Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαλλεργικη κρεμα ρυζαλευρο.


yianna.g

Recommended Posts

η novalac ρυζαλευρο δεν εχει γαλα. Ειναι σκετο ρυζαλευρο και δεν εχει γευση ωραια και γλυκια οπως το βανιλια με ρυζαλευρο του εμποριου. Η κορη μου την ετρωγε μονο με μητρικο γαλα, δεν της αρεσε με κατι αλλο ...αργοτερα ανακαλυψα την αλλεργια της στις σκονες γαλακτος.

η ανθος αραβοσιτου δεν εχει καθολου γαλα ...ειναι σα νισεστε με βανιλινη και 1 χρωστικη καροτινη νομιζω

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατερινα χιλλια συγνώμη τωρα το ειδα!!!

 

το σακουλακι που επεσε στα χερια μου σπίτι δεν ανεφερε καθολου γαλα!

ετσι κ το εκανα,

μετα οταν ξανα αγορασα κ διαβασα ξανα, ελεγε οτι μπορει να περιεχει ιχνη γαλακτος

αλλα στην ουσια οχι δεν εχουν γαλα μεσα , γιυτο προσθετουμε κ εμεις!!

δειλα δειλα του εκανα κ αυτη και μια χαρα,

εδω κ 10 μερες ξεκινησαμε βασει οδηγιων παιδιατρου κ γιαουρτακι κανονικο παιδικο, προς το παρον ολα μια χαρα δεν ειδαμε κατι ανυσηχητικο!!

οταν λες υποψια στην αλλεργια τι εννοεις???πως το διαπιστωσατε?

εμας ειχε κανει αιμα στα κακα 15 ημερων

Ειχε αιμα στα κακα αλλα και σε αδεια πανα 5 ημερων και μπηκε θερμοκοιτιδα 4 μερες, μετα ξανα πολυυυυ αιμα 35 ημερων και μπηκε παιδων παλι 4 μερες αλλα οσες εξετασεις κι αν καναμε δεν εδειξαν αλλεργια, γι'αυτο και λεω υποψια.Παρόλα αυτα οσο τη θηλαζα εκανα διατροφη χωρις γαλακτοκομικα και αργοτερα πηρε υποαλλεργικο γαλα και κρεμες.Τωρα κι εμεις ξενονησαμε κανονικο γαλα φρεσκο και μαλιστα για σιγουρια οτι δεν υπαρχει αιμα (με γυμνο ματι δε φαινεται να εχει κατι) καναμε και μαγερ κοπρανων.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι πολυ απογοητευμενη!

εδω και 6 μερες βαζω μονο μια μεζουρα sinlac στο neocate μονο πρωι και βραδυ για να δουμε πως θα παει και εχει κιολας βλεννες στα κακακια!που να του εκανα κρεμα sinlac σαν κανονικο γευμα! τι θα τρωει το μωρακι μου?

είχε καμια σας προβλημα με μηλο αχλαδι? ελπιζω οχι!

 

Μηλο αχλαδι μπανανα, αυτα δεν πειραζουν.Εγω στη διατροφη που εκανα οσο θηλαζα δεν ετρωγα ροδακινα.

Link to comment
Share on other sites

η novalac ρυζαλευρο δεν εχει γαλα. Ειναι σκετο ρυζαλευρο και δεν εχει γευση ωραια και γλυκια οπως το βανιλια με ρυζαλευρο του εμποριου. ...

 

Έχει ζάχαρη γι' αυτό έχει ωραία και γλυκιά γεύση. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο!!!!

 

...Το κεχρί νομίζω οτι επιτρέπεται μετα τον 7ο μήνα..

 

Μετά τον 4ο μήνα μας είχε πει η παιδιατρος και νομίζω ότι το γράφει και στο κουτί. Δεν περιέχει γλουτένη ...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

η μικρη μου ειναι 5 μηνων και τη θηλαζω αποκλειστικα.. την περασμενη βδομαδα ξεκινησαμε τη κρεμα ρυζαλευρο με γευση βανιλια. την πρωτη μερα μια μεζουρα, τη δευτερη 2 μεζουρες, την τριτη 3 και την τεταρτη 150 ml. της εδινα και το πρωι και το απογευμα γιατι εχω στερεψει λιγο απο γαλα.. μεχρι να μας δωσει ο γιατρος φρουτα και φαι..την τριτη μερα και ενω ειχα αρχισει να εχω περισσοτερο γαλα ειπα να της δωσω μονο απογευμα.. κατα τις 12 το πρωι εκανε διαρροια, το απογευμα της εδωσα την κρεμα της nutricia..(μεχρι τωρα της εδινα νουνου)δεν προλαβα να τις δωσω ουτε δεκα κουταλιες και κοκκινισε οπου ακουμπουσε η κρεμα..την επλινα το προσωπο και σταματησα να την ταιζω.. προσπαθησα να τη θυλασω αλλα δεν ηθελε. αρχισε να κλαιει πολυ εκανε διαρροια και απο την ταλαιπωρια κοιμηθηκε(οποτε ειναι αρρωστη κοιματε).. οταν ξυπνησε τηνσηκωσα γιατι δυσκολευοταν και εκανε εμετο!!! πολυ εμετο... δεν μπορω να την ταισω τιποτα γιατι ο γιατρος φοβαται για αλλεργιες.. απο το μπιμπερο δεν πινει γουλια και το στηθος μου απο τη στεναχωρια μου μαραζωσε?? τι επαθε?? σας εχει τυχει κατι τετοιο?? τι θα την ταισω?? ειναι τοσο πεισματαρα!!! δεν τρωει με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

και το στηθος μου απο τη στεναχωρια μου μαραζωσε?? τι επαθε?? σας εχει τυχει κατι τετοιο?? τι θα την ταισω?? ειναι τοσο πεισματαρα!!! δεν τρωει με τιποτα..

 

Εφόσον έδινες μόνο 2 γεύματα μπορείς να ξαναγυρίσεις στον αποκλειστικό θηλασμό για λίγο ακόμα μέχρι να μπείτε στα φρούτα. Εγώ είχα δύο περιστατικά μία φορά στον 4ο μήνα μου έκανε πλήρη αποχή από θηλασμό για κανά 2 μέρες και σιγά σιγά επανήλθε σε μία εβδομάδα και όταν αρχίσαμε στερεά έκανε έκζεμα και δύο φορές έκοψα τα στερεά επανήλθαμε σε αποκλειστικό θηλασμό για μία εβδομάδα, καθάρισε το έκζεμα και ξαναρχίσαμε στερεά. Αυτό το "μαράζωσε" μην πτοείσαι, θήλασε εντατικά και θα επανέλθει. Τόσο μεγάλο μωρό αν πεινάσει δεν έχει πρόβλημα θα θηλάσει. Μην κοιτάς να είναι πρησμένο το στήθος. Το πρησμένο δίνει σήμα στον εγκέφαλο ότι το μωρό δεν χρειάζεται γάλα και ο εγκέφαλος μειώνει την παραγωγή. Υπομονή έναν μήνα ακόμη.

 

Για ρυζάλευρα αν επιμένεις υπάρχουν και τα τελείως φυσικά χωρίς άρωμα και ξένο γάλα και μπορείς να προσθέσεις το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...