Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κιντερτε και κακακια


Recommended Posts

δινεται κιντερτε στα βρεφακια σας?απο ποια ηλικια?εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να της το δινω ενδιαμεσα στα γευματα γιατι τρωει πααααααρα πολυ!!!!

αλλα εχω παρατηρισει οτι τα κακακια της σαν να εχουν κοκκους πρασινους..δεν ξερω πως αλλιως να το πω...(αν το εβαλα σε λαθως τοπικ παρακαλω να μεταφερθει.δεν ηξερα που αλλου να το βαλω:oops::oops:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θηλαζεις?Εχει το παιδι ενοχλησεις?Για ποιο λογο στο εδωσε?

Εμενα οταν ειχε πονακια στην αρχη μου ειπε αν δω και ταλαιπωρειται να του δωσω.Δεν του εδωσα...αμφιβαλλω και αν κανουν τπτ αυτα τα σκευασματα.

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζεις?Εχει το παιδι ενοχλησεις?Για ποιο λογο στο εδωσε?

Εμενα οταν ειχε πονακια στην αρχη μου ειπε αν δω και ταλαιπωρειται να του δωσω.Δεν του εδωσα...αμφιβαλλω και αν κανουν τπτ αυτα τα σκευασματα.

οχι δεν θηλαζω αλλα πινει πολυ γαλα και μου ειπε οτι το κανει επειδη διψαει..

πονακια βεβαια εχει αλλα δεν το ηξερα οτι βοηθαει το κιντερτε!μηπως μου το εδωσε και για αυτο?:?:

Link to comment
Share on other sites

m+m, γιατί δεν ρωτάς τον παιδίατρο αν μπορείς αντί για κιντερτέ να δώσεις απλό χαμομήλι? Εφόσον δεν στο δίνει για τους κολικούς, που το δίνουν συνήθως, εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα αν μπορώ να δίνω χαμομήλι ή ακόμα και σκέτο νερό. Γιατί να δίνεις κιντερτέ εφόσον μπορείς να δώσεις κάτι πιο 'αγνό'.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν θηλαζω αλλα πινει πολυ γαλα και μου ειπε οτι το κανει επειδη διψαει..

πονακια βεβαια εχει αλλα δεν το ηξερα οτι βοηθαει το κιντερτε!μηπως μου το εδωσε και για αυτο?:?:

 

Αρχικα να σε ρωτησω, ποσο ειναι το μωρακι σου;

Η φορμουλα, αν ειναι φτιαγμενη σωστα (δηλαδη σωστη αναλογια σκονης και νερου) καλυπτει τισ αναγκεσ του μωρου σε τροφη ΚΑΙσε νερο, οπως ακριβως και ο θηλασμος.

Τι εννοεις 'τρωει παρα πολυ'; Συμφωνα με ποιον κανονα; Ολα τα μωρα εχουν διαφορετικους ρυθμους αναπτυξης, μπορει η κορη σου τον αλλο μηνα να "τρωει πολυ λιγο", οσο το παιδι αναπτυσεται δεν υπαρχει προβλημα.

 

Εγω στη θεση σου πριν δωσω οτιδηποτε εκτος απο γαλα σε μωρακι κατω των 4 μηνων θα ζητουσα και δευτερη και τριτη και τεταρτη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

εγω του δίνω κιντερτέ γιατι μου είπε η παιδιατρος οτι τα μωρακια που δεν θηλαζουν το χρειαζονται για να μην αφυδατωνονται.

 

χωρις να θελω να πω τιποτα για την παιδιατρο σου αυτο δεν ισχυει, υπαρχουν πολλες πηγες να το ψαξεις το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

το μωρο μου ειναι 3 μηνων.δεν μου ανεφερε τπτ για χαμομηλι..πραγματι θα ηταν καλυτερο:-Pθα τον ρωτησω..οι αναλογιες γαλα νερο σωστες ειναι!!!εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτοι οι "κοκκοι" στα κακακια του..και πραγματικα ντρεπομαι να ρωτησω τον παιδιατρο παλι για τα κακα του μωρου:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

εγω του δίνω κιντερτέ γιατι μου είπε η παιδιατρος οτι τα μωρακια που δεν θηλαζουν το χρειαζονται για να μην αφυδατωνονται.

και εμενα παντως μου ειπε οτι αν θηλαζε δεν θα χρειαζοταν κιντερτε..

το μητρικο γαλα ξεδιψαει ποιο πολυ τα μωρακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η μικρη οταν ηταν 1 μηνα ετρωγε 6 φορες απο 150 μλ με βαρος 4500...κανενας γιατρος(τοτε ειμασταν στην αναζητηση κ ειχαμε παει σε 3-4 ) δεν μου ειπε να της δωσω κατι αλλο εκτος απο γαλα...

απ οτι ξερω αυτους τους κοκκους τους δημιουργουν τα βοτανα..αλλα ρωτα και τον γιατρο σου...ενας απο τους λογους που τον πληρωνεις ειναι και αυτος!!να σου λυνει τις αποριες!!;););)

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη οταν ηταν 1 μηνα ετρωγε 6 φορες απο 150 μλ με βαρος 4500...κανενας γιατρος(τοτε ειμασταν στην αναζητηση κ ειχαμε παει σε 3-4 ) δεν μου ειπε να της δωσω κατι αλλο εκτος απο γαλα...

απ οτι ξερω αυτους τους κοκκους τους δημιουργουν τα βοτανα..αλλα ρωτα και τον γιατρο σου...ενας απο τους λογους που τον πληρωνεις ειναι και αυτος!!να σου λυνει τις αποριες!!;););)

μου βαλατε ιδεες...θα παω να ρωτησω και κανεναν αλλο!!!μωρε ντρεπομαι δεν ασχολουμε με κατι αλλο μονο με τα κακακια του μωρου:oops:

Link to comment
Share on other sites

εκει τα δειχνουν ολα!!!!!!!ζωγραφιζουν:lol::lol::lol::lol:

περα απο την πλακα οι γιατροι γι'αυτο υπαρχουν!για να τους ρωταμε!!αν δεν ρωτησεις πως θα μαθεις??????(κ κοιτα το λιγο για το κιντερτε!)

Link to comment
Share on other sites

εκει τα δειχνουν ολα!!!!!!!ζωγραφιζουν:lol::lol::lol::lol:

περα απο την πλακα οι γιατροι γι'αυτο υπαρχουν!για να τους ρωταμε!!αν δεν ρωτησεις πως θα μαθεις??????(κ κοιτα το λιγο για το κιντερτε!)

δικαιο εχεις!!θα τον παρω τηλ. να τον ρωτησω αλλα στην επομενη επισκεψη θα παω και σε κανεναν αλλο να τον ρωτησω για το κιντερτε..:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω του δίνω κιντερτέ γιατι μου είπε η παιδιατρος οτι τα μωρακια που δεν θηλαζουν το χρειαζονται για να μην αφυδατωνονται.

 

Θα δίνει καλά δωράκια το κιντερτε στους παιδιάτρους αυτό το μήνα φαινεται......

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου βαλατε ιδεες...θα παω να ρωτησω και κανεναν αλλο!!!μωρε ντρεπομαι δεν ασχολουμε με κατι αλλο μονο με τα κακακια του μωρου:oops:

 

το κιντερτε κ το χαμομηλι δεν μπορει να αντικαθιστουν γευμα.εξαλλου κ να το δωσεις τοο μωρο αμα πιναει θα φαει!!εγω της εδινα μια φορα την ημερα τσαι κ οχι καθε μερα.εμενα μου ειπε να δωσω το πολυ 3 φορες την ημρα κ αυτο μονο οταν ειχε να κανει κακα 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είχα παρατηρήσει ότι όταν του έδινα κιντερτε δεν έπινε πολύ γάλα. Τον έκοβε. Και τελικά μετά απο ψάξιμο είδα ότι όντως το κιντερτε φουσκώνει. Ασε την ζάχαρη που έχει.

Απλά η ΗΟLLE έχει τσαγάκι για παιδιά και φαντάζομαι ότι είναι πιο καλό.

Εγώ του έδινα για τα πονάκια ένα άλλο αλλά τώρα κόλλησα, όχι μαντζουράνα κάτι άλλο και κόλλησα Κορίτσια βοήθεια το ξέχασα, :confused: Τελος πάντων τώρα πλέον του φτιάχνω κανονικό χαμομήλι και είναι μια χαρά.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια, ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά για τους πρώτους 6 μήνες δεν χρειάζετε άλλα υγρά οι ανάγκες του καλύπτονται πλήρως, διατηρώ μια επιφύλαξη για μωρό που πίνει υποκατάστατο μητρικού αλλά και πάλι είναι σαφώς καλύτερο να δώσουμε ένα ρόφημα χαμομήλι με μάραθο από το κιντερτε που έχει όλες αυτές τις γλυκαντικές ουσίες

ji8Np3.pngoo68p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Όταν το μωρό μου έγινε 1 μηνός η παιδίατρος μου συνέστησε 50ml κίντερτε ημερισίως.Το συζήτησα με την αδερφή μου,μου είπε "Μην δίνεις μ@λ..κίες στο παιδί.Αυτό είναι σκέτη ζάχαρη με μπούρδες μέσα."Όμως μου το είχε πει η παιδίατρος.Ξεκίνησα 1-2-3 φορές.Ρεψίματα,αναγωγές,κολικοί και βλένες.

Παίρνω την παιδίατρο.Μου λέει αλλεργία στο γάλα".3 μήνες τώρα πλήρως υδρολυμένη πρωτεΐνη.Κατά καιρούς όταν το παιδί ήταν δυσκοίλιο του έδινα λίγο κίντερτε.Παρατηρούσα μιαν ανορεξία μετά και σκεφτόμουν"Για κοίτα.Ίδια ο πατέρας της.Μόνο για γλυκατζούρες ανοίγει το στόμα".Προχτές της ξανα έδωσα.Είμαστε τρεις μέρες με 300ml φαγητό ημερισίως.Με κλάμματα και ζόρισμα.

Σήμερα ξεκίνησε λίγο να τρώει.Και ξαφνικά μου σκάει φλασιά.Αφού είχα κόψει για την ατοπική της κάθε φυτικό προϊόν τι πήγαινα και το μπούκωνα το παιδί κίντερτε;Δεν είχε ποτέ το παιδί αλλεργία στο γάλα.Στο σκατοκίντερτε είχε.Τα χρονικά διαστήματα αυτό δείχνουν τουλάχιστον.Και σκέψου πως σε μια φάση 3μερης αχεσίας το μπούκωσα εκατό μλ(οδηγία παιδιάτρου) σε μια μέρα.Και βέβαια στην πάνα έγινε το έλα να δεις και χαρά εγώ που χέσαμεν.Ήθελα να το μοιραστώ αυτό.Άναψε λαμπάκι στο κεφάλι μου.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...