Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Μπράβο στις "παλιές" μαμάδες που μας δίνουν τα φώτα τους. Είμαι ακόμα στη 10η εβδομάδα αλλά ήδη άρχισα να κάνω έρευνα αγοράς. Μάλλον θα καταλήξω στο bugaboo μπορεί και στο stokke xplory (δώρο της πεθεράς-γιαγιάς βλέπετε!), γιατί μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά. Επίσης φτιάχνονται στην Ευρώπη (Νορβηγία και Ολλανδία αντίστοιχα) και στο internet τα reviews ειναι πολύ καλα. Οταν με το καλό τα δοκιμάσω θα σας ενημερώσω.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


εγώ θέλω να αγοράσω διπλό καροτσάκι, για νεογέννητο +παιδάκι 1,5 χρ.

Τα τραινακια μπυ φαίνονται πολύ δυσκίνητα αυτα που έχουν θεσούλες

πλαι -πλαι πολυ φαρδια για τα πεζοδρόμια των Αμπελοκηπων.Μου άρεσε το

phil & teds στο mothercare γιατί είναι πιο έξυπνα σχεδιασμένο αλλα έχει 600 ευρώ! γνωρίζει κανείς κατι καλό και προσιτό?

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι αποφασισμένη για καροτσάκι της maclaren! είναι από αυτά που κλείνουν σαν ομπρέλα,πολύ ελαφριά,από νεογέννητο ή 3 μηνών,κλείνουν εύκολα με το ένα χέρι και είναι ότι πρέπει για τους δρόμους και τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια του Ηρακλείου! άσε που στα ταξίδια είναι πολύ εύχρηστο.από σχέδια και χρώματα δεν είναι κάτι τρελό,αλλά στο καρότσι θα κοιτάξω να πάρω το πρακτικό και όχι το όμορφο.θα κάνω τη φιγούρα μου σε άλλα πράγματα. έχω ακούσει σχόλια από γνωστές μου που έχουν τέτοιο καρότσι και είναι κατευχαριστημένες! :) και είναι αρκετά οικονομικά από 140-240 ευρώ.για τα διπλά καρότσια που λέτε δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ευδοκία θα κάνεις την καλύτερη επιλογή! και εγώ εδώ και ένα χρόνο που χρειαζομαι ακόμη ένα μόνοκαρότσι, αυτό έχω και είμαι ευχαριστημένη

από όλες τις απόψεις.και οικονομικό και ελαφρύ και γερό και βαμβακερό

ύφασμα και ανεβαίνει σκαλοπάτια χωρίς να το σηκώσεις.ΌΜΩΣ το

μοντέλο που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά προορίζεται για παιδιά από 6 μηνών και πάνω,δηλαδή όταν μπορούν πια να κάθονται.Επειδή έτυχε να έχω σπιτι και έναν κατάλογο απο το mothercare

θα σου πω λεπτομέρειες. Αυτό απο 6 μην. λέγεται triumph και κανει 140Ε μετά υπάρχει το quest από3 μηνπου είναι πιο βαρύ κια κάναι174ε και υπαρχουν και δυο με περισσότερα κόλπα που ξαπλώνουν τελείως και κάνουν από νεογέννητα techno xt και techno xlr με240 και 300ε.

Link to comment
Share on other sites

Και από μια παλιά μαμά!

 

Πήρα περίπου αυτό (πριν 7 χρόνια ήταν λίγο διαφορετικό)

 

http://babydealz.stores.yahoo.net/pegpeplp3mts1.html?zmam=7345736&zmas=1&zmac=6&zmap=IPPFBP53RU46

 

Τα προσόντα του:

 

-κατάλληλο από νεογέννητο,

 

-σχετικά ελαφρύ, υπάρχουν ελαφρύτερα καροτσια αλλά είναι πολύ πιο δύσχρηστα γιατί δε στρίβουν εύκολα οι ρόδες και γιατί δεν έχουν καλά αμορτισέρ

 

-ευκολοοδηγητο ακόμη και με ένα χέρι, ακόμη και με μεγάλο παιδί μέσα

 

-κλείνει πολύ εύκολα σαν ομπρέλα και χωράει παντού, από το πιο μικρό ασανσέρ μέχρι το πορτ μπαγκάζ... Εδώ που μένουμε δεν μπορούμε να αφήσουμε κάπου ανοιχτό το καρότσι και αυτό ήταν πολύ σημαντικό! Επίσης ταξιδεύουμε πάρα πολύ τόσο με το αυτοκίνητο όσο και με τραίνα, αεροπλάνα, καράβια. Το καρότσι μας ταξίδεψε με καράβι όταν το μωρό ήταν 2,5 μηνών, 15, 24, 26, 38 μηνών, ταξίδεψε με τραίνο στους 10 μήνες, ταξίδεψε με αεροπλάνο στους 18, 28 μήνες....

 

-έχει κουκούλα με αδιάβροχο που μας χρειάστηκε πάρα πολλές φορές γιατί περπατάμε πολύ και σε σχετικά αντίξοες συνθήκες

 

-έχει θέση για όρθιο παιδί πίσω σηκώνοντας συνολικό βάρος 35 κιλά!

Το σημαντικότερο είναι πως είναι έτσι σχεδιασμένο που να μη χάνει το καρότσι την ισορροπία του αν πάνω σε αυτό είναι ανεβασμένο όρθιο παιδί μόνο χωρίς το καθιστό παιδί. Αυτό επίσης σημαίνει ότι αν κρεμάσετε ψώνια στα χερούλια μέχρι το επιτρεπόμενο βάρος (πολλά κιλά!) το καρότσι δεν ανατρέπεται όπως συνήθως συμβαίνει με τα καρότσια που δεν κουβαλούν όρθιο παιδί.

 

-το κάλυμα βγαίνει εύκολα και πλένεται

 

-το καλάθι κάτω είναι μεγάλο πάρα πολύ βολικό (χαλάσαμε ένα και πήραμε και δεύτερο).

 

-τα χερούλια του είναι ρυθμιζόμενα, σημαντικό για να μην πονάει η πλάτη

 

-Ρυθμίζεται τόσο η πλάτη όσο και τα πόδια, εξαιρετικά βολικό για όταν μεγαλώσει το παιδί και κάθεται για βόλτα αλλά μπορεί να θέλει και να κοιμηθεί...

 

Το κυκλοφορούσαμε για 4 χρόνια έχοντας κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα. Φθείραμε τις ροδες! Θα προτιμούσα να υπήρχε και σε λίγο μεγαλύτερη έκδοση γιατί είναι δύσκολο να κάνεις χιλιόμετρα χωρίς καρότσι με ένα πεντάχρονο. Με το καρότσι περπατούσα στη Ρώμη όλη την ημέρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το παιδί και την κούρασή του :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μπαστουνι όντως βολευει αλλα πιστευω για παιδακια από 6 μηνων και πανω. Τα πιο μικρα χρειαζονται ενα πιο σταθερο καροτσι. Τα μπαστουνια ειναι πολύ μαλακα για το κορμακι τους. Και οχι ιδιαιτερα ζεστα για το χειμωνα. Εγω τωρα που χειμωνιαζει θα βγαλω πάλι το μεγαλο. Ειναι λίγο πιο βαρυ και πιο δυσκολο για το αυτοκινητο, αλλα θα το εχω για τις βολτες τις κοντινες και αν παω πουθενα με το αυτοκινητο θα εχω μονιμα στο πορτ μπαγκαζ το μπαστουνι

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μήπως έχετε ακούσει κάτι για τα bugaboo;

Τώρα έχουμε ένα της chicco. Από το trio.

Ειλικρινά μού ερχεται φορές να το πετάξω στο δρόμο! Τόσο δυσκίνητο όταν είναι διπλωμένο.Δεν το είχα φανταστεί !!

Ο μικρούλης μας είναι μόλις 2.5 μηνών. Λέτε να μάς εξυπηρετήσει αυτό το bugaboo;

Έχετε δεί ή ακούσει σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Το μπαστουνι όντως βολευει αλλα πιστευω για παιδακια από 6 μηνων και πανω. Τα πιο μικρα χρειαζονται ενα πιο σταθερο καροτσι. Τα μπαστουνια ειναι πολύ μαλακα για το κορμακι τους. Και οχι ιδιαιτερα ζεστα για το χειμωνα.

 

Αυτό ισχύει μόνο για μερικά και όχι για όλα. Αυτά που είναι κατάλληλα για νεογέννητα τηρούν όλες τις προδιαγραφές. Τα άλλα που είναι ελαφριά, μικρά, λεπτά κτλ. δεν τα βρίσκω βολικά ούτε για μεγαλύτερα παιδιά. Ότι πληρώνεις παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

To bugaboo το ειδα στα κουκου, αλλα τελικά αγόρασα ενα quinny buzz. Και τα δύο μου φανηκαν εξαιρετικά καλά . Ειδα και το S3 αλλά τρομαξα λίγο όταν το είδα διπλωμένο, χρειαζόταν πολύ πιο δυνατά μπράτσα. Γιατι δεν πας σε καποιο μαγαζί να δεις ποιο σου ταιριάζει. Η αλλη ιδεα ειναι να κανεις αλλους 2-3 μηνες υπομονή και μετά ψαξεις γιατί υπάρχει πολύ μεγαλη επιλογη σε ελαφρύτερα καρότσια που προοριζονται για μωρα που καθονται.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στη φάση που ψάχνω για καροτσάκι. Ήδη με κάποιες από σας το έχω συζητήσει στο chat.

Έχω προβληματιστεί με την χρηστικότητα του port bebe. Συγκεκριμένα όταν πρωτοπήγα σε κατάστημα Λητώ κόντεψαν να με πείσουν ότι είναι απαράιτητο. Με κατηυθυναν συγκεκριμένα σε ένα καρότσι της peg perego το οποίο με Port bebe και καθισμα αυτοκινήτου, τα οποία εφάπτονται στο καροτσάκι υπερβαίνουν τα 600 Ευρώ :shock: (τόσο υπλολογίζουν και την αξία του Rover της φίλης μου σε μία μάντρα! :? )

Αφού ρώτησα νύφη, κουνιάδα κ.τ.λ. μου είπαν να μην κάνω αυτό το σφάλμα, μιας και το port bebe ΙΣΩΣ με βολεψει για το πρώτο τρίμηνο. Ουσιαστικά το θεωρούν άχρηστο. Εσείς τί λέτε;

Έτσι άρχησα να προσανατολίζομαι στο μοντέλο venezia της ίδιας εταιρείας. Αυτο έχει πολλά πλεονεκτήματα από αυτά που αναφέρετε (βασικό:γυρναέι και το χερούλι), είναι δίχως κάθισμα αυτοκινήτου (αυτο όμως θα μου το δανείσει μία φίλη) και αμέσως- αμέσως η τιμή μειώνεται στο μισο! Μηπως κάποια από σας το έχει αγοράσει ή έχει ακούσει αν όντως είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aριάδνη έχω το συγκεκριμένο καρότσι το οποίο θεωρώ ότι είναι πολύ βαρύ και δυσκίνητο άσε που όταν κλείνει πιάνει όλο το χώρο του αυτοκινήτου...........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΜ, με απογοήτευσες τωρα... Και νομιζα πως βρήκα το ιδανικό καροτσάκι. Βέβαια γιαυτό και ρώτησα, για να πάρω γνώμες. Να σε ρωτήσω κατι ακόμα επειδη κι εγώ έχω μικρό πορτ μπαγκαζ (Nisssan micra): απότι είδα τον χωρο τον καταλαμβάνει σε υψος και όχι σε μήκος, αν τον συγκρίνουμε με καρότσια που δεν έχουν ενιαίο χερούλι.

Ωχ, και δυσκινητο; Εννεοις ότι έχει πρόβλημα στις ρόδες ή ότι είναι βαρύ;

Τι θα κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Pliko της ίδιας εταιρείας (Peg Perego) το οποίο αγόρασα κι εγώ μετά από έρευνα αγοράς διαρκείας 6 μηνών. Είναι από τα λεγόμενα "μπαστούνια", ενώ με το venezzia απλώς τα βρίσκεις μπαστούνια όταν πας να το βάλεις στο πορτ μπαγκαζ, να το ανοίξεις, να το κλείσεις κλπ. :wink:

Τα είχα δει και τα δυο αυτά καρότσια στην αντιπροσωπεία της peg-perego (Αλεξάνδρας 7, τηλ. 2106437806), όπου και θα σου συστήσω να απευθυνθείς διότι εκεί βρίσκεις τα περυσινά σχέδια και χρώματα σε πολύ χαμηλότερες τιμές από τις αντίστοιχες της φετεινής κολεξιόν. Εκεί λοιπον, μου είχε πει η πωλήτρια ότι η δυνατότητα που έχει το venezzia να γυρνά το μωρό προς το μέρος της μαμάς και να το βλέπει, ουσιαστικά καλύπτει μια "ανάγκη" της μαμάς και καμια του παιδιού, το οποίο το πρώτο διάστημα κοιμάται την περισσότερη ώρα της βόλτας, και κατά τους επόμενους μήνες θέλει να κοιτά γύρω του καινουργια πράγματα.

Με έπεισε, λοιπόν, κι έτσι πήρα το pliko, το οποίο είναι enduro καρότσι, δεν καταλαβαίνει τίποτα και είναι σαν καινούργιο 15 μήνες μετά την αγορά.κι εγώ είμαι κατευχαριστημένη. Ανοίγει πανεύκολα, διπλώνει πανεύκολα, έχει πολλές κλίσεις, έχει και δυνατότητα επιμήκυνσης στα χερούλια αν είσαι καμια δίμετρη. Δεν έχει ποδόσακκο, αλλά εμείς βάζαμε κουβερτούλες ή υπνόσακκους, και επιπλέον έχει και θέση για μεγαλύτερο παιδάκι (ένα σκαλοπατι στο πισω μέρος του).

Αν το καρότσι συστήνεται ως "κατάλληλο για νεογέννητο" δεν έχεις λόγο να αγοράσεις πορτ μπεμπε.

Αυτά 8)

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΜ, με απογοήτευσες τωρα... Και νομιζα πως βρήκα το ιδανικό καροτσάκι. Βέβαια γιαυτό και ρώτησα, για να πάρω γνώμες. Να σε ρωτήσω κατι ακόμα επειδη κι εγώ έχω μικρό πορτ μπαγκαζ (Nisssan micra): απότι είδα τον χωρο τον καταλαμβάνει σε υψος και όχι σε μήκος, αν τον συγκρίνουμε με καρότσια που δεν έχουν ενιαίο χερούλι.

Ωχ, και δυσκινητο; Εννεοις ότι έχει πρόβλημα στις ρόδες ή ότι είναι βαρύ;

Τι θα κάνω????

 

Έχουμε Opel Astra κι όταν μπαίνει το καρότσι μέσα άντε να χωρέσει και καμία βαλίτσα με προσεχτική τακτοποίηση....

Όταν γράφω δυσκίνητο εννοώ και βαρύ και δεν κουμαντάρεται εύκολα στο δρόμο....

Όσο για το τι να κάνεις απλά θα πάρεις άλλο καρότσι :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε το μοντέλο "loola" της Bebe Confort. Εγώ μετά από έρευνα αγοράς πριν γεννήσω αλλά και από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου θεωρώ ότι είναι το πιο όμορφο και πρακτικό καρότσι. Είναι κατάλληλο για νεογέννητο, είναι πολύ ελαφρύ και έχει το μικρότερο μήκος όταν κλείνει. Χωράει με άνεση δηλαδή στο πορτ-μπαγκαζ ακόμα και σε μικρό αυτοκίνητο. Μη φανταστείτε βέβαια ότι μπορείς να βάλεις και πολλά πράγματα μαζί στο πορτ-μπαγκάζ αλλά έτσι κι αλλιώς όλα τα καρότσια για νεογέννητα έχουν όγκο.

Το μεγάλο του πλεονέκτημα όμως που δεν το έχει κανένα άλλο καρότσι με χειρολαβές είναι ότι με μια πολύ απλή κίνηση αλλάζει θέση το κάθισμα ώστε το μωρό να κοιτάει προς τα έξω ή προς τα μέσα.

Το μειονέκτημά του είναι ότι δεν έχει μπάρα για δεύτερο παιδί.

Αριάδνη, θα σου πρότεινα να πας να το δεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Pliko της ίδιας εταιρείας (Peg Perego) το οποίο αγόρασα κι εγώ μετά από έρευνα αγοράς διαρκείας 6 μηνών.

Layla Diop, καλή εναλλάκτικη μου ακούγεται από άποψη βάρους αλλά ...

1. δεν είναι λίγο άβολο -χρονοβόρο να μην έχει ποδόσακο και να πρέπει να τυλίγω το μωράκι σε κουβέρτα ή κάτι ανάλογο? και

2. απ'ότι κατάλαβα όσες επιμένουν σε καρότσι με αντιστρεφόμενο χερούλι δεν εννοούν απλώς το πλεονέκτημα του να διατηρείς οπτική επαφή με το μωρό αλλά κυρίως το να μπορείς να αποφύγεις τον ήλιο με τον καλύτερο τρόπο. Πάντως θα το ξαναδώ και το Pliko

 

Kαι έρχομαι σε σένα evita.

Εμείς έχουμε το μοντέλο "loola" της Bebe Confort
.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη μάρκα, και ίσως να είναι δύσκολο να το βρω στο Βόλο.

 

Και τέλος, ΣΑΜ, χθες μίλησα με μια φίλη μου που μένει σε άλλη πόλη και τυχαίνει να εχει το ίδιο καρότσι (Peg perego- Venezzia). Αυτή πάλι είναι κατευχαριστημένη...!Θεωρεί ότι κλείνει πανεύκολα, εφόσον μπεις στο νόημα, αναφέρφηκε βέβαια στον όγκο του, αλλά ως προς το βάρος δεν της φαίνεται να έχει. Τώρα.. τί να πω? Με το δικό μου αυτοκίνητο ό, τι και να πάρω δεν θα έχω χώρο. Μ' ενδιαφέρει απλώς να χωράει. Τέλος με παραξενεύει που στο site του Λητώ στο internet μεταξύ πολλών άλλων καροτσιών που διαφημίζει αναφέρει στα χαρακτηριστικά του ότι έχει ελαφρύ σκελετό! Θα μου πείτε διαφήμιση είναι....

 

Κορίτσια, ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε που δεν καλύφθηκα απόλυτα με τις προτάσεις σας! Εγώ σας ευχαριστώ παρόλ'αυτά και θα λάβω υπόψη μου όσα γράφετε. Αν πάλι κάποια (ή κάποιος ) έχει κι άλλες εμπειρίες ή προτάσεις...είμαι όλη αφτιά!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κι εμείς το Venezia και αν και συνολικά δυσαρεστημένοι λόγω βάρους και μεγέθους, πρέπει να πώ ότι το χρησιμοποιήσαμε πολύ και θα το χρησιμοποιήσουμε πάλι αρκετά.

Το pliko είναι ίσως πολύ πιο βολικό αλλά για μένα αυτό που γυρίζει η μπάρα ήταν το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας και απέφευγες πλήρως τον ήλιο. Γέννησα καλοκαίρι και όλο το καλοκαίρι δεν την είδε ποτέ ήλιος ακριβώς λόγω μπάρας.

Στους 10 μήνες που είχε πιάσει άνοιξη αγόρασα μπαστούνι της inglesina που το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο γιατί είχε το μισό βάρος αλλά αυτό κάνει από 6 μηνών και πάνω.

Τώρα που γεννάω σε λιγότερο από 2 μήνες πάλι το venezia θα χρησιμοποιήσω γιατί κάνει για νεογέννητο και σαφώς είναι πιο άνετο για το μωρό.

Δεν μπορούμε να τα'χουμε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Αριάδνη εγώ θα σου συνέστηνα ανεπιφύλακτα το pliko της peg. Εμείς αυτό έχουμε και το έχουμε καταευχαριστήθει (σκυλί και πανάλαφρο και ευκολοχείριστο). Εμας μας το φέραν δώρο σαν travel system, και είχε ποδόσακο και καρεκλάκι και πορτμπεμπε και βάσει αυτών σου λέω τα εξής:

1. το πορτμπεμπε είναι άχρηστο. Πάρε καλύτερα ένα παρκοκρέβατο απο τώρα (που θα φανεί πολύ χρήσιμο αργότερα) και κοίμιζε το μωρό εκεί αν το θέλεις δίπλα σου. Αν το θες για να κοιμάται όταν πηγαίνετε επισκέψεις έχε υπόψη οτί τα πολλύ μωρά κοιμούνται και σε κρεββάτι κανονικό ή ακόμα και σε καναπέ αν χρειαστεί και δεν κουνιούνται και καθόλου (όταν αρχίζουν πια και κουνιούνται τότε δεν κοιμούνται :wink: ) οπότε αρκεί να έχεις μαζί σου ένα δικό τους σεντονάκι.

2. κάθισμα αυτοκινήτου αν και είναι πολύ καλό της perego, πάει μόνο μέχρι 13 κιλά, οπότε προτείνω να το αγοράσεις χωριστά και να πάρεις ένα που να καλύπτει απο νεογέννητο μέχρι 18 κιλά. Εμάς μας φέραν με τη βάφτιση αυτό της chicco που έχει και θέσεις ανάκλισης.

3. τώρα για το micra λυπάμαι που θα στο πώ, αλλά σε λίγους μήνες θα ψάχνετε για αμάξι αν δεν έχετε ήδη και κάποιο μεγαλύτερο.... Στο λέω γιατί εμείς είχαμε ford fiesta και απο τότε που ήρθε η ζουζούνα δεν μπορούσαμε να πάμε κάπου για πάνω απο 2 μέρες και αυτό γιατί πολύ απλά το αμάξι φίσκαρε με την προίκα της μικρής και δεν έμενε χώρος για δείγμα για δικά μας πράγματα ή παραπάνω δικά της. Μη φανταστείς οτι είμαι απο τις μαμάδες που παίρνουν και τη μπανιερίτσα, τη αλλάξιέρα κλπ μαζί, μιλάμε για τα βασικά.....πλέον πήραμε scenic και ηρεμίσαμε.

Συγγνώμη αν σε κούρασα με την πολυλογία μου, ελπίζω μόνο να σε βοήθησα

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να'στε καλά για τις γνώσεις που μας δώσατε...

Κοιτάξαμε το Σάββατο πρώτη φορά για καρότσια και μπερδευτήκαμε λίγο! :roll::roll::roll:

Σκεφτόμαστε για τρίροδο, με ενιαίο χερούλι για να κινείται και με το ένα χέρι και θέλουμε και καθισματάκι αυτοκινήτου που να του ταιριάζει. Το πορτμπεμπέ από αυτά που γράφετε αλλά και εκ της λογικής, το απορρίψαμε!

Κατ'αρχάς ήθελα τη γνώμη σας για το καρεκλάκι αυτοκινήτου. Σίγουρα δε θα μετακινούμε το παιδί πολύ, αλλά προτιμώ να είμαι σίγουρη έστω και για μια φορά. Σκέφτομαι όμως ότι παράλληλα θα είναι χρήσιμο όταν πηγαίνουμε καμμιά επίσκεψη σε φιλικό σπίτι, να έχει κάπου να κάτσει ή να κοιμηθεί το παιδί, όχι συνέχεια αγκαλιά ή στον καναπέ... Επίσης θα είναι και ρηλάξ, αν του βάλω κανένα παιχνιδάκι. Σωστά;

Όσο για το καροτσάκι κλίνουμε προς το quinni buzz ή το quinni sporty. Ilonka είσαι ευχαριστημένη από το buzz; Το ότι δεν πέφτει η πλατούλα του αλλά γυρνάει ολόκληρη η θέση -μαζί με τα πόδια- δεν είναι πρόβλημα;

Το quinni sporty έχει πλατούλα που ρυθμίζεται με το σφίξιμο ενός ιμάντα και όχι με "κλειδωμένες" θέσεις. Θα αντέξει αυτό; Έχει καμμιά σας τέτοιο;

.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι όμως ότι παράλληλα θα είναι χρήσιμο όταν πηγαίνουμε καμμιά επίσκεψη σε φιλικό σπίτι, να έχει κάπου να κάτσει ή να κοιμηθεί το παιδί, όχι συνέχεια αγκαλιά ή στον καναπέ... Επίσης θα είναι και ρηλάξ, αν του βάλω κανένα παιχνιδάκι. Σωστά;

 

Το καθισματάκι αυτοκινήτου είναι άκρως απαραίτητο ακόμα και για τις πολύ μικρές μετακινήσεις, παρόλα αυτά είναι λίγο στενάχωρο για να κάτσει το παιδί πολλές ώρες, ειδικά μετά τους 2 μήνες. Επίσης, εμάς η χρήση του σαν ρηλάξ δεν μας βόλεψε πολύ γιατί έχει μια φασαρία να το βάλεις και να το βγάλεις. Το έχουμε λοιπόν μόνιμα στο αυτοκίνητο και όταν πάμε κάπου παίρνουμε μαζί μας και το καρότσι, όπου και βολτίτσα μπορούμε να τον κάνουμε και πιο άνετα κοιμάται.

Link to comment
Share on other sites

εμείς το καρεκλάκι του αυτοκινήτου το χρησιμοποιήσαμε και χρησιμοποιούμε ακόμα πάρα πολύ. Έχει περάσει ώρες εκεί ο μικρός και ευτυχώς σε γενικές γραμμές κάθεται ήσυχος.

Προσέξαμε να έχει βάση μόνιμη μέσα στο αμάξι και για περισσότερη ασφάλεια αλλά και για μεγαλύτερη ευκολία. Με ένα κλικ μπαίνει και βγαίνει. Και αν το μωρό κοιμάται μπαίνει πάνω στο καρότσι και συνεχίζει τον ύπνο του.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αγοράσαμε αυτά που είναι 3 μαζί καρότσι, πορτ-μπεμπέ και κάθισμα αυτοκινήτου με βάση αποσπώμενη. Όλα μπορούν να προσαρμόζονται στο καρότσι. Σκοπεύουμε να έχουμε τον μικρό να κοιμάται το πρώτο 2μηνο στο πορτ-μπεμπέ και μετά στο κρεβάτι του.

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς μας έκαναν δώρο ένα καρότσι με πορτ μπεμπέ peg perego πιο παλίο βέβαια, μπαίνει και στο αυτοκίνητο και γίνεται και ριλάξ γιατι σηκώνεται η πλάτη του προτ μπεμπε... Πιστεύω θα μας βολέψει τον πρώτο καιρό και ύστερα περνουμε καρότσακι... Κι εμέις λέμε να την κοιμήσουμε 2-3 μήνες στο πορτ μπεμπε... κι έπειτα στην κούνια.

 

Εψαξα για στρωματάκια πορτ μπεμπε, το μόνο που βρήκα ήταν κοκοφοίνικα πολύ λεπτό 3-4 εκατοστά πάχος... κάνει ή θα έχει κάποιο πρόβλημα η πλατούλα της... σκέφτομαι ότι θα κοιμάται εκεί 3 μήνες... μου φαίνεται σκληρό...

 

.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

elenak, ευχαριστώ και για το δικό σου ενδιαφέρον. Aναφέρεσαι στο micra. Εννοείται πως γνωρίζω ότι αργά ή γρήγορα δεν θα με βολέψει. Απλά σε αυτή τη φάση και για τουλάχιστον άλλους 6-12 μήνες δεν μπορούμε να πάρουμε αυτοκίνητο. Καρότσι όμως πρέπει να πάρουμε, γι'αυτό και ένα κριτήριο επιλογής είναι να χωραέι στο πορτ μπαγκάζ του micra...

Πάντως μετά από την πρώτη έρευνα αγοράς, τα σχόλια σας και συζητήσεις με μαμάδες καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

1. το πορτ μπεμπέ είναι άχρηστο. Άλλωστε , αν σκοπεύει κανείς να πάρει καλαθούνα για αρχή, απ' ότι είδα αποσπάται από τη βάση και πολλές φορές έχει χερούλια. Οπότε στην έσχατη ανάγκη (μεταφορά από κλινική στο σπίτι) το χρησιμοποιείς.

2. Συμφωνώ όπως και όλες φαντάζομαι ότι το καθισματάκι αυτοκινήτου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Με άλλα λόγια:είναι απαγορευτικό να μην έχεις! Και σίγουρα, σε περίπτωση που δεν έχεις ή δεν σου χαρίσουν αξίζει να δώσεις τα χρήματα για μία αγορά που θα σε καλύψει μια και καλή.

3. Κανένα καρότσι δεν διαθέτει τα πάντα. Ακόμα και καρότσια της ίδιας εταιρείας έχουν από μοντέλο σε μοντέλο διαφορές, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. (Λες και το κάνουν επιτηδες μιλάμε...!) Οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Το τί θα βολέψει τον καθένα μάλλον εξαρτάται από τις ανάγκες του , τις συνήθειες , πιστεύω και από το αν μένει σε μεγαλούπολη ή μικρότερη πόλη - χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Αριάδνη συγνώμη αν ενοχλήθηκες για το αμάξι, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Απλά επειδή εγω δεινοπάθησα νε το συγκεκριμένο θέμα, δεν θέλω να τα περάσει και καμιά άλλη απροετοίμαστη....

Τώρα όσον αφορά καρότσια, καθισματάκια κλπ., μόνο καλό κουράγιο μπορώ να σου πώ! Αν θές μια ακόμα συμβουλή είναι η εξης: πρίν ξαναβγείς βόλτα στην αγορά κάτσε και γράψε τί χαρακτηριστικά ζητάς απο το καρότσι, το καθισματάκι κλπ... Για παράδειγμα για ένα καρότσι θες σίγουρα να είναι όσο γίνεται πιο ελαφρύ, να πιάνει το λιγότερο δυνατόν χώρο κλειστό, να είναι κομπλέ σε αξεσουάρ (ποδόσακο, τέντα, κάλλυμα βροχής) και ουτω καθεξής.

Έχε επίσης υπόψη οτί καλαθούνα είναι ουσιαστικά πορτμπεμπέ με στρώμα και στολίδια. Δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσεις για μεγαλύτερο διάστημα απο το άλλο.

Και στην τελική οτι και να πούμε εμείς εσύ θα κρίνεις καλύτερα τι θα σε εξυπηρετήσει και τί όχι για το δικό σου μωράκι στη δικιά σου ζωή.

Καλή τύχη!!!!! 8)

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...