Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα κ. Μιχαλόπουλε

 

Πριν από 4 εβδομάδες ούσα 30w3d έγκυος επισκεφτήκαμε το γιατρό για τον καθιερωμένο υπέρηχο όπου όλα τα βρήκε καλά και απλά ανέφερε μια περιτύλιξη. Όταν τον ρωτήσαμε αν είναι κάτι σοβαρό μας ανέφερε ότι είναι άνευ σημασίας.

Σήμερα στις 34w3d είδε διπλή περιτύλιξη και μας ανέφερε την καισαρική...

Να σημειωθεί ότι και τις δύο φορές έκανε doppler το οποίο ήταν άριστο, όπως μας ανέφερε. Το έμβρυο υπολογίστηκε ότι έχει βάρος 2650.

Μέχρι τώρα όσες φορές τον είχαμε ρωτήσει, ακόμη και στην προηγούμενη επίσκεψή μας, μας ανέφερε ότι πάμε για φ.τ. και ότι δε συντρέχει κανένας λόγος για καισαρικη. Είναι λόγος για τοκετό με καισαρική η διπλή περιτύλιξη; Να εμπιστευθώ το συγκεκριμένο γιατρό ή να πάρω και δεύτερη γνωμη και να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο;

 

Και από τη στιγμή που βρέθηκε διπλή περιτύλιξη τίθεται η ζωή του εμβρύου σε κίνδυνο; Κάθε πότε πρέπει να κάνουμε υπέρηχο για να το ελέγχουμε; Είμαι φανατική του φ.τ. αλλά δε θέλω να θέσω τη ζωή του μωρού σε κίνδυνο...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ.Μιχαλοπουλε.θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι αρκετα τρομοκρατημενη.τον απριλιο του 12 ο γυναικολογος μου ειχε εντοπισει μια σοκολατοειδης κυστη και μια απλη.μετα απο 3μηνη θεραπεια με cyclacur η σοκολατοειδης εξαφανιστηκε.απο τοτε μεχρι σημερα εχω κανει συνολο 8 επισκεψεις στον γυναικολογο μου γιατι παντα εχω 1 η 2 κυστες απλες.και καποιες φορες (δεν θυμαμαι αν ηταν ολες) μου ελεγε οτι υπηρχε υγρο απο σκασμενη κυστη.να επισυμανω οτι ολα αυτα γινονται απο την αριστερη μου οωθηκη.επισης 2-3 φορες ειδε οτι ημουν γονιμη απο την αριστερη οωθηκη.προχθες λοιπον εκανα μια επισκεψη ξανα γιατι για 4-5 μερες περιπου οταν πηγαινα να κατσω πονουσα στο υψος της οωθηκης.αλλα ο πονος δεν εμοιαζε με οωρρηξιας η με οτιδηποτε γυναικολογικο εχω νιωσει.κ ο υπερηχος εδειξε μια απλη κυστη,υγρο απο σκασμενη κυστη αλλα πρωτη φορα ηταν τοσο πολυ σε μεγεθος κ μια ισως σοκολατοειδης κυστη.δεν υπηρχε ξεκαθαρη εικονα.κ εγω που συγκρινω τωρα τα 2 υπερηχογραφηματα αυτη που εχω τωρα ειναι σχεδον ολοκληρη ασπρη σαν ενα συννεφακι και μου ειπε να το ξαναδουμε 5η μερα περιουδου.μου ανεφερε οτι ισως χρειαστει να κανω σαλπιγγογραφια και οτι μπορει να εχουμε να κανουμε με υδροσαλπιγγα αλλα και παλι λεει φαινεται καθαρα οτι ειναι κυστες.προσπαθω 11 μηνες για μωρακι αλλα τιποτα ακομα.εχω πελαγωσει πολυ απο τα νεα δεδομενα γιατι αν καταληξω στον μονοδρομο της εξωσωματικης δυσκολα θα καταφερω να τον διαβω.ποια ειναι η γνωμη σας γιατρε?οσο μπορειτε να κρινεται φυσικα.μπορει μια υδροσαλπιγγα να δινει τετοια εικονα?και αν δεν ειναι αυτο τι να κανω με τις κυστες για να μεινω εγκυος?ακομα και η ωορηξια μου παντα απο αριστερα συμβαινει.συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, είμαι 11 εβδομάδων έγκυος στο 2ο παιδάκι.

Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων και η γιατρός με ενημέρωσε ότι εχω αντί-Ε αντισώματα και θα πρέπει να κάνουν εξέταση αιματοσ και στο σύζυγο.

Ηθελα να ρωτήσω,

Τι κίνδυνος υπάρχει για εμένα και το παιδάκι;

Είναι κάτι σχετικό με το ρέζους;

Είναι κάτι που θα μπορούσε με κάποιο τροπο να αποφευχθεί κατα τη διάρκεια της 1ης γεννας μου;

Τι μπορώ να κάνω; Φυσικά εχω κανονίσει ραντεβου με τη γιατρό μου, αλλα ως τότε θα σκάσω!

 

Ευχαριστώ

 

 

Καλησπέρα,

 

Τα ερυθρά αιμοσφαίρια του αίματος έχουν στην επιφάνειά τους ορισμένες πρωτεΐνες, του λεγόμενου συστήματος Rhesus. Αυτές κάνουν τα ερυθροκύτταρα ενός ανθρώπου να διαφέρουν από του άλλου και μας κατατάσσουν σε ομάδες. Η πιο γνωστή τέτοια πρωτεΐνη είναι η D που ορίζει και το γνωστό Rhesus (+) ή (-), όμως υπάρχουν κι άλλες, μεταξύ των οποίων και η Ε.

 

Τα δικά σας ερυθροκύτταρα δεν έχουν την πρωτεΐνη Ε γι'αυτό και το ανοσοποιητικό σας την αναγνωρίζει ως "εχθρική" και παράγει αντισώματα εναντίον της, τα αντι-Ε. Αυτό σημαίνει ότι αν αυτά συναντήσουν ερυθρά αιμοσφαίρια που έχουν την πρωτεϊνη Ε θα τα αναγνωρίσουν και θα τα καταστρέψουν.

 

Τα αντισώματα αντι-Ε υπάρχουν στο αίμα σας γιατί κάποια στιγμή ήρθατε σε επαφή με ερυθρά που είχαν πρωτεΐνη Ε - π.χ. σε μετάγγιση, τραύμα, ή εγκυμοσύνη. Δεν ήταν κάτι που θα μπορούσατε να είχατε αποφύγει. Το ερώτημα δεν είναι τόσο το πώς βρέθηκαν εκεί αλλά το αν μπορούν να επηρεάσουν το έμβρυο. Ο λόγος είναι ότι αν το μωρό έχει την πρωτεΐνη Ε στα ερυθρά του αιμοσφαίρια είναι δυνατό δικά σας αντισώματα να περάσουν στην κυκλοφορία του και να αρχίσουν να τους επιτίθενται. Γι'αυτό και θέλουν να ελέγξουν και το αίμα του συζύγου σας - για να ξέρουν αν υπάρχει πιθανότητα το μωρό να έχει κληρονομήσει το Ε ή όχι.

 

Πάντως σε αντίθεση με την πρωτεΐνη D (το γνωστό Rhesus) που σε περίπτωση ασυμβατότητας προκαλεί σοβαρά προβλήματα στο μωρό, η Ε δεν έχει την ίδια βαρύτητα. Η Ε ασυμβατότητα προκαλεί πολύ ηπιότερη εικόνα, με κάποιο βαθμό ικτέρου ο οποίος όμως συνήθως αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα. Συνεπώς παρόλο που είναι καλό να γνωρίζετε, θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε ιδιαίτερα γιατί δε μιλάμε για το Rhesus που έχετε ακούσει, με τις βαριές επιπλοκές.

 

Τέλος είναι καλό να θυμάστε να αναφέρετε στο μέλλον ότι έχετε αντι-Ε πριν από τυχόν χειρουργείο ώστε να φροντίζουν να διασταυρώνουν το σωστό τύπο αίματος σε περίπτωση που το χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ.Μιχαλοπουλε.θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι αρκετα τρομοκρατημενη.τον απριλιο του 12 ο γυναικολογος μου ειχε εντοπισει μια σοκολατοειδης κυστη και μια απλη.μετα απο 3μηνη θεραπεια με cyclacur η σοκολατοειδης εξαφανιστηκε.απο τοτε μεχρι σημερα εχω κανει συνολο 8 επισκεψεις στον γυναικολογο μου γιατι παντα εχω 1 η 2 κυστες απλες.και καποιες φορες (δεν θυμαμαι αν ηταν ολες) μου ελεγε οτι υπηρχε υγρο απο σκασμενη κυστη.να επισυμανω οτι ολα αυτα γινονται απο την αριστερη μου οωθηκη.επισης 2-3 φορες ειδε οτι ημουν γονιμη απο την αριστερη οωθηκη.προχθες λοιπον εκανα μια επισκεψη ξανα γιατι για 4-5 μερες περιπου οταν πηγαινα να κατσω πονουσα στο υψος της οωθηκης.αλλα ο πονος δεν εμοιαζε με οωρρηξιας η με οτιδηποτε γυναικολογικο εχω νιωσει.κ ο υπερηχος εδειξε μια απλη κυστη,υγρο απο σκασμενη κυστη αλλα πρωτη φορα ηταν τοσο πολυ σε μεγεθος κ μια ισως σοκολατοειδης κυστη.δεν υπηρχε ξεκαθαρη εικονα.κ εγω που συγκρινω τωρα τα 2 υπερηχογραφηματα αυτη που εχω τωρα ειναι σχεδον ολοκληρη ασπρη σαν ενα συννεφακι και μου ειπε να το ξαναδουμε 5η μερα περιουδου.μου ανεφερε οτι ισως χρειαστει να κανω σαλπιγγογραφια και οτι μπορει να εχουμε να κανουμε με υδροσαλπιγγα αλλα και παλι λεει φαινεται καθαρα οτι ειναι κυστες.προσπαθω 11 μηνες για μωρακι αλλα τιποτα ακομα.εχω πελαγωσει πολυ απο τα νεα δεδομενα γιατι αν καταληξω στον μονοδρομο της εξωσωματικης δυσκολα θα καταφερω να τον διαβω.ποια ειναι η γνωμη σας γιατρε?οσο μπορειτε να κρινεται φυσικα.μπορει μια υδροσαλπιγγα να δινει τετοια εικονα?και αν δεν ειναι αυτο τι να κανω με τις κυστες για να μεινω εγκυος?ακομα και η ωορηξια μου παντα απο αριστερα συμβαινει.συγνωμη αν σας κουρασα.

 

Καλησπέρα,

 

Ο υπέρηχος είναι αλήθεια ότι έχει κάποιους περιρισμούς στη διακριτική του ικανότητα και μερικές φορές τα ευρήματα μπορεί να μην είναι ξεκάθαρα. Επιπλέον η ενδομητρίωση είναι μια προοδευτική πάθηση που μπορεί να προκαλέσει όχι μόνο κύστεις αλλά και συμφύσεις που να επηρεάσουν και τις σάλπιγγες.

 

Άποψή μου είναι πως επειδή προσπαθείτε να συλλάβετε και υπάρχει χρόνιο πρόβλημα με ενδομητρίωση, η μέθοδος με τη μεγαλύτερη πιθανότητα να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να αυξήσει τις πιθανότητες φυσικής σύλληψης θα ήταν η λαπαροσκόπηση. Η λαπαροσκόπηση είναι φυσικά χειρουργείο και προκαλεί ίσως φόβο, όμως συνδυάζει ακρίβεια στη διάγνωση, δυνατότητα αφαίρεσης κύστεων και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, διατομή τυχόν συμφύσεων, καθώς και έλεγχο των σαλπίγγων. Αντίθετα, θεωρώ ότι η σαλπιγγογραφία και η φαρμακευτική αγωγή το πιθανότερο είναι πως ούτε θα σας δώσουν σαφή διάγνωση ούτε - κι αυτό είναι το ζητούμενο - θα σας φέρουν κοντύτερα στη σύλληψη.

 

Μην πανικοβάλεστε πάντως, λύσεις υπάρχουν και είναι νωρίς να σκέφτεστε από τώρα για εξωσωματική. Ενημερωθείτε σχετικά και αν χρειαστείτε επιπλέον πληροφορίες ρωτήστε με πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρα καλημερα

εδω και 3 περίπου χρονια εχουμε με το σύζυγο ελεύθερες επαφές χωρίς όμως παιδακι. ειχα 2 βιοχημικές κυήσεις με πολυ χαμηλες χοριακες και προγεστερονες. σας στελνω το ιστορικο μου ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 07-12-1980

ΒΑΡΟΣ 85 ΚΙΛΑ

ΥΨΟΣ 1,72

ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ (το εκοψα από τον Αυγουστο του 2012)

Φαρμακα : felicine 1x1/ glucophashe 1000 1x2 και INOFERT

 

29/07/2010 Τεστ παπ = αρνητικο

10/09/2010 23/9/2010 θετικό τεστ ωορρηξίας

5/10 ΧΟΡΙΑΚΗ 0,1

11/10/2010

11/11/2010

10/12/2010

05/01/2011

12/2/2011 ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 10/3/2011

26/3/2011

26/4/2011 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΥΡΩΕΙΔΟΥΣ 25/5/2011

PRG=2.10

B XOΡΙΑΚΗ= 0,359

10/6/2011 ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ 14/6

Οιστραδιολη Ε2: 36,85 pg/ml

FSH : 7,0 mlu/ml

LH 10,30 mlu/ml

prl 52,0 ng/ml

τεστ παπ = αρνητικο

28/07/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα

16/8/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα

τελειωσαν 14/8/2011

23/09/2011

30/10/2011

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 11/11 3/11/2011 ΡΥΘΜΟΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ

PRL 0' 15,70

20' 13,34

40' 12,63

60 11,68

 

27/11/2011 Θετικό τεστ ωορρηξίας 11/12

Ξεκινησα glucophashe 1000 1x2

26/12/2011

25/1/2012

24/02/2012 Βιοχημική κύηση

Χοριακη 21/3=12,6

23/3=26

26/3=16

27/3=13 και προγεστερόνη 1,2

29/03/2012 Σταματησα τα glucophashe

Ενδοκολπικος υπερηχος

Πιθανη εικόνα ενδομητρικου πολυποδα

30/04/2012

28/05/2012

27/06/2012

26/07/2012

30/08/2012 Ξεκινησα Glucophashe 1000 1χ2

28/09/2012

22η ημέρα κύκλου PRG= 10.9

PRL = 32.3 (ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΑΛΛΟΝ 19Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ) Βιοχημική κύηση

Χοριακη 1/11=10,7

Prg 3.2

02/11/2012

ΩΟΡΡΗΞΙΑ 21Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ

Τιμες 27/11- PRG =21.9

PRL= 13.1 Τεστ παπ = αρνητικο

ΞΕΚΙΝΗΣΑ UTROZESTAN 200 την 22η ημέρα του κύκλου

 

05/12/2012

ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ 7/12/2012 3Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (TSH) =0,76 ΦΤ 0,30-5,00

Anti-TG =15,0 ΦΤ <60

Anti-TPQ: 35,4 ΦΤ <60

Οιστροδιόλη - Ε2 31,1 ΦΤ 5,0-410,0

FSH 7.2 ΦΤ 2,0-30

LH 9.6 Φ.Τ 2,0-20

PRL 15.7 Φ.T 1.2-30

06/01/2013

Σαλπιγγογραφία στις 15/1/2013

Έλεγχος ωορρηξίας LH & E2 21/1/2013

 

E2 111 KAI LH 26

04/02/2013 PRG 26-2-2013 (23H MEΡA ΣΕ ΚΥΚΛΟ 31 ΗΜΕΡΩΝ) 9,98

 

7/3/2013 PRG 1/4/2013 (26Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 35 ΗΜΕΡΩΝ) 13,60

 

11/4/2013 SERPAFAR 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 5-9Η ΜΕΡΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 25/4

11/5/2013 SERPAFAR 2-6Η ΜΕΡΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 24/5/2013

ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΔΙΠΛΟΣΤΟΙΒΑΔΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ 10,5ΜΜ

RT OVAR 29.7MM 19.0MM

LT OVAR 32.5MM 12.7MM

27/5/2013 E2 252.00 LH 12.40 KAI PRG 25.70

TSH 1.026 FT4 14.76

PRG 21Η ΜΕΡΑ 37,1

 

7/6/2013

SERPAFAR 5-9mera 2 xapia E2 35.30

FSH 5.40

LH 6.90

PRL 18.4

PRG 1.10

 

YPERHXOS 20/6/2013

ENDOM 8.4

LT OVAR 16.2MM 12.7MM

RT OVAR 37.2MM 15.6MM

9/7/2013

SERPAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA 19/7/2013

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 22/7/2013

ΥΠΕΡΗΧΟΣ 19-7-2013

ENDOM 7.2 MM

UTER 31.3MM 52.8MM

LT OVAR CIST OVARIAN 18.0MM 15.4MM

RT OVAR CIST OVARIAN 18.3MM 15.7MM

8/8/201

SEPRAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA

 

 

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 21/8/2013

ΥΠΕΡΗΧΟΣ 22/2/2013

ENDOM 12.4MM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

απο τη στιγμη που τα σεπραφαρ δεν βοηθησαν ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καταληλλη ενεργεια απο εδω και περα?αξιζει να τα παρω για ενα ακομα μηνα?μηπως αυτη τη φορα θα πρεπει να κανουμε και prengil?ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο υπέρηχος είναι αλήθεια ότι έχει κάποιους περιρισμούς στη διακριτική του ικανότητα και μερικές φορές τα ευρήματα μπορεί να μην είναι ξεκάθαρα. Επιπλέον η ενδομητρίωση είναι μια προοδευτική πάθηση που μπορεί να προκαλέσει όχι μόνο κύστεις αλλά και συμφύσεις που να επηρεάσουν και τις σάλπιγγες.

 

Άποψή μου είναι πως επειδή προσπαθείτε να συλλάβετε και υπάρχει χρόνιο πρόβλημα με ενδομητρίωση, η μέθοδος με τη μεγαλύτερη πιθανότητα να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να αυξήσει τις πιθανότητες φυσικής σύλληψης θα ήταν η λαπαροσκόπηση. Η λαπαροσκόπηση είναι φυσικά χειρουργείο και προκαλεί ίσως φόβο, όμως συνδυάζει ακρίβεια στη διάγνωση, δυνατότητα αφαίρεσης κύστεων και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, διατομή τυχόν συμφύσεων, καθώς και έλεγχο των σαλπίγγων. Αντίθετα, θεωρώ ότι η σαλπιγγογραφία και η φαρμακευτική αγωγή το πιθανότερο είναι πως ούτε θα σας δώσουν σαφή διάγνωση ούτε - κι αυτό είναι το ζητούμενο - θα σας φέρουν κοντύτερα στη σύλληψη.

 

Μην πανικοβάλεστε πάντως, λύσεις υπάρχουν και είναι νωρίς να σκέφτεστε από τώρα για εξωσωματική. Ενημερωθείτε σχετικά και αν χρειαστείτε επιπλέον πληροφορίες ρωτήστε με πάλι.

 

 

 

 

καλημερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ομως ειμαι λιγο ασχετη και δεν τα πολυκαταλαβαινω.απ οτι εχω διαβασει και προσπαθω να κατανοησω ειναι οτι η ενδομητριωση ειναι οι σοκολατοειδης κυστη στην ουσια.αφου ομως εξαφανιστηκε με την θεραπεια που ειχα κανει ,εγω συνεχιζω να εχω ενδομητριωση?γιατι τωρα αυτο που φανηκε στον υπερηχο δεν ειναι σιγουρο ακομα τι ειναι ακριβως.η θεωρειται οτι εχω ενδομητριωση απο την στιγμη που βγαζω συνεχεια κυστες οτι ειδους και αν ειναι.ειμαι στα χαμενα.ο γιατρος μου μεχρι τωρα μου ελεγε να μην ανησυχω ειναι απλες κυστουλες,οταν μεινω εγκυος θα ηρεμισουν ολα.μονο στην τελευταια επισκεψη τον ειδα ανησυχο που του ειπα οτι σε ολες τις επισκεψης που εκανα ειχα παντα κυστες (δεν το ειχε συνειδητοποιησει)δηλαδη ειναι δεδομενο οτι εχω ενδομητριωση και οτι χρειαζομαι σιγουρα λαπαροσκοπηση?συγχωρεστε με για την ασχετοσυνη μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση, νιώθω κάπως ανακουφισμένη τώρα. Ευχαριστώ!

 

 

Καλησπέρα,

 

Τα ερυθρά αιμοσφαίρια του αίματος έχουν στην επιφάνειά τους ορισμένες πρωτεΐνες, του λεγόμενου συστήματος Rhesus. Αυτές κάνουν τα ερυθροκύτταρα ενός ανθρώπου να διαφέρουν από του άλλου και μας κατατάσσουν σε ομάδες. Η πιο γνωστή τέτοια πρωτεΐνη είναι η D που ορίζει και το γνωστό Rhesus (+) ή (-), όμως υπάρχουν κι άλλες, μεταξύ των οποίων και η Ε.

 

Τα δικά σας ερυθροκύτταρα δεν έχουν την πρωτεΐνη Ε γι'αυτό και το ανοσοποιητικό σας την αναγνωρίζει ως "εχθρική" και παράγει αντισώματα εναντίον της, τα αντι-Ε. Αυτό σημαίνει ότι αν αυτά συναντήσουν ερυθρά αιμοσφαίρια που έχουν την πρωτεϊνη Ε θα τα αναγνωρίσουν και θα τα καταστρέψουν.

 

Τα αντισώματα αντι-Ε υπάρχουν στο αίμα σας γιατί κάποια στιγμή ήρθατε σε επαφή με ερυθρά που είχαν πρωτεΐνη Ε - π.χ. σε μετάγγιση, τραύμα, ή εγκυμοσύνη. Δεν ήταν κάτι που θα μπορούσατε να είχατε αποφύγει. Το ερώτημα δεν είναι τόσο το πώς βρέθηκαν εκεί αλλά το αν μπορούν να επηρεάσουν το έμβρυο. Ο λόγος είναι ότι αν το μωρό έχει την πρωτεΐνη Ε στα ερυθρά του αιμοσφαίρια είναι δυνατό δικά σας αντισώματα να περάσουν στην κυκλοφορία του και να αρχίσουν να τους επιτίθενται. Γι'αυτό και θέλουν να ελέγξουν και το αίμα του συζύγου σας - για να ξέρουν αν υπάρχει πιθανότητα το μωρό να έχει κληρονομήσει το Ε ή όχι.

 

Πάντως σε αντίθεση με την πρωτεΐνη D (το γνωστό Rhesus) που σε περίπτωση ασυμβατότητας προκαλεί σοβαρά προβλήματα στο μωρό, η Ε δεν έχει την ίδια βαρύτητα. Η Ε ασυμβατότητα προκαλεί πολύ ηπιότερη εικόνα, με κάποιο βαθμό ικτέρου ο οποίος όμως συνήθως αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα. Συνεπώς παρόλο που είναι καλό να γνωρίζετε, θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε ιδιαίτερα γιατί δε μιλάμε για το Rhesus που έχετε ακούσει, με τις βαριές επιπλοκές.

 

Τέλος είναι καλό να θυμάστε να αναφέρετε στο μέλλον ότι έχετε αντι-Ε πριν από τυχόν χειρουργείο ώστε να φροντίζουν να διασταυρώνουν το σωστό τύπο αίματος σε περίπτωση που το χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι. γενικα ειχα 28-30 ημερες κυκλο, αλλα εδω και 3 μηνες ο κυκλος μου ηταν 35 μερες. τελευταια περιοδος στις 6 αυγουστου οποτε στην ουσια περιμενω ξανα στις 9 σεπτεμβριου συμφωνα με αυτα τα δεδομενα οι γονιμες μερες μου ηταν απο τις 26 αυγουστου, παρολα αυτα απο τις 16 αυγουστου ερχομασταν σε επαφη κανονικα μερα παρα μερα, με τελευταια επαφη στις 30 αυγουστου. το σαββατο ομως 31/8 ειδα πολυ ελαχιστα ροζ υγρα, ενω το στηθος μου ειχε πρηστεί πολυ σαν να περιμενα περιοδο και πονουσε και η κοιλιά μου πολυ, την επομενη μερα ειχα πιο εντονα ροζ υγρα και στη συνεχεια καφε.. σημερα απολυτως τιποτα, απλα καποια τσιμπιματακια και το στηθος πολυ πρησμενο.. τι μπορει να συμβαινει; αφου η περιοδος μου ειναι κανονικα σε μια εβδομαδα αλλα και πιο νωρις να ερχοτανε... το θεμα ειναι οτι δεν ηρθε, υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης; συγνωμη αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Καλημέρα,

 

Αν κατάλαβα καλά ο προβληματισμός σας αφορά στη σημασία της εμφάνισης των ροζ και καφέ υγρών και των συνοδών συμπτωμάτων. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να σας πω με βεβαιότητα διότι υπάρχει αμφιβολία για τη διάρκεια του κύκλου σας λόγω των πρόσφατων μεταβολών. Εάν υπολογίσουμε με διάρκεια κύκλου 28 ημερών τότε η 30-31/8 ήταν 1-2 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο οπότε θα θεωρούσα τα υγρά προεόρτια περιόδου. Αν όμως πάμε με κύκλο 35 ημερών τότε η 30-31/8 ήταν 10-11 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο, στιγμή που ίσως συμπίπτει με τις μέρες αμέσως μετά την ωορρηξία. Επειδή κάποιες φορές μπορεί να συμβεί μικρο-αιμορραγία μετά την ωορρηξία ή ακόμα και κατά την εμφύτευση, ροζ υγρά θα μπορούσαν να προέλθουν και από εκεί...

Συνεπώς φοβάμαι πως τελικά μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει τι ακριβώς συνέβη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε υπόψη σας περιστατικό με τοπική παροδική οστεοπόρωση των ισχίων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

 

Καλημέρα,

 

Δεν έχει τύχει να συναντήσω τέτοιο περιστατικό ως τώρα, αν και περιγράφεται στη βιβλιογραφία. Πρόκειται για σπάνια κατάσταση με άγνωστη αιτιολογία η οποία σταδιακά όμως ευτυχώς τείνει να επανέρχεται στο φυσιολογικό μετά τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα κ. Μιχαλόπουλε

 

Πριν από 4 εβδομάδες ούσα 30w3d έγκυος επισκεφτήκαμε το γιατρό για τον καθιερωμένο υπέρηχο όπου όλα τα βρήκε καλά και απλά ανέφερε μια περιτύλιξη. Όταν τον ρωτήσαμε αν είναι κάτι σοβαρό μας ανέφερε ότι είναι άνευ σημασίας.

Σήμερα στις 34w3d είδε διπλή περιτύλιξη και μας ανέφερε την καισαρική...

Να σημειωθεί ότι και τις δύο φορές έκανε doppler το οποίο ήταν άριστο, όπως μας ανέφερε. Το έμβρυο υπολογίστηκε ότι έχει βάρος 2650.

Μέχρι τώρα όσες φορές τον είχαμε ρωτήσει, ακόμη και στην προηγούμενη επίσκεψή μας, μας ανέφερε ότι πάμε για φ.τ. και ότι δε συντρέχει κανένας λόγος για καισαρικη. Είναι λόγος για τοκετό με καισαρική η διπλή περιτύλιξη; Να εμπιστευθώ το συγκεκριμένο γιατρό ή να πάρω και δεύτερη γνωμη και να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο;

 

Και από τη στιγμή που βρέθηκε διπλή περιτύλιξη τίθεται η ζωή του εμβρύου σε κίνδυνο; Κάθε πότε πρέπει να κάνουμε υπέρηχο για να το ελέγχουμε; Είμαι φανατική του φ.τ. αλλά δε θέλω να θέσω τη ζωή του μωρού σε κίνδυνο...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Γεια σας,

 

Η περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου είναι μια κατάσταση πολύ συνηθισμένη. Ως και 40% των εμβρύων θεωρείται ότι μπορεί να έχουν περιτύλιξη (μονή ή πολλαπλή) κατά την κύηση και σε περίπου τα μισά από αυτά η περιτύλιξη παραμένει μέχρι τη γέννηση.

 

Η περιτύλιξη λοιπόν δεν αποτελεί παθολογικό εύρημα. Δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να υποστηρίζουν ότι τα μωρά που έχουν περιτύλιξη υπερηχογραφικά βρίσκονται σε κίνδυνο και χρειάζονται εντατικότερη παρακολούθηση, ούτε ότι τα μωρά αυτά κινδυνεύουν περισσότερο κατά το φυσιολογικό τοκετό. Αντίθετα, η βιβλιογραφία υποστηρίζει ότι τα μωρά είναι εξίσου ασφαλή είτε με περιτύλιξη είτε χωρίς, και αυτό επιβεβαιώνει και η προσωπική μου εμπειρία.

 

Προσωπικά σαφώς και δε θεωρώ την περιτύλιξη του λώρου ως αιτία καισαρικής, είτε πρόκειται για μονή είτε για πολλαπλή. Αν μια περιτύλιξη πρόκειται να προκαλέσει επιπλοκές αυτό θα γίνει με δύο τρόπους: είτε δε θα επιτρέψει την κάθοδο του μωρού κατά τον τοκετό, είτε θα προκαλέσει αλλοιώσεις των εμβρυϊκών παλμών κατά τη διάρκεια των συσπάσεων. Και οι δύο αυτές επιπλοκές δεν είναι προβλέψιμες εκ των προτέρων (άλλωστε συχνά το μωρό "ξεμπλέκεται" κατά τον τοκετό οπότε η περιτύλιξη παύει να υφίσταται) συνεπώς οφείλουμε να αφήσουμε τον τοκετό να εξελιχθεί και αν σημειωθεί κάποιο πρόβλημα να το αντιμετωπίσουμε εκείνη τη στιγμή. Αυτό αποτελεί απαρέγκλιτα και την εφαρμοζόμενη πρακτική σε χώρες όπως η Βρετανία.

 

Συμβουλή μου είναι να συζητήσετε οπωσδήποτε το θέμα και με άλλο συνάδελφο, ιδανικά με κάποιον που αποδεδειγμένα υποστηρίζει τον φυσιολογικό τοκετό. Δυστυχώς η περιτύλιξη χρησιμοποιείται πολύ συχνά ως δικαιολογία για αναίτιες καισαρικές και είναι κρίμα να υποστείτε ένα χειρουργείο που μπορεί να αποφευχθεί. Το καλό στη δική σας περίπτωση είναι ότι έχετε όλο το χρόνο να το ψάξετε περαιτέρω και να ενημερωθείτε κατάλληλα, αποφεύγοντας τις βεβιασμένες αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε.θα ηθελα την βοηθεια σας.στις 10 ιουλιου ειχα περιοδο στις 27 εκανα ελευθερα ερωτα με τον συντροφο μου και στις 5 αυγουστου ειχα την τελευταια μου περιοδο.στις 17 αυγουστου καναμε παλι ελευθερα.λετε αυτη τη φορα να ζησω και εγω αυτο το θαυμα?υπαρχουν πιθανοτητες?δεν προσπαθουμε καιρο βεβαια απο οτι καταλαβατε.αλλα το θελουμε πολυ και το θελουμε συντομα τωρα που το πηραμε αποφαση.

Καλησπέρα,

 

Εφόσον το αποφασίσατε το καλύτερο είναι να καταλάβετε πώς υπολογίζονται οι γόνιμες μέρες σας ώστε να προγραμματίσετε τις επαφές σας. Οι γόνιμες μέρες είναι συνάρτηση της διάρκειας του κύκλου σας - εφόσον ο κύκλος είναι ασταθής πρώτα πρέπει να σκεφτείτε πόση είναι η μέγιστη και πόση η ελάχιστη διάρκειά του, μετρώντας από την πρώτη μέρα της μιας περιόδου ως την πρώτη της επόμενης.

 

Έστω ότι η ελάχιστη διάρκεια είναι 27 ημέρες και η μέγιστη 34. Από το ελάχιστο αφαιρούμε 17 ημέρες και από το μέγιστο 11, οπότε στο παράδειγμά μας το αποτέλεσμα είναι 10 και 23 αντίστοιχα. Αυτό είναι το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να έχετε επαφή - από 10η ως 23η μέρα, μέρα παρά μέρα. Αντίστοιχα, αν ο κύκλος είναι από 24 ως 29 ημέρες, το αντίστοιχο διάστημα είναι από 7η ως 18η ημέρα.

 

Ελπίζω η εξήγηση να είναι κατανοητή, αν όμως χρειάζεστε διευκρινίσεις θα χαρώ να σας βοηθήσω.

γεια σας και παλι γιατρε.σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.ο κυκλος μου ειναι 27-29 μερες.πχ το τελευταιο 4μηνο πηγε 27-27-29-27.δηλαδη περιμενα να αδιαθετησω με κυκλο 27 ημερων στις 31 αυγουστου και με κυκλο 29 ημερων στις 2 σεπτεμβριου.ελευθερες επαφες ειχαμε στις 17-20-21 αυγουστου 1-3 σεπτεμβριου.δεν εχω αδιαθετησει ακομα.το στηθος μου ειναι πολυ πρησμενο,εχω εντονους πονους περιοδου συνεχως λεω οτι τωρα θα μου ρθει αλλα τιποτα.χθες για 2 ωρες περιπου οποτε πηγαινα να ουρισω ειχα καποια καφε υγρα ελαχιστοτατα

πηχτα που τα ειδα πανω στο χαρτι και ενω φοραω σερβιετακι για να ελεγχω μηπως αδιαθετησω δεν φανηκε τιποτα πανω σε αυτο.μετα απο αυτο το 2ωρο δεν ξαναειδα καφε υγρα.πριν λιγο εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο.τι να κανω?ειμαι πολυ αγχωμενη τωρα που εκανα το τεστ.δεν αντεχω αλλο τους πονους και τα νευρα που ειναι τελειως τεντωμενα χωρις λογο!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατρε μου τελικα αδιαθετησα.εχω ομως καποιες αποριες.τωρα θα αλλαξει ο κυκλος μου?πως θα υπολογιζω απο δω και περα για να ξερω τις γονιμες μερες μου?εχω αγχωθει πολυ.και θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο.εδω και 1.5 χρονο εχω βγαλει εξωτερικα 2 σπυρακια σαν ελιτσες στο χρωμα του δερματος.πηγα σε πολλους γυναικολογους αλλα δυστυχως κανεις τους δεν με βοηθησε.με εξετασαν τα ειδαν αλλα δεν ηξεραν τι ειναι.μονο ενας με ειδε μου εβαλε κατι σαν οξυ πανω για να δει αν αλλαξουν χρωμα ή κατι τετοιο και μου ειπε να παω να παρω κρεμα wartec για να μου πει με σιγουρια αν ειναι κονδυλωματα ή οχι.εψαξα σε πολλα φαρμακεια και επειδη δεν την βρηκα το αφησα τελειως το θεμα γιατι δεν ειχα καμια ενοχληση.τα εχω ακομα ειναι 2 δεν εχουν αλλαξει χρωμα αλλα τωρα τελευταια το 1 ενω ηταν πολυ μικρουλι εχει αρχισει να μεγαλωνει.2 τεστ παπ που εκανα(το τελευταιο ηταν πριν 3 μηνες) ηταν πεντακαθαρα.υπαρχει περιπτωση να ειναι κονδυλωματα και να μην εχουν πολλαπλασιαστει εναμιση χρονο?

Link to comment
Share on other sites

γιατρα καλημερα

εδω και 3 περίπου χρονια εχουμε με το σύζυγο ελεύθερες επαφές χωρίς όμως παιδακι. ειχα 2 βιοχημικές κυήσεις με πολυ χαμηλες χοριακες και προγεστερονες. σας στελνω το ιστορικο μου ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 07-12-1980

ΒΑΡΟΣ 85 ΚΙΛΑ

ΥΨΟΣ 1,72

ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ (το εκοψα από τον Αυγουστο του 2012)

Φαρμακα : felicine 1x1/ glucophashe 1000 1x2 και INOFERT

 

29/07/2010 Τεστ παπ = αρνητικο

10/09/2010 23/9/2010 θετικό τεστ ωορρηξίας

5/10 ΧΟΡΙΑΚΗ 0,1

11/10/2010

11/11/2010

10/12/2010

05/01/2011

12/2/2011 ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 10/3/2011

26/3/2011

26/4/2011 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΥΡΩΕΙΔΟΥΣ 25/5/2011

PRG=2.10

B XOΡΙΑΚΗ= 0,359

10/6/2011 ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ 14/6

Οιστραδιολη Ε2: 36,85 pg/ml

FSH : 7,0 mlu/ml

LH 10,30 mlu/ml

prl 52,0 ng/ml

τεστ παπ = αρνητικο

28/07/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα

16/8/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα

τελειωσαν 14/8/2011

23/09/2011

30/10/2011

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 11/11 3/11/2011 ΡΥΘΜΟΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ

PRL 0' 15,70

20' 13,34

40' 12,63

60 11,68

 

27/11/2011 Θετικό τεστ ωορρηξίας 11/12

Ξεκινησα glucophashe 1000 1x2

26/12/2011

25/1/2012

24/02/2012 Βιοχημική κύηση

Χοριακη 21/3=12,6

23/3=26

26/3=16

27/3=13 και προγεστερόνη 1,2

29/03/2012 Σταματησα τα glucophashe

Ενδοκολπικος υπερηχος

Πιθανη εικόνα ενδομητρικου πολυποδα

30/04/2012

28/05/2012

27/06/2012

26/07/2012

30/08/2012 Ξεκινησα Glucophashe 1000 1χ2

28/09/2012

22η ημέρα κύκλου PRG= 10.9

PRL = 32.3 (ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΑΛΛΟΝ 19Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ) Βιοχημική κύηση

Χοριακη 1/11=10,7

Prg 3.2

02/11/2012

ΩΟΡΡΗΞΙΑ 21Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ

Τιμες 27/11- PRG =21.9

PRL= 13.1 Τεστ παπ = αρνητικο

ΞΕΚΙΝΗΣΑ UTROZESTAN 200 την 22η ημέρα του κύκλου

 

05/12/2012

ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ 7/12/2012 3Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (TSH) =0,76 ΦΤ 0,30-5,00

Anti-TG =15,0 ΦΤ <60

Anti-TPQ: 35,4 ΦΤ <60

Οιστροδιόλη - Ε2 31,1 ΦΤ 5,0-410,0

FSH 7.2 ΦΤ 2,0-30

LH 9.6 Φ.Τ 2,0-20

PRL 15.7 Φ.T 1.2-30

06/01/2013

Σαλπιγγογραφία στις 15/1/2013

Έλεγχος ωορρηξίας LH & E2 21/1/2013

 

E2 111 KAI LH 26

04/02/2013 PRG 26-2-2013 (23H MEΡA ΣΕ ΚΥΚΛΟ 31 ΗΜΕΡΩΝ) 9,98

 

7/3/2013 PRG 1/4/2013 (26Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 35 ΗΜΕΡΩΝ) 13,60

 

11/4/2013 SERPAFAR 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 5-9Η ΜΕΡΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 25/4

11/5/2013 SERPAFAR 2-6Η ΜΕΡΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 24/5/2013

ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΔΙΠΛΟΣΤΟΙΒΑΔΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ 10,5ΜΜ

RT OVAR 29.7MM 19.0MM

LT OVAR 32.5MM 12.7MM

27/5/2013 E2 252.00 LH 12.40 KAI PRG 25.70

TSH 1.026 FT4 14.76

PRG 21Η ΜΕΡΑ 37,1

 

7/6/2013

SERPAFAR 5-9mera 2 xapia E2 35.30

FSH 5.40

LH 6.90

PRL 18.4

PRG 1.10

 

YPERHXOS 20/6/2013

ENDOM 8.4

LT OVAR 16.2MM 12.7MM

RT OVAR 37.2MM 15.6MM

9/7/2013

SERPAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA 19/7/2013

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 22/7/2013

ΥΠΕΡΗΧΟΣ 19-7-2013

ENDOM 7.2 MM

UTER 31.3MM 52.8MM

LT OVAR CIST OVARIAN 18.0MM 15.4MM

RT OVAR CIST OVARIAN 18.3MM 15.7MM

8/8/201

SEPRAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA

 

 

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 21/8/2013

ΥΠΕΡΗΧΟΣ 22/2/2013

ENDOM 12.4MM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

 

 

ημερες αποχής: 2

 

ογκος σπερματος : 2,5 ml

ph 7.5

ρευστοποιηση κ.φ min

συσταση ομοιογενης

 

Μικροσκοπικα Ευρηματα

πυοσφαιρια = σπανια

Ερυθρά = οχι

Σπερματιδες = οχι

Σπερματοκυτταρα = οχι

Προστατικα κυτταρα = οχι

βλεννη= οχι

 

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ

απλές = σπανιες

Με πυοσφαιρία = οχι

Κεφαλη με κεφαλή = οχι

Ουρα νε κεφαλή = σπανιες

ουρά με ουρα = σπανιες

μικτές = σπανιες

 

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

 

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

 

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

 

επι τοπου 7% 6% 5%

 

ακινητα 43% 46% 53%

 

 

 

 

Μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφές 80%

Ατυπες Μορφες 10%

Ανωμαλίες κεφαλής 10%

 

 

απο τη στιγμη που τα σεπραφαρ δεν βοηθησαν ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καταληλλη ενεργεια απο εδω και περα?αξιζει να τα παρω για ενα ακομα μηνα?μηπως αυτη τη φορα θα πρεπει να κανουμε και prengil?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Καλησπέρα,

 

Παρά το αναλυτικό ιστορικό φοβάμαι ότι είναι μάλλον δύσκολο να σας συμβουλεύσω. Ο λόγος είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς ανταπόκριση είχατε στο Serpafar - οι υπερηχογραφικές μετρήσεις που παραθέτετε αφορούν σε ωοθυλάκια ή σε συνολική διάσταση της ωοθήκης; Κρίνοντας από την τιμή της προγεστερόνης, το Μάιο φαίνεται να έγινε ωορρηξία. Τον Ιούνιο, πότε έγινε η ίδια εξέταση;

 

Κατά την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας προσπαθούμε να καταλάβουμε υπερηχογραφικά κατά πόσο υπάρχει ωρίμανση των ωοθυλακίων, οπότε και ανταπόκριση στο Serpafar, ή όχι. Αυτό καθορίζει και το αν η μη σύλληψη οφείλεται σε έλλειψη ωοθυλακιορρηξίας αλλά με ώριμα ωοθυλάκια (που θα ανταποκρινόταν σε λήψη Pregnyl) ή σε συνολική μη ανταπόκριση στο φάρμακο.

 

Το γεγονός είναι πάντως ότι οι εξετάσεις σας όντως υποδεικνύουν σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και στις περιπτώσεις αυτές τα τεστ ωορρηξίας είναι μάλλον αναξιόπιστα. Συνεπώς η ανταπόκριση στο φάρμακο θα πρέπει να αξιολογηθεί πρωτίστως υπερηχογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ομως ειμαι λιγο ασχετη και δεν τα πολυκαταλαβαινω.απ οτι εχω διαβασει και προσπαθω να κατανοησω ειναι οτι η ενδομητριωση ειναι οι σοκολατοειδης κυστη στην ουσια.αφου ομως εξαφανιστηκε με την θεραπεια που ειχα κανει ,εγω συνεχιζω να εχω ενδομητριωση?γιατι τωρα αυτο που φανηκε στον υπερηχο δεν ειναι σιγουρο ακομα τι ειναι ακριβως.η θεωρειται οτι εχω ενδομητριωση απο την στιγμη που βγαζω συνεχεια κυστες οτι ειδους και αν ειναι.ειμαι στα χαμενα.ο γιατρος μου μεχρι τωρα μου ελεγε να μην ανησυχω ειναι απλες κυστουλες,οταν μεινω εγκυος θα ηρεμισουν ολα.μονο στην τελευταια επισκεψη τον ειδα ανησυχο που του ειπα οτι σε ολες τις επισκεψης που εκανα ειχα παντα κυστες (δεν το ειχε συνειδητοποιησει)δηλαδη ειναι δεδομενο οτι εχω ενδομητριωση και οτι χρειαζομαι σιγουρα λαπαροσκοπηση?συγχωρεστε με για την ασχετοσυνη μου

 

Καλησπέρα,

 

Δεν είστε υποχρεωμένη να τα ξέρετε αυτά τα πράγματα, γι'αυτό είμαστε εδώ και οι γιατροί να σας τα εξηγούμε!

Η ενδομητρίωση είναι μια πάθηση που αφορά όλη την πύελο - δεν είναι μόνο οι σοκολατοειδείς κύστεις. Οι γυναίκες που έχουν ενδομητρίωση τείνουν να έχουν μικρά "στίγματα" διάσπαρτα μέσα στην πύελο, τα οποία ανταποκρίνονται στις ορμόνες που παράγουν οι ωοθήκες και σταδιακά μεγαλώνουν. Με τον καιρό δημιουργούν φλεγμονή που αναλόγως τη θέση τους μπορεί να κάνει γειτονικά όργανα (σάλπιγγες, κύστη, έντερο, κ.α.) να κολλήσουν πάνω τους δημιουργώντας, όπως λέμε, συμφύσεις. Εστίες ενδομητρίωσης που βρίσκονται μέσα στις ίδιες τις ωοθήκες μπορούν να προκαλέσουν τις σοκολατοειδείς κύστεις που γνωρίζετε.

 

Μια γυναίκα που έχει σοκολατοειδείς κύστεις εξ'ορισμού έχει ενδομητρίωση και αλλού, μόνο που δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό θα είναι ορατό στον υπέρηχο ή θα δίνει άλλα συμπτώματα. Η ενδομητρίωση δεν "φεύγει" ποτέ τελέιως, τουλάχιστον όχι πριν την εμμηνόπαυση. Εντούτοις, με τον κατάλληλο χειρισμό μπορούμε να την κρατάμε υπό έλεγχο ώστε να μην εξελίσσεται και προκαλεί επιπλοκές όπως υπογονιμότητα.

 

Το αν χρειάζεστε σίγουρα λαπαροσκόπηση ή όχι καταλαβαίνετε ότι δεν μπορώ να το γνωρίζω μόνο από την περιγραφή σας. Εντούτοις σε περιπτώσεις με επιβεβαιωμένη ύπαρξη της πάθησης, όπως τη δική σας, και υπερηχογραφικά ευρήματα συμβατά με υδροσάλπιγγα αυτή τείνει να είναι η πιο αποτελεσματική θεραπευτική προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε μου τελικα αδιαθετησα.εχω ομως καποιες αποριες.τωρα θα αλλαξει ο κυκλος μου?πως θα υπολογιζω απο δω και περα για να ξερω τις γονιμες μερες μου?εχω αγχωθει πολυ.και θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο.εδω και 1.5 χρονο εχω βγαλει εξωτερικα 2 σπυρακια σαν ελιτσες στο χρωμα του δερματος.πηγα σε πολλους γυναικολογους αλλα δυστυχως κανεις τους δεν με βοηθησε.με εξετασαν τα ειδαν αλλα δεν ηξεραν τι ειναι.μονο ενας με ειδε μου εβαλε κατι σαν οξυ πανω για να δει αν αλλαξουν χρωμα ή κατι τετοιο και μου ειπε να παω να παρω κρεμα wartec για να μου πει με σιγουρια αν ειναι κονδυλωματα ή οχι.εψαξα σε πολλα φαρμακεια και επειδη δεν την βρηκα το αφησα τελειως το θεμα γιατι δεν ειχα καμια ενοχληση.τα εχω ακομα ειναι 2 δεν εχουν αλλαξει χρωμα αλλα τωρα τελευταια το 1 ενω ηταν πολυ μικρουλι εχει αρχισει να μεγαλωνει.2 τεστ παπ που εκανα(το τελευταιο ηταν πριν 3 μηνες) ηταν πεντακαθαρα.υπαρχει περιπτωση να ειναι κονδυλωματα και να μην εχουν πολλαπλασιαστει εναμιση χρονο?

 

Καλησπέρα,

 

Σε ό,τι αφορά τον υπολογισμό των γόνιμων ημερών δεν αλλάζει κάτι, τις υπολογίζετε με τον τρόπο που σας περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Αναφορικά με τα πιθανά κονδυλώματα συνήθως μέσα σε ενάμιση χρόνο θα είχαν μεγαλώσει και αυξηθεί σε αριθμό αν και αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο. Εάν οι συνάδελφοι δεν μπόρεσαν να σας βοηθήσουν το επόμενο βήμα θα ήταν να δείτε δερματολόγο που ίσως μπορεί να σας κατευθύνει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Στη γνώμη των δυο συναδέλφων προσθέστε και τη δική μου - και οι τρεις μας συμφωνούμε!

 

Η τιμή της προγεστερόνης είναι οριακή - ιδανικά θέλουμε πάνω από 20 όμως αυτό έχει να κάνει και με την ημέρα της αιμοληψίας. Μια μέρα πριν, μια μέρα μετά μπορεί να προκαλέσει τέτοιες αποκλίσεις. Το σημαντικό είναι ότι επιβεβαιώσατε υπερηχογραφικά ότι ωορρηξία γίνεται κι αυτό έχει σημασία.

 

Η ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης είναι μια μάλλον αμφιλεγόμενη κατάσταση και δεν είναι σαφές αν τελικά υφίσταται. Δε θα εστίαζα σε αυτή ούτε θα σας συνιστούσα να κάνετε κάτι σχετικά.

 

Σε τελική ανάλυση, όπως σας είπαν ήδη, χρειάζεται να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας. Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεστε για τη γονιμότητά σας η οποία αν μη τι άλλο έχει ήδη αποδειχτεί στο παρελθόν! Ξεχάστε τους γιατρούς, κάνετε τις διακοπές σας και τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους.

 

Ευχαριστω γιατρε για την απαντηση σας. Θα ηθελα παλι να σας θεσω ερωτηματα, αρκετα αγχωμενη αυτη τη φορα. Με παροτρυνση ενδοκρινολογου εκανα βιοχημικο ελεγχο για τα ανδρογόνα, τον οποιο εχω ημιτελή εκρεμει η Δ4.Αυτα Δοξα τω Θεω καλά.Ζητησα απο μόνη μου FSH LH και προλακτινη.Οθυροειδη ενταξει ρυθμισμένος.. Στους δύο τελευταίους κυκλους μετα την ωορηξια στις 8 μερες αρχιζει καφε, αυτη τη φορα ξεκινησε με κόκκινο, τη δευτερη μερα λίγο περισσοτερο απτα υγρα μου και μετα έγινε καφε, συνολικά για επτα ημερες και την ογδοη μερα πόνος εντονος και ροη μια κανονικη περιοδος που διηρκεσε 6ημερες.

 

Συγκεκριμένα τελευταια περιοδος (το αιμα 02/8 τα καφε απο 27/07)μετα ωορηξια(χωρις τεστ, ειπα να χαλαρωσω λίγο, την καταλαβα απτα υγρα τα εκτεινομενα πονακια κλπ στις 18/08 και επειτα αυτο που σας περιεγραψα από τις 26/08 και αιμα την 03/09) Τις ορμονικές εξετασεις τις εκανα την 07/09/2013 απτο αιμα 5η μερα απτα καφε-κοκκινα 13η μερα. Οι εξετασεις ειναι εντος των οριων (αλλά δεν ξερω αν εγιναν σωστη μερα) και ειναι οι ακόλουθες:

 

fsh:5,8

LH: 12,1

PLR:4,8

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΌΝΗ:0,4 ορια 0,06-0,82

DHEA-S:213 όρια 25-34 ετών 98,8-340

η Δ4 δεν βγηκε ακόμα η γιατρος μου ειχε πει και για την Δολικη αλλά στο μικροβιολογικό ειπαν δεν την κάνουν.

 

Ωορρηξια κάνω την καταλαβαίνω και εχει αποδειχθεί με υπερηχο. μήπως δεν ειναι τόσο καλή η ωορρηξία? Τι προτείνετε δεδομένου ότι προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι? Να σας αναφέρω οτι έχασα βάρος δικαιολογημένα απο γαστρεντεριτιδα το προηγ. μηνα και τωρα εξακολουθω να ειμαι 51,5 κιλά..Στενοχωριέμαι με αυτο το θέμα και δεν τα εχω ξαναπάρει τα κιλά.Βγαίνει συμπέρασμα από τα παραπάνω για το αν έχω το συνδρομο?Ακμή δεν έχω βγάζω απο κανενα κοντα στην περιοδο και εκει αυξανεται λίγο η λιπαροτητα μετα την περιοδο ξανα κανονικά. τριχοφυια δεν θα τολεγα ότι φυσιολογική πιστευω ειναι.Εμένα μου φαινεται σαν να εχω ωχρινικη ανεπαρκεια αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε αμφισβητείται τις εξετασεις μου δεν τις ειδε ακόμα..Ο κύκλος μου ειναι 31-35 μέρες.τελευταια 31ημερες.Στοπρωτο μου παιδάκι έμεινα έγκυος Δόξα τω Θεω στον πρωτο κύκλο διακοπής αντισυλληπτικών.Ειμαι 29 ετων βάρος 51,5 όπως σας ειπα και ύψος 1,68.Αποθηλασα πριν απο 4 μηνες 06/05/2013. Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κε Μιχαλόπουλε,

θα ήθελα να ρωτήσω εαν μεταδίδεται το ουρεόπλασμα μέσω τουαλέτας, τα μέλη μιας οικογένειας δηλαδή μπορεί να κολλήσουν χρησιμοποιώντας το κοινό μπάνιο (πέραν του ζευγαριού). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι αντιβίωση θα συστήνατε πέραν της αζιθρομυκίνης;

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε γιατρε και η Δ4 0,8 ειναι Δόξα τω Θεω γιατι προ εγκυμοσυνης και την δεκαετια αντισυλληπτικών στην εφηβεία δηλ.ηταν λίγο αυξημενη. Ειναι καλές οι εξετασεις μου?(το αρχικο μνμ ειναι λίγο πιο πανω) Ευχαριστω πολύ!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω θα ηθελα να παραθεσω το αποτελεσμα κολπικου υπερηχου διοτι μου ειπαν πως πολυ πιθανο να υπαρχει εστια ενδομητριωσης :

 

τελευταια περιοδος 28 Αυγουστου

εξεταση 13 Σεπτεμβριου

 

Μητρα: προσθια κλιση και καμψη

διαστασεις 50,8 χ 49,7 χιλ

ενδομητριο 9,2 χιλ

υφη ομοιογενης

 

Δεξια ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 7,4 χιλ

φερει υποηχογενη εστια διαμετρου 16 χιλ

διαστασεις 28,4 χ 47,1 χ 35,7 χιλ

 

Αριστερη ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 6,1 χιλ

φερει ωχραιματωμα διαμετρου 20,5 χιλ

διαστασεις 22,3 χ 32 χ 47,4 χιλ

 

μικρη ποσοτης υγρου στο δουγλασειο

εικονα ελαφρως δικερης μητρας

 

πρωτον τι σημαινει το ωχραιματωμα? και οντως υπαρχει πιθανοτητα ενδομητριωσης?

σε λιγους μηνες παντρευομαι και επιθυμω πολυ να γινω μητερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είναι υποχρεωτική η καμπύλη ζαχάρου στο 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης;

 

Γεια σας,

 

Αν και η καμπύλη σακχάρου δεν είναι "υποχρεωτική", με την έννοια ότι η πλειοψηφία των γυναικών θα έχει φυσιολογικό αποτέλεσμα, εντούτοις είναι καλή ιδέα να γίνεται. Ο λόγος είναι ότι ένας αριθμός γυναικών θα έχουν υπο-κλινική διαταραχή στην ανοχή της γλυκόζης, η οποία ενώ δεν προκαλεί κάποιο σύμπτωμα μπορεί να έχει επιπτώσεις στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γιατρε για την απαντηση σας. Θα ηθελα παλι να σας θεσω ερωτηματα, αρκετα αγχωμενη αυτη τη φορα. Με παροτρυνση ενδοκρινολογου εκανα βιοχημικο ελεγχο για τα ανδρογόνα, τον οποιο εχω ημιτελή εκρεμει η Δ4.Αυτα Δοξα τω Θεω καλά.Ζητησα απο μόνη μου FSH LH και προλακτινη.Οθυροειδη ενταξει ρυθμισμένος.. Στους δύο τελευταίους κυκλους μετα την ωορηξια στις 8 μερες αρχιζει καφε, αυτη τη φορα ξεκινησε με κόκκινο, τη δευτερη μερα λίγο περισσοτερο απτα υγρα μου και μετα έγινε καφε, συνολικά για επτα ημερες και την ογδοη μερα πόνος εντονος και ροη μια κανονικη περιοδος που διηρκεσε 6ημερες.

 

Συγκεκριμένα τελευταια περιοδος (το αιμα 02/8 τα καφε απο 27/07)μετα ωορηξια(χωρις τεστ, ειπα να χαλαρωσω λίγο, την καταλαβα απτα υγρα τα εκτεινομενα πονακια κλπ στις 18/08 και επειτα αυτο που σας περιεγραψα από τις 26/08 και αιμα την 03/09) Τις ορμονικές εξετασεις τις εκανα την 07/09/2013 απτο αιμα 5η μερα απτα καφε-κοκκινα 13η μερα. Οι εξετασεις ειναι εντος των οριων (αλλά δεν ξερω αν εγιναν σωστη μερα) και ειναι οι ακόλουθες:

 

fsh:5,8

LH: 12,1

PLR:4,8

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΌΝΗ:0,4 ορια 0,06-0,82

DHEA-S:213 όρια 25-34 ετών 98,8-340

η Δ4 δεν βγηκε ακόμα η γιατρος μου ειχε πει και για την Δολικη αλλά στο μικροβιολογικό ειπαν δεν την κάνουν.

 

Ωορρηξια κάνω την καταλαβαίνω και εχει αποδειχθεί με υπερηχο. μήπως δεν ειναι τόσο καλή η ωορρηξία? Τι προτείνετε δεδομένου ότι προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι? Να σας αναφέρω οτι έχασα βάρος δικαιολογημένα απο γαστρεντεριτιδα το προηγ. μηνα και τωρα εξακολουθω να ειμαι 51,5 κιλά..Στενοχωριέμαι με αυτο το θέμα και δεν τα εχω ξαναπάρει τα κιλά.Βγαίνει συμπέρασμα από τα παραπάνω για το αν έχω το συνδρομο?Ακμή δεν έχω βγάζω απο κανενα κοντα στην περιοδο και εκει αυξανεται λίγο η λιπαροτητα μετα την περιοδο ξανα κανονικά. τριχοφυια δεν θα τολεγα ότι φυσιολογική πιστευω ειναι.Εμένα μου φαινεται σαν να εχω ωχρινικη ανεπαρκεια αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε αμφισβητείται τις εξετασεις μου δεν τις ειδε ακόμα..Ο κύκλος μου ειναι 31-35 μέρες.τελευταια 31ημερες.Στοπρωτο μου παιδάκι έμεινα έγκυος Δόξα τω Θεω στον πρωτο κύκλο διακοπής αντισυλληπτικών.Ειμαι 29 ετων βάρος 51,5 όπως σας ειπα και ύψος 1,68.Αποθηλασα πριν απο 4 μηνες 06/05/2013. Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!

 

Γεια σας,

 

Εάν οι εξετάσεις έχουν γίνει όντως κατά το πρώτο πενθήμερο του κύκλου (που έτσι φαίνεται από τα λεγόμενά σας) τότε θέτουν την υποψία για πιθανό σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (λόγος LH:FSH 2:1). Αυτό καταλαβαίνω πως ταιριάζει και με τα υπερηχογραφικά σας ευρήματα. Πάντως το γεγονός ότι όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, έχετε αρκετά σταθερό κύκλο και δεν υπάρχει σχετική κλινική εικόνα, μάλλον συνηγορεί προς μια ήπια μορφή του συνδρόμου.

 

Σε τελική ανάλυση σημασία έχει να γίνεται τακτικά ωορρηξία και όχι το τι όνομα θα δώσουμε στην ορμονική εικόνα. Εφόσον υπάρχει πρόσφατη υπερηχογραφική απόδειξη ωορρηξίας τότε δε χρειάζεται να κάνετε τίποτε άλλο για την ώρα παρά να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κε Μιχαλόπουλε,

θα ήθελα να ρωτήσω εαν μεταδίδεται το ουρεόπλασμα μέσω τουαλέτας, τα μέλη μιας οικογένειας δηλαδή μπορεί να κολλήσουν χρησιμοποιώντας το κοινό μπάνιο (πέραν του ζευγαριού). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι αντιβίωση θα συστήνατε πέραν της αζιθρομυκίνης;

 

Γεια σας,

 

Το ουρεόπλασμα μεταδίδεται μόνο σεξουαλικά και κατά τον τοκετό, οπότε τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας δεν μπορούν να το κολλήσουν με χρήση κοινών αντικειμένων, τουαλέτας, κλπ.

Άλλα δραστικά αντιβιοτικά έναντι του ουρεοπλάσματος είναι η ερυθρομυκίνη (Erythrocin - δυσεύρετο), η κλαριθρομυκίνη (Klaricid) και η κλινδαμυκίνη (Dalacin C). Προτιμότερο είναι το Klaricid με το Dalacin C να είναι κάπως λιγότερο αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω θα ηθελα να παραθεσω το αποτελεσμα κολπικου υπερηχου διοτι μου ειπαν πως πολυ πιθανο να υπαρχει εστια ενδομητριωσης :

 

τελευταια περιοδος 28 Αυγουστου

εξεταση 13 Σεπτεμβριου

 

Μητρα: προσθια κλιση και καμψη

διαστασεις 50,8 χ 49,7 χιλ

ενδομητριο 9,2 χιλ

υφη ομοιογενης

 

Δεξια ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 7,4 χιλ

φερει υποηχογενη εστια διαμετρου 16 χιλ

διαστασεις 28,4 χ 47,1 χ 35,7 χιλ

 

Αριστερη ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 6,1 χιλ

φερει ωχραιματωμα διαμετρου 20,5 χιλ

διαστασεις 22,3 χ 32 χ 47,4 χιλ

 

μικρη ποσοτης υγρου στο δουγλασειο

εικονα ελαφρως δικερης μητρας

 

πρωτον τι σημαινει το ωχραιματωμα? και οντως υπαρχει πιθανοτητα ενδομητριωσης?

σε λιγους μηνες παντρευομαι και επιθυμω πολυ να γινω μητερα.

 

Γεια σας,

 

Ωχραιμάτωμα είναι μια μικρή κύστη στην ωοθήκη που περιέχει υγρό και κάποια ποσότητα αίματος. Αυτές οι κύστεις μπορεί να είναι δύσκολο να διακριθούν υπερηχογραφικά από τις κύστεις ενδομητρίωσης εξού και η υποψία ενδομητρίωσης που ανέφερε ο γιατρός σας.

Πάντως η διαφορική διάγνωση είναι συνήθως απλή γιατί ένα ωχραιμάτωμα κατά κανόνα θα έχει απορροφηθεί σε μια επανάληψη του υπερήχου σε 3 μήνες ενώ μια κύστη ενδομητρίωσης όχι.

Όπως και να έχει πάντως θα σας συμβούλευα να προσπαθήσετε κανονικά για εγκυμοσύνη όπως προγραμματίζατε χωρίς να επηρεάζεστε από το τυχαίο αυτό εύρημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...