Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφάλεια στις αγορές στο διαδίκτυο - οδηγίες


Recommended Posts

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΜΒΟΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Ο δεκάλογος των ασφαλών ηλεκτρονικών αγορών από το Saferinternet.gr

 

Το Διαδίκτυο δεν αποτελεί μόνο πηγή πληροφόρησης, διασκέδασης ή εκπαίδευσης. Αποτελεί ένα εξαιρετικά πολύτιμο εργαλείο για ηλεκτρονικές αγορές. Ειδικότερα, αυτή την περίοδο, μέσω Διαδικτύου μπορούμε να οργανώσουμε τις διακοπές μας, να συγκρίνουμε τιμές, να κλείσουμε εισιτήρια και να φροντίσουμε για τη διαμονή μας, εύκολα, γρήγορα, οικονομικά και με ασφάλεια, έχοντας υπόψη τον παρακάτω δεκάλογο ασφαλών ηλεκτρονικών συναλλαγών του Ελληνικού Κόμβου Ασφαλούς Διαδικτύου:

 Πρώτα απʼ όλα, οι γνωστές και εδραιωμένες εταιρίες είναι πιθανότατα το ίδιο αξιόπιστες στο Διαδίκτυο όσο και στην πραγματική ζωή. Σε μια αξιόπιστη εμπορική ιστοσελίδα υπάρχει πάντα ξεκάθαρος προσδιορισμός της εταιρίας με το όνομά της, τη διεύθυνση, τον αριθμό τηλεφώνου, στοιχεία επικοινωνίας κ.λπ.

 Σε μια αξιόπιστη ιστοσελίδα τα χαρακτηριστικά του προϊόντος ή των υπηρεσιών που παρέχονται είναι σαφή και εύκολα προσβάσιμα.

 Πριν προβούμε σε μια εμπορική συναλλαγή αναζητούμε τους όρους χρήσης οι οποίοι στις αξιόπιστες ιστοσελίδες είναι εύκολα προσβάσιμοι και διαφανείς. Τους διαβάζουμε προσεκτικά!

 Εξετάζουμε αν στην τιμή του προϊόντος που αγοράζουμε περιλαμβάνονται όλες οι τυχόν χρεώσεις (φόροι, μεταφορικά έξοδα, κ.λπ.).

 Στις αξιόπιστες εμπορικές σελίδες οι παραγγελίες μας επιβεβαιώνονται με e-mail και διατηρούμε το δικαίωμα ανάκλησής τους.

 Όταν βρισκόμαστε σε κάποια φόρμα παραγγελίας και πριν καταχωρήσουμε οποιοδήποτε στοιχείο μας βεβαιωνόμαστε ότι είμαστε όντως στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρίας, ότι στο κάτω μέρος του browser υπάρχει ένα λουκετάκι και ότι η διεύθυνση αρχίζει με https://.

 Δεν κλικάρουμε με το ποντίκι μας σε διευθύνσεις ιστοχώρων που μας δίνονται σε ύποπτα emails ή emails που λαμβάνουμε από άγνωστες πηγές, γιατί ενδέχεται να μας κατευθύνουν σε εικονικές ιστοσελίδες που μοιάζουν με την πρωτότυπη της εταιρίας από όπου απατεώνες θα προσπαθήσουν να μας αποσπάσουν προσωπικά δεδομένα. Για αυτό, γράφουμε πάντα από μόνοι μας στον browser την διαδικτυακή διεύθυνση (URL) της εταιρίας που θέλουμε να επισκεφθούμε.

 Αποφεύγουμε να κάνουμε ηλεκτρονικές συναλλαγές από υπολογιστές τρίτων ή δημόσια προσβάσιμους (π.χ. από Ίντερνετ καφέ). Επίσης, αν παραπάνω από ένας χρήστης έχει πρόσβαση στον υπολογιστή που χρησιμοποιούμε, καλό θα ήταν να απενεργοποιήσουμε τη δυνατότητα απομνημόνευσης κωδικών του browser μας, και πριν φύγουμε από τον υπολογιστή να σβήσουμε το ιστορικό πλοήγησης (history) και τα cookies.

 Φυλάσσουμε τους κωδικούς μας σε ασφαλές μέρος. Δεν χρησιμοποιούμε για κωδικό ονόματα οικείων μας, ημερομηνίες γέννησης, επετείων κ.λπ. που εύκολα μπορεί να μαντέψει κανείς.

 Αν έχουμε επιφυλάξεις για τη χρήση πιστωτικής κάρτας για τις ηλεκτρονικές μας συναλλαγές, μπορούμε να προμηθευτούμε μια από τις προπληρωμένες κάρτες που κυκλοφορούν στην αγορά και στις οποίες ελέγχουμε οι ίδιοι το ανώτατο χρηματικό όριο συναλλαγών.

 

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τον ιστοχώρο του Ελληνικού Κόμβου Ασφαλούς Διαδικτύου http://www.saferinternet.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας. Γεννάω σε λίγες μέρες και εδώ και ένα μήνα έχω παραγγείλει καρότσι, καθισματάκι, πορτ μπεμπέ κ κάποια άλλα πράγματα από το ebaby. Δεν έχουν έρθει ακόμα και δεν μου απαντάνε στα άπειρα mail που τους έχω στείλει! Ούτε σηκώνουν το τηλ επικοινωνίας που υπάρχει στο site. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Τι να κάνω? Πώς να επικοινωνήσω μαζί τους? Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Χρειάζομαι άμεσα τη βοήθειά σας. Γεννάω σε λίγες μέρες και εδώ και ένα μήνα έχω παραγγείλει καρότσι, καθισματάκι, πορτ μπεμπέ κ κάποια άλλα πράγματα από το ebaby. Δεν έχουν έρθει ακόμα και δεν μου απαντάνε στα άπειρα mail που τους έχω στείλει! Ούτε σηκώνουν το τηλ επικοινωνίας που υπάρχει στο site. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Τι να κάνω? Πώς να επικοινωνήσω μαζί τους? Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία?

Σας ευχαριστώ!

 

εχεις πληρωσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι πραγματικά έξαλλη.

Εδώ και χρόνια πραγματοποιώ συναλλαγές με την πιστωτική μου κάρτα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη μέσω διαδικτύου και δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τον προηγούμενο μήνα πραγματοποίησα μια συναλλαγή μέσω e-bay. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ το e-bay για ηλεκτρονικές αγορές, θεώρησα όμως ασφαλή τον συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο, γνωρίζοντας πολλούς ανθρώπους που τον εμπιστεύονται. Έτσι πραγματοποίησα μία αγορά προϊόντος από κατάστημα της Αμερικής.

Προχθές, με πήραν στο τηλέφωνο από το αρμόδιο τμήμα της Τράπεζάς μου για να μου πουν ότι εγκρίθηκε(!!!) από το σύστημά τους μια συναλλαγή 900(!!!) και μια ακόμη 47 ? από εταιρεία που εδρεύει στην Αμερική (μου είπαν και το όνομα της εταιρείας), αλλά προκειμένου να ολοκληρωθεί η συναλλαγή έπρεπε να με πάρουν στο τηλέφωνο. Έπαθα σοκ!!! Τους είπα ότι δεν πραγματοποίησα καμία τέτοια συναλλαγή. Έτσι αναγκάστηκα να ακυρώσω την πιστωτική μου κάρτα, να αμφισβητήσω τις συγκεκριμένες αγορές και όποιες άλλες τυχόν αγορές έγιναν εκείνες τις ημέρες και να τα στείλω με FAX στην Τράπεζα. Στη συνέχεια ζήτησα επανέκδοση της κάρτας.

Χάρηκα βεβαίως που με ειδοποίησαν από την Τράπεζα και που δεν ολοκλήρωσαν τη συναλλαγή, αλλά είμαι πραγματικά θυμωμένη. Θεωρώ πως από το e-bay έγινε η υποκλοπή, γιατί πρώτη φορά αγόρασα από Αμερική προϊόντα μέσω αυτού και γιατί η προηγούμενη αγορά μου από το internet έγινε τουλάχιστον 1 χρόνο πριν και όχι από Αμερική. Επίσης, γνωρίζοντας την αμερικάνικη εταιρεία (μου είπαν την επωνυμία στο τηλέφωνο) όπου φαίνεται ότι αγόρασα προϊόντα της, δεν ξέρω αν πρέπει να απευθυνθώ και σε αυτούς!

Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Ρωτάω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού.

Χαζή λίγο ερώτηση Πέρυσι παρατήρησα ότι τα αθλητικά μου άρχισαν να με στενεύουν.

Δεν τα φόρεσα το καλοκαίρι.Τωρα που τα δοκίμασα πάλι τα ίδια.Ειχαν φθαρεί έτσι κι αλλιώς κ παρήγγειλα καινούργια.Παντα με βόλευαν τα Nike και έπαιρνα το ίδιο νούμερο.

Ήρθε λοιπόν το καινούργιο ζευγαριβστο ίδιο νούμερο με τα παλιά.Ιδια μάρκα Πάρο.οθο ύφασμα κ ειναι ρο ίδιο μικρά.Υπαρχει περίπτωση να ε έχει μεγαλώσει το πόδι μου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ρωτάω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού.

Χαζή λίγο ερώτηση Πέρυσι παρατήρησα ότι τα αθλητικά μου άρχισαν να με στενεύουν.

Δεν τα φόρεσα το καλοκαίρι.Τωρα που τα δοκίμασα πάλι τα ίδια.Ειχαν φθαρεί έτσι κι αλλιώς κ παρήγγειλα καινούργια.Παντα με βόλευαν τα Nike και έπαιρνα το ίδιο νούμερο.

Ήρθε λοιπόν το καινούργιο ζευγαριβστο ίδιο νούμερο με τα παλιά.Ιδια μάρκα Πάρο.οθο ύφασμα κ ειναι ρο ίδιο μικρά.Υπαρχει περίπτωση να ε έχει μεγαλώσει το πόδι μου?

εγω προσωπικα σε καμια περιπτωση δ φοραω το ιδιο νουμερο με 17χρ,ακομη κ 25.κ οχι,δ ψηλωσα.προς αλλη κατευθυνση αναπτυχθηκα:P.λιγο το βαρος,λιγο η κατακρατηση,λιγο οι εγκυμοσυνες εχουν αλλαξει πολλα στο σωμα.μαζι κ το πελμα.μιλαμε για 2νουμερα περιπου.δ ξερω αν αλλαζουν κ οι εταιριες τα μεγεθη,οπως στα ρουχα πχ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω προσωπικα σε καμια περιπτωση δ φοραω το ιδιο νουμερο με 17χρ,ακομη κ 25.κ οχι,δ ψηλωσα.προς αλλη κατευθυνση αναπτυχθηκα:P.λιγο το βαρος,λιγο η κατακρατηση,λιγο οι εγκυμοσυνες εχουν αλλαξει πολλα στο σωμα.μαζι κ το πελμα.μιλαμε για 2νουμερα περιπου.δ ξερω αν αλλαζουν κ οι εταιριες τα μεγεθη,οπως στα ρουχα πχ

Ισως η εγκυμοσύνη να έπαιξε ρολο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ισως η εγκυμοσύνη να έπαιξε ρολο

δ θυμαμαι ακριβως αλλα καπου 28-32 που ειχα κ τις 2εγκυμοσυνες στα 28+30 το διαπιστωσα παντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

δ θυμαμαι ακριβως αλλα καπου 28-32 που ειχα κ τις 2εγκυμοσυνες στα 28+30 το διαπιστωσα παντως

Εγώ βέβαια μιλάω κυρίως για την τελευταία τετραετια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ βέβαια μιλάω κυρίως για την τελευταία τετραετια

Εγώ από 39 σε αθλητικά πήγα 40 και από 38 σε οτιδήποτε δέρμα μποτάκι, γόβα πήγα 39 μετά την εγκυμοσύνη. Σε καμία περίπτωση δεν με χωράνε τα παλιά ακόμα και πέντε μέρες να τα έχω ψηλά και ξεκούραστα ξεπρησμένα. Μου το είχαν πει για την εγκυμοσύνη και κορόιδευα...

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ από 39 σε αθλητικά πήγα 40 και από 38 σε οτιδήποτε δέρμα μποτάκι, γόβα πήγα 39 μετά την εγκυμοσύνη. Σε καμία περίπτωση δεν με χωράνε τα παλιά ακόμα και πέντε μέρες να τα έχω ψηλά και ξεκούραστα ξεπρησμένα. Μου το είχαν πει για την εγκυμοσύνη και κορόιδευα...

Ε πρώτη φορά το ακούω.ετσι εξηγείται.κ γιατί συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ βέβαια μιλάω κυρίως για την τελευταία τετραετια

Ε ναι περιπου κ εγω. Εχει 5χρ που γεννησα το δευτερο αλλα πριν 3χρ το συνειδητοποιησα κ καταλαβα οτι θα ναι μονιμο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις βαπτίσεις κ των 2 φορουσα 39 - κ μάλιστα στη μία ήμουν σχεδόν ίδια κιλά με τώρα - μετά για πότε βρέθηκα με 41 για αθλητικά κ 40 για τα υπόλοιπα, ούτε που ξερω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , annoulen είπε:

Εγώ στις βαπτίσεις κ των 2 φορουσα 39 - κ μάλιστα στη μία ήμουν σχεδόν ίδια κιλά με τώρα - μετά για πότε βρέθηκα με 41 για αθλητικά κ 40 για τα υπόλοιπα, ούτε που ξερω. 

Το μυατηριο ειναο δηλ οτο εμφανίζεται σταδιακά κ όχι άμεσα.πως γίνεται αυτό ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...