Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγειο


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω .....

1) Ποτε γινονται οι εγγραφες για το νηπιαγωγειο για τα παιδακια που ξεκινανε το Σεπτεμβριο 2011?

2)Πως μπορω να μαθω σε ποιο νηπιαγωγειο (δημοσιο) ανήκουμε? Και ποιος/πως μπορει να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με αυτο?

3)Γνωριζετε καλα ιδιωτικα νηπιαγωγεια στη περιοχη Γαλατσίου?Για τη φωτεινη ηλιαχτιδα που πρόσφατα ανοιξε νηπιαγωγειο εχετε καμια πληροφορηση?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηθελα να ρωτησω .....

1) Ποτε γινονται οι εγγραφες για το νηπιαγωγειο για τα παιδακια που ξεκινανε το Σεπτεμβριο 2011?

2)Πως μπορω να μαθω σε ποιο νηπιαγωγειο (δημοσιο) ανήκουμε? Και ποιος/πως μπορει να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με αυτο?

3)Γνωριζετε καλα ιδιωτικα νηπιαγωγεια στη περιοχη Γαλατσίου?Για τη φωτεινη ηλιαχτιδα που πρόσφατα ανοιξε νηπιαγωγειο εχετε καμια πληροφορηση?

 

ευχαριστω

 

1) 1-15 ιουνίου 2011

2) θα πας να ρωτήσεις στο κοντινότερο δημόσιο νηπιαγωγείο λέγοντας τη διεύθυνσή σου και θα σε καθοδηγήσουν εκείνοι. Εναλλακτικά ρώτησε καποια αλλη μαμα που μενετε στην ίδια πολυκατοικία. ο δήμος δινει τις πληροφορίς ή το site του δημου.

3) οχι δεν γνωρίζω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία εγγραφών είναι από 1/6 έως 21/6.

 

Και χρειάζεται

1) Φωτοτυπία του βιβλιαρίου του παιδιού (η σελίδα με τα εμβόλια)

2) Βεβάιωση από παιδίατρο ότι είναι υγιές

3) Βεβαίωση από οδοντίατρο ότι δεν αντιμετωπίζει κάποιο π΄ροβλημα

4) Ένα λογαριασμό ΔΕΗ/ΟΤΕ που να φαίνεται η διέυθυνση σπιτιού

5) Αίτηση εγγραφής (δίνεται από το σχολέιο)

6) Σε κάποια σχολέια ζητείται και υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζει ο γονέας το ωράριο του σχολείου και υπέυθυνη δήλωση για το ποιός θα παίρνει το παιδί από το σχολέιο (Στο δικό μου Ν/Γ τα ζητάμε, το πρώτο γιατι πολλοί γονείς βλέπουν το σχολέιο ως πάρκινγ όπου μπορούν να φέρνουν τα παιδιά ό,τι ώρα θέλουν και να τα παίρνουν επίσης όποτε θέλουν, και το δεύτερο γιατί δεν μπορείς ποτέ να ξέριες ποιός είναι αυτός που θέλει να πα΄ρει ένα παιδί!)

Link to comment
Share on other sites

3) Βεβαίωση από οδοντίατρο ότι δεν αντιμετωπίζει κάποιο π΄ροβλημα

 

φωτοτυπίστε τη σελίδα από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και κρατήστε την πρωτότυπο γαι την α' δημοτικού

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φωτοτυπίστε τη σελίδα από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και κρατήστε την πρωτότυπο γαι την α' δημοτικού

 

αν την παω σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο....ισχυουν τα ιδια χαρτια και οι εγγραφες γινονται στις ιδιες ημερομηνιες?

Επισης τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια ειναι ολα αναγνωρισμενα απο το κράτος...δηλαδη το ενδεικτικο το δεχονται στο δημοσιο δημοτικο ενω εχεις παει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο?

Link to comment
Share on other sites

αν την παω σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο....ισχυουν τα ιδια χαρτια και οι εγγραφες γινονται στις ιδιες ημερομηνιες?

Επισης τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια ειναι ολα αναγνωρισμενα απο το κράτος...δηλαδη το ενδεικτικο το δεχονται στο δημοσιο δημοτικο ενω εχεις παει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο?

 

εξαρταται απο το ιδιωτικό. εαν παραδειγμα είναι μεγαλο ιδιωτικό (δούκας, ζηριδης κλπ) ναι είναι αναγνωρισμένο. εαν είναι ιδιωτικός παιδικός σταθμός που εχει νηπιαγωγείο, πρεπει να το κοιταξεις.

καλο σιγουρα ειναι να πας νηπιαγωγειο εκει που θα παει δημοτικο. ωστε να ειανι με τα ιδια παιδιά-συμμαθητες.

ξερω...ειναι η ωρα (12.15 ή 3.45) σχολάσματος δυσκολη απο το δημόσιο νηπιαγωγείο. αλλα για το παιδί... πόσες αλλαγες να κανει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν το νηπιαγωγειο που υποπτευομαι οτι υπαγομαι ειναι αυτο που πηγαινα εγω...παναρχαιο και παμπαλαιο....δεν θα ηθελα να παει εκει!

Πως το κοιταω αν ειναι αναγνωρισμενο??Π.χ. η φωτεινη ηλιαχτιδα (δνε ξερω αν ειναι σωστο που ανεφερα συγκεκριμενο....απλα επειδη εχει συζητηθει στο φορουμ) ....το οποιο σκεφτομαι σοβαρα να τη παω και ειναι κοντα μας ...μηπως γνωριζετε αν ειναι εξουσιοδοτημενο και αναγνωρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν το νηπιαγωγειο που υποπτευομαι οτι υπαγομαι ειναι αυτο που πηγαινα εγω...παναρχαιο και παμπαλαιο....δεν θα ηθελα να παει εκει!

Πως το κοιταω αν ειναι αναγνωρισμενο??Π.χ. η φωτεινη ηλιαχτιδα (δνε ξερω αν ειναι σωστο που ανεφερα συγκεκριμενο....απλα επειδη εχει συζητηθει στο φορουμ) ....το οποιο σκεφτομαι σοβαρα να τη παω και ειναι κοντα μας ...μηπως γνωριζετε αν ειναι εξουσιοδοτημενο και αναγνωρισμενο?

 

http://www.pasips.com/grindex.html

ισως εδω βρεις τα αναγνωριμένα νηπιαγωγεία.

 

http://www.ypepth.gr/el_ec_category298.htm

μπορέις να τηλεφωνήσεις στο υπουργείο παιδιείας ή να μπεις στο site του και να τα βρεις.

 

τηλεφώνησε στο δημόσιο νηπιαγωγείο, να ρωτήσεις αν ανοίκει η διεύθυνσή σου εκεί.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
1) 1-15 ιουνίου 2011

2) θα πας να ρωτήσεις στο κοντινότερο δημόσιο νηπιαγωγείο λέγοντας τη διεύθυνσή σου και θα σε καθοδηγήσουν εκείνοι. Εναλλακτικά ρώτησε καποια αλλη μαμα που μενετε στην ίδια πολυκατοικία. ο δήμος δινει τις πληροφορίς ή το site του δημου.

3) οχι δεν γνωρίζω

 

 

ελεος...πηγα να ρωτησω στο κοντινοτερο δημοσιο νηπιαγωγειο αν ανηκω εκει και μονο που δεν με πεταξαν εξω με τις κλωτσιες!!!!

Τι θελετε κυρια μου ....μου ειπαν....με εντονο τονο...οι εγγραφες γινονται τον Ιουνιο.....ελατε τοτε και οπου ανηκετε θα πατε!!! Αντε γεια ειπα κι εγω και δεν ασχοληθηκα!!!

 

ΕΛΕΟΣ!!! Σιγα μη παω το παιδι μου σε αυτη τη δασκαλα!!! Της λεω ενα τηλεφωνο μπορειτε να μου δωσετε για να ρωτησω....οχι δεν δινουμε τηλεφωνα παλι με εντονο τονο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελεος...πηγα να ρωτησω στο κοντινοτερο δημοσιο νηπιαγωγειο αν ανηκω εκει και μονο που δεν με πεταξαν εξω με τις κλωτσιες!!!!

Τι θελετε κυρια μου ....μου ειπαν....με εντονο τονο...οι εγγραφες γινονται τον Ιουνιο.....ελατε τοτε και οπου ανηκετε θα πατε!!! Αντε γεια ειπα κι εγω και δεν ασχοληθηκα!!!

 

ΕΛΕΟΣ!!! Σιγα μη παω το παιδι μου σε αυτη τη δασκαλα!!! Της λεω ενα τηλεφωνο μπορειτε να μου δωσετε για να ρωτησω....οχι δεν δινουμε τηλεφωνα παλι με εντονο τονο!!!!

 

μπορω να το ψαξω εγω, εαν θελεις. σε πιο δημο είσαι; στειλε μου πμ με τη διεύθυνσή σου.

κι εγω ετσι εψαχνα και βρηκα μεσα στο google το τηλέφωνο του κοντινότερου σχολειου, τηλεφώνησα και μου ειπανε.

εμενα βεβαια, ηταν πολυ εξυπηρετικές και ευγενικες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μπορω να το ψαξω εγω, εαν θελεις. σε πιο δημο είσαι; στειλε μου πμ με τη διεύθυνσή σου.

κι εγω ετσι εψαχνα και βρηκα μεσα στο google το τηλέφωνο του κοντινότερου σχολειου, τηλεφώνησα και μου ειπανε.

εμενα βεβαια, ηταν πολυ εξυπηρετικές και ευγενικες.

 

ευχαριστω....βρηκα κατι τηλεφωνα....θα παρω αυριο να ρωτησω....... πολυ λυπαμαι ομως για ορισμενες συμπεριφορες που βγαζουν ατομα που εμεις εμπιστευομαστε τα παιδια μας!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πληροφοριες για αυτο το νηπιαγωγειο? Παει κανεις εκει το παιδι του να μου πει προσωπικη εμπειρια και αν ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος γιατι δεν τοβλεπω στη λιστα?

Παρόλαυτα πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ναι με τη βεβαιωση πυο δινουν παει το παιδι μετα απο εκει δημοσιο δημοτικο κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επαναφερω το θεμα και ζηταω γνωμες για το νηπειαγωγειο φωτεινης ηλιαχτιδας ....οχι το παιδικο σταθμο.....κι αν ειστε ευχαριστημενες......ειμαι στη τελικη ευθεια για να αποφασησω και θα ηθελα τη βοηθεια σας.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...