Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΗ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ!ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ!ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΟΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΙ ΕΠΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ?ΤΑ ΦΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή μου φίλη,

θα προσπαθήσω να σε συμβουλεύσω σαν μάνα που έχει ένα παιδί 3μιση ετών και ακόμη χρησιμοποιώ το καρότσι για τις εξόδους μας γιατί είναι παιδάκι υπερκινητικό που λόγου του αυτισμού δεν μιλάει και το βρήκα σας λύση για να μην τον χάσω και δεν μπορεί να πει και σε κάνεναν το όνομά του !

Όταν βγήκαμε στα μαγαζιά για να πάρουμε καρότσι,(μόλις είχα σαραντήσει) πελαγώσαμε και μεις με τις κατήγορίες και τις τιμές κλπ

Τελικά αγοράσαμε δύο , ένα ακριβό και επώνυμο και ένα αρκετά φθηνό.

Επίσης αγόρασε και η μητέρα μου ένα μπαστούνι καρότσι πάμφθηνο και μας χάρησαν και ένα ελαφρός μεταχειρησμένο!

Από τα τέσσερα χρησιμοποιήθηκα ευρέως τα δύο, το μπαστούνι πάμφθηνο και το ελαφρός μεταχειρησμένο, μέχρι σήμερα που ο μικρός έχει ύψος 1,11 και ζυγίζει 23 κιλά!!! :lol:

 

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις και αυτά που πρέπει να κοιτάξεις είναι:

(η μάρκα δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο, εμας τα ανώνυμα υπάρχουν και κρατούν ακόμα) :lol:

Να κλείνει εύκολα και να χωράει στο πορτπαγκαζ του αυτοκινήτου που θα χρησιμοποιήτε στις εξόδους σας αλλά έτσι ώστε να σας μένει και χώρος για να βάλετε τσάντες και ψώνια!

Να χωράει ανοιχτό στο ανσασέρ της πολυκατοικίας σας!

Να μην είναι βαρύ και ασήκωτο από μόνο του, φαντάσου τι ασήκωτο θα είναι με το μωρό!

Να είναι για όλες τις ηλικίες , δηλ από νεογέννητο μέχρι τριών ετών!

Να κατεβάινει η πλάτη μέχρι κάτω για να μπορεί το παιδί να κοιμηθεί εκεί!

Να είναι το ύφασμα όσο το δυνατόν πιο βαμβακερό , πρόσεξέ το αυτό γιατί το καλοκαίρι θα ανάβει η πλάτη του και οι περισσότερες βόλτες γίνονται το καλοκαίρι!

Να βγαίνει το ύφασμα και να πλένεται!

Το κάθισμα να είναι αναπαυτικό και ευρύχωρο , γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα ψηλώσει και θα παχύνει!

Να πάρεις οπωσδήποτε ομπρέλα για τον ήλιο, το σκέπαστρο δεν βολεύει πάντα!

Να έχει γερό σκελετό! και τα χερούλια να είναι στο ύψος που σε βολεύουν, ούτε να σκήβεις όταν το οδηγείς ούτε και να είναι ψηλό και κουραστικό!

Να έχει ζώνες ασφαλείας που να πιάνουν όχι μόνο στη μέση του αλλά και να κρατάνε και τους ώμους σταθερούς και φυσικά 4 φρένα!

Αν είναι δυνατόν να έχει την δυνατότητα να αλλάζει η θέση , δηλ. όταν το μωρό είνα ακόμη πολύ μικρό θα θέλετε να το βλέπεται συνέχεια και θα πρέπει να είναι γυρισμένο μπροστά σας, αργότερα θα θέλει το μωρό να χαζεύει τους άλλους οπότε θα πρέπει να γυρνάει η θέση μπροστά !

 

Μη πελαγώσετε γράψτε αυτές τις οδηγίες σε χαρτί και πάντα με το μητρικό σας ένστικτο και το δικό σας γούστο και τσέπη απόφασίζεται, αλλά να ξέρετε ότι συνήθως θα χρειαστείτε δύο! Ένα για κάπως καλύτερο και ένα εκστρατείας μπαστούνι! :lol:

 

Ελπίζω να σας βοήθησα, καλά ψώνια και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το καρότσι που αγόρασα έχει τέντα, ενώ η ομπρελα είναι εξτρά και δεν την αγόρασα ακόμα γιατί βγαίνει μόνο σε ΜΑΥΡΟ χρώμα. Ειναι απαραίτητη η ομπρέλα στο καρότσι γιατί μου φαίνεται πολύ χάλι ομπρελα σε μαυρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω οτι η ομπρελα ειναι πολυ σημαντικη!Εγω στην αρχη δεν πηρα αλλα με το που βγηκα μια δυο βολτες ειδα οτι ειναι απαραιτητη,πραγματικα!!Υπαρχουν ομπρλες που προσαρμοζονται σε ολα τα καροτσια!Ψαξε και σε αλλα μαγαζια!Εγω εχω μια ασχετη με μικυ μαους να σκεφτεις!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις θελουμε να παρουμε μπαστουνι τωρα αλλα περιμενουμε λίγο μεχρι τη βαφτιση μπας και μαζεψουμε κανα φραγκο γιατι εχουμε μεινει ταπι και ψυχραιμοι... Το δικο μας ειναι μεσαιο.. ουτε πολύ βαρυ ουτε πολύ ελαφρυ αλλα δυσκολευομαι να το κλεισω και να το βαλω στο πορτ παγκαζ.. Μπαινει μεν αλλα δεν χωραει τιποτα αλλο..

Το καλο ειναι οτι εχει μεγαλο καλάθι από κατω και κουβαλαω ενα καρο πραγματα.. πχ παω στην λαικη και τα χωραει όλα και οτι γυριζει πανευκολα το χερουλι, για να βλέπεις το παιδι.. 170 ευρω το πηραμε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μπαστούνι δεν πήραμε ποτέ. Έχει η μαμά μου ένα (δανεικό) αλλά εμένα δεν με βολεύει καθόλου...

Η μικρή μας, μόλις άρχισε να περπατάει, δεν έμπαινε με τίποτα στο καρότσι...

Τώρα που είναι 3, φυσικά το έχουμε καταργήσει τελείως. Είναι έτοιμο για πλύσιμο και σε λίγο καιρό.... πάλι από την αρχή...

Να σημειώσω ότι έχουμε αυτό της Chicco που πέρνει από πάνω και το καθισματάκι αυτοκινήτου (για βρεφάκι).

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι μιμικα μου αυτα ειναι... Τα λενε ετσι γιατι οταν κλεινουν γινονται σαν μπαστουνια...

Ειναι οτι πρεπει για το καλοκαιρι .. αλλα δυστυχως δεν μπορει να κατσει πολύ μικρο μωρακι

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ της angelas

ηταν αναλυτικοτατη.Και προς Θεου οχι τρικυκλο.Θα το πεταξετε.Στις πολεις που ζουμε δεν υπαρχουν πεζοδρομια για να χωρεσει δεν ειναι ευχρηστο πιανει ενα πορτ παγκαζ απο μονο του και γενικως σου σπαει τα νευρα.

DORA θα μπορουσες εαν εχει το θαρος με φιλους κολλητους ή συγγενεις που σε ρωτανε για τη βαφτιση και τι δωρο θελεις να τους πεις για το καροτσι.

Εαν ειναι κατι ακριβο μπορουν να το παρουν ολοι μαζι εαν αισθανεσαι ασχημα για τα χρηματα.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω είχα τρίκυκλο και μάλιστα μεγαλούτσικο! Οσο ήταν μικρούλης - μέχρι 1,5 ήταν μια χαρά, κινούμουν πολύ γρήγορα και άνετα..ανέβαινε πεζοδρόμια στο λεπτό (οι ρόδες ήταν σαν ποδήλάτου- φούσκωναν με τρόμπα)κ. Μετά όταν βάρυνε και άλλο ήταν ζόρικο να τον κουβαλάω και άρχισα να χρησιμοποιω ένα μπαστούνι- μέχρι και σήμερα...εξίσου βολικό.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήρα τρίκυκλο γιατί μένω στην εξοχή και εξω από το σπίτι μου έχει χωματόδρομο :(

 

Ζηλεύω... όχι το τρίκυκλο, την εξοχή..(ακόμα και τον χωματόδρομο..)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σωθηκα με αυτό που πηρα μετά το τρίκυκλο της Ειρηνης!!!

είναι ευχρηστο, ευκολοκίνητο κυριολεκτικά το κινείς με το ένα χέρι. Οποια θέλει ας μου κάνει πμ να πώ, μη κάνουμε και διαφήμιση... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη μάλλον δεν ξέρεις καλά τι θα πει εξοχή. Χτες πήγα να βγάλλω κατι απορρυπαντικά που έχω σε μια ντουλαπα πλαστική στο μπαλκόνι και έπιασα κατά λάθος μία μικρη σφηκοφωλιά. Τρελη λαχτάρα έπαθα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είχαμε πάρει ένα μπαστουνι (καποιοι τα λενε και "ομπρέλλα" !!??) που έκανε και για νεογέννητο - ξάπλωνε εντελώς - και ειχε και όλα τα σχετικα αξεσουαρ (ποδόσακο, τέντα βροχής), και το χρησιμοποιήσαμε και στα δυο παιδια.

Το μονο πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε πισω "σκαλακι" για να παταει το μεγαλυτερο παιδι (τα ζουζουνια μου εχουν 2 χρονια διαφορα), κι έτσι αναγκαστηκαμε ν' άγοράσουμε μια ειδική "πλατφορμα" σαν πατινι, που προσαρμοζόταν στο πισω μερος του καροτσιου για να πατάει ο μεγάλος όταν καναμε μεγάλες βόλτες και κουραζοταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επίσης ένα απο τα συν του "μπαστουνιού" είναι ότι μπορείς να ανεβαίνεις ευκολα σκαλες σκαλί-σκαλί χωρίς να χρειαστεί να το σηκώσεις ( ουκ

ευκαταφρόνητο βάρος μαζί με το μωρό).Σημαντικός παράγοντας είναι και το ύφασμα .Αξίζει να μην είναι κακής ποιότητας συνθετικό γιατί το καλοκαίρι τα μικρούλια θα ιδρώνουν πολύ,να πλένεται και να είναι πρακτκό χρώμα.

(και τα πολύ σκούρα και τα πολύ ανοιχτά λερώνουν πολύ εύκολα).'Ομως τα μπαστούνια είναι κατάλλληλα μετά τους 6 μήνες του παιδιού.(εμένα μέχρι τότε με βόλεψε ο μάρσιπος )

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα παραπανω (δεν προλαβαινω να διαβασω) + θεση για τα ποδια του 2ου παιδιου απο πισω :lol: . Ανεβαινει πισω απο το καροτσι, παταει, κρατιεται απο τα χερουλια και βολτιτσα χωρις μουρμουρα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...