Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονάκια ,τσιμπηματα, σφιξιμο χαμηλα στην κοιλια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κι απο μένα! είμαι νέα στο club των εγκύων....και συγκεκριμένα ειμαι μολις 4 εβδομάδων....!! !! είναι το πρώτο μας μωράκι!!!:D:D:D

Πριν απο λίγο είχα επικοινωνία με τον γυναικολόγο μου....ο οποίος με διαβεβαίωσε οτι οι πόνοι και τα τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλίτσα μου είναι απολύτως νορμάλ και δεν χρείαζεται να ανησυχώ καθόλου!

 

Βασικά το θέμα το άνοιξα να ακούσω και τις γνώμες σας....γιατί οπως και να το κάνουμε.....η φοβία ειναι φοβία...και ακόμη κι αν ακούσεις κατι ενθαρρυντικό....και πάλι κάπου μέσα σου φοβάσαι...!:roll:

 

Έχετε κι εσείς τέτοια πονάκια???μερικές φορές μεγάλης διάρκειας κι άλλωτε μικρής??? μια συμπαράσταση απο συμπάσχουσες ή έμπειρες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε λίγους μήνες κοπέλα μου, ούτε που θα τα θυμάσαι αυτά...εγώ να δεις τι τραβάω τώρα που είμαι στον 8ο μήνα....:lol::lol::lol::lol:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι απο μένα! είμαι νέα στο club των εγκύων....και συγκεκριμένα ειμαι μολις 4 εβδομάδων....!! !! είναι το πρώτο μας μωράκι!!!:D:D:D

Πριν απο λίγο είχα επικοινωνία με τον γυναικολόγο μου....ο οποίος με διαβεβαίωσε οτι οι πόνοι και τα τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλίτσα μου είναι απολύτως νορμάλ και δεν χρείαζεται να ανησυχώ καθόλου!

 

Βασικά το θέμα το άνοιξα να ακούσω και τις γνώμες σας....γιατί οπως και να το κάνουμε.....η φοβία ειναι φοβία...και ακόμη κι αν ακούσεις κατι ενθαρρυντικό....και πάλι κάπου μέσα σου φοβάσαι...!:roll:

 

Έχετε κι εσείς τέτοια πονάκια???μερικές φορές μεγάλης διάρκειας κι άλλωτε μικρής??? μια συμπαράσταση απο συμπάσχουσες ή έμπειρες???

 

Καλησπέρα klairitsa και καλώς ήρθες στο club:)Τα πονάκια που περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικά, τα έχω κι εγώ, όπως και πολλές άλλες εγκυούλες;) Είναι γιατί μεγαλώνει η μήτρα μας, για να αγκαλιάσει τον μικρούλη ένοικο που μεγαλώνει εκεί μέσα:P:p Με το καλό, να έχεις μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή της

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγους μήνες κοπέλα μου, ούτε που θα τα θυμάσαι αυτά...εγώ να δεις τι τραβάω τώρα που είμαι στον 8ο μήνα....:lol::lol::lol::lol:

 

εγω σημερα να δεις!!!ενιωσα 4-5 φορες κατι σουβλιες ΠΟΛΥ δυνατες μεσα στο...πιπι μου!!!κ η κοιλια μου ειχε γινει πετρα κ το μωρο κουνιοταν σαν παλαβο!

Link to comment
Share on other sites

:-P

Καλησπέρα klairitsa και καλώς ήρθες στο club:)Τα πονάκια που περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικά, τα έχω κι εγώ, όπως και πολλές άλλες εγκυούλες;) Είναι γιατί μεγαλώνει η μήτρα μας, για να αγκαλιάσει τον μικρούλη ένοικο που μεγαλώνει εκεί μέσα .Με το καλό, να έχεις μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι την κάθε στιγμή της

 

 

Καλως σας βρηκα sissie μου ! να σαι καλα για την συμπαρασταση :D και την απαντηση σου.....ειναι κατι διαολακια που μπαινουνε στο μυαλο και δεν με αφηνουνε να ηρεμησω με τα πονακια που εχω, με βαζουνε σε σκεψεις.....αλλα οπως με διαβεβαιωσε κ ο γιατρος και απο τις εμπειρειες σας απλα τζαμπα αγχωνομαι....ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και θελω να προχωρησει καλα και για το μωρακι μου και για την μανουλα (....εμενα!:lol:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-P

 

 

Καλως σας βρηκα sissie μου ! να σαι καλα για την συμπαρασταση :D και την απαντηση σου.....ειναι κατι διαολακια που μπαινουνε στο μυαλο και δεν με αφηνουνε να ηρεμησω με τα πονακια που εχω, με βαζουνε σε σκεψεις.....αλλα οπως με διαβεβαιωσε κ ο γιατρος και απο τις εμπειρειες σας απλα τζαμπα αγχωνομαι....ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και θελω να προχωρησει καλα και για το μωρακι μου και για την μανουλα (....εμενα!:lol:)

 

Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου. Αυτά τα διαβολάκια που λες τα ξέρω καλά;);) Κι εγώ, αν και είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και θεωρητικά τα έχω ξαναπεράσει, πολύ συχνά ανησυχώ για διάφορα "χαζά" πραγματάκια. Είναι φυσιολογικό νομίζω, γιατί θέλουμε τόσο πολύ όλα να εξελιχθούν καλά και για το μωράκι μας και για εμάς φυσικά. Να ΄ναι καλά ο γιατρός μου και ο αντρούλης μου που με ηρεμούν:):):) Και το φόρουμ φυσικά:lol::lol:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ.ειμαι καινουρια στην παρεα αν και σασ διαβαζω καιρο.εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη και την εμπειρια σας.ειμαι 27 χρονων και εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι.εως εδω καλα!!στις 1/9 ειχα ωορηξια και ηρθαμε σ επαφη.απο την επομενη μερα και μεχρι σημερα μ ενοχλει η κοιλια σαν πονακια και τσιμπηματα.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προταιρων:(

Link to comment
Share on other sites

τα πονακια της εγκυμοσινης ειναι περιπου οπως της πρωτης μερας της περιοδου με την αισθηση ακομα λιγο του πρηξηματος. ακομα ενα πονακι που θυμιζει περιοδο ειναι αυτο στο στηθος το οποιο συνηθως πριζεται ποναει γινεται πολυ ευαισθητο στην αφη(εμενα με ενοχλουσαν ακομα και μερικα σουτιεν) και καμια φορα λιγο τσουζει! προετιμαζεται για σιγα σιγα για το γαλα(χιχι)! οι ζαλαδες οι αναγουλες κτλ ειναι αναλογα με την καθε εγκυο! εγω ζαλιζομουν παρα πολυ αλλα δεν ειχα ιδιαιτερη ναυτια ενω παλι μια γνωστη μου εκανε συνεχεια εμετο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ.ειμαι καινουρια στην παρεα αν και σασ διαβαζω καιρο.εχω ενα προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη και την εμπειρια σας.ειμαι 27 χρονων και εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι.εως εδω καλα!!στις 1/9 ειχα ωορηξια και ηρθαμε σ επαφη.απο την επομενη μερα και μεχρι σημερα μ ενοχλει η κοιλια σαν πονακια και τσιμπηματα.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω εκ των προταιρων:(

μπορει τα πονακια να ειναι και λιγο ψυχολογικα... συνηθως τα νιωθεις αφου γινει η εμφυτεψη του στην μητρα δηλαδη περιπου μια βδομαδα μετα την επαφη!!! σου ευχομαι να εισαι εγκυος και να νιωθεις πραγματικα αυτα τα πονακια!!!:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

μακαρι γιατι τα χω παιξει τοσους μηνες.αυτο απλα που μου εκανε εντιπωση ειναι οτι περιμενω 15/9.την κοιλια μου παντωσ τη νιωθω σαν πρισμενη(και ειναι βασικα),και εχω αρκετα υγρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι γιατι τα χω παιξει τοσους μηνες.αυτο απλα που μου εκανε εντιπωση ειναι οτι περιμενω 15/9.την κοιλια μου παντωσ τη νιωθω σαν πρισμενη(και ειναι βασικα),και εχω αρκετα υγρα

 

Εγώ πάντως σου εύχομαι να είναι λόγω εγκυμοσύνης τα πονάκια που λες, και αντί για την περίοδο που περιμένεις, να σου έρθει σε 9 μήνες ένα μωρούλι:wink:;-):wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είναι δυνατόν?Στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι έφτασα να γεννήσω για να νιώσω σύσπαση, τώρα έχω εδώ και μερικές μέρες συσπάσεις, πετρώνει η κοιλιά και γίνεται μια μάζα...Σίγουρα είναι διαφορετικά, ξέρω τι να περιμένω, ξέρω πώς είναι η σύσπαση, μιας και στην πρώτη εγκυμο0σύνη αναρωτιόμουν τι είναι, αλλά σίγουρα δεν περιμένω από τώρα συσπάσεις και ανησύχησα λίγο...Μήπως είναι κάτι που υποδηλώνει αποβολή?Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Σήμερα εκτός από μια σύσπαση, όλη μέρα από το πρωί πονάει η κοιλά μου...Αν πάω έτσι, μέχρι να γεννήσω, θα μου στρίψει...:?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν?Στην πρώτη εγκυμοσύνη θυμάμαι έφτασα να γεννήσω για να νιώσω σύσπαση, τώρα έχω εδώ και μερικές μέρες συσπάσεις, πετρώνει η κοιλιά και γίνεται μια μάζα...Σίγουρα είναι διαφορετικά, ξέρω τι να περιμένω, ξέρω πώς είναι η σύσπαση, μιας και στην πρώτη εγκυμο0σύνη αναρωτιόμουν τι είναι, αλλά σίγουρα δεν περιμένω από τώρα συσπάσεις και ανησύχησα λίγο...Μήπως είναι κάτι που υποδηλώνει αποβολή?Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Σήμερα εκτός από μια σύσπαση, όλη μέρα από το πρωί πονάει η κοιλά μου...Αν πάω έτσι, μέχρι να γεννήσω, θα μου στρίψει...:?

 

Καλημέρα Babystar, μήπως είναι braxton hicks που είναι φυσιολογικό να έχεις σε αυτή τη φάση? Αν είσαι σίγουρη ότι δεν είναι αυτό, μίλησε λίγο με το γιατρό σου, ίσως σου εισηγηθεί ξάπλα για λίγες μέρες ή μαγνήσιο που σταματάει τις συσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Babystar, μήπως είναι braxton hicks που είναι φυσιολογικό να έχεις σε αυτή τη φάση? Αν είσαι σίγουρη ότι δεν είναι αυτό, μίλησε λίγο με το γιατρό σου, ίσως σου εισηγηθεί ξάπλα για λίγες μέρες ή μαγνήσιο που σταματάει τις συσπάσεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Οι braxton hicks δεν πονάνε έτσι δεν είναι?Είναι φυσιολογικό να τις έχω έστω και από τόσο νωρίς?(στην πρώτη ειλικρινά δεν καταλάβαινα τίποτα τέτοιο).Τι άλλα χαρακτηριστικά έχουν?

 

Δεν μπορώ να πω ότι πονάω πολύ όταν τις έχω, αλλά όλη η κοιλιά γίνεται μια μάζα για δευτερόλεπτα...Πονάω όμως λίγο και σφίγγεται όλη η κοιλιά και με ξαφνιάζει από το πονάκι...

 

Θα πάρω τον γιατρό όμως, πρέπει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω κι εγώ να είναι κάτι ανησυχητικό κοριτσάκι... Πάρε τον γιατρούλη σου... Μήπως κουράζεσαι υπερβολικά?

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως κουράζεσαι υπερβολικά?

 

Αυτή είναι η αλήθεια...Και χτες που το συζητούσα με τον αντρα μου, μου λέει "μα καλά, σήμερα πόσο έκατσες κάτω, να ξεκουραστείς λίγο?Τι περιμένεις?"

 

Και ο γιατρός μου που με ξέρει μου είπε "να βάλεις κώλο κάτω, ξέρω ότι δεν το κάνεις"....

 

Μπορεί να είναι από αυτό?Μήπως θέλει να μου πει κάτι το σώμα μου??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο γιατρός μου όταν είχα παει για την πρώτη επίσκεψη και στις δύο εγκυμοσύνες μου, μου είχε πει την ίδια ατάκα: τώρα το νου σου, όλα θα τα κάνεις υπό μορφή βόλτας! Χαλαράαααα... κι όταν κουραζόμουν παραπάνω και είχα πονάκια, πάντα μου την έλεγε!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί να είναι αυτό. Προσπάθησε να μην κουράζεσαι. Αν κουράζεσαι στο σπίτι με δουλειές, κάνε και λίγο τα στραβά μάτια...!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μην σκύβεις πολύ, μην τεντώνεσαι πολύ (τάδε έφη ο ντοτόρος Νικολέττα! χαχαχαχα)

:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο γιατρός μου όταν είχα παει για την πρώτη επίσκεψη και στις δύο εγκυμοσύνες μου, μου είχε πει την ίδια ατάκα: τώρα το νου σου, όλα θα τα κάνεις υπό μορφή βόλτας! Χαλαράαααα... κι όταν κουραζόμουν παραπάνω και είχα πονάκια, πάντα μου την έλεγε!

 

Ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε μέχρι στιγμής τώρα το πάω χαλαρά..Μάλλον πρέπει να αλλάξω λίγο....Γιατί έχω πολύ καιρό μπροστά μου...Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά κοριτσάκι μου... σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο ροζ μωρουδάκι...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά κοριτσάκι μου... σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο ροζ μωρουδάκι...

 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου...Μακάρι, μακάρι να πάνε όλα καλά...Να χαίρεσαι τα παλικάρια σου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΠΛΩΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι στην 8η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης και έχω πονάκια.Ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ό,τι λέτε κι εσείς.Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχούμε ή να αγχωνόμαστε για αυτά τα πονάκια!Με το καλό να μας έρθουνε :-)

tta4bed.aspx
Link to comment
Share on other sites

γεια σας αν κ ειμαι καινουρια στην παρεα σας σας διαβαζω καιρο τωρα.σημερα εχω αναγκη να ακουσω την αποψη σας κ στο δικο μου ''προβλημα??''...τι να πω.ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης κ το πρωτο μου ραντεβου στο γυναικολογο ειναι την επομενη τεταρτη.απο την πρωτη στιγμη αντιληφθηκα τη συλληψη κ απο την επομενη μερα μεχρι κ σημερα εχω πονακια χαμηλα.ειχα αρχισει να τα συνηθιζω μεχρι χθες που εμφανιστηκαν στη δουλεια μου καφεμπεζ υγρα.πανικοβληθικα πηρα το γιατρο κ μου ειπε οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορει να γινει τιποτα ουτε κ σιγουρη απαντηση πηρα κ να περιμενω κανονικα μεχρι το ραντεβου.δε μου ειπε τιποτα για ξεκουραση.σημερα ειχα ρεπο αλλα τα υγρα εγιναν ροζ:oops:.εχω πανικοβληθει φοβαμαι για αποβολη.ειχε καποια τετοια συμπτωματα κ να κατεληξε σε καλα αποτελεσματα??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...