Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακή Μερίδα


Recommended Posts

terra ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ !

 

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΔΗΜΟΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΗ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΕΟΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΔΗΜΟΤΕΥΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΣΦΙΞΕΙ ΠΟΛΥ, ΔΙΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΝΑΝΕ ΣΩΡΙΔΟΝ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΜΕΤΑΔΗΜΟΤΕΥΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ (ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΛΟΙ ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ).

 

ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΟΥ Η ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΛΗΜΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΔΗΜΟΤΕΥΣΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΔΙΕΤΙΑΣ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΕΠ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΚΟ, ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΤΑΔΗΜΟΤΕΥΣΕΙΣ. ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΛΗΤΟ, ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΜΨΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΒΕΒΑΙΑ.

 

ΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ 3 ΤΡΟΠΟΥΣ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΚΕΙ.

1) ΤΟ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΚΕΠ

2)ΤΟ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ 1500 (ΥΠΕΣ) ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ

3)ΤΟ ΖΗΤΑΜΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ 1502 (ΟΤΕ) ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

 

ΕΝΑ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ, ΔΙΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 1-2 ΗΜΕΡΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ, ΜΕΣΩ ΦΑΞ ΠΑΝΤΑ.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΦΑΞ ΣΤΑ ΚΕΠ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΠ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ. Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ.

ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


eliana ευχαριστώ πολύ!

Οπότε μάλλον θα μεταδημοτεύσω στο χωριό του άντρα μου, στη δική του οικογενειακή μερίδα κι απ' ότι κατάλαβα αν μετανιώσω μετά μπορώ να ξαναγυρίσω σ'αυτή που είμαι τώρα (στην οποία είναι κι ο τόπος κατοικίας μου εδώ και πολλά χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και για πειτε μου αν ξέρει καμία με το σχολείο (παιδικό κλπ) υπάρχει θέμα αργοτερα? αν εγγραφεί δηλ το παιδί στη μερίδα του αντρα μου, που ειναι σε άλλη πολη απο αυτή που μένουμε θα πρέπει να παει παιδικο σε εκεινη την πόλη??? ε?

lamlamard20090207_-8_My+child+is.pngdogdogavi20140415_8_My%20child%20is.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ Π.Χ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΗ.

ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΕΚΕΙΝΟΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 18 ΕΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ.

ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ.

 

 

 

Eλιάνα δηλ για να καταλάβω όταν θα έρθει η ώρα το παιδί να πάει σχολείο πρέπει να πάει στην Αθήνα εκεί που είναι και ο άντρας και όχι στην Πάτρα πχ έστω και αν μένουν Πάτρα?

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σχολείο πάει με τον τόπο κατοικίας, έτσι δεν είναι;

 

Ελιάνα πλιζ πες μου: "Οπότε μάλλον θα μεταδημοτεύσω στο χωριό του άντρα μου, στη δική του οικογενειακή μερίδα κι απ' ότι κατάλαβα αν μετανιώσω μετά μπορώ να ξαναγυρίσω σ'αυτή που είμαι τώρα (στην οποία είναι κι ο τόπος κατοικίας μου εδώ και πολλά χρόνια). " Σωστά;

 

Και πάλι ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια συγνώμη που καθυστέρησα αλλά έχω τη μαμά στο νοσοκομείο και είχαμε πολλά τρεχάματα.

 

τερρα μπορείς να μεταδημοτεύσεις στο χωριό του άντρα σου και μετά εάν θες να ξαναγυρίσεις εκεί που μένεις. Πρόσεχε όμως αυτό δεν μπορείς να το κάνεις πάνω από 2 φορές.

 

Marou είπαμε τα παιδιά πάνε με κανονική εγγραφή στη μερίδα του πατέρα (εάν η γυναίκα έχει αλλού τα δικά της δικαιώματα). Από τη στιγμή που ένα παιδάκι πρέπει να πάει παιδικό ή δημοτικό, τότε ζητάς από το δήμο πιστοποιητικό γέννησης για σχολική χρήση.

Φυσικά και το παιδί δεν θα το στείλεις σχολείο σε άλλη περιοχή από αυτή που διαμένεις. Όμως πολλές φορές και ειδικά εδώ στην Αθήνα προκύπτει το εξής θέμα με τους παιδικούς ή βρεφονηπιακούς σταθμούς......πρέπει να είσαι δημότης στον ίδιο δήμο για να σου δεχτούν το παιδί σου, εκτός εάν έχεις κάποιο γνωστό που μπορέσεις να το τακτοποιήσεις. Και αυτό καταλαβαίνεις ότι γίνεται λόγω μεγάλης συμμετοχής παιδιών. Καλό είναι πριν πάει το παιδάκι σχολείο να έχεις ρωτήσει στο σχολείο της περιοχής σου τι προϋποθέσεις χρειάζονται για να το εγγράψεις στον παιδικό σταθμό. Εάν διαμένεις πάτρα μπορώ να σε βοηθήσω πάντως η πεθερά μου ήταν νηπιαγωγός και ο πεθερός μου δ/ντης σε δημοτικό. Εχουν πολλές άκρες για να βάλεις το παιδί σου ακόμα και με μέσον σε κάποιο σταθμό. Μόνο που αυτά πρέπει να γίνονται εγκαίρως και όχι όταν ανοίγουν τα σχολεία. Εάν θα μπορούσα να σε βοηθήσω με μεγάλη μου χαρά.

Link to comment
Share on other sites

eliana περαστικά στη μαμά σου να πάνε όλα καλά!δυστυχώς μένουμε Αθήνα οπότε και θα προτιμήσουμε να εγγραφούμε και οι δύο στον ίδιο δήμο(ο σύζυγος και εγώ)για να μην υπάρξουν προβλήματα με το παιδί αργότερα.Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

:(γεια σας! εχω ενα σοβαρο θεμα με τον προην και τον εφηβο γιο μου. (θελουν και οι δυο)

να τον βαλω στο πατρικο μου γινετε? και στην μεριδα μου φυσικα!:confused:

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...