Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

Afrodita μου, αν και με κάλυψαν ήδη τα υπόλοιπα κορίτσια, θέλω κι εγώ να σου πω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθάνεσαι άσχημα! Σημασία έχει πώς θα μεγαλώσεις το παιδάκι σου! Όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω, οι γυναίκες που υιοθετούν θεωρούνται χειρότερες μάνες από αυτές που γεννάν; Κι εγώ ήμουν έτοιμη για κανονικό τοκετό (ούτε επισκληρίδιο ήθελα να κάνω), το ίδιο κι ο γιατρός μου (τον ξέρω από τα 16 μου και γνωρίζω ότι δεν είναι υπέρ των καισαρικών). Όμως το νινάκι ερχόταν με τα πόδια κι ήταν και μεγαλούτσικο, οπότε κάναμε καισαρική. Μια-δυο "έξυπνες" μου είπαν ότι μπορούσε να γίνει φυσιολογικός τοκετός και με ισχιακό μωρό ("αν περίμενα μερικές ώρες ακόμα το μωρό θα γυρνούσε...!!!"), αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το διακινδυνεύσω (και ο άντρας μου και εγώ ήμασταν επίσης ισχιακά μωρά και κινδυνεύσαμε και οι δυο). Δε νομίζω ότι θα χαρακτηριζόμουν καλύτερη μητέρα επειδή θα έπαιρνα τέτοιο ρίσκο...

Αυτό που πιστεύω είναι ότι η αγάπη και η προσοχή προς τα μωρά μας έχει μεγαλύτερη σημασία! Να χαίρεσαι το μωράκι σου κι εύχομαι σύντομα να περάσει η δύσκολη φάση της λοχείας!!!

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

afrodita να σου ζησει το μωρακι σου, κ εσυ σιδερενια!!

 

αυτο που γραφεις το βιωσα κ εγω πολυ εντονα. Το κλαμα που εριξα τις πρωτες μερες και γενικα τους 2 πρωτους μηνες δεν λεγεται, κ τωρα που ειναι 5 μηνων το αγορακι μου ακομη μου ειναι πολυ δυσκολο να βλεπω βιντεακια φυσιολογικου τοκετου ή και καισαρικης τομης.

 

Ενιωθα οτι για να γινω μανα (και οχι απλα καλη μανα) θα επρεπε να βιωσω την γεννα, την ολη εμπειρια που ειναι ο φυσιολογικος τοκετος, την αισθηση της απελευθερωσης που ημουν σιγουρη οτι συνοδευη τη γεννα, να νιωσω οτι πραγματικα εφερα εγω στον κοσμο το παιδι μου, εγω του εδωσα πνοη, το σωμα το δικο μου που ειναι πλασμενο για να φερνει παιδια στον κοσμο επρεπε να κανει αυτη τη μια κ μοναδικη δουλεια, κ οτι με την καισαρικη δεν θα ειχα καθολου αυτον τον ελεγχο και γι'αυτο το λογο και δεν την ηθελα. Και ενιωθα οτι το ιδιο μου το σωμα με προδωσε. Τι κ αν ειχα πονους τρεις μερες και ημουν στο μαιευτηριο ηδη 8 ωρες πριν μου πει ο γιατρος μου για καισαρικη. Για μενα το σωμα μου με προδωσε, δεν εκανε αυτο που επρεπε να κανει. Κ ενω γεννησα με επισκληριδιο και μου κραταγε η μαια το κεφαλι για να δω τη στιγμη που θα εβγαινε στον κοσμο το αγορακι μου (και οχι που θα "εφερνα" στον κοσμο), παλι ενιωθα οτι εχασα πολλα λογο καισαρικης.

 

Το κακο ηταν οτι οπου προσπαθησα να πω τα συναισθηματα μου, μου ελεγαν "αντι να εισαι χαρουμενη που γεννηθηκε το παιδι σου και ειναι υγειεστατο..." και οτι ποσες αλλες μαμαδες αντιμετωπισαν χιλια-δυο ενω εγω μια απλη καισαρικη (που για να λεμε και του στραβου το δικιο, η καισαρικη δεν ειναι απλη επεμβαση, οσο και αν ειναι γρηγορη, ειναι μια εγχειρηση στον κοιλιακο χωρο, και εκτος απο ολες τις αλλαγες που πρεπει να υποστει το σωμα σου μετα τον τοκετο, εχεις να συνερθεις κ απο μια εγχειρηση σε 2 επιπεδα - χωρια το οτι εκανα σχεδον 48 ωρες να νιωσω τα ποδια μου, οτι δεν μπορουσα να στιριχτω για να κρατησω το μωρο μου στην αγκαλια μου για να το θυλασω...). Ο,τι και αν μου ελεγαν δεν μπορουσα να διωξω αυτο που ενιωθα. Αυτη η αντιμετωπηση απο τα πιο κοντινα μου προσωπα, που ενιωθα οτι ειχα αναγκη την συμπαρασταση τους, μου μειωνε τα συναισθηματα μου, τα υποβιβαζε, με εκανε να νιωθω οτι δεν ηταν σωστα, να ντρεπομαι για αυτο που αισθανομαι, και εφτασα στο συμπερασμα να νιωθω οτι ειμαι μια απαισια μητερα...

 

Φυσικα και δεν ειναι αυτο που θα σε κανει καλη ή κακη μανα, αλλα εκεινη τη στιγμη δεν χοραγε τιποτε αλλο στο μυαλο μου!

 

Τελικα δεν ειναι δικαιο να μειωνουμε τα οποια συναισθηματα μπορει να προκυψουν στη μαμα μετα απο μια γεννα, ισως να ειχα συνερθει πιο γρηγορα απο αυτο το θεμα αν ειχα νιωσει οτι καποιος με καταλαβαινε.

Τωρα, πεντε μηνες αργοτερα, εχω παλεψει με τον εαυτο μου για να συμφιλιωθω με το γεγονος, η αληθεια ειναι πως και ολες αυτες οι σκεψεις μου ισως να μου εδωσαν τη δυναμη να ξεπερασω τα δυσκολα βραδυα, την αλλεργια που προεκυψε στην πορεια, να βαλω τα δυνατα μου για να θυλασω αποκλειστικα ενα πολυ φαγανο αγορακι που γεννηθηκε 4330, και οτι του λαχιστον απο εδω και περα κανω ο,τι μπορω, και παραπανω, για να του προσφερω ολα αυτα που αξιζει να εχουν ολα τα παιδακια του κοσμου, και αλλο ποσο το σπλαχνο μου εφ'οσον προερχονται ολα αυτα απο μενα.

 

Βεβαια τη μεγαλυτερη δυναμη μου τη δινει το χαμογελο του!!! Ειναι απιστευτο το τι ξεπερνας, στη στιγμη, οταν σου χαμογελαει το παιδι σου!!

 

Πιστευω πως αν ημουν προετοιμασμενη για το ενδεχωμενο της καισαρικης, ισως να ειχα βιωσει τη γεννηση του γιου μου διαφορετικα. Σιγουρα υπαρχουν μανουλες που εχουν βιωσει χειροτερα, οπως και μανουλες που περασαν τραγικες στιγμες σε φυσιολογικο τοκετο. Υπαρχουν και μανουλες που ενιωσαν οτι η καισαρικη ηταν η καλυτερη λυση για αυτες και το παιδι τους, και το γεγονος ολο ηταν μια γιορτη.

 

Στους 2 μηνες ενιωσα ετοιμη να το συζητησω, δεν μου εφτανε ο γιατρος μου να μου επισημανει γιατι εγινε η καισαρικη, ηθελα να βρω μια γυναικα που να εχει νιωσει το ιδιο για να μην νιωθω τοσο μονη. Αυτο που ενιωθα με εκλεισε στον εαυτο μου κ ενιωθα στο περιθωριο. Και εντελως τυχαια μιλησα με μια κοπελα που εκανε καισαρικη λιγο πριν απο μενα, και ειχε νιωσει κ αυτη τα ιδια. Και εκει ηταν το πρωτο μου βημα.

 

Γι'αυτο και σου γραφω αυτο εδω το μηνυμα τωρα, για να ξερεις οτι οτιδηποτε κ αν νιωσεις δεν εισαι μονη, σιγουρα καπου θα υπαρχει ολο και καποια αλλη μαμα να μοιραζεται τις ιδιες σκεψεις, οποιες κ αν ειναι αυτες, και αυτο να σου δωσει ενα κινητρο να τις ξεχασεις και να απολαμβανεις τη καθε στιγμη με το μωρο σου!! Ο καιρος περναει τοσο γρηγορα...!!

 

Κοριτσια ευχομαι σε ολες να σας ζησουν τα παιδακια σας, και ευχομαι απο εδω και περα ολες οι γεννες, φυσιολογικοι τοκετοι ή καισαρικες τομες, να ειναι μια γιορτη και καθολου τραυματικες εμπειριες σε κανενα επιπεδο για καμια μαμα!!

 

(και ναι, ζητω συγνωμη για το τερααααααστιο ποστ!! ομως ειναι κ για μενα πρωτη φορα που τα λεω ετσι δημοσια...):oops:

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Diamonds.....:cry:

 

πόσο πολύ σε νιώθω δε λέγεται! Μία απ' τα ίδια και με μένα και ας έχουν περάσει 11+ μήνες.... όλα όσα έγραψες σκεφτόμουν να γράψω.

Και, ναι, είναι εκνευριστικό όταν λες πόσο σε πόνεσε αυτή η ιστορία (ψυχολογικά μιλάμε κυρίως) να αντιδράνε.

Φυσικά και έχει σημασία να βγει το μωρό καλά, όπως και η μαμά.

Φυσικά και δε γίνεσαι μάνα μόνο όταν γεννήσεις φυσιολογικά.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί την αίσθηση αποτυχίας ή μάλλον καλύτερα του κενού που νιώθεις.

Και φυσικά δεν ισχύει το ίδιο για όλες τις γυναίκες!

Γι' αυτο και κάποιες άλλες κοπέλες που έχουν κάνει καισαρική δεν μπορούν να καταλάβουν τη θέση μας, αυτά που νιώθουμε.

Εγώ πάντως θα το παλέψω πολύ για φυσιολογικό την επόμνη φορά! Ναι, γίνεται, δεν είναι μονόδρομος πλέον η καισαρική....

(όποια ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει και το σχετικό θέμα vbac, φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική)

 

afrodita μου, δεν είσαι σε καμία περίπτωση λιγότερο καλή μάνα επειδή γέννησες με αυτό τον τρόπο. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!;)

Τώρα, όσον αφορά αυτή την κατάθλιψη, δεν ξέρω τι να σου πω....:-(

κι εγώ το παλεύω ακόμα! Αλλά έχω καταπιαστεί και με τη μικρή όπως επισης και με την αναζήτηση της αλήθειας για το vbac γιατί θέλω να πετύχω την επόμενη φορά (πρωτα ο Θεός, καλά να'μαστε) έναν φυσιολογικότατο τοκετό!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

νιωθω ενοχη γιατι δεν περιμενα οσο επρεπε.το παιδι ηταν ψηλα ακομα αλλα επειδη ειχα πολλες μερες να κοιμηθω κ ειχα αφορητους πονους στη μεση μου ειπε ο γιατρος να παω με ραντεβου...κ λεω κ εγω α ωραια τοσο ευκολο ειναι??(πρωτο παιδι βλεπεις κ στον κοσμο μου)δεν με ενημερωσε ομως πως οταν πας με ραντεβου το πιο πιθανο ειναι να γεννησεις με καισαρικη!περιμεν α καποιες ωρες αλλα οι τεχνητοι πονοι δεν με επιασαν ποτε κ εν ριπη οφθαλμου μου εκαναν επισκληριδιο κ με εβαλαν στο χειρουργειο!το μονο καλο ειναι οτι εκανα επισκληριδιο οποτε κ ειδα αμεσως το μωρο μου αλλα κατηγορω τον εαυτο μου που δεν περιμενα οσο κ αν ζοριζομουν κ που δεν με ειχαν ενημερωσει για ολα τα ενδεχομενα!με ενοχλει που λογω ελλειπους ενημερωσης κατεληξα να μην εχω επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτές που γεννάνε στο δρόμο και τα πετάνε στα σκουπίδια είναι καλές μάνες επειδή δεν έκαναν καισαρική και επισκληρίδιο;;;; Για να ηρεμήσουμε λίγο. Εγώ προσωπικά γέννησα τελείως μα τελείως φυσιολογικά 2 φορές...ούτε παυσίπονη δεν έκανα. Αλλά δεν νομίζω οτι παίζει κανένα ρόλο αυτό στο πόσο καλή, ή όχι, μάνα είμαι. Επειδή πόνεσα δηλαδή τί;;;;;;; Άλλοι είναι οι πόνοι που αν τους αντέξεις σε κάνουν μάνα με όλη τη σημασία της λέξης!!!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

afrodita καλησπερα...καταννοω απολυτα οτι εισαι σε μεγαλη συναισθηματικη φορτιση,ειναι λογικο μετα τη γεννα...Οι ορμονες δεν μας αφηνουν σε ησυχια,οι πονοι της καισαρικης... Δεν ειναι πολυ δυσκολο να καταληξεις με επιλοχια καταθλιψη,ομως πρεπει να το πολεμησεις. Να σου πω το λογο???Τον ειπες κ μονη σου,εχεις διπλα σου η στην αγκαλιτσα σου αυτη τη στιγμη ενα υγιεστατο μωρακι... Κ γι αυτο το λογο,πρεπει να νοιωθεις η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο...Στα λεω εγω, που ειμαι κ εγω σε λοχεια, γεννησα πριν ενα μηνα με καισαρικη.Με τη διαφορα ομως οτι εγω ειμαι σε λοχεια χωρις το παιδι μου...Την γεννησα κ εφυγε μακρια μου...Η δικια μου αγκαλια ειναι αδεια...Μακαρι να περναγα ακομα κ αυριο ξανα την διαδικασια της καισαρικης κ τους πονους της.Μακαρι να γενναγα κ εγω ενα υγιες παιδι...Εισαι τοσο τυχερη...Κ εγω τοσο αδεια...Μακαρι να αξοιωθω κ παλι στο μελλον να φερω στον κοσμο ενα μωρο...υγιες...κ ναι,αν τα καταφερω κ μεινω εγκυος,θα κανω παλι καισαρικη. Βλεπεις η δικη μου υγεια κ δεν μου επιτρεπει να γεννησω φυσιολογικα,ουτε καν να κανω επισκληριδιο. Δε νομιζω οτι αυτο θα με κανει χειροτερη μανα απο οσες γεννουν φυσιολογικα. Μανα δεν γινεσαι αναλογα με το πως θα γεννησεις το παιδι σου,αλλα αναλογα με το πως θα το μεγαλωσεις κ θα το αναθρεψεις για να γινει καλος ανθωπος...Προπσαθησε να ηρεμισεις λιγο,συζητησε τις σκεψεις σου με το γιατρο,τον αντρα σου κ καποιο ψυχολογο...Θα δεις, οταν ηρεμισεις λιγο απο τη λοχεια,αυτες οι σκεψεις θα φυγουν...Παρε αγκαλιτσα το μωρο σου κ τον αντρα σου κ ασε πισω αυτες τις σκεψεις...Μην τιμωρεις τον εαυτο σου,εισαι τοσο τυχερη!!!

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

afrodita καλησπερα...καταννοω απολυτα οτι εισαι σε μεγαλη συναισθηματικη φορτιση,ειναι λογικο μετα τη γεννα...Οι ορμονες δεν μας αφηνουν σε ησυχια,οι πονοι της καισαρικης... Δεν ειναι πολυ δυσκολο να καταληξεις με επιλοχια καταθλιψη,ομως πρεπει να το πολεμησεις. Να σου πω το λογο???Τον ειπες κ μονη σου,εχεις διπλα σου η στην αγκαλιτσα σου αυτη τη στιγμη ενα υγιεστατο μωρακι... Κ γι αυτο το λογο,πρεπει να νοιωθεις η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο...Στα λεω εγω, που ειμαι κ εγω σε λοχεια, γεννησα πριν ενα μηνα με καισαρικη.Με τη διαφορα ομως οτι εγω ειμαι σε λοχεια χωρις το παιδι μου...Την γεννησα κ εφυγε μακρια μου...Η δικια μου αγκαλια ειναι αδεια...Μακαρι να περναγα ακομα κ αυριο ξανα την διαδικασια της καισαρικης κ τους πονους της.Μακαρι να γενναγα κ εγω ενα υγιες παιδι...Εισαι τοσο τυχερη...Κ εγω τοσο αδεια...Μακαρι να αξοιωθω κ παλι στο μελλον να φερω στον κοσμο ενα μωρο...υγιες...κ ναι,αν τα καταφερω κ μεινω εγκυος,θα κανω παλι καισαρικη. Βλεπεις η δικη μου υγεια κ δεν μου επιτρεπει να γεννησω φυσιολογικα,ουτε καν να κανω επισκληριδιο. Δε νομιζω οτι αυτο θα με κανει χειροτερη μανα απο οσες γεννουν φυσιολογικα. Μανα δεν γινεσαι αναλογα με το πως θα γεννησεις το παιδι σου,αλλα αναλογα με το πως θα το μεγαλωσεις κ θα το αναθρεψεις για να γινει καλος ανθωπος...Προπσαθησε να ηρεμισεις λιγο,συζητησε τις σκεψεις σου με το γιατρο,τον αντρα σου κ καποιο ψυχολογο...Θα δεις, οταν ηρεμισεις λιγο απο τη λοχεια,αυτες οι σκεψεις θα φυγουν...Παρε αγκαλιτσα το μωρο σου κ τον αντρα σου κ ασε πισω αυτες τις σκεψεις...Μην τιμωρεις τον εαυτο σου,εισαι τοσο τυχερη!!!

 

Πόσο, μα πόσο δίκαιο έχεις!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

afrodita καλησπερα...καταννοω απολυτα οτι εισαι σε μεγαλη συναισθηματικη φορτιση,ειναι λογικο μετα τη γεννα...Οι ορμονες δεν μας αφηνουν σε ησυχια,οι πονοι της καισαρικης... Δεν ειναι πολυ δυσκολο να καταληξεις με επιλοχια καταθλιψη,ομως πρεπει να το πολεμησεις. Να σου πω το λογο???Τον ειπες κ μονη σου,εχεις διπλα σου η στην αγκαλιτσα σου αυτη τη στιγμη ενα υγιεστατο μωρακι... Κ γι αυτο το λογο,πρεπει να νοιωθεις η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο...Στα λεω εγω, που ειμαι κ εγω σε λοχεια, γεννησα πριν ενα μηνα με καισαρικη.Με τη διαφορα ομως οτι εγω ειμαι σε λοχεια χωρις το παιδι μου...Την γεννησα κ εφυγε μακρια μου...Η δικια μου αγκαλια ειναι αδεια...Μακαρι να περναγα ακομα κ αυριο ξανα την διαδικασια της καισαρικης κ τους πονους της.Μακαρι να γενναγα κ εγω ενα υγιες παιδι...Εισαι τοσο τυχερη...Κ εγω τοσο αδεια...Μακαρι να αξοιωθω κ παλι στο μελλον να φερω στον κοσμο ενα μωρο...υγιες...κ ναι,αν τα καταφερω κ μεινω εγκυος,θα κανω παλι καισαρικη. Βλεπεις η δικη μου υγεια κ δεν μου επιτρεπει να γεννησω φυσιολογικα,ουτε καν να κανω επισκληριδιο. Δε νομιζω οτι αυτο θα με κανει χειροτερη μανα απο οσες γεννουν φυσιολογικα. Μανα δεν γινεσαι αναλογα με το πως θα γεννησεις το παιδι σου,αλλα αναλογα με το πως θα το μεγαλωσεις κ θα το αναθρεψεις για να γινει καλος ανθωπος...Προπσαθησε να ηρεμισεις λιγο,συζητησε τις σκεψεις σου με το γιατρο,τον αντρα σου κ καποιο ψυχολογο...Θα δεις, οταν ηρεμισεις λιγο απο τη λοχεια,αυτες οι σκεψεις θα φυγουν...Παρε αγκαλιτσα το μωρο σου κ τον αντρα σου κ ασε πισω αυτες τις σκεψεις...Μην τιμωρεις τον εαυτο σου,εισαι τοσο τυχερη!!!

 

ανατριχιασα μολις διαβασα το μηνυμα σου κ σε ευχαριστω απο την καρδια μου!λυπαμαι πολυ για το μωρακι σου κ να ξερεις πως πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη δυναμη ψυχης για να παρηγορεις καποιον αλλο οταν κ εσυ εισαι ασχημα ψυχολογικα κ μπραβο σου!εχεις απολυτο δικιο κ επειδη διαβασα αυτα που εχεις γραψει στο αλλο τοπικ...η ζωη ειναι πολυ αδικη καποιες φορες κ τα δινει σε αυτους που δεν αξιζουν αλλα θα ξαναγινεις μανουλα...κ αυτο γιατι σου αξιζει κ φαινεται απο τον τροπο που μου μιλας κ απο το κουραγιο που μου δινεις ενω εισαι σε πιο δυσκολη θεση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κ η cathy παραπνω, σε ενοχλει το γεγονος της καισαρικης γιατι δεν εχεις καταλαβει ποσο τυχερη εισαι .. που εισαι κ εσυ γερη κ εχεις ενα υγιες μωρακι στα χερια σου..

Μετα απο δυο καισαρικες, που η πρωτη κρατησε 15 λεπτα το συνολο κ η δευτερη 4 ωρες, καταλαβαινω πως τελικα δεν με ενοχλει κ τοσο πολυ που γεννησα με καισαρικη..

Αν ειχες μεινει στο χειρουργειο με την κοιλια ανοιχτη 4 ωρες εχοντας τις αισθησεις σου κ βλεποντας τον γιατρο να ιδρωκοπαει κ να αλλαζει χρωματα πανω απο το κεφαλι σου κ να παρακαλας να πεθανεις εσυ κ οχι το μωρο σου, μαλλον θα εβλεπες με ενα διαφορετικο ματι ολη την κατασταση..

Οποτε χαλαρωσε κ ασε στην ακρη ολες τις σκεψεις περι ανικανοτητας κ "κακιας μαμας" κ ζησε την καθε στιγμη του παιδιου σου..

Γιατι θα φυγουν κ δεν θα ξαναερθουν κ θα μετανιωνεις για οσα δεν μπορεσες να χαρεις εξαιτιας του κολληματος σου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

με εχετε ανεβασει ολες σας πολυ ψυχολογικα!καπου διαβασα σημερα οτι η καισαρικη σαν μεθοδος γεννας εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα θνησιμοτητας για την μητερα.αν οντως ισχυει πρεπει να ειμαστε κ πολυ περηφανες στην τελικη που βγαινουμε αλωβητες απο ολο αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με εχετε ανεβασει ολες σας πολυ ψυχολογικα!καπου διαβασα σημερα οτι η καισαρικη σαν μεθοδος γεννας εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα θνησιμοτητας για την μητερα.αν οντως ισχυει πρεπει να ειμαστε κ πολυ περηφανες στην τελικη που βγαινουμε αλωβητες απο ολο αυτο!

afrodita μου καλημερα,

η καθε γυναικα εδω εχει το δικο της πονο που προσπαθει να αντιμετωπισει. Κ εγω προσπαθω να πατησω στα ποδια μου ξανα,το υποσχεθηκα στη μπεμπουλα μου πριν κλεισω τα ματια μου κ την αποχωριστω για παντα.

Δεν τα εχω καταφερει ακομα,αλλα προσπαθω πολυ,της το οφειλω. Γι αυτην κλαιω καθε μερα,αλλα για εκεινην πρεπει να σταματησω...

Εχω καποιο προβλημα στο κεφαλι (εναν καλοηθη ογκο στον εγκεφαλο),οποτε η γεννα για μενα ειναι επικινδυνη.Δεν μπορουν να μου κανουν επισκληριδιο,ειναι απαγορευτικη κ αυτη για την υγεια μου. Επομενως, γεννησα με καισαρικη κ ολικη αναισθησια. Αν με αξοιωσει ποτε ο Θεος, αν ειμαι ποτε ξανα τυχερη να ερθει αλλο μωρακι, κ πανε ολα καλα μεχρι το τελος (αυτο ειναι το πιο σημαντικο), θα γεννησω με τον ιδιο τροπο,καισαρικη κ ολικη αναισθησια.Ναι,εγω δεν θα ακουσω το πρωτο κλαμα,δεν θα το κρατησω αμεσως αγκαλια, κ φυσικα θα κοιμηθω με την αγωνια,μεχρι να συνελθω απο την αναισθησια...Δεν με ενδιαφερει,αληθεια σου λεω.Μακαρι να ερθει ενα αλλο μωρακι,μακαρι να τα καταφερει μεχρι τον 9ο μηνα, μακαρι να βγει γερο,ζωντανο κ υγιες,τιποτε αλλο δεν με ενδιαφερει!!!

Σου επισημαινω οτι καταλαβαινω την αναστατωση σου διοτι οι ορμονες μας αυτες τις μερες κανουν παρτυ...Νομιζω οτι ολες αυτες οι ασχημες σκεψεις θα φυγουν οταν ηρεμισουν οι κακες ορμονες!Ομως θελει χρονο,κ γι αυτο πρεπει να προσπαθησεις να ηρεμισεις κ να απολαυσεις το παιδι σου.Εξαλλου αυτο πρεπει να εχει το 100% της προσοχης σου τωρα,πρεπει να εισαι ξεκουραστη κ ηρεμη για να απολαυσεις αυτες τις μοναδικες στιγμες!!!(ασε τη στενοχωρια για εμας κ εσυ απολαυσε το μεγαλυτερο δωρο της ζωης!)

 

Φιλικη συμβουλη, ασε το ιντερνετ κ τι γραφουν για καισαρικες...Ο,τι εγινε εγινε, κ σιγουρα εγινε για καλο, το βλεπεις διπλα σου.;)

 

Υ.Γ:Χαιρομαι παρα πολυ που εβαλες φωτο,να σου ζησει το πανεμορφο πλασματακι σου,ειναι κουκλακι!!!!

 

Φιλακια

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα cathy μου!σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες κ την προσπαθεια που κανεις μαζι μου ειλικρινα με εχεις κανει να νιωσω πολυ καλυτερα!χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που με καταλαβαινουν τελικως κ δεν ειναι ο καθενας το μακρυ του κ το κοντο του!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω με καισαρικη γεννησα.αυτο που ξερω ειναι οτι εχω μια πολυ ομορφη αναμνηαη κ μ αρεσει αυτο!δε με νοιαζει ο τροπος με νοιζει που το θυμαμαι κ χαμογελαω!δε φοβαμαι να το ξαναζησω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος κ νεα μανουλα γεννησα μολις 1,5 μηνα πριν.δυστυχως γεννησα με καισαρικη οχι λογω προβληματος αλλα λογω βλακειας δικης μου κ ελλειπης ενημερωσης του γιατρου ενω ηθελα φυσιολογικο τοκετο.πραγμα που μου στοιχισε πολυ ψυχολογικα σε σημειο να σκεφτομαι ποσο κακη μανα ειμαι(λες κ δεν φτανουν οι ορμονες κ η επιλοχειος καταθλιψη!).το μονο που με παρηγορει ειναι οτι οπως και να εχει το μωρακι μου ειναι καλα κ αυτο εχει σημασια.δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει νιωσει κατι αντιστοιχο ειδικα μετα απο καισαρικη απλα ειχα αναγκη να το μοιραστω μαζι σας μιας κ κανεις απο τον περιγυρο μου δε φαινεται να το καταλαβαινει.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΚΙ ΕΓΩ Φ.Τ. ΗΘΕΛΑ , ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ 40 ΕΒΔ. ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΨΗΛΑ , ΠΗΓΑ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 16 ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ , ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ , ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ,ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΟ 3.500 ΚΙΛΑ , ΚΙ ΓΩ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΣΟΥ , ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ , ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟΥΝ , ΚΑΙ ΜΕΙΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ. ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ .

Link to comment
Share on other sites

το εκνευριστικο ειναι που ολοι μου λενε οτι απλα διευκολυνα τον γιατρο να ξεμπερδευει πιο γρηγορα!ελεος!πρεπει να με κανουν να νιωσω χειροτερα απο οτι ηδη νιωθω??

Κι εμένα μου έλεγαν καλοθελητές ότι το μωρό μου το κρατάνε στη ΜΕΝΝ γιατί θέλουν να πάρουν παραπάνω λεφτά :?. Το μωρό ήταν διασωληνωμένο και κινδύνευε, αλλά για κάποιους άσχετους, εγώ θα έπρεπε να πάω να κάνω φασαρία και να ζητήσω να το πάρω... Μερικοί άνθρωποι δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν γι αυτό μην τους ακούς.

Όσο για την καισαρική, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να νιώθεις άσχημα. Όταν είσαι στην αίθουσα ωδινών, έχεις πολύ μικρά περιθώρια αντίδρασης σ΄αυτά που προτείνει ο γιατρός. Ούτε έχει νόημα να σκέφτεσαι τι θα γινόταν αν... Ίσως να πονούσες δυο μέρες και να έκανες μετά καισαρική, θα σε έκανε αυτό πιο άξια μάνα?

Έχω δει περιπτώσεις γνωστών μου με φυσιολογικό τοκετό που η λεχώνα ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση απ' ότι λεχώνες με καισαρική. Αν υπάρχει λόγος γιατί να τον αγνοήσεις και να διακινδυνεύσεις;

Και την επόμενη φορά αν τελικά γεννήσεις πάλι με καισαρική, να μην απογοητευτείς, δεν είναι κάτι κακό η καισαρική για το οποίο πρέπει να εξιλεωθείς με φυσιολογικό τοκέτό.

Με βάζει σε σκέψεις αυτή η αντίληψη που υπάρχει ότι μόνο αφού περάσει όλους τους πόνους της γέννας η γυναίκα καταξιώνεται, είναι στα όρια του μαζοχισμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλά επίσης έχω την εντύπωση ότι μετά την ολική ναρκωση είσαι γενικά χειρότερα. Θυμάμαι στην αίθουσα ανανηψης ήμουν η μόνη που εκλαιγα και σφάδαζα από τους πόνους και έβλεπα τις υπόλοιπες από την καισαρικη χωρίς ολικη νάρκωση, κυριλε να μην παραπονιούνται για πόνο. Τουλάχιστον όχι ανυπόφορο..Μην παρεξηγηθώ εννοείται όλες οι καισαρικές πονανε αλλα εγω πόναγα τόσο που δεν άντεχα και τις παρακαλούσα να μου δώσουν φάρμακο! Τι να πω..να ήταν τυχαίο?

 

μαλλον ηταν τυχαιο....η ολικη ναρκωση δεν εχει καμια σχεση με τους πονους....εγω εκανα ολικη ναρκωση,με ξυπνησαν ενω ημουν ακομη στο χειρουργειο και μολις μιση ωρα αφου γεννησα την κορη μου......

 

πονους δεν ειχα φρικτους....αφου δεν ηθελα φαρμακα ηταν απολυτως ανεκτοι....αμεσως με πηγαν στο δωματιο και πηρα την κορουλα μου αγκαλια....

 

σιγουρα στεναχωρηθηκα που δεν την ειδα πρωτη....αλλα τι να κανουμε αφου ηταν αναγκη....δεν ειναι και τοσο τραγικο πια!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος κ νεα μανουλα γεννησα μολις 1,5 μηνα πριν.δυστυχως γεννησα με καισαρικη οχι λογω προβληματος αλλα λογω βλακειας δικης μου κ ελλειπης ενημερωσης του γιατρου ενω ηθελα φυσιολογικο τοκετο.πραγμα που μου στοιχισε πολυ ψυχολογικα σε σημειο να σκεφτομαι ποσο κακη μανα ειμαι(λες κ δεν φτανουν οι ορμονες κ η επιλοχειος καταθλιψη!).το μονο που με παρηγορει ειναι οτι οπως και να εχει το μωρακι μου ειναι καλα κ αυτο εχει σημασια.δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει νιωσει κατι αντιστοιχο ειδικα μετα απο καισαρικη απλα ειχα αναγκη να το μοιραστω μαζι σας μιας κ κανεις απο τον περιγυρο μου δε φαινεται να το καταλαβαινει.

 

Ακριβώς το ίδιο ένιωθα και εγώ μετά την καισαρική αλλά και για πολύ καιρό μετά! Το ξέρω πως δεν έπρεπε να νιώθω έτσι αλλά ειχα το συναίσθημα πως δεν τα κατάφερα! Τόσο που με έπαιρνε απο κάτω, μου πηρε καιρό για να μου φύγει και πραγματικά δεν ξέρω αν μου έφυγε τελείως απλά πλέον δεν το σκέφτομαι. Οπότε να ξέρεις οτι με τον καιρό θα σου περάσει. Θεωρώ ότι κακώς ένιωθα έτσι αλλά δεν μπορούσα να το αλλάξω!!! Το σημαντικό πάντως είναι να ναι γερά τα μωράκια μας και τίποτα άλλο. Αυτή ήταν μια σκέψη που με βοηθούσε γιαί ακούς και βλέπεις τόσα γύρω σου που η ουσία είναι να είμαστε καλά και με υγεία!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλά επίσης έχω την εντύπωση ότι μετά την ολική ναρκωση είσαι γενικά χειρότερα. Θυμάμαι στην αίθουσα ανανηψης ήμουν η μόνη που εκλαιγα και σφάδαζα από τους πόνους και έβλεπα τις υπόλοιπες από την καισαρικη χωρίς ολικη νάρκωση, κυριλε να μην παραπονιούνται για πόνο. Τουλάχιστον όχι ανυπόφορο..Μην παρεξηγηθώ εννοείται όλες οι καισαρικές πονανε αλλα εγω πόναγα τόσο που δεν άντεχα και τις παρακαλούσα να μου δώσουν φάρμακο! Τι να πω..να ήταν τυχαίο?

 

μαλλον ηταν τυχαιο....η ολικη ναρκωση δεν εχει καμια σχεση με τους πονους....εγω εκανα ολικη ναρκωση,με ξυπνησαν ενω ημουν ακομη στο χειρουργειο και μολις μιση ωρα αφου γεννησα την κορη μου......

 

πονους δεν ειχα φρικτους....αφου δεν ηθελα φαρμακα ηταν απολυτως ανεκτοι....αμεσως με πηγαν στο δωματιο και πηρα την κορουλα μου αγκαλια....

 

σιγουρα στεναχωρηθηκα που δεν την ειδα πρωτη....αλλα τι να κανουμε αφου ηταν αναγκη....δεν ειναι και τοσο τραγικο πια!!!

 

 

 

Ke ego kesariki ke oliki ekana,,,,,o ponos itan aforitos ke mou to epiveveose argotera ke anesthisiologos oti i kesariki ine poli epiponi me oliki,,,,me episkliridio ine kalitera, epidi i anesthisia parameni perisotero ke episis vazoun ke anelgisia yia tis epomenes 24 ores ean thelis ke ise se poli kaliteri katastasi...

 

Vasika oti hirotero yia genna ine genniki ke kesariki....POTE den to xanakano!

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ένιωθα και εγώ μετά την καισαρική αλλά και για πολύ καιρό μετά! Το ξέρω πως δεν έπρεπε να νιώθω έτσι αλλά ειχα το συναίσθημα πως δεν τα κατάφερα! Τόσο που με έπαιρνε απο κάτω, μου πηρε καιρό για να μου φύγει και πραγματικά δεν ξέρω αν μου έφυγε τελείως απλά πλέον δεν το σκέφτομαι. Οπότε να ξέρεις οτι με τον καιρό θα σου περάσει. Θεωρώ ότι κακώς ένιωθα έτσι αλλά δεν μπορούσα να το αλλάξω!!! Το σημαντικό πάντως είναι να ναι γερά τα μωράκια μας και τίποτα άλλο. Αυτή ήταν μια σκέψη που με βοηθούσε γιαί ακούς και βλέπεις τόσα γύρω σου που η ουσία είναι να είμαστε καλά και με υγεία!!!!

 

 

Ke ego iha to idio provlima...oso ke na tin oreopioun i kesariki ine mia travmatiki genna...

 

Den esthanome oti imoun kali i kaki mitera....ohi,,,,apliroforiti imoun ke evala ton eafto mou se kindino horis logo...Tin kesariki den tin hriastika, o yiatros mou ipe itan poli kalos...o kaliteros tropos na gennisis....

 

Diafono me tin protasi oti afou to moro ine kala ola kala...Prepi ke i mitera na ine kala yia na to prosehi...ohi na ehi epivarithni me mia enhirisi pou epi to pliston apeti i lehona na ihi voithia yia na prosexi to moro ke episis diskolies ston thilasmo logo ponon kesarikis...

 

Episis den ine to proto moro mono...ine ke ta epomena...mia kesariki se vazi se diskoli thesi ke yia to mellon me ena travma stin mitra...

 

Ne iha katathlipsi afou katalava meta se ti louba epesa...Tora pleon tha genniso sto exoteriko yiati ehasa tin ebistosini mou sto sistima ke den thelo pleon na to diakindinefso me alles enhirisis....

 

 

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου rad-mid

 

Σεβαστά όσα λες όμως θέλω να διαφωνήσω σε κάτι....

 

Εγώ που γέννησα με καισαρική δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να θηλάσω....ούτε πόνους είχα....καμία δυσκολία.

Δεν συμβαίνει πάντα, σε μένα ήρθε αβίαστα και ήταν τόσο υπέροχο αυτό το συναίσθημα....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

rad-mid σιγουρα οποια εχει την ευχερεια να διαλεξει πως θα γεννησει σιγουρα η καλυτερη επιλογη ειναι ο φυσιολογικος τοκετος,δεν το συζητω,αν ομως επιβαλλεται να κανεις καισαρικη δεν ειναι τοσο τραγικο...τουλαχιστον οχι για ολες....

ναι κι εγω πονουσα κι ακομη ταλαιπωρουμε (μετα απο 9 μηνες) αλλα οχι να στεναχωρηθω κιολας που εφερα στον κοσμο την μπεμπουλιτσα μου!!!

δηλαδη ηταν καλυτερα να ρισκαρα και να παθαινε τιποτα;;

ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικως το εψαξα,και για οσες νιωσαμε ασχημα με την καισαρικη του τυπου "δεν πονεσα αρκετα για το παιδι μου",η καισαρικη ειναι η καλυτερη μεθοδος γεννησης για το μωρο.δεν διατρεχει κανεναν κινδυνο κ γενικως δεν ταλαιπωρειται ενω για τη μητερα εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα θνησιμοτητας!συμπερασμα: πρεπει να νιωθουμε περηφανες που ρισκαρουμε εμεις για να ειναι καλα τα μωρα μας κ αντι να τα ταλαιπωρουμε ή να ριψοκινδυνεψουν για οποιδηποτε λογο,τα διευκολυνουμε!για παραδειγμα,γεννησε χτες μια γνωστη μου(ζωη να χει το μωρακι της κ να ναι παντα καλα),η οποια ηταν πορωμενη με τον Φ.Τ.εσπασαν τα νερα,δεν ειχε ομως πονους κ το μωρο ηταν ψηλα,παει στο μαιευτηριο κ για 9 ωρες μεχρι να γεννησει περασε τα πανδεινα!ζοριστηκε πολυ ασχημα κ ζορισε κ το μωρο το οποιο κατεβαινε με στραβα το κεφαλι κ γενικως κινδυνεψε αλλα παρ'ολα αυτα δεν δεχοταν να κανει καισαρικη γιατι απλα δε γουσταρε(να το πω κοινως!)δεν σκεφτηκε καν αν δημιουργουσε προβλημα στο μωρο αρκει να γινει το δικο της πραγμα που θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο!θεωρω απαραδεκτο να σνομπαρουν κ να θεωρουν τοσο υποδεεστερη την καισαρικη οταν στο κατω κατω παιζεται η υγεια του παιδιου σου! αι σιχτιρ πια!

Link to comment
Share on other sites

τελικως το εψαξα,και για οσες νιωσαμε ασχημα με την καισαρικη του τυπου "δεν πονεσα αρκετα για το παιδι μου",η καισαρικη ειναι η καλυτερη μεθοδος γεννησης για το μωρο.δεν διατρεχει κανεναν κινδυνο κ γενικως δεν ταλαιπωρειται ενω για τη μητερα εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα θνησιμοτητας!συμπερασμα: πρεπει να νιωθουμε περηφανες που ρισκαρουμε εμεις για να ειναι καλα τα μωρα μας κ αντι να τα ταλαιπωρουμε ή να ριψοκινδυνεψουν για οποιδηποτε λογο,τα διευκολυνουμε!για παραδειγμα,γεννησε χτες μια γνωστη μου(ζωη να χει το μωρακι της κ να ναι παντα καλα),η οποια ηταν πορωμενη με τον Φ.Τ.εσπασαν τα νερα,δεν ειχε ομως πονους κ το μωρο ηταν ψηλα,παει στο μαιευτηριο κ για 9 ωρες μεχρι να γεννησει περασε τα πανδεινα!ζοριστηκε πολυ ασχημα κ ζορισε κ το μωρο το οποιο κατεβαινε με στραβα το κεφαλι κ γενικως κινδυνεψε αλλα παρ'ολα αυτα δεν δεχοταν να κανει καισαρικη γιατι απλα δε γουσταρε(να το πω κοινως!)δεν σκεφτηκε καν αν δημιουργουσε προβλημα στο μωρο αρκει να γινει το δικο της πραγμα που θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο!θεωρω απαραδεκτο να σνομπαρουν κ να θεωρουν τοσο υποδεεστερη την καισαρικη οταν στο κατω κατω παιζεται η υγεια του παιδιου σου! αι σιχτιρ πια!

 

τωρα μιλας σωστα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα afrodita μου!

Θα μου επιτρέψεις όμως να αμφιβάλλω για το αν η καισαρική είναι η καλύτερη μέθοδος γέννησης για το μωρό σε όλες τις περιπτώσεις. Σε αυτήν την περίπτωση ο ΠΟΥ δεν θα έλεγε ότι το ποσοστό καισαρικής σε μια χώρα δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 15% (στα ιδιωτικά μαιευτήρια των Αθηνών ξεπερνά το 50%...).

 

Εμένα η ένστασή μου και ο θυμός μου έχει να κάνει με το ότι δυστυχώς και περιπτώσεις που δεν χρειάζονται καισαρική καταλήγουν στο χειρουργείο.

 

Και αυτό το λέω εγώ που έμεινα με μικρή "αναπηρία" κατά τη διάρκεια του τοκετού γιατί ο γιατρός δεν έκανε καισαρική στη μητέρα μου και ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι προτιμότερο να γίνεται καισαρική όταν κινδυνεύει το μωρό.

 

Και επαναλαμβάνω, το πώς γεννήσαμε δεν έχει καμία σχέση με το αν είμαστε καλές μαμάδες! Και το έχω ξαναγράψει νομίζω σε αντίστοιχο θέμα: την τομή μου την βλέπω σαν τατουάζ που έκανα για τις κόρες μου :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγω καισαρικη εκανα λογω μη διαστολης!!!!χαιρομαι που εκανα καισαρικη και ας πηρα πονους 2 μερες (ποναγα 2 μερες αλλα αφου δεν εκανα διαστολη αποφασισαμε καισαρικη)Η καισαρικη με εκανε και να ειμαι ηρεμη και να δω το παιδακι μου με το που βγηκε ηραμα χωρις κλαματα και πονους!!μπαμ μπαμ σε 5 λεπτα τον ειδα!!!!δεν με κανει αυτο κακη μανα ομως!!15 παιδια να κανω καισαρικη θελω!!!!!!!!!!!επιλοχεια περασα και εγω για αλλους λογους!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...