Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να τον προετοιμασω για την α δημοτικου;


Recommended Posts

ο γιος μου το Σεπτεμβριο θα παει στην Α δημοτικου και αναρωτιεμαι αν ειναι σωστο να του παρω ενα βιβλιο με ασκησουλες, σαν προετοιμασια ή μηπως θα τα κανω χειροτερα απο την αποψη οτι μπορει αλλιως να τα πω εγω στο παιδι κι αλλιως η δασκαλα. π.χ. τα γραμματα. εμεις τα μαθαιναμε με το ονομα τους και τωρα τα λενε φωνουλες κι αντι για αλφα λενε α.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να πάρεις κάποιο βιβλίο για παιδάκια που τελείωσαν νηπιαγωγείο για να κάνει ασκήσεις προγραφής, γραμμούλες, να χρωματίσει, ν' αντιστοιχήσει λέξεις με εικόνες...

Υπάρχει και το cd λάχανα και χάχανα που έχει τα τραγουδάκια του αναγνωστικού της α' δημοτικού. Μπορεί να τα μάθει σαν τραγουδάκια και να τ΄αντιστοιχήσει μετά στο σχολείο με το κείμενο.

Υπάρχουν και επιτραπέζια παιχνίδια με γράμματα και εικόνες που τα ενώνεις σαν παζλ.

Εγώ τον είχα αφήσει τον δικό μου με σκοπό να τα μάθει στο σχολείο και το μετάνιωσα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες, εχουμε ενα τετοιο επιτραπεζιο, την ηλεκτρονικη εγκυκλοπαιδεια. θα ασχοληθουμε μ' αυτο, γιατι δεν πολυενθουσιαστηκε στην ιδεα να παρουμε καποιο βιβλιο. ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω καλυτερα λεω να του το κανεις σαν παιχνιδι. σκεψου επισης πως αν αρχιζεις εσυ να του τα λες απο τωρα μετα δε θα του κινουν το ενδιαφερον στο σχολειο μπορει να βαρεθει. αλλωστε ετσι κι αλλιως αναγκαστικα θα τα μαθει ( δε γλυτωνει κανεις απο αυτο) οποτε αστον να περασει το τελευταιο ξεγνοιαστο καλοκαιρι της ζωης του χωρις....γραμματα. εχει να ζησει τοσα καλοκαιρια με βιβλια απο δω και περα!!!!( εσυ μονο να ευχεσαι να του αρεσουν)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα κι αυτο. ειναι και λιγο ατυχος ο καημενος, γιατι θα ειναι πιο μικρος σε σχεση με τους περισσοτερους συμμαθητες του, γιατι ειναι γεννημενος Νοεμβριο. απ' ο,τι διαβασα στο forum παιζει μεγαλο ρολο αυτο.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΧΙ! μην κανεις τιποτα. η δασκάλα θα σας δωσει οδηγίες και θα σας ενημερωσει για τον τροπο που θα δουλεψει και πώς θα βοηθήσετε. απο αυτα που μαθαμε εμεις, εχουν αλλαξει πολύ. αν του δειξεις εσυ εναν τροπο, θα του δειξει αλλον η δασκάλα και θα μπερδευτει. ασε που αν τα ξερει... θα βαριεται, θα κανει φασαρια στην ταξη και θα εχεις αλλα "προβλήματα". οι δασκάλες δεν θελουν οιγονεις να ασχολουνται παρα μονο μετα απο καθοδήγηση, για να ακολουθήσιε ο γονιός την τακτική της δασκάλας.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχεις δικιο. καπως ετσι το σκεφτηκα κι εγω και δεν εκανα αμεσα τη κινηση να του αγορασω καποιο βιβλιο. ασε που τον λυπαμαι καλοκαιριατικα που αυτος εχει το νου του στο παιχνιδι, να τον ζαλιζω με ασκησεις κλπ. αν του αρεσε να το καναμε, αλλα αφου τον ρωτησα και μου ειπε οχι, το ξεχναμε. σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. παντως μεγαλο το αγχος μου που θα παει δημοτικο. μου φαινεται οτι εδωσε μια και μεγαλωσε αποτομα!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Korniliα κι ο δικός μου θα πάει στην Α' το Σεπτέμβριο και ρώτησα τη νηπιαγωγό του σχετικά μ΄αυτό που ρωτάς. Μου είπε να πάρω ένα από αυτά τα βιβλία που κυκλοφορούν για το καλοκαίρι, τύπου Χαρούμενες Διακοπές και όποτε και αν θέλει να ασχολείται. Μου τόνισε ότι δεν πρέπει να τα πιέζουμε, να τα αφήσουμε να χαρούν το καλοκαίρι όπως εκείνα επιθυμούν. Η δικιά σας νηπιαγωγός έκανε καθόλου προεργασία με γράμματα και αριθμούς;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

ναι τους εκανε. κι απ' ο,τι μας ειπε, εκανε και παραπανω απο αυτα που τις επετρεπαν. για παραδειγμα τους εκανε προγραφικες ασκησεις, ενω απαγορευοταν.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

καιμεις του χρονου παμε πρωτη!Λοιπον εμενα ξερει να διαβαζει ενα κειμενακι που θα εχει μπροστα της. επισης γραφει κανονικα. οχι φυσικα με ορθογραφια αλλα γραφει. και ολα αυτα? εγω απλα της ειχα παρει ενα βιβλιο με ασκησουλες για γραμματα. στο νηπιαγωγιο εμαθαν πολλα. σο σπιτι απλα κανουμε το βιβλιο μας. εχει και συλλαβες. απο κει αρχισε και μια μερα ηρθε μονητης με μια προταση γραμενη!!! τι να της ελεγα? οχι δε σουδειχνω? αφου θελει το παιδι. προσπαθω να μη ξεφυγουμε και παει σχολειο και τα ξερει. θελωνα εχει πολυενδιαφερον το σχολειο για αυτην,αλλα εννοητε αν μπορω να κανω κατι για νατην ξυπνησω το ενδιαφερον το κανω. ακουσα καιγωπου λενε διαφορα οτι δε πρεπει κτλ. αλλα δεσυμφωνω. απλα για να μη τα δειξουμε με αλλο τροπο και ζοριστουν οι δασκαλες μετα... σιγα..δε νομιζω να χει σχεση αυτο. ετσι και αλλιως οταν ερθει το παιδι σπιτι να διαβασουμ παλι με τον δικο μου τροπο θα το διαβασω.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα ειναι να μη μπερδευτει το παιδι. αν η δασκαλα τα λεει ετσι κι εσυ αλλιως, το παιδι θα μπερδευτει και θα κανετε τη διπλασια ωρα να τελειωσετε τα μαθηματα. παντως συμφωνω να μην την αποθαρρυνεις αφου της αρεσει να ασχολειται με το βιβλιο που της πηρες. φτανει να μην την πιεσεις και χασει το ενδιαφερον της.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, το καλοκαίρι προς πρώτη δημοτικού σκοπεύω να ασχοληθώ με την εμπέδωση αυτών που έμαθε στο νηπιαγωγείο. Θα συμβουλευτώ έναν φίλο νηπιαγωγό και θα μου πει, ποια είναι τα επίπεδα σε όλους τους τομείς (όχι μόνο στο γνωστικό), που πρέπει να έχει φτάσει το παιδί, και θα επιμείνω σε αυτά. Νομίζω πχ. ότι ένα από αυτά είναι η σαφής αντίληψη του χρόνου. Χθες, προχθές, την περασμένη εβδομάδα, πριν από δύο μήνες κλπ κλπ.

Επίσης νομίζω ότι ένα από αυτά είναι η σχέση του παιδιού στην οικογένεια. Θείοι, ξαδέρφια, γιαγιάδες, σχέση μεταξύ τους κλπ κλπ.

Θα βρω ένα τρόπο ευχάριστο (με παλιές φωτογραφίες πχ) και θα κάνω κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι η κατάκτηση των βασικών εννοιών του νηπιαγωγείου είναι το βασικό για μία εύκολη πρώτη δημοτικού. Θέλω βασικά το παιδί στο σχολείο να μαθαίνει 'καινούργια' πράγματα. Οπότε την ύλη της Α' θα την επαναλάβουμε το καλοκαίρι προς τη δευτέρα δημοτικού.

Άλλο είναι βέβαια η περίπτωση μίας φίλης μου, που το παιδί της την πίεζε να μάθει να διαβάζει. Αυτή δεν μπορούσε να του πει 'περίμενε παιδί μου ένα χρόνο'. Του έμαθε σε ένα καλοκαίρι αλλά το παιδί ενδιαφερόταν, το είχε βάλει στόχο προσωπικό. Εμένα ο στόχος του για φέτος είναι να ανέβει στην κορυφή της αμυγδαλιάς της γιαγιάς του και να φτιάξει εκεί δεντρόσπιτο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

καιμεις του χρονου παμε πρωτη!Λοιπον εμενα ξερει να διαβαζει ενα κειμενακι που θα εχει μπροστα της. επισης γραφει κανονικα. οχι φυσικα με ορθογραφια αλλα γραφει. και ολα αυτα? εγω απλα της ειχα παρει ενα βιβλιο με ασκησουλες για γραμματα. στο νηπιαγωγιο εμαθαν πολλα. σο σπιτι απλα κανουμε το βιβλιο μας. εχει και συλλαβες. απο κει αρχισε και μια μερα ηρθε μονητης με μια προταση γραμενη!!! τι να της ελεγα? οχι δε σουδειχνω? αφου θελει το παιδι. προσπαθω να μη ξεφυγουμε και παει σχολειο και τα ξερει. θελωνα εχει πολυενδιαφερον το σχολειο για αυτην,αλλα εννοητε αν μπορω να κανω κατι για νατην ξυπνησω το ενδιαφερον το κανω. ακουσα καιγωπου λενε διαφορα οτι δε πρεπει κτλ. αλλα δεσυμφωνω. απλα για να μη τα δειξουμε με αλλο τροπο και ζοριστουν οι δασκαλες μετα... σιγα..δε νομιζω να χει σχεση αυτο. ετσι και αλλιως οταν ερθει το παιδι σπιτι να διαβασουμ παλι με τον δικο μου τροπο θα το διαβασω.

 

Να αυτό λέω. Στην περίπτωση αυτή το παιδί σχεδόν μαθαίνει μόνο του. Δεν μπορείς να το σταματήσεις, επειδή η δασκάλα το θέλει αλλιώς. Στη ζωή θα μάθει πολλά πράγματα έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα λοιπόν να ανέβει στην αμυγδαλιά (σκαρφάλωμα= φυσική αγωγή, θα μελετήσει και τα αμύγδαλα- βλέπε βιολογία), να χτίσει το δενδρόσπιτο (φυσικές επιστήμες, μαθηματικά, αισθητική, αρχιτεκτονική). Αν μάλιστα ζωγραφίσει και τη διαδικασία πάμε στις καλές τέχνες και τη γραφή (ναι η εικονογράφηση εκεί εντάσσεται). Αν μιλήσει γιαυτό που έκανε, πάμε για προφορικό λόγο (λεξιλόγιο, άρθρωση, συντακτικό γραμματική), ιστορία (διαδοχή γεγονότων). Θέλεις κι άλλα; ;)

 

Μην μπαίνετε στη διαδικασία να διδάξετε. Ζήστε, με τα παιδιά σας. Παίξτε, διαβάστε τους, συζητήστε, τραγουδήστε, χορέψτε, κολυμπήστε και αφήστε να μαθαίνουν από τη ζωή όχι από τη διδαχή. Χσρίστε τους εμπειρίες και αφήστε τα θρανία από Σεπτέμβρη.

 

Δεν είναι για να μη ζοριστούν οι δασκάλες. Είναι για να μη ζορίζονται τα παιδιά.

 

Και για να μη τρελαίνεστε. Ναι το πρόγραμμα είναι φορτωμένο στην Ά. Ακριβώς τα ίδια όμως θα κάνουν στη Β΄. Ο σκοπός είναι να ωριμάσουν σιγά σιγά μέσα τους οι γνώσεις και να γίνουν κατάκτηση. Έτσι θα πάει όλο το δημοτικό. Στον πρώτο χρόνο της κάθε διετίας θα παίρνουν μυρωδιά και στο δεύτερο θα χτίζουν πάνω στα θεμέλια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα λοιπόν να ανέβει στην αμυγδαλιά (σκαρφάλωμα= φυσική αγωγή, θα μελετήσει και τα αμύγδαλα- βλέπε βιολογία), να χτίσει το δενδρόσπιτο (φυσικές επιστήμες, μαθηματικά, αισθητική, αρχιτεκτονική). Αν μάλιστα ζωγραφίσει και τη διαδικασία πάμε στις καλές τέχνες και τη γραφή (ναι η εικονογράφηση εκεί εντάσσεται). Αν μιλήσει γιαυτό που έκανε, πάμε για προφορικό λόγο (λεξιλόγιο, άρθρωση, συντακτικό γραμματική), ιστορία (διαδοχή γεγονότων). Θέλεις κι άλλα; ;)

 

.

 

To πιο σημαντικό είναι ότι θα πραγματοποιήσει ένα από τα παιδικά όνειρα της μανούλας (εμένα δηλαδή), που ναι μεν ήξερε να διαβάζει από τα 4, πότε όμως δεν την άφησαν να σκαρφαλώσει σ' αυτήν την αμυγδαλιά:rolleyes:. Anyway, ο κανόνας για μένα είναι ότι ακολουθούμε το ρυθμό του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα για να μη τα δειξουμε με αλλο τροπο και ζοριστουν οι δασκαλες μετα... σιγα..δε νομιζω να χει σχεση αυτο. ετσι και αλλιως οταν ερθει το παιδι σπιτι να διαβασουμ παλι με τον δικο μου τροπο θα το διαβασω.

 

 

Οι δασκάλες πρέπει ναι είναι το τελευταίο που σε ενδιαφερει αν θα ζοριστούν ή όχι!

Το παιδί θα ζοριστεί και θα μπερδευτεί!

Πολύ μεγάλο λάθος η τελευταία σου πρόταση "όταν έρθει το παιδί στο σπίτι πάλι με το δικό μου τρόπο θα το διαβάσω". Ο τρόπος που διδάσκουν οι δασκάλες στο σχολέιο είναι και οτρόπος που θα διαβάσεις το παιδί στο σπίτι.

Προχθές μου ήρθε στο ΚΕΔΔΥ με αίτημα για αξιολόγηση ένα παιδί που τελείωσε την πρώτη δημοτικού και δεν μπορούσε να διαβάσει και να γράψει. Στην αξιολόγηση αυτό που είδα ήταν ότι το παιδί είχε διδαχτεί λάθος και άρα δεν μπορούσε να αντιληφθεί την ανάγνωση και τη γραφή. Πώς διδάχτηκε; "νου και του μας κάνουν ντου" άρα αν έχουμε τη λέξη 'νταντα' τη διάβαζε "ντουαντουα" και φυσικά δεν έβγαζε νόημα και δεν μπορούσε να διαβάσει το κείμενο ούτε να γράψει τη λέξη γιατί δεν ήξερε να γράφει "ντ" αλλά μόνο "ντου"....

Ρώτησα τη μαμά αν έτσι τα δίδαξε η δασκάλα και μου είπε "όχι έτσι τα δίδαξα εγώ, γιατί έτσι έμαθα και εγώ να διαβάζω"..... Το παιδί είχε χάσει αρκετά μαθήματα λόγω προβλημάτων υγείας, και έτσι το διάβαζε και το δίδασκε η μαμά στο σπίτι, χωρίς να παίρνει υπόψη της τι και πώς τα λέει η δασκάλα....

Link to comment
Share on other sites

 

Μην μπαίνετε στη διαδικασία να διδάξετε. Ζήστε, με τα παιδιά σας. Παίξτε, διαβάστε τους, συζητήστε, τραγουδήστε, χορέψτε, κολυμπήστε και αφήστε να μαθαίνουν από τη ζωή όχι από τη διδαχή. Χσρίστε τους εμπειρίες και αφήστε τα θρανία από Σεπτέμβρη.

 

Kι εγω σαν εκπαιδευτικος και σαν μητερα με τη σειρα μου Κορνηλια αυτα ακριβως θα σουλεγα...αφηστε τα να παιξουν,ας μην ξεχναμε οτι ειναι μικρα παιδακια και εχουν αναγκη απ το παιχνιδι.Κι οσο για την ηλικια...μη το στεναχωριεσαι καθολου....ολα στο τελος, μικρα μεγαλα, τα καταφερνουν μια χαρα!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια με την ευκαιρια που σας βρισκω εδω τις εκπαιδευτικους, θελω να σας πω ενα μεγαλο μπραβο για την υπομονη σας να κανετε αυτη τη δουλεια. θελει μεγαλο στομαχι να φερνεις βολτα τοσα παιδια (μικρα-μεγαλα δεν εχει σημασια, οταν ειναι πολλα ειναι το ιδιο) κι απο πανω να εχεις και το καθε γονιο να σου λεει το μακρυ του και το κοντο του. εχω δει πολλους γονεις που νομιζουν οτι εχουν γεννησει το διαδοχο του θρονου και οι υπολοιποι ειναι οι αυλικοι του. βεβαια, απο την αλλη εχω δει και κακους εκπαιδευτικους, αλλα εχω την εντυπωση οτι εχουν μειωθει σε σχεση με τοτε που πηγαινα εγω σχολειο. θυμαμαι οτι η δασκαλα μας στη α και β δημοτικου μας χαστουκιζε κανονικοτατα, αντι να μας βαλει τιμωρια.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω δει πολλους γονεις που νομιζουν οτι εχουν γεννησει το διαδοχο του θρονου και οι υπολοιποι ειναι οι αυλικοι του. βεβαια, απο την αλλη εχω δει και κακους εκπαιδευτικους, αλλα εχω την εντυπωση οτι εχουν μειωθει σε σχεση με τοτε που πηγαινα εγω σχολειο. θυμαμαι οτι η δασκαλα μας στη α και β δημοτικου μας χαστουκιζε κανονικοτατα, αντι να μας βαλει τιμωρια.

 

χα χα είναι πολύ αυτοί οι γονείς, συν το ότι το δικό τους παιδί ΠΟΤΕ δεν θα...:rolleyes:

Και ο δικός μου γιος Σεπτέμβρη θα πάει Α'δημοτικού και είναι γεννημένος 14/11. Έχουμε ένα θεματάκι με την λεπτή κινητηκότητα...Και όμως δεν αγχώνομαι...

Εγώ του έχω πάρει κάποια βιβλία για εξάσκηση με πολλά χρώματα, με ιστορίες τρελλές κ.τ.λ.. δεν του λέω ποτέ έλα να κάτσουμε να κάνουμε βιβλίο..τα έχω παρατημένα ( δήθεν ) σε εμφανή σημεία και ζητάει από μόνος του να ασχοληθούμε....

Σε καμία περίπτωση δεν του κάνω "μάθημα" τύπου που και α πα...φοβάμαι να μπω σε τέτοια κυτάπια...( η συνηφάδα μου είναι δασκάλα )...Περισσότερο ασχολούμαστε με μαθηματικά και γραμμούλες που του αρέσουν...Επίσης σ/κ που πάμε στο εξοχικό τα μεσημέρια θέλει να κάνει βιβλία αντί να κοιμηθεί...

Πάντως αν το ψάξεις έχει πολύ αξιόλογα βιβλία για να ασχοληθούν...εγώ είχα φάει ένα απόγευμα στο βιβλιοπολείο μιας φίλης και τα ξεφύλισσα...επίσης έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του παιδιού...κάποια τα απέριψα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν του κάνω "μάθημα" τύπου που και α πα...

 

 

 

 

Σε καμία περίπτωση "που και α"!!!!!!!!

"π και α"!

Τους ήχους των γραμμάτων, ούτε το όνομα τους π.χ. "άλφα"...

Την άλφαβήτα θα την μάθουν πολύ μετά.... και εδώ που τα λέμε, πιο μεγάλη σημασία έχει να μπορείς να διαβάζεις και να γράφεις, παρά να ονοματίζεις τα γράμματα (όχι ότι δεν χρειάζεται και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

"νου και του μας κάνουν ντου" άρα αν έχουμε τη λέξη 'νταντα' τη διάβαζε "ντουαντουα" και φυσικά δεν έβγαζε νόημα και δεν μπορούσε να διαβάσει το κείμενο ούτε να γράψει τη λέξη γιατί δεν ήξερε να γράφει "ντ" αλλά μόνο "ντου"....

Το παιδί είχε χάσει αρκετά μαθήματα λόγω προβλημάτων υγείας, και έτσι το διάβαζε και το δίδασκε η μαμά στο σπίτι, χωρίς να παίρνει υπόψη της τι και πώς τα λέει η δασκάλα....

 

τι να πω...τοτε μαλλον εγω ειμαι αποτις τυχερες. πρωτονδετα εξηγω ετσι. το προηγουμενο καλοκαιρι ειχαμε την πρωτη επαφη μετις συλλαβες..οταν πχ ελεγα για τετοιες περιπτωσεις οπως το 'ντ'' της το ελεγα ντ χωρις ηχο (δε μπορω να το αξηγησω γραπτα τωρα) μετα βαζαμε καιταφωνηεντα ενα ενα γιανα δει τη διαφορα και να μη το μαθει ως ''ντου'' τελος παντων. η δικια μου τα μαθαινει απιστευτα γρηγορα και σωστα. το θεμα ειναι οτι μονη της το θελει. δεν την πιεζω. και ΕΝΝΟΗΤΕ οτι δε θα εχω γραμενη τη δασκαλα. θα προσπαθησω σε μια καλη συνεργασια μαζι της

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Η emmaki έχει δίκιο για τους ήχους... μαμάδες φίλων του Μιχάλη που φέτος πήγαιναν πρώτη μου έλεγαν ότι ακόμη και το όνομα των γραμμάτων το έλεγαν διαφορετικά από τη δασκάλα και τα παιδιά μπερδεύονταν (πχ το μικρό ύψιλον η δασκάλα το έλεγε ποτηράκι και η μαμά αλλιώς). Παρόλο που κι εγώ είμαι εκπαιδευτικός -φιλόλογος- δε θέλω να μπω σε χωράφια που δεν γνωρίζω, δεν ξέρω την τεχνική που μαθαίνει ένα παιδί να διαβάζει. Γι' αυτό θα τη βγάλουμε με τα βιβλία των διακοπών που του αρέσουν κι όλα τ' άλλα θα έρθουν. Δεν υπάρχει παιδί που δε θα μάθει να διαβάζει, αργά ή γρήγορα (υπάρχουν και περιπτώσεις σαν αυτή που λέει η emmaki αλλά σπάνιες). Τα ξένοιαστα καλοκαίρια είναι που δεν ξανάρχονται ;)

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...