Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ - ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ??? ΒΟΗΘΕΙΑ!!


Recommended Posts

Επειδή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum και δεν έχω ιδέα από αυτά θα είμαι σύντομη - δεν ξέρω καν αν θα διαβασει κανείς αυτό το post!

Έχω ένα μωράκι, 2 μηνών.

Το πρόβλημα μου είναι το γεγονός οτι θέλω απελπισμένα να του δώσω μητρικό γάλα αλλά δεν καταφέρνω να καλύπτω τις ημερήσιες ανάγκες του καθημερινά με αποτέλεσμα να του δίνω και γάλα σε σκόνη.

Επικοινώνησα με σύμβουλο γαλουχίας αφού είχα αποφασίσει να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο για να προκαλέσω με τις αντλήσεις μεγαλύτερη παραγωγή γάλακτος. Για 7 μέρες περίπου έκανα αντλήσεις ανα 2-3 ώρες. Παρά τη συχνότητα η ποσότητα ημερησίως δεν ξεπερνούσε τα 600ml. Πέρα απο αυτό, με το να κάνω αντλήσεις και να δίνω στο μωρό μου ξένο γάλα, κατάφερα να το απομακρύνω απο το στήθος με αποτελεσμα αυτό να μην θηλάζει τώρα.

Αποτέλεσμα μηδεν και εγώ έχω απογοητευτεί τελείως. Τώρα απλά βγάζω με το θήλαστρο και του δίνω ότι μπορώ να βγάλω.. δεν ξέρω τι έκανα λάθος...ακόμα και η περίοδος μου ήρθε.

Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία? 'Εχω χάσει το παιχνίδι - μιας και η γαλουχία έχει εδραιωθεί;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για 7 μέρες περίπου έκανα αντλήσεις ανα 2-3 ώρες. Παρά τη συχνότητα η ποσότητα ημερησίως δεν ξεπερνούσε τα 600ml.

 

Χώρις να είμαι ειδική και καθαρά από την εμπειρία μου να σου πω ότι εγω αντλούσα για πολύ περισσότερο από 7 ημέρες και το περισσότερο που κατάφερα να αντλήσω κάνοντας 10 αντλήσεις την ημέρα ήταν 140 ml...

Στο γράφω αυτό απλά για να δείς την διαφορά...

Σχετικά με τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν οι κοπέλες που είναι ειδικές...

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη...

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΠΑΛΙ ΜΕ ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ. ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ , ΝΑ ΤΡΩΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ. ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΠΙΑ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΑΛΑΤΟΣ. ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΓΕΝΝΕΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΔΗΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΙΚΑ. ΠΑΡΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΟΣΟΣ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑΓΕΑΤΙ ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΖΗΤΗΣΗΣ. Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΘΗΛΑΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ.

ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κοριτσια...

Σήμερα κάναμε την 2η επίσκεψη στην παιδίατρό μας και είμαστε μια χαρά!

Η γιατρός με στηριζει πολύ στο θέμα του θηλασμού, μάλιστα εκείνη ήταν που με έπεισε να το προσπαθήσω και να μην το βάλω κάτω από την κλινική κιόλας που δεν είχα γάλα μετά την καισαρική και είχα απογοητευτεί.

Γενικά όταν λείπει η σωστή πληροφόρηση είναι εύκολο να πέσεις σε λάθη. Στο μυαλό μου είχε κολλήσει η ιδέα οτι δεν θα έχω πολύ γαλα γιατί έχω μικρό στήθος, εχω αδύναμο οργανισμό..και άλλες τέτοιες ανοησίες.

Πιστευω πως κάθε νέα και άπειρη μητέρα θέλει να προσφέρει ότι καλύτερο στο μωρό της, έτσι και εγώ δεν θα τα παρατήσω.

Σήμερα άφησα στην άκρη το θήλαστρο και τον έβαλα να θηλάσει.

Ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν καταφέρνω να καλύπτω τις ημερήσιες ανάγκες του καθημερινά με αποτέλεσμα να του δίνω και γάλα σε σκόνη.

Επικοινώνησα με σύμβουλο γαλουχίας αφού είχα αποφασίσει να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο για να προκαλέσω με τις αντλήσεις μεγαλύτερη παραγωγή γάλακτος. Για 7 μέρες περίπου έκανα αντλήσεις ανα 2-3 ώρες. Παρά τη συχνότητα η ποσότητα ημερησίως δεν ξεπερνούσε τα 600ml. Πέρα απο αυτό, με το να κάνω αντλήσεις και να δίνω στο μωρό μου ξένο γάλα, κατάφερα να το απομακρύνω απο το στήθος με αποτελεσμα αυτό να μην θηλάζει τώρα.

Αποτέλεσμα μηδεν και εγώ έχω απογοητευτεί τελείως. Τώρα απλά βγάζω με το θήλαστρο και του δίνω ότι μπορώ να βγάλω.. δεν ξέρω τι έκανα λάθος...ακόμα και η περίοδος μου ήρθε.

Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία? 'Εχω χάσει το παιχνίδι - μιας και η γαλουχία έχει εδραιωθεί;;

πως καταλαβαινεις οτι δεν καλυπτεις τις ημερησιες αναγκες του???

600μλ?????? μας δουλευεις ετσι???δεν μπορει...κανεις πλακα τωρα..εσυ δεν εχεις γαλα???η ΔΕΛΤΑ τρεμει μονο που το ακουσε!!!!!:lol::lol:

πανω απο 300 μλ δεν εβγαλα ποτε με το θηλαστρο 11 μηνες τωρα..κι εσυ δεν εχεις γαλα???παιζεις με τον πονο μας ετσι??...

 

αρχικα γραψε αναλυτικα ποσα μλ του δινεις σε ξενο και ολο το ημερησιο προγραμμα του μωρου..τι ωρες τρωει (ξενο,μητρικο) και ποσα γευματα κανετε..επισης τι ωρα αντλεις..γραψε αναλυτικα..

δευτερον, αν χρησιμοποιεις μπιμπερο να εχει μια τρυπα για την ροη..

3. η περιοδος δεν εχει σχεση..μπορεις να θηλαζεις και να αδιαθετεις,απλα εκεινες τις ημερες μπορει να εχει αλλη γευση το γαλα, ή να εχεις μικροτερη παραγωγη (ετσι εχουν αναφερει κοπελες που αδιαθετησαν,δεν γνωριζω κατα ποσο μπορει να ισχυει..)

4.βαζε το μωρο οσο μπορεις περισσοτερο πανω στο στηθος,ακομα και ανα μιση ωρα..μην περιμενεις να κλαψει,προσφερε εσυ το στηθος σου..

5. εαν σε ενα μωρο που θηλασει , του δωσεις ξενο γαλα μετα, ακομα κι αν εχει χορτασει με τον θηλασμο,μπορει να πιει και απο το μπουκαλι..αυτο δεν σημαινει οτι δεν του φτανει το γαλα σου..

6. να θυμασαι οτι ακομα κι αν το μωρο πιπιλαει στο στηθος και δεν το ακους να καταπινει,ειναι θετικο για τον θηλασμο..δινει ερεθισμα για να αυξηθει το γαλα σου..

7. το γεγονος οτι το μωρο γκρινιαζει , δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν χορτασε..

ψυχραιμια και ενημερωσε μας για οτι νεοτερο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. 38 (+2 μέρες)

Β. Αγορι

Γ. ΚΤ

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. ΟΧΙ

 

1. 14/01/11 - 3200gr

28/01/11 - 3360gr

14/02/11 - 3990gr

18/03/11 - 4950gr

 

2. 6-7 γεύματα το 24ωρο.

 

3. 2 (θηλασμός ή μητρικό από θήλαστρο)

 

4. 120ml

 

5. 480ml

 

6. Medela symphony

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. 4

7β. 9:00 - 14:00 - 19:00 - 23:00

7γ. 20'

 

8. 6-7

9. 1

 

10. Mε την επιστροφή μας στο σπίτι θήλαζα τον μικρό συστηματικά για 40 λεπτά κάθε φορά και μόνο το βράδυ έδινα 1 μπουκάλι συμπλήρωμα (και αυτό λόγω δικής μου ανησυχίας μιας και δεν ήξερα αν πίνει αρκετό από το δικό μου). Λίγο πριν σαραντήσω ο μικρός πέρασε τα γνωστά άλματα ανάπτυξης και άρχισε να δυσανασχετεί στο στήθος, να το αφήνει γρήγορα και να κλαίει με αποτέλεσμα να πέρνει και ξένο (120ml)μετά απο το θηλασμό.

Να σημειώσω πως το στήθος κατάφερε να το πιάσει μονο με ψευδοθηλή. (της medela).

Έτσι ξεκινήσαμε το ξένο (2-3 μπουκάλια την ημέρα) και αφησα λίγο στην άκρη τον θηλασμό.

Θεωρώντας πως παράγω λίγο γαλα - και για να το διορθώσω - διάβασα εδώ στο forum για τα νοσοκομειακά θήλαστρα και το νοικιασα στις 2/03

Μετά από μια εβδομάδα άρχισα να καταγράφω την ποσότητα του γάλακτος στις αντλήσεις.

Ξεκίνησα με 415ml την 7η ημέρα αντλήσεων και ακολούθησαν οι παρακάτω ποσότητες: 9/03-330ml, 10/03 - 200ml, 11/03 - 600ml, 12/03-200ml, 13/03-170ml, 14/03-150ml, 15/03-200ml, 16/03-170ml, 17/03-170ml.

 

Eδώ και 2 μέρες έχω αφήσει το θήλαστρο και το βάζω για 40 περίπου λεπτά στο στήθος.

Στο θήλαστρο δεν καταφέρνω να αντλήσω πάνω απο 100ml,ημερησίως και ο μικρούλης μου θέλει 150ml x 4 γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω κ γω ενα μωρακι 36 ημερων γεννησα με καισαρικη στις 38 εβδομαδες γαλα δεν ειχα απο την αρχη η μικρη νοσηλευτηκε 10 μερες κ γω αναγκαστηκα εβγαζα με θηλαστρο το ανωτερο που εχω βγαλει σε αντληση ειναι 55γρ(πολυ λιγο)κ μια φορα μονο εβγαλα 100γρ κ μετα επεσε στο 25 σταματησα να χρησιμοποιω θηλαστρο κ εβαλα την μικρη στην αρχη δεν επιανε αλλα με κοπο το καταφεραμε βεβαια εχω επιπεδη θηλυ κ την εχει κανει κατακοκκινη κ ποναει αλλα κανω υπομονη θελω πολυ να θηλασω την μικρη μου αλλα πως να κοψω το ξενο οταν εγω δεν εχω της μικρης της αρεσει να καθεται ωρες στο στηθος τις τελευταιες 2 μερες δεν ενιωσα ποτε το στηθος μου γεματο η να ποναει δειγμα του οτι κατεβαζει γαλα

οταν την βαζω στο στηθος στην αρχη ρουφαει 5-6 φορες κ μετα απλα προσπαθει αλλα δεν ακουγεται να καταπινει

μηπως να σταματησω?

το ερωτηματολογιο το συμπληρωσα οταν η μικρη ηταν στο νοσοκομειο αλλα κ με νοσοκομειακο θηλαστρο αφου αντλουσα εκει αλλα παραγωγη μηδεν

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

adnihor1 άσε το θήλαστρο.

Δεν είναι όμως ενδεικτικό αυτό για το πόσο γάλα έχεις. Το μωρό κάνει άλλες κινήσεις στο στήθος που συμβάλλουν στην παραγωγή του γάλακτος.

Μην κάνεις το δικό μου λάθος. Βάλε το μωράκι σου για όσο χρόνο χρειαστεί!

Αν άλλαζα κάτι στην προσπάθεια μου θα ήταν αυτό.

Θα έκανα το μωρό... "σκουλαρίκι". Ούτε θήλαστρα ουτε μπουκάλια...στο στήθος συνέχεια... !!!

Γύρω στις 40 μέρες, ένιωθα και εγώ το στήθος μου μικρό, δεν έδειχνε "γεμάτο" και δεν πονούσε. Ίσως είναι το διάστημα που εδραιώνεται η γαλουχία - δεν ξέρω - οι ειδικές και πιο έμπειρες θα σου πούνε.

Μην τα παρατάς. Βάζε την στο στήθος ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Θέλει κόπο ο θηλασμός αλλα όση κούραση και να έχει να σκέφτεσαι ότι το γάλα σου είναι ότι πιο πολύτιμο μπορεις να του προσφέρεις αυτη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

adnihor1 άσε το θήλαστρο.

Δεν είναι όμως ενδεικτικό αυτό για το πόσο γάλα έχεις. Το μωρό κάνει άλλες κινήσεις στο στήθος που συμβάλλουν στην παραγωγή του γάλακτος.

Μην κάνεις το δικό μου λάθος. Βάλε το μωράκι σου για όσο χρόνο χρειαστεί!

Αν άλλαζα κάτι στην προσπάθεια μου θα ήταν αυτό.

Θα έκανα το μωρό... "σκουλαρίκι". Ούτε θήλαστρα ουτε μπουκάλια...στο στήθος συνέχεια... !!!

Γύρω στις 40 μέρες, ένιωθα και εγώ το στήθος μου μικρό, δεν έδειχνε "γεμάτο" και δεν πονούσε. Ίσως είναι το διάστημα που εδραιώνεται η γαλουχία - δεν ξέρω - οι ειδικές και πιο έμπειρες θα σου πούνε.

Μην τα παρατάς. Βάζε την στο στήθος ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Θέλει κόπο ο θηλασμός αλλα όση κούραση και να έχει να σκέφτεσαι ότι το γάλα σου είναι ότι πιο πολύτιμο μπορεις να του προσφέρεις αυτη τη στιγμή.

ευχαριστω για την απαντηση σου σκεφτομαι αυριο να αγορασω κ μαγια μπυρας αν κ η παιδιατρος δεν το συστηνει οταν την ρωτησα μου ειπε οτι αυτο δεν το διδαχτηκε πουθενα κ να μην παρω αλλα θελω να κοψω τελειως το μπουκαλι . τοσο λιγο που εχω ομως δεν φτανει την μικρη την βαζω συνεχεια στο στηθος γιατι μονο εκει ηρεμει στα τελευταια γευματα τρωει το μισο μπουκαλι κ ενω την βλεπω οτι πειναει δεν το δεχεται την βαζω στο στηθος κ τρωει λιγο αφου δεν εχω πολυ κ μετα πιπιλαει για ωρα

κ παλι οταν εχει πονακια μονο εκει ηρεμει

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. 38 (+2 μέρες)

Β. Αγορι

Γ. ΚΤ

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. ΟΧΙ

 

1. 14/01/11 - 3200gr

28/01/11 - 3360gr

14/02/11 - 3990gr

18/03/11 - 4950gr

 

2. 6-7 γεύματα το 24ωρο.

 

3. 2 (θηλασμός ή μητρικό από θήλαστρο)

 

4. 120ml

 

5. 480ml

 

6. Medela symphony

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. 4

7β. 9:00 - 14:00 - 19:00 - 23:00

7γ. 20'

 

8. 6-7

9. 1

 

10. Mε την επιστροφή μας στο σπίτι θήλαζα τον μικρό συστηματικά για 40 λεπτά κάθε φορά και μόνο το βράδυ έδινα 1 μπουκάλι συμπλήρωμα (και αυτό λόγω δικής μου ανησυχίας μιας και δεν ήξερα αν πίνει αρκετό από το δικό μου). Λίγο πριν σαραντήσω ο μικρός πέρασε τα γνωστά άλματα ανάπτυξης και άρχισε να δυσανασχετεί στο στήθος, να το αφήνει γρήγορα και να κλαίει με αποτέλεσμα να πέρνει και ξένο (120ml)μετά απο το θηλασμό.

Να σημειώσω πως το στήθος κατάφερε να το πιάσει μονο με ψευδοθηλή. (της medela).

Έτσι ξεκινήσαμε το ξένο (2-3 μπουκάλια την ημέρα) και αφησα λίγο στην άκρη τον θηλασμό.

Θεωρώντας πως παράγω λίγο γαλα - και για να το διορθώσω - διάβασα εδώ στο forum για τα νοσοκομειακά θήλαστρα και το νοικιασα στις 2/03

Μετά από μια εβδομάδα άρχισα να καταγράφω την ποσότητα του γάλακτος στις αντλήσεις.

Ξεκίνησα με 415ml την 7η ημέρα αντλήσεων και ακολούθησαν οι παρακάτω ποσότητες: 9/03-330ml, 10/03 - 200ml, 11/03 - 600ml, 12/03-200ml, 13/03-170ml, 14/03-150ml, 15/03-200ml, 16/03-170ml, 17/03-170ml.

 

Eδώ και 2 μέρες έχω αφήσει το θήλαστρο και το βάζω για 40 περίπου λεπτά στο στήθος.

Στο θήλαστρο δεν καταφέρνω να αντλήσω πάνω απο 100ml,ημερησίως και ο μικρούλης μου θέλει 150ml x 4 γεύματα.

 

Το μωρό δεν συνεργάζεται σε άλλα γεύματα? μόνο σε δυο?

όταν θηλάζει θηλάζει ακόμα με ψευδοθηλές?

υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που τις βάζεις?

είχες παει σε σύμβουλο και σου πρότεινε να αντλείς αντί να θηλάζεις?

γιατί η λογική που ακολουθούμε για να αυξήσουμε την παραγωγή είναι πρώτα το μωρό στο στήθος (να εξαντλήσει όλη την προσπάθεια εκεί) και μετά θήλαστρο για επιπλέον ερέθισμα. χωρίς να κοιτάμε την ποσότητα που βγάζουμε που μπορεί να είναι και 0 απλά και μόνο για ερέθισμα (10-15 λεπτά)

είπε κάτι άλλο η σύμβουλος σχετικά με το μωρό και τον τρόπο που θηλάζει?

σου κάνω πολλές ερωτήσεις για να καταλάβω τι γίνεται?

Η συνεργασία με το μωρό είναι πολύ σημαντική. αν το μωρό δεν συνεργάζεται οι αντλήσεις που θα πρέπει να κάνεις είναι 8 -10 την ημέρα για 15 λεπτά ή 10λεπτά αν κάνεις 10 αντλήσεις. (το στήθος για να παράγει γάλα θέλει τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού/άντλησης)

αν μπορείς απάντησε μου στα παρπάνω για να ξέρω τι γίνεται και να σου προτείνω κάτι εφικτό.

μην στεναχωριέσαι θα το παλέψουμε:-D δεν είναι και τραγικά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω κ γω ενα μωρακι 36 ημερων γεννησα με καισαρικη στις 38 εβδομαδες γαλα δεν ειχα απο την αρχη η μικρη νοσηλευτηκε 10 μερες κ γω αναγκαστηκα εβγαζα με θηλαστρο το ανωτερο που εχω βγαλει σε αντληση ειναι 55γρ(πολυ λιγο)κ μια φορα μονο εβγαλα 100γρ κ μετα επεσε στο 25 σταματησα να χρησιμοποιω θηλαστρο κ εβαλα την μικρη στην αρχη δεν επιανε αλλα με κοπο το καταφεραμε βεβαια εχω επιπεδη θηλυ κ την εχει κανει κατακοκκινη κ ποναει αλλα κανω υπομονη θελω πολυ να θηλασω την μικρη μου αλλα πως να κοψω το ξενο οταν εγω δεν εχω της μικρης της αρεσει να καθεται ωρες στο στηθος τις τελευταιες 2 μερες δεν ενιωσα ποτε το στηθος μου γεματο η να ποναει δειγμα του οτι κατεβαζει γαλα

οταν την βαζω στο στηθος στην αρχη ρουφαει 5-6 φορες κ μετα απλα προσπαθει αλλα δεν ακουγεται να καταπινει

μηπως να σταματησω?

το ερωτηματολογιο το συμπληρωσα οταν η μικρη ηταν στο νοσοκομειο αλλα κ με νοσοκομειακο θηλαστρο αφου αντλουσα εκει αλλα παραγωγη μηδεν

 

αν θέλεις απαντάς στις ερωτήσεις εδώ για να έχουμε εικόνα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

είχες συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο τον φεβρουάριο τα πράγματα σε τόσες μέρες σίγουρα έχουν αλλάξει και θα υπάρχει και μια ακόμα ζύγιση του μωρού

οι απαντήσεις σου μας βοηθούν να έχουμε μια καλύτερη εικόνα ...

Link to comment
Share on other sites

α.38 εβδομαδες

β. κοριτσι

γ.καισαρικη τομη

δ.ολικη

ε.οχι

 

ζ.νοσηλευτικε λογο ταχυπνοιας κ πηρε αντιβιωση 1 βδομαδα προολιπτηκα οπως μας ειπαν οι εξετασεις βγηκαν ολες καθαρες

 

1.12/2/2011 3520. 17/2 3350 . 21/2 3370. 24/2 3300. 1/3 3350 κ 17/3 4300

2.4-5 γευματα στο 24ωρο

3.σχεδον σε ολα τα γευματα 10 λεπτα πριν το μπουκαλι μετα αφου δεν εχω σταματαει κ απλα πιπιλαει

4.100γρ σχεδον παντα ενιοτε κ λιγοτερο

5.απο 530 μεχρι 580

6. mini elektrik της medela

7.σταματησα πλεον να το χρησιμοποιω διοτι απο 30 γρ σε καθε γευμα της που εβγαζα επεσε σε 10γρ κ ειχα ταλαιπωρησει το στηθος μου πολυ

οι αντλησεις διαρκουσαν 20- 30 λεπτα καθε φορα

8.4-5 αλλαγες βρεμενης πανας

9.στην αρχη 3-4 τωρα που αλλαξαμε γαλα κ παιρνουμε αντιαναγωγικο 2 το πολυ τις περισσοτερες μια

10.τις τελευταιες μερες εχει παρα πολλα αερια κ ποναει πολυ κ ο μονος τροπος να ηρεμει ειναι στο στηθος

κ δεν κοιμαται πολυ υσηχα πεταγεται

 

τελικα να παρω μαγια μπυρας? φοβαμαι μηπως αλλαξει η γευση του γαλατος κ δεν το θελει μετα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

α.38 εβδομαδες

β. κοριτσι

γ.καισαρικη τομη

δ.ολικη

ε.οχι

 

ζ.νοσηλευτικε λογο ταχυπνοιας κ πηρε αντιβιωση 1 βδομαδα προολιπτηκα οπως μας ειπαν οι εξετασεις βγηκαν ολες καθαρες

 

1.12/2/2011 3520. 17/2 3350 . 21/2 3370. 24/2 3300. 1/3 3350 κ 17/3 4300

2.4-5 γευματα στο 24ωρο

3.σχεδον σε ολα τα γευματα 10 λεπτα πριν το μπουκαλι μετα αφου δεν εχω σταματαει κ απλα πιπιλαει

4.100γρ σχεδον παντα ενιοτε κ λιγοτερο

5.απο 530 μεχρι 580

6. mini elektrik της medela

7.σταματησα πλεον να το χρησιμοποιω διοτι απο 30 γρ σε καθε γευμα της που εβγαζα επεσε σε 10γρ κ ειχα ταλαιπωρησει το στηθος μου πολυ

οι αντλησεις διαρκουσαν 20- 30 λεπτα καθε φορα

8.4-5 αλλαγες βρεμενης πανας

9.στην αρχη 3-4 τωρα που αλλαξαμε γαλα κ παιρνουμε αντιαναγωγικο 2 το πολυ τις περισσοτερες μια

10.τις τελευταιες μερες εχει παρα πολλα αερια κ ποναει πολυ κ ο μονος τροπος να ηρεμει ειναι στο στηθος

κ δεν κοιμαται πολυ υσηχα πεταγεται

 

τελικα να παρω μαγια μπυρας? φοβαμαι μηπως αλλαξει η γευση του γαλατος κ δεν το θελει μετα

 

 

τα γεύματα που κάνει το μωρό είναι λίγα άρα και το ερέθισμα που δέχεται το στήθος σου είναι λίγο

το συμπλήρωμα ξένου είναι αρκετό

θα πρέπει να αυξήσεις τα γεύματα στα 8 τουλάχιστον το 24ώρο

θα βάζεις το μωρό στο στήθος πάντα και θα το αφήνεις να θηλάζει για όση ώρα βλέπεις να κατεβάζει γουλιές (το πηγούνι κάνει μια παρατεταμένη κίνηση προς τα κάτω) όπως σε αυτό εδώ το βίντεο http://s795.photobucket.com/albums/yy240/nbci/?action=view&current=Gooddrinking-1.mp4 όταν το μωρό δυσανασχετεί (η πιπιλάει για παραπάνω απο 5 λεπτά χωρίς να κατεβάσει γουλιά)θα κάνεις breast copression όπως αυτό εδώ

http://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DHJrBRYxDNSE&sa=X&ei=EriITbHzCpK6hAeez7WvDg&ved=0CB8QuAIwAA&usg=AFQjCNFXCuSqLBwkWuPN1fTazwX3U4BzWw

όταν τελειώσει με τον πρώτο μαστό θα περνάς στον δεύτερο...

θα συμπληρώνεις το γεύμα του μωρού με ξένο γάλα όπως κάνεις και τώρα απλά μοίρασε τις ποσότητες σε 70μλ ανά γεύμα (550γρ συμπλήρωμα /8 γεύματα)

νοίκιασε ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης

κάθε φορά που θα τελειώνει ο θηλασμός θα κάνεις μια 10 λεπτη άντληση (ο αρχικός σκοπός είναι απλά να υπάρχει επιπλεον ερέθισμα η ποσότητα που αντλείς δεν παίζει ρόλο)

αν το μωρό κοιμάται μεταξύ 12-6 βάλε μια έστω 5λεπτη άντληση εκεί γιατί ανεβάζει πολύ τα επίπεδα προλακτίνης

παράλληλα μπορείς να πάρεις fenugreek (χάπια της solgar) 3 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα

σου βάζω εδώ το λινk για να δεις τι είναι http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/fenugreek.html

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα κορίτσια τα φώτα σας για μία ακόμη φορά. Η μικρή μου είναι 5 μηνών και 1 εβδομάδας. Θηλάζουμε αποκλειστικά με μεγάλη επιτυχία. Τον τελευταίο μήνα ωστόσο παρατήρησα πως η μικρή μου μάλλον δεν πήρε το βάρος που έπαιρνε. Όντως χθες πήγαμε στην παιδίατρο και μέσα σε 40 μέρες που είχε να τη δει πήρε 500 γρ. Πάντα είμασταν πολύ ψηλά στις καμπύλες και δεν αλλάξαμε καμπύλη βέβαια, είχε πάρει και πολύ ύψος, γενικώς και κατά την παιδίατρο όλα καλά. Εγώ όμως ανησυχώ και οι λόγοι είναι οι εξής -

Πλέον κοιμάται το βράδυ μόνο 2 - 2 1/2 ώρες από εκεί που κοιμόταν 4. 1/2. Δεύτερον, την τελευταία εβδομάδα αισθάνομαι πολύ λιγότερο το γάλα να κατεβαίνει, το στήθος να φουσκώνει κ.λ.π, και ήταν μία δύσκολη εβδομάδα για μένα με άγχος και στενοχώριες και κακή διατροφή. Χθες (δεν ξέρω αν ήταν τα καταραμένα εμβόλια) έκανε κάτι που δεν έχει ξανακάνει αφού κοιμήθηκε 1. 1/2 ώρα μετά ξύπνησε και ενώ την πήρα δίπλα μου να τη θηλάσω και να κοιμηθούμε όπως πάντα (κάνουμε co - beding) δεν ξανακοιμόταν με τίποτα, στριφογύριζε συνέχεια το καημένο κι ήθελε συνέχεια στήθος. Δεν την άκουγα να καταπίνει ούτε ένιωθα να έρχεται γάλα. Πίεζα με το χέρι και το είδα ελάχιστο να βγαίνει. Στενοχωρέθηκα απίστευτα. Τελικά κοιμήθηκε στις 2 και την περισσότερη ώρα την είχα στο στήθος (όπως ήθελε) αλλά γάλα ελάχιστο πιστεύω (από τις γουλιές που άκουσα το λέω αυτό). Εχω καταστενοχωρεθεί. Στερεά δεν θα βάλω ακόμα (ούτε είναι ώρα ούτε θέλω), αλλά αισθάνομαι πως κάτι δεν πάει καλά. Επίσης, το χρώμα της δεν είανι πια ροδαλό όπως ήταν. Θα μου πείτε χθες η παιδίατρος δεν βρήκε κατι περίεργο η μη φυσιολογικό, αλλά γενικώς η συγκεκριμενη από θηλασμό δεν σκαμπάζει και λέει απίστευτες βλακείες 9όπως ότι ξυπνάει συχνά γιατί νιώθει ανασφάλεια! Μα αφού την έχω δίπλα μου!!!????? Κι ότι αν την είχα στο δωμάτιο της δεν θα ξυπνούσε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Γενικώς πάντως τις ώρες που ενιωθα το στήθος να γεμίζει είναι δυο τρεις μέρες τώρα που δεν το νιώθω. Τα φώτα σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη αν τα έγραψα βιαστικά και μπερδεμένα. Είναι η κουραση και η έλλειψη χρόνου.

 

 

Πιστευω πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Το στήθος σου δεν πρήζεται γιατί απλά έχει εξομαλυνθεί πλέον η παραγωγή. Με τον καιρό επίσης, παύεις να νιώθεις το let down που κάνει το γάλα. Μπορώ να σου πω πως με το γιο μου, δεν το ένιωσα ποτέ! Δεν σημαίνει πως επειδή δεν το νιώθεις, ότι δεν έχεις γάλα. Οσο για την ανησυχία της μικρής σου, θεωρώ πως είναι από το εμβόλιο. Και η δική μου μικρή έχει τύχει να είναι πολύ ανήσυχη ένα βράδυ λόγω εμβλίων. Ασε που τα μικρά μας αλλάζουν συνηθειες κάθε τρεις και λίγο.

 

Οσο για το βάρος, είναι αναμενώμενο πως το παιδάκι δεν θα παίρνει συνέχεια το ίδιο βάρος. Ειδικά το θηλάζοντα μωρά, αν τους πρώτους μήνες παίρνουν πολύ καλό βάρος, μετά σταματούν να παίρνουν με τους ίδιους ρυθμούς.

 

Αποψή μου είναι πως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Ολα αυτα τα σκαμπανευάσματα είναι λογικά και αναμενώμενα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Το ξέρω αυτό που λες για το γάλα και πως δεν νιώθεις πράγματα με τον καιρό. Όντως και σε μένα έχουν αλλάξει αυτά που αισθάνομαι ως προς το πότε έρχεται , πόσο φουσκώνει το στήθος κ.λ.π, σε σχέση με τον πρώτο καιρό, αλλά εδώ και τουλάχιστον 3 μήνες υπήρχε μία σταθερότητα στο τί νιώθω και με προβληματίζει αυτή η ξαφνική διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Προσπαθώ απεγνωσμένα να εδραιώσω αποκλειστικό θηλασμό από τη μέρα που γυρίσαμε από το αρεταίειο, όπου και μας τρομοκρατήσανε ότι το παιδί λοιμοκτωνεί και θα πεθάνει αν δεν του δώσουμε συμπλήρωμα (είχε χάσει 30 γρ πάνω από το 10%). Σχεδόν τα καταφέρνουμε, αλλά η ανασφάλεια παραμένει ότι το παιδί δεν χορταίνει.

 

α. Συμπλήρωμα μαγιάς μπύρας πόσα χαπάκια να πάρω για να αυξήσω την παραγωγή?

 

β. τί άλλο μπορώ να κάνω για να τη χορτάσω για 2-3 ώρες και να βεβαιωθώ ότι η παραγωγή μου θα ανεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Α. 40 + 3

Β. κοριτσάκι

Γ. Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. επισκληρίδιος

Ε. οχι

Ε. οχι

1. Γεννήθηκε 11/9/2011 - 3220

14/9 - 2880

15/9 - 2960

18/9 - 3080

21/9 - 3175

22/9 - 3220

27/9 - 3375

2. 11 γεύματα το 24ωρο.

3. θηλάζει σε όλα

4. η τελευταία εβδομάδα είχε ως εξής:

22/9 - ήπιε το 24 ωρο 105 γρ ναν (30+30+45 μετά το θηλασμό στα τρία από τα 9 γεύματα της ημέρας)

23/9 - 45 γρ

24/9 - 120 γρ

25/9 - 35 γρ

26+27/9 - καθόλου

28/9 - 30 γρ

6. μεντέλα σουίνγκ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. 2-3

7β. μετά το θηλασμό - Με το θήλαστρο τελευταία φορά που έβγαλα χωρίς θηλασμό πριν είχα 40 γρ από το ένα. μετά από θηλασμό βγάζω γύρω στα 20-30 γρ και από τα δύο.

7γ. 15-25 λεπτά

8. 6-8?

9. 1

10. Θηλάζει για λίγη ώρα - 5-10 λεπτά στο πρώτο στήθος, αποκοιμιέται και την ξυπνάω για να φάει με το ζόρι άλλα 10 λεπτά από το δεύτερο. περνάμε άλλη μισή ώρα κοιμισμένες με χάδια μπας και φάμε τίποτα άλλο. Μετά από 1-2 ώρες χαλάμε τον κόσμο λες και μας πεθαίνουν στην πείνα.

 

 

 

 

__________________

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προσπαθώ απεγνωσμένα να εδραιώσω αποκλειστικό θηλασμό από τη μέρα που γυρίσαμε από το αρεταίειο, όπου και μας τρομοκρατήσανε ότι το παιδί λοιμοκτωνεί και θα πεθάνει αν δεν του δώσουμε συμπλήρωμα (είχε χάσει 30 γρ πάνω από το 10%). Σχεδόν τα καταφέρνουμε, αλλά η ανασφάλεια παραμένει ότι το παιδί δεν χορταίνει.

 

α. Συμπλήρωμα μαγιάς μπύρας πόσα χαπάκια να πάρω για να αυξήσω την παραγωγή?

 

β. τί άλλο μπορώ να κάνω για να τη χορτάσω για 2-3 ώρες και να βεβαιωθώ ότι η παραγωγή μου θα ανεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Α. 40 + 3

Β. κοριτσάκι

Γ. Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. επισκληρίδιος

Ε. οχι

Ε. οχι

1. Γεννήθηκε 11/9/2011 - 3220

14/9 - 2880

15/9 - 2960

18/9 - 3080

21/9 - 3175

22/9 - 3220

27/9 - 3375

2. 11 γεύματα το 24ωρο.

3. θηλάζει σε όλα

4. η τελευταία εβδομάδα είχε ως εξής:

22/9 - ήπιε το 24 ωρο 105 γρ ναν (30+30+45 μετά το θηλασμό στα τρία από τα 9 γεύματα της ημέρας)

23/9 - 45 γρ

24/9 - 120 γρ

25/9 - 35 γρ

26+27/9 - καθόλου

28/9 - 30 γρ

6. μεντέλα σουίνγκ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. 2-3

7β. μετά το θηλασμό - Με το θήλαστρο τελευταία φορά που έβγαλα χωρίς θηλασμό πριν είχα 40 γρ από το ένα. μετά από θηλασμό βγάζω γύρω στα 20-30 γρ και από τα δύο.

7γ. 15-25 λεπτά

8. 6-8?

9. 1

10. Θηλάζει για λίγη ώρα - 5-10 λεπτά στο πρώτο στήθος, αποκοιμιέται και την ξυπνάω για να φάει με το ζόρι άλλα 10 λεπτά από το δεύτερο. περνάμε άλλη μισή ώρα κοιμισμένες με χάδια μπας και φάμε τίποτα άλλο. Μετά από 1-2 ώρες χαλάμε τον κόσμο λες και μας πεθαίνουν στην πείνα.

 

 

 

 

__________________

 

Καλησπέρα και να σου ζήσει!!

Το μωρό σου με το βαρος παει πολύ καλά :D

1. Γεννήθηκε 11/9/2011 - 3220

14/9 - 2880

15/9 - 2960

18/9 - 3080

21/9 - 3175

22/9 - 3220

27/9 - 3375

Ανέκτησε το βάρος γεννησης (παρολη την απώλεια 10% στο μαιευτήριο) πολύ γρήγορα στις 11 μέρες ενώ αυτό συνήθως συμβαίνει στις 2 εβδομάδες και στα μωρά που ξεκινάνε με λιγότερη απώλεια βάρους 4-7%, τα μωρά που χάνουν παραπάνω ανακτούν το βάρος γεννησης μεχρι τις 3 εβδομάδες

Βάζει 34,6γρ κατα μεσο όρο την ημέρα (απο 15/9/11-27/9/11) ενώ ο μέσος όρος ειναι 25γρ (θέλουμε απο 22-34γρ την ημέρα/155-241γρ την εβδομάδα κατά μεσο ορο)

Σε οτι αφορά την τρομοκρατία του μαιευτηρίου........

Τα μωρά που χάνουν 10% του βάρους γέννησης πρεπει να τα παρακολουθεί κάποιος που να εχει εμπειρία με θηλάζουσες μητέρες και προβλήματα θηλασμού. Μπορεί να χρειάζεται διορθωση στη στάση θηλασμού ή να εντοπίσει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει σωστά. ένα έμπειρο μάτι που θα εντοπίσει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα βοηθησει τη μαμα και το μωρό να το ξεπεράσει....

Όπως καταλαβαίνεις η πραγματικότηα στα μαιευτήρια είναι δυστηχώς διαφορετική πολύ σπάνια υπάρχει προσωπικό ικανό να στηρίξει τις μαμάδες στο θεμα του θηλασμού.

Αφου λοιπον δεν υπαρχει κατι αλλο να προτείνουν στρεφονται στην ευκολη λυση του συμπληρώματος.

Το σημαντικό λοιπον είναι ότι το μωρό σου τα παει περίφημα.:D

Και μπράβο σου.

26-27/9 δεν εδωσες συμπλήρωμα και 28/9 εδωσες 30 γρ είναι πάρα πολύ λίγο.

Θα σου πρότεινα λοιπον να κάνεις το εξής για τις 3 επόμενες ημέρες ζυγίζεις το μωρό σήμερα

Για 3 ημέρες δεν δίνεις συμπλήρωμα αλλα θηλάζεις το μωρό την ημέρα ανα 2-21/2 ώρες (ο χρονος μετραει απο την αρχή του γεύματος) και μαξ 4 ωρες τη νύχτα.

Αν το μωρό θελει πιο συχνά οκ ακολουθείς την όρεξη του.

Θα βάζεις το μωρό στο πρώτο στήθος, παρακολουθείς ότι καταπίνει γάλα

Εδω σου βαζω ενα βίντεο για να μπορείς να καταλάβεις πως ειναι ενα μωρό που θηλάζει καλά

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood

(προσέχεις ότι το μωρό εχει πιάσει ενα μεγαλο μέρος θηλαίας άλω και τα χειλάκια κοιτανε προς τα έξω αν εντοπίζεις κάποιες διαφορές στο δικό σου μωρό θα ήθελα να τις γράψεις, όπως επίσης αν βλέπεις το μωρό να σφύγγει σαν τανάλια όταν θηλάζει ή αν η θηλή δεν διατηρεί το σχήμα της όταν βγαίνει απο το στόμα, πόνος κλπ)

Αφήνεις το μωρό στο στήθος για όση ώρα βλέπεις ότι κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις (παρακολουθείς το πηγουνι δηλ ότι κανει μια παρατεταμένη κίνηση προς τα κάτω που σημαίνει οτι τι μωρό καταπίνει γάλα)

Όταν το μωρό αρχίζει να πιπιλάει για αρκετά λεπτά π.χ 3-4 χωρίς να βλέπεις να κατεβάζει γουλιά (εκεί συνήθως θα το παίρνει και ο ύπνος) θα το σηκώνεις να ρευτεί (το κρατάς για 15 λεπτά περίπου). Επιστρέφεις στο ίδιο στήθος και κάνεις breast copression http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CB4QtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DHJrBRYxDNSE&ei=yx2DTuriHqaQ4gTQoeCDAQ&usg=AFQjCNFpYI0t7eQR_7DmLm3PCOqzgdcJGw

Αν το μωρό δεν δείχνει ενδιαφέρον περνάς στο επόμενο στήθος κατά τον ίδιο τρόπο.

Γενικά αν βλέπεις το μωρό να πιπιλαει για αρκετή ώρα χωρίς να κατεβάζει γουλιά είναι καλό να το κρατας το ενδιαφέρον με breast compression.

Αν το μωρό ολοκληρώσει και στο δεύτερο στήθος αλλα δεν δείχνει να εχει χορτασει το βάζεις ξανα στο πρώτο...

Ένα μωρό που απλά πιπιλάει όπως καταλαβαίνεις μπορεί να κάτσει στο στήθος για 2 ωρες αλλα δεν θα χορτάσει

Παρακολουθείς τις πάνες του μωρού. Θέλεις 7-8 απλά βρεγμένες.

Επίσης τα μωρά που τρέφονται αποκλειστικά με μητρικό γάλα θέλουμε να έχουν 3-4 κενώσεις στο μέγεθος μιας κουταλιάς της σουπας χρωμα κίτρινο - μουσταρδί

Αν δίνεις συμπλήρωμα ξενου δεν λαμβάνεις υποψιν τις κενώσεις παραμονο τις βρεγμενες πάνες.

Στις 3 μέρες ζυγίζεις ξανά το μωρό και μας λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα!

Προσπαθώ απεγνωσμένα να εδραιώσω αποκλειστικό θηλασμό από τη μέρα που γυρίσαμε από το αρεταίειο, όπου και μας τρομοκρατήσανε ότι το παιδί λοιμοκτωνεί και θα πεθάνει αν δεν του δώσουμε συμπλήρωμα (είχε χάσει 30 γρ πάνω από το 10%). Σχεδόν τα καταφέρνουμε, αλλά η ανασφάλεια παραμένει ότι το παιδί δεν χορταίνει.

 

α. Συμπλήρωμα μαγιάς μπύρας πόσα χαπάκια να πάρω για να αυξήσω την παραγωγή?

 

β. τί άλλο μπορώ να κάνω για να τη χορτάσω για 2-3 ώρες και να βεβαιωθώ ότι η παραγωγή μου θα ανεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

Α. 40 + 3

Β. κοριτσάκι

Γ. Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. επισκληρίδιος

Ε. οχι

Ε. οχι

1. Γεννήθηκε 11/9/2011 - 3220

14/9 - 2880

15/9 - 2960

18/9 - 3080

21/9 - 3175

22/9 - 3220

27/9 - 3375

2. 11 γεύματα το 24ωρο.

3. θηλάζει σε όλα

4. η τελευταία εβδομάδα είχε ως εξής:

22/9 - ήπιε το 24 ωρο 105 γρ ναν (30+30+45 μετά το θηλασμό στα τρία από τα 9 γεύματα της ημέρας)

23/9 - 45 γρ

24/9 - 120 γρ

25/9 - 35 γρ

26+27/9 - καθόλου

28/9 - 30 γρ

6. μεντέλα σουίνγκ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. 2-3

7β. μετά το θηλασμό - Με το θήλαστρο τελευταία φορά που έβγαλα χωρίς θηλασμό πριν είχα 40 γρ από το ένα. μετά από θηλασμό βγάζω γύρω στα 20-30 γρ και από τα δύο.

7γ. 15-25 λεπτά

8. 6-8?

9. 1

10. Θηλάζει για λίγη ώρα - 5-10 λεπτά στο πρώτο στήθος, αποκοιμιέται και την ξυπνάω για να φάει με το ζόρι άλλα 10 λεπτά από το δεύτερο. περνάμε άλλη μισή ώρα κοιμισμένες με χάδια μπας και φάμε τίποτα άλλο. Μετά από 1-2 ώρες χαλάμε τον κόσμο λες και μας πεθαίνουν στην πείνα.

 

 

 

 

__________________

 

 

 

Καλημέρα και πάλι!

Συνεχίζουμε λοιπόν να θηλάζουμε κανονικά και έχουμε και 2 βδομάδες να πιούμε συμπλήρωμα. Παίρνουμε κατά μέσο όρο 35 γρ. τη μέρα και τρώμε περίπου κάθε 2 ώρες.

Πιστέυω ότι την καλύπτω σε γάλα αυτή τη στιγμή και η παραγωγή αυξάνεται σταγόνα σταγόνα ανάλογα με τις ανάγκες της.

Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να φτιάξω τράπεζα για να μπορέσω κάποια στιγμή να φεύγω 1 μέρα την εβδομάδα, και δεν ξέρω πως να το πετύχω. Όταν βγάζω γάλα μετά από θηλασμό καταφέρνω μόλις 20-25 γρ. με το ζόρι, και πολλές φορές αφού έχω μαζέψει 50 γρ. γκρινιάζει από πείνα και καταλήγω αντί να το συμπληρώσω και να το καταψύξω να της το δίνω και φτου κι απ' την αρχή.

Οι καλύτερες αντλήσεις έχουν γίνει βράδυ, όταν καμιά φορά κοιμάται 3-5 ώρες, αλλά είναι απρόβλεπτη σε αυτές τις εκπλήξεις και μόλις πάω να αντλήσω 60-70 γρ μετά από 2ωρο ξυπνάει και πάλι της το δίνω.

Καταλήγω λοιπόν να της δίνω μητρικό από μπουκάλι, χαμένος κόπος και με το ρίσκο να πάθει σύγχυση χωρίς λόγο και όφελος.

Πως θα καταφέρω να βγάζω 1-2 γεύματα το 24ωρο για να φτιάξω την τράπεζα?

Φοβάμαι να πάρω μαγιά μπύρας, γιατί δεν θέλω να καταλήξω με ποσότητα χωρίς ποιότητα.

Βοήθεια!

(Σημείωση: πίνω ΠΟΛΥ νερό, χυμούς, τσάι με χαμομήλι, βουνού, γλυκάνισο κλπ. Η παραγωγή ίδια.)

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλησπέρα θα ήθελα απεγνωσμένα τη βοήθεια σας!νιώθω ότι δεν έχω αρκετό γάλα,ειδικά απο το δεξί στήθος!

Ο μπεμπης σήμερα έχει πολυ γκρίνια τον βάζω συνέχεια στο στήθος,τρέμει πίνει έντονα δέκα γλυκιάς μια μετα πιπιλαει και κοιμάται,η πάλι γκρινιαζει και σταματάμε και τον παίρνω αγκαλιτσα!απλά παρατήρησα ότι όταν τον ταιζω απο το αριστερό μένει ήρεμος περισσότερη ώρα ενώ απο το δεξι αρχίζει γρήγορα πάλι τη γκρίνια!να είναι τυχαίο?

Είναι τεσσάρων μηνών ακριβώς!και πείτε με τρελή αλλα είδαμε δυο ασπςρακια κάτω στα ουλα που όλοι λένε είναι δοντακια,εγω δεν το πίστευα μέχρι που έβαλα το δάχτυλο και γρατσουνιστηκα,ενώ αλλού είναι μαλακό!Είναι δυνατόν?

Παράλληλα να σας πω ότι περνάω περίοδο πολυ άγχους,προσπαθω να το ελεγξω,και πριν λίγες μέρες το δεξι στήθος πονουσε και φουσκωνε απο γάλα έντονα!

Γίνεται τώρα να μην έχω γάλα?

Πρέπει να βάλω θηλαστρο?τι να κάνω?απλά δίνω δυο φορές απο το δεξι και την τριτη απο το αριστερό!κάνω καλα?καθοδηγειστε με σας παρακαλώ!

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Να διωρθωσω κάποια λάθη γιατί έγραφα γρήγορα,όχι τρέμει αλλα ηρεμει,όχι γλυκιάς αλλα γουλιες,!γράφω απο ipad έχει λεξικό και μου αλλάζει τις λέξεις συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!Θέλω τη βοήθεια σας γιατί με έχει πιάσει πανικός...

Ή μικρή μου είναι 57 ημερών και τη θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα.Το γάλα μου ήταν υπέρ αρκετό εξ αρχής,δεν είχαμε κανένα πρόβλημα μέχρι προχθές.Τα στήθη μου τα νιώθω άδεια,δεν έχουν βάρος καθόλου και είναι μαλακά.Να σας πω οτι η μικρή μου τρώει κάθε μια ώρα σχεδόν και τη νύχτα αν και δεν κοιμάται πολύ τρώει 3 γεύματα.Θηλάζει γύρω στα 30 λεπτά από την αρχή...Το βάρος που γεννήθηκε ήταν 3320,στις 15 μέρες που πήγαμε στη παιδίατρο ήταν 3450 και στις 40 μέρες ήταν 4700!Τώρα την βάζω στο στήθος συνεχώς αλλά πέρα από ελάχιστες γουλιές που κατεβάζει και τις ακούω την υπόλοιπη ώρα απλά πιπιλίζει δεν τραβάει το γάλα...Παρ'όλα αυτα δεν κλαίει και το στήθος το βγάζει μόνη της όπως έκανε πάντα.Δεν ξέρω τι να κάνω...Σκέφτομαι να της δώσω γάλα σκόνη γιατί πραγματικά με έχει πιάσει απελπισία,όμως από την άλλη θέλω να κάνω ότι μπορώ για να συνεχίσω να θηλάζω το μωρό μου...Αν μπορεί κάποια ας με βοηθήσει..Πραγματικά δεν αντέχω να νιώθω ότι το μικράκι μου μένει νηστικό...

tt111c9c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...