Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξετάσεις αίματος


Recommended Posts

κοριτσια εκανα μια εξεταση αιματος στην μπεμπα μου και θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τα παρακατω τι σημαινουν

ανοσοσφαιρινη ε (ige) 2,4 αποτελεσμα 10 iu/ml τιμες αναφορας

ανοσοσφαιρινη Α (iga) 10 αποτελεσμα 0-5mg/dlτιμες αναφορας

ανοσοσφαιρινη Μ (ΙγΜ) 50 αποτελεσμα 45-250 MG/dl τιμες αναφορας

ανοσοσφγαιρινη G IgG) 412 αποτελεσμα 700-1480 Mg /dl τιμες αναφ.

τα αποτελεσματα 10 & 412 ειναι μαυρισμενα γιατι? μηπως ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι μαυρισμένα γιατί είναι εκτός ορίων, αλλά τι σημαίνει αυτό δε ξέρω.

Για να δούμε μήπως ξέρει κάποια άλλη μαμά.

ευχαριστω dooo για τις απαντησεις.
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα μηπως σε βοηθήσει

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=133

Λαμπρινη σ'ευχαριστω πολυ.το ειχα δει κ'εγω αυτο στο Google δεν με βοηθησε και παρα πολυ θα ελεγα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο λινκ θα έδινα κι εγώ αλλά μπορείς να βρεις και παραπάνω στη βικιπαίδεια http://en.wikipedia.org/wiki/IgG

Στο τέλος δίνει λινκς και για τις υπόλοιπες.

Επίσης εδώ έχει αρκετά στοιχεία που μου φάνηκαν κατατοπιστικά.

http://www.emedicine.com/med/TOPIC1161.HTM

 

Από ό,τι κατάλαβα, η Α μας ανησυχεί μόνο όταν είναι πολύ χαμηλή. H IgG έχει κατηγορίες και παίζει και ανάλογα με την ηλικία, ανεβαίνει καθώς μεγαλώνει το παιδί και μπορεί να επηρεάζεται από πρόσφατη ίωση κτλ.

 

Ενημέρωσε μας, όταν τα δει ο γιατρός, να μαθαίνουμε κι εμείς :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λινκ θα έδινα κι εγώ αλλά μπορείς να βρεις και παραπάνω στη βικιπαίδεια http://en.wikipedia.org/wiki/IgG

Στο τέλος δίνει λινκς και για τις υπόλοιπες.

Επίσης εδώ έχει αρκετά στοιχεία που μου φάνηκαν κατατοπιστικά.

http://www.emedicine.com/med/TOPIC1161.HTM

 

Από ό,τι κατάλαβα, η Α μας ανησυχεί μόνο όταν είναι πολύ χαμηλή. H IgG έχει κατηγορίες και παίζει και ανάλογα με την ηλικία, ανεβαίνει καθώς μεγαλώνει το παιδί και μπορεί να επηρεάζεται από πρόσφατη ίωση κτλ.

 

Ενημέρωσε μας, όταν τα δει ο γιατρός, να μαθαίνουμε κι εμείς :wink:

ok ευχριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα μια εξεταση αιματος στην μπεμπα μου και θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τα παρακατω τι σημαινουν

ανοσοσφαιρινη ε (ige) 2,4 αποτελεσμα 10 iu/ml τιμες αναφορας

ανοσοσφαιρινη Α (iga) 10 αποτελεσμα 0-5mg/dlτιμες αναφορας

ανοσοσφαιρινη Μ (ΙγΜ) 50 αποτελεσμα 45-250 MG/dl τιμες αναφορας

ανοσοσφγαιρινη G IgG) 412 αποτελεσμα 700-1480 Mg /dl τιμες αναφ.

τα αποτελεσματα 10 & 412 ειναι μαυρισμενα γιατι? μηπως ξερει κανεις?

Όλα καλά, δεν είναι ανησυχιτικό κανένα αποτέλεσμα...

Η Εξέταση γίνεται για να βρεθούν τυχόν σοβαρές ελλείψεις ανοσοσφαιρινών (η IgA είναι η πιο συχνή) από εκεί κα πέρα το αποτέλεμα είναι πολύ γενικό για να σημαίνει ότιδήποτε άλλο...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα μια εξεταση αιματος στην μπεμπα μου και θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τα παρακατω τι σημαινουν

ανοσοσφαιρινη ε (ige) 2,4 αποτελεσμα 10 iu/ml τιμες αναφορας

ανοσοσφαιρινη Α (iga) 10 αποτελεσμα 0-5mg/dlτιμες αναφορας

ανοσοσφαιρινη Μ (ΙγΜ) 50 αποτελεσμα 45-250 MG/dl τιμες αναφορας

ανοσοσφγαιρινη G IgG) 412 αποτελεσμα 700-1480 Mg /dl τιμες αναφ.

τα αποτελεσματα 10 & 412 ειναι μαυρισμενα γιατι? μηπως ξερει κανεις?

Όλα καλά, δεν είναι ανησυχιτικό κανένα αποτέλεσμα...

Η Εξέταση γίνεται για να βρεθούν τυχόν σοβαρές ελλείψεις ανοσοσφαιρινών (η IgA είναι η πιο συχνή) από εκεί κα πέρα το αποτέλεμα είναι πολύ γενικό για να σημαίνει ότιδήποτε άλλο...

felini σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση να 'σαι καλα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πήραμε τις εξετάσεις αίματος της μικρής, και προσπαθώ να καταλάβω κάποια πράγματα μέχρι να μιλήσω με το γιατρό.

 

Ο σίδηρος ορού, είναι φυσιολογικός, 64. Η Φεριτίνη επίσης καλή, 31.8.

 

Η αιμοσφαιρίνη είναι λίγο χαμηλή, 10.6, θα έπρεπε να είναι 11, και το ίδιο κι ο αιματοκρίτης,32.7. Θα έπρεπε να είναι 34.

 

Τι σημαίνει όταν ο σίδηρος είναι καλός, αλλά χαμηλός ο αιματοκρίτης? Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι κληρονομικό? Έχει να κάνει με διατροφή? Λογικά δε θα ΄πρεπε εφόσον δεν έχει έλειψη σιδήρου σωστά?

 

Όποια έχει κάποια εμπειρία ας μου πει. :?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω ακριβώς αν είναι καλές... ούτε και πολύ κακές. Δλδ είναι λίγο χαμηλός ο αιματοκρίτης κι η αιμοσφαιρίνη, όχι πολύ. Απλά φοβάμαι μήπως είναι μεσογειακή αναιμία... Κάτι τέτοιο είπε ο μικροβιολόγος. Δεν ξέρω γιατί. Εγώ δεν έχω, κι ο άντρας μου λέει δεν ξέρει :roll:

Link to comment
Share on other sites

Χλοη ο χαμηλος αιματοκριτης δεν ειναι ντε και καλα μεσογειακη αναιμια η μεσογειακη αναιμια ειναι σοβαρη παθηση ελεος γιατι σας τρομαζουν με μπουρδες. Μηπως ειπε στιγμα? Αυτο γινεται με εξεταση ηλεκτροφορησης αιμοσφαιρινης.

 

Ο παιδιατρος σου πε αυτοτο πραγμα? Η αυτη που της πηρε αιμα?

 

Μη μου ανησυχεις σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς αν είναι καλές... ούτε και πολύ κακές. Δλδ είναι λίγο χαμηλός ο αιματοκρίτης κι η αιμοσφαιρίνη, όχι πολύ. Απλά φοβάμαι μήπως είναι μεσογειακή αναιμία... Κάτι τέτοιο είπε ο μικροβιολόγος. Δεν ξέρω γιατί. Εγώ δεν έχω, κι ο άντρας μου λέει δεν ξέρει :roll:

 

Χλόη, αν δεν έχουν και οι δύο γονείς στίγμα, τότε δεν μπορεί να έχει μεσογειακή αναιμία. Μήπως ο μικροβιολόγος είπε στίγμα μεσογειακής αναιμίας και όχι μεσογειακή αναιμία;

Νομίζω πως για να δούμε αν έχει σιδηροπενική αναιμία, σημασία έχει η Φεριτίνη, που δείχνει το σίδηρο που είναι αποθηκευμένος στον οργανισμό.

Τώρα για κάποια άλλη διαταραχή ή για καλύτερη αξιολόγηση, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ. το γιατρό σου να σου φύγει η αγωνία;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου τη δινει οταν λενε εε μπορει να εχετε την ταδε θανατηφορα ασθενεια και σε αφηνουν εσενα ετσι.....

Μου το χουν κανει παρα πολλες φορες μαλιστα ενας ηλιθιος στο παιδων μου χε πει καταμουτρα πως ειχα φυματιωση και εγω εκλαιγα πως θα πεθανω

 

Χλοη μου πηγαινε τις εξετασεις σε ενα ΓΙΑΤΡΟ και οτι σου πει κανεις. Ακου μεσογειακη αναιμια.......

 

Και ενταξει η Χλοη διαβαζει, μπαινει νετ ενημερωνεται μια μανα που δεν εχει τετοια προσβαση πειτε μου δεν παθαινει εγκεφαλικο?

Link to comment
Share on other sites

Χλόη πρόσεξε...

δεν σου είπε Μεσογειακή αναιμία...σου είπε οτι το παιδί μπορεί να έχει το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας...αυτό βρίσκεται με εξέταση αίματος. δεν είναι τίποτα σοβαρό, ευθύνεται για χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη όμως ΠΡΕΠΕΙ το άτομο να είναι ενήμερο ότι το έχει γιατί σε περίπτωση που κα΄νει παιδί με άλλο άτομο που επίσης έχει το στίγμα ΤΟΤΕ το παιδί τους υπάρχει πολύ σοβαρή περίπτωση να πάσχει από μεσογειακή Αναιμία. Λίγο προσοχή στη διατροφή - λίγο παραπάνω μοσχάρι...και παρακολούθηση του αιματοκρίτη. Έχω το στίγμα και ατυχώς το κληροδότησα και στο παιδάκι μου (το μόνο που πήρε από μένα..όλα τα άλλα από το μπαμπά)... το βρήκαμε τώρα 2 ετών που έκανε εξετάσεις αίματος. Δεν είναι τραγικό απλά επιβεβαίωσε οτι σου είπε αυτό. στίγμα Μεσογειακής αναιμίας...

Link to comment
Share on other sites

Χλόη μου αυτά βρήκα στα γρήγορα:

 

Φυσιολογικές τιμές σιδήρου

•Aιμοσφαιρίνη 13 μονάδες

•Aιματοκρίτης 38%

•Σίδηρος 50-150 μονάδες

•Φεριτίνη 40-340 μονάδες για τα αγόρια και 14-150 μονάδες για τα κορίτσια.

 

Το έχετε εξετάσει για στίγμα;

 

Δεν είναι τίποτα μην αγχωνεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!!!

Ναι έχετε δίκιο. Στίγμα είπε, όχι μεσογειακή αναιμία, απλά εγώ νόμιζα οτι είναι το ίδιο (η άσχετη).

 

Σήμερα θα μιλήσω στο γιατρό και θα σας πω νέα. :)

Link to comment
Share on other sites

Χλόη μου, η τυπική εικόνα ενός ατόμου που έχει στίγμα μεσογειακής αναιμίας είναι συνήθως αυτή: χαμηλή αιμοσφαιρίνη και χαμηλός αιματοκρίτης. Σε κάποιες περιπτώσεις, όπως η δική μου, συνοδεύεται και από σιδηροπενία. Ο άντρας μου, όμως, όπως και ο γιός μου, που έχουν και αυτοί στίγμα, δεν έχουν σιδηροπενία. Το στίγμα εντοπίζεται με την ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης. Δεν είναι κάτι δύσκολο να εξεταστεί, αλλά επειδή σε αυτη την ηλικία είναι δύσκολο λίγο να πάρεις αίμα από το παιδάκι, μπορείς να το κάνεις και αργότερα.

Αν όντως πρόκειται για στίγμα, μη θορυβηθείς...απλά θα πρέπει να τον ψαξει καλά το γαμπρό! :D (εμεις πάντως που έχουμε και οι δύο, είμασταν τυχεροί...οι εξετάσεις που κάναμε όταν ήμουν έγγυος έδειξαν ότι ο μικρός είχε μόνο στίγμα).

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...