Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΜΙΝΝΙΕ ΜΟUSE


Recommended Posts

οι προσκλησεις μας μπρος πισω

inv.jpg

 

τα κεκακια που θα κερασουμε !!!!(μολις τελειωσα να τα φτιαχνω)

cupcakes.jpg

Kέρασμα για τα παιδάκια του παρτυ

kerasma.jpg

 

 

κερασμα στον παιδικο

paidikos.jpg

 

 

αυτα προς το παρον επιπλεον υλικο μετα τα γενεθλια!!!!:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι προσκλησεις μας μπρος πισω

inv.jpg

 

τα κεκακια που θα κερασουμε !!!!(μολις τελειωσα να τα φτιαχνω)

cupcakes.jpg

 

Kέρασμα για τα παιδάκια του παρτυ

kerasma.jpg

 

 

κερασμα στον παιδικο

paidikos.jpg

 

 

αυτα προς το παρον επιπλεον υλικο μετα τα γενεθλια!!!!:)

 

Τέλεια δεν έχω λόγια ! Μπράβο σου !

Θέλω περισσότερες λεπτομέρεις για τα κέικ έχεις την συνταγή ? Απο πάνω τι έβαλες και το διακόσμησες ?? Ειναι frosting ? To φτιάχνεις εσύ ή το παίρνεις έτοιμο?

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και κάτι άλλο τις φορμούλες για τα κέικ απο που τις πήρες αν επιτρέπετε ? Γυρεύω και εγώ γιατί θα κάνω και εγώ κέικ και lollipops για τα γενέθλεια μας και κοίταξα jumbo αλλά δεν μου άρεσαν !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωω!!!!

 

για το γλάσο δες εδω... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2129138#post2129138

η συνταγη δεν ειναι τιποτα! παιρνεις το μιγμα για κεικ και μαφινς απο το σουπερμαρκετ κ προσθετεις μονο νερο κ λαδι κ κουβερτουρα ή οτι αλλο θες μεσα.

Απο πισω λεει τη συνταγη. δε θυμαμαι μαρκα τωρα ειναι ενα κοκκινο ...θα το προσθεσω μολις το δω κ το θυμηθω. Απλα βαζεισ λιγο μεσα στα θηκακια γιατι στο 10 λεπτο που θελουν ψησιμο εχει γινει 4πλασιο!

 

τις φορμες τις πηρα απο μαγαζι με χονδρικη ειδη ζαχαροπλαστειου και τετοια. απλα δε ξερω εσυ που θα βρεις γιατι εγω ειμαι επαρχια;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωω!!!!

 

για το γλάσο δες εδω... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2129138#post2129138

η συνταγη δεν ειναι τιποτα! παιρνεις το μιγμα για κεικ και μαφινς απο το σουπερμαρκετ κ προσθετεις μονο νερο κ λαδι κ κουβερτουρα ή οτι αλλο θες μεσα.

Απο πισω λεει τη συνταγη. δε θυμαμαι μαρκα τωρα ειναι ενα κοκκινο ...θα το προσθεσω μολις το δω κ το θυμηθω. Απλα βαζεισ λιγο μεσα στα θηκακια γιατι στο 10 λεπτο που θελουν ψησιμο εχει γινει 4πλασιο!

 

τις φορμες τις πηρα απο μαγαζι με χονδρικη ειδη ζαχαροπλαστειου και τετοια. απλα δε ξερω εσυ που θα βρεις γιατι εγω ειμαι επαρχια;)

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου ! Θα κοιτάξω το link για το γλάσο

Κέικ θα δώ σύμφωνα με τον χρόνο μου αν έχω χρόνο θα κάνω δική μου συνταγή αν όχι θα πάρω αυτό που λες.

Αυτο με το γλάσο το χρησιμοποιάς και lollipops για αυτό ενδιαφέρομαι πολύ! Και μετά τα βουτάς στην σοκολάτα τώρα να βρώ λίγα λινκς να σας βάλω να δείπε τι εννοώ !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ναι το συγκεκριμενο απο το βασιλοπουλο κανει για Lollipops γιατι ενω ειναι μαλακο μολις τ ανοιγεις, σκληραινει με την ωρα. γιαυτο εχε το νου σου αν θες να βαλεις απο πανω απο το γλασο τρουφα πχ., να μη το αφησεις για το τελος να το κανεις σε ολα μαζι, γιατι θα χει σκληρυνει και δε θα κολλανε μετα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ίσως να πάρω και εγώ έτοιμο ίσως να κάνω και αυτό του παρλιάρου θα δώ. Πάντως ακούγετε εύκολο η συνταγή του παρλιάρου ελπίζω να πετύχει !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψαχνω για προσκλησεις για παρτυ Minnie...και δεν ξερω τι συμφερει, να εκτυπώσω σε λευκο χαρτόνι όλο αυτο το μαυρο για τα αυτιά ή να κόψω μαυρο χαρτονι και να κολήσω το κειμενο απο πάνω? Εσυ τι εκανες ακριβώς? Και η δευτερη όψη με το κεφαλακι της Minnie πώς γίνεται?

 

Πολύ ωραία όλα, μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψαχνω για προσκλησεις για παρτυ Minnie...και δεν ξερω τι συμφερει, να εκτυπώσω σε λευκο χαρτόνι όλο αυτο το μαυρο για τα αυτιά ή να κόψω μαυρο χαρτονι και να κολήσω το κειμενο απο πάνω? Εσυ τι εκανες ακριβώς? Και η δευτερη όψη με το κεφαλακι της Minnie πώς γίνεται?

 

Πολύ ωραία όλα, μπραβο σου!

 

 

To καλύτερο είναι να κόψεις χαρτόνι μαύρο εννοείτε σε κύκλους η δεύτερη όψη να κόψεις σε άλλο χρώμα χαρτόνι κύκλο και να το κολλήσεις πάνω στο μαύρο μόνο το άπρο που είναι τα γράμματα θα τυπώσεις και θα το κόψεις σε κύκλο και θα το κολλήσεις πάνω από το φόυξια. Την πίσω όψη πρέπει να την βρεις στο ιντερνετ και να την κόψεις σε κύκλο.

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας !

 

Αρχισα και εγώ σιγά σιγά τις προετοιμασίες για τα γενέθλεια μας αν και έχουμε χρόνο ακόμα αλλά με τόσο φορτωμένο πρόγραμμα είπα να ξεκινήσω από νωρίς καλύτερα !

Και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί χθες βράδυ έφτιαξα αυτό !!! Πειτε μου γνώμες :lol: :lol: :lol:

Θα το στολίσω πάνω στο τραπέζι για διακόσμηση !!! :wink:

 

http://i428.photobucket.com/albums/qq2/koullam/MinnieTopiary3.jpg

 

http://i428.photobucket.com/albums/qq2/koullam/MinnieTopiary2.jpg

 

http://i428.photobucket.com/albums/qq2/koullam/MinnieTopiary1.jpg

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο είναι να κόψεις χαρτόνι μαύρο εννοείτε σε κύκλους η δεύτερη όψη να κόψεις σε άλλο χρώμα χαρτόνι κύκλο και να το κολλήσεις πάνω στο μαύρο μόνο το άπρο που είναι τα γράμματα θα τυπώσεις και θα το κόψεις σε κύκλο και θα το κολλήσεις πάνω από το φόυξια. Την πίσω όψη πρέπει να την βρεις στο ιντερνετ και να την κόψεις σε κύκλο.

 

ναι ετσι καπως το κανα. εκοψα μικρα κ μεγαλα κυκλακια κ τα κολλησα (χρονος 2 ωρες για 16 προσκλησεις) μετα τυπωσα το σχεδιο με τ κειμενο κ το κοψα (καμια ωρα συνολο μαζι με το σχεδιο κ το κειμενο.) δεν επαιζε με τιποτα να τυπωσω ολο το σχημα και να το κοψω μονοκομματο. το ψαλιδι δε πιανει τετοιες γωνιες ωστε να γινει μονοκομματο! αυτο σας το λεω για να μη προσπαθησετε!

Αλλη μιση ωρα να βαλω τους φιογκους, και αλλη μιση να βρω το σχεδιο με το κεφαλι να το κανω οπως θελω, κ μου το τυπωσε μια γνωστη σε αυτοκολλητο χαρτι οποτε γλυτωσα τις κολλες στη πισω οψη!

 

Το παρτυ μας εγινε χθες και ξετρελαθηκαμε. ηρθε και μια κοπελα ντυμενη μινι και τους εκανε παιχνιδια. τα γλυκα γιναν αναρπαστα, η τουρτα (κεφαλι μινι) επισης...θα βαλω φωτο συντομα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλε αυτο ειναι τελειοοο!!!! ουτε να το αγοραζες τοσο ομορφο!

 

Να σου ζήσει η κορούλα σου και να την χαίρεσε !!! Εννοείτε ότι περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες και από την τούρτα και γενικά αν μπορείς και από διακόσμηση και γλυκά το μπουφέ να πάρουμε λίγες ιδέες και επειδή φτιάχνεις και εσύ φοβερά πράγματα χαίρομαι μόνο που τα βλέπω !!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ ! Και μένα μου άρεσε τόσο πολύ που έχω ξετρελλαθεί από την χαρά μου ! Δεν πίστευα οτι θα τα κατάφερνα.

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

xaxa μη σε απογοητευω αλλα δεν εκανα τιποτα φαγωσιμο. ημουν ως τις 4 δουλεια. Τα γενεθλια τα καναμε εξω οποτε θα βαλω φωτο απο το στρωμενο παιδικο τραπεζι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xaxa μη σε απογοητευω αλλα δεν εκανα τιποτα φαγωσιμο. ημουν ως τις 4 δουλεια. Τα γενεθλια τα καναμε εξω οποτε θα βαλω φωτο απο το στρωμενο παιδικο τραπεζι!

 

 

ok δεν πειράζει ότι μπορείς και έχεις είναι ευπρόσδεκτες :lol::wink:

 

Μόλις τηλεφώνησα στο κατάστημα που φέρνει είδη ζαχαροπλαστικής. Μου είπαν ότι εχουν κάτι το οποίο ονομάζεται "White Decorator Icing" και είπε ότι μπαίνει και στο κορνέ και ότι εχουν και διάφορα μεγέθοι κορνέ.

v & a νομίζεις ότι είναι αυτό που κάνεις διακόσμηση στα κεικ ? Μου είπε αν θες το χρωματίζεις! Επισης εσύ με κορνέ το έβγαλες έτσι ? Εγώ δεν έχω σπίτι κορνέ οπόταν μάλλον πρέπει να πάρω και από αυτό

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι νομιζω πως το ιδιο ειναι, αλλα ρωτησε τους αν σκληραινει μετα απο λιγη ωρα κ σταθεροποιειται.

επισης μη παρεις κορνε απο το τζαμπο. ειχα παρει μια φορα ενα για να βρισκεται, δε το θυμομουνα και πηρα κι αλλο.δεν ειχα χρονο να παω σε αλλο καταστημα ειδικα για κορνε και αφου το βρηκα μπροστα μου το πηρα/ μπορω να σου πω οτι χαλασαν και τα 2 μετα απο 25 κεκακια TO ΠΟΛΥ...(δε σχολιαζω!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Nαι νομιζω πως το ιδιο ειναι, αλλα ρωτησε τους αν σκληραινει μετα απο λιγη ωρα κ σταθεροποιειται.

επισης μη παρεις κορνε απο το τζαμπο. ειχα παρει μια φορα ενα για να βρισκεται, δε το θυμομουνα και πηρα κι αλλο.δεν ειχα χρονο να παω σε αλλο καταστημα ειδικα για κορνε και αφου το βρηκα μπροστα μου το πηρα/ μπορω να σου πω οτι χαλασαν και τα 2 μετα απο 25 κεκακια TO ΠΟΛΥ...(δε σχολιαζω!)

 

 

σε ευχαριστώ σιγουρα οχι δεν θα πάρω από jumbo αλλά από αυτό το κατάστημα που έχει είδη ζαχαροπλαστικής !

Νομίζω ότι θα σκληραίνει γιατι γράφει icing Πανω πολύ θα ήθελα να πάω σήμερα να παρω διάφορα πράγματα που θέλω από εκεί αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμια ειδικη γευση. την προηγουμενη φορα ειχα ριξει και ξυσμα πορτοκαλιου κ ειχε γευση πορτοκαλι. σε αυτα εριξα κουβερτουρα λιωμενη αλλα μαλλον δεν ειχα πολυ και δεν εγινε πολυ καφε. μια αλλη φορα που τα χα φτιαξει ειχα ριξει μεσα σοκολατα σκονη cadburrys εγιναν ετσι

5594077325_c0ff33bac1.jpg

Το αλευρι που εχει το μιγμα για κεικ τελικα ειδα τη μαρκα ειναι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα λοιπόν πήγα χτες και πήρα διάφορα υλικά. Πήρα τα πάρακατω

 

1. Φορμούλες τέλειες ροζ με άσπρο πουά σαν τον φιόγκο και το φόρεμα της Minnie :wink:

 

2. Κορνέ με 4 διαφορετικές μύτες

 

3. Πήρα χρώματα για να χρωματίσω το μείγμα

 

4. Cutters σε σχήμα λουλουδιού σε 3 διαφορετικά μεγέθη τα οποία θα χρησιμοποιήσω στην ζαχαρόπαστα

 

5. Sprinkles σε σχήμα καρδιάς κόκκινα και σε σχήμα λουλουδιών ροζ με κίτρινο

 

6. Lollipops sticks για να φτιάξω γλυφιτζούρια

 

7. Ζαχαρόπαστα σε χρώματα μαύρο και κόκκινο για να φτιάξω μινι και mickey

 

8. Whipping Icing Cream αυτό είναι σκόνη και λέει πάνω ότι την βάζεις στο μιξερ και την χτυπάς με νερό να χτυπηθεί πολύ καλά στην αρχή σιγά και μετά 5-6 λεπτά στο πολυ γρήγορο !!! (Με αυτό θα διακοσμήσω τα κεικ μου) το οποίο θα βάλω λίγω χρώμα και θα το διακοσμήσω

 

Απλά φοβάμαι αν μου πετύχει αυτό το Whipping Icing Cream να χτυπηθεί καλά και να καταφερω να το χρωματίσω και να το βάλω στο κορνέ να βγει καλά.

 

v&a εσύ αυτό το icing που χρησιμοποίησες ήταν σκόνη γιατί είχε και ένα άλλο εκει που δεν ηταν σκονη και σκεφτομουν να το πάρω δεν ξέρω αν έκανα σωστή επιλογή. Επίσης εσύ πήρες ρόζ ή ήταν ασπρο και το χρωμάτισες ??

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

νΑΙ!!!! μου φαινεται πρεπει να πας πισω τη σκονη που αγορασες κ να παρεις αυτο...και το αποτελεσμα ειναι εγγυημενο οχι οπως με τη σκονη που δεν εισαι διγουρη πως θα σου βγει!για 50 περιπου cupcakes θες 3 συσκευασιες.(αν το καλυψεις ολο απο πανω οπως τα δικα μου)

απο οτι θυμαμαι δεν ειναι ακριβο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

νΑΙ!!!! μου φαινεται πρεπει να πας πισω τη σκονη που αγορασες κ να παρεις αυτο...και το αποτελεσμα ειναι εγγυημενο οχι οπως με τη σκονη που δεν εισαι διγουρη πως θα σου βγει!για 50 περιπου cupcakes θες 3 συσκευασιες.(αν το καλυψεις ολο απο πανω οπως τα δικα μου)

απο οτι θυμαμαι δεν ειναι ακριβο!

 

 

Την σκόνη την πήρα 7,50 ευρώ το άλλο δεν θυμάμαι πόσα ήταν εγώ 15-20 κεικ θέλω να κάνω οπότε νομίζω 1 κουτί θα αρκεί ??

Εντομεταξύ δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και αγχώνομαι πολύ !!!

Θέλω να κάνω μιά δοκιμή πριν τα γενέθλεια πως μπορώ να κάνω την δοκιμή να δω αν πετύχει ? Δηλαδή αν ανοίξω το κουτί για να κάνω 4-5 κεικ μετά θα μπόρω να το ξαναχρησιμοποιήσω ???

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...