Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος μωρου 2 μηνων


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!Εχτες ηρθε η παιδιατρος για το πρωτο εμβολιο του μικρου μας.Ολα καλα πηγαν,αλλα η γιατρος ειπε οτι το βαρος του μικρου ειναι λιγο παραπανω απο οσο θα πρεπε.. :( Βεβαια σε σχεση με το υψος και την περιμετρο κεφαλιου ειναι συμμετρικα,αλλα ανυσηχησα λιγο με αυτα που μου ειπε περι βαρους..Με βαση την ηλικια του(2 μηνων και 4 ημερων)το βαρος του θα πρεπε να ειναι γυρω στα 5 κιλα και ο μικρος εφτασε τα 5250!Γεννηθηκε 2660 με υψος 51 εκ.(εχτες ηταν 58 εκ) και η αναπτυξη του ειναι ραγδαια..Πρεπει να ανυσηχω για το βαρος του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσωπικα θα ανησυχουσα για το αντιθετο! αν δηλαδη επαιρνε λιγοτερο! ο μικρουλης σου γεννηθηκε 2660 δηλαδη πολυ μικρος και τωρα κερδιζει το χαμενο εδαφος!! νομιζω οτι ειναι νωρις να ανησυχεις για το αν ειναι παχυς!

θηλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

η γνωστη ιστορια οτι οοοοοοοοολαααααααα τα παιδια ντε και καλα πρεπει να εχουν την ιδια αναπτυξη....λες και ολοιιιιιιιιι οι μεγαλοι εχουν το ιδιο βαρος και υψος....να μην ανησυχεις καποια παιδια παιρνουν στην αρχη αρκετο βαρος κανουν μετα κρατει και μενουν στασιμα και μετα ξαναρχιζουν....δηλαδη αν το παιδι πειναει γιατρε μου τι να του δινουμε????χαμομηλακι να μη παχυνει???να μην ανυσηχεις... :wink: αν δεν επαιρνε να ανησυχουσες

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα αν θηλαζεις γιατι απ'οτι ξερω οτι τα μωρακια που πινουν φορμουλα εχουν ταχυτερους ρυθμους αναπτυξης...μην ανησυχεις παντως!! :wink:

να σου ζησει ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13940&start=0

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις

πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κοριτσια καλησπερα.γεννησα ενα πανεμορφο αγορακι 3400 στισ 08/10/09 και ειμαι πολυ ευτυχισμενη .με ενα παιδι τελικα δεν εισαι ολοκληρωμενη με το δευτερο υπαρχει απολυτη ευτυχια αλλα και τρελαααααααααααααααα μαζι.η κορη μου ειναι 6 χρονων και εχουμε ζηλιεςςςςςςςςςςςςςς πολλεσσσσσσσσσσσσσσσσσ.τελοσ παντων θα περασουν ολα καποια στιγμη.στο θεμα μασ τωρα.οπωσ ειπα ο γιοσ μου γεννηθηκε 3400 δεν θηλασα καθολου γιατι δεν υπηρχε ιχνοσ σταγονασ γαλακτοσ ουτε καν πρωτογαλα.προσπαθουσαμε 2 μερεσ με τισ μαιεσ και το γυναικολογο αλλα τζαμπα τυρανουσαμε το μικρουλη.το γαλα δεν ηρθα ποτε.οποτε τρεφερε με γαλα φορμουλα απο την πρωτη κιολασ μερα.πινουμε το s26 gold 1 αυτην την στιγμη ειμαστε 2 μιση μηνων και τρωμε 150 ανα 4ωρο συνολικα 5 γευματα τη μερα .ειδαμε και παθαμε να κοψουμε το βραδυνο.στουσ δυο μηνεσ που τον ζυγισαμε ειμασταν 6450 και η παιδιατροσ μασ κακατρομαξε λεγοντασ οτι ειμαστε πολλα κιλα.ναι καλα τα λεει αλλα τι μπορεισ να κανεισ σε ενα βρεφοσ το οποιο πειναει και ειναι υγειεστατο ,να το κανεισ διαιτα?εγω πιστευω οτι μολισ αρχισουμε και μπουσουλαμε θα φυγουνε τα παραπανω κιλακια μασ.εχουμε κατι μαγουλα τρελα σασ λεω για πολυ τσιμπιμα,κατι μπουτακια για ζουλιγμα,και η αποθεωση ειναι οτι μολισ τρωμε το γαλα μασ σκαμε κατι χαμογελα απεραντησ ευτυχιασ.να χαιρομαστε τα παιδακια μας ο θεοσ να εχει ολα τα παιδακια του κοσμου καλα οσο για τα κιλα μασ θελω να πιστευω οτι δεν ειμαστε και τοσο πια πολυ χοντρουληδεσ αφου πειναμεεεεεεεεεεε.......................

Link to comment
Share on other sites

na sou zisoun kai ta dyo ta mwrakia sou !!!!!!

 

anti na xairesai pou to paidaki exei parei toso baros problhmatizesai??

bravo sto mwraki sou asto na trwei oso 8elei kai mhn anysixeis ka8olou mallon kanei kapoio alma anapty3hs kai kapoia stigmh 8a stamatisei mono toy ta mwra den ginontai xontra otan apokleistikh trofh toys einai to gala!!!! 8a deis poso 8a psilwsei kai 8a fygoyn ta magoula

dhladh ti sou eipe h paidiatros na mhn to taizeis oso 8elei alla ligotero??

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να κανεις διαιτα σε ενα βρεφος 2.5 μηνων.εχει βαλει βεβαια 3 κιλα σε μηνες δεν ειναι και λιγο απλα τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.οταν αρχισει τις στερεες και συνεχισει να βαζει τοσο πολυ βαρος που αποκλειεται τοτε μπορει να σου κανει παρατηρηση αλλα οχι τωρα!αφου ο ανθρωπος πειναει δε θα φαει??:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θύμησες τώρα ...χαχαχα

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και χειρότερα από εσένα.

Ο δικός μου 2,5 μηνών ήταν 7 κιλά, και από όρεξη ….δεν τον προλαβαίναμε.

Η παιδίατρος μου επίσης, σαν την δικιά σου, ωρυόταν ότι το παιδί είναι πολύ βαρύ.

Τώρα άμα τον δεις είναι ολόκληρος παληκαρος, ψηλός και γεροδεμένος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η δικια μου οταν ηταν 2.5 μηνων ηταν 6,5 κιλα, γεννηθηκε 3660 και εγω δεν ειχα γαλα και της διναμε το ΝΑΝ 1, τωρα ομως δεν παιρνει πολυ βαρος, οτι πηρε ηταν στην αρχη. τωρα ειμαστε 9300 και 79 εκ. ο γιατρος μας λεει οτι ειναι ψηλο μωρο! (μοιαζει απο τον πατερα της.......)

Link to comment
Share on other sites

na sou zisoun kai ta dyo ta mwrakia sou !!!!!!

 

anti na xairesai pou to paidaki exei parei toso baros problhmatizesai??

bravo sto mwraki sou asto na trwei oso 8elei kai mhn anysixeis ka8olou mallon kanei kapoio alma anapty3hs kai kapoia stigmh 8a stamatisei mono toy ta mwra den ginontai xontra otan apokleistikh trofh toys einai to gala!!!! 8a deis poso 8a psilwsei kai 8a fygoyn ta magoula

dhladh ti sou eipe h paidiatros na mhn to taizeis oso 8elei alla ligotero??

ευχαριστω πολυ να σαι καλα.εγω χιαρομαι που μεγαλωνει με γρηγορουσ ρυθμουσ εννοειτε.η παιδιατροσ μου ειπε πωσ σων και καλα επρεπε να κοψουμε ενα γευμα απο τα εξι που τρωγαμε απο 150 γρ ασε το τι κλαμα ριχναμε το βραδυ ηταν αλλη ιστορια.βεβαια δεν το συνεχισα για πολυ γιατι τζαμπα τον τυρανουσα μονοσ του το εκοψε το βραδυνο και πλεον τωρα τρωμε το βραδυ 180γρ

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχ κοριτσια βα μασ ζησουν τα παιδακια μασ να ναι γερα και απο τη στιγμη που πλεον τον πηγα και σε αλλη παιδιατρο μου ειπε οτι πρεπει να το αφησω να τρωει οσο αυτοσ θελει απο τη στιγμη που το φουντουκακι μου εχει ορεξη και τρωμε ολο μασ το φαγητο.τελικα και απο παιδιατρο σε παιδιατρο διαφερουν οι αποψεισ σε πολλα ζητηματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, είμαι μανούλα ενός μπέμπη 2 μηνών και 4 ημερών, γεννηθήκαμε 3170 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2950. Σήμερα που μιλάμε έχουμε φτάσει τα 6 κιλά. Το ίδιο θέμα είχα και εγώ με τα κιλά του μου φαινόντουσταν πολλά για την ηλικία του, αλλά η παιδίατρος μας διαβεβαίωσε ότι πρέπει να τρώει όσο θέλει. Αισίως έχουμε φτάσει στα 6 γεύματα που κάνουμε να τρώμε 200 γρ. τη φορά και για να κόψουμε το βραδυνό ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

poso ανακουφιζομαι που βρισκω ομοιοπαθουσες!!!!!!

Μια εβδομαδα πριν κλεισουμε 2 μηνες και με αποκλειστικο θηλασμο

ο μπεμουρας εχει ξεπερασει τα 6 κιλα!!!! Υψος 61 ποντοι.. Γεννημενος 3450 και μηκος 51 ποντοι

Στις καμπυλες ειναι στο τοπ 3% με ταιριαστο βαρος με το μποι του.

Πηρε ομως 2 κιλα σε 1 μηνα!!! και ο παιδιατρος ειπε διαιτα και να περιορισω το φ αι στα 750γρ την μερα (επινε κανα λιτρο την ημερα)

Σημερα ειναι η πρωτη μερα της διατας.

Ζορι κλαμα πολλη αγκαλια χαμομηλακι να ξεγελιομαστε, πιπιλα, μαρσιπος, ζυγισμα πριν μετα και κατα τη διαρκεια του θηλασμου ...κατι δεν μου παει καλα σε ολα αυτα.... αναρωτιεμαι ειναι ολα αυτα φυσιολογικα??? διαιτα στο νεογεννητο που θηλαζει?? Τον λυπαμαι τον κακομοιρη...

Ασε που ιδρωνει τοσο πολυ που χρεαζεται εξτρα υγρα ουτως η αλλως.

 

ΑΥτο που κανω ειναι να αδειαζω το στηθος μου με θηλαστρο για να μειωνεται η παροχη και να παιρνει την ποσοτητα του σε μεγαλυτερο χρονο γιατι αλλιως ο θηλασμος κραταει πολυ λιγο

 

Και προσπαθω να κοψω τα πολλα γλυκα και τα λιπη στη διατροφη μου μπας και γινει το γαλα μου λιγοτερο παχυντικο γιατι μου εχει ανοιξει απιστευτα η ορεξη και καταναλωνω τεραστιες ποσοτητες φαγητου!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι δυνατον διαιτα σε 2 μηνων μωρο!χαζομαρες λεει ο γιατρος!κριμα το μωρο να σπαραζει στο κλαμα για το γαλατακι του!!!ελεος το καημενακι!δε θα ειναι παντα ετσι σε 4-5 μηνες θα παιρνει μισο κιλο το μηνα...και αν!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα στο πω, αλλα προσωπικα τις συμβουλες αυτου του γιατρου δεν θα της ακουγα.Εμενα ο μικρος μου 2 μηνων ηταν 5550 και 62 ποντους. Μετα τον δευτερο μηνα σταματησε να τρωει ξαφνικα και τωρα που εκλεισε τους 3 αρχιζει να τρωει καπως καλυτερα. Δωσε στο παιδι σου να φαει οσο θελει,διαιτα σε βρεφος δεν μπορεις να κανεις.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα , εμενα γεννηθηκε ο μικρος 3700γρ και 53εκ. σημερα ειναι 2 μηνων και 5 ημερων.

Τρωει ανα 2 μιση η 3 ωρες εκτος αν κοιμαται. Το υψος του ειναι 64 εκ κ 7 κιλα :D

Ο παιδιατρος και στο παιδων που πηγαμε για το ματακι του δεν ειπαν τιποτε αλλο παρα μια χαρα ειναι απλα ειναι μεγαλος και να συνεχισει να τρωει οσο θελει !

Link to comment
Share on other sites

Να τον χαιρεσαι τον παιδαρο!!!!!!

Ειναι φυσιολογικο τον πρωτο μηνα να παρει αρκετο βαρος(κ οι 2 γιοι μου ειχαν παρει τον πρωτο μηνα πανω απο 1.5 κιλο---ο πρωτος γεννηθηκε 2800 ο δευτερος 3100)

Μετα πεφτει συνηθως (αυτο βλεπω---αν κ τρωνε πιο πολυ αργοτερα σε συγκριση με τον πρωτο μηνα) ο ρυθμος αυξησης βαρους....ειδικα μετα τους 6 μηνες....παιρνουν σαφως λιγοτερο βαρος......κ ας τρωνε πιο πολυ!

Κ εμενα μου ειχε πει ο γιατρος να του δινω γαλατακι....γινεται διαιτα σε βρεφος?

Ετσι κ αλλιως ο μπεμπακος τωρα αφηνει αρκετο γαλα, μαλλον ποναει....μας ερχονται τα δοντακια σιγα σιγα.....τον προηγουμενο μηνα ηταν στα 9 κιλα....τη Δευτερα τωρα θα δουμε....

Να χαιρομαστε τα μπεμπακια μας!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν παιρνει βαρος λες οκ μια χαρουλα!!

η δικια μας γεννηθηκε 4100 και χτες ηταν 4500,την θηλαζω και δινω συμπληρωμα σε καθε γευμα.Να ανυσηχυσω;;; κατα τα αλλα υψος κλαι περιμετρος στο κεφαλι φυσιολογικοτατη αναπτυξη

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρασεαυτή την ηλικία παίρνουν 20-30 γρ την ημέρα. Νομίζω πως το δικό σου δεν πήρε αρκετά. Το καλύτερο που έχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλ τον παιδιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος μου την ζυγιζει,ειναι ενημερος,απλα περασε στοματιτιδα με μυκητες και ειπε ισως την επηρεασε που δεν ετρωγε.Αλλιως τι αλλο μπορει να σημαινει;; καλλιεργεια ουρα,κοπρανα ειναι οκ!

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τωρα τρωει και πριν δεν ετρωγε πολυ καλα μπορεις να περιμενεις αλλες 3 μερες και να την ξαναζηγησεις. Αν εχει παρει βαρος εισαι οκ. Αν οχι τοτε νομιζω πρεπει να την ελεξεις ακομη πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...