Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για μπουφε παιδικού πάρτυ


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια , μήπως μπορείτε να μου πείτε ιδέες ή που μπορώ να βρω κάτι για να διακοσμήσω τα φαγητά του μπουφέ? Σε 15 ημέρες έχει γεννέθλια ο γιος μου και θα ήθελα να διακοσμήσω το παιδικό μπουφέ ανάλογα. Δηλ, φατσούλες κλπ , κλπ αλλά δεν έχω σκεφτεί και πολλά πράγματα.

Μήπως υπάρχει καμία ιδέα?

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ανάμεδα στις πιατέλες με τα φαγητά να βάλεις μικρά χρωματιστά κουβαδάκια το ένα π.χ. με γλειφιτζούρια, το άλλο με ανεμομυλάκια ή με κουτάκια smarties ή τσάρλεστον καραμέλες. Θα δώσει μια παιχνιδιάρικη νότα στο μπουφέ. Τώρα από φαγώσιμη διακόσμηση δεν μου έρχεται κάτι στο νου....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα αυτή elenaki. Νομίζω ότι θα το κάνω. Έτσι θα έχω και κάτι άλλο σε γλυκό για τα παιδάκια, εκτός βέβαια από την τούρτα.

Σ΄ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
έλεγα να μην κάνω καθόλου φαγητά για τα γενέθλια του μικρού μου αλλά τελικά αποφάσισα οτι στα πρώτα γενέθλια του μωρού μου πρέπει να κάνω το καλύτερο.οπότε ψάχνω ιδέες για φαγήτα που μπορώ να έχω στον μπουφε.έχω σκεφτεί ως τώρα: λουκανικοπιτάκια, τυροπιτάκια, πιτσάκια, πεινιρλι, μπόμπα με τυρι-ζαμπον, κεφτεδάκια..και μετά το χάος :lol: για πείτε και εσείς καμια ιδέα!!!! (θέλω γρήγορα και εύκολα φαγητάκια καθότι εργαζόμενη ), σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

 

Μια καλή ιδέα είναι οι λουκουμάδες. Τους δοκίμασα σε παιδικό πάρτι και ενθουσιάστικα. Το γευστικό θέμα του πάρτι ήταν οι λουκουμάδες. Ηρθαν έτοιμοι ζεστοί και φρεσκοφτιαγμένοι και σε διαφορετικές ποικιλίες. Δηλαδη, οι κλασικοι με μελι, βουτηγμένοι σε σοκολάτα και αλμυροί με τυρί. Πολύ νόστιμοι. Φυσικά υπήρχαν και μερικά ακόμη φαγητά, αλλα η κεντρική ιδέα ήταν οι λουκουμάδες. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω τηλέφωνο και λοιπά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι οι λουκουμάδες. Τους δοκίμασα σε παιδικό πάρτι και ενθουσιάστικα. Το γευστικό θέμα του πάρτι ήταν οι λουκουμάδες. Ηρθαν έτοιμοι ζεστοί και φρεσκοφτιαγμένοι και σε διαφορετικές ποικιλίες. Δηλαδη, οι κλασικοι με μελι, βουτηγμένοι σε σοκολάτα και αλμυροί με τυρί. Πολύ νόστιμοι. Φυσικά υπήρχαν και μερικά ακόμη φαγητά, αλλα η κεντρική ιδέα ήταν οι λουκουμάδες. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω τηλέφωνο και λοιπά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι οι λουκουμάδες. Τους δοκίμασα σε παιδικό πάρτι και ενθουσιάστικα. Το γευστικό θέμα του πάρτι ήταν οι λουκουμάδες. Ηρθαν έτοιμοι ζεστοί και φρεσκοφτιαγμένοι και σε διαφορετικές ποικιλίες. Δηλαδη, οι κλασικοι με μελι, βουτηγμένοι σε σοκολάτα και αλμυροί με τυρί. Πολύ νόστιμοι. Φυσικά υπήρχαν και μερικά ακόμη φαγητά, αλλα η κεντρική ιδέα ήταν οι λουκουμάδες. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω τηλέφωνο και λοιπά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μια καλή ιδέα είναι οι λουκουμάδες. Τους δοκίμασα σε παιδικό πάρτι και ενθουσιάστικα. Το γευστικό θέμα του πάρτι ήταν οι λουκουμάδες. Ηρθαν έτοιμοι ζεστοί και φρεσκοφτιαγμένοι και σε διαφορετικές ποικιλίες. Δηλαδη, οι κλασικοι με μελι, βουτηγμένοι σε σοκολάτα και αλμυροί με τυρί. Πολύ νόστιμοι. Φυσικά υπήρχαν και μερικά ακόμη φαγητά, αλλα η κεντρική ιδέα ήταν οι λουκουμάδες. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ να μάθω τηλέφωνο και λοιπά στοιχεία.

 

Αν μπορείς πες μας τα λοιπά στοιχεία....

Link to comment
Share on other sites

Aπό ιδέες ένα σωρό όρεξη να έχετε και διάθεση.

-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ.

-φύλλο κουρού με μανιτάρια,πιπεριά κ.γάλακτος και αυγά

-σφολιάτα κομμένη στη μέση[το ένα φύλλο] με αλλαντικά,τυριά που λιώνουν σε σχήμα πλεξούδα.

-κρέπες με σπανάκι,μπεσαμελ,τυρι ή με μερέντα.

-φύλλο κρούστας με κιμα και μπεσαμέλ.

-σφολιάτα κομεννη σε λεπτές λωρίδες στριφογυρισμένες και αλειμένες με ζάχαρη και ψήσιμο[μπορειτε και με χρωματιστή ζάχαρη]

-ψωμάκια στρογγυλά κομμένα στην μέση και αλειμένα με βούτυρο μια φέτα σαλάμι ,κασέρι και από πάνω μια φέτα ντομάτα με ρίγανη.-

-πιτσάκια με ψωμί του τοστ...κλαμπ σαντουιτς.

-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια και οπωσδήποτε τα χαζουλίνια που τρώνε τα παιδια πατατάκια,κρακεράκια,γκοφρετάκια κ.α.

 

Θέλω να κάνω αντιγραφή το βιβλίο των συνταγών σου :lol: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριέσαι... επειδή τρελένομαι για πιτοειδή (και στα Party οι περισσότεροι) πες μου λεπτομέρειες για:

-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ

-φύλλο κουρού με μανιτάρια,πιπεριά κ.γάλακτος και αυγά

-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω και εγω τι εκανα στα δικα μας παρτυ εφτιαχνα με ζυμαρι διαφορα ζωακια οπως χελωνα η κροκοδειλο τα εψηνα και μετα επανω καρφωνα κεφτεδακια λουκανικα μπριος κ.α τα παιδια ξετρελενοντουσαν

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που σκεφτομουν και σκεφτομουν συνεχεια τι να κάνω

στα πρώτα γενέθλια του Πάνου, τελικά πήγα στα σίγουρα.

Πήρα πίτσες που τις κανόνιζεις 2 μέρες πριν και είχαν και μισή τιμή.

Αυτοί σου στέλνουν και κλοουν αν θες σε πολύ καλή τιμή.

Το μόνο που έφτιαξα δυο μεγάλες σαλάτες του σεφ που ταιριάζουν με

την πίτσα.

Ετσι μου έμεινε αρκετός χρόνος και εφτιαξα παρα πολύ ωραία αναμνηστικά

δωράκια για τα παιδάκια. Και βέβαια ασχολήθηκα και με την διακόσμηση.

Οσοι ήταν εκεί πάντως έχουν κάνει το ίδιο μετά απο εμένα που σημαίνει

οτι ήταν όλα πολύ καλα. :mrgreen:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριέσαι... επειδή τρελένομαι για πιτοειδή (και στα Party οι περισσότεροι) πες μου λεπτομέρειες για:

-σφολιατάκια σε φορμάκια με πατατα,τυρί που λιώνει και μπεσαμέλ

-φύλλο κουρού με μανιτάρια,πιπεριά κ.γάλακτος και αυγά

-ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο,κ.γαλακτος,μανιτάρια και πιπερια

..............σου έστειλα μηνυμα με τις συνταγές.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάω:

Σφολιατάκια με πατάτα,τυρι και μπεσαμέλ:1κιλό πατάτες καθαρισμένες να βράσουν στην κατσαρόλα ή έτοιμος πουρές,σφολιατάκια σε πακετο,τρια διαφορετικά τυριά να λιώνουν και μπεσαμέλ.Βράζουμε τις πατάτες καθαρισμένες και αφού κρυώσουν τις πατάμε με το πιρούνι να διαλυθούν καλά.Φτιάχνουμε την μπεσαμέλ όπως την κάνουμε για το παστίτσιο,βάζουμε τα σφολιατάκια σε ατομικά χάρτινα φορμάκια που είναι για τον φούρνο ή σε αλουμινένια αφού τα βουτυρώσουμε λίγο ένα φυλλο σφολιάτας με λίγη γέμιση πατάτα στην οποία ανακατεύουμε τα τυρια αρεσκείας μας και με λίγο πιπέρι και από πάνω την μπεσαμέλ μια κουταλιά της σούπας και λίγη φρυγανιά τριμμένη.Μπορούμε και μεσα στη μπεσαμελ να ανακατεψουμε τα τυριά και ακόμα αυτο να γίνει και σαν πίτα με δυο μεγάλα φυλλα σφολιάτα το ένα κατω την γεμιση αλλά την μπεσαμέλ εδώ την ανακατεύουμε με την πατάτα και τέλος από πάνω το άλλο φύλλο βουτυρωμένο λίγο και ρίχνουμε και λίγο σουσαμι.Το ψηνουμε όπως και τα ατομικά σφολιατακια σε προθερμασμενο φουρνο μεχρι να ροδίσει η μπεσαμελ και να ψηθει η σφολιάτα.

-------------------------------------------

Ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο, κ.γάλακτος, μανιτάρια και πιπεριά:1πακέτο σφολιάτα που έχει μεσα δυο τεμάχια,κ.γάλακτος της αρεσκείας μας δυο πακετα,μανιτάρια, κοτόπουλο κατά προτίμηση στήθος και τέλος πιπεριά κόκινη και πράσινη.Βράζουμε το στηθος και το αφηνουμε να κρυώσει καλά και μετά κόβουμε μικρά κομματακια.Σε ένα κατσαρολάκι τσιγαριζουμε τα μανιτάρια, με τις πιπεριές σε λεπτές ρωδέλες και βάζουμε λίγο νερό να βράσουν.Μετά ρίχνουμε και το κοτόπουλο με αλάτι πιπερι και την κ.γάλακτος και ανακατευουμε καλά μεχρι να πάρουν μια βράση σε σιγανη φωτιά.Ανοιγουμε το φύλλο σφολιάτα λίγο με το πλάστη και αν θέλουμε να κάνουμε πλεξούδα βάζουμε γέμιση στη μεση μετά κόβουμε μια λωρίδα στενή σφολιάτα και τυλίγουμε το γυρω-γυρω τη γεμιση να φυγει από έξω.Με το μαχαίρι κόβουμε κομμάτια πάλι σε λωρίδες όχι όμως μεχρι το τέλος μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη και αρχίζουμε και πλέκουμε αντικριστά σε πλεξούδα τη σφολιάτα μεχρι να καλύψουμε την γεμιση.Το ψήνουμε σε ταψάκι αφου βάλουμε λαδόκολλα και από πάνω το αλείφουμε με γάλα ή αυγό και βάζουμε σουσάμι ή παπαρονόσπορο, το ψήνουμε μεχρι να ροδίσει η σφολιάτα και να ψηθει καλά και από κάτω.:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Σφολιάτα με αλλαντικά και τυριά:Δύο σφολιάτες, αλλαντικά της αρεσκείας μας (εγώ βάζω μπέικον,ζαμπόν) και τυριά που λιώνουν τριμμένα ή φετες πάλι της αρεσκείας μας.Αυτό μπορεί πάλι να γίνει και πλεξούδα αλλά εγώ το κάνω ρολό.Ανοίγουμε το φύλλο πάλι με τον πλαστη λίγο και το στρώνουμε στον πάγκο αφού εχουμε αλευρώσει το μερος.Ρίχνουμε κέτσαπ, μουστάρδα και τα απλώνουμε καλά και λίγη ρίγανη, μετά τα αλλαντικά να καλύψουν όλη την επιφάνεια υστερα τα τυρια, τα κασέρια και το τυλίγουμε ρολό προσεκτικά να μην βγουν έξω τα υλικά.Το βάζουμε λίγο στο ψυγείο να σφίξει και μετά κόβουμε όπως είναι φτιαγμένο ρολό κομμάτια και τα βάζουμε σε ταψάκι με λαδόκολλα ξαπλωτά. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180βαθμούς και ψήνουμε μεχρι να ροδίσει η σφολιάτα και να λιώσουν τα τυριά.

---------------------------------------------------

Σφολιάτα κομμένη σε λωρίδες στριφογυρισμένες με ζάχαρη:κόβουμε την σφολιάτα σε λωρίδες ίσα με δυο δάχτυλα πάχος και μάκρος όσο θέλουμε .......στροφογυρίζουμε το κομμάτι και το πασπαλίζουμε με ζάχαρη κοινή ή αν θέλουμε την βάφουμε με λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής.Τα αραδιάζουμε σε ταψάκι με λαδοκολλα από κάτω και τα ψήνουμε.

----------------------------------------------------

Φύλλο κρούστας με κιμά και μπεσαμέλ:μισό κιλό ή ένα κιλό φύλλο κρούστας, ένα κιλό κιμά φτιαγμένο όπως το κάνει η καθεμιά σας με το κρεμμυδια και όλα τα μυρωδικά εκτός σάλτσα όμως και μπεσαμέλ.Κόβουμε σε λωρίδες το φύλλο κρούστας σε όλο το μηκος του γυρω στα τρια το πολύ τεσσερα δάχτυλα, πιάνουμε δηλαδή δυο κομμάτια φύλλο κρουστας μαζί το βουτυρωνουμε(όχι ενδιάμεσα , αλλά το πάνω μερος από το δευτερο φύλλο) και βάζουμε την γέμιση αφου ανακατεψουμε τον κιμά με την μπεσαμέλ.Λοιπόν βάζουμε την γεμιση και κάνουμε τριγωνάκι σχέδιο μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη μεχρι να τελειώσει το φύλλο τα βάζουμε στο ταψάκι αφού τα αλλείψουμε με γάλα από πάνω και σουσάμι(εμενα με αρεσει πολύ εσεις αν δεν θελετε μη το βάζετε) και τα ψήνουμε.Αλλά όταν αλείψουμε με βούτυρο το φ.κρούστας να μην είναι αρκετό γιατί απολίγει μετά βούτυρο και είναι ''νιανια':lol::):)Τα ψήνουμε σε προθερμασμενο φουρνο (εγώ τα ψήνω χωρίς αερα) εσεις όπως ψήνετε όταν κανετε τυροπιτάκια του εμποριού και αναλογα με την κουζίνα σας.Επίσης αυτό γίνεται πολύ ωραίο με σφολιατακι σε ατομικά φορμάκια με μια στρώση(μια κουταλιά της σουπας)κιμά και τέλος την μπεσαμέλ από πάνω.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...