Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ


Recommended Posts

Ναί για την Λελούδα. Δεν έχω ακούσει τίποτε για ψύλλους ή κοριούς (αντίθετα΄κάποιες χρονιές υπάρχουν θέματα με ψείρες οπότε το αντιψειρικό σαμπουάν απαραίτητο). Σε κάθε περίπτωση θα ήταν σκόπιμο-αν όχι απαραίτητο-να ενημερωθεί ο/η γιατρός της κατασκήνωσης για το -όποιο-συγκεκριμένο πρόβλημα υπάρχει με το παιδί.

 

Κατά τα άλλα το μόνο που θα πρέπει να ξέρεις -και να αξιολογήσεις ανάλογα- είναι ότι λόγω οικογενειακού χαρακτήρα της κατασκήνωσης -και υποθέτω και για καθαρά οικονομικούς λόγους- υπάρχουν σημαντικές διαφορές με άλλες -μεγάλες-κατασκηνώσεις. Οι διαφορές αυτές εντοπίζονται κυρίως στις εγκαταστάσεις ΄(είναι όλες σχεδόν φτιαγμένες με πολύ δουλειά από το προσωπικό) και συγκριτικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι φτωχές (αν αυτό είναι κριτήριοο για εσένα). Κάτι που θα πρέπει να ξέρεις είναι ότι για μπάνιο κατεβαίνουν με τα πόδια και ανεβαίνουν με βανάκι (καλό είναι να έχουν τα παιδιά και παπούτσι θαλάσσης γιατί υπάρχουν αχινοί). κατά τα άλλα τα παιδιά μου θέλουν να συνεχίσουν μέχρι τα 16 (!) και μετά ίσως για ομαδάρχες κλπ

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Την επισκεφτήκαμε και μας άρεσε πολύ! Η επαφή με την φύση είναι το καλύτερο!! Σε δύο μέρες φεύγουν και έχω μεγάλο τρακ!!! 22 ολόκληρες ημέρες...!!!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Την επισκεφτήκαμε και μας άρεσε πολύ! Η επαφή με την φύση είναι το καλύτερο!! Σε δύο μέρες φεύγουν και έχω μεγάλο τρακ!!! 22 ολόκληρες ημέρες...!!!

 

Καλά να περάσετε (ολοι). "Εμείς" πάμε Αύγουστο (φέτος ο 5ος χρόνος). Να πούμε βέβαια -κια υτό μάλλον δεν έχει σχέση με τη συγκεκριμένη κατασκήνωση- ότι τον π΄ρωτο χρόνο (Β δημοτικού) είχαμε κλάματα και εκκλήσεις για πρόωρη επιστροφή (στις οποίες αντισταθήκαμε με πολύ κόπο).

 

Γραψε εντυπώσεις αν θες όταν γυρίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ matgeo!

 

Φύγανε χτες και είμαστε λίγο "τρακαρισμένοι"....

Τα αφήσαμε στην είσοδο... Δεν αφήνουν ούτε καν να μπεις μέσα! Τηλεφωνική επικοινωνία σε δύο μέρες!!

Ελπίζω να είναι όλα καλά γιατί έχουμε μια ψιλοαγωνία (ειδικά για τον μικρό 6,5 χρονών..)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ matgeo!

 

Φύγανε χτες και είμαστε λίγο "τρακαρισμένοι"....

Τα αφήσαμε στην είσοδο... Δεν αφήνουν ούτε καν να μπεις μέσα! Τηλεφωνική επικοινωνία σε δύο μέρες!!

Ελπίζω να είναι όλα καλά γιατί έχουμε μια ψιλοαγωνία (ειδικά για τον μικρό 6,5 χρονών..)

 

Oλο αυτο μου φαινεται καψονι. Οταν ειχαμε παει την κορη μας σε καποια κατασκηνωση, εμεις την πηγαμε στο δωματιο της, στρωσαμε μαζι το κρεβατι, γνωρισαμε την ομαδαρχισα και καθησαμε οσο θελαμε. Εννοειται οτι το παιδι μπορουσε ανα πασα στιγμη να μας παρει τηλεφωνο απο το κινητο της ή τα καρτοτηλεφωνα που υπηρχα διπλα απο τα δωματια. Επισης μας ειχε δωσει η ομαδαρχισα το κινητο της.

Φετος ειμαι λιγο μουδιασμενη γιατι θα παει ο 8χρονος γιος μου για πρωτη φορα και ειναι αρκετα ευαισθητος στο θεμα του υπνου.

Δεν θα μπορουσα να ξερω οτι το παιδι δεν μπορει να επικοινωνησει μαζι μου!!!

Να περασουν τελεια τα παιδακια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αν και λίγο καθυστερημένα : στέλνω τα παιδιά μου (αγόρι 12, κορίτσι 11) τα τελευταία 5 χρόνια και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πρόκειται για διαφορετική κατασκήνωση. Λίγα παιδιά μαχ 200 (πολύ σημαντικό για εμένα), οικογενειακή, καθαρή, με φανατικούς κατασκηνωτές (συνήθως τα παιδιά συνεχίζουν για ομαδάρχες, αρχηγοι κλπ).

 

Εχω δει, ως υπεύθυνος εταιρίας που επιδοτεί την κατασκήνωση παιδιών εργαζομένων, αρκετές κατασκηνώσεις (κυρίως μεγάλες). Δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να περάσουν καλά τα παιδιά -[οσο καλά οργανωμένα να είναι - σε κατασκηνώσεις 1000-1500 παιδιών (ανά περίοδο)

 

Προτρέπω να αποφύγετε την κατασκήνωση Λελούδα. Από την φετεινή εμπειρία του γιού μου και φίλου του:

1. Ανοχή παιδιών που βωμολοχούν, είναι επιθετικά και στριμώχνουν άλλα παιδιά με σεξουαλικά υπονοούμενα. Μιλώ για 9χρονα!!!!

2. Αργή αντίδραση στα όρια της αδιαφορίας των ομαδαρχών και των υπεύθυνων της κατασκήνωσης σε περιπτώσεις όπως η προηγούμενη. Όταν τέθηκε το θέμα από γονείς, η απάντησή τους ήταν περίπου "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα αφού έτσι μας έρχονται από τις οικογένειές τους" (!!!).

3. Αγενείς και είρωνες ομαδάρχες (κάποιοι). Είναι εξοργιστικό να προσβάλει ο 18χρονος ένα παιδί του δημοτικού.

4. Μέτριες υδραυλικές εγκαταστάσεις όσον αφορά τη δυνατότητα ζεστού ντους. Οι βρύσες δεν ρυθμίζονται καλά ως προς το ζεστό/κρύο.

 

Στα θετικά, ισχύει ο περιορισμένος αριθμός παιδιών, το φαγητό είναι καλό, η ιατρική παρακολούθηση επίσης, και η περιοχή καταπράσινη. Πηγαίνουν και για μπάνιο κάθε 2η μέρα περίπου. Πήγε ο γιός μου και πέρυσι και πέρασε πολύ καλύτερα. Εμάς μας έχασαν από πελάτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mόλις λίγες ώρες πριν πήρα το γιο μου από ΑΘΗΤΑΚΗ SPORTS VILLAGE. Απλά υπέροχα, την προτείνω ανεπιφύλαχτα. Αν και τα παιδιά ήταν 1000 και κάτι παιδιά η οργάνωση και η υπευθυνότητα ήταν σωστή με αποτέλεσμα ο λεβεντάκος μου που έφυγε για πρώτη φορά από την αγκαλιά της μανούλας του να περάσει υπέροχα. Έμεινε και τις 3 εβδομάδες, βέβαια βοήθησε και το γεγονός ότι πήγαν 5 συμμαθητές από την τάξη του όλοι μαζί στο ίδιο σπιτάκι. Πιστευω ότι οι εμπειρίες που μάζεψε είναι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας εμπειρία (2 παιδιά επί 5 χρόνια) είναι πάντως διαφορετική. Συγκεκριμένα:

 

1. Δεν νομίζω ότι στη συγκεκριμένη κατασκήνωση υπάρχει μεγαλύτερη ή μικρότερη αναλογία "κακών" (με πολλά εισαγωγικά) παιδιών από άλλες. Η ανοχή επίσης είναι σχετική (δεν μπορείς πρακτικά νομίζω να απαγορεύσεις αποτρέψεις τέτοιες συμπεριφορές εννοείται στο βαθμό που δεν γίνονται επικίνδυνες/προσβλητικές). Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι αποδεκτές

 

2. Μου κάνει εντύπωση (η συγκεκριμένη απάντηση) χωρίς να αμφισβητώ το φίλο/η. Απαράδεκτη πάντως σε κάθε περίπτωση

 

3. 5 χρόνια χ 2 ομαδάρχες = 10 στη δική μας περίπτωση (κάποιοι ήταν οι ίδιοι) δεν μας έτυχε τέτοια περίπτωση. Μάλλον το ακριβώς αντίθετο. Καλό θα έιναι - για το καλό όλων των παιδιών μας - να επισημάνετε/καταγγείλετε ονομαστικά (αν δεν το έχετε κάνει ήδη) στους υπευθύνους τέτοιες απαρέδκτες συμπεριφορές)

 

4. Οντως οι υδραυλικές - και οι υπόλοιπες- εγκαταστάσεις δεν είναι οι καλύτερες/πιο μοντέρνες που υπάρχουν (σε κάποιες περιπτώσεις θα τις χαρακτήριζα αρκετά παλιές). Είναι όμως ασφαλείς και καθαρές κάτι που για εμάς είναι εξαιρετικά σημαντικό.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο κριτήριο -ειδικά για παιδιά από μια ηλικία και πάνω- είναι η αίσθηση του παιδιού (να περνάει καλά κι αν "κερδίζει" πράγματα με την ευρύτερη έννοια)

 

 

Προτρέπω να αποφύγετε την κατασκήνωση Λελούδα. Από την φετεινή εμπειρία του γιού μου και φίλου του:

1. Ανοχή παιδιών που βωμολοχούν, είναι επιθετικά και στριμώχνουν άλλα παιδιά με σεξουαλικά υπονοούμενα. Μιλώ για 9χρονα!!!!

2. Αργή αντίδραση στα όρια της αδιαφορίας των ομαδαρχών και των υπεύθυνων της κατασκήνωσης σε περιπτώσεις όπως η προηγούμενη. Όταν τέθηκε το θέμα από γονείς, η απάντησή τους ήταν περίπου "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα αφού έτσι μας έρχονται από τις οικογένειές τους" (!!!).

3. Αγενείς και είρωνες ομαδάρχες (κάποιοι). Είναι εξοργιστικό να προσβάλει ο 18χρονος ένα παιδί του δημοτικού.

4. Μέτριες υδραυλικές εγκαταστάσεις όσον αφορά τη δυνατότητα ζεστού ντους. Οι βρύσες δεν ρυθμίζονται καλά ως προς το ζεστό/κρύο.

 

Στα θετικά, ισχύει ο περιορισμένος αριθμός παιδιών, το φαγητό είναι καλό, η ιατρική παρακολούθηση επίσης, και η περιοχή καταπράσινη. Πηγαίνουν και για μπάνιο κάθε 2η μέρα περίπου. Πήγε ο γιός μου και πέρυσι και πέρασε πολύ καλύτερα. Εμάς μας έχασαν από πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις λίγες ώρες πριν πήρα το γιο μου από ΑΘΗΤΑΚΗ SPORTS VILLAGE. Απλά υπέροχα, την προτείνω ανεπιφύλαχτα. Αν και τα παιδιά ήταν 1000 και κάτι παιδιά η οργάνωση και η υπευθυνότητα ήταν σωστή με αποτέλεσμα ο λεβεντάκος μου που έφυγε για πρώτη φορά από την αγκαλιά της μανούλας του να περάσει υπέροχα. Έμεινε και τις 3 εβδομάδες, βέβαια βοήθησε και το γεγονός ότι πήγαν 5 συμμαθητές από την τάξη του όλοι μαζί στο ίδιο σπιτάκι. Πιστευω ότι οι εμπειρίες που μάζεψε είναι ότι καλύτερο!

Eκει θα στειλω και τα δυο μου παιδια την επομενη περιοδο. προπερσι ειχε παει η κορη μου μονη της και ειχε περασει καταπληκτικα.

Ακομη και οταν δυστυχως επιασε φωτια εκει κοντα, ηξεραν πως να το αντιμετωπισουν. Ηταν σε ετοιμοτητα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

 

Διαβάζοντας τα σχολια για τη Λελουδα μ' επιασε η ψυχη μου. :(:(:(:(:( Μεσω του ασφαλιστικου μου φορεα θα παει εκει ο γιος μου για πρωτη φορα κατασκηνωση (9 ετων). Και ημουν τοσο χαρουμενη γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια. Τελος παντων, τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα, απλα αν ζητησει να επιστρεψει δεν θα τον πιεσω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέσω της δουλειάς μου πήγε για πρώτη φορά κατασκήνωση ο μεγάλος μου (9 χρονών) στην Περαχώρα Λουτρακίου. Ηθελε να πάει από μόνος του όταν τον ρώτησα αλλιώς δεν θα τον έστελνα. Το πρώτο βράδυ με πήρε τηλ. ο αρχηγός και μου είπε ότι έκλαιγε, μου τον έδωσε στο τηλ. δεν μπορούσα να ακούσω τι μου έλεγε από το κλάμα, δεν έβγαιναν τα λογια ούτε η αναπνοή του. Χάλια εγώ. Πέρασαν κάποιες μέρες, που μιλάγαμε στο τηλ. ακουγόταν καλύτερα αλλά μας είχε ζητήσει να τον πάρουμε στο επισκεπτήριο. Τον πήγαν και στο ιατρικό κέντρο του Λουτρακιου, επειδή τον πόναγε η κοιλίτσα του, του έκαναν εξετάσεις αίματος και ούρων, ευτυχώς όλα καλά. Στο επισκεπτήριο τελικά τον πήραμε, δεν ήθελε με κανένα τρόπο να καθήσει άλλο. Συνολικά κάθισε 10 μέρες, τώρα εδώ και μια εβδομάδα πάει σε summer camp μαζί με ένα φίλο του. Πρόβλημα με την κατασκήνωση ή τους υπεύθυνους δεν είχα γιατί είναι της δουλειάς μου, οπότε προσέχουν πολύ τα παιδιά, μόνο η ομαδάρχισσα ήταν μικρούλα (20 χρονών) και από ότι μου είπε το παιδί ήταν με ένα κινητό στο χέρι της και έβριζε. Αυτό με πείραξε αλλά δεν το έκανα θέμα, αφού τον πήρα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους!!

 

Διαβάζοντας τα σχολια για τη Λελουδα μ' επιασε η ψυχη μου. :(:(:(:(:( Μεσω του ασφαλιστικου μου φορεα θα παει εκει ο γιος μου για πρωτη φορα κατασκηνωση (9 ετων). Και ημουν τοσο χαρουμενη γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια. Τελος παντων, τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα, απλα αν ζητησει να επιστρεψει δεν θα τον πιεσω...

 

Οπως φαίνεται και από τα σχόλιά μου είμαι - τα 2 παιδιά μου δηλαδή- από τους "φανατικούς" της συγκεκριμένης κατασκήνωσης. Ο κάθε γονιός -και το κάθε παιδί- είναι φυσικά διαφορετική περίπτωση ανάλογα με τις εμπειρίες, τις προσδοκίες και τις προτεραιότητες από μια κατασκήνωση.

 

Συνοψίζοντας σημειώνω ότι:

 

1. Υπάρχει μόνο 1 σχόλιο κατά της κατασκήνωσης (με εμπειρία 2 ετών)

2. Υπάρχει μόνο 1 σχόλιο υπέρ της κατασκήνωσης (το δικό μου) με εμπειρία 5 ετών (Χ 2 παιδιά)

3. Την πρώτη χρονιά η κόρη μου (τότε 7 ετών) ζήτησε με κλάματα να φύγει (δεν τα πήγαινε καλά με 1 παιδί). Δεν ενδώσαμε (με μεγάλη δυσκολία)

4. Σήμερα αν δεν τη στέλναμε δεν θα μας μιλούσε για τα επόμενα 1-2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Για τη συζήτηση περί κατασκήνωσης Λελούδα: η εμπειρία μας είναι 2ετής ως προς τον γιό μου, αλλά πολυετής ως προς την ανηψιά μου. Ο γιός μου πέρασε καλά πέρυσι, όχι φέτος, και η ανηψιά μου πέρασε επίσης καλά παλιότερα. Σημειώνω ότι ο γιός μου δεν είναι κανένα "μαμόθρεφτο" που τα βρίσκει δύσκολα εκτός σπιτιού, αλλά κοινωνικός και ανεξάρτητος για την ηλικία του. Τα γεγονότα από την πρώτη φετεινή περίοδο είναι όπως τα παρέθεσα, βασίζονται σε εμπειρία 2 οικογενειών και ο κάθε γονέας κρίνει και αποφασίζει. Οι υπεύθυνοι της κατασκήνωσης έχουν ενημερωθεί από τις 2 οικογένειες και εύχομαι όσοι στείλετε τα παιδιά σας εκεί, να περάσουν καλά. Όπως είπα, εμείς δεν ξαναπάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους

Προσωπικά θα ήθελα απλώς να εκφράσω έναν προβληματισμό στα μηνύματα "αλεξιπτωτιστών" στο forum, ιδίως όταν είναι πολύ υπέρ ή πολύ κατά του υπό συζήτηση θέματος. Το φαινόμενο αυτό έχει παρατηρηθεί σε πολλά θέματα που σχετίζονται με παροχή πάσης φύσεως αγαθών ή υπηρεσιών....

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Προσωπικά θα ήθελα απλώς να εκφράσω έναν προβληματισμό στα μηνύματα "αλεξιπτωτιστών" στο forum, ιδίως όταν είναι πολύ υπέρ ή πολύ κατά του υπό συζήτηση θέματος. Το φαινόμενο αυτό έχει παρατηρηθεί σε πολλά θέματα που σχετίζονται με παροχή πάσης φύσεως αγαθών ή υπηρεσιών....

 

 

Επειδή αισθάνομαι ότι μάλλον με αφορά το σχόλιο περί "αλεξιπτωτιστών" να διαβεβαιώσω ότι δεν έχω μετοχική ή άλλη σχέση με την συγκεκριμένη κατασκήνωση (χάριν αστεϊσμού να σας δείξω και τη φορολογική μου δήλωση αν δεν με πιστεύετε) αλλά ούτε και ποσοστά παίρνω. Θεώρησα ότι να μεταφέρω την εμπειρία μου απαντώντας σε σχετικό ερώτημα κάποιου στο forum μπορέι να είναι χρήσιμο. Είναι αυτονόητο ότι όλα τα σχόλια είναι σεβαστά (εκτός ίσως από αυτά που αναφέρονται γενικώς και αορίστως σε "αλεξιπτωτιστές" χωρίς να έχουν άποψη -από ότι φαίνεται- για το συγκεκριμένο θέμα.) Τα τελευταία είναι μάλλον ακατανόητα για εμένα γιατί αφήνοντας υπονοούμενα -γενικώς και αόρίστως- δεν βοηθάει κανείς κανέναν (εννοώ να σχηματίσει άποψη). Αντίθετα η άποψη με στοιχεία και εμπειρίες (όπως π.χ. οι δικές μου και του φίλου Astra998) μάλλον συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση όσο "φανατικές" ή αντίθετες κι αν ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αισθάνομαι ότι μάλλον με αφορά το σχόλιο περί "αλεξιπτωτιστών" να διαβεβαιώσω ότι δεν έχω μετοχική ή άλλη σχέση με την συγκεκριμένη κατασκήνωση (χάριν αστεϊσμού να σας δείξω και τη φορολογική μου δήλωση αν δεν με πιστεύετε) αλλά ούτε και ποσοστά παίρνω. Θεώρησα ότι να μεταφέρω την εμπειρία μου απαντώντας σε σχετικό ερώτημα κάποιου στο forum μπορέι να είναι χρήσιμο. Είναι αυτονόητο ότι όλα τα σχόλια είναι σεβαστά (εκτός ίσως από αυτά που αναφέρονται γενικώς και αορίστως σε "αλεξιπτωτιστές" χωρίς να έχουν άποψη -από ότι φαίνεται- για το συγκεκριμένο θέμα.) Τα τελευταία είναι μάλλον ακατανόητα για εμένα γιατί αφήνοντας υπονοούμενα -γενικώς και αόρίστως- δεν βοηθάει κανείς κανέναν (εννοώ να σχηματίσει άποψη). Αντίθετα η άποψη με στοιχεία και εμπειρίες (όπως π.χ. οι δικές μου και του φίλου Astra998) μάλλον συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση όσο "φανατικές" ή αντίθετες κι αν ακούγονται.

Matgeo, το σχόλιο δεν αφορά εσένα και συμφωνώ απόλυτα ότι όλες οι εμπειρίες που μεταφέρονται μπορεί να είναι χρήσιμες. Όσο για το αν έχω άποψη ή όχι για το συγκεκριμένο θέμα, ο γιος μου αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην εν λόγω κατασκήνωση και θα είναι εκεί εκτός απροοόπτου ώς το επόμενο Σάββατο, οπότε και λήγει η β΄περίοδος. Επαναλαμβάνω ότι το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα και σαφώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές είτε συμφωνούμε είτε όχι. Απλώς από την εμπειρία μου στο forum κάποια μηνύματα με προβληματίζουν, αυτό είναι όλο, δε λέω ότι έχω το αλάνθαστο φυσικά, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Matgeo, το σχόλιο δεν αφορά εσένα και συμφωνώ απόλυτα ότι όλες οι εμπειρίες που μεταφέρονται μπορεί να είναι χρήσιμες. Όσο για το αν έχω άποψη ή όχι για το συγκεκριμένο θέμα, ο γιος μου αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην εν λόγω κατασκήνωση και θα είναι εκεί εκτός απροοόπτου ώς το επόμενο Σάββατο, οπότε και λήγει η β΄περίοδος. Επαναλαμβάνω ότι το σχόλιο δεν αφορούσε εσένα και σαφώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές είτε συμφωνούμε είτε όχι. Απλώς από την εμπειρία μου στο forum κάποια μηνύματα με προβληματίζουν, αυτό είναι όλο, δε λέω ότι έχω το αλάνθαστο φυσικά, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

 

ΟΚ αισθάνθηκα ότι με αφορά μια και υποστήριξα-λόγω εμπειρίας-κάπως έντονα (είναι η αλήθεια) την εν λόγω κατασκήνωση. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει κάποιο θέμα για εμένα πέρα από αυτό που σημείωσα (ότι καλό είναι να είμαστε συγκεκριμένοι στα σχόλιά μας ώστε να είμαστε και χρηστικοί)

 

Η αλήθεια είναι επίσης ότι με έχει προβληματίσει το σχόλιο του φίλου Αστρα998 - περί ανεκτικότητας των υπευθύνων σε βωμολοχίες κλπ- και σκοπεύω να το θέσω στους υπευθύνους κατά την έναρξη της Γ περίόδου (που πηγαίνουν τα παιδιά μου). Θα με ενδιέφερε επίσης -αν θες - και η δική σου άποψη για την συγκεκριμένη κατασκήνωση μια και έχεις προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ο μικρός πήγε φέτος πρώτη φορά κατασκήνωση. Για τη συγκεκριμένη μας είχαν μιλήσει φίλοι που είχαν ήδη στείλει τα παιδιά τους στο παρελθόν. Νομίζω ότι το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά, αρκεί να καλύπτει όσα ο καθένας από εμάς θεωρεί σημαντικά. Π.χ. οι εγκαταστάσεις και τα υδραυλικά είναι όντως κάπως παλιά, όμως η νοοτροπία της συγκεκριμένης κατασκήνωσης που είναι "green", χωρίς πολυτέλειες, αλλά προσφέροντας στα παιδιά ένα τρόπο ζωής μέσα στη φύση, με δραστηριότητες που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα (π.χ. gaudi -Ο δικός μου έχει ενθουσιαστεί ή το παιχνίδι flying fox που θυμίζει λίγο το πάρκο στη Μαλακάσα) που ταυτόχρονα διοικείται από μία οικογένεια όπου κάθε μέλος της παίζει ένα ρόλο εκεί , όλα αυτά πιστεύω ότι επιμορφώνουν τα παιδιά εκτός από ότι τα διασκεδάζουν. Ελπίζω η ανάμνηση που θα μείνει στο γιο μου να είναι τέτοια που να θέλει να ξαναπάει του χρόνου, σημειωτέον δε ότι το Ταμείο μου δεν καλύπτει την κατασκήνωση την 2η περίοδο και πληρώνουμε 800 ?, συν το gaudi.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!

 

Πηγαμε να δουμε σημερα το γιο μας στη Λελουδα. Ηταν κατενθουσιασμενος!!! Δε σταματησε ουτε λεπτο να μιλαει για το ποσο ωραια περναει, τις δραστηριοτητες που κανουν, το gaudi κλπ...Καποια στιγμη μας λεει: δε φανταζομαι να με παρετε σημερα...:rolleyes::rolleyes: Μεσα στο δωματιο δεν μπηκαμε γιατι ειχαμε το μωρο μαζι και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε μεχρι τις 5. Το επομενο σαββατο θα παμε να τον παρουμε πιο αργα για να μπορεσουμε να δουμε πιο ολοκληρωμενα την κατασκηνωση.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τα σχολια σας...:):)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικα μου ειναι αυτη την περιοδο κατσκηνωση. Ο μικρος ηταν ενθουσιασμενος απο την πρωτη στιγμη. Το προβλημα μου ομως ειναι με την ομαδαρχισα του η οποια μας εδωσε το κινητο της για να επικοινωνουμε και ποτε δεν το σηκωνει!!!!!!!!

Εχω να επικοινωνησω με το παιδι απο προχθες το πρωι!!!!!

Ευτυχως που ειναι η αδελφη του εκει και την παιρνω στο κινητο και μουλεει οτι το μικρο ειναι καλα.

Απαραδεκτη η ομαδαρχισα!!!!!! Μου αρεσει που η ιδια μας εδωσε το κινητο της και μας ειπε ποιες ωρες να επικοινωνουμε. Στην τελικη ας ορισει μια ωρα στα παιδια που να μπορουν να μας παρουν τηλεφωνο απο τα καρτοτηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

 

Πηγαμε να δουμε σημερα το γιο μας στη Λελουδα. Ηταν κατενθουσιασμενος!!! Δε σταματησε ουτε λεπτο να μιλαει για το ποσο ωραια περναει, τις δραστηριοτητες που κανουν, το gaudi κλπ...Καποια στιγμη μας λεει: δε φανταζομαι να με παρετε σημερα...:rolleyes::rolleyes: Μεσα στο δωματιο δεν μπηκαμε γιατι ειχαμε το μωρο μαζι και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε μεχρι τις 5. Το επομενο σαββατο θα παμε να τον παρουμε πιο αργα για να μπορεσουμε να δουμε πιο ολοκληρωμενα την κατασκηνωση.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τα σχολια σας...:):)

 

 

Ειδαμε κι εμείς τα παιδιά μας στο επισκεπτήριο του Σαββάτου (6/8) οπότε μάλλον είμασταν μαζι. Τα πήραμε το μεσημέρι και γυρίσαμε το απόγευμα (για να πάρουμε τα άπλυτά τους βασικά). Με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση (για την αρχική μας επιλογή πριν από 5 χρόνια) είδαμε ότι κάθε χρόνο περνάνε και καλύτερα και ακόμη κι όταν υπάρχουν πράγματα που τα ενοχλούν (π.χ. καιρός, "ενοχλητικά" παιδιά κλπ) έχουν μάθει να μην τα αφήνουν να τους χαλάνε τη διάθεση. Ιδιαίτερα σημαντικό - για εμάς- είναι ο μικρός αριθμός των κατασκηνωτών (150-160 τον Αύγουστο, 250-260 τις άλλες 2 περιόδους) και το ότι πολλά παιδιά πηγαίνουν πολλά χρόνια

 

Ενα πρόβλημα μελλοντικό -που αφορά όλες τις κατασκηνώσεις- έχει να κάνει με την προοπτική μείωσης ή/και μηδενισμού της επιδότησης των ασφαλιστικών ταμείων (όσων τελοςπάντων έχουν σήμερα αυτή τη δυνατότητα) του κόστους των κατασκηνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Matgeo, εμεις ειχαμε κατσει στην Ελια, γιατι με τα 3 παιδια δεν ειμαστε πολυ ευκολοι στις μετακινησεις...;);) Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα κι εγω να αλλαξω σεντονια κλπ, αλλα δεν υπολογισαμε σωστα την ωρα, πηγαμε κατα τις 12 και δεν γινοταν με το 4 μηνων μωρο να κατσουμε μεχρι τις 5. Δεν πειραζει, αυριο θα το χειριστουμε καλυτερα :):)

Να σε ρωτησω για το τελευταιο σ/κ...Παμε για επισκεψη το σαββατο και τα παιρνουμε δευτερα?? η μπορουμε να παραλειψουμε την επισκεψη?? Ειμαι πρωταρα, γι' αυτο και ρωταω :rolleyes::rolleyes:

Α, επισης ν αναφερω οτι ο γιος μας ουτε ενα τηλεφωνο δε μας εχει παρει...μαλλον περναει ΤΕΛΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Matgeo, εμεις ειχαμε κατσει στην Ελια, γιατι με τα 3 παιδια δεν ειμαστε πολυ ευκολοι στις μετακινησεις...;);) Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα κι εγω να αλλαξω σεντονια κλπ, αλλα δεν υπολογισαμε σωστα την ωρα, πηγαμε κατα τις 12 και δεν γινοταν με το 4 μηνων μωρο να κατσουμε μεχρι τις 5. Δεν πειραζει, αυριο θα το χειριστουμε καλυτερα :):)

Να σε ρωτησω για το τελευταιο σ/κ...Παμε για επισκεψη το σαββατο και τα παιρνουμε δευτερα?? η μπορουμε να παραλειψουμε την επισκεψη?? Ειμαι πρωταρα, γι' αυτο και ρωταω :rolleyes::rolleyes:

Α, επισης ν αναφερω οτι ο γιος μας ουτε ενα τηλεφωνο δε μας εχει παρει...μαλλον περναει ΤΕΛΕΙΑ!!!

 

 

Καλημέρα. Χαίρομαι που "περνάτε" καλά. Στην Ελιά είμαστεν κι εμείς το διάστημα αυτό οπότε μάλλον "ειδωθήκαμε". Το τελευταίο Σ/Κ δεν πάμε (για επίσκεψη) παρά μόνο αν θέλουμε/νε να τα πάρουμε (οπότε παίζει και η Κυριακή). Αλλιώς τη Δευτέρα.

 

Τα "λέμε" ίσως σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Matgeo, σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Τελικα το σαββατο πηγαμε στην κατασκηνωση, μιλησαμε με την ομαδαρχισσα, ολα καλα κι ωραια!! Ολοι οι γονεις κουβαλουσαν σακους με ρουχα και απλυτα, μονο εμεις δεν ειχαμε τιποτα...:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ε, του χρονου, να ειμαστε καλα, θα εχουμε καλυτερη οργανωση!!;););)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Αν κ πολύ καθυστερημένα να ενημερώσω κ εγώ για την κατασκήνωση ranch. Δούλεψα εκεί πριν κάνα πενταρι χρονια κ εχω να πω τα εξής. Είναι μια μεγάλη κατασκήνωση, με πολύ ντάβανο. Η ιππασία που διαφημιζει είναι όντως μια βολτα των 2 λεπτών, αλλά τι περιμένετε;; 3 αλογάκια νομίζω έχει ε και κανουν ενα γυρω τα παιδιά. Πιστεύω κ από αυτά που εχω δει κ από αυτά που έχω ακούσει οτι είναι η πιο ασφαλής κατασκήνωση. Τις ομαδάρχισσες μας είχαν σούζα δεν τολμούσαμε να αφήσουμε τα παιδιά λεπτό. Τα 3 πρώτα βράδια δεν επιτρεπόταν να απομακρυνθεί κανείς από τη σκηνή. Τα υπόλοιπα για κανά μισάωρο μας άφηναν να καθόμαστε στην τραπεζαρία κ πάντα έμενε ένας πίσω για να προσέχει τα παιδιά. Κ για να φύγουμε έπρεπε να περάσει καμια ώρα να κοιμηθούν τα παιδιά. (εμένα πάντα με έπερνε ο ύπνος κ ποτέ δεν έφευγα) Σε άλλες κατασκηνώσεςι έχω ακούσει τα αίσχη. Μέχρι κ να φεύγουν οι ομαδάρχες το βράδυ από την κατασκήνωση. Να ξενυχτάνε κάθε βράδυ κτλ κτλ. Στην πισίνα η επιβλεψη ήταν πολύ αυστηρή κ εκτός από τους ομαδάρχες υπήρχε κ έξτρα προσωπικό που περιφρουρούσε. Κάθε μέρα έχει 3 δραστηριότητες το πρωί κ 3 το απόγευμα. Κοινώς πιο φουλ πρόγραμμα δεν υπάρχει. Είναι λίγο εξαντλητικό το πρόγραμμα δεδομένου οτι δεν υπάρχει ίσκιος. Το φαγητό πλούσιο κ μια χαρά τρωγόταν, το μενού περιλάμβανε απ όλα αλλά για την ποιότητα αμφιβάλλω γτ εμένα μετά την πρώτη βδομάδα πονούσε συνεχώς το στομάχι μου. Υπάρχει κυλικείο αλλά μη νομίζετε οτι τα παιδιά μπορούν να ψωνίζουν συνέχεια αφού όλη μέρα τρέχουν σε δραστηριότητες.

 

Αυτό που δε μου αρέσει γενικά στις κατασκηνώσεςι κ εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν 2 κ 3 φορές να στείλω το παιδί μου είναι η κουλτούρα που καλλιεργείται. Πήξαμε στο σκυλάδικο. Μετά το φαγητό χορεύαμε στα τραπέζια μαζί με τα παιδιά λες κ ήμασταν γλάστρες στα πρωινάδικα. Εβλεπες 6χρονα να χορευουν τσιφτετέλια λες κ ήταν 20αρες. Το ίδιο κ στα πάρτυ το βράδυ. Το βραδακι πριν πάμε για φαγητό όλα τα παιδακια ακομα κ τα 6χρονα που ειχα εγώ βάφονταν κ στολίζονταν. Τα μεγαλύτερα φλέρταραν για να το πω ευγενικά. Γενικά θεωρώ οτι 23 μέρες είναι πολύς καιρός μακριά από τον έλεγχο των γονιών κ τα παιδιά ξεφεύγουν κ επηρεάζονται -πολύ το ένα από το άλλο. Ισως είμαι υπερβολική αλλά δε μου αρέσει να μικρομεγαλίζουν τα παιδιά. Τόσον καιρό θα μπορούσα να βρω τρόπο να περάσουν ωραία τα παιδιά μου με τα πρότυπα που εγκρίνω εγώ. Η αλήθεια είναι όμως οτι γίνονται ανεξάρτητα, αναλαμβάνουν ευθύνες, φεύγουν από την ποδιά της μανούλας κ περνανε πολύ καλά. Το καλοκαίρι είναι μια νεκρή περίοδος χωρίς σχολείο κ αν οι γονείς εργάζονται πολλες ώρες μια κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας και απο εμένα και καλή χρονιά με υγεία και κάθε ευτυχία στις οικογένειες μας. Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου για επιλογή σε κάποια κατασκήνωση.Προσωπικά 3 συνεχόμενες χρονιές έχω στείλει τα 2 μου παιδιά ηλικίας 7 και 9 ετών στη κατασκήνωση της κορέλκο και ομολογώ οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη και τα παιδιά μείνανε ενθουσιασμένα. Ο ομαδάρχης είναι 18 ετών και άνω και οι βοηθοί 16 ετών και συμπεριφερθήκανε στα παιδιά πολύ ευγενικά, και επειδή με το αγοράκι μου έχω θέμα με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια στο σπίτι, στη κορέλκο με καθυσηχάσανε ότι δεν χρησιμοποιούν καθόλου ηλεκτρονικά παιχνίδια. Επίσης όποτε ζήτησα να μιλήσω με τα παιδιά ακόμα και εαν δε μίλησα μαζί τους κάποιες φορές άμεσα με παίρναν εκείνα μετά απο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...