Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1ος υπερηχος, καθολου καλα τα νεα...


Recommended Posts

Πηγα στο γιατρο μου με τελευταια περιοδο 11/07 για να δουμε πρωτη φορα το μωρο και με το που ξεκιναει τον υπερηχο τον βλεπω παγωνει, μου λεει δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα, δεν ακουσε καρδια και το μωρο λεει φαινοταν σαν να ειχε σταματησει να μεγαλωνει 3-4 ημερες πριν..

Μου λεει ετοιμασου ψυχολογικα οτι μπορει να μην προχωρησει η εγκυμοσυνη και μου ειπε να παω την Δευτερα και αν δεν εχει αλλαξει κατι τοτε σιγουρα θα παμε για αποξεση.

Δεν το πιστευω , μου εχουν κοπει τα ποδια, πηγα με τοση χαρα και δεν μπορω να σταματησω να κλαιω, αν καταλαβα καλα ειπε οτι ειμαι 6w + 4 d αλλα εγω γιατι το υπολογιζω για λιγοτερο...

Δεν το πιστευω, με ρωτησε μηπως εχω μεγαλο κυκλο και το δικαιολογει αυτο αλλα εμενα οι κυκλοι μου ειναι 25 ημερων..

Τωρα δηλαδη τι κανω πως θα περασει το Σ/Κ ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωστα τα υπολογισε ο γιατρος σου .εισε 6 εβδομαδων και 4 ημ.

μπορει ομως η συλληψη να εγινε πιο αργοτερα και γιαυτο το μωρο να μην ειναι αρκετα μεγαλο.

η καρδια χτυπουσε?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ακουσε καρδια, και του φανηκε πολυ μικρο για την ηλικια του...απ οτι ειδα στο forum ειναι πολυ μεγαλο για να μην ακουσουμε καρδια, περιπτωση για καθυστερημενη συλληψη δεν νομιζω να υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο γιατρο μου με τελευταια περιοδο 11/07 για να δουμε πρωτη φορα το μωρο και με το που ξεκιναει τον υπερηχο τον βλεπω παγωνει, μου λεει δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα, δεν ακουσε καρδια και το μωρο λεει φαινοταν σαν να ειχε σταματησει να μεγαλωνει 3-4 ημερες πριν..

Μου λεει ετοιμασου ψυχολογικα οτι μπορει να μην προχωρησει η εγκυμοσυνη και μου ειπε να παω την Δευτερα και αν δεν εχει αλλαξει κατι τοτε σιγουρα θα παμε για αποξεση.

Δεν το πιστευω , μου εχουν κοπει τα ποδια, πηγα με τοση χαρα και δεν μπορω να σταματησω να κλαιω, αν καταλαβα καλα ειπε οτι ειμαι 6w + 4 d αλλα εγω γιατι το υπολογιζω για λιγοτερο...

Δεν το πιστευω, με ρωτησε μηπως εχω μεγαλο κυκλο και το δικαιολογει αυτο αλλα εμενα οι κυκλοι μου ειναι 25 ημερων..

Τωρα δηλαδη τι κανω πως θα περασει το Σ/Κ ????

 

Μήπως ο γιατρός είναι λίγο υπερβολικός;;; Πώς βγάζει το συμπέρασμα ότι το εμβρυο εχει σταματήσει να μεγαλώνει 3-4 μέρες πριν; Κι αν η σύλληψη έγινε 3-4 μέρες αργότερα;;;;; Αν είχε κάνει κι άλλο υπέρηχο πριν, θα έλεγα ότι συγκρίνει.. αλλά αφού είναι ο πρώτος!!! Εγώ πάντως έκανα σήμερα πρώτο υπέρηχο ( με τελευταία περίοδο 16/7) και είδαμε μόνο σάκο με κάτι -ίσα που φαινόταν- άσπρο και μου είπε ότι αυτό λογικά θα εξελιγχθεί σε έμβρυο. Και θα πάω σε 10 μερες να ακούσουμε καρδούλα. Δε με ανησύχησε!!! Και οι χοριακές μου ανεβαίνουν κανονικά!!! Δεν ξέρω, ας πουνε και τη γνωμη τους κορίτσια που ίσως ξέρουν καλύτερα αλλά νομίζω πολλές φορές στον υπέρηχο το εμβρυο φαίνεται μικρότερο από τις βδομάδες που είμαστε και όλα πάνε καλά. Και από ότι έχω διαβάσει ΄6w και 3d είναι το νωρίτερο που μπορεί να ακουστε η καρδιά!!! Αλλες κοπέλες την έχουν ακούσει πολύ πιο μετα!!! Εγώ πάντως εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!Μην ανησυχείς!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχεις να κανεις ειναι να ηρεμησεις οσο μπορεις, να ξαπλωσεις και να ξεκουραστεις μεχρι την δευτερα

 

το ξερω οτι ειναι δυσκολο, εχω βιωσει παρομοια κατασταση. εκανε ντοπλερ να δει αν υπαρχει ροη αιματος ασχετα αν ακουσατε καρδια ή οχι;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ο γιατρός είναι λίγο υπερβολικός;;; Πώς βγάζει το συμπέρασμα ότι το εμβρυο εχει σταματήσει να μεγαλώνει 3-4 μέρες πριν; Κι αν η σύλληψη έγινε 3-4 μέρες αργότερα;;;;; Αν είχε κάνει κι άλλο υπέρηχο πριν, θα έλεγα ότι συγκρίνει.. αλλά αφού είναι ο πρώτος!!! Εγώ πάντως έκανα σήμερα πρώτο υπέρηχο ( με τελευταία περίοδο 16/7) και είδαμε μόνο σάκο με κάτι -ίσα που φαινόταν- άσπρο και μου είπε ότι αυτό λογικά θα εξελιγχθεί σε έμβρυο. Και θα πάω σε 10 μερες να ακούσουμε καρδούλα. Δε με ανησύχησε!!! Και οι χοριακές μου ανεβαίνουν κανονικά!!! Δεν ξέρω, ας πουνε και τη γνωμη τους κορίτσια που ίσως ξέρουν καλύτερα αλλά νομίζω πολλές φορές στον υπέρηχο το εμβρυο φαίνεται μικρότερο από τις βδομάδες που είμαστε και όλα πάνε καλά. Και από ότι έχω διαβάσει ΄6w και 3d είναι το νωρίτερο που μπορεί να ακουστε η καρδιά!!! Αλλες κοπέλες την έχουν ακούσει πολύ πιο μετα!!! Εγώ πάντως εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!Μην ανησυχείς!!!

θα συμφωνήσω... εμεις και στα δυο παιδια ακουσαμε τις καρδουλες μεταξυ 7ης και 8ης εβδομαδας... επισης στον γιο μου μεχρι κ την ημερα που γεννησα (39w - 3.300γρ ) ο υπερηχος εδειχνε το εμβρυο 2 εβδομαδες πισω στην αναπτυξη!!! αυτο -οπως μου ειπε ο γιατρος μου- μπορει να οφειλεται σε μεγαλυτερο απο 28 ημερες κυκλο ή σε καθυστερημενη συλληψη... μην αγχωνεσαι και παρε και δευτερη γνωμη ΑΦΟΥ κανεις εναν νεο υπερηχο σε 3-4 μερουλες.επισης αν θες την γνωμη μου κανε και μια χοριακη,αν ανεβαινει εισαι οκ! οπως και να εχει να πανε ολα τελεια!!!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι και εμείς στην κορούλα μας πήγαμε στον γιατρό πετώντας στα σύνεφα και μας είπε ακριβώς τα ίδια δηλ.ότι ο σάκος είναι μικρότερος από την ηλικία που είναι το έμβρυο και ότι μπορεί να μην έχει προχωρίσει η εγκυμοσύνη και να πάμε σε μία εβδομάδα να μας ξαναδεί.Με ρώτησε και για την περίοδο όπως και εσένα βέβαια ούτε πάγωσε ούτε τίποτα τέτοιο αλλά μας προετοίμασε.Στο επόμενο υπέρυχο ήταν όλα καλά...Και ο σάκος είχε μεγαλώσει και όλα.Και όπως είπε και μία άλλη κοπέλα στο υπέρηχο ποτέ δεν ήταν ίδιες οι ηλικίες πάντα την έβγαζε μικρότερη μέχρι και 2 εβδομάδες...Τώρα όμως έχουμε στην αγκαλιά μας την μικρούλα μας!!!!!

¨Ολα θα πάνε καλά θα το δεις η σύλληψη θα έγινε λίγο αργότερα το ίδιο είχαμε και εμείς. Απλά οι γιατροί πρέπει να πουν όλες τις πιθανότητες να είναι "εντάξει από πλευρά τους".

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανε εξετασεις αιματος αυριο κι' ολας, να δεις τιμες, νομιζω οτι το πρωτο που αλλαζει ειναι η χοριακη. Επισης, παρατηρησε αν υποχωρησαν τα συμπτωματα που ειχες. Παντως, δεν αποκλειεταιι να εκανε λαθος ο γιατρος, μην απελπιζεσαι. Νωρις εισαι ακομα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας και το κουραγιο που μου δινεται πραγματικα το χρειαζομαι , η αληθεια ειναι οτι ειμαι απιστευτα στεναχωρημενη, δεν ξερω πως θα φτασει η Δευτερα, ειμαι στην δουλεια τωρα και προσπαθω να κρατησω τα δακρυα μου, δεν μπορω να πιστεψω με τι χαρα πηγαινα στον γιατρο και πως γυρισα σπιτι.

Οσο πιο πολυ το σκεφτομαι δυστυχως νομιζω πως τα πραγματα δεν θα εχουν καλη εκβαση γιατι δεν υπαρχει περιπτωση για αργοπορημενη συλληψη, ειχα και αιμα εμφυτευσης στις 22 μερες μετα που αδιαθετησα,και ο γιατρος μου ουσιαστικα δεν μου αφησε και πολλες ελπιδες...

Δεν ξερω πως θα αντεξω εως την Δευτερα ειλικρινα....

Τα συμπτωματα που ειχα εως τωρα ειναι μονο αναγουλες τα οποια μου φαινεται σαν να εχουν μειωθει , και το αλλο ειναι οτι ειχα πολυ πρησμενη κοιλια η οποια εδω και 3 μερες εχει ξεπρηστει σχεδον εντελως..μαλλον κακο σημαδι...

Link to comment
Share on other sites

KANE κουραγιο να περασει το σκ .Μην απελπιζεσαι ..εγω επειδη την εχω χιλιογραψει την ιστορια μου για να μην σε κουραζω σου λεω απλα οτι εμενα μου εκλεισε ραντεβου γι ααποξεση διοτι ουτε καρδια δεν ακουγε ουτε κουκιδα εβλεπε...ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΤΕ για αποξεση .πηγα σε αλλον γιατρο ..τωρα το μωρο μου ειναι 15 μηνων και αν εχεις facebook μπορεις να τον δεις και αν θες να μιλησουμε..ματς μουτς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαββατο σημερα, να δω πως θα φτασει η Δευτερα ,δεν αντεχω, απο την μια θελω να ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αν εχω πολλες ελπιδες τι θα γινει αν τα νεα ειναι τελικα ασχημα..ουφ...

Η μονη περιπτωση να ειναι οκ τα πραγματα ειναι δηλαδη αν εχει γινει καθυστερημενη συλληψη ??? η καθυστερημενη συλληψη γινεται μονο αν εχεις καποιες φορες μεγαλυτερο κυκλο ?? γιατι εμενα δεν ειναι ποτε πανω απο 26 μερες..οποτε εχω καμια ελπιδα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι ευχομαι ολα να πανε καλα! να σκεφτεσαι θετικα, εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις στο φορουμ που δεν ειχαν δει πολλα στον πρωτο υπερηχο γιατι ηταν νωρις.. μην απελπιζεσαι ακομα.. Κι εμεις στον πρωτο υπερηχο ειχαμε λιγο τρομαξει γιατι ο γιατρος δεν μιλουσε πολυ, μας ειπε οτι ηταν μικρο και να ξαναπαμε την επομενη. Βεβαια ειχαμε δει την καρδια να χτυπαει.. Κι εσυ ποτε δεν ξερεις... περιμενουμε νεα σου τη Δευτερα.. πολλα φιλια και καλη δυναμη!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω twiggy να σαι καλα, μακαρι να ειχαμε ακουσει καρδουλα τουλαχιστον θα ημουν πολυ καλυτερα...μακαρι να πανε ολα καλα φοβαμαι τοσο ...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω twiggy να σαι καλα, μακαρι να ειχαμε ακουσει καρδουλα τουλαχιστον θα ημουν πολυ καλυτερα...μακαρι να πανε ολα καλα φοβαμαι τοσο ...

 

 

mhn agxwnesai ....xerw einai duskolo alla nomizeis oti den antexeis mexri th deytera tote mporeis na pas se ena nosokomeio,,, etsi gia na bgeis apo to agxos kai thn agwnia

epishs 8a pareis kai 2h gnwmh.........

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ειναι πολυ νωρις για να ακουστει η καρδουλα του....σε εμενα ακουστηκαν 9 εβδομαδα....δεν θελω να σου δωσω φρουδες ελπιδες αλλα νομιζω και ελπιζω να εκανε λαθος.σου ευχομαι το καλυτερο-περιμενουμε νεα σου!α!και παρε και μια δευτερη γνωμη πριν σου πει να κανεις οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου ειχαμε κατα μια εβδομαδα καθυστερημενη συλληψη και τωρα ο γιος μου ειναι 15 μηνων και σε αυτη την εγκυμοσυνη μου το μωρακι μας ειναι κατα 2 εβδομαδες μικροτερο γιατι ειχε αλλαξει ο κυκλος μου. μια χαρα καρδουλα ακουσαμε ομως αλλα λιγο αργοτερα! μην το βαζεις κατω, μπορει κατι αναλογο να συμβαινει και στη δικη σου περιπτωση!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Nefelim,

μην στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι γτ τελικά μπορεί να μην υπάρχει λόγος και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

Όταν ήμουν έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου ο γιατρός μου μου είπε να κάνω τον πρώτο υπέρηχο όταν το έμβρυο θα ήταν περίπου 7 εβδομάδων. Εγώ δεν κρατήθηκα και με το που έφυγα από το ιατρείο του πήγα και έκανα υπέρηχο. Θα ήμουν 5 με 6 εβδομάδων.

Ο γιατρός που έκανε τον υπέρηχο μου είπε ότι πέρα από μια σκιά που μάλλον είναι κύστη δε βλέπει ούτε ακούει τίποτα άλλο και ίσως δεν ήμουν έγκυος. Κλάμα και κακό εγώ...ξαναπάω στο γυναικολόγο. Πολύ ήρεμα μου εξήγησε ότι συχνά είναι πολύ νωρίς πριν τις 7 εβδομάδες να φανεί το έμβρυο. Επί τόπου έκανα χοριακή και μετά από 2 μέρες ξανάκανα. Όλα ήταν άψογα. Ήμουν έγκυος, απλά ήταν πολύ νωρίς και ήμουν λιγότερο από όσο έπρεπε για να φανεί το έμβρυο. Μετά από δυο εβδομάδες έκανα πάλι υπέρηχο και όλα καλά!!

Ο γιος μου είναι τώρα 2,5 ετών. Είμαι πάλι έγκυος 10 εβδομάδων αλλά τον πρώτο υπέρηχο τον έκανα μόλις πριν 10 μερες!

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και ανυπομονώ να διαβάσω ότι όλα σου πήγαν καλά και ότι όπως εγώ απλά πήγες πολύ νωρίς....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καλό κουράγιο. Από ότι μου έχουν πει οι διάφοροι γιατροί που έχω κάνει υπέρηχο και ο γυναικολόγος μου μαζί στην 6η βδομάδα + κάτι μέρες είναι σπάνιο να καταφέρεις να ακούσεις καρδιά. Σε αυτή την κύηση που διανύω τώρα έκανα τον πρώτο υπέρηχο στην 7η βδομάδα + κάτι μέρες και επειδή τα μηχανήματα στο νοσοκομείο που πήγα ήταν σχετικά παλιά δεν έβλεπε καρδιά ο γυναικολόγος και τελικά μου έκανε κολπικό υπέρηχο για τα καταφέρουμε να ακούσουμε την καρδούλα.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο με το καλό, κλείσε ραντεβού και σε άλλο γιατρό.Μια δεύτερη γνώμη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.Η σύλληψη θεωρητικά σε έναν κανονικό κύκλο γίνεται μεταξύ 12ης και 16ης ημέρας αλλά ουσιαστικά σύλληψη μπορεί να γίνει σε όλη τη διάρκεια του κύκλου.Σκέψου οτι εγώ συνέλαβα μία μέρα πρίν αδιαθετήσω.Δεν σου τα λέω για παρηγοριά σου τα λέω γιατί συμβαίνουν.Πάρε και μια δεύτερη γνώμη και εύχομαι όλα να πάνε καλά. (τα ξεπρήσματα και οι αναγούλες που δεν νιώθεις μάλλον είναι ψυχολογικά και όχι οργανικά.Αποκλείεται να σου πέρασαν τα συμπτώματα σε δυο μέρες και ειδικά απο την ώρα που σου είπε όλα αυτά ο γιατρός σου.Και κάτι κακό να συμβαίνει τα επίπεδα των ορμονών δεν πέφτουν γρήγορα οπότε τις αναγούλες θα τις ένιωθες)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θυμάμαι πως την καρδιά την ακούσαμε όταν ήμουν 8 εβδομάδων και κάτι. Και αν δεν κάνω λάθος, νομίζω οτι 6 εβδομάδων είναι νωρίς για να ακουστεί η καρδιά. Παντως να πάρεις την γνώμη και απο άλλο γιατρό, τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά;)

Link to comment
Share on other sites

Η καρδιά του εμβρύου ακούγεται απο την 5η εβδομάδα http://www.mychild.gr/196

γενικοι κανονες ειναι αυτοι....συνηθως ακουγετε αργοτερα οχι οτι δεν χτυπαει..παντως ωραιο το σιτε!

αντε αυριο με το καλο να πας στον γιατρο και να πεις ευχαριστα νεα

 

5η εβδομάδα

 

Η ΜΗΤΕΡΑ: Η περίοδος καθυστέρησε. Πολλές γυναίκες προβαίνουν τώρα σε ένα τεστ εγκυμοσύνης με ούρα..

ΤΟ ΚΥΗΜΑ: Το μέγεθος του κυήματος είναι τώρα 2 χιλ περίπου. Η καταβολή του νωτιαίου μυελού άρχισε. Τα πρώτα ερυθροκύτταρα και τα πρώτα αγγεία εμφανίζονται. Σχηματίστηκε ήδη μία σωληνοειδής καρδιά, που σε λίγο θʼ αρχίσει να πάλει. Οι καταβολές των άκρων έχουν ήδη σχηματιστεί.

ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ξεχωρίζει κανείς την κοιλότητα του κυήματος σαν ένα μικρό μαύρο σημείο, που περιβάλλεται από τον ακόμη ανώριμο πλακούντα. Με καλές εξεταστικές συνθήκες, είναι δυνατόν να φανούν οι καρδιακοί παλμοί.

Link to comment
Share on other sites

mia erwthsh epeidh diavazw polles a lete oti sthn arxh den akoygetai h kardia gi ayto kai meta o giatros sas kanei kolpiko uperhxo.....

 

egw xerw oti panta sthn arxh o uperhxos ginetai kolpika......

 

uparxei giatros poy den kanei kolpiko apo thn arxh?

 

Κάποιοι γιατροί δεν κάνουν κολπικό υπέρηχο για να μην ενοχλήσουν την κατάσταση... Εγώ που είχα αποβολές δεν το ρίσκαρα για κολπικό υπέρηχο. Περιμένεις λίγες μέρες παραπάνω και πηγαίνεις κάπου που έχουν καινούρια μηχανήματα. Σε ένα κέντρο υπερήχων με σύγχρονα μηχανήματα είχα δει το έμβρυο από την κοιλιά με καρδιά και κάθε λεπτομέρεια από 6+3 ημέρες.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...