Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα κανω ομοιοπαθητικη για ψωριαση τριχωτου και εκζεματα που βγαζω συχνα πυκνα..ο δερματολογος μου εχει δωσει λοσιον elocon(mometasone) φευγει γρηγορα και βγαινει παλι στις 15-20 μερες...χρησιμοποιει κανεις την συγκεκριμενη λόσιον...?γενικα ποια ειναι η ασφαλης χρηση κορτιζονουχων αλοιφων για να μην φουντωσει το προβλημα οπως εγινε με τον φιλο μας παραπανω...η ομοιοπαθητικη αραγε υπαρχει περιπτωση ενα τετοιο χρονιο προβλημα να το θεραπευσει...pffff πολυ το αγχος ρε παιδια...τι να σκεφτουμρε?οτι θα ειμαστε ετσι για παντα?κι αν καποια στιγμη φουντωσει?αυτο ειναι που με καει...α και κατ ι αλλο ειχα παθει μια αλλεργια και στο προσωπο μου ειχε δωσει την mofur κρεμα που περιεχει κορτιζονη?δεν μπαινει κορτιζονη στο προσωπο?δεν κανει?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

καλησπερα κανω ομοιοπαθητικη για ψωριαση τριχωτου και εκζεματα που βγαζω συχνα πυκνα..ο δερματολογος μου εχει δωσει λοσιον elocon(mometasone) φευγει γρηγορα και βγαινει παλι στις 15-20 μερες...χρησιμοποιει κανεις την συγκεκριμενη λόσιον...?γενικα ποια ειναι η ασφαλης χρηση κορτιζονουχων αλοιφων για να μην φουντωσει το προβλημα οπως εγινε με τον φιλο μας παραπανω...η ομοιοπαθητικη αραγε υπαρχει περιπτωση ενα τετοιο χρονιο προβλημα να το θεραπευσει...pffff πολυ το αγχος ρε παιδια...τι να σκεφτουμρε?οτι θα ειμαστε ετσι για παντα?κι αν καποια στιγμη φουντωσει?αυτο ειναι που με καει...α και κατ ι αλλο ειχα παθει μια αλλεργια και στο προσωπο μου ειχε δωσει την mofur κρεμα που περιεχει κορτιζονη?δεν μπαινει κορτιζονη στο προσωπο?δεν κανει?:?

καλημερα ζετακι.:-) κατ αρχην αν κανεις ομοιοπαθητικη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κορτιζονη.ρωτα και τον ομοιοπαθητικο σου.θα το επιβεβαιωσει.Επισης δεν υπαρχει γνωστη θεραπεια για την ψωριαση,η τουλαχιστον εγω προσωπικα μεχρι σημερα δεν εχω ακουσει κατι.Αρα θεραπεια του στυλ ''ΘΕΡΑΠΕΙΑ''

μην περιμενεις,ακομη και απ την ομοιοπαθητικη.Βεβαια υπαρχει ενα ''αλλα''.Η ομοιοπαθητικη (την οποια ακολουθω) ωθει την ψωριαση (γενικα ετσι λετουργει η ομοιοπαθητικη) να ξεσπασει και μετα αρχιζουν να υποχωρουν τα συμπτωματα (της ψωριασης).Απλα μετα απο ενα χρονικο διαστημα (σ εμενα εγινε μετα απο δεκα χρονια οταν επεσα ψυχολογικα λογω οικογ.προβληματων) μπορει να ξαναεμφανιστει.Επισης σε κραταει σε μια ισορροπια και δεν υπαρχουν αυτα τα φουντωματα που λες.Θελει ομως και υπομονη μεχρι να βρεθει το καταλληλο φαρμακο απ τον ομοιοπαθητικο.Κατα την γνωμη μου αξιζει η οποια αναμονη.Αν θες την γνωμη μου συμβιβασου με την ιδεα της ψωριασης,γιατι (ξερω οτι ακουγεται σκληρο-ειναι η πραγματικοτητα ομως) η αρνηση στην συγκεκριμενη περιπτωση κανει τα πραγματα απλα χειροτερα.Συμβιβασου,ασε το αγχος γι αυτην παραδιπλα και θα δεις οτι θα σου φερθει με μια καποια ευγενεια.Καλη σου μερα και παλι και καλη δυναμη.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Μπαίνω σε αυτή τη συζήτηση εξαιτίας μιας κηραλοιφής που έφτιαξα για φίλες με έκζεμα, και ο ξάδερφός μου, που πάσχει χρόνια από ψωρίαση, τη δοκίμασε και τη σύγκρινε σε αποτελεσματικότητα με την Dovobet, βρίσκοντας τη δική μου καλύτερη (το ίδιο, αν όχι περισσότερο, καταπραϋντική για τη φαγούρα, πολύ λιγότερο λιπαρή, και φυσικά χωρίς τις παρενέργειες της κορτιζόνης). Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τι εστί Dovobet (και τι εστί ψωρίαση), και έτσι βρέθηκα σε αυτό το forum.

 

 

Eδώ και 2 χρόνια ξεκινήσαμε με τον άντρα μου να φτιάχνουμε χειροποίητα σαπούνια ελαιολάδου με διάφορα βότανα για προσωπική χρήση, έχοντας διαπιστώσει ότι τα κοινά σαπούνια ερεθίζουν το δέρμα μας. Μετά αρχίσαμε να φτιάχνουμε ειδικές φόρμουλες σαπουνιών για φίλους με δερματικά προβλήματα (κυρίως έκζεμα), οι οποίοι μας έδωσαν την ιδέα να φτιάξουμε κηραλοιφές. Την πιο τελευταία μας κηραλοιφή για το έκζεμα (αυτή που δοκίμασε ο ξάδερφός μου), την δοκίμασαν πρώτα 4 φίλες με έκζεμα, και όλες είδαν την έντονη φαγούρα που είχαν σε διάφορα μέρη του σώματος να υποχωρεί εντελώς (με εφαρμογή μία φορά την ημέρα ή δύο φορές σε φάσεις έξαρσης). Έτσι σκέφτηκα να τη δώσω και στον ξάδερφό μου, που ξέρω ότι ταλαιπωρείται από έντονο κνησμό λόγω ψωρίασης, και έχει καταφύγει, ανάμεσα στα άλλα, και στις ενέσεις βιολογικού παράγοντα.

 

 

Από αυτή την τελευταία κηραλοιφή μου έχουν περισσέψει 3 βαζάκια των 30ml και, διαβάζοντας τα διάφορα σχόλια σε αυτό το forum, σκέφτηκα να τα χαρίσω σε όποια άτομα θα ήθελαν ενδεχομένως να τη δοκιμάσουν. Η κηραλοιφή είναι φτιαγμένη με εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο, 21 βότανα (10 από τα οποία βιολογικά) και φυσικό κερί μέλισσας. Αν υπάρχουν κάποιοι/κάποιες που ενδιαφέρονται, μπορούν να μου στείλουν μήνυμα. Θα βόλευε αν οι ενδιαφερόμενοι-ες ήταν από τη Θεσσαλονίκη, όπου μένω, για να μην μπλέκουμε με αποστολές. Η ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι: [email protected]

 

Έφη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΩΡΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ,ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ,ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΕ ΑΛΟΙΦΕΣ ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ , ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΕΝΕΣΗ,ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ, ΑΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΩΡΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ,ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ,ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΕ ΑΛΟΙΦΕΣ ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ , ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΕΝΕΣΗ,ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ, ΑΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ?

 

Γεια σου φιλε Στέλιο. Οι βιολογικές θεραπείες είναι εξαιρετική λύση και αποτελεσματικές. Κρίνοντας από την εποχιακή ξεκάθαρα έξαρση της νόσου σου, θα συζητούσα με τον δερματολόγο την etanercept. Γράφονται δωρεάν, χωρίς συμμετοχή εφόσον είσαι στον ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ,ΕΧΩ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ ?

 

Δεν υπάρχει ΙΚΑ στην περίθαλψη! ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥΥ! (εκτός βεβαίως των Δημοσιογράφων και των μεγαλοτραπεζιτικών υπαλλήλων ;))

ΑΡΑ είσαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

μια ερώτηση παρακαλώ to neoral βοηθα στη θεραπεία τις ψωρίαση ,και αν έχει παρενέργειες, αν είναι κάποιος που έχει κάνει θεραπεία με αυτό ας μου pi,ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά βοηθά, είναι καλό για να φύγει γρήγορα η Ψ. Αλλα δυστυχώς όσο γρήγορα φεύγει, τόσο γρήγορα ξαναβγαίνει στην προσπάθεια μείωσης της δόσης. Θελει προσοχή με τη νεφρική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά βοηθά, είναι καλό για να φύγει γρήγορα η Ψ. Αλλα δυστυχώς όσο γρήγορα φεύγει, τόσο γρήγορα ξαναβγαίνει στην προσπάθεια μείωσης της δόσης. Θελει προσοχή με τη νεφρική λειτουργία.

 

σε ευχάριστο πολύ για τις απάντησης που μου δίνεις να είσαι καλά ,ήδη ξεκινώ από αύριο την θεραπεία αυτή ,με τις βιολογικές ενέσεις μου είπανε ότι έχει πιο πολλές παρενέργειες

Link to comment
Share on other sites

kalhspera,eimai 22 xronwn k apo to kalokairi exw vgalei pswriash sta nuxia(podiwn+xeriwn) k se ena meros ths palamhs(apla ksefloudizei k me trwei..)opws katalavenetai se auta ta 2 shmeia oti mexri stigmhs aloifh exw valei den fevgei me tipota kai eksaplwnetai siga siga.uparxei kaneis pou kserei gia thn periptwsh ths pswriashs sta nuxia?den thelw na parw opoiodhpote xapi giauto psaxnw kapoia lush...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα,

Σας θυμίζω είμαι ο δερματολόγος που είχα επέμβει και παλιότερα.

Επεμβαίνω και πάλι διότι διαβάζω μερικές ανακρίβειες και διότι πάλι βλέπω να αναφέρονται ονόματα, αυτή τη φορά συναδέλφων μου. Επειδή είμαι δίκαιος, σας θυμίζω ότι δεν είναι σωστό να αναφέρονται ονόματα δημόσια. Μπορείτε να στέλνετε ΠΜ και όλα θα είναι μια χαρά.

 

Τώρα σε ότι αφορα τη δίαιτα στην ψωρίαση :

 

Η ΑΠΩΛΕΙΑ βάρους βοηθάει. Η ψωρίαση εχει συσχετιστεί με το μεταβολικό σύνδρομο.

Τα ΨΑΡΙΑ κάνουν καλό. Τα Ω3 που περιέχουν, καταστέλλουν τη φλεγμονή στο δέρμα και βέβαια, δρούν αγχολυτικά και αντικαταθλιπτικά, πράγμα που κι αυτό βοηθά όπως ξέρετε.

Το ΑΛΚΟΟΛ, ναι, εχει υποστηριχτεί ότι κάνει κακό. Προσωπικά συνιστώ μόνο ένα ποτήρι κόκκινο κρασί την ημέρα. Ατο βοηθά ΚΑΙ στην απώλεια βάρους!

ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, επιβαρύνει τη νόσο.

 

Για τις υπόλοιπες τροφές που αναφέρθηκαν δεν έχει αποδειχθεί το παραμικρό.

Γιατρέ μου σε χαιρετώ.

Λέγομαι Τάσος.

Θέλω μέσα απο την διετή εμπειρία μου, με όσες γνώσεις έχω "καρπωθεί" να πω "ένα - δυό" πραγματάκια και ίσως να σε προκαλέσω. Να προκαλέσω τη δική σου γνώση και τη σκέψη όλων αυτών των ανθρώπων γύρω μας (είναι πολλοί ξέρεις..) που υποφέρουν απο την ψωρίαση (άραγε, υποφέρουν όντως απο την ψωρίαση???)

Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να αναφέρω τη δική μου ιστορία. Αν κάνεις μια σύντομη αναζήτηση στο προφίλ μου θα με δεις να κλαίγομαι 2 χρόνια νωρίτερα -και με το δίκιο μου- όταν βασανίστηκα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και έφτασα στα δικά μου όρια... ή τουλάχιστον κοντά.

Θέλω να μου απαντήσεις στο εξής ως γιατρός:

-H κορτιζόνη προκαλεί ψωρίαση αν διακοπεί απότομα? ΓΙΑΤΙ?

-Το αλκοόλ εντείνει τα συμπτώματα της ψωρίασης? ΓΙΑΤΙ?

-Ο καπνός εντείνει τα συμπτώματα της ψωρίασης? ΓΙΑΤΙ?

-Τα αντιβιοτικά εντείνουν τα συμπτώματα της ψωρίασης? ΓΙΑΤΙ?

-Εμπειρικά - πρακτικά υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο που υποστηρίζουν πως βγάζοντας απο τη δίαιτά τους γαλακτοκομικά, επεξεργασμένη ζάχαρη, γλουτένη, μαγιά, υδατάνθρακες, καφέ, ανθρακούχα αναψυκτικά, διάφορες γλυκαντικές ουσίες πλην stevia, αλάτι,χυμούς φρούτων με υψηλή οξύτητα και αρκετά άλλα πέτυχαν εντυπωσιακή μείωση των συμπτωμάτων και σε αρκετές περιπτώσεις την πλήρη διακοπή τους. ΓΙΑΤΙ?

-Οι ιατροί της ομοιοπαθητικής (απο την ίδια σχολή βγαίνετε αν δεν κάνω λάθος) στο άκουσμα της λέξης ψωρίαση ρωτούν σχετικά με την κατανάλωση γλυκών, τη συχνότητα ασθενειών στο παρελθόν, τις διατροφικες συνήθειες, την ικανότητα συγκέντρωσης ( πιθανότητα brain fog), τις σεξουαλικές επιδόσεις, τη διάθεση, την ποιότητα ύπνου, τις πιθανές ασθένειες που συνυπάρχουν όπως ιγμορίτιδα, άφθες , πρόσφατη λήψη αντιβιοτικών, κορτιζόνης, ανοσοκαταστολή κλπ κλπ κλπ κλπ ... ΓΙΑΤΙ????

- Οι ασχολούμενοι με βότανα (όχι η κυρία Μαγδάλω απο την Άνω Τσιούξιανη. Βοτανολόγοι.) όταν ακούν τη λέξη ψωρίαση σου μιλούν για αποτοξίνωση.... ενίσχυση ανοσοποιητικού..... αποκατάσταση της λειτουργίας του εντέρου ως επίσης και της χλωρίδας κλπ..... διακοπή όλων των όσων ανέφερα πιο πάνω απο τη δίαιτα.... ΓΙΑΤΙ????

Ελπίζω τα πολλά ερωτηματικά να μην θεωρηθούν ως ειρωνικά. Μπαίνουν κυρίως για όσους δεν ξέρουν ώστε να προκαλέσουν τη σκέψη. Την γόνιμη. Την ελεύθερη σκέψη.

Γιατρέ μου χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας ή αρνητικότητας, σε προκαλώ να διαβάσεις κάθε ποστ που έγραψα στο παρελθόν. Κάθε στιγμή μου. Κάθε διαβολεμένο λεπτό που πέρασα μέσα στην κόλαση που λέγεται ψωρίαση μαζί με φαγούρα σε ολόκληρο το σώμα μου. Μπορώ να σου στείλω φωτογραφίες απο τότε αν καταφέρω να τις βρω εδω μέσα (στο pc μου δλδ). Σε προκαλώ λοιπόν να μου απαντήσεις στο παρακάτω έχοντας ως δεδομένο το εξής : Έχω διαγνωσθεί ως ψωριασικός και έχω κάνει χρήση κυκλοσπορίνης για 6 μήνες με 99% θετικά αποτελέσματα (είχε παραμείνει ένα 1% της φαγούρας). Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν για ποιό λόγο δύο χρόνια μετά είμαι καθαρός και μάλιστα έχω συγκεκριμένο τρόπο που το ελέγχω γιατί έχω καταλάβει ΤΙ έχω και το αποδεινύω στον εαυτό μου αλλά και σε όποιον μου το ζητήσει πάρα πολύ απλά με τον εξής τρόπο:Trial&Error. Το κορυφαίο ξέρεις ποιό είναι???? ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ. ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΩ ΞΕΣΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΤΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΤΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. Θέλω να μου πεις για ποιό λόγο έχω ψωρίαση, ένα αυτοάνοσο νόσημα, και το ελέγχω μέσω της διατροφής μου?

Έχω παραισθήσεις. Χλωμό. Μεγαλώνω ένα πανέμορφο παιδάκι, έχω την οικογένειά μου και ζω φυσιολογικότατα χωρις κανένα πρόβλημα στο κεφάλι μου.

Δεν ξέρω τι έχω. Εμ, έλα ντε που πλέον ξέρω τι έχω και ενώ έχω ψωρίαση κατά την επιστήμη το ενεργοποιώ κάνοντας ακριβώς ό,τι θα ενεργοποιούσε την..... όχι δε θα σου πω ακόμα . Μπορεί και να έχεις καταλάβει ήδη τι έχω και τι πιθανότατα έχουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι γύρω μας που υποφέρουν απο αυτό το πράγμα (και σου είπα είναι πολλοί και είναι κρίμα)....

Θα καταλήξω σύντομα.

Θέλω να μου πεις για ποιό λόγο ξεσκίζουν την ψωρίασή μου τα εξής:

Μαγειρική σόδα

Grapefruit Seeds Extract (G.S.E.)

Έλαιο καρύδας

ΈΛαιο Evening Primrose

Έλαιο Αιγυπτιακού κυμίνου

EPA

GLA

Άγριο Τριαντάφυλλο

Απόσταγμα Black Walnut

Προβιοτικά

δίνω σε όλους σας 10 λεπτά να ψάξετε στο ιντερνετ τι ακριβώς κάνει το καθένα απο αυτά. Ο Γιατρός ίσως γνωρίζει ήδη και έχει καταλάβει που το πάω.

...

...

...

...

Ok, πέρασαν τα δέκα λεπτά. Όλοι τα μολύβια κάτω.:-P

Τελική ερώτηση για να μην γράψω πολλά και κουράζω....

Θέλω γιατρέ μου να μου πεις για ποιό λόγο ως ασθενής με διάγνωση Ψωρίασης αντιμετωπίζω την ψωρίαση ακολουθώντας την αγωγή κατά του μύκητα Candida. Θέλω να μου πεις για ποιό λόγο ο,τι προκαλεί ψωρίαση τρέφει τον μύκητα Candida. Θέλω επίσης να μου πεις για ποιό λόγο μια διατροφή κατά του Candida (ή της Candida, δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό) ακολουθούμενη απο συμπληρώματα διατροφής κατά του Candida με κάνει καλά και για ποιό λόγο όταν επιθυμώ να αποδείξω στον εαυτό μου ή να επιβεβαιωθώ οτι έχω Candida, χτυπάω μια γερή δόση Coca Cola και η ψωρίασή μου βαράει κόκκινα.

Θέλω γιατρέ μου να πεις εδώ στον κόσμο τι προκαλεί ο μύκητας Candida. Ποιες ασθένειες προκαλεί ως συμπτωμα? Θέλω ειλικρινά να τους πεις ποιές είναι αυτές. Ο,τι έχεις μάθει στη σχολή, τίποτα περισσότερο. Κι αν δεν ξέρεις να ρωτήσεις κάποιον συνάδελφο σου της σωστής ειδικότητας και κατόπιν να ενημερώσεις τον κόσμο εδώ μέσα τι τους προκαλεί το θηρίο αυτό. Συμπεριλαμβάνεται σε αυτές η ψωρίαση? Ή δεν υπάρχουν έρευνες για τον Candida ενώ έχουμε καταφέρει να κλωνοποιήσουμε πρόβατα?

Θέλω να μου πεις για ποιό λόγο κανένας γιατρός απο τους 7 που επισκέφτηκα , κανένας απο τους 2 ομοιοπαθητικός , δεν μου μίλησε για τον Candida.

Και εν κατακλείδει θέλω να μου πεις αν υπάρχει έστω μια έρευνα που συνδέει τον Candida άμεσα με την ψωρίαση. Κι αν ναι, θέλω να μου πεις για ποιό λόγο ένας δερματολόγος όταν βλέπει Χ συμπτώματα δεν θέτει στον ασθενή ΚΑΙ αυτό το ενδεχόμενο ώστε πριν κάνει χημειοθεραπεία, να την ψάξει τη δουλειά διαφορετικά και ανώδυνα. ΓΙΑΤΙ????

 

Τέλος θέλω να βάλω τους υπόλοιπους σε σκέψη και ας κατηγορηθώ για συνομωσιολογία....

Θεωρείτε πως αν ένας μύκητας συνδεόταν με ασθένειες που προσβάλλουν το 20-30-40% του πληθυσμού της γης και οι επιστήμονες το γνώριζαν αυτό πολύ καλά, θα υπήρχε οποιαδήποτε πιθανότητα να το παραδεχτούν δημόσια? Πόσο μάλλον όταν αυτός ο μύκητας μπορεί να αντιμετωπισθεί με "φάρμακα" τα οποία έχουν πρώτες ύλες βότανα (φυτά, φρούτα, δέντρα κλπ) τα οποια ΔΕΝ μπορύν να πατενταριστούν και κατεπέκταση να πουληθούν σε τρελές τιμές κλπ κλπ Άντε και λέμε πως συνέβαινε αυτό και ένα πρωί ξυπνούσαμε όλοι και ακούγαμε δια στόματος της παγκόσμιας ιατρικής κοινότητας πως π.χ. ο καρκίνος προκαλέιται απο έναν μύκητα που λέγεται Candida (ο οποίος π.χ. ευθύνεται για 10 ακόμα θανατηφόρες θεωρούμενες ως πρότεινος χρόνιες, μη ιάσιμες ασθένειες) και αν δεν είναι σε τελικό στάδιο αντιμετωπίζεται απλά με τη χρήση μαγειρικής σόδας υπο συγκεκριμένη θεραπευτική αγωγή. Το επόμενο στάδιο θα ήταν η πληθυσμιακή έκρηξη πάνω στον πλανήτη και το αμέσως επόμενο η κατάρρευση των φαρμακοβιομηχανιών ως επίσης και η αλλαγή εκ των θεμελίων της ιατρικής θεωρίας και πράξης. Πολλά μαζεμένα για να επιτραπεί να συμβεί δε νομίζετε? Ο Ιταλός Ογκολόγος Simoncini διώχθηκε απο κάθε Ευρωπαϊκό νοσοκομείο και φυσικά του αφαιρέθηκε η άδεια ακριβώς γιατί είπε τα ανωτέρω. Και ρωτάω εγώ τώρα εσάς. Αν ο τύπος είναι τρελός πως ακριβώς έσωσε αρκετό κόσμο και πραγματικά πάνω σε ποιά ιατρική διάγνωση στηρίχτηκε η τρέλα του?Γιατί κινήθηκε ολόκληρη η Ευρωπαϊκή Ιατρική κοινότητα εναντίον του? Πυρηνική βόμβα έφτιαξε? χμμμμ μπορεί ε?

Γιατρέ μου, ειλικρινά μια ζωή σεβόμουν τους γιατρούς και μόνο γιατί βοηθούν κόσμο. Ακόμα τους σέβομαι γιατί πέρα απο κάθε άλλο επάγγελμα, δίνουν μεγάλη μάχη για να φτάσουν στη θέση του ΓΙΑΤΡΟΥ. Αλλά απογοητεύτηκα γιατί νιώθω οτι με κοροϊδέψανε γιατρέ μου. Και δεν απογοητεύτηκα με τους γιατρούς αλλά με μια ολόκληρη Ιατρική θεωρία που στηρίχτηκε στην πελατειακή και την εισπρακτική πολιτική των φαρμακοβιομηχανιών.

Κρατώ για το τέλος μια φράση κάποιου φίλου γιατρου, πρώην διευθυντή Κρατικού Νοσοκομείου "Ιατρική είναι αυτό που θέλουν οι φαρμακοβιομηχανίες να γνωρίζουν οι γιατροί."

Γιατρέ μου δε μιλάω για κάποιον άλλο. Μιλάω για τον εαυτό μου. Ξέρω τι πέρασα και ξέρω που κατέληξα. Γνωρίζω τη δική μου αλήθεια. Και πιστεύω κάπου στο βάθος πως κάποτε η αλήθεια αυτή δεν θα είναι μόνο δική μου....

Μέχρι τότε θα αναρωτιέμαι.... γιατί έχω ψωρίαση και την ξεσκίζω με αγωγή κατά του Candida??????? Και αν εν τέλει έχω Candida.... γιατί "κοιμήθηκε" με αγωγή κατά της ψωρίασης (κυκλοσπορίνη) και γιατί η βιοψία έδειξε ψωρίαση????

Ειλικρινά, απευθυνόμενος προς όλους σας, δεν θέλω να μπερδέψω κανέναν, δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, δεν θέλω να φορτώσω φρούδες ελπίδες κανέναν. θέλω να σας ξυπνήσω και να σας πω οτι υπάρχουν δύο χάπια. Δύο πραγματικότητες. Εσείς επιλέγετε ποια θα ακολουθήσετε. Πριν το κάνετε όμως πρέπει να γνωρίζετε πως η πραγματικότητα σήμερα δεν είναι μια και μονόδρομος. Έχετε την επιλογή να μάθετε, να γνωρίσετε, να ενημερωθείτε. Απο τη στιγμή που θα γνωρίζετε, κάντε την επιλογή σας. Απλά.

Γιατρέ μου ελπίζω να μην σας κούρασα και να μη σας τσάντισα. Ίσως σας καράφλιασα λίγο και τώρα σκέφτεστε "τι μ...κίες λέει ο άνθρωπος". Δε με χαλάει. Δεν θέλω να πείσω κανέναν και σίγουρα όχι εσάς. Οφείλω όμως να πω την εμπειρία μου και τα συμπεράσματά μου. Τα συμπεράσματα που αν κάποιος μου είχε πει δύο χρόνια πριν θα είχα γλιτώσει τη χειρότερη φάση της ζωής μου και θα ήμουν 2 χρόνια νεότερος και όχι 10 χρόνια γηραιότερος που είμαι τώρα λόγω της ταλαιπωρίας που τράβηξα. Αλλά ... βγήκα νικητής και αναρωτιέμαι.... ΓΙΑΤΙ?????????????????????????

υ.γ. συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά. Γράφω στο σκοτάδι καθότι κάνω το νυχτοφύλακα του σπιτιού για να ταίσω την κορούλα όταν ξυπνήσει.

υ.γ. ξέρω , θα με ροπαλιάσετε τώρα αλλά τι να κάνω ρε παιδιά.... αυτό ζω και σας το λέω!

υ.γ. Γιατρέ μου μην το πάρεις αυτό σαν προσωπική επίθεση. Δεν το έχω συζητήσει ποτέ με γιατρό το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα πολύ την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παρακαλώ to neoral βοηθα στη θεραπεία τις ψωρίαση ,και αν έχει παρενέργειες, αν είναι κάποιος που έχει κάνει θεραπεία με αυτό ας μου pi,ευχάριστο

Μια χαρά είναι το Νεοράλ και αν ανταποκριθεί το σώμα σου θα έχεις απίστευτα αποτελέσματα. ΑΛΛΑ, θα προσέξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το θέμα συκώτι και νεφρά. Εκτός αυτού θα διαβάσεις και τις παρενέργειες. Τον πρώτο καιρό μολις παίρνεις Νεοράλ θα νιώθεις ζεστός σαν να έχεις πυρετό και θα "πέφτεις" λιγάκι. Επίσης μια παραπάνω τριχοφυία θα την έχεις. Αλλά αυτά είναι πταίσματα. Πρόσεχε το συκώτι σου και τα νεφρά σου πάνω απο όλα. Και για να μην ξεφεύγω απο τη δική μου εμπειρία, έτσι απο περιέργεια, κάνε μια επίσκεψη πριν πάρεις το Νεοράλ, αν προλαβαίνεις βέβαια και δεν έχεις πάρει ήδη, σε έναν γαστρεντερολόγο και κάνε μια εξέταση μπας κι έχεις κανένα πρόβλημα στο εντερό σου. Αν θες φυσικά.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Τάσο, καλημέρα. Μη φοβάσαι δεν θύμωσα, αλλά όμως δεν εχω και πολύ ωρα να διαβάσω όλο αυτό το ..βιβλίο που έγραψες. Πριν σου απαντήσω για την (και όχι "τον") candida, θα ήθελα να μας ανεβάσεις αν γίνεται φωτο της ψωρίασης σου ή να μας δώσεις ένα ιστορικό της πορείας της νόσου, τις εντοπίσεις κλπ, αν είσαι υπέρβαρος, τη διάμετρο της κοιλιές σου, βάρος, ύψος, αν έχεις σάκχαρο. Πάντως να ξέρεις ότι αυξημένη επίπτωση candida έχει βρεθεί στη στοματική κοιλότητα ανθρώπων με ψωρίαση, αλλά μέχρις εκεί. Θέλω να πω ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι άλλο σχετικό με τον ρόλο της. Η ανάστροφη ψωρίαση, μοιάζει λίγο με την καντιντίαση και εντοπίζεται σε μασχάλες και μηρογεννητικές πτυχές και πολλές φορές δίνω και αντιμυκητιασική θεραπεία, διότι οι μύκητες συχνά επιμολύνουν ψωριασικές βλάβες, όπως πχ και την ψωριασική ονυχία. Δίνοντας λοιπόν αγωγή, βλέπεις να βελτιώνεται και η ψωρίαση. Περιμένω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και το θεωρώ μάλλον απόπειρα "απόδειξης" των λεγομένων μου, θα μπω στη διαδικασία και θα το κάνω. Θα ανεβάσω ένα φωτο-ιστορικό (βρήκα και τις φωτό απο τη φάση μια μέρα πριν ξεκινήσω κυκλοσπορίνη, οι οποίες αν και θολές και υποτιμητικές ως προς την ένταση του πράγματος φανερώνουν κάποια πράγματα), με εκκίνηση περίπου ένα χρόνο πριν το ξέσπασμα και κατάληξη στο σήμερα γιατρέ μου. Θα εκθέσω μεν τη φάτσα μου αλλά ίσως, λέω ΙΣΩΣ στρέψω κάποιους προς τη σωστή κατεύθυνση (η οποία δεν είναι διάβασε στο ιντερνετ και κάνε ο,τι γουστάρεις αλλά ενημερώσου υπεύθυνα απο έγκυρες πηγές ακόμα και face to face με παθόντες ή κάθε είδους επιστήμονες και κατόπιν αποφάσισε εσύ για τον εαυτό σου τι πιστεύεις και ποια τακτική θα ακολουθήσεις). Περισσότερο θα το κάνω για εκείνους τους πάσχοντες που βρίσκονται σε κατάσταση απόγνωσης, όχι για να πουλήσω προϊόν αλλά για να τους δείξω πως η αναζήτηση συνήθως οδηγεί σε λύσεις με αποτέλεσμα. Τυχαία είδα πως το συγκεκριμένο thread έχει πάνω απο 120.000 θεάσεις. Κάποιοι θα δουν λοιπόν και ίσως κερδίσουν κάτι απο όλο αυτό. Ακόμα και η ελπίδα αποτελεί θεραπεία πολλές φορές ε? Λόγω babysiting (για να το γράψω αυτό τάισα δύο φορές τη μικρή και την άλλαξα άλλες δύο.... χααχχαχαχα) θα μου πάρει ίσως ένα διήμερο για να το φτιάξω όπως θέλω. Αφού το φτιάξω θα επανέλθω με το φωτοϊστορικό και τις ερωτήσεις μου.

υ.γ. αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου , μέσα σε ένα ποτήρι με νερό μια τεράστια αποικία Candida που γεννήθηκε απο το σάλιο μου. ;)

υ.γ.2 για ελαφρά πρόκληση απλής σκέψης, όχι πονηρής διαβάστε και αυτό όσοι γνωρίζετε Αγγλικά. (συντάχθηκε απο Department of Microbiology, Rappaport Institute, Faculty of Medicine, Technion, Institute of Technology, Haifa, Israel.) Ε, ρίξτε και μια ματιά σε αυτό διαβάζοντας την εφημερίδα σας και χτυπώντας το μεσημεριανό Νεοράλ

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια λοιπόν του προηγούμενου post μου, σας παραθέτω παρακάτω εικόνες, τόσο του προσώπου μου όσο και του σώματός μου, ώστε να δείτε την εξέλιξη που είχε η ψωρίαση στη δική μου περίπτωση.

Ξεκινάμε λοιπόν....

Γιατρέ μου, σου απαντώ οτι δεν έχω πρόβλημα με το σάκχαρο μου, είμαι 72 κιλά, 1,73 με περιφέρεια κοιλιάς που δεν γνωρίζω (δεν έτυχε ποτέ να τη μετρήσω), οι διατροφικές μου συνήθειες ήταν άθλιες (απο το 2000 μέχρι το 2012 που μου συνέβη το ατυχές... έτρωγα πάντα fast food, έπινα άπειρη Coca Cola, έτρωγα μεγάλες για το σκαρί μου ποσότητες γλυκών -σε μια μέρα πολλές φορές σίγουρα δύο γλυκιές κρέπες και 4-5 cheesecake που λατρεύω- κάπνιζα απεριόριστα χωρίς να με νοιάζει πόσο καπνίζω, ξενυχτούσα ΚΑΘΕ μέρα, έτρωγα πάρα πολύ ζυμάρι, απο πίτσες μέχρι μακαρονάδες και ψωμί, δεν αρρώσταινα σχεδόν ποτέ και αυτό προκύπτει απο το βιβλιάριό μου το οποίο είναι θεωρημένο τα έτη 1997 (δόντια), 1998 (δόντια), 2001(μάτια), 2004 (εγχείρηση αφαίρεσης χολής), 2008 (ουρολοίμωξη νομίζω),2012 (τα γνωστά....), καφές λίτρα, αλκοόλ καθόλου) το βάρος μου μέχρι που ασχολήθηκα με κορτιζόνη χαμηλό προς το κανονικό (απο 63 εως 74 κιλά max).

Ιούνιος του 2011. Ξεκινάμε λοιπόν με το πως ήμουν (μαζί με το πως είμαι άλλαξε και το ποιός είμαι σε μεγάλο ποσοστό...)

2ex7.jpg

 

Υγιέστατος τότε παρά την άθλια ζωή που έκανα (σε σχέση με σήμερα)

Περνάμε στον Φεβρουάριο του 2012. Κάπου εκεί ξεκινάνε όλα. Στη φάση εκείνη έχω αρχίσει και παρουσιάζω διαρκώς τσούξιμο στα μάτια, δάκρυα (επιπεφυκίτιδα είχα τότε απ'όσο μου είχε πει ο γιατρός. Σήμερα πιστεύω πως ήταν ένα απο τα πρώτα συμπτώματα) και έχω μια μικρή περιοχή στη γάμπα που με φαγουρίζει επι 2 μήνες σίγουρα αλλά την έχω γραμμένη εκεί που δεν πιάνει μελάνη. Δεν ασχολούμαι καν αν και μου τραβάει την προσοχή στο ταξιδάκι στην Ιταλία. Στη φωτό, κουρασμένος κατά την επιστροφή, η ερυθρότητα στα μάτια είναι λίγο εμφανής.

zrjp.jpg

 

Ακολουθεί περίπου ένα μήνα μετά την άφιξή μας Ελλάδα μια εβδομάδα τον Μάρτιο με φοβερό κρύο , κατά την οποία αρρωσταίνω αρκετά με αρκετό πυρετό και ενώ έχω πάρει αναρρωτική άδεια μετά απο παράκληση του προϊσταμένου μου δουλεύω σε πολύ άσχημο καιρό και γίνομαι χειρότερα αλλά το ξεπερνάω εντός 6 ημερών. Δεν θυμάμαι αν πήρα αντιβίωση ή οτιδήποτε άλλο. Να προσθέσω πως απο το 2003 και μετά χρησιμοποιούσα επι μονίμου βάσεως κορτιζονούχα για την καταροή που είχα απο τότε στη μύτη. Όλα καλά στην πορεία και συνεχίζουμε & πάμε στον Μάιο.....

Κάπου εκεί ξεκινάνε όλα. Αποφασίζω να κόψω το κάπνισμα, να βελτιώσω τον τρόπο ζωής μου, τη δίαιτά μου και να γίνω άνθρωπος με συντροφιά την πλέον γυναίκα μου. Κόβω λοιπόν μαχαίρι το τσιγάρο, κόβω κοκακόλες, ζάχαρες, αλάτια, λίπη και οτιδήποτε άλλο θεωρώ πως μου κάνει κακό και αρχίζω να τρώω φρούτα, λαχανικά, σαλάτες και πάρα πολλούς φυσικούς χυμούς που φτιάχνω μόνος μου στο σπίτι. Σίγουρα ένα λίτρο την ημέρα με γάλα και μέλι. Μέσα σε μια βδομάδα έχω βγάλει τα πρώτα σημάδια σε δεξί και αριστερό χέρι, κοντά στους καρπούς που με φαγουρίζουν απίστευτα. Εξελίσσεται, παίρνω κορτιζονούχο αλοιφή, καθαρίζω σε δυο βδομάδες, την κόβω απότομα και σε μια βδομάδα έχω βγάλει σε αρκετά σημεία του σώματός μου τα ίδια σημάδια που όμως δε με φαγουρίζουν και ιδιαίτερα. Την ίδια βδομάδα πάω διακοπές και να'σου η επόμενη φωτό. Ο,τι βλέπετε κόκκινο ΔΕΝ είναι κάψιμο απο τον ήλιο. Πρόσωπο, πλατη, πόδια, κοιλιά έχουν ήδη πάρει την κατιούσα τέλη Ιούνη με αρχές Ιούλη του 2012.....

bgh2.jpg

Γυρνώντας έχουν ήδη ξεκινήσει οι νύχτες και η μέρες φαγούρας. Δεν κοιμάμαι πλέον, βλέπω ομοιοπαθητικό, δεν έχει αποτέλεσμα , υποφέρω απίστευτα, περνάνε περίπου 45 μέρες αυπνίας και ψυχολογικής κατάρευσης και φτάνουμε στο τέλος Αυγούστου να σκέφτομαι ή φάρμακα ή θάνατος. Πάμε να δούμε πως κατάντησα. Σημειωτέον δεν μπορούσα να κάνω ΤΙΠΟΤΑ όπως πριν. Στις φωτό που βλέπετε το εσωτερικό μέρος του αγκώνα και στα δύο χέρια, το δέρμα είναι σκισμένο κυριολεκτικά και απο μέσα βγαίνει ένα υγρό που στάζει συνεχώς. Δεν μπορώ να κινήσω τα χέρια μου παρά μόνο με ελεγχόμενες αργές κινήσεις. Το ίδιο συμβαίνει στα πόδια. Το σώμα μου έχει γεμίσει με ένα υγρό που βρωμάει σαν σκουριασμένο μέταλλο και είναι αδύναtον να φορέσω ρούχα χωρίς να νιώσω σαν λεπρός.

Πάμε....

rh1g.jpg

sv9c.jpg

vbpp.jpg

vg5g.jpg

lvkn.jpg

svj5.jpg

qx1g.jpg

jkto.jpg

9l71.jpg

w0t4.jpg

r8w4.jpg

9h6s.jpg

smyp.jpg

n7jq.jpg

b8bt.jpg

iumf.jpg

zf6o.jpg

68wr.jpg

6hkq.jpg

ydz9.jpg

te7z.jpg

Οι φωτογραφίες οφείλω να πω πως όχι απλά κρύβουν περιοχές σε άθλια κατάσταση αλλα υποβαθμίζουν το μέγεθος της κατάστασης λόγω χαμηλής ποιότητας (τραβηγμένες απο το κινητό μου). Δεν είχα φωτογραφίσει τα πόδια μου, όπου ηκατάσταση ήταν ίδια με το υπόλοιπο σώμα (δεν έβγαλα ευτυχώς ποτέ τιποτα στα γεννητικά...) Είναι όλες τραβηγμένες τελευταίο 10ήμερο Αυγούστου του 2012, ενώ απο αυτές κάποιες είναι τραβηγμένες τέλος Αυγούστου που είχα ήδη πάει σε δερματολόγο , έκανα βιοψία, εξετάσεις για τα πάντα, ώστε να πάρω κυκλοσπορίνη (απο τη βιοψία προέρχεται και η γαζούλα σε μια απο τις φωτο κάτω απο το στήθος μου..

Αφού πέρασε λοιπόν ο Αυγουστος, βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ξεκίνησα κυκλοσπορίνη. Καθάρισα τελείως αλλά έμεινε λιγοτστή φαγούρα. Πήρα κυκλοσπορίνη μέχρι τον Φεβρουάριο του 2013, οπότε και την έκοψα λόγω ενοχλήσεων σε συκώτι και νεφρά και αποφάσισα πλέον με όσα είχα μάθει να συνεχίσω μόνος μου. Ομοιοπαθητική, διατροφή, μια δυό αλοιφούλες και ξεκινάει η μάχη. Σε 2 βδομάδες φυσικά είχα γίνει και πάλι χάλια. Κάπου στο τέλος Μαρτιου αρχίζει να ελέγχεται η κατάσταση και μέσα μου έχω αρχίσει ήδη να ψιλιάζομαι πως η διατροφή με στρώνει και τίποτα άλλο.

Μάρτιος 2013 λοιπόν....(φοράω κοντομάνικο γιατί η αίσθηση του μακρυμάνικου σε φάση δύσκολη είναι άθλια και φυσικά τα χέρια μου σε αυτη τη φωτό δεν είναι ακόμα έτοιμα για μακρύ μανίκι)

l1jz.jpg

Εμφανή τα σημάδια της μάχης και συνεχίζω. Διαβάζω οτιδήποτε σχετικό με την ψωρίαση. Μιλάω με άτομα απο παντού. Αμερική, Ρωσία, Γερμανία και άλλες χώρες. Άτομα που ισχυρίζονταν κάτι διαφορετικό απο όσα πίστευα μέχρι τότε για την ψωρίαση. Ακούω για την Candida και αρχίζω να ψάχνομαι. Ψάχνω "δρόμο" να περπατήσω. Ψάχνω τεχνική, τακτική, προσέγγιση. Ώσπου πριν απο δύο μήνες ανακαλύπτω μια μεγάλη μπούρδα (ειρωνεύομαι) που μου γράφει ένας τύπος απο Αμερική και... καραφλιάζω. Θα το δοκιμάσω λέω. Ο τύπος λοιπόν μου είπε να σταματήσω να ψάχνω οτιδήποτε για την ψωρίαση και να ασχοληθώ αποκλειστικά με την Candida διότι απο αρκετούς "ανεξάρτητους" γιατρούς πήρε την ίδια συμβουλή μιας και η πιθανότητα να αποτελεί η ψωρίαση σύμπτωμα της Candida είναι μεγάλη λέει...... το θεώρησα απο μπούρδα μέχρι επιστημονική φαντασία. ΤΟ έψαξα όμως. Και κατέληξα στη δική μου αλήθεια. Δεν μιλάω άλλο, δεν γράφω άλλο σχετικά με το τι ακριβώς έκανα.

Σήμερα, περίπου δύο χρόνια απο τη μέρα που εμφανίστηκε στη ζωή μου αυτή η ασθένεια και χωρίς να παίρνω ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο και το λέω κατηγορηματικά (εκτός αν το έλαιο νυχτολούλουδου και διάφορα άλλα βότανα θεωρούνται φάρμακα με την έννοια του συνταγογραφούμενου) είμαι αρκετά γερασμένος σε σχέση με τη φάση πριν την ασθένεια. Αλλά ζω φυσιολογικά και έχω αλλάξει ριζικά τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζω τα του σώματος και της υγείας μου.

Σήμερα λοιπόν είμαι αυτός.... (για τους παρατηρητικούς, φοράω το ίδιο πουκάμισο που φορούσα τη μέρα που γυρίσαμε απο Ιταλία και φυσικά δεν μπαινω στη διαδικασία να ανεβάσω φωτο του αξιοζήλευτου γραμμωμένου κορμιού μου με τον ένα κοιλιακό μιας και η κατάσταση είναι η ίδια με το πρόσωπο εκτός 3 σημείων όπου υπάρχει απλά ένα ελαφρύ και μη ενοχλητικό πρόβλημα σε πολύ μικρή έκταση)

ygdw.jpg

 

Γιατρέ μου αυτό ήταν το σύντομο ιστορικό μου με κάποιες φωτό.

Σε ερωτώ τώρα λοιπόν:

Με βάση την απάντησή σου σε προηγούμενη ερώτησή μου, ένας ασθενής που νοσεί απο Ψωρίαση είναι πιθανό να έχει Candida που επιμολύνει τις προσβληθείσες περιοχές. Το δέχομαι. Αφού λοιπόν καταπολεμήσει κάποιος την επιμόλυνση, αυτό που μένει είναι καθαρό υγιές δέρμα????? Εγώ αυτό βιώνω και γι'αυτό σε ρωτάω.....

Ευχαριστώ όσους διαβάσατε ΚΑΙ αυτό το βιβλίο μου :-P και προσθέτω κλείνοντας οτι αποφάσισα να το κάνω με μοναδική σκέψη οτι υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν και έχουν ανάγκη απο μια ιστορία "επιτυχίας" για να πάρουν δύναμη. Όπου κι αν έχω πει τη δική μου ιστορία λαμβάνω αμφισβήτηση ως απάντηση. Πρώτη φορά δημοσιεύω φωτογραφίες και δεν αισθάνομαι απόλυτα ανετα με αυτό. Αλλά όταν ήμουν χαλιά θα ήθελα πολύ να διαβάσω μια τέτοια ιστορία. Θα με βοηθούσε να πιστεψω πως ίσως κι εγώ μπορέσω να βγω απο το αδιέξοδο. Το σωματικό και το ψυχολογικό. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους όσους ζουν παρέα με την ψωρίαση και παλεύουν με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο.

Τάσος Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Βρήκα το φόρουμ τυχαία,από αναζήτηση.

Είμαι πάσχων εδώ και 15 χρόνια.Στην αρχή δοκίμασα αλοιφές κλπ,μετά neotigason με συνδυασμό dovobet και exorex με καλά αποτελέσματα αλλά πολλές παρενέργειες,μία από τις οποίες ήταν να αυξηθούν τα τριγλυκερίδια.Μετά,ξεκίνησα ενέσεις.Τις Embrel αρχικά,με πολύ καλά αποτελέσματα,αλλά ήταν ταλαιπωρία να βαράς 4 ενέσεις το μήνα,ιδίως αν δεν μπορείς να τις κάνεις μόνος σου,να τρέχεις σε φαρμακείο.Μετά δοκίμασα τις Humira καλά αποτελέσματα και αυτές,μέχρι που μου είπε ο γιατρός για τη stelara που χρειάζεται κάθε 3 μήνες ένεση.Τα αποτελέσματα όμως δεν με έχουν εντυπωσιάσει.Τώρα έχω να κάνω 1 μήνα ένεση καθότι έληξε το βιβλιάριο.Αποτέλεσμα είναι να έχω γεμίσει στους αγκώνες,στο κάτω μέρος της πλάτης και στο κεφάλι.Μερικές φορές η φαγούρα είναι ανυπόφορη.Στο κεφάλι βάζω Butavate scalp και στο σώμα κάποιες φορές dovobet.Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί.Απορώ,όπως όλοι νομίζω,πώς έμπλεξα με αυτή την ασθένεια.Δεν πεθαίνεις μεν αλλά είναι αργός θάνατος.Ιδίως αν ο κόσμος που θα δει τα σημεία με την ψωρίαση αντιδράσει άσχημα.Μια φορά από το κομμωτήριο με έδιωξαν επειδή είχα λίγη ψωρίαση.Πώς δεν την πλάκωσα στο ξύλο την κομμώτρια δεν ξέρω.Με κοιτούσαν σαν να ήμουν λεπρός.Έκτοτε πριν πάω για κούρεμα κάνω επί μία εβδομάδα "λούσιμο" με butavate scalp...

 

Απ΄ότι αντιλαμβάνομαι δεν ενδιαφέρονται τα ερευνητικά κέντρα να βρουν μια μόνιμη θεραπεία.Πιο πολλά χρήματα κερδίζουν τώρα,και αφού δεν πεθαίνει κανείς τους έρχεται ωραία

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ,ΤΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ "ΝΕΟΡΑΛ" ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ,ΔΕΝ ΕΧΩ DI ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΕΡΣΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σε ολους.

 

Ειμαι ο Κωνσταντινος και γραφω πρωτη φορα εδω. Πασχω απο ψωριαση απο το 2007. Πρωτοεμφανιστηκε στους αγκωνες. Εδω και 2-3 χρονια (τοσο πρεπει να ειναι) εχω και στα ποδια μου. Κυριως κοκκινιλα και οχι λεπια, αλλα ειναι απαισιο οπως και να εχει, γιατι οπως πολυ καλα ξερετε οι περισσοτεροι φερνει αρκετη ντροπη, και προσωπικα με αγχωνει παρα πολυ.

Την πρωτη φορα που πηγα στο δερματολογο, μου συνεστησε το dovobet. Και φυσικα μετα απο ενα μηνα χρησης οι αγκωνες μου ειχαν καθαρισει τελειως. Και φυσικα μετα απο μια εβδομαδα που σταματησα, εμφανιστηκε το πρωτο σημαδακι, και μετα απο αλλον ενα μηνα οι αγκωνες ηταν παλι ψωριασμενοι. Με λεπια.

Ειχα πιστεψει βεβαια σε αυτη την αλοιφη, δεν ηξερα και πολλα, δε φανταζομουν οτι θα βγαλω και στα ποδια μου. Τελοσπαντων για να μη τα πολυλογησω, οταν εβγαλα και στα ποδια εβαλα και εκει dovobet. Το αποτελεσμα ηταν φρικτο. Οχι μονο δεν εφτιαξαν, αλλα χειροτερεψε. Και καπου εκει αρχισα να ψαχνομαι και να διαβαζω.

Λοιπον η λυση ειναι μια, και την ανεφεραν αρκετοι. ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Υπαρχουν καποια πραγματα τα οποια πρεπει να αποφευγουμε, ζαχαρη, αλκοολ, μεχρι και ορισμενα φρουτα και λαχανικα, τηγανητα. Περσι το καλοκαιρι λοιπον εκανα μια τετοια διατροφη, επαιρνα και συμπληρωματα (Ω3 και αλλα, πολυ σημαντικο). Το Σεπτεμβριο ειχαν φυγει ολα. Βεβαια λογω δουλειας δεν εκανα ουτε πολλα μπανια ουτε ειδα πολυ ηλιο. Ολο το χειμωνα φετος οι αγκωνες μου δεν ειχαν τιποτα, τα ποδια μου ελαχιστα. Αυτη τη στιγμη που γραφω στα ποδια μου υπαρχει μια μινι εξαρση, και στους αγκωνες εχω λιγο. Αλλα για να γινει αυτο εχω παρατησει τη σωστη διατροφη απο τον Οκτωβριο, δηλαδη σχεδον 9 μηνες, και τον προηγουμενο μηνα μαλιστα ηπια και πολυ αλκοολ και εκανα διαφορες τετοιες βλακειες.

Αρχισα λοιπον παλι να προσεχω τι τρωω, πηρα και τη γνωστη κηραλοιφη (που βρωμαει βεβαιως βεβαιως), ηδη η αρχικη εξαρση εχει υποχωρησει, αλλα οπως γνωριζετε εαν δε βαλεις φαρμακι μεσα αυτα τα πραγματα θελουν και το χρονο τους. Τωρα θα παω 4-5 μερες διακοπες, απο τη μια χαιρομαι, απο την αλλη αγχωνομαι που θα με βλεπουν ανθρωποι και θα σκεφτονται οτι εχω καποια σοβαρη αρρωστεια..ελπιζω ο ηλιος και η θαλασσα να κανουν το θαυμα τους, αν και 5 μερες δεν ειναι τιποτα.

 

Με λιγα λογια παιδια. Το διαβασα και απο αλλους. Προσεξτε τι τρωτε, κοιταξτε στη φυση, μη βαζετε μεσα σας φαρμακια. Πιστεψτε με σας καταλαβαινω ΟΛΟΥΣ, ασχετα με το οτι περσι που πηγα κι εγω στο Συγγρο ο γιατρος γελουσε και μου ελεγε κατι για 3% ψωριαση, εμενα μου εχει αλλαξει τη ζωη προς το χειροτερο λογω της ντροπης. Ομως δεν αξιζει για κανενα λογο τελικα ουτε η κορτιζονη, ουτε τα πιο βαρια και ενεσιμα που δινουν ανα περιπτωσεις. Θα δεις βελτιωση, αλλα μαλλον θα επανελθει χειροτερα. Ισορροπια στη διατροφη, τα σωστα συμπληρωματα (με το Ω3 πρωτο και καλυτερο), ψαρακια, σαλατουλες, ηρεμια, μπανακια, ηλιοθεραπεια. Φυσικα δε ξερω αν τους βοηθαει ολους ο ηλιος, αλλα ολα τα υπολοιπα σιγουρα ειναι για καλο.

 

Καλη τυχη σε ολους μας και μακαρι να προχωρησει και η επιστημη στον τομεα αυτο. Ηδη εχουν αρχισει οι πρωτες σωστες φωνες γυρω απο τον καρκινο, που μαντεψτε, λενε οτι ολα αυτα τα φαρμακια που παιρνει ο κοσμος για τον καρκινο, μονο χειροτερα το κανουν, και οτι υπαρχουν φυσικοι τροποι να τον νικησεις! Τον καρκινο!

 

Γιατι οχι και την κωλο-ψωριαση?

 

Ευχαριστω που με διαβασατε.

Link to comment
Share on other sites

Για την ψωριαση θελω να ρωτησω βασικα εβαζα κ εγω κρεμες αλλα μου εχουν μεινει κατι ασπρα σημαδια πως φευγουν; Εχω σε ολο μου το σωμα σχεδον :'(

Τα "ασπρα σημαδια" δεν ειναι τιποτε αλλο παρα το νεο, υγιες δερμα που εχει βγει εκει που ηταν η ψωριαση. Αρα να χαιρεσαι! Με λιγο ηλιο θα ερθουν στο χρωμα του δερματος σου, αλλα με προσοχη, αυτο το καταλευκο σημειο μαλλον ειναι πιο ευαισθητο. Παντως ετσι γινεται οταν φευγουν τα σημαδια, εναι ασπρα τα σημεια. Οπως ειπα στο μακριναρι που εγραψα λιγο πριν, με διατροφη και υπομονη, φευγουν.

 

Ξεχασα επισης να γραψω οτι βοηθαει παρα πολυ το σαπουνι με λαδι αργκαν και γαλα γαιδουρας, οπως και το οτι ναι μεν εκανα διατροφη, αλλα τσιγαρο/καφε δε τα εκοψα, και παλι εφυγαν. Για την ακριβεια ημουν σε σχεδον τελεια κατασταση για 8 μηνες, μεχρι που το εκαψα με μπυρες, αλκοολ, καταχρησεις, ξενυχτι. Και στους 8 μηνες αυτους ειχα σταματησει και τη διατροφη, δηλαδη γλυκα-σοκολατες καθε μερα, τηγανιτα συνεχως, και τα σχετικα. Και τωρα τρεχουμε!!!!! Παιδια θα τη βρουμε την ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Ο/η fallen_angel αναρωτιέται για την candida και για τις διατροφικές συνήθειες όπως και για το ότι λέγεται πως επηρεάζουν την ψωρίαση.Η απάντηση είναι πολύ απλή...

 

Ανάμεσα στις αιτίες οι οποίες προκαλούν την παθογόνο δράση των μυκήτων, είναι και είναι και η λήψη ζωικών πρωτεινών,κρέας, γαλακτοκομικά κ.ά από ζώα που έχουν τραφεί με αντιβιοτικά, ορμόνες και θυροστατικά.Επίσης η κατανάλωση τροφών με υψηλή περιεκτικότητα σε μούχλα, μαγιά όπως κέικ μπύρα μανιτάρια ψωμί ,όπως και τροφές με αρκετή ζάχαρη και υδατάνθρακες.

 

Όλα τα παραπάνω όμως αφορούν ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΨΩΡΙΑΣΗ.Απλά βοηθούν τους μύκητες να πολλαπλασιαστούν.Όσοι λοιπόν κατά καιρούς έχουν δηλώσει πως με συγκεκριμένη διατροφή έχουν καταφέρει να ελέγχουν την ψωρίαση κάνουν λάθος.Αυτό συνέβη είτε γιατί βρέθηκαν σε καλή φάση ζωής, χωρίς άγχος κ.τ.λ. και ήταν απλά τυχαίο (μην ξεχναμε πως σε κάποιους μετά από κάποια ηλικία σχεδόν εξαφανιζεται από μόνη της) είτε γιατί είχαν αυτούς τους μύκητες και με την ειδική διατροφή απλά σταμάτησαν να τους θρέφουν.Και εκείνοι κατ'επέκταση σταμάτησαν να κάνουν κακό στην ψωρίαση.

 

Τι είναι πιο σημαντικό όμως?Το να σταματήσεις να θρέφεις τους μύκητες ή να αναγνωρίσεις την ύπαρξή τους με εξετάσεις να κάνεις τις θεραπείες και να επανέλθεις στο φυσιολογικό χωρίς αυτοί να κάνουν κακό στο σώμα σου?

 

Ουδέποτε καμία ιατρική έρευνα έδειξε ώς αποτέλεσμα πως η ειδική διατροφή βοήθησε υγιεις κατά τα άλλα ψωρισιακούς.

 

Γι'αυτό λοιπόν ας κάνουμε τις εξετάσεις ειδικά αν έχουμε περίεργα συμπτώματα γιατί οι μύκητες δεν κάνουν κακό μόνο στην ψωρίαση αλλά σε όλο τον οργανισμό λίγο πολύ και να είμαστε προσεκτικοί όταν αλλάζουμε τις διατροφικές μας συνήθειες ειδικά όταν γνωρίζουμε πως αυτό ΔΕ θα επηρεάσει σε τίποτα την ψωρίαση.Πολλοί τσαρλατάνοι και εταιρείες στην αγορά (ειδικά του εξωτερικού) είναι έτοιμοι να μας πουλήσουν προιόντα διατροφής ή ειδικές δίαιτες για να γεμίσουν απλά το πορτοφόλι τους, παιρνοντας μας χρηματα και πολύτιμη ενέργεια.

 

 

Οχι, διαφωνω. Πρωτον, ποια ιατρικη ερευνα ειναι αυτη που "δεν εδειξε"? Υπαρχει? Και πανω απο ολα τους συμφερει? Θα γνωριζεις ποσο κοστιζει καποια απο τις "αγωγες" με ενεσεις, ασε οι διαφορες αλοιφες της "ιατρικης". Ευτυχως ο γιατρος που ειδα εγω στο Συγγρο, αφου γελασε με το προβλημα μου και μου ειπε οτι ειναι ελαχιστο, μου εδωσε....Bepanthol και μου ειπε να βγαινω στον ηλιο. Την ιδια στιγμη ομως εγω εκοψα ολα αυτα που εσυ λες οτι επηρρεαζουν μονο τους μυκητες, αλλα φυσικα επηρρεαζουν πολλα περισσοτερα, αν δεν ειναι βλαβερη η πολλη ζαχαρη, το πολυ αλκοολ και τα πολλα τηγανητα, τοτε τι ειναι? Και απο την αλλη, τι μπορει να παθεις αν τρως πολλα ψαρακια, χορταρακια, κατσικισιο τυρακι και κοψεις και το ψωμι? Ολα αυτα τα κοβουν και απο τους ανθρωπους με ζαχαρο. Και για το ζαχαρο οι μυκητες φταινε? Δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο αποτρεπεις καποιον απο το να τραφει υγιεινοτερα? Και επαναλαμβανω. Δε χρειαζεται κανενα προιον. Μονο συμπληρωματα διατροφης, που τα παιρνουν και παρα πολλοι ανθρωποι χωρις ψωριαση, γιατι απλα κανουν καλο. Βεβαια εχουν περασει και χρονια απο τοτε που τα εγραφες αυτα, και μπορει να αλλαξες γνωμη. Η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι η διατροφη βοηθαει περισσοτερο απο οτιδηποτε. Σιγουρα σταματαει τη φαγουρα, και απο εκει βλεπει ο καθενας πως και ποσο. Ποτε και για κανενα λογο δε μπορει η αποτοξινωση απο την υπερβολικη ζαχαρη, αλκοολ, λιπη και αλλες βλαβερες ουσιες να κανει κακο. Μονο κορμαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω που ξέθαψες το post αυτό, αλλά προφανώς είχε κάνει με την candida και τους μύκητες και αναφερόταν σε συγκεκριμένη συζήτηση επί του θέματος.

Αν διάβασες και τα υπόλοιπα posts θα είδες πολλά για διατροφή κτλ.

 

Επίσης πρέπει να ξέρεις πως η ψωρίαση έχει πολλά πρόσωπα και δυστυχώς δεν εμφανίζεται σε όλους μόνο στους αγκώνες και στα πόδια. Υπάρχει χιλιάδες κόσμος που αναγκάζεται να νοσηλευτεί εξαιταίας της ψωρίασης καθώς και το 30% που υποφέρει απο ψωρισιακή αρθρίτιδα και εκεί πρέπει να γίνει κάτι άμεσα. Γι'αυτό είμαι φειδωλή στις δηλώσεις μου, επειδή έχω δει και επικοινωνώ με εκατοντάδες ψωρισιακούς εδώ και χρόνια. Ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει και ακολουθεί οτι πιστεύει οτι θα βοηθήσει στην εκάστοτε περίοδο. Και σε τέτοια αυτοάνοσα νοσήματα αυτή είναι η ουσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καθαρό δέρμα ανεξαρτήτως της βαρύτητας της νόσου κατά την έναρξη της θεραπείας πετυχαίνει η θεραπεία με σεκουκινουμάμπη στους πάσχοντες από ψωρίαση, σύμφωνα με μελέτη που παρουσιάστηκε στο συνέδριο της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Δερματολογίας και Αφροδισιολογίας (EADV) που πραγματοποιήθηκε στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας.

 

Συγκεκριμένα, οι νέες αναλύσεις των μελετών Φάσης ΙΙΙ, έδειξαν ότι η θεραπεία με σεκουκινουμάμπη 300mg είχε ως αποτέλεσμα υψηλότερα ποσοστά καθαρού έως σχεδόν καθαρού δέρματος κατά την Εβδομάδα 12, ανεξαρτήτως από τη βαρύτητα της ψωρίασης των ασθενών. Η επίτευξη καθαρού δέρματος διατηρήθηκε σε ασθενείς με ψωρίαση κατά τη διάρκεια ενός έτους θεραπείας. Επίσης, σημαντική θετική σχέση παρατηρήθηκε μεταξύ της επίτευξης καθαρού έως σχεδόν καθαρού δέρματος με σεκουκινουμάμπη, και της ποιότητας ζωής των ασθενών με ψωρίαση.

 

Τα ευρήματα επιβεβαιώνουν εκ νέου τις σημαντικά καλύτερες ανταποκρίσεις που παρατηρούνται στη δημοσιευμένη μελέτη FIXTURE, όπου η σεκουκινουμάμπη παρουσίασε υπεροχή σε σχέση με την ετανερσέπτη.

 

Η ψωρίαση κατά πλάκας χαρακτηρίζεται από εκτεταμένες δερματικές βλάβες μεγάλου πάχους, που ονομάζονται πλάκες, και προκαλούν κνησμό, απολέπιση και πόνο. Το 10-30% των ατόμων αναπτύσσουν αρθρίτιδα, που προκαλεί πόνο στις αρθρώσεις. Η επίδραση της ψωρίασης στην ποιότητα ζωής των ασθενών είναι παρόμοια με τον καρκίνο, την καρδιοπάθεια, την αρθρίτιδα, το διαβήτη τύπου 2 και την κατάθλιψη. Τα επώδυνα συμπτώματα περιορίζουν την ικανότητα των ασθενών να ασχολούνται με καθημερινές δραστηριότητες και επηρεάζουν τις κοινωνικές τους σχέσεις.

 

Η σεκουκινουμάμπη είναι η πρώτη θεραπεία που στοχεύει εκλεκτικά την IL-17A και πρόσφατα έλαβε θετική γνωμοδότηση από τον Αμερικανικό Οργανισμό Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) για έγκριση ως θεραπεία της μέτριας-σοβαρής ψωρίασης κατά πλάκας. Η τελική απόφαση για την έγκριση της σεκουκινουμάμπης από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων αναμένεται στις αρχές του 2015.

 

http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1231357845

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλεφωνο του έχω ξεκινήσει κι εγώ.

 

παιδια και εγω θα ηθελα να μαθω τηλεφωνα αλλα και περισσοτερες λεπτομερειες. το email μου ειναι :

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...