρίαση απο τα 8-9 μου χρονια και τώρα είμαι 22. Νομίζω πως η δικιά μου ονομάζεται ερυθροδερμικη και όταν γίνεται η έξαρση η κατάστασή μου είναι τραγική, στο κρεβάτι για μήνες! έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Στα πορόγια Σερρών που αναφέρατε πήγαινα όταν μου παρουσιάστηκε, για σχεδόν 2 χρόνια. Μετά ξεκίνησα αλοιφές, χάπια κ ενέσεις τα οποία απλά κρατούσαν το προβλημα σε ένα σταθερό σημείο. αυτό που πιστεύω πως με βοηθησε αρκετά είναι ο βιοσυντονισμός. Με σήκωσε κυριολεκτικά από το κρεβάτι αν φανταστείτε πως 3 φορές στην ζωή μου καλύφθηκε το σώμα μου 100%. Την 2η το αντιμετώπισα αρχικά με βιοσυντονισμό χάπια κ ενέσεις και την τελευταία που με έκλεισε στο σπίτι απο τέλη δεκεμβρίου με βιοσυντονισμό και μια αντιβίωση στο τέλος της θεραπείας για να κλείσουν οι φλεγμονές. Κάποια σημάδια που μου μένουν πάντα μετά την έξαρση η παρουσιάζονται που και που χωρίς αιτία τα αντιμετωπίζω με σολάριουμ όλο το χειμώνα και το καλοκαίρι ήλιο και θάλασσα! Τέλος να πω πως ναι, σίγουρα η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν είναι η ψυχολογία η αιτία του προβλήματος, αντιθέτως το πρόβλημα είναι η αιτία της κακής ψυχολογίας μας.. κάτι που δεν καταλαβαίνει κανένας παρά μόνο όποιος έχει το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλους. δεν θα σας ζαλίσω με λεπτομέριες γιατί αν ξεκινήσω δεν θα τελειώσω ποτέ! εχω ψωρίαση απο τα 8-9 μου χρονια και τώρα είμαι 22. Νομίζω πως η δικιά μου ονομάζεται ερυθροδερμικη και όταν γίνεται η έξαρση η κατάστασή μου είναι τραγική, στο κρεβάτι για μήνες! έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Στα πορόγια Σερρών που αναφέρατε πήγαινα όταν μου παρουσιάστηκε, για σχεδόν 2 χρόνια. Μετά ξεκίνησα αλοιφές, χάπια κ ενέσεις τα οποία απλά κρατούσαν το προβλημα σε ένα σταθερό σημείο. αυτό που πιστεύω πως με βοηθησε αρκετά είναι ο βιοσυντονισμός. Με σήκωσε κυριολεκτικά από το κρεβάτι αν φανταστείτε πως 3 φορές στην ζωή μου καλύφθηκε το σώμα μου 100%. Την 2η το αντιμετώπισα αρχικά με βιοσυντονισμό χάπια κ ενέσεις και την τελευταία που με έκλεισε στο σπίτι απο τέλη δεκεμβρίου με βιοσυντονισμό και μια αντιβίωση στο τέλος της θεραπείας για να κλείσουν οι φλεγμονές. Κάποια σημάδια που μου μένουν πάντα μετά την έξαρση η παρουσιάζονται που και που χωρίς αιτία τα αντιμετωπίζω με σολάριουμ όλο το χειμώνα και το καλοκαίρι ήλιο και θάλασσα! Τέλος να πω πως ναι, σίγουρα η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν είναι η ψυχολογία η αιτία του προβλήματος, αντιθέτως το πρόβλημα είναι η αιτία της κακής ψυχολογίας μας.. κάτι που δεν καταλαβαίνει κανένας παρά μόνο όποιος έχει το πρόβλημα..

 

Θα ήθελες να μας μιλήσεις λίγο για το τι είναι ο βιοσυντονισμός και πώς σε βοήθησε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά μια νέα και εναλλακτική θεραπεία. Πρώτη φορά έκανα το 2009. Εκτός της δερματοπάθειας είχα δυσανεξία σε διάφορες τροφές τις οποίες μετά απο κάποιες συνεδρίες που έκανα, δέχεται πλέον φυσιολογικά ο οργανισμός μου. Όταν είμαι σε έξαρση πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό μου, νιώθω εξαντλημένη με μηδέν διάθεση. Η θεραπέια που κάνω λοιπόν, στην ουσία ενισχύει το ανοσοποιητικό μου. Οπως εγραψα και πριν, η ψωρίαση με έχει κλείσει στο σπίτι 3 φορές, σε άθλια κατάσταση να μην μπορώ να αυτοεξυπηρετηθώ. Την 1η όταν ήμουν 8-9 με κράτησε μέσα για περίπου 2 χρόνια. Την 2η στα 18 μου οπου ξεκίνησα την θεραπεία βιοανάδρασης, λιγότερο απο 6 μήνες. Και την τελευταία απο τέλη δεκεμβρίου μέχρι σήμερα που είμαι σχεδόν καθαρή. Σε αυτή την θεραπεία χρησιμοποιούν 2 ράβδους (ηλεκτρόδια χεριών). ξέρουμε πως ο κάθε οργανισμός έχει το δικό του φάσμα συχνοτήτων το οποίο είναι διαφορετικό όταν είμαστε υγιείς κ διαφορετικό όταν είμαστε άρρωστοι. Αυτή η ειδική συσκευή λαμβάνει το ηλεκτρομαγνητικό σήμα του σώματος μας και το ''φιλτράρει''. Σαν να συντονίζει τον οργανισμό μας δηλαδή. Δεν ξέρω αν καθαρίζω εντελώς γιατί απλά κάνει τον κύκλο της κ φεύγει, βλέπω όμως πως με αυτή τη θεραπεία το περνάω πιο ανώδυνα κ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες μου και φίλοι:)Θα ήθελα να πω την προσωπική μου εμπειρία με την ψωρίαση.Μου παρουσιάστηκε στους πρώτους μήνες της γέννησης μου απο κάποιο σύγκαμα απο την πάνα.Να ξέρετε οτι η ψωρίαση εμφανίζεται πολλές φορές σε σημεία τραυματισμου.Γύρω στα 7-8 μου είχα έναν τραυματισμό.Έπεσα απο το ποδήλατο και χτύπησα αρκετά στο δεξί γόνατο.Εκεί μετα απο λίγο καιρό παρουσιάστηκε ψωρίαση.Η μητερα μου απο την πρώτη εμφάνιση της ψωρίασης όργωσε όλλους τους δερματολόγους,πήγαμε και σε ομοιοπαθητικό μας έδωσε μια διατροφή θυμάμαι.Όχι αυγο,ψάρι,Καφείνη,γαλακτοκωμικά,κρέας και αλλα..Έκανα διατροφή χωρίς καποιο αποτέλεσμα..Οι κρέμες που έπερνα κατα καιρούς βοηθούσαν την κατάσταση για την ακρίβεια έφευγε τελείως αλλα όλα αυτά μέχρι να τα σταματήσω..Σε κάποια φάση εμφάνισα στους αγκώνες(Κάπου στο Γυμνάσιο).Γύρω στα 16 μου με είδε ένας οικογενιακός φίλος γιατρός δερματολόγος και μου σύστισε την butavate και την propiosalic.Μου είπε να τις βάζω και τις δυο για 10 μερες όσες φορές την ημέρα μπορώ.Παιδιά σώθηκα.Οι κρεμές αποδείχθηκαν θαυματουργές.Απο τότε έχω καθαρίσει στο γόνατο.Εδώ και 7 χρόνια δηλαδή!Φανταστείται οτι είμαι κοπέλα και δεν φορούσα ποτέ φούστα και γενικά είχα κόμπλεξ και στην παράλια που όλα τα παιδιά με ρωτούσαν "Τι είναι αυτο" Τους εξηγούσα.."Ειναι κολλητικό??","Αχ κρίμα"..Φρίκη ήθελα να ανοίξει η γή να με καταπιέι..Στον γλουτό παραμένει αλλά τώρα κάνω πάλι θεραπέια με τις ίδιες κρέμες.Είναι δύσκολο σημείο γιατί τρίβεται απο τα παντελόνια και τα εσώρουχα και δεν "κάθεται" η κρέμα..Μακάρι να βοηθήσω κάποιους γιατί είναι ψυχοφθόρο και το ξέρω καλα..Οποιαδήποτε ερώτηση πολυ ευχαρίστως να την απαντήσω!Μακάρι να κάνει και σε εσάς δουλειά.Ελπίζω να βοήθησα..Καλη συνέχεια και μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε..Πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα σας..!!!Φιλιά.

 

Καλησπερα κι απο μενα. Ειμαι 35 και πριν 4 μηνες (7 μηνες μετα που γεννησα) μου διαγνωσαν για πρωτη φορα σταγονοειδη ψωριαση. Πηγα στο γιατρο γιατι ειχα πολλα σημαδια σε ποδια και λιγα σε χερια και κορμο. Μου εδωσε ενα μιγμα που μεσα περιειχε και την butavate. Εκανα τη θεραπεια και τα σημαδια οντως εφυγαν. Μεχρι τωρα και για πολλα χρονια ηξερα οτι ειχα σμηγματοροικη δερματιτιδα στο τριχωτο κεφαλης, στερνο και στο τριγωνο του προσωπου, οποτε εβαζα σταγονες υγρου propiosalic(στο τριχωτο) και αλοιφες dactodor kai travocort νομιζω στο δερμα. Επειδη αναφερεις κι εσυ τις ιδιες κρεμες, τι μορφη ψωριασης εχεις? Εχω αγχωθει πολυ με το θεμα! Δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να το αντιμετωπισω σωστα. Πχ τωρα που μιλαμε εχω παλι λιγα μονο σημαδια στα ποδια. Να βαζω πανω σ'αυτα το μιγμα? Ή μηπως ετσι δυναμωνω την ασθενεια και την κανω πιο ανθεκτικη στο φαρμακο? Οι γιατροι εδω δεν ειναι απ'οτι καταλαβαινω ειδικευμενοι στην ασθενεια, οποτε μου απαντανε πολυ στο περιπου. Θ'ανεβω Αθηνα για το λογο αυτο. Ξερετε καποιο καλο δερματολογο ειδικευμενο στην ψωριαση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Ειμαι 35 και πριν 4 μηνες (7 μηνες μετα που γεννησα) μου διαγνωσαν για πρωτη φορα σταγονοειδη ψωριαση. Πηγα στο γιατρο γιατι ειχα πολλα σημαδια σε ποδια και λιγα σε χερια και κορμο. Μου εδωσε ενα μιγμα που μεσα περιειχε και την butavate. Εκανα τη θεραπεια και τα σημαδια οντως εφυγαν. Μεχρι τωρα και για πολλα χρονια ηξερα οτι ειχα σμηγματοροικη δερματιτιδα στο τριχωτο κεφαλης, στερνο και στο τριγωνο του προσωπου, οποτε εβαζα σταγονες υγρου propiosalic(στο τριχωτο) και αλοιφες dactodor kai travocort νομιζω στο δερμα. Επειδη αναφερεις κι εσυ τις ιδιες κρεμες, τι μορφη ψωριασης εχεις? Εχω αγχωθει πολυ με το θεμα! Δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να το αντιμετωπισω σωστα. Πχ τωρα που μιλαμε εχω παλι λιγα μονο σημαδια στα ποδια. Να βαζω πανω σ'αυτα το μιγμα? Ή μηπως ετσι δυναμωνω την ασθενεια και την κανω πιο ανθεκτικη στο φαρμακο? Οι γιατροι εδω δεν ειναι απ'οτι καταλαβαινω ειδικευμενοι στην ασθενεια, οποτε μου απαντανε πολυ στο περιπου. Θ'ανεβω Αθηνα για το λογο αυτο. Ξερετε καποιο καλο δερματολογο ειδικευμενο στην ψωριαση?

 

Δεν μπορω να σε βοηθησω στις αποριες που εχεις, αλλα εχω να σου πω οτι εμφανιση και εγω σταγονοειδη ψωριαση πρωτη φορα περσυ τον Ιουλιο, στα 35 μου, εννια μηνες μετα την γεννηση του πρωτου μου παιδιου. Αρχικα ηταν λιγα τα σημαδια και με μια αλοιφη τα καταπολεμησα. Τωρα απο τον Φεβρουαριο τα ποδια μου ειναι σε αθλια κατασταση και βγαζω και μικρα σημαδια σε ολο το σωμα. Βαζω κατι αλοιφες εδω και ενα μηνα περιπου που εκοψα τον θηλασμο αλλα η βελτιωση που βλεπω ειναι ελαχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σε βοηθησω στις αποριες που εχεις, αλλα εχω να σου πω οτι εμφανιση και εγω σταγονοειδη ψωριαση πρωτη φορα περσυ τον Ιουλιο, στα 35 μου, εννια μηνες μετα την γεννηση του πρωτου μου παιδιου. Αρχικα ηταν λιγα τα σημαδια και με μια αλοιφη τα καταπολεμησα. Τωρα απο τον Φεβρουαριο τα ποδια μου ειναι σε αθλια κατασταση και βγαζω και μικρα σημαδια σε ολο το σωμα. Βαζω κατι αλοιφες εδω και ενα μηνα περιπου που εκοψα τον θηλασμο αλλα η βελτιωση που βλεπω ειναι ελαχιστη.

 

Πωπω! Ακριβως ιδια περιπτωση!! Τι αλοιφη εβαζες θυμασαι? Κι οταν την εβαλες τον Ιουλη πρωτη φορα, εφυγαν τελειως? Για ποσο καιρο εβαζες και για ποσο εμεινες καθαρη? Εννοω, αυτους τους 7 μηνες που μεσολαβησαν απο τον Ιουλη μεχρι Φλεβαρη ειχε εξαφανιστει η ασθενεια? Κ ξαφνικα καποια στιγμη το Φλεβαρη ξαναφουντωσες?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω! Ακριβως ιδια περιπτωση!! Τι αλοιφη εβαζες θυμασαι? Κι οταν την εβαλες τον Ιουλη πρωτη φορα, εφυγαν τελειως? Για ποσο καιρο εβαζες και για ποσο εμεινες καθαρη? Εννοω, αυτους τους 7 μηνες που μεσολαβησαν απο τον Ιουλη μεχρι Φλεβαρη ειχε εξαφανιστει η ασθενεια? Κ ξαφνικα καποια στιγμη το Φλεβαρη ξαναφουντωσες?

 

Τον Ιουλιο παρουσιαστηκε το προβλημα αλλα στο δερματολογο πηγα για πρωτη φορα το Σεπτεμβριο. Ηταν μια φτιαχτη που ειχε μεσα advantan (κορτιζονη) και ενα γαλακτωμα βρωμης (avenno). Την εβαλα για κανενα μηνα περιπου ή και λιγο παραπανω, τοτε εξαφανιστηκαν τα σημαδια, αλλα ηταν μικρα ακομη σαν τσιμπηματα κουνουπιων. Απο τον Ιανουαριο αρχισαν να ξαναεμφανιζονται και τωρα ειναι σε κακο χαλι τα ποδια μου. Τωρα χρησιμοποιω παλι φτιαχτες κρεμες εδω και ενα μηνα αλλα βλεπω ελαχιστη βελτιωση. Για αυτο το λογο εκοψα και τον θηλασμο για να μπορω να βαζω ολες αυτες τις βλακειες στο σωμα μου. Στην αρχη στεναχωριομουν πολυ με τα σημαδια που ειχα στα ποδια, τωρα παρακαλαω να μεινω μονο με αυτα και να μην προχωρησει σε ολο το σωμα.:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες

 

Είδα τυχαία το site και είπα να πω την αποψή μου. Είμαι 35 και από μικρός θυμάμαι στα γόνατα (στις επιγονατίδες όχι από πίσω) και στους αγκώνες (όχι στο εσωτερικό) να έχω μια ''ξηροδερμία''. Η αλήθεια είναι πως δεν έδωσα σημασία-δεν με πολυενοχλούσε, δεν πολυφαινόταν. Τα καλοκαίρια δεν θυμάμαι να τα είχα-ίσως φεύγαν λόγω του ήλιου και του καιρού. Να μην τα πολυλογώ πριν λίγο καιρό έβγαλα μια έντονη κοκινίλα στον αριστερό αγκώνα (και στα υπόλοιπα άκρα έχω αλλά όχι τόσο έντονα), στην αρχή έβαλα fucidin (δεν έκανε κάτι) μετά celestoderm (το ίδιο) ώσπου χθες (σσ. 30/3/2012) πήγα σε δερματολόγο..Μου είπε πως είναι μικρής μορφής ψωρίαση (!) η οποία και μεγεθύνεται λόγω στρεςς (που πάντα είχα και μάλλον θα χω - είναι θέμα οργανισμού). Μου έγραψε DOVOBET ΤΖΕΛ (1 φορά/μέρα για 30 μέρες) + bepanthol (3 φορές/εβδομάδα όταν νοιώθω εγώ πως είναι ξηρή η περιοχή).

 

Χθές έβαλα 1η μέρα dovobet gel και η αλήθεια ειναι πως δεν έχω δει διαφορά (είχα την εντύπωση πως θα έβλεπα γι αυτό..). Ξέρετε (αν κάποιος απο σας την έχει χρησιμοποιήσει) μετά από πόσες μέρες αρχίζετε να χετε ορατά αποτελέσματα?

 

('έχω και φωτό της περιοχής του αγκώνα αν θέλετε)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Haris,

 

Η Dovobet είναι κρέμα με υληψή περιεκτικότητα σε κορτιζόνη, πράγμα που σημαίνει πώς πρέπει να δεις βελτίωση μέσα σε 2-3 μέρες.Αν τη χρησιμοποιείς καθημερινά σε μια εβδομάδα θα πρέπει να έχει εξαφανιστεί εντελώς το σημάδι.

Συνήθως μέσα σε ένα βράδυ εφαρμογής, φεύγει το λεπι ( η φλούδα ) σε ήπια περίπτωση ψωρίασης όπως η δική σου και τις επόμενες μέρες υποχωρεί και η κοκκινίλα που μένει από κάτω.

 

Να ξέρεις πως αυτές οι κρέμες είναι προσωρινή θεραπεία και δεν πρέπει να τις χρησιμοποιείς μεγαλύτερο διάστημα από όσο σου έχει πει ο γιατρός σου.

Αν δεις οτι η ψωρίαση σου είναι επιθετική και βγαίνουν νέα σημάδια με το χρόνο επειδή όλοι την πατήσαμε με κορτιζονούχες αλοιφές, πήγαινε πάλι στο γιατρό σου και ζήτησε να σου δώσει κάτι άλλο.

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Haris,

 

Η Dovobet είναι κρέμα με υληψή περιεκτικότητα σε κορτιζόνη, πράγμα που σημαίνει πώς πρέπει να δεις βελτίωση μέσα σε 2-3 μέρες.Αν τη χρησιμοποιείς καθημερινά σε μια εβδομάδα θα πρέπει να έχει εξαφανιστεί εντελώς το σημάδι.

Συνήθως μέσα σε ένα βράδυ εφαρμογής, φεύγει το λεπι ( η φλούδα ) σε ήπια περίπτωση ψωρίασης όπως η δική σου και τις επόμενες μέρες υποχωρεί και η κοκκινίλα που μένει από κάτω.

 

Να ξέρεις πως αυτές οι κρέμες είναι προσωρινή θεραπεία και δεν πρέπει να τις χρησιμοποιείς μεγαλύτερο διάστημα από όσο σου έχει πει ο γιατρός σου.

Αν δεις οτι η ψωρίαση σου είναι επιθετική και βγαίνουν νέα σημάδια με το χρόνο επειδή όλοι την πατήσαμε με κορτιζονούχες αλοιφές, πήγαινε πάλι στο γιατρό σου και ζήτησε να σου δώσει κάτι άλλο.

 

Φιλικα

 

Rozi

 

Η θεραπεία που μου έδωσε η γιατρός είναι για 1 μήνα με επάλειψη μια φορά την μέρα. Το θεμα ειναι πως την έχω βάλει σχεδόν μια βδομάδα χωρίς να χω δει διαφορά στην κοκινινίλα (λέπια όπως λες δεν έχω, μόνο κοκκινίλα). Έχω αρχίσει να πιστευω πως ισως να μην είναι ψωρίαση αλλά τπτ άλλο (μπορέι και το άγχος να παίζει ρόλο και γι αυτο να μην υποχωρεί) αλλά απ την άλλη ίσως να θέλει όντως 1 μήνα..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...