Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφες και εγκυμοσυνη


demi

Recommended Posts

Μετά από οδηγία του γιατρού, καφές γιοκ από το ξεκίνημα της προσπάθειας σύλληψης και μετά... Πού και πού πίνω κανένα ντεκαφεινέ ελληνικό που είναι τρομερή ανακάλυψη, αλλά όχι συχνά γιατί οι καφέδες χωρίς καφείνη δεν είναι πολύ υγιεινοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=17792480

 

Νομίζω το έχω ξαναβάλει αλλά ... διαβάστε το!

 

Ειρήνη μου, σ'ευχαριστούμε για το link. Σέβομαι φυσικά τη γνώμη των επιστημόνων αλλά τη θεωρώ υπερβολική. Κάποτε έλεγαν τα ίδια για τα αναψυκτικά...οτι προκαλέι κόφωση το ανθρακικό.

Εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου έπινα καφέ...1 την ημέρα όπως προείπα...και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα...και για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια δεν έχω ακούσει να έχει αποβάλει καμμία κοπέλα επειδή έπινε καφέ :roll::roll:

Μήπως να μην τρομοκρατούμαστε με το παραμικρό???

Νομίζω οτι πιο επιβλαβές είναι το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη παρά ένας καφές ...ας είναι ντεκαφεϊνέ στην τελική. :lol:

 

Υ.Γ. Σε μία επίσκεψη στον γιατρό μου, μου έδειξε μια έρευνα επιστημόνων στη Βραζιλία, οι οποίοι μελετούσαν της ευεργετικές ιδιότητες της καφεϊνης....αλλά κανείς δεν τους πίστευε γιατί θεωρούσαν οτι έκαναν διαφήμιση.... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Πού και πού πίνω κανένα ντεκαφεινέ ελληνικό που είναι τρομερή ανακάλυψη

 

Naina τι μάρκα πίνεις?Δοκίμασα μία γνωστή και δεν μου άρεσε καθόλου.

Αν είναι να δω κάποια άλλη.

Πάντως έχεις δίκιο για τον ντεκαφεινέ,είναι πολύ ανθυγιεινός!

 

max καλέ τώρα που το θυμήθηκα..."κόβετε το σεξ?" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πού και πού πίνω κανένα ντεκαφεινέ ελληνικό που είναι τρομερή ανακάλυψη

 

Naina τι μάρκα πίνεις?Δοκίμασα μία γνωστή και δεν μου άρεσε καθόλου.

Αν είναι να δω κάποια άλλη.

 

Παίρνω χύμα από το καφεκοπτείο, στη γεύση δεν έχει διαφορά από τον κανονικό

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου πίνω 1-2 φραπέ την ημέρα... Συνήθως έναν αλλά καμιά φορά, το απογευματάκι πίνω ακομη έναν. Βέβαια, τους πίνω πιο ελαφριούς από ότι παλιά...γιατί πριν μείνω έγκυος έπινα 2-3 με 2 καφέ και μισή ζάχαρι. Εννοείται πως τώρα βάζω μια καφέ μια ζάχαρι.

Ένα άλλο πράγμα όμως που μου έχει κάνει εντύπωση είναι το γεγονός του ότι αν και δεν είμαι φαν του αλκοόλ...πώς μου την δίνει και με πιάνει μια λύσσα και θέλω, είδικά κανένα Σαββατόβραδο στο σπίτι που ψήνουμε στο barbeque, να πιω όπωσδηποτε ένα κουτάκι μπύρας (μεγάλο)!! Απίστευτο ρε παιδιά! Ούτε με ζαλίζει ουτε τιποτα... Με έχει πιάσει αυτή η μανία 3-4 φορές.... καθ' όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης...και αν δεν πιω μπύρα θα σκάσω!!! Μάλλον ο μπέμπης είναι μερακλής :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=17792480

 

Νομίζω το έχω ξαναβάλει αλλά ... διαβάστε το!

 

Ειρήνη μου, σ'ευχαριστούμε για το link. Σέβομαι φυσικά τη γνώμη των επιστημόνων αλλά τη θεωρώ υπερβολική. Κάποτε έλεγαν τα ίδια για τα αναψυκτικά...οτι προκαλέι κόφωση το ανθρακικό.

Εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου έπινα καφέ...1 την ημέρα όπως προείπα...και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα...και για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια δεν έχω ακούσει να έχει αποβάλει καμμία κοπέλα επειδή έπινε καφέ :roll::roll:

Μήπως να μην τρομοκρατούμαστε με το παραμικρό???

Νομίζω οτι πιο επιβλαβές είναι το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη παρά ένας καφές ...ας είναι ντεκαφεϊνέ στην τελική. :lol:

 

Υ.Γ. Σε μία επίσκεψη στον γιατρό μου, μου έδειξε μια έρευνα επιστημόνων στη Βραζιλία, οι οποίοι μελετούσαν της ευεργετικές ιδιότητες της καφεϊνης....αλλά κανείς δεν τους πίστευε γιατί θεωρούσαν οτι έκαναν διαφήμιση.... :roll::roll::roll:

 

Συμφωνω απολυτως. Δηλαδη τοοοοσες εγκυες μεχρι να μαθουν οτι ειναι εγκυες και πινουν φραπεδες με το καζανι και φραπουτσινο με την κανατα τι παθανε. βεβαια, οπως ολα θελει ενα μετρο. Σιγουρα η πολυ καφεινη δεν κανει καλο σε κανεναν - ουτε μαμα, ουτε μωρο. Αλλα ισως και να ειναι υπερβολη να χρειαζεται να το κοψουμε εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ο Κορρές έναν καφέ που δεν βλάπτει. Βέβαια από γεύση είναι λίγο περίεργος.

Μου ήταν αδύνατο να στερηθώ αυτήν την απόλαυση εντελώς. Έπινα πότε του Κορρέ πότε έναν νες...

Έναν την ημέρα και μένα μου είχε πει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

εγω και στις δυο εγκυμοσυνες μου,απο τοτε που επιβεβαιωθηκαν,δεν ηπια ουτε εναν καφε.Το ιδιο κι οσο καιρο θηλαζα τα παιδια.Γενικα,σε αλλες περιοδους(εκτος εγκυμοσυνης) επινα δυο καφεδες τη μερα(νες κυριως) ενω σε αλλες περιοδους δεν επινα καθολου.Στις εγκυμοσυνες ομως θεωρησα αυτονοητο οτι δεν ειναι καλο για το μωρο και δεν επινα,δεν μου ελειψε κιολας.Οταν νυσταζα εκανα υπνοθεραπεια!!(το καλυτερο μου).Αν δεν μπορουσα να ζησω χωρις καφε,μαλλον θα προτιμουσα εναν ελαφρυ τη μερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αν και έπινα πριν μείνω έγκυος 1-2 νες ή φραπέ τη μέρα με το που έμεινα έγκυος μου κόπηκε η όρεξη για καφέ. Αν και ο γιατρός δεν μου το είχε απαγορεύσει εντελώς. Πήγαινα στη δουλειά κι έφτιαχνα αυτόν τον πρώτο καφέ της ημέρας που τόσο λαχαταρούσα και ανακάλυπτα ότι δε μου άρεσε η γεύση του!! Έφτανε το μεσημέρι και είχα πιεί μόνο λίγες γουλιές. Αυτό μόνο για τον καφέ. Δεν είχα ούτε αναγούλες, ούτε τίποτα. Απλά δεν τον αποζητούσα όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

aria146 άλλη μάρκα είχα δοκιμάσει,οπότε θα πάρω αυτή που προτείνεις την επόμενη φορά.

 

naina αυτό δεν το είχα σκεφτεί!Θα το δοκιμάσω κι αυτό!Άσε που μοσχοβολάει ο φρεσκοκομμένος καφές! :D

Link to comment
Share on other sites

είχα κόψει τον καφέ μαχαίρι το πρώτο τρίμηνο και κόντεψα να πάθω κατάθλιψη :oops:

τώρα πίνω έναν την ημέρα (με τις ευλογίες του ιατρού μου!!!) και αισθάνομαι καλά :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=17792480

 

Νομίζω το έχω ξαναβάλει αλλά ... διαβάστε το!

Η αλήθεια είναι ότι επειδή η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλίνδρομη είχα φοβηθεί τόσο πολύ στη δεύτερη που ούτε καφέ έπινα ούτε αναψυκτικά ούτε σταγόνα αλκοόλ ούτε τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφου δεν επιτρεπεται στον θηλασμο γιατι καθε πρωι στο μαιευτηριο μας εφερναν καφε φιλτρου?

 

:oops:

 

ο γυναικολογος και τωρα η παιδιατρος ειχε πει ολα με μετρο....γαλλικο και ελληνικο και απο τους αλλους κατα προτιμηση ντεκαφεινε

Link to comment
Share on other sites

happy duckie για να την ακούσεις καλά στο ρόλο της μαμάς. Σου φέρνουν καφέ, τον πίνεις, θηλάζεις το πιτσιρίκι, τονώνεται αυτό από την καφεΐνη & έτσι σ'έχει όλη μέρα σήκω-κάτσε!! Οργανωμένο το έγκλημα σου λέω!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι γενικώς της άποψης ότι όλα επιτρέπονται με μέτρο! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κόψουμε τον καφέ μαχαίρι. Εγώ μέχρι που είπα στην γιατρό μου ότι πίνω έναν decaf και μου είπε να πείνω κανονικό καφέ για να τον ευχαριστίεμαι.

 

Αν μπορούμε να κρατήσουμε τις ισορροπίες δεν θα βλάψουμε τα μωράκια μας. :wink:

Link to comment
Share on other sites

happy duckie για να την ακούσεις καλά στο ρόλο της μαμάς. Σου φέρνουν καφέ, τον πίνεις, θηλάζεις το πιτσιρίκι, τονώνεται αυτό από την καφεΐνη & έτσι σ'έχει όλη μέρα σήκω-κάτσε!! Οργανωμένο το έγκλημα σου λέω!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Τώρα τα καταλαβαίνω όλα!

Ο καφές που σερβίρουν στα μαιευτήρια είναι ενάντια στο θηλασμό και προωθεί τα γάλατα του εμπορίου!

Λύθηκε το μυστήριο :lol:

Link to comment
Share on other sites

και γω πινω ενα νες τη μερα...........

το καλυτερο μου δε, ειναι να τον κανω ζεστο (ακομα και τωρα με τον καυσωνα) και να βουταω κουλουρακια μεσα!!!!

 

ΤΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΛΕ??? :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...