Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρή καμπύλη σακχαρου Σ.Ο.Σ


Recommended Posts

Δεν ξέρω πώς θα αντέξω αν με βάλουν σε διατροφή. Όσες ακολουθήσατε κάποιο πρόγραμμα, πώς την παλεύατε βρε κορίτσια?? Δε θέλω ούτε να το φανταστώ.

 

Εγω παντως εχω ψωμολυσσαξει και προκοπη δεν ειδα. Οταν τρωω ελαχιστα οι μετρησεις ειναι καλες. Οταν τρωω λιγο παραπανω, για να χορτασω δηλαδη οι μετρησεις μου ειναι κακες. Η διαβητολογος θα με βαλει σε ινσουλινη, 1 την ημερα, για να μπορω να τρωω τουλαχιστον. Ελπιζω εσυ να τη γλυτωσεις μονο με διατροφη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παντως εχω ψωμολυσσαξει και προκοπη δεν ειδα. Οταν τρωω ελαχιστα οι μετρησεις ειναι καλες. Οταν τρωω λιγο παραπανω, για να χορτασω δηλαδη οι μετρησεις μου ειναι κακες. Η διαβητολογος θα με βαλει σε ινσουλινη, 1 την ημερα, για να μπορω να τρωω τουλαχιστον. Ελπιζω εσυ να τη γλυτωσεις μονο με διατροφη!

 

Με τα αποτελέσματα αυτά δηλ. λες να με βάλουν σε διατροφή? Χάηκα γιατί από το μικροβιολογικό μου είπαν ότι είναι νορμάλ.. Θέλουμε δε θέλουμε δηλαδή, τη διαιτούλα θα την κάνουμε. Ε, ,μα τί αποτελέσματα πρέπει να έχουμε για να μας πουν "ωραία, συνέχισε να τρως όπως έτρωγες, όλα είναι καλά"??

Vasfa κουράγιο, και γω δεν αντέχω την πείνα! Μου πως με αυτή την καμπύλη σακχάρου θα φτάσουμε όλες στο μαιευτήριο σιλφίδες!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικη tsarli μου για να σου πω, εμενα ανεβαιναν οι τιμες τη 2η ωρα και επεφταν την 3η. Δηλ. 141-147-124. Οταν τα ειδε η διαβητολογος ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι μεσα στα ορια που δινει η American Diabetes Society για την κυηση και δοκιμασια με 100γρ. γλυκοζης. Μετα μου εκανε μια μετρηση με το μηχανημα και τη βρηκε υψηλη για την ωρα που ειχε περασει απο το φαγητο και την ενδιαμεση δραστηριοτητα, που υποτιθεται οτι καιει τη γλυκοζη. Ετσι μου ειπε να μετραω για μια βδομαδα χωρις διαιτα, εγω εκανα και καποιες φορες αναλογα το τι φαγητο υπηρχε στο τραπεζι μπορει και να ξεφευγα λιγο. Ε, ξεφευγαν και οι μετρησεις, ειδικα οι πρωινες χαλια, με το γαλα-κακαο-φρυγανιες! Μονο γιαουρτι-φρυγανια δεν με πειραζει. Ενα μεσημερι εφαγα αρακα-σαλατα-μια φετα ψωμι και ξεφυγα. Το ειπα και παραπανω, οταν σηκωνομουν απο το τραπεζι νηστικη ηταν ολα οκ, οταν χορταινα δεν ηταν καλες οι μετρησεις. Μεχρι και τη νυχτα πειναγα! Να χτες σηκωθηκα και εφαγα φρυγανια στις 5 το πρωι. Το καλο, οπως ειπες κι εσυ, ειναι οτι εχασα σχεδον 1,5 κιλο σε μια βδομαδα!

Ειμαι σε επιτηρηση ως και αυριο για μερικες ακομη μετρησεις και αυριο θα μου πει την τελικη της αποφαση η γιατρος, διαιτα ή ινσουλινη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικη tsarli μου για να σου πω, εμενα ανεβαιναν οι τιμες τη 2η ωρα και επεφταν την 3η. Δηλ. 141-147-124. Οταν τα ειδε η διαβητολογος ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι μεσα στα ορια που δινει η American Diabetes Society για την κυηση και δοκιμασια με 100γρ. γλυκοζης. Μετα μου εκανε μια μετρηση με το μηχανημα και τη βρηκε υψηλη για την ωρα που ειχε περασει απο το φαγητο και την ενδιαμεση δραστηριοτητα, που υποτιθεται οτι καιει τη γλυκοζη. Ετσι μου ειπε να μετραω για μια βδομαδα χωρις διαιτα, εγω εκανα και καποιες φορες αναλογα το τι φαγητο υπηρχε στο τραπεζι μπορει και να ξεφευγα λιγο. Ε, ξεφευγαν και οι μετρησεις, ειδικα οι πρωινες χαλια, με το γαλα-κακαο-φρυγανιες! Μονο γιαουρτι-φρυγανια δεν με πειραζει. Ενα μεσημερι εφαγα αρακα-σαλατα-μια φετα ψωμι και ξεφυγα. Το ειπα και παραπανω, οταν σηκωνομουν απο το τραπεζι νηστικη ηταν ολα οκ, οταν χορταινα δεν ηταν καλες οι μετρησεις. Μεχρι και τη νυχτα πειναγα! Να χτες σηκωθηκα και εφαγα φρυγανια στις 5 το πρωι. Το καλο, οπως ειπες κι εσυ, ειναι οτι

εχασα σχεδον 1,5 κιλο σε μια βδομαδα!

Ειμαι σε επιτηρηση ως και αυριο για μερικες ακομη μετρησεις και αυριο θα μου πει την τελικη της αποφαση η γιατρος, διαιτα ή ινσουλινη!

 

Πω πώ τί τραβάς! Μου έκανε εντύπωση που έφαγες αρακά-σαλάτα-μια φέτα ψωμί (τί πιο λιτό και φυσιολογικό δηλαδή?) και "ξέφυγες"! Απίστευτο!

Καταλαβαίνω την πείνα, εγώ όταν είναι να πάω επίσκεψη στο γυναικολόγο, 2-3 μέρες πριν, προσέχω αρκετά γιατί με ζυγίζει και νιώθω άσχημα!! Έτσι όμως κρατιέμαι κάπως, διαφορετικά, αν δε με ζύγιζε...θα έπαιρνα την ανιούσα! Αύριο έχουμε επίσκεψη και ζύγισμα και από τη εδώ και 2 μέρες πίνω μόνο γάλα το βράδυ.

Έχεις ακόμη 71 μέρες..πείνας!! Ναι, αλλά το μπεμπάκι σου θα σε δει κορμάρα!! Και στις πρώτες σας φωτογραφίες θα είσαι κορμί!! (Τέτοια πρέπει να λέμε για να παρηγορηθούμε, αν και όταν κόβεται και αυτή η απόλαυση -του φαγητού-, τί παρηγοριά να βρεις μετά και πού? Στο μπρόκλολο και στη σαλάτα)?

Αν καταφέρεις και το ρυθμίσεις με διατροφή, θα πρέπει να συνεχίσεις έτσι, με αυστηρό διαιτολόγιο, ή σιγά σιγά θα προσθέτεις περισσότερο φαγητό?

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το ρυθμίσεις με τη διατροφή, αύριο θα μου πουν και μένα αν θα χρειαστεί να κάνω κάτι..θα ενημερώσω!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αρακας είναι απο τις πολυ κακές τροφές γκυκαιμικά, ο διαβητολογος μου το απαγόρεψε απο τη. Πρώτη στιγμή, οπότε μην το παίρνεις τόσο στραβά ότι σου ανέβηκε. Επισης το ψωμι καλύτερα να είναι ολικης κι όχι λευκο.

Κουράγιο κορίτσια! Εγω έκανα διαβήτη απο την 7η εβδομάδα οπότε έχω κάνει τρελή στέρηση διαιτιτική απο πολυ νωρίς. Είναι μεγάλο παλούκι, εκνευριστικο αφάνταστα, αλλά λίγος καιρος σας μένει και μετα θα τρώτε πάλι χωρίς περιορισμούς ;) κουράγιο!

(φανταστείτε ότι εγω με δίαιτα και ινσουλίνη είχα καταφέρει να ρύθμιζω τα ζαχαρα μου και τη Δεύτερα μπήκα ξαφνικά στο νοσοκομείο με συσπασεις μήτρας ανά τέταρτο και είμαι απο τοτε στο μαιευτηριο με τοκολυσικά φάρμακα και κορτιζονη για να αναπτυχθούν τα πνευμόνια του μωρου στην κακη περίπτωση που γέννησω πρόωρα -27 εβδομάδων!!!!!!-. Το αποτέλεσμα είναι ότι αυτα τα χάπια ανεβάζουν την ινσουλίνη στα ύψη, απο 90 και 100 ζαχαρο που ειχα, είμαι μόνιμα στο 180 παρόλο τις τεράστιες ποσότητες ινσουλινης που μου έβαλαν να παίρνω!

Ξέρω βέβαια ότι όταν έχεις τον πόνο σου με το διαβήτη και τη δίαιτα δε βοηθάει ιδιαίτερα το "υπάρχουν και χειρότερα", αλλά υπομονή κοριτσάκια, αντοχη, και κάποια στιγμη θα πάψει ο επιβεβλημενος στρατιωτικός νόμος στη διατροφη μας. Καλα κουράγια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά πήγαμε σήμερα στον γυναικολόκο και στην ενδοκρινολόγο, τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά μου είπαν και δε θα χρειαστεί να μπω σε κάποιο πρόγραμμα. Κουράγιο σε όσες στερούνται, η ανταμοιβή θα έρθει στο μαιευτήριο, με τις πιο γλυκές "αφίξεις"!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αρακας είναι απο τις πολυ κακές τροφές γκυκαιμικά, ο διαβητολογος μου το απαγόρεψε απο τη. Πρώτη στιγμή, οπότε μην το παίρνεις τόσο στραβά ότι σου ανέβηκε. Επισης το ψωμι καλύτερα να είναι ολικης κι όχι λευκο.

 

:)

 

Στη διαιτα του Ματκαριδη, που απ'οτι μου ειπε η γιατρος ειναι η ενδεδειγμενη διαιτα για διαβητικους επιτρεπει τον αρακα σε μικρη ποσοτητα. Εγω εφαγα παραπανω απο την ποσοτητα που λεει, δεν το ηξερα.

Η διαβητολογος μου ειπε οτι οταν αρχισω ινσουλινη θα πρεπει να τρωω καλα για να μην παθω υπογλυκαιμια, αφου τα αποτελεσματα μου ειναι οριακα αυξημενα και οχι ολες τις ωρες της ημερας. Θα την αρχισω καθαρα για να τρωω. Για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι λιγο, δεν τα παω καλα με τις ενεσεις και φοβαμαι και τις υπογλυκαιμιες. Θα παω σε λιγο να συζητησουμε. Ουτε ξερω τι να κανω, απ'τη μια θελω να απαλλαγω απο το αυστηρο προγραμμα, απο την αλλη φοβαμαι την ινσουλινη! Φαυλος κυκλος!

Link to comment
Share on other sites

Vasfa εγω κάνω ινσουλίνη απο νωρίς και μάλιστα, επειδη τώρα είμαι στο νοσοκομείο με συσπασεις κι έκανα και Κορτιζονη, το ζαχαρο πετάχτηκε στα υψη και κάνω πολλές δόσεις ινσουλινης της μέρα.

Θα δεις ότι η ενεσουλα είναι υπερβολικα μικρη, καμία σχέση με κανονικη ένεση, σου ορκιζομαι, πέρα απο την ιδέα ότι τρυπίεσαι, στην πραγματικότητα ούτε που θα τη νιώθεις!

Όσο για τις υπογλυκαιμίες, εγω έκανα αρκετες στην αρχη ώσπου μου βρήκε κόλπο ο γιατρός μου κι αντι να τρώω γεύματα ανά τρίωρο μου έβαλε σνακ δυόμιση ώρες μετα το πρωινο και το φρούτο του μεσημεριου το τρωω δυο μισή ώρες μετα το σνακ και μια ώρα πριν το πρωινο. Απο τότε δεν έχω ξανακανει ούτε μια υπογλυκαιμία εδω και πολλούς μήνες. Θα τη βρεις την άκρη σου, μην τη φοβάσαι την ινσουλίνη, για καλο σκοπό είναι ;) Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Λυδια καλημερα, πως πας με τις συσπασεις σου; Εισαι καλυτερα; Ελπιζω να βγεις γρηγορα απο το νοσοκομειο κοριτσακι μου, κανε κουραγιο!

Εκανα χτες την πρωτη δοση ινσουλινης. Κατ'αρχην μ'εβαλε κι εφαγα- 2 σουβλακια, τηγανητες πατατες-τυρι-ψωμι απ'ολα, εφτασα το ζαχαρο 143. Πριν το φαγητο δεν ειχα τιποτα ,79, αφου ειχα λυσσαξει της πεινας απο τις 5 το απογευμα ηταν φυσικο να μην εχω. Μου ειπε λοιπον να φαω καλα. Μου εκανε 4 μοναδες για αρχη και θα αναπροσαρμοσει τη δοση αν χρειαστει με τις σημερινες μετρησεις, θα ειμαστε σε επικοινωνια. Με εβαλε να πιω και γαλα πριν τον υπνο- αυτα εγιναν 9 το βραδυ και μετα- και να μετρηθω 12 η ωρα και να την παρω τηλ. Ειχε πεσει στο 133, μαλλον ηθελε να δει μηπως πηγαινα για υπογλυκαιμια. Μετα απο ολο αυτο το φαγοποτι, το πρωι ειχα 83. Χωρις ινσουλινη δεν ξερω που θα ειχε φτασει, εδω με πιο μετριες καταστασεις ξυπναγα με 96-97. Και δεν ηταν αναγκη να φαω γιαουρτι για πρωινο, ηπια γαλατακι-κακαο-φρυγανιες. Σε μιση ωρα εχω μετρηση για μετα πρωινο, ναι ξυπναω αργα!!!!!!Αληθεια επιτρεπεται μαραγαρινη-μαρμελαδα με φρυγανιτσες; Να παρω μαρμελαδα για διαβητικους; Ετσι για ποικιλια, να εναλασσεται με το γαλα.

Η ενεση πραγματι δεν ειναι τιποτα, την εκανα μονη μου με τις οδηγιες της. Την εκανα στο πλαι της κοιλιας. Ουτε το τσιμπιμα καταλαβα, ουτε το φαρμακο, οι βελονες για τις μετρησεις πονανε πιο πολυ! Νομιζω θυμαμαι ολα τα βηματα. Ελπιζω να βρηκα λυση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...