Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΥΤΡΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ


Recommended Posts

Σας διαβεβαιώ ότι έψαξα διεξοδικά στις "Συνταγές" και δεν βρήκα κάτι σχετικό...Βρήκα ερώτηση για φριτέζα αλλά όχι για χύτρα...

Ο σύζυγος έχει φαγωθεί να αγοράσουμε...εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...Πείτε μου τις εμπειρίες σας..αν αξίζει..αν είναι δύσκολή στην χρήση..καμμιά μάρκα που έχετε χρησιμοποιήσει και προτείνετε και πόσο περίπου στοιχίζουν...

Φυσικά αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και δεν το βρήκα..είναι ευπρόσδεκτό και το link :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικα και αξιζει!!!!!!!

εγω εχω την φισλερ!!!αυτη με το σχεδιο κατω! ειναι τελεια!!!εχει πολλες συνταγες που μπορω να κανω ασε που βρισκω και μονη μου...ειναι απιστευτη εξοικονομιση χρονου!!!και για μενα πιο υγειηνο..μπορει να γινετε γρηγορα το φαγητο αλλα οχι ανθυγειηνα απλα λογω καλης σφραγισης και γινεται με τον ατμο!!!αν την παρεις σπανια θα ξαναβαλεις κατσαρολα στην κουζινα σου!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα...η χρηση της ειναι πολυ ευκολη! οσο για τιμη αναλογα τι μαρκα τι μοντελο και τι μεγεθος..η δικια μου εκανε γυρω στα 140 ευρω αλλα εχει και πιο φθηνες..παντως και παλι στο λεω! αξιζει!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ μου για να πω την αληθεια εγω μονο σε χυτρα ταχυτητος μαγειρευω γιατι δεν εχω και τον πολυ χρονο...

 

Ειναι πολύ ευκολη στη χρηση, απλα στην αρχη θελει λιγο να εξοικειωθεις μαζι της... Παντως ειναι μεγαλη ευκολια να ειναι ετοιμο το φαγητο σε 20-30 λεπτα...

 

Εγω εχω της Τεφαλ τη μικρη, γιατι ακομα δεν κανω και τις τεραστιες ποσοτητες και μας φτανει, αλλα εχω και απο την "προικα" μου τη μεγαλη της Φισλερ που δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα... Αυτη που εχω τωρα πρεπει να εχει γυρω στα 100-120 ευρω (ηταν δωρο γαμου και δεν ξερω ακριβως τιμη)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

νανσούλα με την χύτρα θα έχεις φοβερή εξοικονόμιση χρόνου πχ φαγητά που κάνεις να τα μαγειρέψεις 1 ώρα στην κατσαρόλα στην χύτρα σε 20 λεπτά θα είναι έτοιμα, έχω και της φίσλερ και της seb και είναι και οι δύο εξίσου καλές απλά της φίσλερ η ταχύτητα είναι πιο αθόρυβη...τιμή δεν θυμάμαι...είναι και ανάλογα ποιο μέγεθος χύτρας θα πάρεις πχ 6αρα ,8αρα ή 10άρα απλά τα φαγητά δεν βγαίνουν τόσο νόστιμα όσο αν τα σιγοβράσεις στην κατσαρόλα....αλλά άμα βιάζεσαι ή δεν θες να τρως όλη σου την μέρα στην κουζίνα η χύτρα θα σε βολέψει πολύ!!!

 

άσχετο αλλά τι βλέπω???έρχεται και δεύτερο θαυματάκι????άντε με το καλό κοριτσάρα μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ τι γρήγορες που μου είστε;;;;Ευχαριστώ πολύ..από ότι καταλαβαίνω αξίζει και μάλλον ακόμα και εγώ που δεν είμαι καλή με τα gadget θα μπορέσω να την χρησιμοποιήσω..και από ότι βλέπω θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Tefal και Fisler..χμμ..καλέ με δουλεύετε;;;Σε 20 λεπτά μόνο φαγητό;;;Το κρέας;;;Δεν μας αρέσουν τα ωμά ξέρετε...

Τελευταία ερώτηση..υποθέτω ότι δεν κάνουν μόνο για ηλεκτρικό μάτι κουζίνας..στο σπίτι έχω γκάζι..που σημαίνει ότι το "μάτι" είναι πολύ δυνατό..έχει καμμιά σας αντίστοιχη εμπειρία...

Renik χαθήκαμε λε..ναι..συνέβει ένα μικρό ατύχημα στον ενδιάμεσο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δεν έχω χρόνο πάντα χυτρα.....ακόμη και τη φακή.ναι δεν ντρεπομαι να το πω.

Να δεις μοσχαρισιες μπριζολιτσες στη χυτρα..να γλειφεις τα δαχτυλα σου..ετοιμες σε 20 λεπτα.

Εγω έχω το set quatro της fishler και αναλογα το φαγητο και την ποσοτητα τα χρησιμοποιώ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και δεν το βρήκα..είναι ευπρόσδεκτό και το link :lol:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4059 :lol:σχετική κουβέντα :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Πάντα χύτρα, μόνο χύτρα! Αφού σκέφτομαι να πάρω κι άλλη μία πιο μικρή επειδή τυχαίνει πολλές φορές να μαγειρεύω 2-3 φαγητά (ξεχωριστό μενού για τον καθένα) μέσα στη μέρα... Δεν ντρέπομαι να το πω: δεν ξέρω πόση ώρα χρειάζονται τα περισσότερα φαγητά στην κανονική κατσαρόλα... :?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Για τον κάθε τύπο κουζίνας π.χ. κεραμική, γκάζι είναι διαφορετική "βάση" χύτρας, όπως και για τις κατσαρόλες νομίζω! Και εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά χύτρα, είναι ευκολία και εξοικονόμηση χρόνου. Όσο για το υγιεινό του θέματος, νομίζω ότι είναι εξίσου υγιεινό αν ακολουθείς τις οδηγίες, δλδ μόλις αρχίσει να σφυρίζει να χαμηλώνεις στο μισό την κουζίνα..

Εγώ έχω μια μικρή τεφαλ και μια μεγάλη αυτή που κλείνει αυτόματα με ένα κουμπί. Να σου πώ την αλήθεια, η μεγάλη μερικές φορές δεν κλείνει καλά. οπότε σου προτείνω να πάρεις μια "κλασσική" που κλείνει με στρόφιγγα :)

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χύτρα για πάντα.

έχω δύο fissler και μία amc διαφορετικης χωρητικότητας και σκέπτομαι και για μία μικρότερη.

 

Τις μικρές κοινές κατσαρόλες τιςέχω μόνο για ζέσταμα φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Renik χαθήκαμε λε..ναι..συνέβει ένα μικρό ατύχημα στον ενδιάμεσο :wink:

 

τριποδο!!

 

(σορρυ, συνεχιστε, βασικα ηθελα να παρακολουθω το θεμα...)

 

 

 

 

(και να πειραξω τη νανσυ)

Link to comment
Share on other sites

και εγω υπερ της χυτρας Νανσυ για τα δικα μας φαγητα, της μικρης μου οταν της μαγειρευω κρεας το κανω σε απλη κατσαρολιτσα με το κλασικο αργο βρασιμο...θεωρω οτι ειναι καλυτερο..δεν ξερω...

παντως με τη χυτρα γλιτωνεις πολυ χρονο..πραγματικα πολυ χρονο... :wink: φιλσερ εχω.

Link to comment
Share on other sites

ΧΥΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΕΧΩ ΤΗΝ CLIPSO ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΠΑΡΕ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΕΛΥΣΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.ΤΡΕΞΕ ΑΜΕΣΩΣ :D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο χύτρα, τα πάντα!!!!!

Σπανακόρυζο, μοσχάρι, κοτόπουλο, φακή, φασόλια, τα πάντα!!!

Και εγώ το Quatro έχω.

 

Βαλτε κει εμενα στο λογαριασμο

 

ΒΡΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗς

ΣΥΜΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΗς ΕΛΕΝΗΣ ΜΟΥ ?????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Μόνο χύτρα, τα πάντα!!!!!

Σπανακόρυζο, μοσχάρι, κοτόπουλο, φακή, φασόλια, τα πάντα!!!

Και εγώ το Quatro έχω.

 

Βαλτε κει εμενα στο λογαριασμο

 

ΒΡΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗς

ΣΥΜΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΗς ΕΛΕΝΗΣ ΜΟΥ ?????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Μπα, δεν νομιζω Μαρω... Αυτη δε θα βραζει με τιποτα :oops:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ!!! Χύτρα και πάλι χύτρα. Σου λύνει τα χέρια!!! Και εγώ την fissler έχω. Τωρα θέλω να πάρω και μια μικρότερη, γιατί αυτή που έχω είναι μεγάλη. Σκεύτομαι την tefal. :D

G84hp3.png qIlip3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ. :D

 

Εγώ έχω το σετ Quatro της Fissler, γιατί έχεις ταυτόχρονα και μεγάλη χύτρα (8 λίτρων) και μικρή (4 λίτρων), οπότε χτησιμοποιείς όποια σε βολεύει. Έχει περίπου 400 ευρώ νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για γνώμες σας..θα τις τυπώσω και θα τις μελετήσουμε με τον σύζυγο..Αν το αποφασίσουμε μάλλον πρέπει να δούμε τις δυο μάρκες που αναφέρατε (tefal fislher)..Για τις βιταμίνες δεν έβγαλα συμπέρασμα όμως..(Αφροδιτούλα ευχαριστώ για το link :wink: )..Και το θέμα είναι ότι θα μαγειρεύω και για την μικρή..Θα ψάξω στο γούγλη και να βρω κάτι θα σας ενημερώσω....

 

Φυστίκι άσε τα αστεία είπαμεεεεεεεεεε :cool:

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω αυτην σε 10λιτρη αλλα το πιο παλιο της μοντελο http://www.tefal.gr/All+Products/Cookware/Pressure+cookers/Products/Actua/Actua.htm

και αυτην σε 8λιτρη http://www.tefal.gr/All+Products/Cookware/Pressure+cookers/Products/Clipso+3/Clipso+3.htm

Η πρτωτη "κουμπωνει" καλυτερα ενω η δευτερη με τυρραναει λιγο ιατι εχει λαστιχο στο καπακι που βγαινει για να το πλυνεις και αν δεν εχει καλη εφαρμογη μπορει να ανοιξω και δυο και τρεις φορες το καπακι να τοποθετησω το λαστιχο σε αλλη θεση

Κaτι τετοιο περιεγραψε οτι εχει συμβει και στην ioanna_k

 

Ειναι ομως το δεξι μου χερι,απο φακες,μοσχαρι.ζυγουρι,ρεβυθια,πατζαρια τα παντα εκτος απο μακαρονια :lol:

 

Οσο για τιμες αν θυμαμαι καλα πριν λιγο καιρο ειδα την πρωτη που σου εδειξα την 10λιτρη 169 ευρω

4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της Tefal 7 λίτρων με το χρονόμετρό της που σου κάνει μπιπ-μπιπ για να χαμηλώσεις τη φωτιά όταν ξεκινάει το μαγείρεμα και ξανά μπιπ-μπιπ όταν τελειώσει το μαγείρεμα. :lol:

Με το καλαθάκι της για μαγείρεμα στον ατμό για τις ημέρες της δίαιτας!! Και δεν θέλω ούτε 20 λεπτά για το φαγάκι μου. Από τη στιγμή που θα σφυρίξει πρώτη φορά, σε 10 λεπτά το πολύ κάνει όλα τα λαχανικά και τα όσπρια. Και το κρέας το πολύ σκληρό σε 20 λεπτά μπορεί και να μου λιώσει! Αφού οι χρόνοι που λέει στο βιβλιαράκι μου φαίνονται υπερβολικοί και τους έχω προσαρμόσει στα μέτρα μου. Στον ατμό κάνει τα κατεψυγμένα λαχανικά σε 3-4 λεπτά! Αν βάλεις και τα 5-10 λεπτά όπου κάνει για να αρχίσει να μαγειρεύει (να φτάσει η θερμοκρασία στο επίπεδο που πρέπει) συνολικά έχεις 20 λεπτά για να ξεμπερδέψεις με το μαγείρεμα. Και μια χαρά νόστιμα και μάλιστα πιο υγιεινά. Ρώτησα και γιατρό (επειδή μαγειρεύονται σε πολύ λίγο χρόνο)

Φασολάκια και ρεβύθια σε 8 λεπτά από το μπιπ!!! Σώθηκα σου λέω που είχε τύχει να τα μαγειρεύω σε κλασική κατσαρόλα 2 ώρες και πάλι δεν ψήνονταν!

Link to comment
Share on other sites

Για τον κάθε τύπο κουζίνας π.χ. κεραμική, γκάζι είναι διαφορετική "βάση" χύτρας, όπως και για τις κατσαρόλες νομίζω! Και εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά χύτρα, είναι ευκολία και εξοικονόμηση χρόνου. Όσο για το υγιεινό του θέματος, νομίζω ότι είναι εξίσου υγιεινό αν ακολουθείς τις οδηγίες, δλδ μόλις αρχίσει να σφυρίζει να χαμηλώνεις στο μισό την κουζίνα..

Εγώ έχω μια μικρή τεφαλ και μια μεγάλη αυτή που κλείνει αυτόματα με ένα κουμπί. Να σου πώ την αλήθεια, η μεγάλη μερικές φορές δεν κλείνει καλά. οπότε σου προτείνω να πάρεις μια "κλασσική" που κλείνει με στρόφιγγα :)

 

Ιωάννα κι εγώ την έχω τη μεγάλη της τεφάλ. Αν δεις ότι δε σου κλείνει ξέρεις τι θα κάνεις? Θα πιέσεις ελαφρά το καπάκι προς τα κάτω με το χέρι εκτός από το κουμπί. Αρχικά δλδ πάτα το κουμπί. Έπειτα βάλε ανάμεσα στο δείκτη και τον αντίχειρα τα μπλε ή γκρι πλαστικά πλαϊνά και πίεσε προς τα κάτω. Θα σφραγίσει αμέσως. Απλά το καπάκι δεν είναι τόσο βαρύ και θέλει λίγη βοήθεια.

Είναι σαν την πόρτα που δεν κλειδώνει επειδή δεν φτάνει να μπει στη θέση της η "γλώσσα". Οπότε όπως κλειδώνουμε τη σπρώχνουμε και λίγο προς τα μέσα... ε αυτό θέλει και η χύτρα. Λίγο σπρώξιμο προς τα κάτω και σφραγίζει αμέσως.

 

Για παν ενδεχόμενο αν θες να ελέγξεις αν έκλεισε σωστά απλά δοκιμάζεις να τη σηκώσεις από το καπάκι, αν ανοίξει τότε δεν έκλεισε. Είναι απλό όμως να κλείσει με λίγο σπρωξιματάκι!

 

:wink: Ελπίζω να δεις το μήνυμά μου γιατί είναι κρίμα να μην τη χρησιμοποιείς αν φοβάσαι ότι δεν κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΧΥΤΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΕΧΩ ΤΗΝ CLIPSO ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΠΑΡΕ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΕΛΥΣΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.ΤΡΕΞΕ ΑΜΕΣΩΣ :D

Βρε μπουκίτσα, και εγώ αυτήν έχω και τον τελευταίο καίρο όταν την κλείνω, χάνει ατμό από το πλαινό του καπακιού. Μπορείς να μου πείς τί διαδικασία ακολουθείς?Δλδ αφήνεις το φαγητό και βράζει και την κλείνεις ή την κλείνεις από την αρχή? Και την βαλβίδα? Πότε την κλείνεις? ευχαριστώ πολύ!!!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...