Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε κάθονται τα μωρά?


Recommended Posts

για αλλη μια φορα ζηταω τα φωτα σας.....

 

λοιπον το αντρακι μου αρχισε να σηκωνεται απο ξαπλωμενος καθιστος ..

 

κανει καθεται ή ειναι νωρις?cunning.gif

 

 

α ειμαστε 4μηνων(φαινεται και στο τικερ μας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης και κάθε μωρό σου δείχνει κι από μόνο του τι είναι "ετοιμο" να κάνει κι άρα αν "κάνει ή δεν κάνει"

Απ τη στιγμή που άρχισε μόνο του να κάθεται, πάει να πει είναι έτοιμο μυικά να το υποστηρίξει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι :lol::lol::oops: Πωπω πρεπει να τα ξαναμαθω απο την αρχη.

Πιστευω ομως οτι αφου το κανει απο μονος του σημαινει οτι δεν υπαρχει προβλημα. Για να το κανει δεν ποναει αρα η σπονδυλικη του στηλη ειναι ετοιμη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

παπι τι εννοεις σηκωνεται?? τελειως?? μονος του?? μωρε μπραβο!!

εμενα ακομα και τωρα απλα σηκωνει το κεφαλι του και κανει προσπαθειες να σηκωθει.. αμα του δωσω τα χερια φυσικα θα σηκωθει αλλα μονος του τιποτα ακομα!!

εγω παντως απο τοτε που τον ειδα οτι καθεται ημι-ξαπλωμενος χωρις παραπονα τον ειχα ετσι και τωρα τελευταια σηκωσα αλλη μια θεση την πλατη του καροτσιου!!

για δοκιμασε.. αν δυσφορησει.. ε, περιμενε λιγο ακομα!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν φοβασαι να σηκωσεις την πλατη βαλε στην γωνια πυ σχηματιζει μια κουβερτουλα μικρη ώστε να είναι καμπύλη και όχι γωνια και μην το σηκωσεις πολυ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ναι σηκωνεται μονος του......αυτος μια χαρα βολευεται καθιστος το θεμα ειναι αν κανει για την σπονδυλικη στηλη

 

για να το κάνει μόνος του πάει να πει ότι μπορεί

δεν μπορείς να τον κρατάς "δεμένο" κάτω τη στιγμή που το παιδάκι σηκώνεται μόνο του

μια χαρά μπορεί λοιπόν :D

 

 

να το "ακούς" το παιδί... η φύση ξέρει από μόνη της κάποια πράγματα :wink:

Link to comment
Share on other sites

ασχετο - να ρωτησω λιγο γιατι αγχωθηκα τωρα? του παπιου το μωρουλι ειναι μικροτερο 1 μηνα απο τον δικο μου.. εκεινος σηκωνεται και ο δικος μου οχι.. μηπως ν ανησυχησω???

Link to comment
Share on other sites

ασχετο - να ρωτησω λιγο γιατι αγχωθηκα τωρα? του παπιου το μωρουλι ειναι μικροτερο 1 μηνα απο τον δικο μου.. εκεινος σηκωνεται και ο δικος μου οχι.. μηπως ν ανησυχησω???

 

ΟΧΙ.- :lol:

 

κάθε μωρό έχει δικούς του ρυθμούς

μην αγχώνεσαι ΠΟΤΕ για τέτοια πράγματα

εκτός αν δεις πια ρε παιδί μου κι εσύ ότι το παιδί κοντεύει να χρονίσει και δεν :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν λεω σηκωνεται εννοω απο την ημικαθιστη-ημιξαπλωμενη θεση...οχι οταν ειναι τελειως ξαπλωμενος....δεν εχω το παιδι θαυμα.....a207.gif

 

 

και μενα μου κανει εντυπωση...δεν θυμαμαι η κορη μου να το εκανε ετσι νωρις......

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και ο δικός μου.

 

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι απαγορεύεται να κάθεται μέχρι 6 μηνών. Όταν της το ανέφερα, μου είχε πει να μην τον σταματάω όταν το κάνει μόνος του, αλλά και να μην τον ενθαρρύνω και να μην τον βάζω κι εγώ να κάθεται!! :lol::lol: :lol: :lol:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω με την Μαμά του Ωρίων.

Τα ίδια έκανε και ο Αναστάσης μου, πριν καλά καλά κλείσει τους 5 μήνες σηκωνώταν όρθιος και δεν ήθελε καθόλου ξάπλά ή πίσω.

Τότε είχα ανησυχήσει και εγώ γιατί μου έλεγαν πως είναι πολύ νωρίς και δεν κάνει για την μέση, τα νεφρά και το μυκό του σύστημα..

Ρώτησα και γώ τον παιδίατρο για μια πιό ειδική γνώμη και μου είχε πει ακριβώς αυτά που γράφει η Μαμά του Ωρίων.

Αν το κάνει από μόνος του τον αφήνω διότι αφού το κάνει από μόνος του σημαίνει ότι σωματικά μπορεί. Εγώ καλό θα ήταν να μην τον πιέσω.

Τον άφηνα όση ώρα ήθελε να κάτσει και όταν κουράζοταν ξάπλωνε πίσω. Πράγμα πολύ σπάνιο . :lol::lol::lol::lol:

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορει κ συκωνεται μονος του δ υπαρχει λογος να το εμποδιζεις. Μπορεις λιγο να μας πεις πως συκωνεται? Το βαζεις ανασκελα κ αυτος τι κανει? Οταν το βαζεις μπρουμιτα πως συμπεριφερεται? Γυρναει κ στις δυο πλευρες? Οταν καθετε, τη πλατουλα του την εχει ορθια, η ειναι σκυμενος μπροστα? Οταν καθετε μπορει να γυρησει το σωμα του κ στις δυο πλευρες η πευτει κατω? Εαν πευτει βαζει το χερακι του να προστατευτει η "τρωει τα μουτρα του"?

Ελενα, μ ανησυχεις καθολου. Ειναι πολυ νωρις για να καθετε. κ οπως σου ειπαν, το κατε παιδι εχει τους ρυθμους του

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορει κ συκωνεται μονος του δ υπαρχει λογος να το εμποδιζεις. Μπορεις λιγο να μας πεις πως συκωνεται? Το βαζεις ανασκελα κ αυτος τι κανει? Οταν το βαζεις μπρουμιτα πως συμπεριφερεται? Γυρναει κ στις δυο πλευρες? Οταν καθετε, τη πλατουλα του την εχει ορθια, η ειναι σκυμενος μπροστα? Οταν καθετε μπορει να γυρησει το σωμα του κ στις δυο πλευρες η πευτει κατω? Εαν πευτει βαζει το χερακι του να προστατευτει η "τρωει τα μουτρα του"?

Ελενα, μ ανησυχεις καθολου. Ειναι πολυ νωρις για να καθετε. κ οπως σου ειπαν, το κατε παιδι εχει τους ρυθμους του

 

#τον εχω στο ρηλαξ ,στην αγκαλια μου ή στο καροτσι(οχι τελειως ξαπλωμενο) βαζει δυναμη και σηκωνεται....

 

καθιστος στεκεται 3-4 δευτερολεπτα μετα κανει σαν μεθυσμενος emoticon_exp_33.gifκαι παει να πεσει

 

#οταν τον εχω ανασκελα γυρναει μπρουμυτα παιζει για λιγο και μετα ξαναγυρναει ανασκελα...να σου πω δεν εχω παρατηρησει αν γυρναει και απο τις 2πλευρες(παιζει ρολο?)

 

 

#οταν καθεται και εχει στηριγμα δεν γερνει....(εννοω τη πλατη του καροτσιου), χωρις στηριγμα γερνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ το παιδί είναι μια χαρά έτοιμο να καθίσει

μην του φρενάρεις τις δυνατότητες του

 

είπαμε από παιδί σε παιδί τα πράγματα αλλάζουν!

 

ο δικός μου μπουσούλησε 7,5 μηνών.... άλλα το κάνουν στους 7 κι άλλα στους 10...

καθόταν στον ποπό του χωρίς καμία στήριξη από εμάς άνετα στους 6 μήνες

άρχισε να γυρίζει από μπρούμητα ανάσκελα στους 5

 

χτες καθόμασταν σε μια La Pasteria Για φαγητό, τον είχε ο πατέρας του λίγο αγκαλιά και με τα πόδια του έσπρωξε και κούνησε απ τη θέση του όλο το τραπέζι για αρκετά εκατοστά

είναι απλά δυνατό παιδί, δεν είναι το παιδί θαύμα :lol:

 

αυτό το βλέπεις σε κάθε παιδί διαφορετικά... άλλο ρυθμό ανάπτυξης έχει το καθένα χωρίς να σημαίνει κάτι καλό ή κακό για κανένα παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

χτες καθόμασταν σε μια La Pasteria Για φαγητό, τον είχε ο πατέρας του λίγο αγκαλιά και με τα πόδια του έσπρωξε και κούνησε απ τη θέση του όλο το τραπέζι για αρκετά εκατοστά

είναι απλά δυνατό παιδί, δεν είναι το παιδί θαύμα

 

γκλουκ ....δεν πιστευω να εριξε κατω τη μακαροναδα?funny_02.gif

 

 

αυτο που μου λες για το δυνατο παιδι μου το ειχε πει ο γυναικολογος οταν γεννησα....ειναι μου ειχε πει πολυ δυνατο παιδι...το καταλαβε λεει απο τον τροπο που αντεδρασε μολις γεννηθηκε...τι να πω.....

Link to comment
Share on other sites

χτες καθόμασταν σε μια La Pasteria Για φαγητό, τον είχε ο πατέρας του λίγο αγκαλιά και με τα πόδια του έσπρωξε και κούνησε απ τη θέση του όλο το τραπέζι για αρκετά εκατοστά

είναι απλά δυνατό παιδί, δεν είναι το παιδί θαύμα

 

γκλουκ ....δεν πιστευω να εριξε κατω τη μακαροναδα?funny_02.gif

 

 

αυτο που μου λες για το δυνατο παιδι μου το ειχε πει ο γυναικολογος οταν γεννησα....ειναι μου ειχε πει πολυ δυνατο παιδι...το καταλαβε λεει απο τον τροπο που αντεδρασε μολις γεννηθηκε...τι να πω.....

 

όχι τη γλύτωσε η μακαρονάδα :lol:

 

ναι το καταλαβαίνουν... και μένα μου το είχαν πει και μου το έλεγαν όλοι

αφού σήκωσε το κεφάλι του τη δεύτερη μέρα της ζωής του

αποφεύγω να το λέω γιατί συνήθως δε με πιστεύουν αλλά ευτυχώς δεν ήμουν μόνη όταν έγινε αλλά ήταν αρκετός κόσμος μπροστά :lol:

Link to comment
Share on other sites

...οταν λεω σηκωνεται εννοω απο την ημικαθιστη-ημιξαπλωμενη θεση...οχι οταν ειναι τελειως ξαπλωμενος....δεν εχω το παιδι θαυμα.....a207.gif

.....

 

αντε βρε παπι και τσαμπα με αγχωσες!! κι εμενα το κανει αυτο..και οταν καθομαι τον βαζω να κατσει αναμεσα στα ποδια μου και στηριζεται με την πλατη ορθοτατη αλλα για λιγο μετα αρχιζει τα μπαλατζαρισματα!! :P:lol:

απο ανασκελα γυριζει μπρουμητα αλλα οχι και το αντιστροφο αλλα μπορει και κανει τουμπες.. αν τολμησω και τον αφησω μονο του στο κρεβατι μας παιρνει φορα και αρχιζει να κουτρουβαλαει μεχρι.. να βρει εμποδιο την μαμα ή τον μπαμπα.. διαφορετικα θα τον δουμε ξαπλα καμια μερα και ποιος μας γλυτωνει :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορει κ συκωνεται μονος του δ υπαρχει λογος να το εμποδιζεις. Μπορεις λιγο να μας πεις πως συκωνεται? Το βαζεις ανασκελα κ αυτος τι κανει? Οταν το βαζεις μπρουμιτα πως συμπεριφερεται? Γυρναει κ στις δυο πλευρες? Οταν καθετε, τη πλατουλα του την εχει ορθια, η ειναι σκυμενος μπροστα? Οταν καθετε μπορει να γυρησει το σωμα του κ στις δυο πλευρες η πευτει κατω? Εαν πευτει βαζει το χερακι του να προστατευτει η "τρωει τα μουτρα του"?

Ελενα, μ ανησυχεις καθολου. Ειναι πολυ νωρις για να καθετε. κ οπως σου ειπαν, το κατε παιδι εχει τους ρυθμους του

 

#τον εχω στο ρηλαξ ,στην αγκαλια μου ή στο καροτσι(οχι τελειως ξαπλωμενο) βαζει δυναμη και σηκωνεται....

 

καθιστος στεκεται 3-4 δευτερολεπτα μετα κανει σαν μεθυσμενος emoticon_exp_33.gifκαι παει να πεσει

 

#οταν τον εχω ανασκελα γυρναει μπρουμυτα παιζει για λιγο και μετα ξαναγυρναει ανασκελα...να σου πω δεν εχω παρατηρησει αν γυρναει και απο τις 2πλευρες(παιζει ρολο?)

 

 

#οταν καθεται και εχει στηριγμα δεν γερνει....(εννοω τη πλατη του καροτσιου), χωρις στηριγμα γερνει

Εαν θελεις να ακουσεις η συμβουλη μου να το βγαλεις απο το ρελαξ κ να το εχεις κατω στο πατομα η στο κρεβατι (με σενα διπλα!) κ να το εχεις οσο το δυνατων πιο πολυ να καθεται μπρουμιτα. Ετσι θα δυναμωσει κ θα μπουσουλησει πιο γρηγορα. Αυτη τη κηνυση που περιγραφεις κανουν πολλα παιδια, μ τη εμποδισεις αλλα μ τη ενθαρινεις κι ολας.

Ναι πεζει πολο εαν γυπναει κ απο τις δυο πλευρες

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και ο δικός μου.

 

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι απαγορεύεται να κάθεται μέχρι 6 μηνών. Όταν της το ανέφερα, μου είχε πει να μην τον σταματάω όταν το κάνει μόνος του, αλλά και να μην τον ενθαρρύνω και να μην τον βάζω κι εγώ να κάθεται!! :lol::lol: :lol: :lol:

 

Δεν υπαρχει κανενα επιστημονικο στοιχειο που να υποστηριζει αυτο που σου ειπε η παιδιατρος σου και αυτο σου το λεει παιδιατρος! Το φυσιολογικο βρεφος, απο την στιγμη που θα στηριξει το κεφαλι του σταθερα, καπου στους 3-4 μηνες, την ιδια περιοδο που η οραση του τελειοποιειται, δεν του φτανει πλεον μονο η 'ξαπλα', για να το πω απλα. Τρωει πια τον κοσμο με τα ματια του, θελει να κοιταξει τη μαμα που περπαταει απο τη μια μερια του σπιτιου στην αλλη. Και κυριως, θελει να πιασει ενα αντικειμενο που βρισκεται μπροστα του με τα δυο του χερακια, να ζυγισει την στερεοσκοπικη του οραση και να το φερει στο στομα του. Ολα αυτα γινονται πολυ πιο ευκολα σε ημικαθιστικη ή καθιστικη θεση, με υποστηριξη παντα της πλατης. Ολα αυτα ειναι αυθορμητα, φυσικα, αυτονοητα, οπως και το οτι τα μωρα διαφερουν ως προς το ποτε ξεκινανε αυτην τη διαδικασια. Το να απαγορευεις το καθισμα του βρεφους πριν τους 6 μηνες δεν εχει καμια βαση στη φυσιολογια του, ειναι αυθαιρετο, κατασταλτικο και αφυσικο. Καθε μητερα παρατηρει το δικο της βρεφος, το βοηθαει να αναπτυχθει οσο περισσοτερο αφηνεται στην πρωτοβουλια του και οσο λιγοτερο παρεμβαινει στις κατακτησεις του με δοξασιες απο 'ειδικους' που δε γνωριζουν, οχι μονο το δικο της μωρο, αλλα και βασικες αρχες της ψυχοκινητικης αναπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει αν το θελει να καθεται στην ποδια μου για παραδειγμα, η ημικαθιστο στο καροτσι, και να παταει τα ποδια του επισης αν το θελει. και βεβαια εχει βαρεθει την ξαπλα που λεει και ο στελιος και θελει συνεχως να τον κραταω :D

Link to comment
Share on other sites

στελιο σε ευχαριστω για την επιστημονικη κατατοπιση....αρα τον αφηνω να καθεται με υποστηριξη της πλατης?

 

τωρα ξεκινησε να τεντωνει τα ποδια και θελει να ειναι ορθιος....τον αφηνω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...