Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

:D

Εγώ από τότε που μου είπε ένας υδραυλικός να ρίχνω κοκα-κόλα για να καθαρίζω το σιφόνι σταμάτησα να την πίνω!!!!

 

καλά κάνω και δεν πίνουμε κανείς στην οικογένεια cola ,ακου στο σιφόνι!!!!!

myrto ευχαριστώ για την συμβουλή καθαρίσματος σιφονιού θα την εφαρμόσω!!!!

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακομη εχω το λαδακι που μου ειχαν δωσει οταν αγορασα το ψυγειο, αλλα οταν τελειωσει θα το δοκιμασω και ο θεος βοηθος... Παντως στην υφη μοιαζουν οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα...

 

Οσο για την Κοκα-Κολα μου ελεγε ο μπαμπας μου οτι την εβαζαν στα βαπορια σε σκουριασμενες λαμαρινες και εφευγε η σκουρια οποτε μπορειτε να φανταστειτε τι κανει στα στομαχια μας... Εμενα ποτε δεν μου αρεσε και την αποφευγω σαν το διαολο, αλλα ο αντρας μου δυστυχως αν την βρει την τσακιζει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το λάθος και αγόρασα inox ψυγείο και κουζίνα και το είχα σκυλομετανοιώσει! Είναι πολύ εντυπωσιακές συσκευές, αλλά θέλουν ιδιαίτερη μεταχείρηση.

Μέχρι που ανακάλυψα τον super και εύκολο τρόπο για να γυαλίζουν σαν καινούρια: το ελαιόλαδο!

Σε χαρτί κουζίνας και με ένα πέρασμα... γυαλίζουν ΤΕΛΕΙΑ! Και ευτυχώς διατηρείται η γυαλάδα για αρκετό καιρό.... ΟΥΦΦΦΦΦ..ΣΩΘΗΚΑ! :lol:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ πήρα αλουμινίου ηλεκτρικά μοιάζει με inox αλλά δεν είναι και δεν μένουν δαχτυλιές..άψογα.πάντως φοβάμαι να βάλω λαδάκι στα έπιπλα..και αν κολλάνε μετά;οι δαχτυλιές από την πόρτα που είναι βέγκε δεν εξαφανίζονται όσο κι αν την τρίψω..θα δοκιμάσω το λαδι αν είναι και ο θεός βοηθός!!πάντως η σκόνη είναι εχθρός μου,την σιχαίνομαι όσο τίποτε άλλο.

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω baby-oil βαζω στα ειδη inox μεχρι και στο βραστηρα, αλλα στα επιπλα φοβαμαι, θα μπορω να τα λουστραρω μετα? αυτη που τα πηραμε μου ειχε πει να τα καθαριζω μονο με βρεγμενο πανι, γιατι αν χρειαστει,που θα χρειαστει με τον οσαμα μπιν λαντεν στο σπιτι, να τα λουστραρω δε θα μπορω,αυτο μου το ειχε πει για το overlay τωρα για το λαδακι τι να ισχυει???

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα μηπως μπορει καποια να με βοηθησει... Πως μπορω να καθαρισω τον φουρνο τις κουζινας????? Χυθηκε κατι στον πατο εχει ξεραθει και δεν βγαινει,εβαλα το καθαριστικο που μου ειχαν δωσει οταν την αγορασα το αφησα για μιση ωρα οπως γραφει αλλα τιποτα... Τι αλλο πρεπει να κανω βοηθηστε με!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά έκανα το εξής : 1.Πήρα ατμοκαθαριστή 25€ , 2.Ψεκασα με fornet όλο τον φούρνο και το άφησα για μία ώρα , 3.Πέρασα τον ατμοκαθαριστή αρκετή ώρα και με πίεση, 4.Με σφουγγαράκι τρίβω απαλά και βιτεχ καθαρίζω, 5.Τέλος εκείνη η βρωμιά στο πάτο του φούρνου εάν δεν φεύγει τελείως την βγάζω με το ειδικό εξάρτημα για κεραμικές εστίες. Αυτά. Καλό καθάρισμα….

nD8Yp2.png
Link to comment
Share on other sites

πυρολυση... πολυ ωραιο συστημα αλλα πρεπει να το εχει ο φουρνος, ο δικος μου το εχει, στην αρχη το φοβομουν κι οταν το εκανα το κοιτουσα απο μακρυα σαν βομβα αλλα τελικα ειναι πολυ καλο γινονται ολα σταχτη. ναι δεν ανατιναχτηκε!! χιχιχι:lol::lol::lol:

 

Πυρολυση εχω κι εγω στην κουζινα, αλλα δεν εχω κανει ποτε γιατι φοβαμαι μη γινει κανενα μπαμ!

Αν εχει χυθει λιγο λαδακι δηλαδη και εχει ξεραθει δεν θα πιασει φωτια?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βρηκα αυτο,σε ιστοσελιδα για το πως να καθαριζεις Οικολογικα το σπιτι

 

 

 

 

- Ανάμεσα στα οικιακά απορρυπαντικά, τα πιό τοξικά είναι τα καθαριστικά φούρνου, αποχετεύσεων και λεκάνης τουαλέτας. H καυστική σόδα είναι επικίνδυνη για το περιβάλλον και για τον χρήστη. scrub25.gif Για να καθαρίσετε τις αποχετεύσεις, αντί για καυστική σόδα μπορείτε να ρίξετε στην αποχέτευση μισό φλυτζάνι μαγειρική σόδα και μισό φλυτζάνι ξίδι. Η χημική αντίδραση που ακολουθεί διασπά τις λιπαρές ουσίες σε σαπούνι και γλυκερίνη και καθαρίζει τις αποχετεύσεις. Μετά από 15 λεπτά, ρίξτε βραστό νερό για να ξεπλυθούν τα κατάλοιπα (η μέθοδος αυτή χρησιμοποιείται μόνον σε μεταλλικούς σωλήνες. Οι πλαστικοί σωλήνες μπορεί να λιώσουν αν ρίξουμε μεγάλες ποσότητες βραστού νερού. Ακόμη, μη χρησιμοποιείτε αυτή τη μέθοδο αν προηγουμένως έχετε ρίξει εμπορικά παρασκευάσματα απόφραξης, γιατί σε συνδυασμό με το ξίδι δημιουργούνται επικίνδυνες αναθυμιάσεις). Το ίδιο διάλυμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τη λεκάνη της τουαλέτας, όπου αφήνουμε να δράσει για λίγα λεπτά, τρίβουμε με βούρτσα και ξεπλένουμε με νερό.

 

 

 

............αλλα δεν αναφερει τιποτα για τον φουρνο............

Εγω παντως,τον βαζω λιγο να ζεσταθει,τον κανω με ενα σφουγγαρακι και υγρο πιατων και μετα σκουπιζω με ενα πανι..........Ενταξει δεν λαμπει,οπως στις διαφημισεις αλλα ολα τα καμενα φευγουν και δεν μυριζει....................

 

Link to comment
Share on other sites

και σκεφτόμουν να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα...

 

Επειδή δεν φημίζομαι για τις οικοκυρικές μου ικανότητες, ο φούρνος μου είναι όσο πιο χάλια μπορεί να γίνει -καλά μπορεί να υπερβάλλω λίγο-.

 

Πήρα αυτά τα καθαριστικά φούρνου αλλά σε κάποια σημεία, γύρω από τους συρμούς και το γκριλ και κοντά στο ανεμιστηράκι παραμένουν σημάδια.

 

Καμμιά ιδέα και πέρα από τους συμβατικούς τρόπους; Μη σας πω ότι ακόμα είμαι μαστ@@@@μένη από τις αναθυμιάσεις...:roll:

_______________________________________________

edit

μπουκίτσα, πάνω σου έπεσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θα σας λυσω τις αποριες οσο αφορα τα επιπλα και τον καθαρισμο με το baby oil (εχω αντρα επιπλοποιο) του ειπα για την απορια σας μου ειπε δεν κανει οτι εχει σχεση με λαδι, το καλυτερο ειναι με ενα καλο βρεγμενο vetex, ουτε overlay ουτε τιποτα γιατι θαμπωνουν τα βερνικια, η διαδικασια για να ξαναλουστραριστει μερικες φορες ειναι ασυμφορη, αυτο συστηνουμε και εμεις στους πελατες μας, εχει τυχει να παραδοσουμε επιπλα και την ημερα του κρεβατιου του γαμου οι μαμαδες-πεθερες θελουν να τα γυαλισουν και τα περνανε με overlay παει το επιπλο ,θαμπαδες, κατευθειαν τηλεφωνουν μετα οτι κατι παθανε τα επιπλα και αντε παλι απο την αρχη. κοριτσια προσοχη στα επιπλα ειναι αμαρτια να τα χαλαμε ετσι επειδη δεν θελουμε να φαινεται η σκονη.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Πως θα ξεφορτωθείτε τις κατσαρίδες για τα καλά!

katoikidia.jpgBlatta%20_orientalis2.jpgΥπάρχουν μερικά "κατοικίδια" που ενώ τα συναντάει κανείς σχεδόν σε κάθε σπίτι, θεωρούνται ανεπιθύμητα από τους ιδιοκτήτες και τους ενοίκους των σπιτιών, και όχι άδικα. Βλέπετε αυτά τα "κατοικίδια", έρχονται στα σπίτια μας απρόσκλητα, κυριολεκτικά εισβάλλοντας και σπέρνοντας πολλές φορές τον πανικό. Πρόκειται για τις γνωστές αντιπαθητικές κατσαρίδες. Έτσι και τις αποκτήσετε είναι δύσκολο να τις ξεφορτωθείτε. Μη βασανίζεστε με την ερώτηση "πως θα ξεφορτωθώ τις κατσαρίδες για τα καλά;" Μάθετέ το εδώ...

 

katsarida_panic.jpgΤι είναι οι κατσαρίδες

 

Οι κατσαρίδες ανήκουν στα έντομα όπως είναι γνωστό. Υπάρχουν περισσότερα από 3.500 διαφορετικά είδη κατσαρίδας σήμερα. Οι κατσαρίδες θεωρούνται ότι είναι τα πιο πρωτόγονα από όλα τα φτερωτά έντομα στην ιστορία. Στην πραγματικότητα το είδος τους στο σύνολό του δεν έχει αλλάξει καθόλου εδώ και 300 εκατομμύρια χρόνια!

 

Εμφάνιση

 

Οι κατσαρίδες έχουν ένα επίπεδο, επίμηκες, μαύρο ή καφέ σώμα σε σχήμα κελύφους , έχουν μακριές κεραίες και ένα κεφάλι που εστιάζει προς τα κάτω. Τα θηλυκά δεν έχουν φτερά, αντίθετα με τα αρσενικά που έχουν δύο ζευγάρια φτερών.

 

Χαρακτηριστικά

 

Οι κατσαρίδες ζουν σε ζεστό, υγρό, δροσερό και σκοτεινό περιβάλλον, που στη φύση βρίσκεται στις τροπικές και υποτροπικές περιοχές. Αντίθετα με τη φήμη τους, μόνο λίγα είδη κατσαρίδας είναι γνωστά σαν οικιακά παράσιτα, διαλέγοντας να ζήσουν σε οικιακό χώρο αντί στο φυσικό τους περιβάλλον. Οι κατσαρίδες επιβιώνουν τρώγοντας ένα συνδυασμό τροφών από φυτικές και ζωικές ουσίες όπως χαρτιά, ρούχα, υπολείμματα τροφών, ξύλο, βιβλία, οικιακά ακάρεα και άλλα μικρά έντομα.

 

Blatta_orientalis.jpgΗ μαύρη (ανατολική) κατσαρίδα (Blatta orientalis)

 

Η πιο γνωστή κατσαρίδα, τουλάχιστο στη χώρα μας. Η μαύρη ανατολική κατσαρίδα είναι περισσότερο συνδεμένη με τις υγρές περιοχές απ' ότι οι άλλες κοινές κατσαρίδες. Σε εξωτερικούς χώρους βρίσκεται κυρίως κάτω από σωρούς φύλλων και φυτών σε αποσύνθεση, κάτω από πέτρες. Ωστόσο προτιμούν να ζουν μέσα σε κτίρια όπου βρίσκουν ιδανικές συνθήκες όλο το χρόνο. Αυτός ο οικιακός εισβολέας προτιμά να εισβάλει από τις αποχετεύσεις των σπιτιών. Τα αυγά της, που όπως και της γερμανικής κατσαρίδας, αποτίθενται ανά 15-20 μέσα σε ωοθήκες, μπορούν να μείνουν ανενεργά για μήνες έως ότου δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να εκκολαφθούν. Τρέφεται με σκουπίδια και σάπιες οργανικές ουσίες. Βρίσκονται σε υγρά υπόγεια, κελάρια, κοντά σε αποχετευτικούς αγωγούς, σε νεροσωλήνες, και ανάμεσα σε ψυκτικές και κλιματιστικές συσκευές, ψυγεία, πλυντήρια, κάτω από το πάτωμα, μέσα σε τοίχους. Προτιμούν συνήθως τους πρώτους ορόφους των κτιρίων.

 

Blattella_germanica.jpgΗ γερμανική κατσαρίδα (Blattela germanica)

 

Ένα ακόμα από τα πιο γνωστά είδη κατσαρίδας. Έχει ανοικτό καφέ χρώμα και δύο ευδιάκριτες σκούρες ρίγες στο σώμα της που την ξεχωρίζουν από τις άλλες κατσαρίδες. Στο μέγεθος είναι μικρότερη από την κοινή μαύρη κατσαρίδα. Οι γερμανικές κατσαρίδες βρίσκονται συνήθως να συχνάζουν σε υγρά και ζεστά μέρη, σε υπονόμους, υπόγεια, κάτω από γέφυρες, δίπλα σε μέρη που υπάρχει νερό ή υγρασία. Η μικρή καφέ κατσαρίδα μπορεί να μεταφερθεί σε ένα σπίτι μέσα σε μια καινούργια τηλεφωνική συσκευή ή έναν ταχυδρομικό φάκελο και σύντομα να εξαπλωθεί σε ένα γραφείο δείχνοντας ιδιαίτερη αδυναμία σε συσκευές υψηλής τεχνολογίας.

 

Ανησυχίες για την υγεία

 

Οι κατσαρίδες είναι ένα από τα πιο αντιπαθητικά έντομα στον κόσμο και υπάρχει μια καλή αιτία γι' αυτό. Όχι μόνο γιατί τις ξεφορτώνεσαι δύσκολα, αλλά και γιατί είναι υπεύθυνες για μετάδοση αλλεργιών, βακτηριδίων και ασθενειών όπως του άσθματος.

 

Πώς θα εντοπίσετε μια κατσαρίδα.

 

Οι περισσότερες κατσαρίδες είναι νυκτόβιες και κρύβονται καλά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Από τη φύση τους αντιπαθούν το φως γι' αυτό σπάνια θα τις δείτε σε κοινή θέα. Το πιο κοινό μέρος που θα τις βρείτε να τρώνε ή να κοιμούνται είναι κάτω από τα ντουλάπια του νιπτήρα, πίσω από τα ντουλάπια του νεροχύτη της κουζίνας, κάτω από μεγάλες συσκευές, στο μπάνιο και στο πλυσταριό.

 

simb_posizione_blatte.gif Ξεφορτωθείτε τις κατσαρίδες τώρα!

 

Από τη στιγμή που θα δείτε κατσαρίδα στο χώρο που ζείτε, το πιθανότερο είναι να υπάρχουν και άλλες που δεν φαίνονται. Πρέπει να πάρετε δραστικά μέτρα εναντίον τους αρχίζοντας από αυτές που έχετε εντοπίσει. Δοκιμάστε:

 

1. Απλώστε μια μικρή ποσότητα από βορικό οξύ στα μέρη που έχετε δει τις κατσαρίδες να τριγυρνάνε. Οι κατσαρίδες θα δηλητηριαστούν καταπίνοντας το οξύ. Βεβαιωθείτε ότι απλώσατε το βορικό οξύ σε όλες τις σκοτεινές και υγρές περιοχές, όπως κάτω από τους νεροχύτες της μπανιέρας και της κουζίνας, πίσω από πλυντήρια και στεγνωτήρια, γύρω από το ψυγείο και πίσω από κάθε συσκευή. Προσοχή: Το βορικό οξύ είναι τοξικό και για τον άνθρωπο. Μην το χρησιμοποιείτε σε μέρη που παίζουν, τρώνε ή κοιμούνται παιδιά ή κατοικίδια ζώα.

 

2. Μπορείτε να φτιάξετε το δικό σας εντομοκτόνο ανακατεύοντας ανάλογα μέρη μαγειρικής σόδας και ζάχαρης άχνης ετοιμάζοντας έτσι ένα γεύμα παγίδα για τις κατσαρίδες. Αφήστε το μείγμα σε ένα ρηχό πιάτο σε μέρος που έχετε εντοπίσει κατσαρίδες. Ο συνδυασμός σόδας και ζάχαρης είναι θανατηφόρος για τις κατσαρίδες.

 

3. Οι κατσαρίδες μισούν την γεύση της δάφνης. Μπορείτε με φυσικό και ασφαλή τρόπο να απομακρύνετε τις κατσαρίδες απλώνοντας φύλλα δάφνης σε μέρη που τριγυρνούν κατσαρίδες. Είναι ιδανική μέθοδος για να διώξετε τις κατσαρίδες από τα δωμάτια και από τα μέρη που παίζουν παιδιά.

 

4. Μη δίνετε νερό στις κατσαρίδες! Οι κατσαρίδες μπορούν να επιβιώσουν για μήνες χωρίς τροφή αλλά χρειάζονται καθημερινά νερό. Μην αφήνετε νερό στο νεροχύτη, σε άπλυτα πιάτα ή σε άλλα μέρη του σπιτιού. Επίσης ελέγχετε όλες τις πηγές νερού, όπως υδραυλικά που στάζουν, την υγρασία κάτω από το ψυγείο, και τους "ιδρωμένους" σοβάδες. Σκουπίστε όλες τις σταγόνες νερού από τον νεροχύτη μετά το πλύσιμο των πιάτων και επίσης σκουπίστε καλά την περιοχή του μπάνιου σας αφού το χρησιμοποιήσετε.

 

5. Καθαρίστε! Καθαρίστε! Καθαρίστε! Οι κατσαρίδες συρρέουν σε περιοχές που έχουν ρυπανθεί με περιττώματα κατσαριδών. Χρησιμοποιείστε απορρυπαντικό ή απολυμαντικό και καθαρίστε προσεκτικά την περιοχή για να αποφύγετε την επανεμφάνισή τους εκεί. Σε τσιμεντένιους τοίχους και πατώματα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε λευκαντικό με νερό. Τις πιο δύσκολες περιοχές μπορείτε να τις καθαρίσετε με αντιβακτηριδιακά υγρά και βούρτσες.

 

Εντομοκτόνα

 

uso_duracid_spray.gifΟι σφοδρές επιδρομές κατσαριδών στο σπίτι, θα χρειαστούν περισσότερη φροντίδα από απλά φύλλα δάφνης και σόδα μαγειρικής, και περισσότερο κόπο. Πολλά εντομοκτόνα είναι σήμερα διαθέσιμα στην αγορά, τα οποία ασχολούνται με την εξόντωση της κατσαρίδας. Τα νέα (gel-based) προϊόντα έχουν γρήγορη δράση και είναι αρκετά αποτελεσματικά στην καταπολέμηση τους. Χρειάζονται 1-2 μέρες για να δράσουν, έχουν συνήθως ελάχιστη ή ανύπαρκτη δυσάρεστη μυρωδιά και είναι ασφαλέστερα για να χρησιμοποιηθούν σε περιοχές που υπάρχουν παιδιά και κατοικίδια ζώα. Οι παγίδες με κόλλα, που αναγκάζουν τις κατσαρίδες να κολλήσουν επάνω τους, καθώς κυκλοφορούν πέρα δώθε, έχουν επίσης καλά αποτελέσματα σε περιοχές που είναι δύσκολο να τις φτάσουμε. Για σοβαρότερες περιπτώσεις ή επαναλαμβανόμενες επισκέψεις δοκιμάστε διάφορα σπρέι σε χαραμάδες και ρωγμές του τοίχου, αεροζόλ ομίχλης και απωθητικά σε σκόνη. Αν αποτύχουν όλες οι προσπάθειές σας, μη διστάσετε να καλέσετε έναν εξολοθρευτή εντόμων για απολύμανση!

 

Πώς να παραμείνετε απαλλαγμένοι από τις κατσαρίδες

 

1. Καθαρίζετε επιμελώς υπολείμματα τροφών (εννοείται και τα ψίχουλα) από την επάνω επιφάνεια του πάγκου, τα τραπέζια και άλλες περιοχές του σπιτιού.

 

2. Επισκευάστε υδραυλικές εγκαταστάσεις και σωλήνες και καθιερώστε ένα πρόγραμμα ελέγχου της οικιακής υγρασίας. Χρησιμοποιήστε αποξηραντή χώρου, αν είναι απαραίτητο, και σκουπίστε αμέσως νερά που έχουν χυθεί.

 

3. Μονώστε τους σωλήνες.

 

4. Ξεφορτωθείτε τις σαβούρες και τα περιττά ή ανεπιθύμητα αντικείμενα! Ψάξτε συρτάρια και γραφεία και απαλλαγείτε από τις περιπλανώμενες τσάντες, τα χαρτιά, τις παλαιές εφημερίδες, τις πλαστικές τσάντες από ψώνια και τους φακέλους. Κρατήστε την περιοχή κάτω από τους νεροχύτες και γύρω από τα πλυντήρια και τα στεγνωτήρια καλά οργανωμένες, καθαρές, νοικοκυρεμένες και συγυρισμένες. Τρίψτε τα πατώματα των υπογείων με διάλυμα χλωρίνης και καυτού νερού αρκετές φορές το χρόνο. Επενδύστε σε έναν αποξηραντή για να ελέγχετε την υγρασία στο σπίτι.

 

scarafaggio.gif 5. Γεμίστε τις ρωγμές και σφραγίστε τις διαρροές στους σωλήνες. Αν η τρύπα είναι πολύ μεγάλη για να καλαφατιστεί, τοποθετήστε "μούφα" στο άνοιγμα μέχρι να σχηματίσετε σφιχτό βούλωμα. Οι διογκωτικοί αφροί λειτουργούν επίσης καλά στο κλείσιμο μιας μεγάλης τρύπας γύρω από τους σωλήνες.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να σας πιάνει πανικός στη θέα μιας κατσαρίδας. Σκεφτείτε ότι θα μπορούσατε ακόμα και να τις φάτε! Μην ξεχνάτε πως σε άλλα μέρη του κόσμου οι κατσαρίδες αποτελούν ξεχωριστό ζουμερό, κρατσανιστό έδεσμα.

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΣΑΣ.

 

ΚΟΥΖΙΝΑ

Δώστε έναν άλλο αέρα στην κουζίνα σας. Αν οι τοίχοι σας είναι άδειοι, κρεμάστε πίνακες, μεγάλους, μικρούς, με κορνίζες χοντρές και χρωματιστές. Αγοράστε αξεσουάρ κουζίνας σε έντονα χρώματα και τοποθετήστε τα σε εμφανή ράφια. Η έξυπνη μείξη χρωμάτων μπορεί να μεταμορφώσει τον χώρο.

ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ

Αν θέλετε η κουζίνα σας να μυρίζει ευχάριστα, βράστε σε μια κατσαρόλα λίγη κανέλα με ζάχαρη σε πολύ χαμηλή φωτιά.

ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΣΤΑ ΠΟΤΗΡΙΑ

Αυγό, κρεμμύδι, σκόρδο, ψάρι, βαριά φαγητά, αφήνουν έντονη την παρουσία τους στα ποτήρια. Για να εξαφανιστούν οι οσμές πρέπει τα ποτήρια να πλυθούν καλά με άφθονο νερό και απορρυπαντικό με αιθέρια έλαια.

ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ

Στην κουζίνα οι πάγκοι, τα μαχαιροπίρουνα, τα σφουγγάρια, τα βουρτσάκια και οι πετσέτες πρέπει να διατηρούνται πάντα στεγνά. Ότι παραμένει υγρό ευνοεί τον πολλαπλασιασμό των μικροβίων. Ειδικότερα οι πετσέτες πρέπει να στεγνώνουν καλά μετά από κάθε χρήση, να αλλάζονται συχνά και να πλένονται με καυτό νερό. Επίσης, φροντίστε να είναι απόλυτα στεγνά τα σκεύη όπου φυλάσσονται το αλεύρι, ο καφές, το ψωμί, οι ξηροί καρποί και τα βότανα.

 

Πήγαινε πίσω

ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ

ΤΗΓΑΝΙΛΑ

Είσαστε αφηρημένοι ή, έστω, χάλασε ο απορροφητήρας. Τώρα; Φυσικά ανοίγετε τα παράθυρα, αλλά εκτός αυτού, κάψτε μέσα σε ένα σταχτοδοχείο φλούδες πατάτας και λεμονιού. Κάνουν καλύτερη δουλειά από όλα τα αποσμητικά χώρου στον κόσμο!

ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ

Βανίλια : Τοποθετήστε μία ποσότητα καθαρής βανίλιας μέσα σε βαμβακερό ύφασμα, κλείστε το με ένα σπάγκο και τοποθετήστε το σε ένα ρηχό πιατάκι μέσα στο ψυγείο ή σε οποιοδήποτε σημείο της κουζίνας..

Μαγειρική σόδα : Ένα πιατάκι με μαγειρική σόδα σε ένα ράφι του ψυγείου ή σε κάποιο ντουλάπι θα τα διατηρήσει καθαρά από οσμές. Μην ξεχνάτε να την αντικαθιστάτε κάθε δύο μήνες, ρίχνοντας την παλιά σόδα μέσα στο νεροχύτη, απαλλάσσοντας έτσι και αυτόν από τις οσμές..

Ξίδι ή κλαδάκια σέλινου : Αν θέλετε να αποφύγετε ή να απομακρύνετε τις ενοχλητικές μυρωδιές των φαγητών από τα χέρια σας, τρίψτε τα πριν και μετά από το μαγείρεμα με ξίδι ή με την άκρη ενός κλαδιού σέλινου...

Αιθέρια έλαια : Για κάθε 2 φλιτζάνια νερό προσθέστε 4 σταγόνες από το αγαπημένο σας αιθέριο έλαιο ( λεβάντα, ευκάλυπτος, λεμόνι, δενδρολίβανο, κ.λ.π. ) ή συνδυασμούς τους. Βάλτε το διάλυμα σε έναν ψεκαστήρα και τοποθετήστε το σε ένα σκοτεινό και δροσερό μέρος. Η κουζίνα σας θα μυρίζει υπέροχα αν μετά το καθάρισμα περνάτε με αυτό όλες τις επιφανείς...

ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ

Για να μην μυρίζουν τα χέρια σας (π.χ. κρεμμύδι, σκόρδο κτλ.)τρίψτε τα με μια λεμονόκουπα.

ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΜΜΕΝΟΥ

Για να εξουδετερώσετε τη μυρωδιά του καμένου στην κουζίνα σας, βράστε για λίγα λεπτά ένα λεμόνι κομμένο σε ροδέλες σε μια κατσαρόλα γεμάτη νερό.

ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

Για να δημιουργήσετε μία ευχάριστη ατμόσφαιρα στο δωμάτιό σας, βάλτε μία κατσαρόλα με βραστό ξύδι στο κέντρο του δωματίου. Το ξίδι θα εξουδετερώσει τις δυσάρεστες μυρωδιές.

ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ

Πριν ξεκινήσετε να καθαρίζετε ψάρια ή κρεμμύδια περάστε τα δάχτυλά σας με αλάτι. Δεν θα κολλάνε μετά το καθάρισμα και δεν θα μυρίζουν δυσάρεστα.

ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ ΜΥΡΩΔΙΑΣ

Η ενοχλητική και έντονη μυρωδιά του πεπονιού μέσα στο ψυγείο, μπορεί να εξουδετερωθεί, εάν σε ένα από τα ράφια του ψυγείου τοποθετήσετε ένα μπαστουνάκι κανέλας ή αφήστε για μερικές μέρες ένα μπολάκι με ξίδι. Τόσο η κανέλα όσο και το ξίδι έχουν την ιδιότητα να απορροφούν όλες τις μυρωδιές.

ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΜΥΡΩΔΙΕΣ

Για να φύγει η μυρωδιά από τα πλαστικά σκεύη, βάλτε τα, πλυμένα και σκουπισμένα, στο ψυγείο μία μέρα. Αν παραμένει, γεμίστε τα σκεύη με νερό με λίγο απορρυπαντικό πιάτων και αφήστε τα έτσι για μία μέρα..

ΜΥΡΩΔΙΑ ΧΛΩΡΙΟΥ

Συμβαίνει συχνά το νερό της βρύσης να μυρίζει χλώριο. Για να περιοριστεί η έντονη μυρωδιά χλωρίου, ένας απλός τρόπος είναι, όταν γεμίζετε τα μπουκάλια, να τα αφήνετε για μερικές ώρες χωρίς καπάκι μέσα στο ψυγείο.

ΑΣΧΗΜΕΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟΣ

Αν το θερμός σας μυρίζει άσχημα, γεμίστε τον με ζεστό νερό και προσθέστε μία κουταλιά της σούπας σόδα φαγητού. Κλείστε το καλά και αφήστε το για είκοσι λεπτά. Ξεβγάλετε το με άφθονο νερό και αφήστε το ανοιχτό να στεγνώσει καλά. Έτσι όλες οι μυρωδιές θα εξαφανιστούν.

ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ

Εξαφανίστε τις δυσάρεστες μυρωδιές από την κουζίνα βράζοντας σε λίγο νερό καμιά εικοσαριά γαρίφαλα.

ΜΥΡΩΔΙΑ ΧΛΩΡΙΝΗΣ.Διώχνετε τη δυσάρεστη μυρωδιά της χλωρίνης από τα χέρια σας, τρίβοντας τα με ξίδι ή λεμόνι. Μετά τα πλένετε με σαπούνι Μασσαλίας...

ΦΟΥΡΝΟΣ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΞΥΔΙ

Ένας άριστος τρόπος αποσμητικού των φούρνων μικροκυμάτων είναι μία κούπα ξύδι. Ανάβετε τον φούρνο μέχρι να βράσει, βρέχετε ένα πανί με το ζεστό ξύδι και σκουπίζετε το εσωτερικό του φούρνου.

ΚΑΦΕΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ

Είναι ιδανικό ένα χάρτινο σακουλάκι καφέ στο ψυγείο. Εξαφανίζει όλες τις ανεπιθύμητες μυρωδιές!

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΑΦΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ

Αν κόψετε κρεμμύδια ή σκόρδα και μυρίζουν τα χέρια σας, πάρτε μια πρέζα ελληνικό καφέ και τρίψτε καλά τα χέρια σας.

ΑΡΩΜΑ ΚΑΦΕ

Βάλτε λίγη σκόνη ελληνικού καφέ στο ζεστό μάτι της κουζίνας για να φύγουν οι δυσάρεστες μυρωδιές από την κουζίνα σας. Να είστε σίγουροι ότι η κουζίνας σας θα γεμίσει ένα ευχάριστο άρωμα καφέ.

ΑΡΩΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Για να έχετε πάντα ένα ευχάριστο, διακριτικό και πάνω απ` όλα υγιεινό άρωμα στο σπίτι, σας χρειάζονται μόνο δύο δόσεις βανίλιας, που βάζουμε στα γλύκα, και η ηλεκτρική σας σκούπα. Ρουφήξτε τη σκόνη βανίλιας με τη σκούπα την ώρα που καθαρίζετε το σπίτι. Όταν τελειώσετε, το άρωμά της θα διαχέεται ευχάριστα παντού. Στα επόμενα σκουπίσματα δεν χρειάζεται να προσθέσετε ξανά βανίλια.

ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ (ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΚΛΠ)

ΤΖΑΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ

Τα τζάμια στο παράθυρο της κουζίνας μαζεύουν λιπαρούς ατμούς. Για να καθαρίσουν καλύτερα, περάστε τα με ένα σφουγγάρι βουτηγμένο με ζεστή σαπουνάδα και ξεβγάλετε τα με υγρό πανί. Όταν στεγνώσουν εξαφανίστε τη θαμπάδα που ίσως μείνει τρίβοντας τα με ένα στεγνό πανάκι.

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΖΑΜΙΩΝ

Τα τζάμια σας θα αστράψουν κυριολεκτικά, αν τα τρίψετε με ένα πανάκι βουτηγμένο σε άσπρο ξίδι ή κρύο τσάι ( χωρίς ζάχαρη !!). Η βρεγμένη εφημερίδα είναι επίσης πολύ αποτελεσματική φτάνει να διαλέξετε την σωστή ποιότητα χαρτιού!!! Οι ιλουστρασιόν εφημερίδες με γλασέ χαρτί δεν προσφέρονται γι' αυτή τη δουλειά.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΑΡΜΑΡΩΝ

Αν το μάρμαρο είναι πολύ λερωμένο, διαλύετε στο νερό λίγο σαπούνι Μασσαλίας σε σκόνη. Αφού το πλύνετε, θα πρέπει να το ξεβγάλετε και να το τρίψετε με ένα στεγνό μάλλινο πανί, για να εξαφανίσετε τυχόν θαμπάδες. Μη χρησιμοποιήσετε ποτέ χλωρίνη ή άλλα καυστικά απορρυπαντικά για να καθαρίσετε μαρμάρινες επιφάνειες.

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ

Η καλύτερη προστασία των μαρμάρων είναι να τα περάσετε με διαφανές ματ βερνίκι, που μειώνει την απορροφητικότητά τους. Επειδή όμως το βερνίκι αυτό δεν είναι αιώνιο και σιγά - σιγά φεύγει, καλό είναι κάθε 5-6 χρόνια να το ανανεώνετε. Στο μεταξύ, για να καθαρίζετε τις μαρμάρινες επιφάνειες, χωρίς να ανησυχείτε για τα σημεία όπου έχει φθαρεί το βερνίκι, χρησιμοποιείτε σκέτο νερό και ένα καθαρό πανί.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΓΥΑΛΙΣΜΑ

Για αποτελέσματα πολύ καλύτερα όταν γυαλίζετε τα έπιπλά σας, προσθέστε σε όποιο στιλβωτικό αγοράσετε λίγες σταγόνες ξίδι.

ΛΑΜΠΕΡΟΙ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Τέλος στο θάμπωμα των καθρεφτών στο μπάνιο, αν τους τρίψετε με ένα πανί εμποτισμένο με μερικές σταγόνες υγρό για τα πιάτα. Ένα πέρασμα με ένα μαλακό πανί αρκεί για να λάμπουν πάντα οι καθρέφτες σας.

ΓΥΑΛΙΣΜΑ ΣΤΑ ΕΠΙΠΛΑ

Καθαρίστε και γυαλίστε τα έπιπλα από ξύλο με ένα στιλβωτικό που θα φτιάξετε μόνη σας : Πάρτε λίγο ελαιόλαδο, προσθέστε χονδρό αλάτι φαγητού και ανακατέψτε πολύ καλά, μέχρι να διαλυθεί το αλάτι. Βρέξτε ένα πανί με το μείγμα και τρίψτε πολύ καλά το έπιπλο μέχρι να γυαλίσει. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχετε και αν χρησιμοποιήσετε ένα μείγμα από λάδι και ξίδι, σε ίσες ποσότητες.

ΘΑΜΠΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

Για να αποφύγετε το θάμπωμα στους καθρέφτες του λουτρού όταν κάνετε μπάνιο ρίξτε πρώτα στη μπανιέρα 2-3 εκ. κρύο νερό προτού ρίξετε το ζεστό. Έτσι οι υδρατμοί μειώνονται αισθητά!!

ΒΑΖΑ

Για να καθαρίσουν τα κρυστάλλινα βάζα σας, ξεπλύνετέ τα με ξίδι και πασπαλίστε τα με χοντρό αλάτι. Μετά από μερικές ώρες ξεβγάλετε τα με νερό και τρίψτε τους λεκέδες που επιμένουν με μια παλιά οδοντόβουρτσα..

ΤΖΑΜΙΑ

Αν τα τζάμια σας έχουν μικρούς λεκέδες και στίγματα, τρίψτε τα με μισό λεμόνι προτού τα περάσετε με το απορρυπαντικό.

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΖΑΜΙΩΝ

Ξίδι : Σε έναν ψεκαστήρα χρησιμοποιήστε το αδιάλυτο ή αναμείξτε ίσα μέρη ξίδι και νερό...

Λεμόνι : Ψεκάστε με το διάλυμα 2 φλιτζανιών νερού και 1/2 φλιτζανιού χυμού λεμονιού...

Καλαμποκάλευρο : Ανακατέψτε 2 φλιτζάνια καλαμποκάλευρο με 8 φλιτζάνια ζεστό νερό, απλώστε με ένα σφουγγάρι και σκουπίστε με ένα στεγνό πανί. Για τζάμια απαλλαγμένα από στίγματα, αναμείξτε 1/4 φλιτζανιού λευκό ξίδι, 1 κουταλιά καλαμποκάλευρο και 4 φλιτζάνια ζεστό νερό σε έναν ψεκαστήρα, ψεκάστε και σκουπίστε με μία εφημερίδα...

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ

1. Αφού έχετε χρησιμοποιήσει τη σχάρα και όσο είναι ακόμα ζεστή, ξύστε τα υπολείμματα φαγητού με μία σιδερόβουρτσα. Έτσι δε θα σκληρύνουν και δε θα μαυρίσουν επάνω της και θα είναι καθαρή την επόμενη φορά που θα τη χρησιμοποιήσετε.

2. Ένα κόλπο για να καθαρίσετε εύκολα τα καμένα λίπη από ένα τηγάνι ή κατσαρόλα: Παίρνετε 4-5 αναβράζοντα δισκία για τον πονοκέφαλο, γεμίζετε το σκεύος με νερό και αντί να τα πιείτε εσείς, τα... ρίχνετε μέσα στην κατσαρόλα / τηγάνι. Περιμένετε καμιά ωρίτσα και μετά πλένετε το σκεύος κανονικά (χωρίς να ταλαιπωρηθείτε ιδιαίτερα).

3. Ένα διάλυμα από 1 κουταλιά σόδα σε 4 λίτρα ζεστό νερό θα εξαφανίσει τις περισσότερες μυρωδιές από τα πλαστικά σκεύη. Απλά βυθίστε τα στο διάλυμα για λίγη ώρα πριν τα πλύνετε.

ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΑ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ

Για να καθαρίσετε μπρούτζινα είδη (ορειχάλκου). Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο, προσθέστε του αρκετό αλάτι, και τρίψτε τα σκεύη σας με αυτό. Τρίψτε τα με νωπό πανί μετά.

ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ ΓΥΑΛΙ

Αν έχετε τραπέζι με γυάλινη επιφάνεια, χρησιμοποιείστε λίγες σταγόνες χυμό λεμονιού και τρίψτε τον με μια χαρτοπετσέτα. Θα αστράφτει!

ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

Θέλετε να παρασκευάσετε το δικό σας υγρό καθαρισμού του μπαρμπρίζ του αυτοκινήτου σας; Σημειώστε. Σε δύο κουταλιές της σούπας υγρό σαπούνι πιάτων και τρεις κούπες οινόπνευμα εντριβής προσθέστε αρκετό νερό για να συμπληρώσετε ένα γαλόνι. Άριστο για καθαρισμό και οιασδήποτε γυάλινης επιφάνειας.

ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΑ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ

Για να καθαρίσετε μπρούτζινα είδη (ορειχάλκου). Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο, προσθέστε του αρκετό αλάτι, και τρίψτε τα σκεύη σας με αυτό. Τρίψτε τα με νωπό πανί μετά.

ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕ ΓΥΑΛΙ

Αν έχετε τραπέζι με γυάλινη επιφάνεια, χρησιμοποιείστε λίγες σταγόνες χυμό λεμονιού και τρίψτε τον με μια χαρτοπετσέτα. Θα αστράφτει!

ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

Θέλετε να παρασκευάσετε το δικό σας υγρό καθαρισμού του μπαρμπρίζ του αυτοκινήτου σας; Σημειώστε. Σε δύο κουταλιές της σούπας υγρό σαπούνι πιάτων και τρεις κούπες οινόπνευμα εντριβής προσθέστε αρκετό νερό για να συμπληρώσετε ένα γαλόνι. Άριστο για καθαρισμό και οιασδήποτε γυάλινης επιφάνειας.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ

Ο καθαρισμός του φούρνου είναι από τις πλέον σκληρές εργασίες στο σπίτι γι' αυτό απαιτούνται και σκληρά χημικά. Χρησιμοποιήστε ακίνδυνα υλικά όπως αλάτι, σόδα, και βορικό οξύ. Βάλτε 2 κουταλιές σούπας υγρό σαπούνι, 2 κουταλιές βορικό οξύ, ανακατέψτε το και φυλάξετέ το σε ένα πλαστικό μπουκάλι ψεκάσματος. Με το μείγμα αυτό μπορείτε να ψεκάζετε το φούρνο και να τα αφήνετε 20 λεπτά. Μετά τρίψτε τον.

ΦΟΥΡΝΟΣ ΚΑΙ ΛΑΔΙΑ

Αν τρέξουν λάδια, λίπη ή υγρά κατά το μαγείρεμα στο φούρνο σας, καθαρίστε τα αμέσως, πριν προλάβουν να καούν, οπότε δε θα χρειαστεί να καταφύγετε στα τοξικά σπρέϊ.... ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ

Αν λοιπόν σας χύθηκαν υγρά ή φαγητά καθόσον ο φούρνος είναι ακόμα ζεστός, απλώστε ένα στρώμα αλάτι και σόδα μαγειρικής, επάνω τους. Αν έχουν ξεραθεί βρέξτε τα λίγο πριν. Όταν κρυώσει ο φούρνος ξύστε τα σημεία εκείνα και πλύνετέ τα μετά.

ΑΣΗΜΙΚΑ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΣΜΑ

Για γυαλιστερά ασημικά, τυλίξτε τα σε αλουμινόχαρτο και βάλτε τα να βράσουν σε μια μεγάλη κατσαρόλα γεμάτη νερό με αλάτι. Η χημική αντίδραση απομακρύνει τους λεκέδες από την οξείδωση του ασημιού.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΙΞΕΡ

Θέλετε να καθαρίσετε το μίξερ σας χωρίς να το αποσυναρμολογήσετε ; Γεμίστε το ως τη μέση με χλιαρό νερό με λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα και βάλτε το να δουλέψει λίγα δευτερόλεπτα. Μετά απλώς ξεβγάλτε το...

ΑΛΑΤΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΣ

Για να εξαφανιστούν τα άλατα από το τηλέφωνο του ντους, αφήστε το σε ένα μπολ με ξίδι μια ολόκληρη μέρα.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΟΥ

Αν το σφουγγάρι στην κουζίνα ή στο μπάνιο σας μυρίζει έντονα, τότε έχει συγκεντρώσει βακτήρια. Είναι ώρα λοιπόν είτε να το πετάξετε είτε να το πλύνετε στο πλυντήριο. Αν πλένεται βέβαια με ζεστό νερό και σαπούνι, δεν υπάρχει λόγος να το πετάξετε, αλλά ούτε και να το βλέπετε σαν τρομερή εστία μόλυνσης που χρειάζεται αντιβακτηριακό σαπούνι. Το κοινό αρκεί...

ΑΛΑΤΑ

Μπορείτε να καθαρίσετε τα πορσελάνινα είδη υγιεινής από τα άλατα του νερού, χρησιμοποιώντας το καθαριστικό του φούρνου. Ψεκάζετε και αφήνετε για 1-2' να λειτουργήσει ο αφρός και κατόπιν ξεπλένετε με άφθονο νερό..

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ.

1. Ξίδι και αλάτι: Το μείγμα τους αποτελεί πολύ καλό καθαριστικό επιφανειών.

2. Μαγειρική σόδα : Διαλύστε 4 κουταλιές σόδας σε 4 φλιτζάνια ζεστό νερό και θα έχετε ένα καθαριστικό για κάθε χρήση. Το ίδιο θα συμβεί αν ρίξετε λίγη μαγειρική σόδα σε ένα βρεγμένο πανί. Η μαγειρική σόδα θα καθαρίσει και θα αρωματίσει όλες τις επιφάνειες της κουζίνας και του μπάνιου...

3. Αμμωνία: Ένα από τα καλύτερα καθαριστικά με πολλές εφαρμογές - πλακάκια, πατώματα, συσκευές, κ.λ.π. - μπορείτε να παρασκευάσετε ανακατεύοντας 1/4 φλιτζανιού μαγειρική σόδα, 1 φλιτζάνι αμμωνία, 1/2 φλιτζανιού λευκό ξίδι και 4 λίτρα ζεστό νερό. Διατηρήστε το υγρό για επόμενη χρήση σε ένα καλά κλεισμένο δοχείο. Προσέξτε μα μην ανακατέψετε την αμμωνία με χλωρίνη γιατί είναι δηλητηριώδης !!.Να συμπληρώσω στα Φυσικά Καθαριστικά, πως η σόδα θαυμάσια (και φθηνά) μπορεί ν' αντικαταστήσει τις σκόνες κατά των αλάτων του πλυντηρίου ρούχων! Έτσι, δεν θα φρακάρουν τις αποχετεύσεις οι συμπαγείς μάζες απ' τις διάφορες σκόνες.

Ένα κουτί σόδας στο πρόγραμμα των 60 βαθμών χωρίς πρόπλυση (και φυσικά χωρίς ρούχα) κάθε 2-3 μήνες, διαλύει τα άλατα στον κάδο.

Ακόμα, για περισσότερο οικολογικό σπίτι, αποφύγετε παντελώς τη χρήση χλωρίνης! Διότι εκτός απ' τις διαβρώσεις που προκαλεί, βγάζει στο περιβάλλον αέρια τα οποία καταστρέφουν τους πνεύμονές μας και το όζον!

Να θυμάστε πως το καλύτερο καθαριστικό είναι το ζεστό νερό!!!!.

ΛΕΚΕΔΕΣ ΣΤΗ ΠΙΑΤΕΛΑ

Οι πιατέλες από διάφανο γυαλί λεκιάζουν και αποκτούν μαυρισμένες κηλίδες στα πλάγια. Αφήστε την πιατέλα μέσα σε χλωρίνη και λίγο αλάτι όλη τη νύχτα. Τρίβοντας την μ' ένα ξυστήρι, οι λεκέδες εξαφανίζονται.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

Χθες ο καλος μου ο ανδρουλης μου εφερε απο την δουλεια ενα παντελονι βρεγμενο με βενζινη.Μυριζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ!!Το εβγαλα στο μπαλκονι και ο τοπος μοσχοβολισε. Ειναι καινουργιο δεν θελω να το πεταξω. Πως μπορω να το καθαρισω ? Αν το βαλω στο πληντυριο οπως ειναι φοβαμαι μηπως παρει μυρωδια και το πληντυριο..Υπαρχει λυση?????

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση ?

 

Υλικά: Σόδα, καυτό νερό.

Τρόπος: ανακατεύεις τη σόδα στο καυτό νερό, μουλιάζεις 12 ωρες, ξεπλένεις, μετά πλένεις κανονικά με απορυπαντικό.

 

;)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & ευχαριστούμε για όλα αυτά τα tips.

Μερικά από αυτά, τα ήξερα και τα είχα ήδη εφαρμόσει. Μου φαίνεται ότι τώρα συμπληρώθηκε η λίστα.

Λοιπόν, ξέρετε γιατί γαρύφαλλα και χρυσάνθεμα δεν μπαίνουν στο ίδιο βάζο; Επειδή τα χρυσάνθεμα θεωρούνται ως "τα καρφιά του θανάτου" και τα γαρύφαλα ως "τα καρφιά του έρωτα". Γι' αυτό το ένα σκοτώνει το άλλο.

Για τις ρομαντικές, ερωτευμένες κι ευαίσθητες ψυχές. (Ναι, κι εγώ τέτοια είμαι).

Και πάλι ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Μακάρι να βρω χρόνο να διαβάσω ό,τι γράφετε για να τα εφαρμόσω.

Αλλά έως τότε μήπως ξέρετε πώς να εξαφανίσω την μούχλα από τα κασώματα αλουμινίου - πάνω στην σιλικόνη, και γενικά να καθαρίσω μαζεμένη μούχλα?

Το σπίτι μου δυστυχώς έχει πολύ υγρασία.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τί γνώμη έχετε για τις σκούπες που πλένουν χαλιά?Είναι εύκολες στη χρήση και αποτελεσματικές?

 

Προσωπικά δεν την αγόρασα γιατί αυτό που θυμάμαι από αυτή τη σκούπα είναι τη μάνα μου να βρίζει και τον πατέρα μου να τρέχει όλη την ώρα προσπαθώντας να τη βοηθήσει. Βέβαια από τότε πέρασαν πολλάαααα χρόνια οπότε μπορεί η τεχνολογία να έχει προοδεύσει και να είναι πολύ πιο εύχρηστες. Πάντος θα παρακολουθώ και εγώ το τοπικ σου μήπως μάθω κάτι καινούργιο από άλλη κοπελιά!!!!

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...