Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ


TINKER

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 7 δημοσιεύσεις

  • angela

    angela 6 δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    Skybeam 6 δημοσιεύσεις

  • BEBE

    BEBE 5 δημοσιεύσεις

κορίτσια εγω σκέφτηκα να κάνω μονταζ σε γάμους-βαπτίσεις,απο το σπιτι....Θέλω ας πούμε να συνεργάζομαι μ'εναν φωτογράφο και να μου δίνει το αρχείο και εγω να του το δίνω μονταρισμένο.Το πρόβλημά μου είναι πως εγω μοντάρω δικά μου βιντεάκια ερασιτεχνικά και θα ήθελα μερικά σεμινάρια ετσι ωστε να μου μαθουν κάποια "κολπάκια".Δεν ξέρω ομως που και ποιον να ρωτήσω.Ξέρει καμια;

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Aυτή τη δουλειά την κάνω εγώ χρόνια τώρα (το μοντάζ). Κρίμα που δεν είμαστε κοντά να σου έδειχνα κάποια πράγματα. Ότι θες να ρωτήσεις πάντως στείλε μου ένα πμ. Το κακό είναι πως υπάρχει μεγάαααααλη πτώση στη δουλειά αυτή τη περίοδο. Δηλαδή ας πούμε το καλοκαίρι του 2010 είχα τουλάχιστον 70-80 μοντάζ τον μήνα (καλά δούλευα πρωί-μεσημέρι- βράδυ με το μωρό αγκαλιά) και το καλοκαίρι του 2011 το πολύ να είχα 10-15. Ας μη σου πω καλύτερα για τον χειμώνα... Τώρα κλασσικά ψάχνω μια δουλίτσα μόνιμη και δεν βρίσκω τίποτα. Με το που ακούνε παιδί, λες και τους λέω πως είμαι δεν ξέρω κι εγώ τι. Με κοιτάζουν κάπως και μετά... θα σας ειδοποιεισουμε...

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Aυτή τη δουλειά την κάνω εγώ χρόνια τώρα (το μοντάζ). Κρίμα που δεν είμαστε κοντά να σου έδειχνα κάποια πράγματα. Ότι θες να ρωτήσεις πάντως στείλε μου ένα πμ. Το κακό είναι πως υπάρχει μεγάαααααλη πτώση στη δουλειά αυτή τη περίοδο. Δηλαδή ας πούμε το καλοκαίρι του 2010 είχα τουλάχιστον 70-80 μοντάζ τον μήνα (καλά δούλευα πρωί-μεσημέρι- βράδυ με το μωρό αγκαλιά) και το καλοκαίρι του 2011 το πολύ να είχα 10-15. Ας μη σου πω καλύτερα για τον χειμώνα... Τώρα κλασσικά ψάχνω μια δουλίτσα μόνιμη και δεν βρίσκω τίποτα. Με το που ακούνε παιδί, λες και τους λέω πως είμαι δεν ξέρω κι εγώ τι. Με κοιτάζουν κάπως και μετά... θα σας ειδοποιεισουμε...

 

Κρίμα που δεν είμαστε κοντά :(.Θα το ψάξω πάντως γιατι μ'αρέσει πολύ,να σου πω την αλήθεια μεγάλη ανάγκη για χρήματα δεν έχω αλλα πάλι δεν μπορώ να κάθομαι έτσι....Θέλω κάτι να κάνω και δεν εννοώ δουλειές σπιτιού,ανατροφή μωρου κτλ.Θέλω να κάνω κάτι που μ'αρέσει και μου αποδίδει χρήματα.

Πάντως 70-80 μονταζ το μήνα είναι πάρα πολλά.Κάποια στιγμή ένας φίλος φωτογράφος μου είπε πως του παραδίδει καποιος 2 την εβδομάδα και του δίνει 160ευρώ για το καθένα.Εσυ αν επιτρέπεται πόσο έπαιρνες στο κάθε μοντάζ;Αν θες πες μου με πμ,αν δεν θες να μου πεις καθόλου δεν πειράζει και πάλι φίλες;)

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ενδιαφέρομαι, μένω στη Θεσσαλονίκη και εδώ και 2 χρόνια λόγω γέννας και ανατροφής δεν εργάζομαι, μια δουλειά απο το σπίτι θα ήταν ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εργάζομαι από το σπίτι, μιας και το γραφείο μου είναι στο σπίτι (είμαι μηχανικός) αλλά ειλικρινά δεν είναι εύκολο. Θα προτιμούσα να πήγαινα σε άλλο χώρο να εργαστώ, γιατί το παιδί και οι πελάτες δεν έχουν ωράριο. Εννοείται το πάω στη μαμα μου τις μέρες που έχω πολύ δουλειά και πάλι δε ξέρεις πως είναι αυτά πχ μπορεί να υπάρχει κάτι επείγον. Σίγουρα με βοήθησε την περίοδο της εγκυμοσύνης μου που δε χρειαζόταν να αλλάξω ούτε ρούχα. Τώρα είναι δύσκολο θα έλεγα.

 

Επίσης μια άλλη παράμετρος είναι πως νομίζουν ότι ενώ είσαι σπίτι είσαι υποχρεωμένη να έχεις κάνει δουλειες, φαγητό και να έχεις βγάλει και το σκύλο βόλτα. Πολλες φορές πέφτεις στην παγίδα της νοικοκυροσύνης και μένει η δουλεια πίσω. Χίλιες φορές σε γραφείο εκτός.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι από το σπίτι, μιας και το γραφείο μου είναι στο σπίτι (είμαι μηχανικός) αλλά ειλικρινά δεν είναι εύκολο. Θα προτιμούσα να πήγαινα σε άλλο χώρο να εργαστώ, γιατί το παιδί και οι πελάτες δεν έχουν ωράριο. Εννοείται το πάω στη μαμα μου τις μέρες που έχω πολύ δουλειά και πάλι δε ξέρεις πως είναι αυτά πχ μπορεί να υπάρχει κάτι επείγον. Σίγουρα με βοήθησε την περίοδο της εγκυμοσύνης μου που δε χρειαζόταν να αλλάξω ούτε ρούχα. Τώρα είναι δύσκολο θα έλεγα.

 

Επίσης μια άλλη παράμετρος είναι πως νομίζουν ότι ενώ είσαι σπίτι είσαι υποχρεωμένη να έχεις κάνει δουλειες, φαγητό και να έχεις βγάλει και το σκύλο βόλτα. Πολλες φορές πέφτεις στην παγίδα της νοικοκυροσύνης και μένει η δουλεια πίσω. Χίλιες φορές σε γραφείο εκτός.

 

Σε καταλαβαίνω... Άσε που παίρνει ο πελάτης τηλέφωνο κι εκείνη την ώρα θα βρει το μωρο΄να κλάψει, να ζητήσει κάτι, να θέλει αγκαλιά, παιχνίδι κτλ. Ή όταν κοιμίζεις το μωρό θα βρει ο πελάτης να πάρει κτλ κτλ. Όχι δεν είναι εύκολο. Όπως δεν είναι εύκολο να σε κρατάει παιδί και δουλειά όλη μέρα κάθε μέρα σπίτι πολλές φορές χωρίς να έχεις βγάλει καν τις μπυζάμες... Κι όπως λες αφού είσαι σπίτι υποτίθεται ότι πρέπει να έχεις κάνει και όοοοολες τις δουλειές και να μην είσαι και όσο κουρασμένη είναι ο άλλος που είναι έξω...

Απο την άλλη όμως το παιδί μου έχει φτάσει 3 χρονών και δεν έχω χάσει δευτερόλεπτο απο τη ζωούλα του κι αυτό με ικανοποιεί. :wink:

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κι απο μενα, μια απ τα ιδια, εγω δεν ξερω γλωσσες αλλα γραφω κειμενα, στιχους, ζωγραφιζω. εχω τελειωσει και γεωπονικη. συζητουσα με καποιο περιοδικο να στελνω αρθρα μου αλλα εκλεισε δυστυχως.

σκεφτομαι λοιπον ν αρχισω να κανω δακτυλογραφησεις ακομα και εργασιες φοιτητων, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω εναρξη επαγγελματος. θα εχω μεν δουλεια αλλα με μικρα παιδια δε θα μπορω να αναλαμβανω πολλες εργασιες γι;α να μπορω να πληρωνω το τεβε. ασφαλεια εχω ογα και θελω να την κρατησω για να ασχοληθω αργοτερα με αγροτικα προιοντα. με καλλυντικα δε θελω να ασχοληθω ειχα ασχοληθει ενα διαστημα πολυ παλια οταν ημουν λυκειο με οριφλειμ αλλα εκπτωση στην εκπτωση κατεληγα να πουλαω οσο αγοραζα και ισα που εβγαζα τα εξοδα αποστολης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
χα χα χα.....κι εγω στο Club κοριτσια...γραφιστρια σε διαφημιστικη εταιρεια. προς το παρον το προτειμω.....γιατι βγαινω και εξω απο το σπιτι.

Με δουλεια στο σπιτι.....λιγο δυσκολο μου φαινεται. Πολυ τρεξιμο σε πελατες. Αντε να παρεις τη δουλεια....αντε να τους την παρουσιασεις....αντε μετα σε φιλματζη....αντε μετα σε τυπογραφο. Πολλες ευθυνες που δεν πληρωνονται! Το εχω κανει παλιοτερα.....και ξερω.

 

εγώ δεν είμαι γραφίστρια αλλά αρχιτέκτονας. Ακριβώς αυτά που περιγράφεις περνάω..........έχω πέσει και σε όλους του γκάου πελάτες βέβαια :lol:........και η δουλειά απο το σπίτι δεν είναι και εύκολη υπόθεση, παλιά που δούλευα σε εταιρείες έτρεχα όλη την ημέρα με τα "επείγοντα", και να οι παρουσιάσεις και να οι διαγωνισμοί ............ άστα βράστα ........ ήξερα όμως ότι τέλος του μήνα θα πληρωθώ, τώρα παίρνω μια προκαταβολή και προσεύχομαι να με εξοφλήσουν :rolleyes:.

 

Πάντως και με φίλες απο το πανεπιστήμιο που μιλάγαμε πρέπει να είμαστε ευέλικτοι και τα βρούμε και άλλες διεξόδους, μην περιμένουμε μόνο απο το πτυχίο μας να μας "βρούνε" δουλειά............αν έχεις μια ιδέα, ένα χόμπυ και είσαι καλός δες πως μπορεί να σου "φ'ερει" χρήματα.

 

Το θέμα με το μπλοκάκι είναι ΜΕΓΑΛΟ θεμα ........ ρώτα και εμένα .... αλλά νομίζω ότι ο λογιστή μου κάποια στιγμή μου είχε πει ΄ότι μέχρι ένα ποσό, ετησίως δεν χρειάζεται να ανοίξεις βιβλία.........αλλά δεν είμαι 1000% σίγουρη. Εάν έχετε κάποιον λογιστή ρωτήστε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όχι μονο να δουλευεις απο το σπίτι να εχεις οπως λετε τα του σπιτιου, πελατες τηλέφωνο και μωρά να σου αλάζουν τα φωτα, να θελουν ταισμα, κοιμισμα και λιγο απασχοληση να προσπαθεις να βγάλεις την δουλεια και αν θα βγει τελικά και όταν μιλάς λιγο με ατομα που πιστευες φιλους σου για να ξεσκάσεις να σου λενε την τελευταια πρωτη, ότι δεν ξερεις πως ειναι να δουλευεις και να εισαι εξω απο το σπιτι σου και μακρυα απο το παιδι σου...Εσυ εισαι ΟΛΗ μερα σπιτι σου και δεν πρέπει να μιλας!!!!

 

ΟΚΚΚΚΚΚΚΚΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

λΕΝΕ οτι αν εχεις διασυνδεσεις υπαρχει. Βοηθουν πολυ οι σελιδες στο φεις για να αναδειξεις τη δουλεια σου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει πραγματικα ξεκινα με ενα μπλογκ αρχικα που θα δειχνεις τη δουλεια σου και μετα κανεις σελιδα στο φεις. Ετσι εκανα εγω για τα κοσμηματα μου κι αλλοι που το κυνηγησαν και βγαζουν καποια χρηματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει πραγματικα ξεκινα με ενα μπλογκ αρχικα που θα δειχνεις τη δουλεια σου και μετα κανεις σελιδα στο φεις. Ετσι εκανα εγω για τα κοσμηματα μου κι αλλοι που το κυνηγησαν και βγαζουν καποια χρηματα.

Αρχικά είμαι σε φάση πειραματισμού, σκέφτομαι και σχεδιάζω όνομα (logo) και είμαι στη διαδικασία αγοράς υλικών για να εξασκηθώ και να σταντάρω κάποια πράγματα. Είμαι δηλαδή στην πολύ αρχή. Αλλά ο μόνος τρόπος να κάνει κάτι κανείς είναι να ξεκινήσει κάπως, έτσι δεν είναι? Ουφ!:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να διαφημιστεις. Οταν εισαι ετοιμη στειλε μου μηνυμα κι αν θες μπορω να σε διαφημισω στο μπλογκ μου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσεις που λέτε για Blog κλπ. κατατοπίστε με σας παρακαλώ γιατί ενδιαφέρομαι να στήσω ενα blog για να προωθήσω μέλι και παράγωγά του που παράγει ο μπαμπάς μου. πείτε μου σας παρακαλώ μπορώ να φτιάξω μόνη μου ένα Blog?υπάρχει δηλαδή κάποιο πρόγραμμα blog maker?Θ μπλέξω καθόλου με έναρξη επιχείρησης, εφορίες κλπ αν στήσω ένα τέτοιο Blog?τα φώτα σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Blog μπορείς να φτιάξεις μόνη σου. Δε γνωρίζω αν υπάρχει blog maker, μάλλον κάποιος πρέπει να σου δείξει τα βασικά, κι από εκεί και πέρα να το παιδέψεις και λίγο μόνη σου.

 

Δε νομίζω πως όλοι εκείνοι που προωθούν τη δουλειά τους με blog έχουν νομιμοποιήσει την επιχείρησή τους... εγώ τουλάχιστον δεν θα το έκανα αν δεν έβλεπα για αρκετούς μήνες ότι το πράγμα κινείται. Σου εύχομαι καλή αρχή!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσεις που λέτε για Blog κλπ. κατατοπίστε με σας παρακαλώ γιατί ενδιαφέρομαι να στήσω ενα blog για να προωθήσω μέλι και παράγωγά του που παράγει ο μπαμπάς μου. πείτε μου σας παρακαλώ μπορώ να φτιάξω μόνη μου ένα Blog?υπάρχει δηλαδή κάποιο πρόγραμμα blog maker?Θ μπλέξω καθόλου με έναρξη επιχείρησης, εφορίες κλπ αν στήσω ένα τέτοιο Blog?τα φώτα σας παρακαλώ....

 

 

http://www.blogger.com

 

http://www.wordpress.com

 

Υπαρχουν αυτες οι οι δυο πλατφορμες (την πρωτη τη βρισκω πιο ευχρηστη για αρχαριο) Ξεκινα και βλεπεις. Απλα αν δεν εισαι νομιμη δεν μπορεις να βαζεις τιμες και να μιλας ανοιχτα για πωληση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...