Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορηθήκατε για τον θηλασμό απο μαία ή το διαδίκτυο?


Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?  

984

  1. 1. Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?

    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε καλύτερα απο όσο πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      128
    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε όσο καλά πληροφορήθηκα και απο το διαδίκτυο
      118
    • συνάντησα μαία και δεν με πληροφόρησε καλύτερα απο όσα πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      294


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας,σπουδαζω μαιευτικη κ ταυτοχρονα κανω τη πρακτικη μου,θελω να σας πω πως ο θηλασμος ειναι τοσο σημαντικος για τη μητερα οσο κ για το μωρο.Ενας θηλασμος πρεπει να επιτυχημενος.Οποια θελει μπορει να μου στειλει για να την ενημερωσω γυρω απο το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μαία στην οποία παρακολούθησα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής επί τρεις εβδομάδες μού έδωσε τις βασικές κατευθύνσεις για το θηλασμό. Την είχα και σε μεγάλη εκτίμηση. Τελικά αφού γέννησα είδε εμένα και το μωρό και μου ανακοίνωσε ότι το μωρό δε χορταίνει, το στήθος μου ήταν μαλακό άρα δεν είχα αρκετό γάλα, επομένως να δίνω συμπλήρωμα! Έτσι ξεκίνησα το συμπλήρωμα το οποίο έκοψα μόλις πριν λίγες μέρες (το μωρό είναι 45 ημερών), δυσκολεύτηκα όμως πάρα πολύ να το κόψω.

Με βοήθησε πολύ η εμπειρία πολλών κοριτσιών που διάβασα εδώ μέσα, οι συμβουλές της Αγλαΐας και διάφορα άλλα σάιτ.

Τελικά αποφάσισα να απευθυνθώ σε πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού στην περιοχή μου, η οποία με γέμισε αυτοπεποίθηση, αποφάσισα να τους γράψω όλους στα παλιά μου τα παπούτσια και θηλάζω εδώ και λίγες μέρες αποκλειστικά.

Πού να φανταστώ ότι μια μαία θα προσπαθούσε να μου κόψει τα φτερά τόσο άκομψα...

c22fde842e.png

 

lyzNp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πληροφορηθηκα απ το φορουμ κ γενικα απ το ιντερνετ κ τωρα που γεννησα ειχαμε τις μαιες,οι οποιες ηταν πολυ προθυμες κ να βοηθησουν κ να μας εξηγησουν οτι δεν γνωριζαμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.

οτι εμαθα περι θηλασμου το εμαθα απο τα κοριτσια εδω μεσα.

και μαλιστα μετα που γεννησα:oops:ειμαι απαραδεκτη το ξερω!:roll:

φανταζομαι δεν ειναι αναγκη να πω οτι χωρις αυτο το φορουμ θα ακουγα ακομα τις συμβουλες του καθε ασχετου.

σας ευχαριστω απο καρδιας που υπαρχετε!!!:)

QOY1p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευτυχώς είχα πάντα απόλυτη εμπιστοσύνη στο ένστικτό μου σ'αυτό το θέμα και ίσως είναι κι ο λόγος που από μαία μέχρι παιδίατρος έδειχναν όλοι φανατικοί του αποκλειστικού θηλασμού... ΄Οταν όμως πρίν ένα μήνα λόγω δικού μου έντονου στρές ο μικρός μου ήταν ανήσυχος 2 βράδια και νόμισα ότι πεινούσε επιπλέον και ρώτησα τη μαία μου, μου απάντησε ότι μου κόβεται το γάλα, και τί περιμένω 4 μήνες θήλασα (κατόρθωμα!:eek:) και να μην ακούω τί λένε οι άλλες για 1 ή παραπάνω χρόνια... Επιτόπου μπήκα στο site για το θηλασμό και εδώ και ακολουθώντας απλά βήματα ηρέμησα και βέβαια έχω ακόμα γάλα...:D:D Παίζουν με την ψυχολογία μας... Με το που έπεσα λίγο ψυχολογικά, να με γκρεμοτσακίσει η άλλη...!!! Ευτυχώς δε μάσησα...:mrgreen::mrgreen:

S5bT.jpgS5bTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποια γυναίκα θέλει να θηλάσει, να τηλεφωνήσει στο μαιευτήριο ΕΛΕΝΑ όπου 1 φορά το μήνα γίνεται σεμινάριο για τον μητρικό θηλασμό. Κρατάει 2-3 ώρες κι εγώ πήρα από εκεί την πιο ρεαλιστική εικόνα για το θηλασμό. Άσε που κάνουν και τηλεφωνική υποστήριξη. Η πληροφόρηση που πήρα ήταν κλάσης ανώτερη από αυτή του ιντερνετ και κυρίως εξαιτίας της συζήτησης που γίνεται και της στήριξης με πρακτικές συμβουλές σε γυναίκες που θέλουν να θηλάσουν. Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε, αφού θήλασα το πρώτο μου παιδί μέχρι 9 μηνών και τώρα θηλάζω το δεύτερο που είναι 5 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Εγω ειχα τη γυναικολογο μου και τη μαια της που απο την αρχη ηταν κατηγορηματικες: ΘΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ!

Βεβαια κι εγω το ηθελα παρα πολυ,αλλα δεν ηξερα που παν' τα τεσσερα. Με βοηθησε αρκετα η μαια μου,η μαια μεσα στο Λητω που γεννησα (το οποιο και υποστηριζει το θηλασμο φανατικα)....αλλα περισσοτερο απ' ολους η ΑΓΛΑΙΑ μεσα απο 'δω!!! Και της ειμαι ευγνωμων!!!

Χωρις τις συμβουλες της δεν θα καταφερνα να θηλασω το γιο μου 22 μηνες!!!!!!!

Φυσικα και οι υπολοιπες μανουλες του forum μεσα απο τις συζητησεις τους μου λυσανε πολλες αποριες.

 

Ενα εμαθα και το εχω ξαναγραψει: ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ! ΤΕΛΟΣ!!!

Αρκει να το θες πραγματικα και ολα γινονται.

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω παρακολουθησα το μαθημα μητρικου θηλασμου στο ελενα βενιζελου<εκει θα γεννησω κιολας...> μας εδωσαν και σχετικο φυλλαδιο..γενικα μας καλυψαν πολλες αποριες...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηφισα γιατι δεν συναντησα καμια μαια κ δεν ειχα κ κομπιουτερ τοτε για να ενημερωθω απο το διαδικτυο. Για το θηλασμο με ενημερωσε μια νοσοκομα στο μαιευτηριο να ειναι καλα η κοπελα!!!

Αυτα.

κ εγω το ιδιο μονο που τελικα δεν μπορεσα να θηλασω. Ποναγα παρα πολυ κ στα δυο μου παιδια κ το γαλα πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

στο δικό μου οικογενειακό περιβάλλον ο θηλασμός είναι φυσικό πράγμα. Η γιαγιά μου, μάνα του πατέρα μου τον θήλασε έως 4 χρόνων, μπορεί και παραπάνω. Η αδερφή μου την κόρη της αποκλειστικά για 7,5 μήνες. Βέβαια δεν δούλευε τότε. Ήταν άνεργη.

Εγώ θήλασα την κορούλα μου αποκλειστικά για 2 μήνες και μικτά για έναν ακόμη. Μετά επιστροφή στη δουλειά, και κυρίως οικογενειακά θέματα με ανάγκασαν να διακόψω αυτό το θαύμα. Να βλέπεις το κλωσσοπουλάκι σου να μεγαλώνει με το γάλα σου.Πληροφόρηση είχα και από το ίντερνετ και από βιβλία και από μαίες, κυρίως από μία κοπέλα στην κλινική υγεία της Λάρισας, την Αθηνά. Δεν χρειάζεται να πω το ολόκληρο το όνομά της. Απλά Άνθρωπος.

Παιδίατρος άσχετη, πεθερά εχθρός του θηλασμού, σύζυγος αγχωμένος και μη υποστηρικτικός στην απόφασή μου να θηλάσω. όλα καλά ευτυχώς.

Στο επόμενο θα θηλάσω κι ας δουλεύω. Το έχω καταλάβει ότι όλα γίνονται, αρκεί να θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο ελεύθερος χρόνος μου είναι μπόλικος οπότε ξεκίνησα απο νωρίς να διαβάζω πληροφορίες απο το διαδύκτιο και σε 10 μέρες περίπου ξεκινάω μαθήματα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού οπότε πιστέυω οτι οι γνώσεις θα είναι αρκετές αν και πάντα η πράξη μετράει!!! Ευτυχώς στην απόφαση μου είναι μαζί μου ο άνδρας μου και οι οικογένειες μας απομακρύνοντας οποιοδήποτε με αντίθετη άποψη.. :D:D

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα τον γιο μου πριν 2 χρονια στο ιασω.ειχα μιλησει με τον παιδιατρο 2 μηνες πριν πως να προετοιμασω το στηθος μας κ οταν γεννησα οι μαιες του ιασου με βοηθησαν.

ο γιος μου ηπιε ξενο 11,5 μηνων....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!! ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο κ.ΛΟΥΚΑΣ. ΕΙΧΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΜΑΙΑ (ΤΟ ΔΕΞΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙ) Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ, ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΙΣ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ Η ΙΔΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΥΝΕ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ (ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ, ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ, ΜΑΙΕΣ) ΤΟΥΣ ΠΡΟΕΤΡΕΠΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΞΕΝΟ ΜΟΛΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ!

[CENTER][SIZE=5][COLOR=Cyan][B][COLOR=Lime]Τ[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR] [COLOR=Lime]Π[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR][COLOR=Lime]Ι[/COLOR][COLOR=Magenta]Δ[/COLOR][COLOR=Lime]Ι[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR] [COLOR=Magenta]Μ[/COLOR][COLOR=Lime]Ο[/COLOR][COLOR=Magenta]Υ[/COLOR] [COLOR=Lime]Ε[/COLOR][COLOR=Magenta]Ι[/COLOR][COLOR=Lime]Ν[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR][COLOR=Lime]Ι[/COLOR] [COLOR=Magenta]Η [/COLOR][COLOR=Lime]Ζ[/COLOR][COLOR=Magenta]Ω[/COLOR][COLOR=Lime]Η[/COLOR] [COLOR=Magenta]Μ[/COLOR][COLOR=Lime]Ο[/COLOR][COLOR=Magenta]Υ[/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE]
[/CENTER]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως γιος μου ηταν τεμπελης και δεν του αρεσε (ουτε τωρα βεβαια)το γαλα γενικα.θηλασε μονο 2 μηνες και αυτο μετα απο υπομονη μεγαλη δικη μου,ξενυχτη μπολικο και κλαματα γιατι δεν ηθελε να ξυπνησει.οσο ηθελα να θηλασει τοσο πεισμα εκεινος!τελικα δεν πινει γαλα παρα μονο 100μλ την μερα και στον υπνο βεβαια μονο!αφου φυσικα αλλαξαμε 28 γαλατα!για το θηλασμο ενημερωθηκα απο περιοδικα βιβλια,δεν απευθυνθηκα σε ειδικο και το μετανιωνω μεχρι σημερα.οι μαιες στην κλινικη δεν μπορουν να σε βοηθησουν στο σπιτι!το σαιτ του παρεντσ το βρηκα αργα για να ενημερωθω για το συνδεσμο θηλασμου αλλα και για πληροφοριες.μην κανετε το ιδιο λαθος με μενα!ειναι φοβερο και απεριγραπτο το δεσιμο με το μωρο!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εχω μετανιώσει πικρά το γεγονός που δεν ενημερώθηκα για το θηλασμό και δεν κατάφερα να θηλάσω το γιό μου.πρίν γεννήσω νόμιζα ότι γίνεται αυτόματα και εύκολα και δεν σκέφτηκα κάν να ενημερωθώ απο το διαδίκτυο. όταν γέννησα μετά δε μπορώ να πω ότι με ενθάρρυναν οι γύρω να θηλάσω, ούτε οι μαίες ούτε οι συγγενείς.και η ίδια μου η μητέρα απο τις πρώτες μέρες μου έλεγε"δεν έχεις πολύ γάλα, δε θα καταφέρεις να θηλάσεις".είχα κι ένα μικρό προβληματάκι με τις θηλές μου στην αρχή, είχα και άσχημη ψυχολογία στη λοχεία, μου κοπήκαν τα φτερά μου και δεν το προσπάθησα. πρώτα ο θεός αν έρθει δεύτερο παιδί , θα φροντίσω να ενημερωθώ παρα πολύ καλά ωστε να κάνω στο παιδί μου αυτό το δώρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν ειχα σκεφτει σοβαρα το θηλασμο πριν γεννησω και ουτε και πληροφορηθηκα διεξοδικα για αυτο. Ο ανθρωπος που ηταν κατηγορηματικος και μου ειπε θα θηλασεις!!! και δεν θα επιτρεψεις να ταισουν το μωρο σου με ξενο γαλα, δεν ηταν ουτε η μαια ουτε ο γυναικολογος μου αλλα η παιδιατρος μεσα στην κλινικη, αφου δλδ ειχα γεννησει και εκεινη μου εδειξε πολυ βασικα πραγματα.Ηταν συμβουλος θηλασμου. Εκεινη "φταιει" για την απιστευτη εμπειρια που συνεχιζω να βιωνω. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες διάβασαν διάφορες πληροφορίες στο διαδίκτυο για τον θηλασμό, εάν η μαία ή ο οργανισμός όπου στράφηκαν για να πάρουν προφορικά πληροφορίες, τους ενημέρωσε αντίστοιχα με όσα υπάρχουν στο διαδίκτυο - δηλαδή άξιζε η ενημέρωση απο κοντά?

 

 

Εγώ δεν είχα ιδέα πως οι περισσότερες γυναίκες επιλέγουν τον θηλασμό! Έβλεπα τις φίλες μου όλες να μην θηλάζουν και το θεωρούσα φυσιολογικό το να δίνουν έτοιμο γάλα. Για τα θέματα του θηλασμού και φυσικά για το αν και εγώ θα καταλήξω τελικά να θηλάσω, ενημερώθηκα από την σελίδα σας και συγκεκριμένα από τα γραφώμενα της Αγλαίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η πρώτη μου ενημέρωση -ενω ή μουν εγκυος΄- ήταν από εδώ μέσα.Με τις απορίες των μαμάδων και τις συμβουλές τις Αγλαίας και των ποιο έμπειρων άρχισα να έχω μια εικόνα για το τι μπορεί να αντιμετωπίσω αλλάκαι κάρφωσα στο μυαλό μου τους βασικούς κανόνες του θηλασμού.

Μετά παρακολούθησα κάποια μαθηματα αν'ώδυνου στο κεντρο ψυχοπροφυλακτικής "Φαιναρέτη" στην Ν.Σμύρνη οπου ενημερωθήκαμε για τον θηλασμο ( και πολλά άλλα) και έγινε πολύ καλή δουλειά.

Πήγα στο μαιευτηριο έτοιμη να θηλάσω χωρις την παραμικρη αμφιβολια οτι θα τα καταφέρω.Και το έκανα.

Στο ΓΑΙΑ παρόλο που υποτίθεται οτι είναι υπέρ του αποκλειστικου θηλασμού,και οι μαιες βοηθούσαν αρκετά,το μωρο μου το έφερναν πάντα με ενα μπουκαλάκι ξενο γαλα διπλα του!:evil:

Ως τωρα παμε περιφημα!!!Στοχος το 6μηνο!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι από τις τυχερές, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη μαία από τη δική μου. με συμβούλευσε για τα πάντα από την αρχή της κύησης μέχρι και τώρα ότι και να την ρωτήσω. και βέβαια εννοείται ότι δεν σκέφτηκα ποτέ να μήν θηλάσω. ήταν η μεγαλύτερη ανησυχία μου μην μου συμβεί κάτι και δεν μπορέσω να θηλάσω. αλλά ευτυχώς όλα πήγαν κατ' ευχήν και θήλασα τη μικρή μου και έχουμε αποθηλάσει τώρα εδώ και 3 μήνες περίπου.

 

7QLup3.png

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είχα διαβάσει οτι "ΌΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ και οτι ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ (δηλ. στα 3ωρα που λένε)...τότε είμαι σίγουρη οτι δεν θα κατάφερνα να θηλάσω. και αυτό γιατί η μαία στην κλινική μου έλεγε να το θηλάζω στην αρχή 2 λεπτά, μετά 5 και τέλος τέταρτο. εγώ φυσικά επειδή είχα κάνει rooming in, έβαζα το μωρό στο στήθος όποτε ήθελε(και ήθελε συνέχεια είναι η αλήθεια). όπως και μετά που γυρίσαμε σπίτι. τώρα είναι 44 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά και θα συνεχίσω να θηλάζω το μωράκι μου γιατί το θεωρώ "ευλογία".

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκα από το parents για την ύπαρξη των βιβλίων της πατσούρου και αν δεν τα είχα διαβάσει δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω. Τα θεωρώ ευαγγέλιο του θηλασμού!!!Βέβαια είχα και την αμέριστη στήριξη του συζύγου και της μητέρας μου. Επίσης μέσα από του φόρουμ του site ενημερώθηκα πολύ και βοηθήθηκα. ΑΛΛΑ χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν σε κάποιες δύσκολες στιγμές μου απευθυνθηκα τηλεφωνικά σε συμβούλους θηλασμού και μπορώ να πω ότι οι συμβουλές τους μου έκαναν περισσότερο κακό παρά καλό. ΦΥΣΙΚΑ σε οποιαδήποτε άλλη μητέρα με οποιοδήποτε άλλο παιδί, αυτές οι συμβουλές μπορεί να λειτουργούσαν και να είχαν αποτέλεσμα. Σε εμένα προσωπικά όμως, και στο δικό μου παιδί, δημιούργησαν μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που ήδη είχα και το παλιό πρόβλημα δεν λύθηκε καν. Απλά στο δεύτερο παιδί θα ξέρω.. Θα είμαι πιο χαλαρή και όλα θα πάνε καλύτερα ελπίζω! Αααα, ξέχασα να σας πω ότι κι εμείς χρονίσαμε και ακόμη θηλάζουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τόσο η γυναικολόγος μου όσο και οι κοπέλες στην κλινικλη όπου γέννησα με βοήθησαν και με ενημέρωσαν αρκετά καλά μπορώ να πω΄για τον θηλασμό. Ωστόσο, είχα ψιάξει και στο διαδίκτυο σχετικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ Τ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΣΤ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ (ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΑΛΛΑ Κ ΜΕΤΑ ΜΟΝΗ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΑΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Κ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΓΧΟΣ!!

ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΛΗ ΘΗΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ....

ΕΧΩ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ Τ ΕΠΟΜΕΝΟ ΟΜΩΣ!!!!

DUC3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...